NIXON VOLGT EIGEN WEG Commentaren Reorganisatie op komst bij Wilton-Fijenoord Giftige vloeistof stroomt op straat Huur ua 1970 met 7 procent omhoog Milaan-Feijenoord in de middaguren? Biafra wil federatie Het Kwartet Vlotie tegen ilson verworpen ïmmm Kouder Reacties in Amerika sterk verdeeld Oproep tot grote demonstratie voor Vietnam-oorlog Luchtpiraat in Italië berecht Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 4 november 1969 50ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendiensl bezorging 18.00—19.00 uur „OVERWINNING NABIJ" Enkele uren voor de redevoering van Nixon zei president Thieu van Zuid-Vietnam dat het dom zou zijn, nu te pleiten voor een neutraal Zuid- Vietnam. „De overwinning is nabij en er is geen redende strijd tegen de communisten te ver liezen." Intussen zijn de gevechten weer in hevigheid toegenomen. Plan voor terugtrekking troepen Een tijdschema is onaanvaardbaar tV Geen eenzijdig staakt-het-vuren Economische politiek LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond met 299 tegen 236 stemmen een motie van afkeuring te- I gen de Labourpolitiek op economisch gebied verworpen. Geen afstel De jaren leren ons veel dat de dagen niet weten. EMERSON (RITA) „Tussen haakjes, wat eten wij van daag?" HIT Wil* DE BILT Langs de noord flank van een hogedrukgebiecl boven Zuid-Europa stroomde het afgelopen etmaal met krachtige en langs onze kust met harde wind tot storm uit het zuidwes ten zachte subtropische lucht van Zuid-Engeland naar onze omge ving. Langs de grens van deze lucht, met drogere en belangrijk koudere lucht afkomstig van het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen, viel in Denemarken en Sleeswijk Holstein langdurige regen. In 24 uur viel daar plaat selijk bijna zestig mm neerslag. Het front lag vanmorgen langs onze Waddenkust en drong verder naar het zuiden op. Het liet zich aanzien, dat morgen ons land zich in de koude lucht zal bevin den. Er zullen hierbij opklarin gen voorkomen met slechts enke le verspreide buien. De tempera turen zullen op een belangrijk lager niveau komen dan vandaag. Vooruitzichten voor donderdag: aantal uren zon 0 tot 5, min. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, max. temp.: omstreeks normaal, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent. Barometerstand: heden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar) dalend. Zon en maan 5 november zon op 7.42, onder 17.05; maan op 2.05, onder 15.24; 9 nov. N.M. WASHINGTON De eerste reacties uit het Amerikaanse Con gres op de vanmorgen vroeg gehouden rede van president Nixon zijn verdeeld. Aanhangers van de regering zeggen, dat de president de weg naar de vrede heeft geopend. Tegenstanders beweren, dat hij de oude politiek blijft volgen. Senator George McGovern, een mogelijke democratische presi dentskandidaat voor 1972, zei: „Ik ben diep teleurgesteld. Het is de zelfde vermoeide en oude politiek, die tot de dood van 40.000 Ameri kanen heeft geleid." Senator Griffin (aanhanger van Nixon) sprak van een daad van grote nioed en een rede die een keerpunt in de geschiedenis belooft te worden. Een felle door de wind aange wakkerde brand legde gister avond de boerderij van veehouder Ben Braat in Oude Niedorp (Noordholland) Ï7i de as. De brandweer kon slechts een schuur redden. Op de foto wordt het vee in veiligheid gebracht. De Amerikaanse troepen in Vietnam zijn overwegend te- teleurgesteld over de rede. Meningen; „Eenzelfde geluid hebben we al vaker gehoord, maar dan in andere bewoordin gen" en: „De rede is een poging om zekere radicale anti-oorlog- elementen in Amerika zelf ge rust te stellen." Niettemin ziet men in de rede een aansporing om door te vech ten. Senator Albert Gore. lid