Voorzitter ARP gelooft niet in vertrek radicalen AUSTRALIË BOUWT AAN GEZONDE PAPOEA-STAAT ADO sterker dan Ned. amateurteam Klaverblad bij Baarn Banken moesten een flinke veer laten Hoop gevestigd op mineralen Twente gelijk VerontrusteFeddemciGeen compromis EEN HAND VOL GRIEZELS ff INDE GREEP X VAN Hartoch 20ste Engels elftal samengesteld WOENSDAG 5 NOVEMBER 1969 ook wegen te vinden om tot een gro tere economische zelfstandigheid te komen. Gedachte De volksvertegenwoordigers, die, ook in de nauwelijks toegankelijke binnenlanden, gekozen worden vol gens het systeem „one man one vote" in West-Irian, waar het ontwikke lingspeil in het Centrale Bergland bepaald niet lager is dan dat in Oost-Nieuw-Guinea, was dit volgens de Indonesiërs onmogelijk! gaan hierbij van de gezonde gedachte uit dat zelfbestuur en politieke onafhan kelijkheid alleen haalbaar zijn, als de Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen PORT MORESBY De hier en daar enigszins grillig uitschietende 141ste lengtegraad is de scheidslijn een echte koloniale scheidslijn! tussen West- en Oost-Nieuw-Guinea. Hij is als een grens tussen twee werelden, die overigens beide worden bewoond door Papoea's mensen, die bezig zijn het stenen tijdperk te ontgroeien en wier voormannen alles in het werk stellen om de zo genaamde beschavingstrap te beklimmen. De tegenstellingen zijn schrij nend, zo niet schokkend. Aan de ene kant, in West-Irian, 800.000 Papoea's, die in welvaart en po litieke status naar beneden zijn getuimeld door de zo gelijkscha- kelende Indonesische overheer sing. Aan de andere kant, in het Australische deel van Nieuw- Guinea, bijna 2,5 miljoen Pa poea's, die binnen niet al te lan ge tijd zelfbestuur krijgen en die in elk opzicht meeprofiteren van het anti-koloniale getij. Wat Port Moresby nu is, had Dja- japoera, het vroegere Hollandia, kun nen zijn, als het Nederlands streven naar opvoeding tot onafhankelijkheid niet was doorkruist door internatio nale politieke verlangens. Alleen de Papoea's, die eens onder de voogdij van Den Haag hebben gestaan, kunnen (mogen!) er over treuren. De geringste kritiek op het Indonesische beleid in West-Irian wordt, zo deze door een Nederlander wordt geuit, tenslotte uitgelegd als een opleving van Jan Pieterszoon Coen-gevoelens, waarbij vergeten wordt dat de Javaanse heerszucht wel eens een veel verwerpelijker vorm van kolonialisme kan zijn. Aanwinst Zonder het Australische bestuur in de zogenaamde Territories te idea liseren het noorden, dat Nieuw-Guinea wordt genoemd, is een trusteegebied, na de Eerste Wereld oorlog overgenomen van de Duitsers; het zuiden, dat Papoea heet, is al sinds de jaren tachtig van de vorige eeuw Brits i.e. Australisch zonder verfraaiing van de werkelijkheid dus, kan gesteld worden dat Canberra doende is de grondslag te leggen van een staat, die een aanwinst kan zijn in de steeds langer wordende rij van volkeren. Het zal er de tijd voor moeten krij gen; alle investeringen en vorderin gen zullen als verloren moeten, wor den beschouwd, als ongetemd natio nalisme de boventoon gaat voeren en als de wereldpolitiek zoals in 1962 met Nederland gebeurde de huidi ge bevoogding niet langer gedoogt. Goede wegen en verbindingen, een zich steeds verder uitbreidend schoolwezen, gezondheidszorg in de meest ontoegankelijke gebieden, re delijke universitaire opleidingsmoge lijkheden voor de autochtone bevol king, werkgelegenheid, een wel vaartspeil dat uitgaat boven dat van vele zelfstandige, zogenaamde ont wikkelingslanden het is allemaal te vinden in dit land, waar zo'n vijf tigduizend Australiërs de sleutelposi ties in handen hebben. Zakelijk Het zou zeker te ver gaan de Australiërs een charitatieve inslag toe te kennen. Wat juist zo opvalt bij de huidige Australische generatie is de harde, zakelijke en Amerikaans aandoende