SPIELMACHER GEVRAAGD PONTIAC Holland moeilijk Sport tegen krijgt het FC Twente PvdA en D '66: moties tegen nota-Veringa Eddy Treytel: We mogen geloof ik niet winnen MET PAAR DAGEN TWEE VAKANTIES Nederland-Engeland in kil Olympisch Stadion gaf Georg Kessler zorgen: Blije gezichten, fijne horloges UEFA-jeugd verloor: 0-1 KROL: „HET IS ME MEEGEVALLEN" HIK Iff m PONTIAC TIJD JUISTE TIJD Kaartjes vergeten Clay gooit 't hogerop 15 DONDERDAG 6 NOVEMBER 1969 Bobby Charlton, de her sens van het elftal. Wim van Hanegemen, gisteren géén spiel- macher. profectus 1106,— net datum, 1127,— i. doublé 1115,- \met datum 1135,— door Ger Stolk AMSTERDAM Georg Kessler is een optimist. Nog geen maand na de schlemielige eliminatie van het schimmige luchtkasteel Mexico, heet zjjn hobby München 1974. Denkt hg alweer peinzend en vooral weloverwogen na over Oranjes kansen ten aanzien van een droordringen tot de laatste zestien voor de wereldkampioen schappen voetbal die over meer dan vier jaar in Duitsland gehouden zullen worden. Het doelpunt. Colin Bell gaat inschieten. Gerrie Mühren is al te laat. Even later zal Engeland leiden. Minister weet het te goed (Van onze onderwgsredacteur) DEN HAAG Bij de inzet van het Kamerdebat over de on derwijsbegroting zijn D '66 en PvdA met moties gekomen die ingaan tegen belangrijke punten van Veringa's nota voor de be- stuurshervorming van de uni versiteit. De moties verschillen weinig van elkaar. In beide gevallen wordt ge vraagd om een universiteitsraad als hoogste bestuursorgaan en wordt aangestuurd op een vorm met drie geledingen: het wetenschappelijk corps als eenheid, het overige perso neel en de studenten. Voor de lagere niveaus in de universiteit wordt meer vrijheid van bestuursvormen bepleit. Woordvoerder van de WD, dr. Van Dijk, was het in grote trekken eens met Veringa's opzet. Hij sprak van een moedige daad, maar hij vroeg zich af waarom de minister een nota indiende toen de universi taire discussies nog niet rond waren. Een andere vraag is of groepen die al aan het experimenteren zijn met nieuwe bestuursvormen, daarmee kunnen doorgaan of niet. De rust aan de universiteiten zou zeker niet terugkeren wanneer men de ene onaangepaste structuur ver vangt door een andere die evenmin aangepast is, betoogde drs. Dijkstra (dem.). Hij distantieerde zich van de politieke visie op de universiteit die de Nederlandse Studenten Raad en haar ideologen ontwikkelen, maar hij stelde zich ook kritisch op tegenover de minister die voorzichtiger had moeten zijn met het vastleggen van grenzen. De kriebels De heer Masman (soc.) zei: „De mi nister heeft ineens de kriebels geki;e- gen, heeft zich van gevraagde advie zen niets aangetrokken en is een no ta gaan schrijven. Hij weet het zo goed, maar we weten helemaal niets. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het Nederlands UEFA elftal van spelers tussen 16- en 18 jaar heeft gistermiddag een oefenwedstrijd tegen de koploper van de eerste divisievereniging Blauw Wit met een 01-nederlaag afgesloten. De kleine nederlaag was een gevolg van het te lage tempo dat het raffinement dat er toch wel in de acties van jeugdigen school geheel te niet deed. Blauw Wit daarentegen zocht het in minder fantasierijk aanvalsspel dat evenwel als gevolg van de direc te speelwijze veel gevaarlijker was. Leen Barth de sublieme keeper van Fortuna VI. kwam daardoor nog al eens in actie. De Amsterdamse links achter Jo Hermans raakte voor rust het houtwerk. Na de hervatting viel het spel op van Blauw Wit-invaller, de 17-jarige Sidney Sumter, die de acties van een aantal geselecteerden geheel deed verbleken. Juist dez espeier besliste de wedstrijd 20 minuten voor het einde. Verder dan een kopbal op de paal van Van Marwijk kwam de UEFA-jeugd daarna niet meer. Op wel onderzoek steunt Veringa's opzet? Het kan zoals de