,,'t Is kwalijk kankeren" KIJKT U KRITISCH NAAR AMUSEMENT? REVOLUTIE en ONTGOOCHELING DEZE WEEK Fijne langspelers voor lange avond Tweeërlei hanteren van onze beeldbuis Lemmy bedreigt Heintje Een namaak- Swiebertje Dr. C. Rijnsdorp over: Onder een vale maaïi ZATERDAG 8 NOVEMBER 1969 De strafbevoegdheid van de meeste commandanten is groter dan hun bekwaamheid toelaat. De meeste commandanten zitten onder tafel uit te rekenen hoeveel dagen arrest zij moeten geven om de soldaat juist het weekend binnen te houden. Niettemin realiseren de meeste commandanten zich niet dat de moeilijkheden wel eens aan het systeem zouden kunnen lig gen. Dat kunnen ze ook niet, omdat ze zich geïdentificeerd hebben met het leger. Op enkele natuurtalenten na blijken de meeste comman danten geen kaas gegeten te hebben van wat een doelmatige groepsbenadering kan zijn. Zij kennen alleen het traditionele spelletje van straf en beloning, van de op dressuur gelijkende gewenning. Het werken met groepen staat op een bedroevend laag peil. DE DROOGSTE herfst sinds meer dan 250 Jaar, en die paar buitjes die deze week vallen, richten weinig uit tegen de alar merende verzllting van het wa ter, die in het Westland al mil joenen guldens schade aanricht. Het Rotterdamse water is nu he lemaal niet te drinken, maar dat deed toch al niemand meer. Nog een dissonant in de wel vaartssymfonie: de nieuwe aan dacht die op de woningnood is gevallen door de actie van de Interkerkelijke Kommissie Wo ningbemiddeling. Nieuwe plannen zijn gemaakt om mensen met subsidie te heiven aan een eigenlijk te dure woning en an deren met belasting af te helpen van een te goedkope. De huren moeten na 1970 niet met 6 maar met 7 procent 's jaars omhoog, meent minister Schut. Defensie In de Kamer: minis ter Den Toom legt een aangeno men motie voor hogere soldij naast zich neer, een D'66-motie over de flexibele Msponse haalt o.a. wel de AR, mear geen Ka mermeerderheid. Ook een verdeelde Kamer over de vestiging van de acht ste medische faculteit in Maas tricht: er is een kleine rooms- rode meerderheid voor. Algeme ner is de lof voor de nota-Ve- ringa. al zijn de studenten buiten de Kamer dan tegen- Pittige straffen voor VU-stu- aèenten wegens de bezettings- flffaire, een eis van drie maan den voor de Haarlemse rechter R. (rijden onder invloed enz.), het Hoog militair gerechtshof geeft Ron Boot nog een kans, om zijn dienstweigering te motiveren. De Gereformeerde kerken vragen het lidmaatschap van de Wereldraad van kerken aan en onderzoeken de mogelijkheid van een nieuwe belijdenis; de Luthe ranen starten als eersten met een kerkelijke actie voor ontwik kelingshulp; ds. H. G. Groene- woud van de Confessionele ver eniging overlijdt op 63-|arige leef tijd; dr. C. Trimp uit Groningen wordt hoogleraar in Kampen (vrijgemaakt). Libanon zwicht voor de Arabi sche els om de Palestijnse vrij heidsstrijders meer de ruimte te geven en Nasser dreigt weer eens met oorlog tegen Israël. Nixon kondigt terugtrekking van de Amerikaanse grondstrijd krachten uit Vietnam aan, maar het tijdschema houdt hij voor zich. Boze reacties In Noord- Vietnam en Moskou, lof en blaam In eigen land- Burgemeester Lind say van New York, vooraan in de Amerikaanse anti-Vletnamac- tle, wordt herkozen. De Navo staat kritisch tegen over een Europese veiligheids conferentie zonder Amerika en Canada, en daar is Moskou weer verdrietig om. Biafra zegt, wel een federatie met Nigeria te wil len aangaan. Om terug te keren naar eigen buis: In de grootmetaal wordt onderhandeld over drie procent loonstijging schoon per jaar (en andere wensen). De werkloos heid is in oktober door het af nemen van seizoenarbeid iets gestegen, maar eigenlijk gedaald- De benzine is goedkoper gewor den. CNV en NKV weigeren een politieke keus te doen. Vijf kunstenaarsbonden willen gefu seerd naar het NW. Bij Unilever is het tij gekeerd •n wordt de winst van de nieu we wasmiddelen binnengehaald. De werkende jeugd krijgt met