Zoekgeraakte portier: ik ga niet meer alleen op vakantie „Excellentie, U gaat op de grote hoop" DE STOK WAAR HITLER MEE SLOEG? Kernfysici geven 9open huis9 in Amsterdam Motie van KVP en CHU voor meer soldij Het Venlo-incident: Na Italiaans avontuur Radeloos gezworven Kuitenbijter Vervolging in zaak-Korsten Koninklijk bezoek aan Luxemburg Flat bij paleis Soestdijk Zaak v. liane gem vrijdag mor NEC vraagt f 10.000 voor film Ron Boot krijgt een nieuwe kans Grote verschillen in werktijden van chauffeurs HET KONINKRIJK DER NEDERLANDEN IN DE TWEEDE WERELDOORLOG 9 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1969 SCHIPHOL Met licht-bevroren voeten en verwondingen aan de handen, maar overigens uiterlijk nog fit, is gisteren de 49-jarige portier-telefonist van het O.L.V. Gasthuis te Amsterdam, de heer J. van Groningen, uit Italië op Schiphol teruggekeerd van zijn levensgevaarlijke avontuur op de hellingen van de 3200 meter hoge Etna. Drie etmalen zwierf hij daar tussen de grote rotsblokken van de lava-vel den op zoek naar de bewoonde wereld, nadat hij vorige week woensdag dicht bij de top van de vulkaan zijn twee metgezellen was kwijtgeraakt. Hoewel het zicht goed was en hij 's nachts ver in de diepte de lichtjes van de bewoonde wereld lokkend zag flonkeren, zag hij geen kans alleen de weg terug te vinden. „Ze zeggen, dat de Italiaanse poli tie zelfs met helikopters naar me heeft gezocht", zo zei hij, „maar ik heb er niet een gezien". Net toen hij op de derde dag radeloos begon te worden, hoorde hij belgerinkel van schapen en ontdekte in de verte een schaapherder. Regenwater O „Aan die man heb ik mijn leven te -danken, vertelde hij. De herder had hem een stok gegeven en hem on dersteund naar iijn hut. Daar dronk Van Groningen gulzig bijna twee li ter regenwater op, dat de herder hem in een grote bak 'aanbood. Zijn vrouw en zoon, die hem op Schiphol kwamen afhalen, waren nog niet over de scihok heen. Vorige maand was Van Groningen nog met zijn vrouw op vakantie in Noord-Ita- lië geweest, maar hij wilde zo graag naar Sicilië „omdat ik me geweldig voor bergen interesseer en wel eens een vulkaan wilde bekijken. Zijn vrouw vond goed, dat hij dat dan maar alleen ging doen. Met een reisgezelschap van 17 deelnemers vertrok hij eind vorige maand voor een tocht naar Sicilië die een week zou duren. Men ging vorige week eerst met AMSTERDAM Een onbekende man heeft maandagavond een 21-ja- rige vrouw in de Vondelstraat in de rechter kuit gebeten. Terwijl zij ge bukt stond om het slot van haar fiets te openen, voelde ze een scherpe pijn aan haar been. Zij zag een man hard wegdraven. Een afdruk van een gebit en een bloeduitstorting" in haar volgens een agent welgevormde kuit vormden het duidelijk bewijs dat zij slachtoffer van een „kuitenbijter" was gewor den. een bus zo ver mogelijk de Etna op. De top moest echter worden beklom men. Van Groningen kwam met een Belg en een Amerikaan achteraan, DEN HAAG Tegen de Haagse arts W. A. E. zal een vervolging wor den ingesteld omdat hij wordt ver dacht eraanmee te hebben gewerkt wijlen de heer Ben Korsten, public relations-adviseur, op valse recepten morfine te hebb enverschaft. Dit zou gebeurd zijn op recepten, die de Haagse medicus op een andere naam dan die van zijn patiënt uit schreef. Verder is een gerechtelijk voor onderzoek gevorderd tegen de inter nist dr. H., omdat er aanwijzingen zijn dat hij een onjuist ingevulde medische verklaring heeft onderte kend, bedoeld voor een arbeidsonge schiktheidsverzekering