levensstijl, de hang aan geld en de drang naar nationale prestaties. Dit neemt echter niet weg dat Oost-Nieuw-Guinea alles behalve een wingewest is. Het land is nog lang niet in staat zichzelf te bedruipen. Zoals Nederland tot 1962 jaarlijks 100 miljoen gulden in het tegenwoordige West-Irian pompte, zo geeft Australië elk jaar enkele honderden miljoenen guldens uit tweederde deel van het totale budget! om de eindjes in de Territories aan elkaar te kno pen. Het aan Canberra gebonden, doch toch voornamelijk uit Papoea-afge vaardigden bestaande parlement, is zich hier wel van bewust. Dit li chaam, dat qua opzet en bevoegdhe den sterk herinnert aan de voormali ge Nieuw-Guinea-Raad, tracht dan Groter dan Oudenrijn (Van onze correspondent) BAARN Rijkswaterstaat zal ver- moedelijk eind volgend jaar beginnen met de aanleg van een klaverblad by Baarn, dat groter wordt dan Ouden rijn. Ryksweg 1 (Amsterdam-Hoeve laken en Rijksweg 27 (Utrecht-Hil- versum-zuidelijk Flevoland) zullen daar elkaar kruisen. De aanleg van een electriciteits- centrale in de Kokoda Trail een rivier die zo'n vijftig kilo meter van Port Moresby ver wijderd ligt. volkshuishouding de potentie heeft zichzelf te kunnen bedruipen. Een veelheid van ontwikke lingsprojecten is dan ook op gang gebracht. In de agrarische sector le veren de koffie, de thee- en de ca caocultuur een steeds groter wordend aandeel aan de export. Rubber, palm olie, kokosnoten ook aan de op voering van deze produkten wordt veel gedaan. De grootste hoop is echter ge vestigd op de uitvoer van mineralen. Hoewel er nog steeds geen olie is aangeboord hetzelfde geldt voor West-Irian zijn er wel belangrijke goud- zilver- en mangaanvondsten gedaan. Koper Voor de toekomst zal de exploitatie van recentelijk ontdekte kopervelden van levensbelang zijn. Grote Ameri kaanse concerns hebben aangekon digd enkele honderden miljoenen guldens in de nieuwe vindplaatsen te investeren. Dit betekent niet alleen werkgelegenheid, maar ook een op voering van de handelsbalans tot on gekende hoogte. Industrialisatie is nog altijd een onwerkelijk, zo niet griezelig begrip in Australisch Nieuw-Guinea. Hier voor ontbreken niet alleen de behoef te en de grondstoffen een hoog ontwikkeld land als Australië, dat door het Gemenebestmoederland En geland altijd „klein" is gehouden, is er pas sinds kort in geslaagd zijn lichte industrieën met basisin dustrieën te verstevigen maar ook de mankracht. Hoewel er hard wordt gewerkt aan de scholing van Papoea arbeiders zal 't nog vele jaren duren voordat er voldoende ambachtsscholen en hoge re technische opleidingsinstituten zijn. De grondgegevens op economisch gebied en op dat van de ontwikkeling en de technologie wijzen er wel op dat Australisch Nieuw-Guinea nog een lange weg heeft te gaan. Versto rende factoren, vooral die, welke voortspruiten uit nationalistische of internationale politieke ontwikkelin gen, kunnen een ramp betekenen voor dit land, dat zijn onstuimige vooruitgang van de afgelopen jaren te danken heeft aan de instelling en de opvattingen van blanke kolo nisten, uit de jaren zestig van de twintigste eeuw. Gezicht op de haven van Port Moreby, de hoofdstad van Aus tralisch Nieuw-Guinea. BREMEN De Enschedese credi- visievereniging FC Twente heeft dinsdagavond in Bremen in een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Bundesligaclub VVerder Bremen gelijkgespeeld met 22. Bij de rust hadden de Duitsers een voorsprong van 20 dank zij doel punten van Goerts en Zembski. In de tweede helft bracht Pirard de stand op 21, waarna FC Twente het ver diende gelijke spel verkreeg toen Coordes in eigen doel schoot. Er wa ren 3.000 toeschouwers. DEN' HAAG Het Nederlands amateurclftal heeft de enige oefen wedstrijd voor het duel tegen Schot land in het tornooi om de Europese beker voor amateurlandenteams op 19 november