zijn grote, ordelijke demonstratie aan dacht, sympathie en dus succes bij regering, Kamer en volk. Het resultaat van alle openba re, privé en geheime onderhan delingen, die sinds het staken van de bombardementen een jaar geleden en sinds de ambtsaan vaarding van mijn regering op 20 januari zijn genomen, kan in éen zin worden samengevat: er zijn hoegenaamd geen vorderin gen gemaakt behoudens dan het akkoord over de vorm van de •enferentietafel (President Nixon). Hierboven staan enige, niet geheel wil lekeurig gekozen citaten uit het boekje van oud-militair Andries de Jong, die, zo blijkt uit de aanbeveling „heet van de naald" zijn visie geeft op de situatie in de militaire dienst onder de titel „Minderen, meerderen, mensen". Het is niet moeilijk, meer van deze boude uitspraken aan te halen, want het boekje het zij direct maar gezegd wemelt van kreten als „de meeste militairen" zus en „de meeste commandanten" zo. Alsol de schrij ver de meesten van de duizenden officieren en onderofficieren die in het Nederlandse leger werkzaam zijn, van nabij heeft leren kennen. Om ook even te generaliseren: zulke op merkingen typeren de Nederlandse militair, althans voorzover zij tot de gewone burger doordringen. Wat dat betreft ig (was) De Jong een „goede" militair. Ernstiger is het wanneer iemand die an derhalf jaar lang, kennelijk met interesse, de gang van zaken in militaire dienst ge volgd heeft, zich in dergelijke bewoordingen (ruim honderd bladzijden vol) uitlaat. De vraag rijst dan of hij wel iets van de bedoe ling van het „onder de wapenen zijn" heeft begrepen. Misschien, maar uit het boekje blijkt het in ieder geval niet. De Jong geeft talrijke ervaringen door, zij het voornamelijk slechte. Daarin zit de een zijdigheid die het hele boek kenmerkt De soldaat, zegt de schrijver, die op het appèl het hoofd beweegt, loopt het risico het weekend binnen te zitten, de jongen die zijn baret niet op heeft, moet zich 's zon dagsavonds op een zodanig tijdstip in ge vechtstenue melden, dat hij niet meer uit kan. Je ziet bijna nooit sergeants in militai re tehuizen. Dat doe je niet. vertelde een sergeant, wij moeten distantie houden. Ser geants (van 19 jaar) zijn in staat om iemand om zeven uur 's avonds naar bed te sturen, iemand zijn snor af te laten scheren, straf- exercitie te geven, iemand te verbieden in de kantine te komen. Ze kunnen verplichte sport in de avonduren geven of iemand zich midden in de nacht laten melden. Men zal begrijpen dat „bewijzen" als deze de kwaliteit van het boekje niet ten goede komen. Om nog maar te zwijgen over de vele herhalingen. Hij schrijft: Zo worden de inspecties, deze dubbele controles en net geloof dat je 12 (I - dR) uur inspectie per week nodig hebt, ervaren als een wantrou wen. En later: Er worden per dag veel te veel inspecties gehouden en vaak dubbele. Ander voorbeeld: „Ik ken kapitein K. veel te goed om te weten, dat hij rechtvaardig straft", aldus een superieur. Vier bladzijden verder lezen we een uitspraak van een ba taljonscommandant: „Ik ken kapitein K. goed genoeg om te weten, dat hij niet on rechtvaardig straft". Exactheid is de schrijver vreemd, wat ten overvloede moge blijken uit de schrijfwijze van staatssecretaris Haex (Haeck) en het woord anti-militarisme (anti-militairisme). Ergens beweert hij dat het dagelijks ge beurt dat men meer dan een half uur en vrijdags soms meer dan een uur „in de houding" moet staan voordat men wordt geïnspecteerd. Stellig bedoelt hij te zeggen (in militaire termen) „op de plaats rust". Als hij een toespraak van een commandant citeert, is het er natuurlijk een vol banale uitdrukkingen. De schrijver wil volgens de omslag niet alleen kritiek oefenen, maar ook een bijdra ge leveren aan een vernieuwing van ver houdingen binnen de krijgsmacht Dat doet hij dan ook: Ik stel mij voor dat men bij het bouwen van een nieuwe kazerne de eet- en slaapgelegenheden buiten de kazerne houdt en deze voorzieningen gerund worden