De Gereformeerde Kerken treden toe tot Wereldraad Pragmatisme verstaan van verhinderde recht Op en Brief Mogelijkheid onderzoeken van nieuwe belijdenis Lutheranen starten ontwikkelingshulp Dr. Aalders maakt na twee jaar balans op Een woord voor vandaag Geref. Gemeenten benoemen tweede evangelist Dr. C. Trimp hoogleraar Instemming ondanks uiterlijke bezwaren Ds. Boer: Nog in 1969 rapport bevümïn" Aartsbisschop straft stad BEROEPINGSWERK ZATERDAG 1 NOVEMBER 1969 Hebben wij niet allen één Vader? Heeft niet één God ons geschapen? Waarom zijn wij dan trouweloos tegenover elkan der en ontheiligen wij het verbond onzer vaderen?" Zo be gint een nieuw gedeelte in het boek Maleachi bij het tiende vers van het tweede hoofdstuk. Na een lange toespraak tot de priesters volgt nu een lange toespraak tot het volk. Het merkwaardige is, dat God het volk niet in de eerste plaats verwijt dat het Hem de rug heeft toegekeerd. Integendeel. God begint op het horizontale vlak. Het volk is „trouweloos tegenover elkander", en het „onthei ligt het verbond onzer vaderen." Trouweloos dus ten opzichte van elkaar, en ten opzichte van het voorgeslacht. In beide gevallen gaat het om de trouweloos heid tussen mensen onderling. Daaruit blijkt de afval van het geloof. Maar dat zijn precies de tekenen die wij ook in onze tijd aan treffen. Steeds meer wordt de leus van onze tijd. Ieder voor zich en God voor ons allen. Maar dat is een leugen. Waar ieder voor zich leeft, kan God Zich niet openbaren. En kenmerkend voor onze tijd is ook het feit, dat we met ons verleden geen raad meer weten. De traditie spreekt niet meer aan. De oorzaak? We zijn God kwijt. „Heeft niet één God ons ge schapen?" vraagt Maleachi. Die ene God bindt ons samen, maakt ons tot familieleden, maakt ons verantwoordelijk voor elkaar. Keren we God de rug toe, dan verliezen we ook elkaar. Maar vinden we God weer, dan vinden we elkaar ook weer. Verantwoordelijkheid voor de verre naaste is geen vrucht van inspanning, maar van bekering. We lezen vandaag: Hebreeën 1 1-14. We lezen morgen: Hebreeën 2 1-9. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De Gereformeerde Kerken hebben er twintig jaar over gedaan eer zjj het lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken gingen aanvragen. Maar toen zjj eenmaal zover waren, deden ze het gistermorgen met grote meerderheid van stemmen. Zestig synodeleden waren uiteindelijk voor, vier stemden er tegen alle vier kwamen ze uit het noorden van het land en ds. D. N. Wouters uit Pjjnacker onthield zich van stemming. (Van een onzer verslaggeefsters) WEESP Met een persoon lijke brief van de president van de synode, drs. P. H. G. C. Kok, aan alle 25.000 leden van de Lutherse Kerk start deze week de grote actie voor het Fonds Ontwikkelingshulp. Dit fonds is in mei op de synode van dit jaar ingesteld. De Lutherse Kerk geeft als een van de eerste kerken op deze wijze gevolg aan het besluit van de Wereld raad van Kerken, dat in 1968 in Upp sala is genomen. Daarin werd gezegd dat ontwikkelingshulp ook een taak is van de kerken. Duidelijk werd toen uitgesproken dat de Kerk van Christus iets dient te doen aan de mensen, waar ook ter wereld, die het in enig opzicht slechter hebben dan wij. Actie 1 plus Drs. Kok vraagt in zijn brief aan de leden van zijn kerk om een pro cent van hun jaarlijkse inkomen ex tra te geven aan het nieuwe fonds. Dat is ongeveer de helft van het weekinkomcn. Nadrukkelijk wordt erop gewezen, dat deze bijdrage niet in mindering kan worden gebracht op giften aan zending, werelddiaconaat of kerkelij ke bijdragen, omdat daardoor dan al leen deze organisaties in moeilijkhe den gebracht zouden kunnen worden bij het nakomen van hun verplichtin