van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, die de „hearings" over Vietnam heeft uitge steld tot na de rede van Nixon, had kritiek. Hij zei: „Er is nu geen andere keuze dan dat de commissie opbou wend te werk gaat om te trachten bij te dragen tott het vinden van een politiek voor de vrede". Waarnemers te Washington menen, dat Nixon (in termen van binnen landse politiek gezien) de „harde lijn" heeft gekozen en zij verwachten een onmiddellijke hervatting van de aanvallen op hem door voorstanders van een krachtiger streven naar een vreedzame regeling. Demonstraties Sam Brown, een van de organisa toren van de Vietnam-demonstraties op 15 oktober, die nieuwe demonstra ties voor 14 en 15 november voorbe reidt, is diep teleurgesteld. „Het is duidelijk, dat zij onder ons. die tegen de oorlog zyn, hun werk moeten voortzetten. De boodschap van 15 ok tober en de protesten hebben de pre sident niet bereikt." Er was ook enige teleurstelling merkbaar bij de Zuidvietnamese op positie, die gehoopt had dat Nixon president Thieu zou hebben aange spoord meer haast met programma's als de landhervorming. Over het al gemeen was men in regeringskringen te Saigon blij met de rede. „Voor het Voortaan verhoging op l juni (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Schut stelt de Kamer voor de huren jaarlijks met zeven in plaats van met zes procent te verhogen. Bo vendien zal de huurverhoging in 1971 en volgende jaren op 1 juni ingaan. Zoals bekend werd de huurver hoging voor 1970 uitgesteld van 1 jan. tot 1 juli. Dat heeft tot gevolg dat de huiseigenaren in totaal ongeveer vijftig miljoen gulden derven. Deze tegenvaller wil minister (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening) compenseren door geduren de drie jaar de verhoging één pro cent op te trekken, in 1971, 1972 en DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER 1973. Op 1 juni 1974 en daarna wor den de huren dan weer met zes pro cent verhoogd. De huuropbrengst in de jaren na 1970 mag volgens de mi nister niet lijden onder het verschui ven van de ingangsdatum van de jaarlijkse verhoging. Uitstel van de verhoging van 1 jan. naar 1 juli 1970 is geheel in overeen stemming met. het advies van de so ciaal-economische raad, die had voor gesteld de jaarlijkse huurverhoging (van zes procent) uit te stellen met minstens een half jaar. Een verder uitstel dan 1 juli acht de regering niet verantwoord, aldus minister Schut in een toelichting. Praktisch De minister deelt nog mee dat om praktische redenen de voorkeur wordt gegeven aan 1 juni boven 1 juli als datum van verhoging. De verschuiving geldt zowel voor de verplichte als voor de niet-verplich- te (facultatieve) huurverhoging. Een en ander heeft tot gevolg da' de nadere vaststelling van de huur prijzen dit jaar niet zal geschieder maar in plaats daarvan in 1970. In n iet-geliberaliseerde gebieden kan verdere huurverhoging van niet (meer) gsubsidieerde woningen en bedrijfspanden in 1970 pas met in gang van 1 juli worden overeenge komen. eerst heeft de president een duide lijke beleidslijn aangegeven, welke niet verkeerd begrepen kan worden." „Geen nieuws De New York Times schrijft, dat de rede geen enkel nieuw initiatief bevat: „De president spoort de Amerikanen aan, de huidige rege ring in Saigon te beschermen, totdat deze in staat is, zichzelf te verde digen. Hij heeft zelfs niet de moge lijkheid genoemd van democratise ring van de regering van Zuid-Viet nam of van een staakt het vuren. Nixon heeft een plan voor viet- namisering van de oorlog aangebo den. Het had een plan voor voetna- misering van de vrede moeten zijn". De democraat Harriman, voorheen leider van de Amerikaanse delegatie bij de Parijse vredesbesprekingen. zei niet teleurgesteld, maar