voor de heer Korsten. Deze verklaring zou Korsten foutief hebben ingevuld. aangezien hij enige pech met zijn schoenen had gehad. Ze namen niet de gemakkelijkste weg en toen ze bo ven waren, vlak bij de krater, nam hij nog foto's, daarbij door zijn met gezellen geassisteerd. Bij de afdaling die langs twee we gen kon geschieden, raakte hij onver wachts de twee anderen kwijt en hij kon ze niet meer terugvinden. De rest van het gezelschap was waarschijn lijk al ver op de terugweg naar de bus. Daarna begon een zwerftcht, die Van Groningen bijna het leven heeft gekost „Het is niet waar, dat ik van bosbessen heb geleefd," zei hij. „Ik heb drie etmalen helemaal niets ge- gagten en alleen 's ochtends dauw kunnen likken van de varens, '„ik weet wel dat ik nooit meer alleen op vakantie ga," verzuchtte hij. „In het vervolg gaat mijn vrouw mee." „Maar niet naar de Etna", zei zij vol afschuw. Van 13 tot en met 16 mei 1970 zullen de Koningin en prins Bernhard een staatsbezoek aan Luxumburg brengen. Het Koninklijk paar beant woordt daarmee een uitnodiging van groothertog Jan en groothertogin Josephine Charlotte, die in de zomer van 1967 een staatsbezoek aan ons land brachten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Wie zich ooit heeft afgevraagd wat er toch wel pleegt te gebeuren in de ge bouwen van het Instituut voor Kernfysisch Onderzoek aan de Oosterringdijk in Amsterdam, mag daar de volgende week dan eindelijk eens achter de muren kijken. Want de volgende week geeft het instituut „open huis". Op donderdag 13, vrijdag 14 en za terdag 15 november mag ieder die dat wil, binnenkomen en kijken naar de opgestelde apparatuur en horen van de deskundigen hoe en waarom het allemaal werkt. Reden voor deze openheid is een jubileum. Het is namelijk twintig jaar geleden dat in het in 1946 opge richte Instituut voor Kernfysisch On derzoek in Amsterdam het zeer be langrijke instrument de synchrocyclo tron ging draaien. Volgens de voorzit ter van het curatorium, prof. Van Lieshout, vormde dit een goede aan leiding om „gehoor te geven aan de steeds dringender wordende vraag naar publieke verantwoording van de besteding van overheidsgelden." Beuken verhinderen inkijk (Van onze correspondent) BAARN Schuin tegenover paleis Soestdjjk, op nauwelijks honderd me ter afstand, zal een zeven verdiepingen hoge flat worden gebouwd. Een aantal 23 meter hoge beuken voorkomt dat de flat een storend ele ment in het uitzicht van de Koninklijke familie gaat vormen. Bovendien zijn al te nieuwsgierige blikken vanuit het flatgebouw in de richting van het pa leis onmogelijk. De beuken zijn nauwelijks een meter hoger dan het flatgebouw zelf, dat 22 meter boven de begane grond zal uit steken. Het wordt een luxe verzor gingsflat met tachtig eenheden, een res taurant en daaronder 33 garages en en kele dienstwoningen. G. Schutte krijgt 15 jaar AMSTERDAM Het gerechtshof heeft de 45-jarige monteur Gerhard S. vanmorgen wegens het dertien jaar ge leden medeplegen van doodslag op de 56-jarige Amsterdamse caféhoudster Betje Schevenhoven veroordeeld tot 15 jaar lvangunisstraf met aftrek. Zijn mededader, de 53-jarige garde robier W. van H. kreeg vijf jaar met aftrek. Het lijk van de caféhoudster, dat in de Bloemendaalse duinen zou zijn begraven, werd nimmer gevonden. De procureur-generaal had tegen S. twintig jaar geëist en tegen Van H. acht jaar. Beide mannen hadden aan vankelijk een volledige bekentenis af gelegd. Later ontkenden ze iets met de verdwijning van de caféhoudster te ma ken te hebben gehad. De monteur ontsnapte in de nacht van 3 op 4 oktober op spectaculaire wijze uit het huis van bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen in Am sterdam. Tien dagen later werd hij ge grepen. