BOEKEN M/V-IIêmK MAARTEN LUTHER WAS EEN GROOT HERVORMER President Tito ZATERDAG 1 NOVEMBER 1949 «iManai 6 Op 10 november, dat is bijna 500 jaar geleden, werd te Eisleben (Duitsland) Maarten Luther geboren. Zijn ouders woonden toen In het mijnwerkersdorpje Möhra en hun namen wa ren Hans Luther en Marga- retha Ziegler. Evenals zo veel mensen in die tijd, wa ren zijn ouders rooms-katho- liek en werd Maarten ge noemd naar de heilige van die dag. Natuurlijk hebben jullie allemaal wel eens van deze grote man gelezen of gehoord. Het is erg moeilijk voor jullie om precies te vertellen wat er allemaal in het leven van deze protestantse aartsvader is ge beurd. Dat is veel, heel veel. Als je groot bent er zijn ge noeg boeken over hem geschre ven kun je lezen en beter begrijpen wat voor een aangrij pende gebeurtenissen er alle maal zijn geweest. Iets wil ik jullie toch wel over hem vertel len. Zoalfc Je hierboven hebt kun nen lezen werd Maarten Luther In het dorpje Eisleben geboren. Zijn vader en moeder ver huisden al gauw met de kleine Maarten naar Mansfeld. Ook dat was maar voor een korte tijd. Alles werd weer ingepakt en de familie ging in Maagden burg wonen, waar Maarten in 1497 een jaar lang onderwijs kreeg. Het is voor jullie niet te be grijpen, maar scholen waren er C A R 0 L 1 N A Y E S we HÉfefcexi K>& LAT6M TWG6 DAÊ.6M OM l UÊE SU HCT SPUL V EÉétWNÊN. TC- VINDEN In de Wartburg (1521) kreeg Luther zijn schuilplaats, waar hij de vertaling van het Nieuwe Testament afmaakte. Maarten Luther in die tijd bijna niet. Lang niet alle kinderen konden naar school en moesten werken. Echt werken om geld te verdienen. Nadat Maarten Luther een jaar onderwijs had ontvangen werd hij door zijn vader naar een school in Eisenach gestuurd. Inmiddels had zijn vader door hard te ploeteren en zuinig te leven zich tot een wel gesteld burger weten op te wer ken. Met zijn medescholieren ging Maarten Luther voor de huizen zingen. Waarschijnlijk deed hij dat voor een zakcentje, want meestal gaven de mensen daar een kleinigheidje voor. In 1501, hij was toen achttien jaar oud, ging Maarten Luther naar Er furt om aan de universiteit rechten te studeren. Plotseling kwam er in 1506 een verandering in het leven van deze jongeman, die zijn studie niet meer wilde afma ken. Hij klopte aan de poort van het Augustijnerklooster. Hij vroeg of er als monnik een plaatsje voor hem was, want hij wilde zich gaan wijden aan het geestelijk leven. Wat de re den daarvan precies is geweest weet niemand. In ieder geval werd hij, tegen de zin van zijn ouders, op 17 juli 1505 in het klooster opgenomen en twee jaar later tot priester gewijd. Lang mocht hij daar niet blij ven. In 1508 werd hij benoemd tot docent (dat is leraar) aan de universiteit in Wittenberg. In het jaar 1512 werd hij doc tor in de theologie, dat wil zeg gen in de godgeleerdheid. Hij moest nu aan de studenten de bijbel uitleggen en daarom zelf ook een grondige studie van de bijbel maken. Toch waren er veel dingen in de kerk waar hij zich niet mee kon verenigen. Vooral de aflaathandel, dat is de kwijtschelding van de zon den tegen betaling, stuitte hem verschrikkelijk tegen de borst. Hij verzette zich er fel tegen en op 31 oktober 1517 de dag voor Allerheiligen, sloeg hij aan de deur van het