ook niet verrast te zijn. Hij meent dat meer j aandacht moet worden besteed aan de vraag, wie Amerika nu eigenlijk in Zuid-Vietnam steunt. Harriman betwijfelt of het huidige bewind in Saigon het conflict wel tot een goed einde kan brengen. De vroegere vice-president Hum phrey is teleurgesteld, dat Nixon niets specifieks heeft gezegd over het terugtrekken van meer troepen. Het spijt hem, dat de president niet aangedrongen heeft op een staakt het vuren om vervolgens internatio nale steun voor zijn initiatief te vragen. Geheim plan In zijn rede van vannacht (Neder landse tijd) verzekert de president een geheim plan te hebben voor te rugtrekking van alle Amerikaanse grondstrijdkrachten uit Vietnam. Hij weigert zich op een tijdschema vast te leggen, verwerpt eisen voor onmid dellijke en volledige terugtrekking en een eenzijdig staakt het vuren. Nixon onthulde, de Noordvietna- mese leider Ho Tsji Minh enkele we ken voor diens dood een brief te hebben gestuurd, waarin de presi dent aandrong op stappen die de Pa rijse vredesbesprekingen op gang konden helpen. Het antwoord, dat drie dagen voor de dood van Ho I werd ontvangen, was echter nega- tief. Ook andere contacten (via Rus sische vertegenwoordigers) leidden niet tot resultaten. De president legde de gehele ver antwoordelijkheid voor de impasse op zijn tegenstanders. Hij waar schuwde Hanoi, niet te zullen aarze len, als het zijn militaire activiteit zou opvoeren en de geallieerde troe pen in gevaar brengen, terwijl de te rugtrekking vordert. Voor vervolg zie pag. 11 MINISTER SCHUT van Volkshuis vesting volgt liet advies van de SER op en wil de volgende huurver hoging uitstellen van 1 januari tot 1 juli 1970. Bij de algemene politieke beschou wingen is gebleken, dat de Tweede Kamer beducht is voor de loon- en prijsspiraal en dat het beleid erop gericht moet zijn deze spiraalbewe ging in 1970 af te remmen en zo mogelijk geheel te stoppen. Het uitstel waartoe minister Schut bereid is kan gezien worden als een duidelijke biidrage van het kabinet aan dit beleid. Maar dit uitstel mag, hoe aantrekke lijk dit politiek ook mag zijn, geen afstel worden. De minister wil zelfs de opgelopen achterstand door het uitstel van een half jaar in drie jaar weer inhalen, door tot 1974 de huren steeds met zeven in plaats van zes procent te verhogen. Het bereiken van een evenwicht van huren op de woningmarkt is name lijk een ander aspect van het beleid. Meer huizen J-JET zou de bedoeling zijn, dat het voorstel om de huurverhoging uit te stellen volgende week in de Tweede Kamer tegelijk wordt behan deld met de begroting van het minis terie van volkshuisvesting. Uit de toelichting op deze begroting kan men opmaken, dat minister Schut steeds meer accent wil leggen op de kwaliteit van de woningen. Het di recte woningbeleid zou in een over gangsfase verkeren. Maar het tekort aan woningen is in tal van plaatsen nog nijpend. Daarom moet de produktie verder worden op gevoerd en zou men de komende ja ren zeker boven de 125.000 nieuwe woningen dienen te komen. Ander beleid (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij de werf Wilton-Fijenoord in Schiedam staat een grote reorganisatie voor de deur. Naar verluidt zou den zelfs ongeveer 700 perso neelsleden moeten afvloeien, WASHINGTON De ongeveer 500.000 leden van de Naionale Garde in Amerika hebben een oproep ont vangen in de periode van 11 tot 16 november een manifestatie te hou den voor de Vietnam-politiek van president Nixon. De oproep kwam van het hoofd van de Nationale Garde, generaal Winston Wilson, en is uniek in de geschiedenis. De generaal verzoekt de gardisten in hun auto met groot licht te rijden, voor hun huis 's nachts een lamp te laten branden en de Amerikaanse vlag te