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid van D'66, mr. dr. M. J. J. A. Imkamp is niet gerust over de strate gie van de minister van defensie. De conceptie van de flexibele res ponse (het hangt er van af, wanneer men de kernwapens gaat gebruiken) is volgens de heer Imkamp een onvol doende waarborg voor de veiligheid van West-Europa en Nederland. Het afglijden naar een desastreus kernwa penconflict zou groter zijrr. geworden. In een motie, alleen ondertekend door partijgenoten, vraagt de heer Imkamp daarom een nota van de minister over de nieuwe strategie. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De zaak- Van Hanegem nadert zijn ont knoping. Vrijdagavond in het Utrechtse hotel Terminus zal de Commissie van Beroep van de KNVB zich andermaal beraden over de strafmaat in verband met de tegen NEC opgelopen waarschuwing van de Feijen- oorder. Dan ook hoopt Feijenoord de Commissie via een videoband te kunnen overtuigen van de on schuld van Van Hanegem. Of dat evenwel mogelijk zal zijn, hangt van de bereidheid af de door NEC gevraagde 10.000 gul den op tafel te brengen. Bij de Nijmeegse club stelt men zich namelijk op het standpunt: Jul lie spelen professioneel voetbal, maar wij ook. Want voor het steenrijke Feijenoord moet zo'n bedragje toch wel opwegen tegen Van Hanegems meespelen tegen A.C. Milan. Feijenoord manager Guus Brox, die gisteren in Nijmegen een onderhoud had met NEC-bestuurslid Vossen- berg, deed vanmorgen nogal geheim zinnig toen wij hem om zijn mening vroegen. Guus Brox: „Geen commen taar. Later misschien". Wim van Hanegem, die aanvanke lijk voor drie bindende wedstrijden geschorst werd, alsmede een boete van 300 gulden opliep wegens na trappen, welke straf vrijdag voorlo pig werd opgeschort na beroep van hemzelf èn de KNVB, wacht dus af. Eèn van zijn grieven was dat men bij het vaststellen van de straf reke ning had gehouden met een dubieuze waarschuwing, opgelopen tijdens Ne derlandBulgarije. De filmopnamen, gemaakt door de Nederlandse Sport Federatie zullen vrijdag uitkomst moeten brengen. Tenzij Feijenoord weigert de gevraagde 10.000 gulden op tafel te brengen. MIAMI Twee lijnvliegtuigen zijn gisteren gedwongen naar Cuba te vliegen. Een straalvliegtuig van Lanica, Ni caragua's nationale luchtvaart maatschappij, was op weg van Mana gua naar Mexico-stad, toen de piloot de controletoren berichtte, dat hij door mannen met vuurwapens was gedwongen koers te zetten naar Cu ba. Een uit Europa komend toestel van de .Braziliaanse maatschappij Varig, met 99 inzittenden werd tussen Bue nos Aires en Santiago eveneens ge dwongen naar Cuba te vliegen. ARP zal tegen stemmen (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG Voer met in gang van 1 januari 1970 voor de dienstplichtige militairen een werkelijke (structurele) verho- I ging van het soldij in. Deze motie heeft de KVP-er J. Maenen gis- I teravond ook namens de CHU bij de Tweede Kamer ingediend, i De fractie van de ARP is tegen de motie, hoewel de heer Maenen in eerste instantie wel namens deze Tussenvonnis geveld (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Hoog Militair Gerechtshof heeft vanmorgen geen vonnis gewezen in de zaak tegen de dienstweigeraar Ron Boot. Er werd een tussenvonnis geveld „omdat onder de beraadslagingen