minister het wil, maar het kan ook anders. De socialistische woordvoerder en ook dr. v. d. Lek (pac.soc.) toonden zich slecht te spreken over de waarschuwende interne nota van het departement, opgesteld naar aanlei ding van SVB-cahier nr. 3 (een geschrift met strategie-aanwijzingen voor contesterende studenten). Er hangt een wolk tussen Veringa en mij, aldus mr. Masman. De heer V. D. Lek erkende dat het SVB-cahier „hier en daar bijzonder wild is", maar hij verdedigde de ge dachte dat de studenten via het on derwijs de maatschappij willen ver anderen. Nederland gaat niet naar Mexico. Kessler richt het oog thans vier jaar verder. Tegen Engeland experimenteerde hij voor 't eerst. Het meest opval lende: Oranje had geen brains, telde niet de man die via een pass de Engelse defensie kon splijten. De uitslag tegen Enge land doet er niet toe, is in feite onbelangrijk. Van veel meer importantie is het probleem over de man rond wie Kessler zijn ploeg moet gaan bouwen. De man met het voetbalintel lect. Geen blikken van verwijt derhalve gisteravond. Integendeel zelfs. De nauwlettende toekijker bespeurde na afloop van de nog al vlak verlopen vriendschappelijke interlandwedstrijd NederlandEngeland slechts pret- vonkjes in de ogen van de bonds coach. „Want waarom", zo luidde het verweer tegen de 01-nederlaag, „zouden we ontevreden zijn. Ten slotte speelden we tegen de wereld kampioen. En daarvan slechts met 01 verliezen is geen schande." Waarheid Een waarheid als een koe. Hetgeen natuurlijk niet wegneemt dat het merendeel der 30.000 kleumenden in dat kille ongezellige Olympisch stadi on weinig waar voor hun dure geld kreeg en zich terecht bekocht mocht voelen. „Onze opdracht luidde" ver telde later Wim van Hanegem, „de bal zo veel mogelijk in ons bezit hou den. Via vertraagde acties het ritme bij de Engelsen ontregelen. Op zo'n manier ook proberen een gat te zoe ken in de defensie." Het ligt voor de hand. De door Alf Ramsey voorgeschreven speelwijze, vanuit een gesloten verdediging ope reren en de tegenstander heel vaak laten komen, is op zich al weinig spectaculair en werd terecht tijdens de WK in Engeland nog al gekri tiseerd. Wanneer men die voor het publiek weinig interessante taktiek hoe dan ook als kijkspel nog minder probeert te maken, blijft er helemaal niets over. Klucht Het duel Nederland Engeland was dan ook een klucht. Een in slow motion tempo tikkend Nederlands elftal dat tot de 16-meterlijn mocht doen en laten wat het wilde. Maar eenmaal voor het doel van de voor treffelijke Chelseakeeper Peter Bonet- ti gekomen te weinig intellect, te weinig voetbalbrains bezat om die hechte Engelse verdedigingsmuur te doorbreken. Bovendien bleek op nieuw dat Johan Cruyff, hoewel bij Ajax een speler van wereldklasse, tot door Rob Hartog AMSTERDAM Het Oranje-schip verging. Op weg naar de Mexicaanse haven liep het vast in een niet te doorgronden Bulgaarse zandbank. De ontreddering, de verbijstering en de verslagenheid was groot. Kapitein Georg Kessler, de verbeten vechter, hield echter het hoofd koel. In allerijl zette hij een sloep uit. Een sloep zonder de vertrouwde gezichten van een Moulijn, een Jansen, een Wery, een Suurbier en een Strik. Dit mede door het begrip dat „rederij" de KNVB toonde voor de belangrijke Italiaanse reis van Feijenoord en PSV. Een sloep nu met aan het roer Ajax-pijler Rudie Krol, Twen- te-vedette Epi Drost en de Bel gische „gastarbeiders" Jan Mul der en Robbie Rensenbrink. Het mocht echter allemaal niet baten. Hoe woelig en hoe meedogenloos wreed kan de zee immers zijn. Te woelig in ieder geval voor stuurman Hans Eykenbroek, bootsman Wim van Hanegem en alle andere opvarenden. Zij kon den, ondanks een strijd op leven en dood, het vlaggeschip van de KNVB niet door felle, soms hoogop laaiende Engelse golven heen loodsen. Andermaal bleek het