Vakcentrales: verbeter de positie van dienstplichtigen spaarbewijs i van f25- is in 1974 f36.-waard ^ÊSÊk Kamer: Werkende jongeren helpen UW sparen- verstandig en handig Confessionele officieren samen in federatie Bezwaren tegen flat bij paleis Soestdijk Controle van parlement Kosten enquête fall-out f11,6 miljoen PvdA vraagt vern ieuicin gsraad Kunstwerken uit het Vaticaan gestolen VVDM legt eisen op tafel Uit de Haagse hof geplukt Publicatie militaire geheimen PAPOEA'S GAAN DEMONSTREREN In Zwitserland jaarlijks 15.000 skiërs gewond 7 DONDERDAG 6 NOVEMBER 1969 (Van onze parlemenlsredactie) DEN HAAG Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft vanmorgen tijdens een hearing over de wet Rechtstoestand Dienstplichtigen gepleit voor een betere regeling van het overleg tussen de dienstplichtige militair en de overheid. Soldaten moeten worden beschouwd als werknemers en ze moe ten dan ook als werknemers worden behandeld. De minister van defensie mag vanuit dit standpunt geredeneerd dan ook niet be slissen, nadat met een speciaal orgaan voor dienstplichtigen overleg is gepleegd. In dit overlegorgaan zal de erkende vakbeweging de werknemers-dienst plichtigen moeten vertegenwoordigen. Tenslotte stellen de vakcentrales, dat een verdere garantie van rechtszeker heid van dienstplichtigen alleen maar kan worden verkregen als de volgende wetten grondig zullen worden gewij zigd: de wet op de krijgstucht het reglement betreffende de krijgs tucht het militair strafprocesrecht de wet gewetensbezwaarden en de positie van de raadsman, gere geld in de „Rechtspleging bij de land en luchtmacht". De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) vindt het een na deel dat in het voorgestelde wetsont werp teveel is overgelaten aan rege ling bij Algemene Maatregel van Be stuur. Openbare discussie Op deze manier ontsnapt het over grote deel van het materiële recht aan de controle van het parlement. In een democratische samenleving, waarin, getuige de grondwettelijke In de legerplaats Nunspeet heeft generaal-majoor J. A. C. Bartels, commandant van het eerste legerkorps, gisteren het startsein gegeven voor de lan delijke actie „veilig voorwaarts Geholpen door een „Zwarte Zes-ambassadrice" bevestigde hij een plakplaatje op zijn auto ten bewijze, dat hij meedoet. DEN HAAG De kosten van het fall-out onderzoek bedragen 4,4 miljoen. Om dit onderzoek af te ronden, is nog ongeveer 7,2 mil joen nodig. Minister Beernink antwoordt het Tweede-Kamerlid drs. Berg (soc.) dat de gegevens die nodig zijn om een bescherming tegen fall-out (nu de ontploffing van een atoombom) van de gehele bevolking voor te be reiden, niet kunnen worden verkre gen door een representatieve steek proef. De heer Berg had hierop aan gedrongen om de hoge kosten tegen te gaan. De minister zegt dat door de bur gemeesters op te stellen fall-out- besehermingsplannen zullen worden afgestemd op de situatie ter plaatse. Eind 1970 zal de aanwezige sohuil- gelegenheid in 543 gemeenten (met zo'n acht miljoen inwoners) zijn ge- inventariseerd. plicht een beroep op een deel van het Nederlandse volk wordt gedaan het land te verdedigen, behoort dat volk zelf, bij monde van het parlement, maximale invloed te hebben op de rechtspositie van hen die verplicht onder de wapenen worden geroepen. Bovendien maakt een regeling bij Algemene Maatregel van Bestuur het onmogelijk, dat er over een nieuwe regeling of een op handen zijnde wijziging van bestaande regelingen een openbare discussie in pers en andere publiciteitsmedia plaatsvindt. Ook het volk heeft er