Amerikanen teleurgesteld over toespraak van Nixon Commentaar Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! Loonstijging Aan de „drie procent" mag niet worden geknabbeld ,LAGE DUNK VAN INTELLIGENTIE' MORATORIUM-COMITE ORGANISEERT TWEEDE LANDELIJKE PROTESTACTIE Andere opzet herhalings oefeningen Steun van afgevaardigden Onderhandelingen in metaalbegonnen V erkeersmisdrij ven Na 16 jaar uit de cel Daarom! „Spioniienruil in Duitsland BiHiik WOENSDAG 5 NOVEMBER 1969 Senator Fulbright, jel tegenstander van de oorlog in Vietnam, vindt dat uit de rede van de president ,een zeer lage dunk van de intelligentie van het Ame rikaanse volk bleek'. 1816 Jan Pieterszoon Coen sticht Bata via. Voor zl]n verdiensten schenkt Holland hem "VLEK". Sinds 1550 gestookt volgens hetzelfde oude recept. Een zeer voordelige merkjenever. (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG De leiding van de landmacht heeft een nieuw systeem voor herhalingsoefeningen opgezet om een „leegloop" te voorkomen en de nodige bezuinigingen te bereiken. Staatssecretaris J. C. E. Haex deel de dit gisteren in de Tweede Kamer mee. Met de nieuwe opzet wordt in 1970 geëxperimenteerd bij drie infanterie- bataljons en een afdeling veldartille rie. In de nieuwe opzet vervalt de zogenaamde eerdere opkomst voor de officieren, onderofficieren en een klein aantal dienstplichtigen. De staatssecretaris sprak welwil lend over het plan van de heer Kik kert (c.h.) voor het vormen van een semi- beroepsleger (kortverbanders). Het plan is in studie op het depar tement. Een deel van het plan wordt werkelijkheid in het project van tech nische specialisten. Het is de bedoe ling dit project uit te breiden. Men zal proberen het aantal vrijwillig die nenden uit te breiden. Kerk en jeugd Men wrijft zich wel even de ogen uit als men (in uw krant van 27 okto ber) de eisen leest tot „kerkvernieu wing" van de radicale gereformeerde werkgroep „Denken en Doen". Is dit nu in feite het beeld van de tegen woordige gereformeerde jeugd, die toch in de toekomst de plaats van de ouderen zal moeten gaan innemen? Zij dreigen o.a. te zullen weglopen uit de kerk als hun eisen niet spoedig zullen worden ingewilligd. Gezien de mentaliteit van deze, zich gerefor meerde jeugid noemende jongeren, vrees ik dat tenzij er nog een ken tering ten goede komt de kerk hen reeds kwijt is. Zij zeggen immers zelf dat de huidi ge prediking van Gods Woord hun niets meer te zeggen heeft, dat ze de kerkdiensten vervelend en niet meer boeiend vinden. Het is in-droevig dat zij (met het niet meer willen aanne men van Gods beloften) niet alleen de Schrift maar ook God zelf niet meer willen accepteren! In het betreffende stuk spreken zij uit. God aangenomen te hebben en Zijn geboden te onderhouden, ernaar fce leven. Als dat zo is, hoe zijn zij dan aan deze zekerheid gekomen? Het is hun toch niet komen aanwaaien? Dat is dan wel in strijd met hetgeen zij eerst beweren, namelijk dat de tegen woordige kerkdiensten nietszeggend voor hen zijn. Wat is kerkelijk Neder land (ook de Gereformeerde Kerken en vooral de jeugd daarin) toch al ver afgeweken van Schrift en Belijdenis! De vernieuwing van de kerk moet beginnen bij de kerkdienst, zeg gen deze jongeren. Moet wezenlijke vernieuwing niet van binnen uit bij ■de leden der gemeente beginnen? Ver nieuwing overigens, die volgens de Bijbel alleen gewekt wordt door de Heilige Geest, waardoor er weer op nieuw (of voor het eerst) zal komen een diep gelovig luisteren naar wat de Heer ons ook in de prediking van Zijn Woord te zeggen heeft. En dan is de Bijbel radicaal genoeg. Dan hebben we in de gemeente geen radicale