door niet-militairen; op dit moment bepaalt de commandant of er al of niet een bloem potje op de slaapzaal mag staan. Een com mandant moet dergelijke betuttelingen ach terwege laten; men moet de soldaat de mo gelijkheid geven een onrechtmatige of kren kende opdracht te weigeren; het is billijk en logisch dat de soldaat van zijn comman dant verantwoording vraagt voor hetgeen hij doen of laten moet. Over straffen: Een onafhankelijke perso- neelsraad moet bepalen welke straf de sol daat moet hebben. Essentieel hierbij is dat de almacht van de commandant beperkt wordt en beslissingen omtrent straffen niet door één man worden genomen, die boven dien nog betrokkene is. In feite moet een commandant niet de bevoegdheid hebben, iemand een verlof-weekend binnen te hou den. Het is beter, dat een straf niet eerder ingaat, dan nadat de soldaat de gelegenheid heeft gehad in beroep te gaan. Exercitie: Men moet alleen de exercitie handhaven die functioneel is. Natuurlijk moet er een bepaalde orde zijn, wanneer een grote groep zich bijvoorbeeld te voet verplaatst. Dat vraagt echter geen training van vier uur per dag gedurende de oplei ding en drie uur gemiddeld per week gedu rende de rest van de diensttijd. De tijd die nu besteed wordt voor rituele exercitie zou beter besteed kunnen worden. Het recht op een eigen stellingname houdt in. dat de soldaat het recht heeft te stellen: „Akkoord, ik ga in dienst, maar ik zal alleen dan meevechten, wanneer ik van de zin en de rechtvaardigheid van een eventuele oorlog overtuigd ben". Zonder voor militarist door te gaan en sprekend uit ervaring kan worden gesteld dat de schrijver totaal aan de essentie van de militaire dienst voorbijgaat. Hij rea liseert zich niet welke belangen op het spel (kunnen) staan, voor het land maar ook voor de militair. Een boek vol afbrekende kritiek van iemand vol rancune. Om met een soldatenterm te eindigen: ,,'t is kwalijk kankeren". (Uitgeverij In den Toren, Baarn, 5,75) Een eerie langspelers In stereo voor lange avonden. Zo zouden we de reeks platen kunnen samenvatten, die in deze rubriek een korte bespreking ontvangen en we kunnen daaraan toevoegen dat vooral de liefhebbers van het romantlsch-gekleurde lichte lied, dat dank zij uitstekende orkestraties en dito geluidsweergave in een mooi pakje werd gestoken, via deze schijven aan hun trekken kunnen komen. Daar is dan allereerst onze in diverse uithoeken der wereld bekende landgenoot Willy Schobben, die met zijn gouden trompet ruim 34 minuten volspeelt, zonder dat het een ogenblik verveelt. Hij doet dat op de plaat Somewhere my Lo ve (Artone PDJ S-607) en zorg de voor mooie arrangementen van de Eurovisie-song festivalnummers La-la-la en Jedan Dan. Goede en gezellige muziek. Dat geldt eveneens voor de EMI-Columbia lp „The best of Frank Pourcel". Het orkest van deze dirigent speelt ongeveer in de klankkleur en de traditie van ons vaderlandse Metropo- le-orkest: rijke arrangementen, verantwoorde muziek en een goede repertoire-keuze, o.a. Je n'aurai pas le temps, Blue Moon, Stormy Weather, Hey Jude en Goodbye. Decca bracht op SKL 4944 de Britse lp It's lovely up here uit met het (uitstekende) orkest van Ivor Ray monde en een (even uitstekend) koor, dat glad en voor de jeugdsentimentelen tot mee-neuriën uitnodigend o.m. zingt over My Blue Hea ven, Over the Rainbow, Beyond the Blue Horizon en tal van andere recente en wat oudere evergreens. Knappe zang en een klein grapje op de hoes: het hoog boven Londen gefotogra feerde paar kreeg de zon en de „Een avond met een over daad aan informatie", schre ven we deze week over het aanbod op dinsdag. Maar nee, kwam ons de volgende dag iemand vertellen: de dinsdagavond is louter amu sement, van Peyton Place tot De wrekers toe! We hadden beiden gelijk, 't is maar, hoe je de tv hanteert. Wie wilde, behoefde zich helemaal niet te laten -voor lichten over enig maat schappelijk probleem, maar kon de hele avond op de pleziertoer gaan. En wat