Raad volkshuisvesting pleit voor huursubsidie mijn volgende pakje is weer De regering moet haar beleid tegenover de Papoea's herzien Weekend retour NS- Snippertrips Maak eens een Minitrip met NS Meer netnummers van drie cijfers Algerijnen vechten tegen Biafranen Tien Kabinet heeft nog geen beslissing genomen Om doorstroming te bevorderen Vlag op hoogste punt want die smaakt nu eenmaal anders dan andere dagretour f 1.- Het is één minuut voor twaalf door JHR. MR. W. W. FEITH Dit jaar besluit over Woensdrecht Auto tegen mast: vader en zoon dood 13 DONDERDAG 6 NOVEMBER 1969 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Raad voor de Volkshuisvesting heeft minister Schut geadviseerd door een sys teem van huuraanpassing en huursubsidies een betere doorstroming te bevorderen. Minister Schut schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. Het kabinet heeft nog geen beslissing genomen over het uitvoeren van de voorgestelde maatregelen. De Raad gaat ervan uit dat het redelijk is eenzesde tot een- zevende deel van het inkomen aan huur te besteden. Voor in komens tussen de 6000 en 15.000 gulden bestaat volgens de Raad behoefte aan een aanvullende subsidieregeling. Voor het vaststellen van huur- bijslagen zou het bruto-inkomen met inbegrip van vakantietoe slag, maar zonder kinderbijslag, als uitgangspunt moeten worden genomen. Als basis voor dc berekening van de huurbijslag zou uitsluitend het in komen van het gezinshoofd moeten gelden. Voor de vaststelling zou als huurprijs in aanmerking genomen moeten worden de kale huurprijs, vermeerderd met daarboven te beta len vergoedingen wegens voorzienin gen. Een eventuele vergoeding voor een centrale verwarming zou niet moeten worden meegeteld. Kalenderjaar De raad geeft in overweging het minimum van de huurbijslag te stel len op 120 gulden per jaar, het maxi mum op 900 gulden. Bij inkomens van hoger dan 9.500 moet het maximum bedrag 600 gulden bedragen. Een huurbijslag zou in principe voor de periode van een kalenderjaar kunnen worden uitbetaald. De regeling zou mede met het oog. op het experimentele karakter in eerste instantie kunnen worden be perkt tot na 1960 met rijkssteun ge bouwde woningen. De uitvoering zou het beste in handen van de gemeen ten kunnen worden gelegd. De raad geeft de minister ook enke le adviezen voor een betere doorstro ming. De colleges van B. en W. moe ten wettelijke bevoegdheden krijgen voor het bereiken van een doelmati ger en billijker verdeling van de woongelegenheid. Nieuwe verhurin gen door de gemeenten eji woning- i bouwverenigingen van goedkope wo ningen, die hiermee in strijd zijn, moeten worden voorkomen. Fonds Er moet ter bevordering van de doorstroming een nieuwe, doeltreffen de bijdrageregeling annex doorstro mingsfonds komen. Uit dit fonds zouden ook door be paalde gemeenten te maken kosten voor publikatie bestreden moeten worden. Als dwingende maatregel moet de huurprijs van goedkope wo ningwetwoningen individueel worden aangepast aan een bedrag, dat als uit gave voor huisvesting redelijk wordt geacht (eenzesde tot eenzevende deel van het inkomen). Dat kan als volgt worden bereikt: in de gevallen waarin de huur minder bedraagt dan een in de regeling ge noemde limiet en tevens de huurder een inkomen heeft dat ook boven een vastgestelde grens ligt, moet een huuraanpassing worden berekend. (Extra toeslag op de huur.) Deze toeslag moet enerzijds afhan kelijk zijn van de huur en anderzijds van het bedrag waarmee het inkomen van de huurder de bepaalde vastge stelde norm overschrijdt. Een boven die grens uitgaand inko men kan slechts tot een bepaald be drag voor toeslag in aanmerking ko men. Het stellen van een maximum acht de raad noodzakelijk, omdat moet worden aangenomen, dat de hu ren van goedkope woningen na ver hoging met toeslagen op het niveau van de woningwetwoningen komen te liggen. Limiet De gedachten van de raad gaan uit naar een huurlimiet van omstreeks ƒ1500 per jaar, een inkomensgrens van ongeveer 15.000 per jaar en een maximum van 24.000 per jaar. Bruto-inkomen exclusief kinderbijslag inclusief vakantietoeslag Volledig verzorgde 2-, 3- of meerdaagse vakantiereizen naar binnen- en buitenland. Reeds vanaf f l%(| van elk I livv station Vraag de NS-reiskrant, boordevol informatie. voordelig uit met NS minder dan 6.500 