partij nodig die op eigen houtje de gemeente eens de les zal gaan lezen. Rotterdam A. van Dommelen WASHINGTON Een stralende president Nixon wees giste ren in het Witte Huis op de stapels telegrammen met bijvalsbe tuigingen, die hij na zijn Vietnam-toespraak had ontvangen en die volgens hem afkomstig waren van de zwijgende meerderheid" tot wie hij zich speciaal had gericht. Maar uit het Congres en de diverse anti-oorlogsbewegingen klonk veel kritiek op. Senator Fulbright vond dat uit de toespraak „een zeer lage dunk van de intelligentie van het Amerikaanse volk bleek". Het was volgens hem duidelijk dat Nixon „Johnsons oorlog" had overgenomen. Het Vietnam- onderzoek door de Senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen gestaakt toen Nixon zijn rede aankondigde zal worden hervat, zei Fulbright. Ook de democratische fractieleider in de Senaat, Mike Mansfield, was teleurgesteld: „Ik had op meer ge hoopt, voor meer gebeden". Senator Edward Kennedy zag wei nig hoop, dat de Vietnamese last in de nabije toekomst van de schouders van de VS wordt afgewenteld. Studenten-protestgroepen voprspel den dat Nixons toespraak de' steun voor hun anti-ootlogsmarsen van volgende week aanzienlijk zal vergro ten, en een groep hoogleraren ver klaarde dat de president 'had laten blijken dat hij niet bij machte was controle uit te oefenen op de Ameri- I kaanse koers in de oorlog. Het Vietnam-moratorlumcomité, dat de nationale protestactie van vo rige maand organiseerde, vond dat Nixon de realiteiten van Vietnam en de stemming van het Amerikaanse volk verkeerd had beoordeeld. Het comité bereidt voor 13 en 14 novem ber een tweede landelijke protestac tie voor. Deze wordt nog kracht bijgezet door een 40-urige mars tegen de dood" en een massale optocht naar het Witte Huis op 15 november op initiatief van het nieuwe mobilisatie comité ter beëindiging van de oorlog in Vietnam. Steun voor zijn politiek van „niet overhaaste terugtrekking" kreeg Nixon van 101 leden van het Huis van Afgevaardigden, die een goedkeu rende ontwerpresolutie opstelden. Het Russische persbureau reageer de ongebruikelijk snel. Nixons rede werd gekarakteriseerd als „pure pro paganda". Radio Peking had het over „deze imperialistische leider, die zon der blikken of blozen doodt" en „die zijn slagersmes nooit zal neerleggen". Bemoedigend i VAN nationale betekenis is de over winning die burgemeester Lind say van New York gisteren heeft geboekt op zijn republikeinse en de mocratische tegenstanders. Ongeacht j het resultaat van andere verkiezin- i gen, die gisteren in Amerika werden j gehouden. Bij de vóórverkiezingen van juni had i de Republikeinse Partij de voorkeur gegeven aan de onbekende conser vatieve kandidaat Marchi. Ook de democraten kozen een zeer conser vatieve kandidaat, Procaccino, en «ul wezen de vroegere burgemeester Wagner de deur. De republikein Lindsay heeft zich toen aangemeld als onafhankelijk liberaal kandidaat, die het tegen de vertegenwoordigers van de twee grote partijen moest opnemen. De opinie peilingen achtten hem kansloos. Niet temin kwam hij als overwinnaar uit de strijd. Het feit dat nog niet zo lang geleden New York vrijwel altijd een demo cratische meerderheid opleverde is er om te demonstreren, hoe groot de betekenis van de overwinning van Lindsay en de nederlaag van het om zich heen grijpende conservatisme is. Uit de verkiezingen blijkt, dat een verdeelde Democratische Partij voor vele Amerikanen geen aantrekkelij ke keus is. Vandaar de successen die de republikeinen in enkele staten en steden hebben geboekt. Die kunnen echter niet worden gezien als natio nale graadmeter. Het