slotkapel te Wittenberg zijn 95 stellingen met een uitnodiging tot een open gesprek. Binnen veertien dagen waren deze 95 stellingen in alle uithoeken van Duitsland be kend. Het is nog niet eens zo lang geleden dat in Nederland op de 31ste oktober 's avonds of overdag een kerkdienst werd gehouden ter nagedachtenis aan deze grote hervormer. De halsstarrige monnik werd door de paus op het matje ge roepen, maar Luther trok zich daarvan niets aan. Hij bleef op zijn standpunt staan. In 1521 moest hij voor de rijksdag te Worms verschijnen. Daar stond hij alleen voor de keizer en de hoge geestelijke autoriteiten. iHij moest zijn geschriften her roepen, dat wil zeggen hij moest bekennen dat hij fout was geweest en dat zijn stellin gen leugens waren. Dat kon Luther niet! Hij had de bijbel grondig bestudeerd en was er daarom zo vast van overtuigd zo te hebben moeten handelen. Daar sprak hij ook zijn beroemd geworden woor den uit: „Het is niet raadzaam iets tegen het geweten te on dernemen. Hier sta ik. Ik kan niet anders. God helpe mij, Amen." Hij werd niet gevangen geno men, maar mocht niet meer in het openbaar spreken. Toch ga ven zijn vrienden herp een schuilplaats, omdat zij bang waren dat hij gevangen of ver moord zou worden. De monnikspij legde Luther af in 1524. Op 13 juni 1525 trouwde hij met Catarina van Bora. Eindelijk, in 1532. zag de keizer zich genoodzaakt de godsdienstvrede van Neuren berg te sluiten, waarbij hij de protestanten vrijheid van godsdienst gaf. Maarten Luther kon de kansel weer op. In zijn geboorteplaats Eisle ben overleed hij in de nacht van 17 op 18 februari 1546. JARIGEN Cok van Berkel, Marrie van Dam, Anneke Fonteine, Ietje Harkes, Maaike Klink, Marina Koorneef, Lydia Neuteboom, André Stam, Gerda van 't Veer. Gerda van Vliet, Hildo van der Waal en Els Wouters van harte gefeliciteerd met jullie verjaar dag van de nichten en neven. Prijswinnaars Hanneke van Dam in Maas sluis en Nettij v. d. Wel in 's-Gravenzande krijgen hun prijs thuisgestuurd. DAG NICHTEN EN NEVEN, Hoe gaat het met jullie? Weer gewend om naar school te gaan? Verscheidene meisjes en jongens schreven dat ze de af gelopen week vakantie hebben gehad. Hebben jullie er ook zo van genoten al-s de andere nich ten en neven? Het was in ieder geval nog prachtig herfstweer en de zon heeft ons echt niet in de steek gelaten. Ja, als ik het goed heb begre pen zit voor jullie allemaal de vakantie er op. Nu gaan we na tuurlijk allemaal hard werken voor ons kerstrapport. Want heus, over zeven weken is het alweer zover. Hartelijk bedankt voor de mooie kaarten die ik voor mijn verjaardag deze week van jullie kreeg toegestuurd. Erg leuk dat je er zo goed aan hebt gedacht! Nou en of het fijn is dat Prinses Beatrix weer thuis is met een gezonde kleine prins. Wat zullen zijn broertjes trots op hem zijn! Jammer dat ik deze week niet zoveel brieven van jullie heb gekregen. Zo druk hadden we het toch niet? Volgende week verwacht ik er weer een ..heleboel" op mijn burreau hoor! Er waren weer verschillende brieven zonder naam en adres. Dat kan toch niet nichten en neven! Tante Jos kan jullie handschrift echt niet onthou den. Stel je voor. Bovendien staat het helemaal niet netjes. We mogen toch geen kleine anonieme brief schrijvertjes worden? We schrijven dus in het vervolg onze naam en adres onderaan de brief en aan de achterkant van de envelop. Af gesproken? Niet vergeten hoor! Daaag, veel sterkte weer op school en een prettige zondag toegewenst van TANTEJOS Wie is de broer Het broertje van mijn zusje, dat ben ik. Puzzeloplossing 1. kan, bal en tas 2. tol, koe en rol 3. hek, mes en pet 4. wip, kin en uil Vlotor E. van Vriesland: Herinneringen, verteld aan Alfred Kossmann. 