in Greenoch zowel op technisch als tactisch gebied verlo ren. Natuurlijk kan een team, waarin per seizoen een groot verloop is, niet wedijveren met een beroepsploeg. Dit Uw werk krijgt een lift met King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nèt iets meer presteert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. Natuurzuiver Beide wegen zullen bestaan uit twee rijbanen van elf meter met een middenberm van twaalf meter. Bij het klaverblad zal het aantal rijstroken worden verdubbeld tot vier. De rangeerstroken voor afbuigend verkeer worden door een vier en een halve meter brede tussenberm van de hoofdbaan gscheiden. De wegen krijgen enkele meters brede vlucht stroken. Rijksweg 27 zal voorlopig niet verder dan tot het nieuwe klaverlad worden aangelegd. Eemnes Het klaverlad wordt grotendeels op grondgebied van de gemeente Eemnes aangelegd. Rijkswaterstaat zal van 87 eigenaren grond moeten kopen. Ook moeten 15 woningen, twee kampeer boerderijen, een café-restaurant, di verse zomerhuisjes en een autohandel verdwijnen. De splitsing van Rijksweg 1 en Rijksweg IB (via Baarn en Soestdijk naar Amersfoort) zal geheel worden I gewijzigd. Het doorgaande verkeer zal zoveel mogelijk op Rijksweg 1 worden geconcentreerd. Het verkeer dat bij Baarn Rijksweg 1 wil verlaten om naar Baarn en Soest te rijden, zal terecht komen op de secundaire weg Baarn-Hilversum, die straks zal over gaan in de huidige Rijksweg 1B. )Van onze parlemcntsredactie)) DEN HAAG Dr. A. Veerman, voorzitter van de ARP, ge looft niet dat het zaterdag op het Partijconvent van de ARP tot een scheuring zal komen. ..Als we bij elkaar willen blijven, moe ten we voorzichtig zijn met grote woorden." Dat laatste was dan bedoeld voor de vice-voorzitter van de Kamercentrale Amsterdam, drs. J. P. Feddema, die gisteravond op de tv zei dat het er deze week „op of onder" zal gaan. De heer Feddema is een van de veront- AMSTERDAM Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 3 november blijkt, dat de ultimo op vragingen 225 min. hebben bedra gen. Daardoor steeg de chartale cir culatie tot 9112 min. In totaal is er voor de ultimo op vragingen thans ƒ332 min. opge vraagd, hetgeen als vrijwel normaal voor deze tijd van het jaar wordt beschouwd. De schatkist kon zich niet onbelangrijk verbeteren en wel met ƒ303 min. tot ƒ458 min. Dit on der meer als gevolg van belastingbe talingen. De goud- en deviezenvoorraad ging met 73 min. omhoog tot ƒ8784 min., j hetgeen een nieuw „all-time" record betekende. Het goud bleef hierbij met 6163 min. ongewijzigd. De banken hebben ditmaal een flinke veer moeten laten. Zij zagen hun tegoed bij de Centrale Bank met niet minder dan 356 min. afnemen tot 482 min. De banken hebben voor J ƒ21 min. aan dure voorschotten op genomen, waardoor deze rekehing werd opgevoerd tot 29 min. De geldmarkt is nog steeds zeer ruim. Geldkringen verwachten hierin voor deze week geen verandering. Het tarief voor daggeld bleef onge wijzigd op l'/a procent. ACTIVA: Goud 6 162.609 6.162.609 Vord. In goud. enz. 2 683.835 2.675.673 Buiitenl. betaalmiddelen 154 159 Guldensvord. op buitcnl. 8.564 2.370 Papier in disconto 253.837 358.981 Pap. door bank gek. 1.086.400 1.086.400 Voorsch. en beleningen 29-196 8.668 Nederlandse munten 20.073 20.271 PASSIVA: Bankbiljetten 9.111.635 8.886.83! 