slikt men dan willig op zo'n avond? De dwaze we reld van Tommy Cooper, die misschien ooit dwaas mag zijn geweest, maar allang stierlijk vervelend is: goedkoop en dom amusement dat om zeven uur al voor de deur staat. Om half acht over naar de eindeloze romantiek van Pey ton Place, gauw koffie zetten tijdens het journaal en prettig wegzakken in de stoel bij een misdaadverhaal, dat juist even tjes in de muziekshow van de KRO op Ned. 1 steekt. Wie lie ver Engels voetbal ziet, kan nog een uur op Ned. 2 blijven hangen, of er een kwartier af knabbelen en de sensatie van De wrekers zien op het andere net. Met dit alles is de amuse mentzoeker volgestopt van ze ven tot half elf: drie en een ■half uur. Dan is het ongeveer bedtijd. Met een hoofd vol non sens kan men gaan silapen: t was een fijne tv-avond. Wie een beetje handig heen en weer schakelt, kan bijna el ke avond in gestrekte draf tv- amusement binnenhalen. En was Esther Ofarim nieuwe „image" Na Caterina Valente heeft ook Esther Ofarim besloten, zich een nieuwe „image" aan te meten. Naar haar zeggen heeft zij in Duitsland haar laatste fcv- show met lang haar en kindero gen opgenomen. Zij is van plan een korte pruik te gaan dragen, waarvoor zij haar lange sluike haar afknipt. Zij wil haar ogen wel expressief houden, maar ze zullen tijdens het zingen „een volwassen blik" krijgen. Esther heeft genoeg van haar naïeve uiterlijk. Televisiedienst Zondag 16 november zal er een televisiedienst zijn te zien en wel uit de geref. kerk (vrij gemaakt) in Zwolle. Voorgan ger is ds. D. Vreugdenhil, orga nist de heer Chris G. Linde boom. De tekst voor de preek is gekozen uit Handelingen 19: 13, 15 en 17 en het thema luidt: „De Naam van Jezus, geen to ver spel maar levensspil". Uit zending op Ned. 1 tussen 5 en 6 uur. het dan altijd leuk? Staan we nog wel kritisch tegen over de pret die de tv aan biedt? Kiezen we nog of laten we alles over ons komen wat ontspanning betekent? De statistische cijfers leren het: voor de nieuws- en actuali teitenrubrieken bestaat de minste belangstelling bij de tv- kijkers, het amusement gaat met de vetste kijkdichtheid strijken. Beseffen we nog wel, dat al die tv-gezelligheid een hoop schone schijn in sentimentele fa milieverhalen en nog meer kitsch in zgn. politiestories oplevert waarvan het meeste totaal onbe staanbaar is en niet anders dan commerciële verzinsels? Of stompen we zoetjes af op het amusement? Dat namelijk is het gevaar van het ijverig tv- kijken. Bij de verslaafdheid van Pey ton Place (hoe onschuldig op zichzelf ook) behoort een vraag teken te staan. Bij het lachen om flauwe grappen en het blij ven hangen bij mislukte show programma's evenzeer. 't Is niet verboden, met spijt te kijken naar het teleurstel lend optreden van Johnny Rijk afzonderlijk, maar het bedenkelijk, dat zonder emL. kritiek te doen. We mogen gerust constat ren dat de NCRV niet gelukl f heeft gemikt met het voorla programma „De scheepsjt gens van Bontekoe", omdat j gen s zo'n boek liever zelf ev lezen en het todh heus geenvi wassenenuitzending is. We dienen te constateren, de NOS ons niet zo'n geweld dienst heeft bewezen met Bill Cosby-show waarbij we verwezen naar de roem t Dubbelspion: dit verhaal is een uit het dozijn. We behoeven de KR(J i niet dankbaar te zijn v „Verslag op dinsdag", noen VPRO voor „Zendtijd". Er ki_ nis van te nemen is een andqft zaak: als we er maar kritii tegenover blijven staan, een programma goed vindt, pi ze het en kijke ernaar, ook, valt het bij een ander niet de smaak. Dat zal immers altl zo blijven! Maar laten we niet ons t amusement accepteren ome we niets beters hebben te do en..... laten we niet avond avond vullen met kijken iul^ liche kost, als de programm makers ook goede informal voorzetten. Kiezen wil zeggen: wikk hc en wegen, maar ook naar eigd 0l kwiek inzicht beoordelen, men ziet. Daarvoor is eigenli geen dagbladcommentator dig. PHÉ WIJNBES Willy Schobben lucht mee, dank zij de gastvrij