hijsen. Deze demonstratie is bedoeld, al dus generaal Wilson. Noord-Vietnam te tonen dat het Amerikaanse volk vastbesloten is in Vietnam een „ver standige politiek" te volgen. Hij hoopt met zijn actie de tweede ..Mo ratorium-campagne" tegen de Viet nam-oorlog, die op 14 en 15 novem ber zal worden gehouden, te door kruisen. GELEEN Groot alarm werd gisteren geslagen in Geleen, toen daar in de buurt van het bedrijf van Staatsmijnen een Duitse tankwagen met giftig fenol uit de bocht vloog en kantelde. Speciale maatregelen moesten wor- len genomen, omdat de Duitse eige- ïaars van het voertuig er bezwaar egen maakten, dat een kraanwagen an Staatsmijnen de tankauto over- ind zou zetten uit vrees dat de tank- uto met inhoud zou breken. Vanuit >uitsland werd een andere kraanwa- :on gestuurd. Brandweerauto's uit de wijde om trek reden naar het ongeval en de politie moest in de omgeving de we gen afzetten. Bij het kantelen was een klein lek ontstaan, waardoor een hoeveelheid fenol wegstroomde. Fe- j nol kan moeilijkheden opleveren bij inademing en veroorzaakt brandwon den. Genen t ra 1 i seerd Personeel van Staatsmijnen wist het lek te dichten en de uitgestroom de vloeistof werd geneutraliseerd door ijlings aangevoerde mergel. Bij het kantelen van de tankauto werd de Duitse chauffeur zo gewond, dat hij in het ziekenhuis in Geleen moest worden opgenomen. Het duurde enkele uren voordat een kraanwagen de tankauto weer op de wielen kon krijgen waama hij naar het nabij gelegen stikstofbin- dingsbedrijf werd gesleept. een aantal dat door districtsbe stuurder Mulder van het CNV I sterk overdreven wordt ge noemd. De heer Mulder verwacht dat er aan het eind van het jaar definitief spijkers met koppen worden gesla gen. De besprekingen over een reorga nisatie van het bedrijf lopen al sinds mei 1968. maar beslissingen werden steeds uitgesteld. Wel was er eerst de fusie binnen de Rijn-Schelde groep en vervolgens ging de Wilton-werf aan de Westzeedijk in Rotterdam dicht. Ook van direktiezyde wordt het getal van 700 bestreden. Ilel is eerder 70, aldus ir. O. J. van der Vorm, direkiielid, die er op wyst dat het bedryf 'n de produktiesektor tot medio 1973 een gevulde orderporte feuille heeft. Feit is dat inmiddels ongeveer 230 I werknemers een brief hebben gekre- gen. waarin zij worden uitgenodigd j te komen praten over overplaatsing j dan wel afvloeiing. Van hen kan het j merendeel van de niet-produklieve in i de produktieve sektoren worden ge plaatst. Voorop wordt gesteld dat men het j aantal ontslagenen tot een minimum wil beperken. Eerst gaat men in overleg met de vakbonden bekijken wat de mogelijkheden in het eigen bedrijf zijn. Hierbij wordt niet alleen gedacht aan de werf Wilton in Schie dam maar aan de gehele Rijn-Schel de groep. Ook wordt nog gedacht aan omscholing zowel binnen WF als in Rijn-Schelde-verband. AANPASSING Het is namelijk zo, dat bij een re organisatie een aantal funkties over bodig wordt en dat bij deze reorga nisatie een zekere personeelsaanpas- sing noodzakelijk is. zoals de WF-di- rectie dat stelt. Bij de reorganisatie zal uiteraard in het bijzonder op het menselijk as pect worden gelet. Voor diverse werknemers van de werf gelden voor bepaalde funkties medische beper kingen. terwijl anderen te oud zijn om omgeschoold te worden. Met deze twee groepen zit men bijzonder in de maag. Het ligt dan ook in de lijn der verwachting dat het aantal ontslagen onder deze groep het grootst zal zijn. Ook is al gesproken over een afvloei ingsregeling. maar overeenstemming hierover is nog niet bereikt. Morgen valt beslissing ROTTERDAM De kans bestaat dat de wedstrijd AC MilanFeije noord voor de tweede ronde van het tornooi om de Europese beker voor landskampioenen op woensdag 