Kunst raakt UNILEVERS DR. BARTELS schaak Misleidend Mercurius verborgen versiering in tuin en vaas Venus de helderste PUZZEL VAN DE WEEK Vooruitberekening ZATMDAG S HOVtMMt V>U - „Ik ben nu ongeveer een jaar voor zitter van het bestuur van de Rotter damse Kunststichting en ik word steeds enthousiaster. In de RKS heb je veel meer mogelijkheden om crea tief bezig te zijn dan in een groot instituut als dit bedrijf. Het raakt je ook anders. Daarom doe ik het zo graag". Aan het woord is dr. J. Bat tels, 49 jaar, directeur Nederland van Unilever N.V. Naast diverse andere belangrijke functies in het bedrijfs leven is hij lid van de raad van be heer van de Nederlandse Economische Hogeschool. In rijn ri^ite, letterlijk weldoortimmerde direc- teurakantoor vertelt hij over rijn ambities ten aanzien t» deze Kunststichting, die so duidelijk een dynamische koers ia gaan varen en direc ter aansluit bij de wereld van de kunstenaars zelf. Voor iemand die aan de top van de hiërarchische ladder in zo'n mammae t!be drijf staat, moet het niet zo gemakkelijk xijn zich vrij Intensief bezig te houden met het woelige, onge reglementeerde kunstenaarswe reldje in Rotterdam. Als o intenesse heeft voor muziek, toneel, ballet, waarom dan niet gezellig samen zijn vrouw is een voortreffelijk vio liste naar schouwburg, bi oscoop of Doelen? Ik vind het leuk gerichte ac tiviteiten te hebben. Als je op dit punt aan beleidsvorming meedoet, raakt het je anders. Toen ik uit Italië kwam (waar dr. Bartels van 1965 tot 1967 werkte als algemeen directeur Italië van Unilever, red.) vroeg wethouder Reehorst mij voor deze functie. Dat heb ik graag gedaan, temeer omdat er duide lijk sprake is van een progres sief beleid, een dynamische aanpak en kennis van zaken bij de nieuwe directeur. Er is ook een duidelijk stre ven meer kunstenaars in het bestuurswerk te betrekken. In de toneelsector en in de sector letteren is dit al gebeurd. In de muziek nog niet en bij' de beel dende kunst nog pas met een enkeling. Het moeten echter wel kunstenaars met bestuur lijke kwaliteiten zijn. Om terug te komen op de ei genlijke vraag: ik heb deze functie ook aangeboden gekre gen omdat men van mij wist dat fk „generalis" ben. Ik ben geïnteresseerd in veel takken van kunst, hoewel niet toe gespitst op de beeldende kunst. Daarbij heeft opera mijn bij zondere belangstelling. De relatie tussen bedrijfsleven en kunstenaars is in Rotterdam en Europoort niet zo als met name de beeldende kunstenaars zouden wensen. Er komen nau welijks opdrachten los en van een maecenaat als van Van Beuningen of Van der Vorm is helemaal geen sprake meer. Ziet u kansen om deze situatie te verbeteren omdat u èn in het bedrijfsleven èn in de kunstenaarswereld werkzaam bent? Unilever zelf staat een beetje buiten spel na de verfraaiing van het hoofdkantoor met de plastiek van Couzijn. Dat er bij het bedrijfsleven niet zoveel in teresse is, komt ook door de gebrekkige voorlichting van de kunstenaars zelf. Het belastingklimaat in ons land is bovendien ongunstig voor een kunstmaecenaat. In Italië is de n.v.-belasting even hoog, maar de inkomstenbe lasting lager. Sidney van den Berg en Van der Vorm waren zelfs in de cri sistijd in staat hun kunstcollec ties op te bouwen. Hoewel er nu meer miljonairs zijn dan vroeger, zijn er minder rijke mensen. Als een miljonair nu van de rente van zijn kapitaal leeft, komt hij nog maar op 60.000 per jaar en wat kun je daar nu voor kopen op een in ternationale kunstveiling van allure? Vroeger waren de directeuren van de Steenkolen Handelsver eniging of van Belle tevens ei genaar. Nu kent men daar be taalde managers. De rijke fami lies sterven uit. Sidney van den Berg had een kapitaal dat zijn kinderen niet zullen bezitten. Dat hangt samen met de demo cratisering van de onderneming terwijl de nouveau riche nog niet toe