recht op hiervan op de hoogte te zijn. Iedereen moet het recht krijgen aan de discussie mee te doen. Dit klemt volgens de VVDM temeer, nu overal in de maatschappij demokratiserende tendenzen zijn waar te nemen. ring (snelheid, effektiviteit, gemakk< lijke wijziging, efficiency) wogen naar het oordeel van de VVDM niet op tegen bovengenoemde belangen. De VVDM is verheugd over de wet telijke erkenning van de VVDM. Hier mee is een begin gemaakt met de er kenning van de dienstplichtige mili tair als gesprekspartner en medebeslis ser. Dat kan! Voor elke f 25,- kunt u een spaarbewijs kopen. In 1974 ontvangt u dan, behalve de gestorte f 25,-, boven de vaste rente ook nog een belastingvrije spaarpremie van 20%. Dat is f 5,- per spaarbewijs. Als u en uw vrouw samen sparen, kunt u op deze manier van maxi maal f 500,— aan spaarbewijzen zelfs zo'n f 720,— maken. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21t/m59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar inkomen hadden van ten hoogste f 15.000,—. Het maximale spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken en Raiffeisen- banken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aan vragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, afdeling Voorlichting bezits <^\yorming. Postbus 51, Den Haag. U fe/ët Abortus provocatus en euthanasie Nu zelfs de Christelijk - Historische vrouwencentrale niet langer afwijzend staat tegenover legale abortus provo- catus en de wet ook wel in deze zin .'eranderd zal worden, blijft er één vraag over. Waarom wél legale abor tus provocatus en nog steeds een ver bod tegen euthanasie? In het eerste geval wordt een „be ginnend" leven afgebroken, dat mis schien een hoopvolle toekomst in zich droeg. Bij het tweede geval gaat het om doodzieke mensen die géén toe komst meer voor zich hebben. Levens, die maar gerekt worden, al is het lij den zo ondraaglijk dat 't leven tot een hel wordt. Bovendien weten alle volwassen mensen dat hun sexuele daden gevol gen kunnen hebben, of ze dat nu wel of niet prettig vinden. Maar géén mens kan er iets aan doen als hij of zij een ongeneeslijke ziekte krijgt. Dat heb je maar te aanvaarden. Euthanasie, uitsluitend op ver- zoek van de patiënt zelf (dus nooit i van familieleden of anderen) zou voor j veel mensen toch een zegen kunnen zijn. Wanneer men wel zwangere vrou wen van hun levende kind wil afhel- pen op eigen verzoek, zie ik niet in waarom men dan ook de mensen, die j zo afschuwelijk moeten lijden, niet zou willen helpen. Want als het één i geen moord is. dan is het andere dat ook niet. Rijswijk (ZH) Mevr. F. Eiselin-Hooi (Van onze onderwjjsredacteur) DEN HAAG De problemen van de werkende jongeren vormden duidelijk een hoofd punt bij de gisteren begonnen behandeling van dé onderwijs begroting in de Tweede Kamer. De PvdA vroeg in een motie om invoering van de negenjarige leerplicht op 1 augustus 1971. Hierop zou een gedeeltelijke on- derwijsplicht moeten gaan aan sluiten, die geleidelijk wordt in gevoerd. Mejuffrouw Kesscl van de groep-Aarden diende een amende ment in om het alle veertien- en vijf tienjarigen, die geen volledig dagon derwijs meer volgen, vanaf 1 au gustus mogelijk te maken minstens een dag per week aan onderwijs of vormingswerk deel te nemen. De ge dachte kreeg steun van de heren Masman (soc.). Van de Lek (pac. soc.) en Dijkstra (D'66). Misleidend De heer Dijkstra wees erop dat zeer velen van de werkende jonge ren. die thans actie voeren, niet meer zullen profiteren van betere regelin gen: het treffen van de nodige voor zieningen