is gebleken, dat het onderzoek in deze zaak niet volledig is geweest en dat de beklaagde nader dient te worden gehoord, meer in het bijzonder om trent het punt, of hij termen aanwe zig acht andermaal een verzoek om erkenning van zijn bezwaren als ern stige gewetensbezwaren te richten tot de minister van defensie". De krijgsraad had wegens dienst weigering anderhalf jaar met aftrek opgelegd. In beroep bij het HMG eiste de advocaat-fiscaal twee jaar met aftrek. President mr. E. A. M. Lamers zei vanmorgen, dat het Hof de indruk had, dat Ron Boot in eerste instan tie zijn bezwaren niet in de juiste volgorde naar voren had gebracht. „Het Hof is overtuigd van de plicht, dat iedereen de wapenen dient te hanteren ter verdediging van he_t va derland, maar acht gevangenisstraf niet het middel om tegen gewetenbe- zwaren op te treden". Opnieuw „Ron Boot wordt door ons nu in de gelegenheid gesteld om binnen veertien dagen opnieuw een verzoek bij de minister in te dienen, om hem alsnog in zijn gewetensbezwaren te erkennen. Hij krijgt dan de gelegen heid om zijn bezwaren in de juiste volgorde te plaatsen". Hierop antwoordde Ron Boot: „Dan zit ik nu weer twee weken in span ning". waarop mr. Lamers meedeelde, dat het Hof alles zal doen om deze spanning minimaal te doen z(jn. Toen Kon Boot de zaal verllët zei h(j: „Dit is gewoon een aanfluiting". fractie kon spreken. De heer Tj. Wal burg gaf als verklaring, dat hij eerst het rapport wilde afwachten, dat spoedig zou verschijnen over de wed- de-regeling. Vorige week had de heer E. R. Wieldraaijer (soc) over deze kwestie ook een motie ingediend. Zijn zeer nieuwsgierige vraag was gisteravond wat minister Den Toom zou doen, wanneer de motie van de KVP en CHU zou worden aangenomen. Het liberale Kamerlid H. J. L. Von- hoff noemde de motie van de heer Wieldraaijer onredelijk (hij fietst door de commissie heen) en van de heer Maenen „voorbarig", omdat de commissie nóg een rapport moet uit brengen. De heer Vonhoff maakte geen be zwaar tegen een hoger soldij- Inter ruptie van de heer C. F. Kleisterlee (kath.v.) „Maar wilt u reeds in 1970 meer geven? Dat is het punt". De heer Wieldraaijer: „Het zal wel het jaar 2.000 worden". Later rekende de heer Wieldraaijer voor dat de minister en zijn drie staatssecretarissen in het totaal giste ren 5 3'4 uur aan het woord waren ge weest. Maar slechts 3Va minuut was er gesproken over het soldij. Nu is het mogelijk in 3Va minuut alles te zeggen. Maar de minister zei niets, aldus de heer Wieldraaijer. De heer Walburg zei nog, dat de twee moties voor een sympathieke zaak pleitten. Maar het rapport van de commissie-Pijnenburg was er nog niet. Bovendien mogen de kosten van de hogere soldij niet ten laste komen van het normale budget van de krijgs macht. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In de sociale positie van de chauffeurs bij het wegvervoer bestaat een grote ongelijkheid, zo blijkt uit een onderzoek van de Katholieke bond van vervoerspersoneel. In het beroepsgoederenvervoer werkt bijna 30 procent van de chauffeurs meer dan 60 uur per week, terwijl ruim 63 procent meer dan 50 uur werkt. Van de chauffeurs in het toerwagen- en groepsvervoer werkt ruim 12 pro cent 60 uur of meer en 40 procent meer dan 50 uur. Het gunstigst is de situatie bij de autobusdiensten, waar niemand boven de 60 uur komt en slechts 6 procent boven de 50 uur. Bij Van Gend en Loos werkt 15 pro cent van de chauffeurs 50 uur of meer. Niemand werkt langer dan 60 uur. Van alle chauffeurs