heid van het Londense Hil- ton-hotel. Van een ander genre en als gezellige achtergrondvulling is de grote Weense potpourri, die Frans de Guise en zijn Bar- quintet op BDM S-1514 van Ar tone zette. Maria ndl is er, even als Salomé, maar bovendien Ro te Rosen, Rote Lippen, Roter Wein, zoals ook de titel van de plaat werd. „Ons Heintje", laten we het maar bekennen, is „Duits Heintje" en hij wordt in zijn koningspositie lelijk bedreigd door Lemmy, van wie in Duitsland elk ogenblik de plaat wordt verwacht die Heintje moet verslaan. Lemmy komt beslist niet onbeslagen ten ijs, want hij is niemand minder dan Lemmy Caution jr. Wie dan wel senior is? Eddy Con- stantine. Juist ja, het lichtje brandt! Eddy en zijn dertienjarige zoon maken diep in het geheim een plaat die druipt van vaderliefde en niet aan Mama, maar aan Papa is gewijd. Daarmee zal Lemmy zijn debuut maken, wel wat aan de late kant, want ook hem bedreigt de gevreesde „baard in de keel". Ingewijden houden hun hart vast, dat Lemmy Heintje van de eerste plaats in Duitsland zal verdrijven. Vanmiddag begint NCRV met het uiteen van het showprogramm dat behoort bij het spoi spel „Dubbelzeskamp"i vanavond op het. schei komt. Rheden en Bolswca hebben samen deze verzorgd en een van de i drachten luidde: „Maak z een aflevering van bertje en voer die op", i verlengstuk van de Dubbejj zeskamp is een nieuwighei die de deelnemende c ten voor zo'n grote lijkheid plaatst, dat één h daarop heeft laten afwetei Des te spannender om t| zienhoe de dapperen het af brengen! Hier de psen do-Swieber met Saartje ij de burgemeesterskeuken. I Men weet wat 'science fiction' is: moderne Jules Verne-verhalen. Wat nog niet bestaat is .church fiction', b.v. een roman over een kardinaal, die in de droom een uitweg ziet uit de impasse waarin de rooms-katholieke kerk is geraakt met haar binding aan onfeilbare uitspraken in het verleden. Of een verhaal over een ontdekte authentieke brief van Paulus, eigen handig ondertekend (een signatuur die op alle televisieschermen van de wereld verschijnt), welke brief afwijkt van de bekende paulinische stijl en allerlei vragen oproep. Of een roman over de bekering van een Chinese topfiguur tot het christelijk geloof, een nieuwe Constantijn, Ko Tse Ti en een Chinese christelijke kerk als staatskerk. Ik noem maar een paar voor beelden, mogelijkheden van church fiction. Amerikaanse technologen hebben al lang de waarde van de, desnoods wilde, fantasie ontdekt, voor de praktijk! De Ivoren toren van de kunstenaar moet verkeerstoren worden. De verbeel dingskracht ia een reële factor tot ver krijging van inzicht in wat komende le. Vandaag bespreek Ik In het kort een boek dat men kan rekenen tot de „politi eel fiction". De titel ie ontleend aan een dagboekfragment van Che Guevara en luidt: Onder een vale maan. „We staan met zeventien man onder een vale maan De mars is gevaarlijk geweest en heeft vele sporen achtergela ten". Ik citeer van de achterkant van het boek: ..Deze zin geeft de wanhoop weer van het hand|evol mensen, over wier strijd in dit boek verteld wordt. Opgedra gen aan de antl-Vietnam-demonstranten en alle studenten ter wereld, behandelt het de levensgeschiedenis van enkele be- roepaagitatoren in dienst van de Revolu tionaire Organisatie van de Derde We reld, waarbij de actuele conflicten in de wereld het uitgangspunt vormen van een catastrofale ontwikkeling". De auteur is Michel Ragon (geb. 1924). Uit het Frans vertaald door Pieter Beek, is deze „politieke fictie roman" uitgege ven bij De Arbeiderspers te Amsterdam. (206 blz„ f 10,50). Men krijgt de indruk dat tachtig pro cent van dit boek autobiografisch is. Als men leest hoe een troep krokodillen vecht om een gewond neergestreken ooi evaar (bl. 187): als de auteur vertelt dat hij zijn herinneringen (b.v. aan een spel tennis) niet meer kan localiseren en door zijn onophoudelijk reizen over de hele wereld niet meer weet of dat herinne ringsbeeld in Engeland thuishoort