resultaat van New York is dat wèl. Daarover zijn de politici het steeds eens geweest en daarom werd met zoveel belangstelling de uitslag afgewacht. En vooral president Nixon heeft alle reden om zich af te vragen, of hij wel op de goede weg is. De gevolgen van de oorlog in Viet nam worden in New York. met zijn vele achterbuurten waar grote ar moede heersthet sterkst gevoeld. Men beseft daar, dat Vietnam een bodemloze put is, waarin ook het geld verdwijnt dat hard nodig is om de problemen van een wereldstad op te lossen. Burgemeester Lindsay heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat die oorlog zo snel mogelijk moet worden beëindigd. President Nixon liet ech ter vlak voor de verkiezingen weten, dat hij niet van plan is zich door anderen de wet te laten voorschrij ven. Het uitblijven van een regeling in Vietnam is dan ook voor een belang rijk deel oorzaak geworden van de nederlaag der conservatieve krach ten in New York. Krachten, die ster ker in de partijleiding dan onder dc kiezers vertegenwoordigd zijn. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De vakbonden in de metaalindustrie hebben hun pakket wensen op tafel gelegd, omdat zij vorig jaar reëel vrijwel niets vooruit zijn gegaan. De bon den moesten toen ook in het najaar onderhandelen en hebben daarbij onmogelijk de forse prijs stijging van het afgelopen jaar volledig kunnen verdisconteren. De heer C. van Dijk, voorzitter van de Christelijke metaalbedrijfsbond, is van mening, dat de bonden met de nieuwe voorstellen binnen de grenzen van het SER-advies blijven. „Zij hebben hiermee een bijdrage geleverd aan de inflatiebestrijding", aldus de heer Van Dijk. Naar 6,5 pet. Over de grootte van de loonsverho ging per 1 januari (om reëel 3 pet. vooruit te gaan) wilde de heer Van DEN HAAG In de eerste helft van dit jaar bedroeg het aantal on herroepelijke veroordelingen wegens verkeersmisdrijven in ons land 7.150 tegen 6.450 in de eerste helft van vorig jaar. Dit blijkt uit de voorlopi ge cijfers van het CBS. Wegens het rijden onder drankin vloed in motorrijtuigen werden rond 2.450 (2.050) veroordelingen gere gistreerd. Voor het doorrijden na een ongeval liep het cijfer belangrijk op: 2.008 tegen 1.738. Sluisdeuren blijven hoog TIEL De lage waterstand van de Waal heeft het nood zakelijk gemaakt de deuren van de Prins Bernhardsluis omhoog te houden. Het water van de Waal en de Rijn beweegt zich op de zelfde hoogte, zodat er niet ge schut behoeft te worden. De schepen varen gewoon door en hebben geen oponthoud meer. Het is de eerste keer, dat de Prins Bernhardsluis niet behoeft te functioneren. Deze bijzondere situatie zal duren zo lang het water niet stijgt. Op de foto: een schip vaart onder de omhoog ge haalde sluisdeuren. OFFENBURG De Westduitse vertegenwoordiger Hans Hetzel is vrij na zestien jaar onschuldig gevan gen te hebben gezeten. Hij was des tijds veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf wegens moord op een vrouw. Het gerechtshof verwierp deze week de beschuldiging na een nieuw deskundigenonderzoek. Gebleken is, dat het slachtoffer niet is gewurgd, maar een hartaanval kreeg tijdens een amoureuze stoeipartij met H?t- zel. Nou wil ik het toch wel eens zeggen. Dat ik minister Marga Klompé be wonder. Niet alleen, omdat ze zater dag in een rolstoel op de bijeen komst van de werkende jeugd verscheen, terwijl ze elk excuus had om lekker thuis te blijven. Dat is gewoon een van de staaltjes van haar doorzettingsvermogen. Niet alleen om de gelatenheid waarmee ze de kus van Gerard var het Reve in het Nederlandse glas water heeft laten stormen, terwijl premier De Jong