in het wegvervoer werkt ruim 13 procent minder dan 45 uur. In het autobusdienstbedrijf wordt een inkomen van rond 600 gulden netto verdiend bij een gemiddelde ar beidstijd van 47 uur. Om hetzelfde loon te verdienen moet de chauffeur in het goederenvervoer 55 uur per week werken. Het stoffelijke overschot jjaiiBWiP HHfliiHlil van een boven Nederland neergeschoten Duitse vlieger wordt met militaire eer aan de grens overgedragen aan de Duitsers: staaltje van onze neutraliteit. Het eerste hoofdstuk van „Neutraal", over koningin Wilhelmina, valt eigenlijk buiten dit tweede deel. Dr. De Jong erkent dat zelf ook. Het had misschien beter in het eerste deel kunnen worden opgenomen. Toch is het onmisbaar om de houding van de Koningin in de periode 1939-'45 te kunnen begrijpen. Het preten deert geenszins een beknopte biografie te zijn, maar een persoonsschets. Zonder dat zal men in latere delen Wilhelmina niet als mens herkennen. Dr. De Jong maakt duidelijk wat zij als haar taak zag en welke factoren haar latere houding bepaalden. Hij begint dan met het conflict tussen Koningin en kabinet in 1938 inzake het ontslag van de opperbevel hebber, generaal Snijders. De Koningin verzette zich daartegen met alle middelen waarover zij grondwette lijk kon beschikken. Volgens de toenmalige minister van oorlog, De Jonge, handelde zij „inconstitutioneel" en die beschuldiging zou zich later, zij het in andere bewoordingen, nog verschillende malen herhalen. Wilhelmina weigerde het koningschap als een zui ver staatsornament te zien, wat blijkt uit haar eed aan de grondwet. Zij was een vrouw van bijzondere kracht en van bedwongen heftigheid. Die heftigheid bleek uit de manier waarop zij haar vader, koning Willem lil. die herhaaldelijk met iedereen overhoop lag, verdedigde. Zij kon zich tomeloos ergeren als men kritisch over hem sprak. Haar opvoeding was hard: de onpersoonlijke dwang die in het door een strikte hofetiquette gekenmerkte hofmilieu aai) de troonopvolgster werd opgelegd. Later, als koningin, werd zij niet bena derd als mens, maar als iemand die ver verheven staat boven normale mensen, zelfs ministers. Werd zij daarom „een weinig soepele, baasachtige en scherpe figuur"? Deze uitspraak van haar biograaf Thijs Booy zou misverstanden kunnen opwekken. Dr. De Jong gelooft niet zo in die een voudige tekening. Wilhelmina was veel ge compliceerder dan Booy doet voorkomen. Zelf heeft ze eens gezegd: „Ik ben een lastig mens, altijd geweest. Een grote baas, meneer (dat was tegen Booy). Iemand die altijd gelijk wil hebben, die altijd het laat ste woord heeft. Iemand die de neiging heeft te ringeloren." Ministers, generaals, ze hebben het ge weten. Verschillenden kregen „eervol" ont slag zonder de gebruikelijke onderscheiding. De Kroon schept afstand. Wilhelmina heeft zich vaak als een uitgestotene ge voeld, zij is vaak een uitgestotene geweest. Het koningschap gaf haar een diepe be vrediging, maar tegelijkertijd heeft zij er ontzettend onder geleden. En ook dat mocht niet worden getoond. Zij mocht niet falen, vond ze zelf. Alle grote Oranjes hebben ook niet gefaald. Dat, en de eed bij haar troonsbestijging, beheerste haar denken, haar handelen. Haar hele leven. Over ministers was zij weinig te spreken. Er zaten volgens haar zelden goede staats lieden bij. „O, u gaat ook op de grote hoop", zei ze wel eens als ze er een zijn congé gaf. Op diplomaten had zij het ook niet begrepen. „Zo vals als een diplomaat", was een geliefkoosde uitdrukking van haar. „Ik veracht de