is aan grote bedragen voor aankopen. Als een ondernemer zelf een bedrag uitgeeft, bepaalt zijn smaak die uitgave. Voor de on derneming zelf kan dat hoogstens een collectie „voor velen" zijn. En dat werkt ver vlakkend. Hier zien we ook het verschil met Amsterdam waar de rijke families stammen uit de tijd van de Oostindische compagnie. Rotterdam is „nieuw rijk". De heer Bartels laat het niet bij overwegingen en constate ringen. Hij Is zelf contacten aan het leggen met de Kamer van Koophandel om de relatie kunst en bedrijfsleven strakker aan te 4 H54 AB652 A6 4» H 104 Correspondentie aan de heer B. J. Nuys. Burgemeeat er Baumannlaan 163, Rotterdam Veel spellen lopen vanzelf. Het contract Is geboden en het aantal slagen ligt in de meeste gevallen voor het oprapen, al kan er soms wel een addertje onder het gras zitten. Maar toch zal men in veel gevallen constate ren een slag te missen. Dan kunnen verschillende „trucjes" worden toegepast om het beoogde doel te bereiken. Misleiding is één daarvan. En bovendien niet de gemakkelijkste omdat men zich moet verplaatsen in de gedachtengang van de te genstander. In twee gevallen kan men van misleiding spreken. Allereerst wanneer men een tegen stander zo misleidt dat hij niet In een voor hem gunstige kleur uitkomt en ten tweede wanneer men hem tijdens een slag kan ver- lefden met een andere kaart dan de juiste uit te komen. Het laatste voorbeeld willen wij met een spel, waarvan de lezer hierbij de kaartverde- llng ziet, toelichten. 4 VB7632 4 B 8 4 V763 W O s 4 109 H 10 3 H V 9 3 2 4 AB2 4 A 8 V987 Zuid en noord bereikten hier vier harten terwijl oost één keer ruiten had geboden. Oost maakte het zijn tegenstander bij voor baat al wat gemakkelijker door ruiten heer voor te zetten. De eerste slag werd voor de aas van noord, die nu speelde naar schop pen aas. HIJ sneed nu met troef vrouw, wat misluk te, waarna oost vervolgde met zijn tweede schoppen. Die werd voor de heer, waarna noord de troeven weghaalde en met ruiten zes terugkwam. Oost werd nu misleid, want hij speelde ruiten vrouw bij, waaronder de boer van west viel. Natuurlijk kon oost niet weten dat west alleen nog maar de boer had, waardoor ruiten zes wel bijzonder ge raffineerd was. Na ruiten vrouw maakte noord het spel, omdat oost wel klaver aas moest spelen, waarna de derde klaver van noord kon wor den weggegooid op de hoge ruiten tien van zuid. Noord kon Immers zijn laatste schop pen door zuid laten introeven. Beziet men de kaartverdeling, dan blijkt dat vier harten zonder meer wordt gemaakt als troef heer goed zit. Nu misten noord/zuid een slag, die door misleiding alsnog kon worden gemaakt. Oost moest gokken, maar had toch niet de vrouw moe ten spelen. Dat was Immers de enige speel wijze om het contract down te krijgen. Overigens had oost met schoppen moeten uitkomen, dan was één down niet te voorko men geweest. Dan blijft oost immers na ruiten met heer/vrouw zitten, waardoor de tien van zuid nooit een slag kan worden, omdat oost na ruiten heer met klaver aas en klein komt, zodat ruiten vrouw ten slotte de downslag betekent. Na schoppen als uit komst kan noord het contract alleen maar redden, wanneer troef heer goed zit en dat blijkt niet het geval. halen. Daarbij staan de belan gen van de Rotterdamse kunstenaars voorop. Duidelijk is dat de Kunststichting ook blijft openstaan voor kunstenaars van buiten Rotterdam. Voor de Kunstzaal Lijnbaan zal een apart „hoofd" worden aangetrokken die in dienst van de RKS komt. Ook daar zullen evenwel niet alleen Rotterdam mers gaan exposeren. Dat hij niet bang is voor Gewoontegetrouw verbergt Mercurius zich in het heldere zonnelicht en is dus niet waar neembaar. Venus is wel te zien, maar men moet op uitkijk staan voor de zon opkomt. De moeite zal echter ruimschoots worden beloond want wie be gin november enige tijd voor