en minister Luns kalm in binnen- en buitenland hun kussen kunnen uitdelen. Neen, er zijn veel meer herinnerin gen. Op een of andere manier, hoe en waar doet er immers weinig toe, leerden we elkaar kennen buiten het ministerschap om. Waarbij, dat zij gezegd, ik me toch wel diep be wust was, maar een heel klein onbe duidend mensje te zijn, terwijl zij al een lange en indrukwekkende car rière achter de rug had en boven dien, waar overigens weinig of nooit over gesproken wordt, in de bezet tingsjaren enorm veel goed werk verzet heeft. Maar goed, we kennen elkaar dus wederzijds. Wat van haar kant gro- 'er kunst is natuurlijk dan van mijn kant Het was in 1957, ik meen bij het "taatsbezoek van koningin Eliza beth. Een grootse ontvangst door de regering in de Ridderzaal. In groot avondtoilet met alles er ip en er aan er naar toe. Keurig ioor een taxi afgeleverd bij de in- zang... Waar een meneer stond, die kri- isch mijn kaart bekeek en toen ver wees: „Andere ingang..." Nu was die ingang helemaal aan de andere kant van het gebouw, bij de wenteltrap naar de Rolzaal. Dus langs het gapend publiek, eenzaam op de hoge hakjes de keien over, de denen smalle trap op en eindelijk 'och bij de ingang van de Ridder taal. Het hart in de schoenen, de handjes klam van de zenuwen... Daar stond het rijtje ministers, dr. Drees voorop... Ik voelde me net de dorpsidioot, waar iedereen naar kijkt met die lichte verbazing van „hoe nu?". Toen stapte minister Klompé naar voren, hand royaal uitgestrekt en met een glimlach van welkom, als was het feest voor mij opgezet. Een minuut later was het alles voorbij, was er alleen de grote stralende zaal met de mensen, van wie iedere Hagenaar nu eenmaal iedereen kent en waar men zich dus thuis voelt. Een andere keer. Groot diner in Amsterdam. Minister Klompé ere gast Omringd door hoffelijk be stuur en ritsen van hen, die een mi nisteriële handdruk wilden verove ren. Dan over vele hoofden heen een blik van herkenning, een wenkje en even later een vlugge zin: „Vervoer terug naar Den Haag?" „Let op als ik weg ga, zorg er voor dan ook naar buiten te komen, kun nen we samen terug met mijn auto..." En dat is nou wat ik zo geweldig vind... op zo'n ogenblik aan een an der denken... ook als het helemaal niet moet. Dijk zich nog niet uitlaten. Hierover zal eerst het gesprek met de werkge vers worden geopend. De prijsstijging voor 1970 is door de SER en het Planbureau op circa 3'/i pet. getaxeerd, wat de looneis van dc mctaalbonden op 6'/i pet. zou kunnen brengen per 1 januari. De mogelijkheid is echter aan wezig, dat men niet onmiddellijk de volle 3l/t pet. prijsstijging, die zich eerst in de loop van 1970 zal voor doen, eist. De heer Van Dijk verklaarde zich echter niet bereid te laten knabbelen aan de 3 pet. reële loonsverbetering door bijv. 1,3 pet. af te trekken voor periodieke en anderssoortige loonsver beteringen. De SER heeft hiervoor indertijd 1,3 pet. berekend, maar de heer Van Dijk staat op het standpunt, dat deze 1,3 pet. voor de metaal niet geldt. Hier heeft men bijv. niet met zwarte lonen te maken zoals in andere be drijfstakken: De SER heeft hierbij dan ook gesteld, dat de 1,3 pet. inci dentele loonstijging per bedrijfstak bekeken zal moeten worden. De me taal wijst deze 1,3 pet. voorlopig af. (Vervolg van pag. 1) Reeds nu komt de bepaling in de cao, dat jeugdige en oudere werknemers niet verplicht kunnen worden tot ploegendienst en variabele werk week. Dit laatste geldt ook voor de plicht tot overwerk. Koppelbaas 6. Bij gebruikmaking van personeel van uitleenbedrijven zal het loon van dit personeel niet meer dan 10 pet boven het normale loon