128 blz f 2,90. Uitg. Querido, Amsterdam. Adriaan van der Veen- Vriendelijke vreemdeling, autobiografie In romanvorm. 194 blz.. 15.90. Uitg. Querido. Amster dam. Willem van Toorn: Twee dagreizen, over de historicus Maarten Leebraken Uitg. Querido. Amsterdam, 128 blz f8.00. Eric van der Steen: Alfabètlset, afo rismen. Uitg. Querido. Amsterdam. 36 blz.. 4.50. Inez van Dulieman: Luizenjournaal, ka rakterologische beschrijving van de historie der Amerikaanse Mormonen. Uitg. Querido, Amsterdam. 109 blz., f9.50. Gerrit Krol: De ziekte van Mlddleton, Ironisch geschrift over de vrouw. Uitg. Querido. Amsterdam. 221 blz., f 14,90. T. van Deel: Strafwerk, gedichten. Uitg. Querido, Amsterdam. 56 blz., f 4,50. Cellini: Het leven van Bonvenuto Cel lini (1500-1571) door hemzelf verteld. Uitg. Querido. Amsterdam. 535 blz. tekst (volledig) en 64 pag. Illustraties, 24,50. Willem Brandt: Oerwouden en Savan nen, gedichten, Uitg. Querido. Amster dam 59 blz., 6,90. Willem Brakman: Debielen en demo nen, roman op thema liefde en dood Ulg. Querido. Amsterdam. 130 blz. f9.90. Bij de Uitgeversmij. ..West-Friesland Hoorn, zijn de volgende, geïllustreerde kinderboeken verschenen: Met Pleter Plkmans het zeegat uit, door G. Holle. 236 blz., f 6,90: Aurello de wilde hengst, door Helen Griffiths. 164 blz., 5.90; Noddle In Speelgoedland; Hoera voor kleine Noddle; Noddle en zijn auto en: Hier Is Noddle weer, allen door Enid Blyton, elk 61 blz.. f 3.50 p. st. Eveneens bij West-Friesland". Hoorn: De Sprookjesvllnder vertelt, groot boek, bijeongeschreven door vaders - goede aan het Astmafonds. Hanna en Saskia Veenendaal- WIJ spe len met kinderen, spelletjes voor feest dagen (3—13 Jaar). Uitg. In den Toren. Baarn. 118 blz., f5.50. In de collectie jeugdboeken van Mel- nema te Delft verschenen: C. J. van Doornik Lengkeek: Kees zoekt katjes, f 0.80. C. J. van Doornik - Lengkeek: O... die Katlnka. f 0.80 Liesbeth Lems Annelot en de opblaasbal. 2. Gerda Akkerman: Saskia's vlucht, f 2,30. C. Jongejan-de Groot: Met z'n drietjes. 2,50. H. Henszen-Veenland: De brand In de blokhut, f3,25. H. te Merwe: Bootsman en galeislaaf, 3,25. S. M. v d. Gallën: Spoken In Afrika. 3,50. De catalogus van de jeugdboeken Is gratis Nederlanden in de tweede wereldoorlog. Deel 2: Neutraal. Uitg.: Staatsuitgeverij. Den Haag. 455 blz. f 16. Abraham Trommlus: Concordante van de Bijbel, dertiende druk van het be faamde werk. Grondig herzien en ver meerderd. Uitg: J. N. Voorhoeve. Den Haag. 1069 blz.. f 43.90. Breek F. Bender: Helga. Sexuallteit vroeger en nu. Uitg- Helmond. Helmond en Proost, Turnhout. 208 blz. f 17,50. Susan Sontag: Reis naar Hanoi. Verslag van een Amerikaans schrijfster over haar reis naar Hanoi. Uitg.: Bruna, Utrecht. 88 blz.. f 5,25. Norman Maller: Waarom zijn we In Waarmee een parallel wordt getrokken met de strijd In Vietnam. Uitg: Bruna, Utrecht. 