gen. De actie heet dan ook ..Actie 1 plus". In eerste instantie wordt gewerkt voor een zeer concreet doel. Er is namelijk een verzoek binnengeko- DORDRECHT Evangelisatie- deputaten van de Gereformeerde Ge meenten hebben een tweede evange list benoemd. Het is de heer J. Kwantes te Vlissfngen. Werkt de lieer G. H. Kieviet te Merksem (België), het is de bedoe ling, dat de heer Kwantes in verschillende plaatsen in Nederland gaat arbeiden. Hier en daar zijn reeds vanuit plaatselijke gereformeerde gemeen ten particulieren en commissies werkzaam om buitenkerkelijken te bereiken. Het wordt de taak van de heer Kwantes. om dergelijke activi teiten op verzoek van en in overleg met kerkeraden en commissies te sti muleren. Indonesiër hier beroepbaar WORMERVEER Een Indonesiër van Chinese afkomst, drs. P. II. L. I>o, is beroepbaar gesteld in de Gere formeerde Kerken. Drs. Lo (33) werd geboren in Wain- gapoe op Soemba. Hij studeerde aan de theologische hogeschool te Dja karta en vervolgens aan de theolo gische hogeschool van de Gerefor meerde Kerken te Kampen, waar hij vorig jaar september doctoraal exa men aflegde. In de verwachting van een benoeming tot docent aan de the ologische school te Koepang op Ti- mor keerde hij naar Indondkië terug Door plaatselijke en gezinsomstan digheden kon deze benoeming niet doorgaan, waarna hij in november naar Nederland terugkwam. Zijn ttouw is Nederlandse. men van de Raad van Kerken in Kenya om steun te verlenen aan een ontwikkelingsproject in Noord - Ke nya (Turkana en Borana). De Nationale raad van kerken in Kenya is namelijk diep bezorgd over het desolate lot van een groot aantal nomaden in het noorden van dat land. Aanhoudende droogte hebben hen tot bittere armoede laten verval len. Weeshuis De regering deelt weliswaar voed sel uit, maar hier dient hulp op lan gere termijn geboden te worden. Na intensief overleg is vastgesteld, dat er op zeer korte termijn moet ko men: 1. Een weeshuis voor rondzwerven de en verwaarloosde kinderen, die door hun ouders uit bittere ar moede zijn achtergelaten; 2. Een polytechnische school, want de opgroeiende kinderen ook uit het weeshuis dienen beroe pen te leren voor hun eigen toe komst en die van het land 3 Steun aan een visserscoöperatie waar ontheemden een nieuw be staan moeten vinden. In totaal is voorlopig 350.000 no dig. De lutherse synode heeft al eer som van f 10.000 gegeven, om althans de bodem te bedekken. Het is de bedoeling, dat de leden van ae Lutherse Kerk ieder jaar een procent van hun inkomen afstaan voor projecten in de ontwikkelings landen. In het langdurige debat met veel sprekers kwamen slechts twee afge vaardigden, ouderling P. Jongstra en ds. Th. Boersma, vertellen dat zij niet bereid waren om „ja" tegen de Wereldraad te zeggen. Ouderling Jongstra uit Drachten kon er geen ware oecumenische eenheid in ont dekken. Eenheid, zei hij, is een geestelijke zaak. En ds. Boersma uit Grootegast was niet overtuigd door dr. Visser 't Hooft, die in september de synode heeft toegesproken. Hij zei eerlijk dat hij in het verleden wel eens dichter bij het „ja" had gestaan dan nu. Vrijwel alle andere sprekers en dat waren er donderdag zowel als vrij dag niet weinigen, wilden wel hun ja-woord geven aan de Wereldraad. Maar de meesten gaven eerlijk toe, dat ze grote bezwaren hadden. Als we toetreden, zei ds. D.N. Wouters van Pijnacker, dan moet de eigen signa tuur van onze kerk sterk naar voren komen. Ds. A. M. van der Zanden van de Altreformierte Kirrhe wilde wel toe treden, als de gereformeerden de We reldraad alleen maar als gesprekspo- dium zagen. Hij zag in de raad geen schriftuurlijke oecumene. Als men hem kon verzekeren dat de zaak zo door de svnode