KAPER LANDT IN ROME Leden AR: Stop gesprek Achttien Kritiek op eten in treinen Droogste herfst meer dan 250 sinds jaar Het Kwartet Marinier vlucht uit politieauto Reisbureaus Commentaar in loketten Helsinki postkantoren Klopjacht in heuvels Kaper gepakt Benzine goedkoper Parijs-New York goedkoper Zacht begin Nieuwe Leidis e Courant Zaterdag 1 november 1969 - 50ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAO VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebteven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande - prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Laugsiv vlucht -II..IOO hut.- uit geschiedenis luvhtpiruterijj De Boeing 107, die als een reuzenschim heel Noord-Amerika doorkruiste DEN HAAG De komende weken gaat een aantal reisbureaus ook in postkantoren reizen verkopen. Zij zul len hiervoor loketten huren in de kan- toreft van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Voorburg, Schiedam en Heemstede. In eerste instantie gaat het om de reisbureaus Lissone Lin deman, Ruys en Co en Intraned, maar het is waarschijnlijk, dat meer bu reaus zullen volgen. Fel artikel in Recht Spoor ROME De sensationele vlucht van de gekaapte Boeing 707 van Trans World Airlines is vanmorgen in alle vroegte in Rome geëindigd. Na drie kwartier boven het vliegveld te hebben gecir keld zette de doodvermoeide bemanning van zes koppen het toe stel aan de grond. De kaper, de vandaag 20 jaar geworden Ameri kaanse marinier Raphael Minicliiello. was bij het ter perse gaan van deze editie echter nog steeds niet gepakt. ROTTERDAM De Federatieve Spoorweg Vakvereniging heeft kri tiek op de wijze waarop Wagon Lits de restauraties op de Nederlandse treinen veraorgt. In haar orgaan Recht Spoor noemt zij het beleid van de onderneming een aanfluiting. Tien kilometer buiten Rome was hij erin geslaagd met zijn geweer, waarmee hij tijdens de hele 11.500 km lange reis de vlie gers onder schot had gehouden, uit een politieauto te springen en I de heuvels in te vluchten. Vol- j gens de laatste berichten was hij omsingeld door een leger van politiemannen. Helikopters had- j den hem opgespoord. nu's in TEE- en D-treinen zijn stan daardmenu's en bieden geen enkele keuze, spijskaarten ontbreken of zijn in een zodanige staat, dat de eetlust al van tevoren wordt bedorven, de staat, waarin de tafels vaak verkeren is voor een restaurantbedrijf verba zingwekkend en een groot aantal obers ziet er onverzorgd uit, „ze lo pen soms in ronduit smerige jasjes".&p De bond kritiseert ook het personeelsbeleid omdat heet niet is aangepast aan de eisen van de tijd. „Overmatig lange werktijden, ge voegd bij slechte arbeidsvoorwaarden en onvoldoende honorering zijn er de oorzaak van, dat er onvoldoende geschoold personeel kan worden aan- getrkken en in dienst gehouden." Zij vindt, dat Wagon Lits vooral de laatste jaren, zowel op nationaal als op internationaal niveau op haar re tour is. „Dit rijdend horeca-bedrijf, dat zijn werkterrein in grote delen van Europa heeft, is bezig zowel zichzelf als de NS nadeel te bezorgen door den beleid te voeren, dat op verouderde principes is geënt". Raphael Minicliiello VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE SONNEE OPGEEFT.l Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Vlak voor de landing had de kaper. Enkele van haar klachten: de me- I die in Vietnam heeft gevochten en daarvoor het kruis voor heldenmoed kreeg, de "vliegers aan de verkeersto ren laten meedelen, dat hij de hoofd commissaris van politie van Rome wilde spreken. Hij moest worden op- van dit blad hokje zwart makfin naar haald door een ongewapende politie man met een auto. Niemand van het grondpersoneel mocht het vliegtuig naderen. Direct na de landing, begaf zich het hoofd van de luchthavenpolitie, Pietro Guli, naar het toestel, nam de kaper mee naar buiten, liet hem in de wach tende auto stappen en reed daarop met grote snelheid weg. gevolgd door enkele andere politieauto's. De wagen werd bestuurd door de politieman en de kaper zat achterin met het geweer op zijn knieën. Lang duurde de rit echter niet, want nog maar tien kilometer van het vliegveld beval de kaper de politie man de auto stil te zetten. Hij sprong eruit en vluchtte de wijngaarden op de heuvels in.