6.500 7.500 7.500 8.500 8,500 9.500 9.500 —10.500 10.500 —11.500 11.500 —12.500 12.500 —13.500 13.500 —14.500 14.500 —15.500 Aan huur te besteden bedrag per jaar 900 900 1.150 1.300 1.650 1.800 2.000 2.200 2.300 2.500 Op het skelet van- wat straks het hoogste gebouw van Amsterdam moet ivorden, het 80 meter hoge Ja panse hotel aan ue Jozef Israëlskade. zijn gisteren de Ja panse en Neder landse vlag in top gegaan. Tot nu toe is aan het hotel in recordtempo ge werkt: in een kleine vier weken vorder de liet 23 verdie pingen. Kamerlid: Onderzoek naar mishandelingen DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid drs. H. Wiebenga (pac.-soc.) heeft bij minister Polak van Justitie aangedrongen op een onderzoek naar gesignaleerde mishandelingen op het hoofdbureau van politie in Amster dam. DEN HAAG Na zeven grote steden, die thans een driecijferig netnummer voor de telefoon hebben (bijvoorbeeld Den Haag 070) zullen in de komende vijf jaar nog veertien gemeenten zo'n gemakkelijk te ont houden netnummer krijgen. Daarbij zijn Delft, Zoetermeer, Dordrecht, Leiden en Breda. Het programma voor driecijferige netnummers is als volgt: in 1970 Heerlen (045), in 1971 Maastricht (043), in 1972 Nijmegen (080), Delft (015), Enschede (053) en Tilburg (013). in 1973 Zoetermeer (075), Venlo (077), Dordrecht (078) en Zaandam (079), in 1974 Alkmaar (072) en Hengelo (074) en in 1975 Leiden (071) en Breda (076). Omstreeks 1985 zullen ongeveer 25 korte netnummers zijn uitgegeven. Over 15 jaar zal de telefoontechniek zover zijn voortgeschreden dat de tweede kiestoon, dus tussen het kie zen van het netnummer en het abon neenummer kan worden weggelaten. Men draait dan netnummer en abon neenummer achter elkaar. Zaterdag heen. zondag terug. Extra voordelig. x voordelig V. uit met NS 71JN regering en volksvertegenwoordiging zich wel bewust van hun grote verant woordelijkheid tegenover de Papoea's? Deze vraag kwam bij mij op toen ik in de Hande lingen vari de Tweede Kamer de algemene beschouwingen over de begroting uoox 1970 gelezen had. Wie zou verwachten, dat niet alleen de oppositie, maar ook de regeringspartijen fel protesteren zou den tegen de in West-Irian gehouden schijnverto ning en tegen het grote onrecht, hiermee de Papoe a's aangedaan, komt bedrogen uit. Dat Indonesië het Akkoord van New York op flagrante wijze heeft geschonden staat vast. immers van een „daad van vrije keuze" is geen sprake geweest. Het stemt dan ook droevig, dat slechts door enkelen in de Tweede Kamer geprotesteerd is tegen dit grove onrecht. Wat de regering aangaat, deze heeft bij monde van de minister-president in de Tweede Kamer gezegd, dat zij er niet toe kan overgaan een nieuwe volksraadpleging te eisen. Over de door Indonesië gebruikte methode wilde hij niet meer zeggen, dan dat een andere methode denkbaar was geweest. De Verenigde Naties achten de gekozen methode ech ter niet in strijd met verdrag en de regering zal dat niet bestrijden. Is er een andere methode denkbaar? Neen, de andere en enige methode, namelijk een volksstem ming in volle vrijheid van alle volwassen mannen en vrouwen, technisch mogelijk en toegepast in het voormalige Nederlands Indië met behulp van het whispering-ballot" systeem is voorgeschreven in artikel 18 van het akkoord. En nu hel zelfsbeschikkingsrecht is overeengeko men ten behoeve van de Papoea's, heeft Nederland niet alleen het volste recht, maar ook de morele plicht, ja de rechtsplicht, voortvloeiende uit het Akkoord, om een nieuwe volksstemming te eisen na vrijlating van alle politieke gevangenen, herstel van de in het Akkoord gegarandeerde grondrechten als vrijheid van drukpers, vereniging en vergade ring, onrechtmatig door president Soekarno in 1963 ingetrokken, en na vervanging van de 30.000 Indo nesische militairen door een VN-politiemacht. Verder lijkt het mij minder juist te zeggen, dat de VN de gekozen methode niet in strijd achten met het Akkoord. Mogelijk, dat Oe Thant zijn ogen opzettelijk sluit voor de duidelijke tekst van het Akkoord. ÉÉN MINUUT VOOR TWAALF Hoe het ook zij, in de Algemene vergadering van de VN is het rapport van Ortiz Sanz nog niet besproken. Het staat op de agenda van 12 novem ber, als ik goed ben ingelicht. De regering kan dus nog, al is het één minuut voor twaalf, haar zienswijze herzien, wil