gezien werd dan kon hij wel toetreden om de christenen in de raad in hun strijd te steunen. Horizontalisme Prof. dr. C. van der Woude, één van de gereformeerde waarnemers naar de assemblee van UDpsala, was ook niet te een. maar schetste nog even duidelijk een aantal bezwaren. Er is een sterke tendens naar het horizon talisme, zei hij. Hij adviseerde geen overspannen idealistische verwachting te hebben van de opvattingen die in de Wereld raad leven. En als de Gereformeerde Kerken eenmaal zullen zijn toegetre den dan raadde hij de afgevaardig den aan vooral contact te zoeken met de mensen van de oosterse-ortho- doxie. Van hen verwachtte hij steun als het gaat om de verdediging van bijbelse waarheden. Dr. De Ru Donderdag waren er ook twee af gevaardigden van de hervormde sy node op De Blije Werelt aanwezig, de praeses. dr. G. de Ru en de secreta ris-generaal, ds. F. H. Landsman. Dr. De Ru kreeg op unaniem verzoek van de synode het recht op inspraak. Met prof. dr. Van der Woude zei hij: „Wij staan natuurlijk wel eens verbaasd over de (extreme) uitingen die wij horen. Maar op de beslissen de momenten klinkt het andere ge luid ook. Vergeet niet dat veel van de wilde dingen die daar gezegd wor- help een kind aan een kans 12Ö00 kinderen zijn toevertrouwd aan het kinderbescher- mihgswerk van Pro Jt/ventute Geld. is dringend nodig. Help met de Oranjekalender 1970:1 4,25 (bezorgings- kósten f 0,70 efttra) -.postgiro '5174^00 - Kalenderactie Pro Juvehtuté - Postbus 71 Of-Amsterdam (telefoon 020- 790949) den eveneens in ons land gezegd worden door onze jongeren. Bovendien vroeg dr. De Ru de sy nodeleden te bedenken, dat de in vloed van een wereldassemblee niet zo'n erg grote R Terwijl enkele spre kers gezegd hadden dat Genève sterk de zaken bedisselt, zei hij uit ervaring, dat veel in de departemen ten van de Wereldraad wordt voor bereid en dat de aangesloten kerken daar een grote mate van inspraak hebben. Dr. Kunst Het uur dat voor de discussie over dit onderwerp was uitgetrokken bleek vee' te kort te zim. Het debat moest onderbroken worden omdat de deputaten voor de hoge overheid hun rapport kwamen verdedigen. En later moest het nog weer eens onderbro ken worden om te spreken over het diakonale rapport. Pas gistermorgen kwam dr. P. G. Kunst als voorzitter van het depu- taatschap voor pluriformiteit en oe- cumeniciteit aan het woord om vra gen te beantwoorden. Toen had nog eerst prof. dr. H. Woudstra namens de Christian Reformed Church van Amerika en ds. M. Vreuedenhil als deputaat tegen aansluiting gead viseerd. Dr. Kunst zei: Nu we voor de beslissine staan kunnen we niet lan ger zevven: We wisten nergens van. Met nadruk waarschuwde hij fQgen overspannen verwachtingen. Maar ook waarschuwde hi' teg^n zelfver heffing. Er zijn zwakke nVkken in de Wereldraad aangetoond, maar diezélfde zwakke o'^kken zijn er in de Gereformeerde «'"'■ken ook. Hii citeerde een hcvo-mde waarnemer, die in besloten kring na faloop van het debat zei: „Ik heb goed ge luisterd. maar ik geloof dat jullie te goed zijn voor de Wereldraad. In dat geval moet je je maar niet aanslui ten." wachtte. Maar het is de vraag of hij voor sommigen toch niet een beetje gelijk heeft. Voor vele jongeren was het niet meer nodig. Zij worden ge boeid door heel andere problemen. Voor hen is de Wereldraad een brok establishment", die krijgt te delen in hun jeugdige kritiek. Voor vele oude ren in de Gereformeerde Kerken be tekende de aansluiting echter een lo gische consequentie van een ontwik keling van twintig iaar. Nu moet de Wereldraad nog uit spreken of hij de Gereformeerde Ker ken aanvaardt. Het is niet waar schijnlijk dat dat niet het geval zal zijn. Het komt misschien pas ter