zonsopkomst de blik naar het oosten richt wordt vergast op een enig schouwspel. Niet al leen straalt de heldere Venus daar in de schemering van de dageraad, maar ook Jupiter ver toont er zich vlak in de nabij heid. Bovendien staat in dezelfde omgeving de heldere ster Spica. hoewel de glans van deze laatste voor die van beide pla neten wel moet onderdoen. Afgezien van de maan, is Venus de helderste ..ster" van het hele groepje, zelfs van de hele hemel. Op 4 november schoven Venus en Jupiter rake lings langs elkaar heen en van dan af nam de verwijdering steeds toe: Venus in de richting van dc zon (waardoor haar zichtbaarheid spoedig zal ten Dr. J. Bartels werd In 1920 in Leeuwarden geboren. Hij stu deerde economie aan de Ned. Economische Hogeschool. Na werkzaam te zijn geweest op het ministerie van financiën, trad hij op 20 november 1947 In dianat van Unilever N.V. als me dewerker van de economische afdeling. In 1952 werd hij be noemd tot marketing manager van Cahré-Oelft en vier jaar la ter tot lid van de directie. In datzelfde jaar promoveer de hi| tot doctor In de econo mie bij prof. Tinbergen op het proefschrift „Kritische analyse van hat klaaaleke in- an uitvoer- argument". In 1958 werd hij directielid van Lever's Zeep-Maat8chappij N.V. en In 1959 voorzitter van de directie. Vijf Jaar lang was hij lid ven de directie Nederland van Uni lever voor hij In 1965 naar Ita lië vertrok ala algemeen direc teur Unilever Italië. Sinds Juni 1967 is hij directeur Nederland van Unilever N.V. Hij heeft bo vendien enkele functies In het bedrijfsleven en de onder wijswereld. wrijvingen met de afdeling kunstzaken van de gemeente, bewijst wel zijn opmerking: „Wethouder Reehorst is niet boos wanneer de Rotterdamse Kunststichting als pressiegroep optreedt Wij voelen dan ook in deze relatie geen enkele rem. Wij moeten voorkomen dat wij door de kunstenaars als „esta blishment" beschouwd worden. Wij hebben een bemiddelende taak naar twee kanten. Wij zijn een vervoermiddel tussen kunstenaar en burger in. Als het blad gevallen is komen de vruchten van de herfst pas goed tot hun recht. Daarom zouden we iedereen, ook de kleine tuinbezrtters, willen aanbevelen: „Plant tenminste één besheester aan" om de zomer te verlengen ert de winter kleur te geven. Daarbij is zo'n enkele bessetak in een kruik of fles met nauwe hals een decoratieve versiering in huis. En juist nu m menige tuin aan verandering wordt gedacht, mag men zeker aan de bessen heesters niet achteloos voorbij gaan. Als hun bloei bovendien nog mooi is, betekent dat een extra voordeel. In de oude glanzend bruine baardmankruik t drietal takken van Berberis aggregata, die zich garneren. Zo denken we aan de Gelder se roos, een sneeuwbalsoort, met platte roomkleurige bloem- schermen in mei en juni, opval lend door grote onvruchtbare randbloemen, die de insecten moeten lokken. In dit jaargetij de is de struik zwaar beladen onder de glazige rode vruchten, die in schermen omlaag han gen. Vogels zijn er blijkbaar niet zo dol op en de vorst heeft er ook niet gauw vat op, zodat ze soms tot 't voorjaar blijven han gen. Bovendien is zo'n bessetak zeer lang houdbaar op water en kan hij gemakkelijk zes weken mooi blijven in de kamer. Dat kan toch van geen enkele bloem gezegd worden. In het begin zijn we ook al tijd erg gelukkig met een tak oranje duindoornbessen, waar einde lopen), Jupiter in de tegen overgestelde richting. Ook Mars is waarneembaar. Zij bevindt zich evenwel aan de avondhemel en kan dus na het vallen van de duisternis worden opgezocht. Deze pla neet, die gemakkelijk wordt herkend aan haar opvallend ro de tint, zal zich laag In het zuidwesten bevinden. Saturnus is vrijwel de ganse nacht zichtbaar in het gebied van de sterrenbeelden Ram en Vissen. Deze planeet is als vrij helder objekt 's avonds in het van we eerst de