's Rijks schatkist 458.585 155.11! Banken in Nederland 482.379 838.170 Andere ingezetenen 80.864 170.02-' Banken in buitenland 52.655 53.72' Andereniet-ingezetenen 12.714 11.791 Saldi buiten), geld 6.751 65.925 Totaal goud en dev. 8.784.032 8.710.931 waarvan convortibel 2.683.089 2.675.822 Dekkingspercentage 86.68 86,72 Sommige mensen houden hagedissen als hobby. Een van de meest aan trekkelijke soorten om als troetel diertjes te hanteren is ongetwijfeld de Afrikaanse gekko (de miniversie van de Indonesische tokkeh). Ze blinken uit door de kleuren en bij zondere levendigheid. Hoe doddig klein ze zijn laat de foto zien, de ..grote" is een volwassen exemplaar, de kleintjes zijn pasgeborenen. Deze charmante griezels zijn het eigendom van een inwoner van Zurich, die j terraria vol van deze dwergdraakjes exploiteert. rusten in de ARP. Deze radicaal plaatste vorige week vrijdag samen met 68 anderen zijn hand tekening onder een brief aan het convent. In deze brief werd een beroep op het convent gedaan de door het hoofd-j bestuur opgestelde resolutie over ver-' dergaande samenwerking met KVP en CHU, niet te aanvaarden. Niet verrast „Een goede brief", reageerde dr. Veerman voor de tv. Hij was er hele maal niet door verrast. „Er staan zin nen in, die rechtstreeks in de resolu tie kunnen worden opgenomen." Dat ontlokte drs. Feddema de uitspraak: „Nee, meneer Veerman, er komt za terdag geen enkel compromis." Drs. Feddema hoopt overigens dat het convent de strekking van de brief j niet zal onderschatten. „Ik hoop dat de leden van het Partijoonvent reali seren. dat ze een belangrijke beslis sing gaan nemen, die verstrekkende re vol gen kan hebben." De Amsterdamse radicaal spuitte zijn gal over de „KVP van Schmel- zer", die bezig is zich in een „ver- dachte" hoek op te stellen. „Er spe len duistere machten achter deze KVP, Als men deze weg opgaat, bete kent dat de dood van de christelijke politiek. „Dit is een heilloze weg." Omvormen De heer Veerman daarentegen koes terde geen enkel wantrouwen tegen de KVP, die zich, aldus de ARP-voor- zitter, snel aan het omvormen is tot een radicaal-evangelische partij in de geest van de Achttien-rapporten. De ARP zal het kabinet-De Jong kritisch blijven begeleiden. Maar er zijn bindende regeringsafspraken ge maakt. „Het zou rampzalig zijn als de drie christelijke partijen uit elkaar zouden gaan. Wij willen overigens de radica len in onze partij niet kwijt." Maar dan zal er zaterdag op het convent toch iets moeten gaan gebeu ren. meende drs. Feddema. Hij zei geen vertrouwen meer te hebben in fractieleider mr. B. W. Biesheuvel. „Deze is thans de beste politicus van Nederland, maar, zoals Van Maarse- veen zegt, ervaren politici kunnen niet vernieuwen." 9 Veerman En op dat vernieuwen komt het aan. De heer Feddema deed zowel op de heer Veerman als op de heer Bies heuvel een emotioneel beroep duide lijk te kiezen voordat het te laat is: „Zorg dat u aan de kant van de ver nieuwers komt." Consequenties Drs. Feddema wilde (nog) niet zeg gen of hij en zijn medestanders zater dag de ARP de rug Zullen toekeren, als de resolutie over de samenwer- j king met KVP en CHU zal worden aanvaard. „Maar nogmaals, ik hoop dat men rekening houdt met de con sequenties, als de resolutie inderdaad i wordt aangenomen." KVP-voorzitter mr. A. P. J. M. II. van der Stee vond het een discussie met oude argumenten. Bovendien bleek er een duidelijke communicatie stoornis uit. De ARP gaf "hij de ver zekering: „De KVP heeft een christe lijke grondslag en die staat vast." DEN HAAG Het Tweede - Ka merlid ir. H. Vredeling (PvdA) heeft bij de minister van nnfwikkel»npssa- menwerking en van landbouw en visserij geïnformeerd naar de le vensvatbaarheid van een project in Kenia, waarvoor Nederland voor 3 miljoen bijdraagt en dat tot doe! heeft de oprichting van een afdeling onderzoek voor land- en veeteeltre- search in Kenia. Hij vraagt of de le vensvatbaarheid niet in ernstige ma te wordt bedreigd door het ge meenschappelijk landbouwbeleid in de EEG. tengevolge waarvan kaas boter en wrongel tegen afbraakprij- I zen in derde landen worden afgezet. DE GRIEP? WITTE KRUIS helpt eruit j jen tfpSgrt.bovendien de rpaag ?L Poeders, tabj^tten, cachets. kwam vooral tot uiting in de tweede helft, toen de toch conditioneel niet zwakke amateurs de greep op het spel van de Haagse