sprake over anderhalf jaar, als het Centraal Comité zijn volgende verga dering houdt in Addis Abeba. Ethio pië. De baptistengemeente te Doetin- chem heeft besloten, om het lidmaat schap van de Unie van Baptistenge meenten aan te vragen. Voor het eerst hebben deputaten voor algemene diakonale en maatschappe lijke aangelegenheden van de Chris telijke Gereformeerde Kerken een assistent in volledige dienst aange steld. Het is de heer IV. Huizer (33) te Dubbeldam. (Van een onzer medewerkers) HOOGEVEEN De generale synode van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) heeft gisteren dr. C. Trimp te Gro ningen benoemd tot hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen. Dr. Trimp zal de ambtelijke vakken gaan doceren. Hij volgt prof. C. Veen- hof op, die vorig jaar om gezondsrede- nen met emeritaat is gegaan. De benoeming geschiedde met alge mene stemmen op eepparige, enkel voudige voordracht van curatoren met eenparig advies van de senaat. Dr. Trimp is 43 jaar. Hij studeer de aan de Theologische Hogeschool en was in 1961 de eerste, die daar de doctorstitel ontving. Zijn proefschrift was getiteld „Om de oeconomie van het welbehagen. Een analyse van de idee der Heilsgeschichte in de Kirch- liche Dogmatik van K. Barth." Hij was predikant in Twijzel (1951), Middelburg (1955) en Voorburg (1961). Sinds 1967 staat hij in Groningen- Noord. Stemming Plotseling was het moment toch nog daar zodat gestemd kon en moest worden. Er werd een hoofdelijke stemming gevraagd gezien het belang van het onderwerp. Het was duidelijk dat de synodele den dit een bijzonder belangrijk be sluit achtten. Het is de vraag of alle leden van de Gereformeerde Kerken daar ook zo over oordeelden. Toer de verontrusten de synode toesore'-en was de tribune vol. Toen ^"mblndin1» aan de belijdenis besprc'-er werd was de tribune vol. Toen de binding Wereldraad ter sprake kwam. waren er maar een paar gasten. Nog geen jaar geleden voegde dr. J. P. Kuiper, de zendingsman die pro moveerde op het proefschrift „Be- drijfsa-1s en de arbeidende m°ns" aan zijn proefschrift de volgende spel ling toe: ..De Gereformeerde Kerken in Nederland zullen zich pas aans'ui- ten bij de Wereldraad van Kerken als het rv'et meer nodig is." Consequentie 1 De aansluiting is uiteindelijk toch 1 nog sneller gegaan dan hij toen ver- (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De synode week is met applaus geëindigd. De synodeleden gaven zichzelf geen schouderklopje. Ze klap ten om zo hun dankbaarheid en opluchting te uiten voor het feit dat een van de moeilijkste discussies van de laatste jaren toch nog met een unaniem be sluit eindigde. En het was be slist niet het minst belangrijke besluit van de week. De eerste stap is gezet op de weg naar een nieuwe belijdenis. Oorspronkelijk werd voorgesteld een nieuw ondertekeningsformulier voor ambtsdragers en hoogleraren op te stellen. In het huidige formulier moeten zij van harte geloven „dat alle artikelen en stukken der leer, die is begrepen in de belijde nisgeschriften van de Gereformeerde Kerken in Nederland in alles over eenkomen met Gods Woord De laatste jaren is er steeds meer verzet wakker geworden tegen een zo strinven'e binding. Ditmaal werd daarom een poging ondernomen om via een nieuw formulier tot een wat lossere binding te komen. De verontrusten waren daar fel te gen. Die zagen de deur opengaan voor allerlei wind van leer. Mannen als prof. dr. Augustijn bleken echter ook tegen. Hun bezwaar richt zich niet tegen de ondertekening, maar te gen de wijze waarop het belijde nisgeschrift bepaalde (goede) dingen zegt en wat die geschriften niet zeg gen. Al gauw bleek er woensdag zoveel verzet te bestaan tegen deze poging