vergt tijd. De heer Vonhoff (lib.) gaf de voor keur aan leerplichtverlenging, maar de geschikte onderwijsvormen ont breken nog: uitbreiding van de ge deeltelijke vormingsplicht is een tus senoplossing. Men moet niet aandrin gen op maatregelen die niet verwer kelijkt kunnen worden. Dat zou ten opzichte van de werkende jeugd misleidend zijn. Bij de verdediging van augustus '71 als ingangsdatum voor de negenjari ge leerplicht, zei de heer Masman echter: „Men zal wel weer aanvoeren dat de mankracht en de gebouwen ontbreken. Het nog niet kunnen is een eeuwigdurend excuus. Dat moet doorbroken worden." Mr. Masman snrak van een gerechtvaardigde opstand der werkende jongeren. Drs. Dijkstra erkende: ..Bij mijn fractie leefde hun probleem wel, maar ei genlijk op de achtergrond." Steun Een ander hoofdpunt vormde gisteravond het socialistische voorstel om een nationale raad voor de ver nieuwing van het onderwijs In te stellen opmerkelijk omdat een vcrnleuwingsconfcrcntie, die kortge leden gehouden werd, daar niet aan wilde. „De overheid heeft een dyna miserende taak. Daarbij moet zij gesteund wonden door een nationale raad," aldus dr. Tans. Dtze raad zou moeten optreden als een nationaal „clearinghouse" voor alle vernieuwingen; hij zou de mi nister moeten adviseren over experi menten en wetswijzigingen en hij zou studie- en researchopdrachten moeten formuleren. De versnippering viert bij de ver nieuwing hoogtij: „Een centrale instantie ontbreekt," betoogde de heer Laban (soc.). In een motie vraagt hij de regering een vernieu- wingsraad in het leven te roepen die onder meer een beweeglijk ontwik kelingsplan moet opstellen. Onderzoek De heer Vonhoff klaagde er over dat er te vaak louter theoretisch wordt gedacht over ideale onderwijs structuren. Er zou eerst een doelein- denonderzoek moet worden gehou den. Hij voerde hierover een levendi ge gedachtenwisseling met socialisten en pacifisten, die zeiden: „Over de doeleinden van het onderwijs worden we het nooit eens; daar komt de maatschappijvisie aan te pas." ROME Hardnekkige geruchten doen in Rome de ronde, dat deze zo mer tijdens de jaarlijkse schoonmaak beurt schilderijen zijn gestolen uit de vertrekken van de paus in het Vati caan. De paus was toen in zijn zomer verblijf in Castel Gandolfo. Volgens de communistisch georiën teerde „Paese Sera" gaat het onder an dere om werken van Perugino, de le raar van Raphael, Mino da Fiesole en de Vlaamse schilder Rogier van der Weyden. Hoewel de berichten over de diefstal zijn tegengesproken door de perschef van het Vaticaan, bisschop Fausto Val- lainc, blijft het Italiaanse persbureau „Italia" al enige dagen vasthouden aan de juistheid van het bericht. (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) heeft vanmorgen op een hearing van de Kamercommissie voor defensie een groot aantal eisen op tafel gelegd. Een daar van is dat de dienstplichtigen een betere opleiding willen. Nood zakelijk is een beter klimaat bij de opleiding van dienstplichtigen, de verhouding burgerfunktie of opleiding en de militaire funk- tie moet beter worden, en de kwaliteit en efficiëntie behoeven dringend verbetering. De soldij moet in vier etappes worden verhoogd tot het normale loon in het bedrijfsleven. De WDM wijst het plan van het VVD-Kamerlid Koudijs, belasting af te trekken bij dienstplichtigen van de hand. Ook een plan om belasting te heffen bij die jon geren die niet in dienst hoeven (waaronder meisjes) en de op brengst van die extra-belasting ten goede van de soldaat te doen komen, vindt geen genade in de ogen van de WDM. De soldaat heeft evenveel recht op een menswaardige beloning als ieder ander. Bovendien moet de soldaat rekening houden met het aspekt gevaar, dat aan zijn afgedwongen „beroep" kan kle ven. De VVDM vindt ook, dat de sociale positie van de dienstplich tigen moet worden verbeterd. De VVDM verwerpt alle beperkin gen, die de regering bij het recht van beroep wil opleggen. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De twee vereni gingen van christen-officieren, de Nationale Christen Officieren vereniging (NCOV) en de Alge mene Rooms Katholieke Officie renvereniging (ARKO) hebben gisteren op de gecombineerde jaarvergadering in Utrecht be sloten tot het aangaan van een federatief verband. Zij achten de thans opgerichte Federatie van Christen Officie renverenigingen de eerste stap naar doorbreking van de exclu siviteit van de bestaande confes sionele officierenvereniging en hopen, dat nog verdere integra tie mogelijk zal zijn, zoals de voorzitters kolonel b.d. J. C. Zuidema (NCOV) en generaal- majoor P. G. A. Coopmans (ARKO) het in hun jaarredes zeiden. Voor belden was dit de laatste jaar vergadering, die zij als voorzitter bij woonden. Als dank voor hun werk kregen zij naast waarderende toespra ken onderscheidingen: de bevelheb ber landstrijdkrachten, generaal Van Rijn, maakte namens de minister van defensie de benoeming van kolonel Zuidema bekend tot de titulaire rang van brigade-generaal en gen.-majoor Coopmans kreeg uit handen van hoofdluchtmachtaalmoezenier Vroom namens de legeraalmoezenier het rid derkruis in de orde van Gregorius de Grote. Zij worden opgevolgd door resp. kolonel drs. J. Muller van de lucht macht en luitenant-kolonel C. L. J. van Lent van de landmacht. Begrip Omdat ik vliegen en varen ver foei en in mijn hart, je durft het bijna niet hardop te zeggen, autorij den ook, blijft mij als vervoermid del de trein over. Ik ben dan ook dol op sporen. Al was het maar omdat je zelf niks behoeft te doen. zelfs niks meer kunt doen. Je hoeft niet op te letten, behalve bij het station waar je uit moe stappen. Het deint en dumpt niet, maai glijdt. Nu ben ik een uitbuiter van genoe- gelijkheden en versier de treinreis graag met een bekertje koffie. Klei ne attractie van dat bekertje is te genwoordig, dat je er niet meer een houten spaantje bij krijgt om te roe ren maar een klein plastic lepeltje De eerste keer dat het me over kwam was bijzonder gunstig. Wa doet een goede huisvrouw als ze eer leuk lepeltje krijgt? Natuurlijk, ze stopt het in haa tas. Voor thuis, voor de sambalpol Maar al veel eerder had ik er plezier van. De volgende morgen zal ik aan een Hollands-hotel- ontbijt, compleet met gekookt el en, ik blijf er tegen strijden, het metalen eierle peltje. Metaal en ei verdragen el kaar niet. Je proeft meer lepel dan ei. 'Dus diepte ik het witte plastic ranwinstje uit mijn tas en smul de. En prees de service van de koffie- man uit de trein. Wat ik vaker doe want zijn ver schijning, zwaarbeladen manoevre- tend, geeft me altijd het gevoel, dat ik het bijzonder tref. Kopje koffie... Zelden slecht, vaak goed, soms best. En vaak denk ik, hoe ik me zou Trein/koffie oelen als ik heel de lieve dag di< trein door moest zeulen met mijn ;rote kan en volgeladen blad. Soms neem ik een broodje. Niel overmatig lekker met het altijd flau we plakje kaas of ham. Maar beter dan de verdroogde broodjes, die ik eens op een station kocht. De schrik Vtui de dag- Drie dagen later moest ik weer op reis en was ik weer proviandbe- hoeftig. Vervoegde me bij een per ronstalletje,maar paste op mijn