uit mogen gaan en zal de uitleenperiode niet langer dan een half jaar mogen du ren. Het contract van een koppelbaas moet ter inzage zijn van de vakvere niging om ontduiking van de 10 pet te voorkomen of om een extra inkomen voor de koppelbaas tegen te gaan. 7. De zogenaamde verlengde zie kengelduitkeringen komen op drie jaar. De werkgever verstrekt na het eerste jaar van arbeidsongeschiktheid nog gedurende twee jaar aanvullin gen op de WAO-uitkeringen tot het bedrag, dat de werknemer ontvangen zou hebben, indien de Ziektewet ook gedurende deze twee jaar van toe passing zou zijn geweest. Dit risico wordt ondergebracht bij de be drijfsvereniging. I BONN Een woordvoerder van I het Westduitse ministerie van justi tie heeft gisteren gezegd, dat een I Westduitse ingenieur, die vorige maand tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens spionage I %'oor Oost-Duitsland, is uitgewisseld in het kader van een „ruilovereen- I komst" tussen de twee landen. Hy zei niet, wanneer de ingenieur, de 34-ja- rige Harald Gottfried, is uitgewisseld en hoeveel mensen bij de ruil betrok ken zijn. Gottfried is verbonden geweest aan j het instituut voor kernonderzoek in I Karlsruhe nadat hij in 1954 Oost-Duitsland verliet. Vorige maand werd hij door een rechtbank in West-Duitsland schuldig bevonden I aan het onderhouden van verrader- I lijke betrekkingen met de Oostduitse 1 geheime dienst sinds 1955. f)OK dit jaar is dc metaalindustrie weer de koploper bij de onder handelingen over een nieuwe c.a.o. De ervaring heeft de vakbonden in de metaalindustrie wijs gemaakt, want in afwijking van alle voor gaande onderhandelingen is men thans niet gekomen met het verzoek de lonen en salarissen met een be paald percentage te verhogen. Het verleden heeft uitgewezen, dat in een periode, voorafgaand aan het jaar waarvoor de loonsverbetering moet gelden, bijzonder moeilijk valt vast te stellen, wal hel meest recht vaardige percentage is, waarmee de lonen omhoog moeten. Noch over de prijsontwikkeling, noch over de pro- duktivlteitsstijging, noch over het al gemene conjunctuurverloop, kan men in dit vroege stadium veel zeggen. Begrijpelijk is echter het verlangen van de bonden in deze bedrijfstak om een zo billijk mogelijke loonsverho ging overeen te komen. Thans is men met het verstandige voorstel geko men, de lonen in dc komende twee jaar per jaar reëel met drie procent te laten stijgen. „Reëel" wil zeggen, dat de koopkracht van het loon dat de werknemer in dat jaar krijgt ook werkelijk met drie procent zal moe ten stijgen. Dit houdt tevens in, dat eventuele prijsstijgingen tijdens de duur van het contract aan het per centage loonstijging zullen moeten worden toegevoegd. Hiermee worden twee belangrijke effecten bereikt. In de eerste plaats houden de mctaalvakbondcn zich aan de afspraak in het SER-advies, waar in staat dat voor de komende jaren matiging moet worden betracht: de lonen en salarissen zullen slechts met 2l/t a 3 pet. reëel mogen stijgen. Een exorbitante loonstijging hangt .difk helemaal af van de mate waarin de prijzen stijgen. Voor regering en bedrijfsleven ls een dergelijk loonsysteem aangeduid als glijdende loonschaal een extra prikkel om dc prijsstijgingen zoveel mogelijk binnen de perken te hou den, want prijsstijgingen worden prompt gevolgd door loonstijgingen. Bovendien is een percentage van drie voor reëele loonsverbetering billijk, omdat dit ongeveer ligt op het ni veau van de produktiviteifoverbete- j ring. Het beleid van de motar'f"" 'flea Is hiermee, dachten we, in net belang I van onze nationale economie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5