om tot een nieuw ondertekeningsfor- m"l'er te komen dat het voortstel geruisloos van tafel verdween. Daar kwam bij, dat velen geschrokken wa ren van de toespraken van prof. dr. C. Augustijn en prof. dr. H. M. Kui- tert die zoeken naar een christelijke in plaats van een gereformeerde kerk. Een beetje meer binding aan de belijdenis, vonden velen toch wel ge wenst. Het gevolg was dat dr. O. C. Broek Roelofs met een geheel nieuw ont werpvoorstel kwam, waarin aan het begin herinnerd werd aan het feit dat de drie formulieren van enigheid nog altijd bindend gezag hebben. Daarna werd voorgesteld een studiedepu- taatschap in te stellen. Het moest na gaan of naast inkleding en betoog trant er nog andere factoren zijn die het vragen van volledige instemming met de belijdenis in de weg staan. Maar ook tegen dat laatste voorstel bleken nog heel wat bezwaren te bestaan. In verband met andere za ken moest het tijdelijk terzijde ge legd worden net toen de discussie ln wezen onwrikbaar vast zat. In die tussenperiode vonden de indiener van dit initiatief-voorstel, dr. Broek Roelofs, en de rapporteur van de commissie, dr. F. L. Bos. elkaar. MINIMAAL Dr. F. L. Bos uit Vlaardingen noemde dit compromis zelf een „mi nimaal resultaat". Het enige goede achtte hij dat er openheid werd be tracht naar beide kanten, die van de verontrusten en die van sommige hoogleraren. Ds. D. N. Wouters lever de een paar nieuwe namen voor de beide groepen. Hij noemde hen de „ruimtezoekers" en de „grenzentrek- kers". Terwijl prof. dr. C. Augustijn in wezen de mogelijkheid van een nieu we belijdenis had ontkend, bleef hij juist vragen om een dergelijke nieu we belijdenis. Uiteindelijk kreeg hij zijn zin. want over een nieuwe belij denis wordt in het uiteindelijke besluit gesnroken. BELIJDENIS Unaniem sprak de synode gistermid dag dan ook uit: 1. dat het gewenst en noodzake lijk is, ernstig de vraag onder ogen te zien of en zo ja. hoe de kerk tot een nieuwe belijdenis zou kunnen komen op een voor onze tijd duideliike wijze en in een voor onze t"d ^■•'-'giiike taal. 2. dat bedenkingen tegen een wi'ze van inkleding of tegen de betoogtrant van de drie formulie ren van enieheid geen bezwaar behoeven te zijn om toch de volle- (Van onz kerkredactie) flMMEN Vandaag twee jaar geleden lan- ceerden 24 hervormde verontrusten hun ..Open Brief'. Zo groot was de belangstelling, dat hij elf keer herdrukt moest worden. Toch is de opsteller van de Open Brief. dr. W Aalders uit Den Haag. droevig gestemd over de uitwerking. In het Kerkblaad.le van de „vrienden van Kohlbrugge" maakt bij de balans op van de geestelijke, theologische en kerkelijke situatie na de brief. Zeer velen, zo schrijft hij, hebben de Open Brief niet begrepen, maar hoogmoedig ter zijde geschov«n. Dr. Aalders wit dit in de eerste plaats aan de pragmatische instelling van zeer veel christenen ..Door de huidige eenzijdige gerichtheid op he< zichtbare, het praktische, het onmlddellijk-werk- zame. die via de moderne communicatie-middelen vanuit de politiek, de wetenschap, de kunst, de techniek tot ons overwaait en onze geesten door drenkt, zijn wij gewoon geraakt om ook hei godsdienstige en kerkelijke leven louter op zijn praktische en zichtbare resultaten te beoordelen" Het evangelie moet praktisch effectief werkzaam zijn en daarom wordt het apostolaat, de wereldge richtheid van de kerk gunstig beoordeeld. Louter pragmatisch gezien is dit apostolaat een verheugen de zaak. die velen doet uitroepen: Heeft de keri ooit zulk een dynamiek en activiteit ontplooid als thans? En is dat niet het bewijs, dat de Geest onder ons werkzaam is? Vandaar dat het vraagteken, dat de Open BrieJ achter dit apostolaire reveil zette, niet