tellen. Informeerde eerst of de broodjes vers waren, waarop het his torische antwoord was: „Wat doet lat er nou toe, oud brood is ge- «ind..." Wat ongeveer gelijk staat met het antwoord in een restaurant, waar de room zuur was en men zei: „Och ia, je kunt wel eens pech hebben..." Maar daarom zijn alle stations- broodjeSverkopers nog niet raar en alle restaurants geen knoeiers. Waarmee ik maar zeggen wil, dat de boosheid over de verschrikke lijk slechte bediening in de treinen, een beetje boel onbillijk is. Er kan best eens een misser zijn, maar vaar is die niet? En dan nog, wie ooit wel eens op en lange reis, de coupé bij het in stappen en bij het verlaten vergele ken heeft, kan het opmerkelijke verschil ln netheid constateren. De chaos komt dan altijd van de reizi gers. Laten we eerlijk blijven! ZüRICH Volgens een Zwitserse statistiek lopen per jaar in dit land 15.000 skiërs verwondingen op. van wie er circa 140 invalide blijven. De skisport eist per jaar gemiddeld tien doden. Onderscheiding voor voorzitters In Denemarken KOPENHAGEN De Deense poli tie heeft gisteren bij een drukkerij in Kopenhagen het zetsel van een tijdschriftartikel in beslag genomen dat vertrouwelijke inlichtingen zou bevatten. Het artikel zou vrijdag verschijnen in het uiterst linkse tijdschrift Politiek Revy. Het bekendmaken van militaire ge heimen is in Denemarken de laatste tijd meer gebeurd. Vorige maand ontdekten studenten ln de kelder van een universiteitsge bouw in Kopenhagen een militair communicatiecentrum. Naar aanlei ding van hierop volgende studen tendemonstraties, deelde de minister van defensie in het parlement mee dat het centrum zou worden overge plaatst. Een Üd van de uiterst linkse socialistische volkspartij overhandig de hierop in de vergaderzaal de mi nister een verzegelde enveloppe waarin zes andere geheime verdedi gingsinstallaties werden bekendge maakt. De gebeurtenissen kregen zoals de minister het noemde „een zeer ernstige wending" toen in het afgelo pen weekeinde zeven linkse jongeren werden aangehouden op verdenking van het beramen van bomsaanslagen op militaire installaties en onderne mingen die voor de defensie werken. Eén van de aangehoudenen was in het bezit van vijf kilogram TNT. die hij van het leger zou hebben gesto- DEN HAAG In verband met het Nieuw Guineadebat ln de VN op 12 november wordt thans in haast een demonstratie voorbereid van in Ne derland verblijvende Papoea's. Deze zal zaterdag in Den Haag worden ge houden. De Papoea's gaan demonstreren te gen de volksstemming in Nieuw Gui nea, de behandeling van de Papoea vluchtelingen in Australisch Nieuw- Guinea en de door minister Luns in de VN afgelegde verklaring. Na afloop van de feestelijke plech tigheid sprak prof. dr. J. W. van Hulst, VU-hoogleraar en CHU-voor- zitter over de geestelijke achtergron den van de maatschappelijke uitin gen. Hij vroeg begrip voor de serieus protesterende studenten omdat er voor hen, volgens de hoogleraar, re den is verontrust te zijn. „De jonge ren zijn zich ervan bewust, dat zij verzeild zijn geraakt in de macht van een gevestigde orde. die ze niet kan analyseren. Zij voelt zich op weg ergens naar toe, waarvan zij geen zekerheid heeft, naar een toekomst, waarover de „establishment" beslist en dat neemt zij niet". Een van de typische kenmerken van de huidige maatschappij noemde hij de georganiseerdheid, die de per soonlijke vrijheid onmerkbaar aan banden legt. „Daardoor krijgt men een mensentype, dat slechts één probleem kent: wie verlost mij van mijn laatste vrijheid. In het karakter van de