zij voor komen, dat Nederland mogelijk zijn naam als rechtsstaat verliest, door welk rerlie* de kansen op oud-president van de rechtbank te Groningen het behoud van het Internationale Hof van Justitie in Den Haag wellicht niet groter zullen worden. Op dc ongeldigheid van de volksstemming zijn rege ring en Staten-Generaal ook gewezen door de pro minente juristen prof. Cleveringa en prof. Verzijl in de namens hen en anderen door mr. Van Rijcke- vorsel ondertekende brief van 2 september. Van de argumenten die aangevoerd worden voor het niet innemen van het rechtsstandpunt wil ik enkele noemen: a Feitelijke beslissing is in 1962 gevallen. Minister Luns zei onlangs voor de Voice of Ame rica: „De Nederlanders waren in 1962 gedwongen hun verantwoordelijkheid jegens het volk van Nieuw-Guinea te verraden." Aangenomen, dat dit argument juist is, dan is dit meen ik, allerminst een argument nu zeven jaar later de Papoea's weer te verraden, want zo wordt het in de steek laten door hen gevoeld. Ook doet het vreemd aan, dat de Kamerleden die destijds in 1962 hun stem gaven aan het wetsont werp tot goedkeuring van het Akkoord in de Tweede Kamer slemden slechts negen en in de Eerste Kamer drie leden tegen nu beweren, dat de West-Irian-tragedie eigenlijk een gevolg is van het Nederlandse beleid in 1962, voorbijziende, dat voor het niet nakomen van het Akkoord alleen Indonesië rechtstreeks en allereerst aansprakelijk is. b. Verstoring van dc goede betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië. Aan dit argument tilt minister Luns zwaar. Een ieder zal behoud en verbetering van de goede be trekkingen, met name de handelsbetrekkingen, van harte toejuichen, maar dit mag niet ten koste gaan van het verzaken van een morele tevens rechtsplicht tegenover de Papoea's, wier voort bestaan als volk op het spel staat. e. Geen andere keuze. Zijn niet verschillende kleine gebieden in Afrika zelfstandig en volwaardig lid van de VN? Ik denk aan Botswana, een stuk woestijn met nog niet één bewoner per vierkante kilometer, aan Lesotho en Swasiland. Libië, de vroegere zo arme Italiaanse kolonie werd door de VN in 1949 onafhankelijk verklaard met ingang van 1 januari 1952 en intussen door de VN bestuurd. Kan tot hetzelfde niet, maar dan met een langere termijn, voor West-Irian besloten wor den? Het voormalig Duits Nieuw-Guinea. in 1921 mandaatgebied van de Volkenbond, werd in 1946 (rustgebied van de VN. D* meest logische oplossing lijkt mij een latere vereniging met Australisch Nieuw-Guinea, waar voor steeds krachtiger stemmen opgaan in het par lement te Port Moresby. Ik zie die hereniging ook als een wereldbelang voor het Westen. d. Nederland Is onmachtig. Ook onmacht ontheft Nederland niet, als over eenkomst-sluitende partij van de dure plicht de Papoea's, die voor minstens negentig procent an ti-Indonesisch zijn, in hun rechtsstrijd zo krachtig mogelijk te steunen en hun inlijving te voorkomen. De kosten die de VN heeft gemaakt in verband met dc volksraadpleging komen volgens artikel 24 van het Akkoord voor de helft ten laste van Nederland. Heeft de regering gewaarschuwd, dat zij van zelfsprekend de kosten van een ongeldige volks stemming, een „macabere" schijnvertoning ge noemd door mr. Benno Stokvis in zijn rubriek Recht en Slecht van 25 april jl. niet voor haar rekening kan nemen? RECHTSGEVOEL GESCHOKT Geen van de argumenten, die wel aangevoerd worden om het rechtsstandpunt niet in te nemen, kan ik overtuigend vinden. Ik zou het hierbij kun nen laten, maar het moet mij toch van het hart, dat de regering mogelijk onvoldoende beseft, dat het: rechtsgevoel van een groot deel van het Neder landse volk is geschokt door dc West-Irian-trage die. Dat blijkt mij namelijk dagelijks als de penning- meester van het comité-Platteel, dat zich ten doel! stelt gelden bijeen te brengen voor het betalen vani de reis- en verblijfskosten van een Papoea-missie naar New York om zelf hun belangen te bepleiten. Had de regering die kosten niet voor haar rekeningI behoren te nemen? Dat zou naar mijn mening! correct zijn geweest. Dagelijks dan komen er giften binnen op postgiro 802394 van de Algemene Bank Nederland te Gro ningen, rekening „West-Irian", dikwijls met ontroe-1 rende woorden op de girostrook: „Voor de meest! rechtvaardige zaak", „Moge onze lieve Heer