blaadjes wegne men om ze beter te laten uit komen. Vooral in een blauwe, groene of turquoise kruik vormt deze oranje - pracht een verrukkelijke blikvanger. Dat na een week of vier de bessen gaan gisten en een sterke alco- holgeur verspreiden wordt ech ter wel als hinderlijk ervaren. Opruimen kan altijd nog; of we zetten ze als tussenstation eerst in hal of gang. Zet nooit bessetakken droog in de vaas, want dan rimpelen de vruchten. Weliswaar rijpen zij op water na, waardoor wel eens een besje valt, maar dat mag geen naam hebben. Duin doorns groeien niet alleen in de duinen. We hebben zelfs mans hoge exemplaren in een tuin in de polder gezien. De zuurbes Berberis wordt oosten zichtbaar. Rond midder nacht staat zij in het zuiden. Wie moeilijkheden mocht on dervinden met het situeren van Saturnus, kan wachten tot 22 november; rond middernacht staat de maan dan pal ten noor den van de planeet op een af stand, die gelijk is aan veertien schijnbare maandlameters. Maar de maan is op dat ogen blik vrijwel vol en haar heldere licht zal veel van de luister van Saturnus ontnemen. Van 31 oktober tot 30 novem ber korten de dagen met 1 uur 22 minuten. Om de kaart to richten, moet men ze boven het hoofd houden en het N laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op IS november om 20 uur. Voor vroegere tijdstippen de kaart draalen In de rich ting van de wijzers van de klok, voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan Is voor enkele tijdstippen aangegeven; de getal len duiden de dag van de maand aan Ook Is de positie van Saturnus (S) vermeld. De stippellijn die door de Zwaan gaat geeft de hartlijn van de Melkweg aan De andere gestippelde lijn is de ecliptica (Dierenriem of Zodiak); de zon, de maan en de belangrijkste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid ven deze lijn. vaak voor losse stekelige hagen gebruikt. Deze heeft elegant ge bogen takken, een fraai verkleu rend blad in de herfst en kleu rige bessen, die bij sommige soorten de gehele winter kun nen blijven hangen. Tot de al lermooiste vruchtdragende zuur bessen behoort wel Berberis ag gregata, vrij onbekend en toch zo wonderschoon. Deze tak is van top tot teen beladen met dichte trossen glazige abrikoos- kleurige tot oranjerode bessen. Zeer sierlijk bovendien als vaas vulling door de gebogen vorm. De bessen houden het buiten uit tot de vorst, maar wilt u een soort dat zijn bessen be houdt, dan moet u Berberis thunbergii kiezen met langwer pige rode kralen als tranen langs de takken. IJzersterke heesters, ook voor hagen ook weer decoratief in b loemschikking. Tenslotte nog enkele boshts^ ters die ook zowel voor tuinbt planting als voor snijmaten waardevol zijn, zoals de bow wurger Celastrus scandens, klimplant (mannelijk en vm welijk exemplaar bij elkaar a ten voor de vruchtvorming); /f racantha „Orange Glow", va- doorn, waarvan de bessen is gevoelig zijn voor schurft, ff# voor vogelschade; Cotoneatb salicifolia „Floccosa"; Cotonta ter franchettiiSymphoricarjn alha (sneeuwbes, radijsboorr. pje); Symphoricarpus chenav.lt (koraalbes) en Malus (sierapjx in soorten, die prachtig bloot en onder vruchten schuil gar maar niet voor kleine tuiw geschikt zijn. A. C. MULLER - IDZERk Correspondentie aan de heer H. I. I. Slavekoorde, Goudrelnetatraat 125. Oen Haag. Men maakt wel eene on derscheid tussen positiespel en combinatiespel. Wi| qaan hierop nu niet uitvoerig in. doch herinneren eraan dat men dan In één adem het positiespel veel moeilifker noemt dan het zgn. combinatiespel. Ook deze veelgehoorde stelling la ten wij nagenoeg ongemoeid, al willen wl| er wèl aan toevoegen dat hierbij wel degelijk veel af hangt van de begaafdheid van de speler: het ene speltype ligt de een beter dan de ander! Waar wi| op willën wijzen ia dat ongeacht welk speltype men prefereert alles een kwestie