huidige maatschappij zit iets van het onttrekken der verantwoorde lijkheid van eigen handelen. De jong- ge mens ziet geen speelruimte meer voor zioh. Hij weet. dat hij alle so ciale zekerheden (van speen tot steen) moet betalen met zijn eigen vrijheid en voelt zich bedreigd met depersonalisatie. De jonge mens, van vandaag ziet ook, dat er een ethiek wordt gevolgd, die in strijd is met het liefhebben van God en de naaste. Het enige advies, dat wij de jeugd meegeven is „zorg. dat je er komt". Ik pleit daarom voor herziening van de ethiek, voor herijking van de waarden, die niet zijn ontleend aan de normen van deze maatschappij". Prof. Van Hulst vond, dat de maat schappijen weer zal moeten groeien tot een echte mensengemeenschap in evangelische zin. West-lrian INDONESIË wil geen debat ln de algemene vergadering van de Verenigde Naties over de volksraad pleging in West-lrian. het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea. Reden: meer dan een half jaar voor dat de „daad van vrije keuze" een feit werd is deze zaak al afgehan deld met Oe Thant, secretaris-gene raal van de VN. Nu is bekend, dat Oe Thant over rui me bevoegdheden beschikte om toe te zien op uitvoering van de akkoor den van New York. Deze kwamen in 1962 onder Indone sische militaire druk tot stand en ga randeerden de bevolking van West- lrian recht op zelfbeschikking. De volkenorganisatie heeft niet al leen hei recht, van de secretaris-ge neraal te horen hoe dit recht in de vorm van een volksraadpleging is toegepast. Zij heeft ook de plicht, hem ter ver antwoording te roepen als hij ver keerd gebruik heeft gemaakt van de hem gegeven speciale bevoegdheden. Zeker zal dat moeten gebeuren als uit zijn rapport en dat van de Indone sische regering blijkt dat er geen werkelijke „daad van vrije keus" is geweest. Het kan nooit de bedoeling van de VN zijn geweest, de secretaris-gene raal en via hem de regering van Indonesië een blanco volmacht te geven. Oe Thants rapport is geen stuk dat voor kennisgeving kan worden aan genomen, omdat het de uitvoering betreft van akkoorden waarbij de VN betrokken zijn. Het was reeds opgevallen, dat zowel de secretaris-generaal als de Indone sische regering de inhoud van hun rapporten angstvallig geheim hield. Hieruit kan men de voorzichtige con clusie trekken, dat zij er geen be hoefte aan hebben gehad de inhoud ervan in een redelijk vroeg stadium ter discussie te stellen. In de regel gebeurt zoiets slechts als de rapporteurs reden hebben om aan te nemen, dat hun beleid niet vlek keloos zal worden geacht. De Indonesische eis dat het rapport van Oe Thant niet aan goedkeuring van de VN-Assemblce zal worden on derworpen versterkt deze gedachte. Als het om een goede zaak gaat. valt er niets te verbergen en is er zeker geen aanleiding bespreking ervan uit de weg te gaan. BAARN De Koninklijke familie heeft toch bezwaar laten maken tegen de voorgenomen bouw van een flat op nauwelijks honderd meter vanaf paleis Soestdijk. De intendant van het vorstenhuis ziet in het grote flatgebouw (22 meter hoog) een aantasting van de privacy en het vrije uitzicht van het Koninklijk huis. ondanks de evenhoge beuken die het gebouw moeten amoufleren. Ook de gemeente Baarn heeft bezwaar gemaakt tegen de flat. die nog juist op het gebied van de gemeente Soest komt te staan. Men noemt het gebouw een „storend element in een kwetsbare omgeving". Tevens heeft men bezwaren tegen de massale omvang van het project en tegen de bouw van een restaurant bjj de drukke rijksweg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7