gewaardeerd werd, maar dr. Aalders handhaaft het toch. Want, zo schrijft hij, het geestelijke ln bijbels-evange lische zin is niet pragmatisch. „Er is geen brug tussen de aardse realiteit en de geestelijke werkelijkheid! Daarom kan het geloof, daarom kan het evangelie niet werelds effectief worden. Pragmatisch gesproken kan het geloof niet geloofwaardig gemaakt worden! Die ergernis wil len ontlopen door van het evangelie een wereldse, pragmatische, geloofwaardige, effectieve zaak te maken, is daarom een uitermate kwalijke zaak. Het 's wierook offeren op het altaar - an de tiidgpesl. En ik geloof, dat er in deze eeuw geen grotere ■erleiding is voor het geloof, dan die verleiding!" Geen restauratie Toch gelooft dr. Aalders, dat het niet alleen uit de macht van de massamedia te verklaren is, dat het verlangen naar een pragmatisch christendom zoveien zo snel en zo collectief heeft overmeesterd. Aan de ware leer heeft het al sinds jaar en dag ontbroken. Hij vraagt: „Was het evangelie, zoals het studen ten en predikanten werd overgeleverd en zoals zij erin werden onderwezen, te abstract, te speculatief, te leerstellig, kortom te weinig geestelijk in de bijbels-reformatorische zin? Was wat zij van het evangelie overgeleverd kregen, in geestelijke zijn te weinig geloofwaardig? En hebben zij daarom nu allen met dankbaarheid en vreugde gegrepen nan oen zodanige transformatie van dat evangelie, da* '.ij ermee werken konden en hun ambt zin konder geven? Zijn daarom de meeste theologen aposte laatstheologen geworden? En mag men hen nr dwingen tot een terug? Mag men hun weer he' wettische juk opleggen van een theologie, die on geestelijk en daarom ongeloofwaardig was?" De tweede reden, waarom de Open Brief zoveien niet heeft aangeraakt, is volgens dr. Aalders dan ook. dat men er een poging in zag tot restauratie van het verleden, tot terugkeer naar een ibstract-wetenschappelijk theologiseren en exege- Mseren Maar dat bedoelde de Open Brief niet Dr. Aalders kwalificeert het verleden van kerk en theologie als een moeras. Maar de weg, die thans gegaan wordt om uit het moeras te komen, is geen weg. Het is een onbijbels dilemma, om het oude tegenover het nieuwe te stellen en dat de enige keus te laten zijn. Het evangelie is niet pragmatisch, werelds, effectief, maar ook niet ste riel, abstract, doctrinair, speculatief. Het evangelie is geestelijk. Wat dat betekent, zijn wij volgens dr. Aalders op een afschuwelijke wijze kwijtgeraakt. Zelfverzekerd Wat dr. Aalders in de huidige kerkelijke situatie het meest benauwt is de stugge zelfverzekerdheid in de positie, die men heeft ingenomen. Men weet het! En de anderen weten het niet! De aposto- laatstheologen weten ontzaggelijk veel van de we reld en de noden dezer wereld. En de theologen uit het tegenovergestelde kamp weten ontzaggelijk veel van de tradities en van de leer en van de Bijbel Maar dat alles is nog geen geestelijk weten. Wie het zélf weet, weet niets. Maar wie het niet veet, maar op geestelijke wijze vraagt en worstelt -m Licht die alleen wordt bewaard voor conser vatieve of progressieve ideologieën, waar de kerk •ol van is. aldus dr Aalders. Het Hervormingsnummer van het Kersblaadje la tei verkrijgen door 75 cent te storten op giro *71 47, t.n.v. del administratrice te Ommen. 1 Koreaanse kerken vragen biiln UTRECHT De raad van kerken In Korea heeft vla de Wereldraad de kerken in de wereld gevraagd, om een onhouworogram van 350.000 gul den te financieren in het watersnood- gebied rond Poesan. Half september vond daar een ernstige overstroming plaats. De ker ken willen 1400 schoolkinderen hel pen, om weer onderwijs te kunnen volgen. 