mensen die standpunten die ze hoog zaten, zo maar lieten vallen. Wat heb ik dat vaak beleefd!" Men hield haar veel Informatie achter. Niet alleen over de kabinetszittingen, maar ook over de sociale noden van haar volk. „Zij wist bij haar troonsbestijging meer van het adatrecht van de Minangkabauers. dan van de rechteloosheid van de Amsterdamse arbeiders." Wat zij wilde worden was ko ningin van het hele volk. Ze heeft er meer dan veertig jaar op moeten wachten om dat te tonen. Ze dreigde meermalen met abdi catie als kabinetten er niet in slaagden be paalde problemen op te lossen. Een vorm van chantage? Zeker is dat zij grote invloed op de regering kon uitoefenen. Dat bleek vooral in de vooroorlogse ja ren, toen zij keer op keer aandrong op ver betering van de strijdkrachten. Het kwam echter niet naar buiten. Nederland zag de Kroon als een hechte eenheid. Naar buiten nam Wilhelmina dan ook de normen van de constitutionele correctheid zorgvuldig in acht. Ook haar geschillen met De Geer over het nationaal-socialisme, waarvan De Geer geenszins onder de indruk was. Wilhelmina haatte de Nazi's en heeft zich dan ook al tijd fel tegen hen verzet. Tegen elke fascis tische stroming. Zij droeg ministers op Hit- Iers Mein Kampf eens goed te lezen. NEUTRAAL Dr. L. de Jong, Het Koninkrijk dei Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog deel 2 „Neutraal", populaire uitgave 46C blz., 16,Staatsuitgeverij. De weten schappelijke editie verscheen bij Mar- tinus Nijhoff, Den Haag, 660 blz., f 38, (door Pieter-Jan Dekkers) „Schending van de Belgische en Neder landse neutraliteit is van geen betekenis. Geen mens vraagt daarnaar als we hebben overwonnen. Wij zullen de schending van de neutraliteit niet zo idioot motiveren als in 1914." Aldus Adolf Hitler bij de voor bereidingen van het plan Fall Gelb: de aanval op het westen. En hoewel Duitsland geen behoefte had aan een argument om zijn aanval op het westen te rechtvaardigen, werd die motive ring hem als het ware in de schoot ge worpen. Op 9 november 1939 namelijk ge beurde het geheimzinnige Venlo-incident: twee Britse spionnen en een Nederlandse uitenant werden vlak bij de grens overval- en toen zij een gesprek zouden gaan voe- en met „tegenstanders van Hitier": Duit- De Nederlander, luitenant Klop, stierf op weg naar een Duits ziekenhuis voordat hij kon praten. Maar één van de Britten, Payne Best, zakte door de mand en ontrafelde voor de ogen van de gretige Duitsers een wijd vertakt geallieerd komplot. Een komplot waarvan de Duitsers overi gens allang op de hoogte waren, omdat ze het zelf hadden uitgezet. „Das Spiel" noem den ze het. En de Britse en Nederlandse geheime diensten tippelden In de val, die Duitse geheime agenten zonder veel moei te hadden uitgezet. Het kabinet, dat het incident zoveel mo gelijk uit de pers weerde (en daarin ook slaagde) ontsloeg generaal Van Oorschot van de geheime dienst (als tegemoetkoming aan de „verontwaardigde" Duitsers). Overi gens wist niemand in het kabinet dat Ne derland een „waarnemer" in het komplot tegen Hitler had. Luitenant-generaal Fabius volgde Van Oorschot op. (Ook hij geloofde niet in een Duitse aanval. „Zo dwaas zouden ze toch niet zijn." Toen ook hjj in april 1940 een beetje ongerust werd, vroeg hij heel naief aan de Duitse militaire attaché te Den Haag om op erewoord te verklaren dat er geen Duitse aanval zou komen. Een verklaring die betrokkene gaarne aflegde Het Venlo-incident bleef voor de bevol king een vreemde zaak. Echter meer een mysterie