159 blz., 9,75. Voorts verschenen bij Bruna, Utrecht, de volgende Zwarte Beertjes: E. F. Rus sell: Ik ben hier zelf ook vreemd. Sclen- verhalen. 191 blz., 2,75. Sven Holm: Laatste uitweg: Termuah. Thriller. 134 blz. f 2.75. Anders Bodelsen: Neem eens een getal in Je gedachten. Thriller. 190 blz. 2.75. Larry Forrester: Fathom: lang, blond, mooi, moorddadig. Detectlevero- man. 200 blz.. f2,75. Dashlell: Hammett Het verschroeide gezicht. Spionagero man. 191 blz.. 2.75. BIJ Uitgeverij Callenbach te Nljkerk verschenen de volgende Jeugdboeken. Nanne J. Bosma: Geus tegen wil en dank. 124 blz., f 3,65. Renny van Royen: Hans en zijn poesje. 54 blz.. 1,90. J. W. van Besouw: Puzzels en spelletjes. 48 blz., f3,95. K. Norel: Korjoto's won derbare rele. 51 blz.. 1.70. W. G v. d Hulst sr.: De Tovenaar. Met fraaie kleu renillustraties. 45 blz.. 1.95. C. van Doornik-Lengkeek: Susanneke. 24 blz f 0.95 Chr. B. van Veen: Kora waar ben Je? 43 blz.. f 1.60. Cor BruIJn: Aan het einde van de wereld. 181 blz., ƒ9.25. Slpke van der Land: De roekeloze tocht. 116 blz., 6.50. Voor volwassenen: Mlen van 't Sant: Aan de Linge staat een stee. 197 blz. f7.20. D. Hillenlus: Het romantische mecha niek. Geschriften van de bioloog, dichter en essayist. Uitg. De Arbeiderspers. Amsterdam. 256 blz.. f 14.50. W. Iven: Bloemen en planten in bos en veld, langs weg en waterkant. Uitvoe rig geïllustreerde gids. Uitg. Elsevier. Amsterdam. 149 blz. f4.50. Dominique en Bertus Aafjes Klto en Poelika en Klto vindt Poellka terug. Kleuterboeken, verteld en getekend. Uitg: Helmond, Helmond en Proost, Turnhout. 3,90 per deel. Dltmar. Den Haag. 114 blz. Het Grote Kerstboek. Samengesteld1 door D. v. d. Stoep. Kerstverhalen van geïllustreerd. Uitg: Bosch en Kaunlng.i Baarn. 24 blz.. 18.50. Mario Puzo: De Peetvader. Roman over de Amerikaanse onderwereld. Uit: Zuld-Hollandache Ultgeveraml|., Den Haag. 438 blz. f 18.90. L. W. de Bree: Leer ml| ze kennen, die Zesuwen. Met foto's van C. A. L. Kotvls. Uitg: Sljthoff. Lelden. 143 blz., ƒ8.25. Richard Newhafer: Op vleugels van de storm. Roman over strijd tegen de orka nen. Uitg: Hollandla, Baam. 272 blz., f 14.90. Reuben Merllss: Worsteling omhoog. Doktersroman. Uitg: Hollandla. Baarn. 272 blz.. f 13.90. W. Bakker e.a Abortus Provocatus. Juridische en ethische aspecten. Uitg: Callenbach. Nljkerk. 73 blz., f 4,90. Marnlx Gljsen: De val van zijne excel lentie minister Plas. Politieke ze denschets uit het verleden. Uitg: Nljgh en van Ditmar, Den Haag. 136 blz. f 11 Sal Santen: Jullie Is Jodenvolk. Jeugd herinneringen over een Joods gezin In het Amsterdam van de twintiger Jaren. Uitg: De Arbeiderspers, Amsterdam. 104 blz. f 6,90. Agatha Christie: Het Abc-mysterie (derde druk) en Waarom Evans nlet7 (tweede druk). Uitg: Sljthoff. Lelden, resp. 175 en 190 blz. Belde boeken f 4,95. Maria Joffroy-Geerts: Gekerfde lijnen. Gedichten. Uitg: Blitz, Laren. 47 blz., f 4.50. Giovannlno Guareschl: Don Camilla Bastei, het laatste boek. Uitgeverij De Fontljn, De Bilt, 204 blz.. f 9.75. Kees Spering: Van Aap tot zwaluw. Landschapsbescherming. 