Oranje-schip bepaald zee waardig. Het miste echter de klasse, de pure klasse, om de ze ven minuten voor tijd opgelopen averij vakkundig te herstellen. Sof-doelpunt Eddy Treytel, ruim tachtig mi nuten lang als een rots in de branding: „Ik geloof dat wij niet mogen winnen. Laten we eerlijk zijn. Vooral in de tweede helft kwamen de Engelsen er niet aan te pas. We' speelden gewoon be ter. Vooral in de achterhoede en op het middenveld liep het gesmeerd. En dan ineens dat sof-doelpunt. Nee, ik geloof wer kelijk dat wij niet meer mogen winnen". Ondanks de nipte nederlaag zal debutant Rudie Krol er na afloop in de grauwe kleedkamers van het kille Olympisch Stadion flo rissant bij. De stille en beschei den Amsterdammer kon dan ook tevreden terugblikken op een verdienstelijk debuut. „We heb ben goed gespeeld. Jammer dat we geen eentje in konden krij gen. Wij hadden toch tenminste een gelijkspelletje verdiend. jHK vw: Eddie Treytel. Geen houden aan. dacht ik". En daarna, eerst na lang aandringen de woorden wat moeizaam over zijn lippen ko mend, wanneer het over zijn ei gen prestatie gaat: „lk ben niet ontevreden. In het begin had ik last van zenuwen, maar de jon gens hebben me daar prima overheen geholpen. Het is me echt allemaal meegevallen". JVicf meegevallen Jan Mulder daarentegen was zijn rentree in het Oranje-team bepaald niet meegevallen. „Je merkt dat goed dat je er een paar jaar bent uitgeweest. Al is het alleen maar dat je het me rendeel van de spelers niet eens kent, laat staan hun speelwijze. Nu kun je wel zeggen dat wij in een trainingskamp bijeen zijn ge komen, maar in twee dagen leer je natuurlijk je medespelers niet kennen. Echt dat is veel te kort". Ook de andere Nederlandse Belg, Rob Rensenbrink, klaagde: ..We kregen in de voorhoede geen meter ruimte. Die Engelsen ver dedigden soms met zeven, acht man. Terwijl daarachter nog die kei van een keeper stond. Ont zettend, wat is die Peter Bonetti een klasse-keeper. De meest on mogelijke ballen pakt hij. Gewel dig". Op punten... Woorden waar Georg Kessler, zoals altijd minzaam lachend, zich volledig bij aansloot. „Bo netti heeft ons van de overwin ning afgehouden. Ik vond het trouwens een onverdiende neder laag. In het veld waren we zeker niet de mindere. Integendeel, we hebben zelfs meer scoringsmoge- 1ijkheden gecreëerd, maar Bonet ti vormde een te groot struikel blok. Laten we eerlijk zijn. Wan neer dit een bokswedstrijd zou zijn, zouden wé stellig op punten hebben gewonnen de categorie typische clubspelers ge rekend moet worden. Zelden werd het Amsterdamse lieverdje echt ge vaarlijk. Voeg daarbij het betrekke lijk falen van te statisch spelende Jan Mulder en te vaak in soli ver zandende Rob Rensenbrink en de Ne derlandse nul is verklaard. Zéker, tijdens de tweede helft wa ren daar plotseling enkele reële sco- ringsmogelijkheden voor Oranje. Maar ze waren nimmer het gevolg van wervelende combinaties. Ze kwa men tot" stand na soleren of via een schot vanaf de 16-meterlijn. 0 Plaagstootjes Maar goed de wedstrijd. Aanvan kelijk Engelse plaagstootjes en een vakkundig parerende Eddie Treytel. Een gemiste kans voor Colin Bell na een nonchalance van Van Hanegem. Wim van Hanegem na afloop met een pijnlijk gezicht: „Ik heb enorme last van mijn enkel gehad. Een oude bles sure. Ik geloof dat rust de enige re medie zou zijn. Of ik niet tegen Mi lan van de partij kan zijn? Dat hangt natuurlijk in de eerste plaats van die commissie van beroep af die vrijdag bijeen komt." Oranje kwam terug. Een Cruyff-actie gevolgd door een sublie me redding van Bonetti en het eerste teken van leven van de 30.000 toen Johan cm werd afgestopt door Bobby Moore. Doorspelen, niks aan de hand, gebaarde de Russische arbiter Pavel Kasakov. En later in een net kloffie met keurig gekamde haren: „Ik had de indruk dat die Cruyff een beetje