12 no vember niet in de avonduren, maar reeds 's middags gespeeld zal worden. Men heeft bij Feijenoord bericht ontvangen, dat in Milaan mist in de avond wordt gevreesd. Het aanvangs- tijdstip zou dan omstreeks 14.00 uur komen te liggen. De beslissing hier over zal morgen in Milaan vallen. LUXEMBURG Minister Luns heeft zich gisteren hoopvol uitgelaten over de komende EEG-topconferen- tie. Hij was het eens met verschil lende sprekers, dat als de Europese top geen succes wordt, er slechts uit zicht blijft op een sombere Europese toekomst. Alle fracties, in het Europese par lement met uitzondering van de communisten spraken zich uit voor een resolutie waarin een aantal verlangens voor de topconferentie is neergelegd. jyj ET meer nieuwe huizen is hel pro bleem van de woningnood ech ter niet opgelost. De huizen moeten ook betaalbaar zijn voor iedereen. De woningbouw wordt sterk gesub sidieerd. Maar de overheidsbijdrage komt niet altijd op de juiste plaats terecht: te lage huren bij redelijke inkomens. Aan de andere kant echter worden in de woningwetsector huizen gebouwd, waarvan de huren voor jonge gezinnen bezwaarlijk zyn. Er is veel voor te zeggen om het sub sidiesysteem te wijzigen. Het objec tieve stelsel voldoet niet meer. In een advies aan de minister zou de raad voor de volkshuisvesting pleiten voor een individuele huursubsidie. Maar daarnaast gou toch ook weer een huurcorrectie nodig zijn voor wie te weinig huur betalen. Wanneer in deze richting een oplos sing wordt gezocht, is het wel be- langrenk, dat èn bij huurtoeslag en bij huurcorrectie elke vorm van dis criminatie wordt vermeden. Dan is een groot struikelblok wegge nomen en maakt een eventueel ander subsidiebeleid kans bij de Staten- Generaal. ROME De Italiaanse regering heeft de Amerikaanse ambassade in Rome meegedeeld, dat de luchtpiraat korporaal Raphael Minicheillo in Ita lië zal worden berecht voor de misdrijven, die hij in Italië heeft ge pleegd. Dit is gisteren door een woordvoer der van de ambassade gezegd. Hij zei ook. dat de VS desondanks staan op de uitwijzing van de jonge marinier en wel zo spoedig mogelijk. ATHENE Vertegenwoordigers van het internationale Rode Kruis mogen voortaan in Griekenland alle gevangenissen, waar politieke gevan genen zitten, bezoeken. Ook kunnen zij worden toegelaten tot de politie bureaus waar personen in voorlopige hechtenis worden gehouden. „GARANTIES VOOR VEILIGHEID" |gg| LAGOS Nigeria wil geen commen- R laar geven op een bericht dat Biafra be- reid is zijn eis om afscheiding op te geven als de veiligheid van de veertien miljoen inwoners kan worden gegarandeerd. Hel in Zwitserland gevestigde public relations- bureau Markpress, dat voor Biafra werkt, had gisteren deze mededeling van een Biafraanse regeringswoordvoerder wereldkundig gemaakt. *S|2 Dr. Arikpo, Nigeria's minister van buitenlandse S zaken, zei dat „regeringen geen zaken doen op grond van verklaringen van publiciteitsbureaus". De Biafraanse woordvoerder had volgens Markpress gewezen op de moordpartijen in 1945. ,De enige logische re- veiligheid wordt gewaarborgd en liet een eigen leger zou kunnen be houden. Zoals bekend, heeft de Biafraan se leider. Ojoekwoe, vorige week voorgesteld te praten met Nigeria. Hij zou ook niet langer aandringen op afscheiding, maar Nigeria zou vooraf niet moeten eisen van Biafra. dat het de eenheid van Nigeria zal herstellen. 1953 en 1966. medie leek een gescheiden bestaan. Biafra is echter bereid op alterna tieve voorstellen in te gaan. als we de garantie krijgen dat deze slacht partijen niet meer zullen voorko men". Waarnemers menen dat Biafra een vorm van een federatie met Ni geria wil overwegen, waarbij zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1