66-6 Lappie Loep en het geheim van de degenstok m m r 66. Met een diepe zucht pakte Jonas het document van KLappie aan: "Weer een nieuwe opdracht natuurlijk", mop- erde hij, terwijl hij het document afrolde. "Die man is een :uke voor Sinterklaas. Surprises maken kan hij best", jonas keek naar het document. Met mooie krulletters stond ge schreven: "Ik Zacharias Sonn, Alchemist van meeuwenoord. heb de kunst van het goudmaken ontdekt Een groot deel van mijn leven heb ik gewerkt om dit te bereiken. Na mijn dood mag diegene, die mijn schat kan vinden, alles als zijn eigendom beschouwenJonas sprong een gat in de lucht. "Alles is van ons Lappie, we zijn schatrijk!" Lappie nam een muntje uit de kist en woog het op zijn hand. "Schat rijk? Nou, vergeet dat maar. Jonasnooit van mid deleeuwse alchemisten gehoord?" Jonas was wanhopig. "Wat is er dan, Lappie!" riep hij vertwijfeld uit Lappie legde Jo nas uit dat hij op school had geleerd, dat die alchemisten er niet in geslaagd waren goud te maken. "Dat kan toch nie mand". besloot hij. "Dan gaan we het aan een goudsmid vragen", besloot Jonas en daar bleef het bij. Even later liep het tweetal met een zak vol munten, naar de goudsmid van meeuwenoord Een negerjongetje zoekt ver koeling onder de palmboom. Zoals Jullie in de krant hebt kun- ten lezen, heeft prins Bernhard de afgelopen week een bezoek ge bracht aan Joegoslavië. Toen HIJ daar aankwam met een regertnpsvliegtuig werd hij verwel komd door president Tito. In dit lend achter het ijzeren gordijn ia geen koning of koningin, maar een president. Tlto betekent: ,,doe jij het". De naam die hi| bi| zijn geboorte kreeg was Josip Broz. In de tweede wereldoorlog had hl| de leiding in de ondergrondse strijd tegen de Duitse bezetting. Tot zevenmaai toe hebben de Duitsers vergeefs geprobeerd met hun reuzenlegera de overwinning te behalen op Joegoslavische ver zetsstrijders. Sinds 1946 is Tito in zijn land president. Waar je ook komt In hotels, winkels, scholen of kerken, overal hangt zijn portret aan de muur. Meisjes en jongens, dit keer hebben we eens een ander soort puzzel. Om de hokjes zien jullie verschillende afbeeldingen staan. De bedoeling is dat we de namen van deze voor werpen van links naar rechts in de hokjes schrijven. Verschillende letters geven aan op welke regel je moet zijn. Als je hiermee klaar bent staat er in het eerste rijtje van boven naar beneden een woord, dat hopelijk niet te veel tegen je wordt gezegd. Ik krijg van jullie dus twee oplossingen. Eén oplossing is echt fout. Inzendingen voor dinsdag 4 november. Kareltje Knetter begon langzamerhand In een gemoedstoestand te komen, die het ergste deed vrezen voor de vredige rust van het mooie winterlandschap. Om te beginnen vond hij het al niet zo aardig van de jeugdige edelman, dat deze enkele malen het woord prolleke had gebruikt. En verder meende hij te mogen vaststellen, dat deze als schaatspedagoog bepaald ook al geen schokkende ontdekking was. „Voor de drommel", knarsetand de Kareltje. „Op deze wijze is aan het schaatsen ook al geen cent aardigheid te beleven!" En de kleine baas trachtte weer in evenwicht te komen op de smalle ijzers. „Kom aan, prolleke", lachte Egerick. „Het schaatsen is waarlijk eenvoudiger dan men denkt!" Nogmaals gaf hij Kareltje een stevige zet en wéér sloegen Kareltje Knetter en de Bos-bubbel de onwennig slappe beentjes onder Kareltjes lijfje weg, zodat-ie opnieuw tegen de harde ijsvlakte