comedie wilde spelen." Nederland Engeland blééf als kijkspel beneden de maat. Ook tijdens de door Kessler geroemde tweede helft. Oranje wilde wél, trachtte ook via voor Veenstra ingevallen Ger Mühren en voor ge blesseerde Van Hanegem ingezette Dick van Dijk een doelpunt te force ren, maar miste ten ene male het doublé f69,50 goud f174,- doublé 1115,- herenhorloge vanaf 159,50 breekijzer om open te leggen. die sterke defensie 0 Kans Epi Drost, zo vrij als een vogel omdat de Engelsen meestal met drie, soms ook met twee aanvallers posi tieve daden trachtten te stellen, kreeg een kans. Maar Bonetti redde andermaal. Mulder en Van Dijk on dervonden hetzelfde. Nederland Engeland 00. Toch niet zo gek werd er hier en daar reeds hardop gemompeld. Bobby Charlton, de onberekenbare, was de man die de illusies van hen die zo redeneerden evenwel wreed verstoor de. Want over het projectiel dat hij zeven minuten voor tijd in de rich ting van Treytel afvuurde kan men een boom opzetten, of hij als pass of als schot op het doel bedoeld was, feit is dat Colin Bell er tenslotte een doelpunt, het enige doelpunt, van maakte. Train in gs kam p Zei Rudie Krol, de vrij succesvolle debutant: „Wij dachten dat die bal naast zou gaan. Maar napraten heeft geen zin. Het was een doelpunt." En over zijn eerste optreden in Oranje: „Voor het mooi zou je de jongens beter moeten kennen. Ik ben vóór een trainingskamp. Sterker nog, ik geloof dat wanneer Kessler er niet in slaagt ons voor belangrijke wedstrij den zeker een week bij elkaar te krijgen, we München nu al af kunnen schrijven. Nico Rijnders de beste Ne derlandse speler beaamde het vol mondig..... Met Kerst en eerste helft mei (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De kans is groot, dat tegen het eind van het jaar massaal acht dagen wintervakantie zal worden gehouden en eind april begin mei van het volgend jaar een voorjaarsvakantie van elf dagen. Aan het eind van dit jaar zal iedere werknemer, wanneer hg drie snipperdagen opneemt een aaneengesloten vakantieperiode kunnen genieten van acht dagen. Wanneer hg in de periode van 30 april tot 10 mei 1970 vier snipperdagen opneemt kan hij profiteren van een aaneengesloten vakantieperiode van niet minder dan elf dagen. De Kerstdagen vallen dit jaar op donderdag en vrijdag: de opvolgende zaterdag en zondag zijn vrije dagen; wanneer men maandag, dinsdag en oudejaarsdag (woensdag) vrij neemt kan aan de Kerstvakantie de Nieuw jaarsdag worden gekoppeld en heeft men acht dagen aaneengesloten vrij ten koste van slechts drie vakantie dagen. Eind april volgend jaar is de situa tie nog gunstiger. Koninginnedag (30 april) is een vrije dag, die op vrijdag valt. De daaropvolgende zaterdag en zondag zijn vrij. Neemt 'men maan dag een snipperdag dan sluit deze mooi aan op 5 mei, de dag van het vijfde bevrijdingsjubileum, die voor het bedrijfsleven als vrije dag geldt. Op woensdag 6 mei moet weer worden gewerkt, maar 7 mei is He melvaartsdag en na de vrijdag volgen weer de vrije zaterdag en zondag. Dit betekent dat men slechts vier snip perdagen behoeft op te nemen om van 30 april tot 11 mei een aaneen gesloten vakantieperiode te hebben van elf dagen. Overwerk De directeur-generaal van de ar beid sluit echter de mogelijkheid niet AMSTERDAM Bijna was de reis, die de ouders van Emlyn Hug hes ondernamen, tevergeefs geweest. Toen Hughes maandagavond bij ver rassing door manager Sir Alf Ramsey waardig werd bevonden voor zijn eerste interlandwedstrijd met het Engelse elftal, stelde de Liver- pool-speler zich onmiddellijk in ver binding met zijn ouders, die in Span je op vakantie waren. Op eigen kosten liet Hughes zijn ouders per vliegtuig naar Amsterdam overkomen om het debuut mee te kunnen maken. Bij aankomst op het Olympisch Stadion bleek het echtpaar Hughes echter de entreekaarten ver geten