dan een reden tot ongerustheid. Duitsland zweeg In alle talen. Beide Brit ten, Stevens en Payne, werden als een ci troen uitgeknepen. De Duitse geheime dienst kreeg een helder inzicht in het netwerk van de Britse geheime dienst in Nederland en andere Europese landen. Van de direct na de overval overleden luitenant Klop stelden ze een bekentenis op, „vlak voor zijn overlijden gedaan". Uit die bekentenis zou moeten blijken dat de Ne derlandse regering officieel betrokken was geraakt in het komplot tegen Hitier. De Ne derlandse generale staf zou de plannen voor omverwerping van Hitier samen met de Britse en Belgische staf hebben opgezet. HET MOTIEF VOOR DE AANVAL WAS ERI Nederland had immers de neutraliteitspoli tiek geschonden? Dr. De Jong schrijft dat men niet veront waardigd moet zijn over het beleid van de twee Britten en van generaal Van Oorschot. Hij onderschrijft dan ook niet de „dwaze" uitspraak van premier De Geer: „Als het Venio-incident er niet was geweest, hadden we nooit oorlog gekregen." Hitler had al maanden eerder besloten ons aan te val len, wel of geen Venlo-incident. Een heel andere vraag is of beide Brit ten en de generaal verstandig en beleidvol zijn opgetreden. Dr. De Jong beantwoordt die vraag ontkennend. Zeiden heeft men zo goede bedoelingen zo onhandig en onnozel nagestreefd. De primaire fout lag overigens in landen waar men niet door had dat de zogenaamde tegenstanders van het Hitler- regime een dubbele rol speelden. Alle drie ontbrak het aan waakzaamheid. Dr. De Jong heeft veel waardering voor het onderzoek van de enquêtecommissie uit de Tweede Kamer. Maar door verscheidene getuigen niet volledig uit te horen, is de commissie niet doorgedrongen tot het wer kelijke beleid van de geheime dienst. Bij voorbaat was de commissie al geneigd tot de opvatting, dat er aan Nederlandse kant niets was geschied dat men als een for mele inbreuk op de verplichtingen der neu traliteit kon beschouwen. Hier getuigt, aldus Dr. De Jong, de en quêtecommissie eerder van haar gehecht heid aan de regels van het diplomatiek fat soen dan van begrip voor Hitlers geslepen taktiek. De commissie kwam niet aan de werkelijke problemen van het neutralitelts- beleld. Dat was, na alles wat zich na 1933 in Europa had afgespeeld, niet gevormd door de vraag of men er wijs aan deed, je gens Hitier een politiek van volstrekte neu traliteit in acht te nemen: zodra het hem In zijn kraam te pas kwam zou hij ons met of zonder motivering hebben overvallen. Het werkelijke probleem werd gevormd door de veel subtielere en gecompliceerde vraag hoever men, vooruitlopend op Duitse agressie, in zijn contacten met België en de geallieerden kon gaan. Contacten die in de waarschijnlijkheid van die agressie hun ver klaring èn rechtvaardiging zouden vinden. Die vraag mocht, zoals dr. De Jong en kele weken geleden al zei, niet aan de orde komen, omdat premier De Geer de politiek van neutraliteit formalistisch uitvoerde. Daarom ook geen grote eer aan die rege ring, zoals de enquêtecommissie die toe zwaaide, maar wel voor die militairen die voorzorgsmaatregelen namen. En die daarmee zich niet strikt aan de neutraliteit hielden, maar zoveel mogelijk hebben gedaan als in hun vermogen lag om zich voor die aanval in ieder geval van de steun van de geallieerden te verzekeren. Dat dit niet is gelukt, zoals men weet, i6 een tweede. Niet hen treft het „brevet van onnozelheid", maar het kabinet-De Geer zelf in het bijzonder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9