- Direct daarna volgde een grote opsporingsactie, waarbij ook helikopters werden ingeschakeld. De vlucht, de langste in de geschie denis van de luchtpiraterij, begon gis teravond op de lijnvlucht Los An gelesSan Francisco. Tien minuten voor de landing in San Francisco dwong hij gezagvoerder D.J. Cook met een geweer in de nek koers te. zetten naar de oostkust. In Denver mocht hij een tussen landing maken om de 39 passagiers en drie stewardessen te laten uit stappen en brandstof in te nemen. Al leen de bemanning en de 21-jarige stewardes Tracy Coleman bleven aan boord om de reis voort te zetten. (Zie ook pagina 7) LAATSTE NIEUWS ROME De jongeman, die de langste vliegtuigroof uit de geschie denis heeft verricht van Califor- nië naar Rome is vanmorgen om streeks tien uur gepakt in een dorpskerk, ongeveer vijf uur nadat het vliegtuig in Rome was geland. BERGEN OP ZOOM Even heeft gistermiddag in de binnenstd het ge vaar voor een grote brand bestaan, doch het snelle en doortastende op treden van de brandweer heeft erger voorkomen. Omstreeks een uur brak brand uit in een pand op de Grote Markt, waar de firma Goosen een stofferderij heeft gevestigd. Het vuur is vermoe delijk ontstaan doordat een nog niet helemaal gedoofde lucifer, waarmee men de oliekachel had aangemaakt, in een doos met afval was gegooid. I Door de enorme rookontwikkeling moest de brandweer bij het blus- singswerk gebruik maken van rook- maskers. De schade bleek achteraf mee te vallen, slechts een deel van i het dak en wat hardboardplaten gin- gen verloren. Een bemanningslid van de ge kaapte Boeing 107 helpt hier de twee vliegers Williams en Hastings beiden met inter nationale ervaring in het vliegtuig. Zij moesten aan boord komen van de kaper om de vlucht voort te zetten. Dit zijn de twee piloten die op Ken nedy Airport gedwongen werden aan boord te gaan van het gekaapte TWA-toestel, links Billy Williams en rechts R. H. Hastings. AMSTERDAM In een open brief aan het convent van de ARP, dat volgende week zater dag te Utrecht bijeenkomt, dringen 69 verontruste anti revolutionairen erop aan, de oriënterende besprekingen tus sen ARP, CHU en KVP als on- gerond te beschouwen. Het wordt nu tijd. aldus de brief schrijvers, ons intern te gaan bera den op de vraag of de ARP haar toe komst al of niet zal verbinden aan CHU en KVP in één politiek verband. Dr. A. Veerman, voorzitter van de Oktober was na 1921 niet zo warm meer zet in Hoofddorp, is niets te vinden dat erop zou kunnen wijzen dat een dergelijke droogte zich in september en oktober vaker heeft voorgedaan. Het zelfde geldt voor de reeks me- Nieuwt Leidse Couront, Antwoordnummer 267, Leiden. I tingen in Delft, waarmede al in 1715 DE BILT De maanden sep tember en oktober zijn ongekend droog geweest. Uit een voorlopi ge berekening blijkt, aldus het KNMI, dat gemiddeld over het gehele land slechts ongeveer 33 millimeter regen is gevallen te gen 145 millimeter normaal. Sedert het begin der regelmatige metingen van de neerslag in 1848, ruim 120 jaar geleden, was een derge- j lijke droogte in deze maanden nooit fe^0fjCn' 4- j i rancii gaan up mrcrua»iuiia<u iu»c«u Ook m de metingen van de neerslag mf, rlkaar ton ovrr hrt huw. li |k in Halfweg die reeds van 173a date- voorb,„,d,„, „„„.„„liik ren en die tot op heden zijn voortge- k mft df „„„mi-Katholieke I is begonnen, maar die later zijn on- I derbroken. Men zou dus kunnen spre ken van de droogste herfst sedert meer dan twee en een halve eeuw. al dus het weerinstituut. Oktober was warmer dan een nor male meimaand. Na 1831, dus in een tijdvak van bijna 140 jaar. is oktober nooit warmer geweest dan de afgelo pen maand. Oktober 1921 was even warm. GENEVE Hervormden en luthe ranen gaan op internationaal niveau Pc. is niet nodig als u op de envelop schrijft: Kerk. Van 12 tot 14 november organise ren de hervormde wereldbond en de lutherse Wereldfederatie een studie conferentie in Cartigny bij Genève. ARP, achtte de zaak zo belangrijk dat hij pas commentaar zal geven na overleg met het moderamen van zijn partij. De voorzitter van de CHU, prof. j dr. J. W. van Hulst, is bang dat ons land onregeerbaar zal worden als de ARP zich afwendt van de twee andere grote confessionele partijen. Hij wees erop dat de brief „slechts" is onder tekend door 69 verontrusten, terwijl de ARP vele duizenden leden telt. Mr. A. van der Stee, de KVP-leider, verwees naar de rapporten van de Achttien als een duidelijke grondslag voor een vooruitstrevende christelijke politiek. I Tot de ondertekenaars van de open brief behoren onder andere prof. J. T. j Bakker, drs. B. Beumer, A. Borstlap, drs. J. P. Feddema, prof. dr. G. Kui per Hzn. prof. dr. H. M. Kuitert, prof. dr. H. Linneman, drs. H. Ruller, drs. J. Tamminga en prof. dr. H. J. van I Zuthem. DEN 'HAAG Esso, Shell en Che vron verlagen