eredivisieclub verloren. De moeilijkheden lagen op het middenveld. Na het vaak kundige uitverdedigen van de bal duurde het te lang voor de snelle buitenspelers René en Willy van der Kerkhof be reikt werden. Zij kregen overigens door het goe de positiespel in de ADO-verdediging zelden kans hun snelheid beiden zijn goed voor een honderd meter in minder dan elf seconden uit te buiten. De eerste helft was van aan zienlijk mindere kwaliteit dan de tweede. De voorhoede van ADO kwam niet tot sluitende combinaties en ook de amateurs hadden moeite elkaar te vinden. Van de Oever zorgde in de 27e minuut voor 10, na slecht wegwer ken van doelman Schipperen. Na rust waren er nogal wat wijzigingen. Bij de amateurs verving doelman Wever (Assen) overigens vaste keus Schipperen en nam Van Kesteren (Noordwijk) de plaats in van Smits (Sparta '25), zodat de amateurs in hun sterkste opstelling in het veld kwamen. KIEL SCOORT Vooral Henk Kiel (Go Ahead) ging duidelijk beter spelen en hij was het die, nadat Advocaat het tweede doel punt voor ADO had gemaakt, de eni ge amateurtreffer liet noteren. Nau welijks vijf minuten later speelde Mansveld de bal buiten bereik van doelman Ardesch, die Thie na rust verving, voor de voeten van Willy van der Kerkhof. De MULO-speler faalde echter op vier meter voor open doel. Ook Kiel, toch meer een bouwer RAACH De Oostduitse Uhlmann heeft dinsdag in Raach het zo neschaaktoernooi gewonnen. Uhl mann behaalde 15,5 punten en plaatste zich hierdoor voor het inter- zonetoernooi. Ivkof (Zuïd-Slavië), Anderson (Zweden), Smejkal (Tsjechoslowakije) en Portisch (Hongarije) delen de tweede plaats met 13.5 punten en zullen in een extra-toernooi moeten uitmaken welke twee spelers zich alsnog voor het interzonetoemooi plaatsen. De Nederlander Rob Hartoch kwam in de 21ste en laatste ronde remise overeen met Camillierie (Mal ta). Hij eindigde op de twintigste plaats met 6.5 punten. DEN HAAG Het Engelse elftal dat vanavond in het Olympisch Sta dion te Amsterdam tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: DOEL: Peter Bonetti (Chelsea). ACHTER: Tom Wright (Everton), •lack Charlton (Leeds United), Bobby Moore (West Ham United) en Emlyn Hughes (Liverpool). MIDDEN/ Allan I Mullery (Tottenham Hotspur), Bobby Charlton (Manchester United) en Col- lin Bell (Manchester City). VOOR: Francis Lee (Manchester City), Jef Hurst (West Ham United), Martin SELSPELERS: Alc Stepny (Man- SELSPELERS: Alac Stepny (Man chester United), Norman Hunter (Leeds United), Paul Reany (Leeds United), Peter Thompson (Liverpool). 9 SCHIPPEREN: vervangen. dan een specifieke spitsspeler, liet een fraaie kans ongebruikt, door, al leen op Ardesch afgaand, over de bal heen te lopen. Vijf minuten voor hel einde toonde de Deen Holmstroem, die geen grootse indruk maakte, goed te kunnen uithalen: 31. KAN BETER Trainer De Vroet was niet ontevre den over het vertoonde spel, hoewel dit team volgens hem veel beter kan. We zoeken bewust sterke tegenstan ders. Eventuele tekortkomingen ko men dan beter aan het licht. Het is jammer dat we zo weinig bij elkaar kunnen zijn. Deze spelers hebben echt wel mogelijkheden. Er waren in Den Haag 1000 kijkers. De opstelling van de amateurs luidt: Schipperen (Veerse Boys) (We ver/Assen); Delmotte (Middelburg), Kok (IJsselmeervogels), Van London (De Graafschap), Smits (Sparta '25)l (Van Kesteren/Noordwijk); Hoek (ZW), Leget (UVS); W. van der Kerkhof (MULO), De Wit (ZW), Kiel (Go Ahead) en René van der Kerkhof (MULO). W. Perquin naar NKOV (Van een onzer verslaggevers) ZEIST De heer W. Perquin (51). irecteur van het partijbestuur van de KVP. wordt 1 februari voorzitter van 'iet Nederlands Katholiek Onderne- mersverlxmd. Hij volgt de heer P. F. M. Nettesheim op en wordt de eerste full-time gehonoreerde voorzitter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7