van vooruitberekening is. van taxatie zo U wilt Vooruitberekening moet accuraat zijn, dat ligt voor de hand. Toch denkt men hlerbll vrij wel uitsluitend aan het combina tiespel. Het heeft weinig zin iemand ver wijten te maken om zijn te kortschieten In de voorultbereke- ning. Er zijn nu eenmaal grenzen aan iemand's begaafdheid. En dan laten we buiten beschouwing de weinige gelukkigen die offercombi naties zo maar „uit de losse hand" op hun tegenstanders loslaten. vertrouwend op hun intuïtie en hun geiukl Ditmaal twee gevallen van fa lende voorultberekenlng. Over op gave 3 spreken wij ons liever niet uit Mocht U de correcte oplossing daarvan vinden, dan feliciteren wij U. Het is er wel eentje „om dol van te worden". OPLOSSINGEN Oplossing van da opgavan uit ortza rubriek van 1 novambar. (Rode draad 2). (1) Garcla-Calnagglo. Zwart verglata zich lalljk toan hij maande dat Txf7 niet goed zou zi|n, want na 1. P»e3 kwam er een plotselinge matoverval- 2.Dg6! TgS 3. Ld3l Pf5 4.Txf5! en zwart gaf het (2) Skuja-Abroalmov. Na 1.Txd5ll waa het meteen uit. Men zie 1. Dxd5 2.Dxf6t. En nog mooier: 1. exdS 2-Te8M en (3) Gudrlcky-Czernov. Zwart won aldue: 1. h2t 2.Kh1 Kg4l 3.Td1 (Indien 3. Tc4t dan 3. Kh3 4. Fxg3 f21 enz.) 3. g2tl 4 Kxh2 Lf4t 5. Kg1 Kh3 en nu kan nlemend Lh2 mat verhinderen) Wit speelde 1. OxbS Hoe gaat het verder? KRUISWOORD-PUZZEL Hor. 1. wederopbouw. 11. levenslucht, 12. tijding, 13. duinvallei, tuchtroede. 17. deel van het gelaat, 18. reeds. 19. deel van een huis, 21 de oudste (afk.). 22. pret. 23. jongensnaam, 25. schel, 26- graafwerktuij 28. bundel. 30. handvat aan machines, 31. aanvoerder. 32. meisjesnaam 33. meisjesnaam. 35. keurig, 37. zoon van Jacob, 39. opstootje, 41. trust» (afk.). 43. zout, afgeleid van salpeterzuur. 46. lidwoord. 47. aardsoort, 4S Nederl. zeeheld, 50. blauwe boerenkiel. 51. lusthof, 53. rivier in Duit» land. 54. tegenbetoog. Vert. 1. navigatiemiddel, 2. nobel, 3. afgesloten hokje, 4. voorzetsel, S hemellichaam, 6. deel van een schip, 7. lengtemaat (afk.), 8. deel var een boom, 9. bloem, 10. oude vr. datief van een, 14. ingewand var haring, 15. kurk, 16. onderricht, 19 betaald, 20 ouderwets meubelstuk 22. buigzaam. 24. patroon, 25. erg. 26. groente. 27. voegwoord. 29. sport- term, 34. Rom. keizer. 36. flink en sterk, 38. aanw. voornaamw.. 39. murt in Zwitserland. 40. water in België, 42. verstand. 44. bloeiwijze, 45. wat» In N.Brab.. 46. dunne overjas. 48. deel van een auto. 50. lidwoord. 52 ontkenning (Eng.). 53- voegwoord. 5 ras. 6 aster, 7. Linne, 8. ode. 9. pi" 10. iep. 11. nn. 12. Eemnes. 16 ineen» 19. Iers. 21. marode. 23. nek, 24. leg» 25. Simon, 26. per. 28. tor. 29. not, 32 normaal. 34. pianola. 36 meent. 37. I» lie. 38 naald. 39. elite. 40 ach. 41 tf 43. del. 45. lot. 46 sar. 51. Amstel. S tiras. 53. eikel. 55 eerder, 57. lok, SS lel. 60 eender. 61. pol. 63. slee. 65. al» 66. kaneel. 69 stiel. 70. Eelde. 73. oei» 75. beta, 78. kit, 79. Ier. 81 erf. 8~ 84. ss, 86. ga. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag af jns bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden ..Puzzelop lossing". Er zijn drie prijzen: ee» van f 10 en twee van f5. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR. 1. masker. 6. asl. 8. opinie. 13 topaas. 14. Indien, 15. el, 17. les. 18. tin, 20. elp. 21. mm, 22. Inn. 24. Leens, 26. pan. 27. teen, 28. terrein, 30. tere. 31. eek, 32. nog. 33. mop. 35. ros. 36 morel. 38. notie. 40. aster. 42. Sedan. 44. alles, 47. Eems. 48. Les. 49. Anlo. 50. Hanna. 52. tllte. 54. otter, 56. talie. 58. dille. 60 esp. 62. lor. 64, kea. 6: ark. 67. Eton. 68 kasteel. 71. Alda. 72 nel. 74. steel. 76. sen. 77 Dl. 78. kei iel. 81. eed. 83. re. 84. silene, 85 87. rasier 88 Lee, 89 fataal TT. 1. moeite, 2. st, 3. kol. 4. Epen. dertig. 87 VERT.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 16