maandag de- prijs van super en van gewone benzine met 1,3 cent per liter. Deze prijsverlaging is mogelijk geworden door markt omstandigheden zoals seizoeninvloe den en concurrent ieoverwegingen. Verwacht wordt dat ook de kleinere maatschappijen en de „witte pom pen" hun benzineprijs verlagen. De Stichting Voorlichting en Con trole Renzineverkoop, waarbij 300 vrije pomphouders zijn aangesloten, heeft haar leden geadviseerd een prijsverschil van 3 cent met de grote maatschaopiien te handhaven. Volgens de stichting heeft de prijsverlaging van de grote de wereldmarktontwikkeling, maar alleen met de groeiende concurren tiestrijd. Het markt aandeel van de vrije ben7:ne is dit jaar gestegen van 10.6 tot 15,2 procent. PARIJS De Franse luchtvaart maatschappij Air France berekent tot 15 mei voor een retourvlucht Pa rijs-New York 1501 franc in plaats van 1840 franc. De Franse en Ameri kaanse regering moeten deze prijsverlaging nog goedkeuren. Rijkdom geeft geen verstand, maar vervangt het op be vredigende wijze. GRESHOFF Vandaag in ZO: i. Munk: School zonder „zittenblijvers". -X- Dr. C. Rijnsdorp: Conflict tussen Streuvels en Lateur J. den Boef: Nixon, quo vadis? -X- Ton van der Hammen: ik niks doen en mijn vrouw laten werken ■X- Hein Hogeweg: Tussen die van 't asiel Zettie Leeuwenburgh: Doen en laten van het kind is K- en O-opleiding waard J. H. Kruizinga: Er zijn nog steeds verstekelingen J. J. M. Kiggen: Briefkaart honderd jaar Bert van der Ent: Kerouac maakte veel los -X- Jeanne de Vlieger: School is een bedrijf dat goed moet lopen Ev. Grolle: Wonder uit Faras -X- Paul van Langstraat: Mini-kwekerij voor zaadjes-apart ■X- Frank Delboy: Peter Leoneff is vandaag 65 Barometerstand: heden 10 uur 76.4 m (1018 millibar) constant. TT ET IS op zichzelf een goede zaak, dat de Oosteuropese landen voor stander zijn van een Europese veilig - hcidsconferentie, te houden in Hel sinki in de eerste helft van 1970. Wil er van ontspanning in Europa iets terecht kunnen komen, dan moet ergens een begin worden gemaakt, ook als de vooruitzichten niet veelbe lovend zijn. De Westcuropcse landen doen er goed aan. positief op het voorstel te reage ren en de besprekingen te helpen voorbereiden. Intussen zal er voldoende gelegen heid zjjn om na te gaan, of bespre kingen zinvol zyn en wat er haalbaar is. Het zou zeker niet verstandig zyn een conferentie te beleggen, waarvan te voren vaststaat dat zy niet kan be antwoorden aan (te) hoge verwach tingen. Opvallend is overigens, dat de confe rentie werd voorgesteld door het Warschaupact, waarvan de leden- statcn te Praag een speciale bijeen komst hadden belegd. De plaats van samenkomst herinnert aan de tragiek die in augustus 1968 over het Tsjechoslowaakse volk kwam. De Russen kozen de stad ech ter bewust. Zij willen er het bewys mee leveren, dat het „misverstand" tussen Tsjecho- slowakye en de andere landen van het Warschaupact geheel uit de weg is geruimd. Het voorstel, dat niet zonder toe stemming van Moskou gedaan had kunnen worden, houdt ook verband met de wyze waarop Bonn zich nu opstelt tegenover Oost-Europa. Lezen we het communiqué goed, dat na afloop van de bijeenkomst te Praag is verstrekt, dan moet toena dering geschieden via het Warschau pact dat is Moskou. Toenadering tussen de afzonderlijke landen van Oost- en West-Europa wordt hiermee uitgesloten; zij Is al leen collectief mogelijk. De grote afwezige in het voorstel is Amerika, dat toch zeer direct bij de Europese veiligheid Is betrokken en eenvoudig niet genegeerd kan worden. Er valt nog heel wat voor te bereiden, vóórdat besprekingen kunnen begin nen. Het is echter van belang dat een begin kan worden gemaakt. interieurverzorging CPJN56UPGD MEER K*E US IN1 PASSENDE OMGEVING RITA „Hel gaal niet mij veel beier. M'n pop voelt zich niet zo goed". urr èèêÉWÊÊM November start met zachte lucht, waarbij tijdelijk wat lichte regen is te verwachten, morgen gevolgd door enkele opklaringen. Oktober was de laatste 100 jaar alleen in 1921 warmer. De maan den september en oktober zijn in Zeeland en Zuid-Holland met 12 lot 20 mm regen „record-droog" gebleven. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot4 Min. temp: 3 tot 8 graden boven normaal Max temp. 1 tot 5 graden boven normaal Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal 30 procent. Zon en maan 2 november zon op 7.36, onder 17.10; maan op 23.36. onder 14.49: Laatste Kwartier. 3 november zon op 7.38. onder 17.09; maan op onder 15.03: 9 nov N M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1