sloeg. Maar omdat hij zo'n grote vaart had, gleed hij door om pas tot stilstand te komen vlak voor de prikslee van klein Krelisje. Krelis was een welgedaan en bolrond boerenventje en hij had pas een nieuw priksleetje gekregen. Dat sleetje was hij nu voor de eerste maal zijns levens aan het proberen en toen hij op het ijs aan het Snoekenvijvertje was aangekomen, had-ie gemerkt, dat-ie niet alleen was. Er was reeds een gespierde jongeman in een witte trui, die ijverig doende was aan een ander de eerste beginselen, van de schaatssport bij te brengen. Dat was een lachwekkende geschiedenis, vond Krelisje Vanavond te zien Nederland 1 KRO 7.07 uur Kopduel, sportquiz. 8.20 uur western-spel „De legende van Johnny Green". 8.51 uur Brandpunt 9.31 uur Cabaretaria. 10.16 uur King's College Choir. Cambridge, zingt Requiem van Fauré. Nederland 2 AVRO 7.30 uur Vaders tegen wil en dank. 8.20 uur Rijk de Gooyer in „De dat doet de deur dicht show". 9.10 uur High Chaparral. 10.00 uur eerste deel documentaire over Lord Mount- batten. Vanavond te horen Hilversum I VARA 6.309 uur Finale, groot gevarieerd programma met „Eten met Mies", muziek, spelletjes enz. 9.00 uur pianist Jean Bernard Pommier treedt op. 10.00 uur Victor van Vriesland vertelt memoires. 10.45 uur Trio Louis van Dijk en gasten. 11.15 uur Van twee kanten bekeken: beddepraat. Hilversum II KRO 8.00 uur verzoekplatenprogramma. 9.50 uur kinderen praten over grote mensen-zaken. 10.00 uur Cursief, satire. 10.40 uur Goal, muzikaal sportprogramma. RADIO VANAVOND Hilversum I 402 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.11 Ac tualiteiten. 18.20 Uitzending van Binding Rechts. 18.30 Nieuws, muziek, achtergronden en amusement. (19.30-19.35 Nieuws). 21.00 Stereo: Planore cital (opn). 22.00 Interview met Victor van vriesland 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Stereo: Trio Jazzmu ziek (opn). 23.15 Stereo: Licht muziekprogramma en praatje. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Actu aliteiten. 19.00 Marinierskapel. 19.30 Stereo: SJook: Jongeren programma. 20.00 Verzoekpla tenprogramma. 21.50 Zonder drempelvrees: gesprekken kinderen. 22.00 Kurslef: programma dat schuin tegen de dingen aankijkt. 22.25 A- vondgebed. 22.30 Nieuws, plm. 22.40 Stereo: Muzikaal sport programma met kommentaren en reportages. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE VANAVOND Nederland I N.O.S.: 18.50 Kleur: De Fabel tjeskrant. STER: 18.50 Recla me. N.O.S.: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. KRO: 19.07 Kopduel: wedstrijdpro gramma. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. KRO: 20.20 Kleur: De legende van Johnny Green, TV-spel naa country- en Western story van Eddie MiHer. 20.51 Brandpunt. 21.31 Cabaretaria: maande lijkse klelnkunstkalendcr. 22.16 Requiem (opus 48) van Gabriel Fauré, door King's College koor te Cambridge. 22.53 Epi loog. N.O.S.: 22.58-23.03 Jour naal. Nederland II N.O.S.: 18.S0 Kleur: De Fabel tjeskrant. STER: 18.56 Recla me. N.O.S.: 19.00 Journaal 19.03 SCALA: Informatief pro gramma. AVRO: 19.30 Kleur: Family Affair: Prijzen. TV-film. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 De PROGRAMMA'S pet verloor en weer terug vond. 21.10 Kleur: The High Chaparral. TV-fllm. 22.00 Kleur: The life and times of Lord Mountbatten (1), TV-se- rle. N.O.S.: 22.50-22.55 Jour naal. RADIO MORGEN Hilversum I 402 m.: VARA: 8.00 Nieuws. 