of in Michel fUgon Afrika of HohgMpfl^; als m»n ziet hoe in bijzonderheden schrijver kan vertellen wat er gebeurt op Cuba, Istanboel, Ja pan. enz., dan merkt men wel hoe Ragon, zonder een spoor van opschepperij a la Jan Cremer, is wat men vroeger een qlobe-trotter noemde. Maar welk een verschil met zo'n we reldtoerist uit een rustiger verleden! De ik uit dit verhaal is van Franse boerenaf komst, als jongen van huis weggelopen en terechtgekomen bij de Franse ver zetsbeweging. Na de oorlog gevechtssol daat geworden in Vietnam en Algerije, is hij gedeserteerd en in dienst getreden van de RODW (zie boven). Overal ter wereld moet hij onderdrukte groepen wakker maken en tot verzet aansporen. „Lang voor de kosmonauten kenden wij reeds het gevoel van een reis door de kosmos en van een ontmoeting met de bewoners van Mars. We waren gewend aan jaren zonder winter en zonder zo mer, of aan jaren met twee winters en twee zomers. Wij leefden buiten de tijd en bulten de seizoenen. Vliegtuigen brachten ons van west naar oost, lieten ons over het ijs van de pool vliegen, over de bossen van de evenaar. Zonder de minste overgang verwisselden we bin nen enkele uren het comfort van een luxueus hotel te Tokio voor de stank van een paaldorp in Maleisië. Op die manier reisden we zonder onderbreking door de ruimte en door de tijd" (55). Maar altijd en overal loerde het gevaar van ontdekking. Voortdurend moest van identiteit verwisseld worden Meer dan angst voor de dood gevoelden ze angst voor een verwonding, „want een verwon- ding maakt een mens zwak en machte loos en levert hem over aan de genade van de achtervolger" (56). De RODW streeft (zo vertelt ons dit boek althans) naar de vereniging van alle gekoloniseerde en onderdrukte volkeren in de hele wereld. Zij Identificeert zich niet met het gevestigde communisme. Zij heeft evenwel begrepen dat de opstand van de Europese proletariërs moet wor den gevolgd door een opstand van de proletarische volken. Uiteenzettingen van deze strekking vormen het documentaire bestanddeel van de roman, waarin de overwegend autobiografische elementen goed passen. De „fiction" begint waar de schrijver Cuba door de Amerikanen laat wegvagen en waar Chinese mini-atoombommen het Pentagon en andere vitale Amerikaanse centra verwoesten, terwijl aan het drink water LSD wordt toegevoegd om de ver warring compleet te maken. De ikfiguur zelf verkommert tenslotte als enig overgebleven Europeaan in de moerassen aan de rand van een Afri kaanse stad. Hij ziet zijn leven, zijn werk. zijn inspanningen, alle gedragen risico's, nu als zinloos. De verzetsstrij ders worden knechten van het imperia lisme, bevrijde gebieden worden poli tiestaten. „Wat heeft het dan noq voor zin om verder te vechten en om de mensen en de wereld te willen veranderen? De bar baren die door de Romeinen worden nederd zullen er uiteindelijk altijd in gen om hun tegenstanders te vernietlf Maar wanneer ze eenmaal aan de mat zijn worden zij op hun beurt Romei verdrukkers en imperialisten" (41). De revolutie moet gecontinueerd en schermd worden door een tot de tai gewapend machtsapparaat. „Mao op het ogenblik geobsedeerd door idee dat de natuur van de mens verani moet worden. Hij heeft gelijk. Dat, dat' de ware revolutie" (63). Hoort, gij kerken altegaderl Het interesseert me geen fluit, of boek. dit hybridisch geheel, wel een man kan heten. De' letterkundige verbleekt teoenover de wereldorob'ei die hier aan de orde zijn gesteld, gaat er ook niet om of de auteur lel ontgoocheld Is door de revolutie waai hij zijn leven heeft gegeven. Dit boek een venster op de toekomst en toont apokalyptische dynamiek waartegen or Nederlandse kerkvraagjes op zijn zach$ qezegd gerelativeerd worden. DR. C. RIJNSDl P.S. De opmerkzame lezer zal hebben t pen. dat het vorige week geplaatste ei abuis niet gesigneerde artikel over Stijn veis. eveneens van de hand van dr. Rljnsdtfl

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 14