de Pa-; poea's bijstaan", „Nationaal schandaal", „Voor de; vrije Papoea's". Het is daarom dat ik gemeend heb de pen te moeten opnemen niet om de „zedenmeester" uit te hangen, zoals een Kamerlid het 24 juni jl. in de Eerste Kamer uitdrukte, maar terwille van de rechtvaardige zaak van de Papoea's. Mogelijk, dat de laatste ontstellende berichten over de massale kinderroof, het onderbrengen van 200.000 Papoea-kinderen bij Indonesische pleegou ders dc regering zullen nopen een rechtsstandpunt in te nemen overeenkomstig de beste tradities van het land van Hugo de Groot. De kinderroof vormt een novum, welke wijziging van de regeringskoers rechtvaardigt. Het is één mi nuut voor twaalf. Wordt het ook niet de hoogste lijd voor de Wereldraad van Kerken, die tot dusver zweeg, snel en krachtig op te treden tegen de ten hemel schreiende kinderroof? Volgens generaal Ojoekwoe OWERRI De Biafraan.se leider, generaal Ojoekwoe, heeft gisteren gezegd dat Algerijnse keurtroepen in de Nigeriaans- Biafraanse burgeroorlog mee vechten aan de zijde van de fe derale troepen. Op een persconferentie in Owerri zei Ojoekwoe, dat in de afgelopen weken vier vliegtuigen in Lagos wa ren aangekomen met Algerijnse mili tairen. Onder de Biafraanse landstrijd krachten streden geen huurlingen mee, zei hij. We bevonden zich bij de luchtmacht niet-Biafranen die hiel pen bij de vliegersopleiding en onder houd. Een van hen was de Zweedse graaf von Rosen, die behulpzaam was bij de opbouw van Biafra's klei ne luchtmacht en aanvallen op fe deraal gebied leidde. Wij hebben graaf von Rosen nog steeds in ons midden", aldus generaal Ojoekwoe. De Biafraanse leider zei verder, dat zijn land en Nigeria geen stap dichter bij de vrede zijn gekomen. Volgens hem wordt de kans steeds groter dat de burgeroorlog op het slagveld wordt beslecht met een Biaf raanse overwinning. Ojoekwoe acht de vooruitziohten op vredesonderhandelingen klein. De Biafranen voelden dat Nigeria, als ze stand hielden, het geen half jaar meer zou volhouden. „Nigeria kan niet langer meer winnen", zei Ojoekwoe. Een half jaar geleden zou hij nog geaarzeld hebben dat te zeg- gen .maar nu waren er tekenen dat de Nigerianen „ineen begonnen te storten.' 'De economie stond onder druk en er dreigde industriële on rust. aldus de Biafraanse leider. DEN HAAG Er is nog geen op lossing gevonden voor de financie ring van de investeringen, die nodig zijn op het vliegveld Woensdrecht geschikt te maken voor lesveld voor de KLM. Het kabinet wil nog dit jaar een definitieve beslissing ne men. Minister Den Toom (Defensie) antwoordt de socialistische Tweede- Kamerleden Wieldraaier en Van Thijn dat rekening moet worden ge houden met investeringen die door de NAVO zijn gefinancierd en met de oorlogsbestemming van de vlieg basis. Een (mede)gebruik door der den in vredestijd wordt dan ook niet uitgesloten. Een volledig afstoten van de basis is onmogelijk. Het kabinet houdt ook rekening met de werkgelegenheid in de streek rond Bergen op Zoom (Avio- landa) bij het onderzoek naar de mogelijkheid de luchthaven in te richten voor het burger luchtvaart- verkeer. (Van onze Leldse redactie) HAARLEMMERMEER Op onver klaarbare wjjze is de bestuurder van een personenauto, de heer P. van Vliet (45) te Rotterdam, op rijksweg 4 in de richting Amsterdam tegen een mast van een ANWB-installatle gereden. Het ongeval gebeurde nabü het rolbaan- viaduct ter hoogte van Schiphol. Dc bestuurder en zijn twaalfjarig zoontje werden gedood. Dagje hier, dagje daar? Kiest u maar! Leuke interessante dagtrips! Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. Het weer in Europa Het is een vreemd ongeval, aldus de politie. Er zijn geen andere auto's bij betrokken geweest. Een politiepatrouil le zag op een gegeven moment een auto in de berm liggen. De man lag nog in de auto, zijn zoontje lag bui ten de wagen. De jongen overleed la ter in het Wilhelmina Gasthuis in Am sterdam. De politie van Haarlemmermeer (025036341) verzoekt getuigen om in lichtingen. I Amsterdam Brussel Frankfort üenève 1 Innsbruck 1 Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Majorca viünchen Nice j Parijs I Rome I Wenen I Zürich regenbui onbew. mist zw.bew. zw.bew. l.bew. geh.bew. zw.bew. zw.bew. l.bew. b.bew. onbew. l.bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13