te zijn. Met de grootste moeite slaagde het tweetal er alsnog in plaatsen op de tribune te bemachti gen om het eerste optreden van „hun" Emlyn bij te wonen. uit, dat men voor de periode van 30 april tot 10 mei 1970 geen snipperda gen zal willen opnemen, maar de ex tra vrije dagen in de vorm van over werk zal willen inhalen. De bedrijven kunnen dan sluiten en de zogenaamde brugdagen zou men door overwerk gedurende een bepaalde periode kunnen inhalen. Hiervoor moet toestemming gevraagd worden aan het directoraat-generaal voor de arbeid. De directeur-generaal verwacht dergelijke aanvragen, zowel om be drijfseconomische redenen als om te voldoen aan de verlangens van werk nemers, die elf dagen aaneengesloten vrijaf willen nemen. Niet groot In een brief aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid wijst de directeur-generaal van de Arbeid op de mogelijkheid tot het opnemen van verplichte snipperdagen. Hij vreest echter, dat de bereidheid hiertoe niet groot zal zijn. Hij vraagt via het bestuur van de Stichting van de Arbeid het bedrijfsleven advies over het meest wenselijke beleid. NEW ORLEANS Cassius Clay, oud-wereldkampioen boksen in het zwaargewicht, heeft via zijn advocaat Charles Morgan hoger beroep aange tekend b(j het gerechtshof van New Orleans. Clay werd op 20 juni 1967 door het federale districtsgerechtshof in Houston wegens dienstweigering ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar. Hij wilde van militaire dienst vrij gesteld worden omdat hij deel uit maakte van de „blackmoslim" secte. Het is de vijfde keer dat Cassius Clay in hoger beroep gaat. Het von nis werd telkens bevestigd. DEN HAAG Na Ajax, vóór AC Milan rust voorFeijenoord. Vrijdag vertrekt de stadionformatie naar Italië om zich .voor te bereiden op het grote duel van woensdag. Ajax daarentegen speelt wèl competitievoetbal. NAC in de Amsterdamse Meer behoeft even wel geen onoverkomelijk struikelblok te zijn voor Michels' top- formatie. De Haagse verenigingen gaan lastige momenten tegemoet. Holland Sport ontvangt thuis het gerenom meerde Twente. Een gelijk spel moet toch wel binnen het bereik liggen. ADO trekt naar het brons groen eikehout, waar men Co Prins :n MVV van succes hoopt af te ïouden. Go Ahead bezorgt SVV zonder neer de zoveelste nederlaag. Want "2 doelpunten tegen in elf duels is te veel. Tenz Rinus Goossens :en list bedenkt is SW kansloos. Sparta's vaak gekritiseerde Wiel Coerver staat opnieuw voor een krachtproef. Jan Rab, de jongste trainer van de eredivisie, smeedde I reeds gespeeld, staat van Telstar een goed voetbal spe- Eindhovense zyde al lend team dat op het Rotterdamse kasteel zeker niet bij voorbaat ge klopt is. DWS, angstig dicht in de buurt van de onderste regionen verzeild geraakt, moet in de Nijmeegse Gof- fert de club van de 10.000 guiden voor de film door de NSF gemaakt van NECFeijenoord tot min stens een winstpunt kunnen komen. Anders gaat het er voor de Am sterdammers donker uitzien. Haarlem na een zeer sterk begin de laatste weken met verlies ge confronteerd zal met DOS weinig moeite hebben. GVAVPSV ten slotte, morgen zeker van in het te ken van de naderende duels met A.S. Roma. We kunnen ons ten minste niet voorstellen dat Linder al zijn kruit al tegen de Groningers wil verschieten, al iijkt het wense lijk het verschil met Feijenoord en Ajax niet te groot te laten worden. Post-Sercu één in Frankfort FRANKFORT Dc Nederlander Peter Post die zijn 51c overwinning in een Zesdaagse behaalde, en de Belg Patrick Sercu hebben in de laatste uren de Duitsers Altig en Renz naar een smadelijke nederlaag gereden. De eindstand luidt: 1. Post/Sercu 329 pnt., op één ronde: 2. Bug- TahRKemper 405. Op twee ronden: 3. Mtig/Renz 540, 4. Oldenburg/Schulze 430. Op zes ronden: 3. Fritz/Tschan 222.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15