940 huizen herstellen en ver der dijken, wegen en rijstvelden. Dat men ook geld vraagt voor hulp aan schoolkinderen, komt doordat in Korea schoolonderwijs niet kosteloos is. In noodsituaties is schoolgeld een van de eerste dingen, waarop Kore aanse ouders bezuinigen. De stichting Oecumenische Hulo aan kerken en vluchtelingen te Utrecht heeft haar gironummer 5261 voor Korea open gesteld. ZOETER MEER Nog dit jaar hoopt het hoofdbestuur van de Gere formeerde Bond zijn raoport over de nieuwe Dsalmberiimine te publicrer zo deelt de voorzitter ds G Boe- mee. Hef raoport dient om dp ker'-er: den te adviseren inzake het al of niet gebruiken van de nieuwe berijming. dige instemming als gevraagd in de kerkorde te betuigen. VERWACHTING Tegelijkertijd spreekt de synode echter aan het slot de verwachting uit dat alle ambtsdragers zich in het licht van het besluit zullen gedragen naar hetgeen bepaald is in de onder- tekenin sformul ieren. Het deputaatschap dat ingesteld i moet worden zal nu moeten uitzien naar „andere factoren" naast „wijze I van ink'edinv en betoogtrant", maar ook of dat invloed moet hebben op de tekst van de ondertekeningsforv muiieren. Bovendien moet het depu taatschap de vraag ernstig onder ogen zien of en zo ja hoe de kerk tot een nieuwe belijdenis zou kunnen komen. ASUNCION Morgen zullen in Asuncion, de hoofdstad van Paraquay. geen missen worden gelezen. Op deze wijze protesteert de aarts bisschop van deze stad tegen de wijze, waarop de politie deze week demon straties uiteen heeft geslagen. Pries ters en nonnen zouden met knuppels bewerkt zijn. Volgens geruchten zou aartsbisschop Anibal Mena Porta ook verschillende regeringsfunctionarissen hebben geëxcommuniceerd. Oorzaak van de spanningen is de uitwijzing van pater jezuiet Oliva. Hij is hoofd van de afdeling communi catiewetenschappen van de rooms- katholieke universiteit van Asuncion en hij verzorgde enkele radio-uitzen dingen. Hij werd naar Argentinië uit gewezen, omdat hij tegen de arrestatie van studenten protesteerde. LONDEN Commissioner Arnold Brown is benoemd tot chef van de staf van het leger des Heils. Dat betekent, dat hij de „tweede in be vel" zal zijn van deze wereldorganisa tie. Hij volgt Erik Wickberg op. die ge neraal is geworden. Brown is een Canadees. In zijn eigen land was hij hoofd van hel departement voor publiciteit en bij zondere zaken en territoriaal jeugdse- cretaris van het leger. Sinds 1965 had hij op het internationaal hoofdkwar- kwartier te Londen de leiding van public relations department. NED. HERV. KERK Beroepen te Andel (N.B.), H. Stroe ve te Lopikerkapelte Pernis (vac. L. Emmerzaal), G. E. Huizing te Haam stede. Aangenomen het beroep van de gen. syn. tot legerpred., kand. C. 't Lam te Utrecht: het beroep van de gen. syn. t.b.v. de Evang. Chr. Kerk van de Minahasa (docent theol. fac. univer siteit te Tomohon). kand. Y. Bekker te Oegstgeest. GEREF. KERKEN Beroepbaor kand. drs P. H. L. Lo., Merelstraat 20, Wormerveer. GEREF. KERKEN Bedankt voor Amstelveen, B. van Riet te Slikkerveer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-West (comb, met -Oost en -Zuid). A. W. Drechsler te 's-Gravenhage-Zuid. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Ouddorp, D. Hakken berg te Dordrecht: voor Zoetermeer, J. C Weststrate te Meliskerke. Het weer in F.nropa gisteren weer max. temp. neerslag Amsterdam gen. bew. 12 2 Brussel geh. bew 0 Frankfort zw. bew. 13 0.1 Genève on bew (5 0 Innsbruck h bew 12 0 Kopenhagen 7.w bew. 8 0 Locarno on bew 17 0 londen seh bew 13 0 Luxcmbnri '.w. bew. 10 0 Madrid on bew 21 0 Majorca 1. bew 21 0 Alünchen '.w bew 3 0 Vice •w bew 21 0 °arijs inbew 15 0 Rome onhew 21 0 Wenen regen 12 0 Zürlch mist 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2