8.13 Voor het platteland. 8.25 Weer of geen weer: (9.00 Sportmededelln- gen). 9.45 Uitzending Huma nistisch Verbond. IKOR: 10.00 Klnder-dlenst. 10.30 Evange lisch Lutherse kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord. 11.40 De Open Deur. AVRO: 12.00 Muzi kaal Onthaal 13.00 Nieuws. 13.10 De toestand ln de wereld, lezing. 13.19 Radiojournaal. 13.» Verkeers-magazine. 14.05 Stereo: Licht instrumentaal ensemble met zangsollste. N.O.S.: 14.30 Langs de Lijn: sportreportages en -uitslagen. VARA: 17.00 Stereo: Populaire Muziekshow met VA- RA-Dansorkest en solisten. 17.50 Nieuws. N.O.S.: 18.05 Me dedelingen. 18.10 Langs de lijn II VARA: 18.30 Audacltas '21: vervol ghoorspel. 18.50 Lichte grammofoonmuzlek. N.O.S.: 18.55 BIJ nader Inzien: lourna- listenlorum. VPRO: 19.30 Nieuws. 19.35 Klassieke piano muziek met toelichting. 20.00 -■-druk: onderwijs en veran dering naar aanleiding van een congres. AVRO: 20.30 Ste reo: Gevarieerd verzoekpla ten-programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 23.43 Radi- Hilversum II. 298 m. KRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Stereo: Badi- nerle: oude muziek (gr.). 9.00 Nieuws en waterstanden. 9.15 Stereo: Laudate: moderne en klassieke gewijde muziek (gr.). 10.00 Eucharistieviering. 11.00 Nieuws. 11.02 Stereo: Radlo- phllharmonisch orkest. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Kerkorgelconcert. 12.40 Tussen beide: actuele kroniek. 13.00 Nieuws 13.10 Voor de jeugd. 13.25 Stereo: De psalmen ln de nieuwe berijming, lezing met muziek. 13.45 Stereo: Vlooi en piano. 14.10 Vroomheid: voor- iracht en muziek. N.O.S.: 14.30 Stereo: Brabants orkest met ngsollste. In de pauze: plm 14.55—15.15 Ik schrijf omdat lk leven wil: literair programma. 16.15 Medezeggenschap, Het Joegoslavische experiment, gastcollege. CVK: 17.00 Kerk dienst van de VrUc Evange lische Gemeente. 16.00 Con vent: over en uit de kerk. IKOR: 18.30 Mensen: gesprek van mens tot mens. 18.45 Kerk veraf en dichtbij. NCRV: 19.00 Nieuws. 19.07 Musi ca Sacra: klein radiokoor. omroep ka merkoor en vocaal ensemble. De dienst der genezing, lezing. 19.45 Stereo: klassieke grammofoonmuzlek. 20.05 Sa menzang van geestelijke liede ren. KRO: 20.30 Stereo: Licht muziekprogramma en quiz. 21.30 Stereo: Volksmuziek. 22.00 Kruispunt: magazine met achtergrondinformatie over imenlevlng. 22.25 O- verweging. 22.30 Nieuws. 22.40 Audio: muzikale Informatie voor kenners en liefhebbers. 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum III. 240 m. en FM-kanalen. AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Licht platenpro- gramma. 10.00 Nieuws. 10.05 Juist op zondag. 11.00 Nieuws. 11.® Muziek Mozaïek. VARA: 12.00 Nieuws. 12.02 Verzoekpla tenprogramma. 13.00 Nieuws. 13.02 NAR: Nederlandse Ar tiesten Revue. N.O.S.: 14.00 Nieuws. 14.® Rome -Ankara - Madrid: voor de gastarbeiders. 15.00 Nieuws. 15.02 Rabat - Athene - Warschau: voor de gastarbeiders. AVRO: 16.00 Nieuws. 16.® Licht gevarieerd muziekprogramma. 17.00 Nieuws. 17.® Radiojournaal met toto-uitslagen. 17.05—18.® Licht platenprogramma. TELEVISIE MORGEN Nederland I: N.O.S.: 15.® Journaal. 15.® Weekjournaal met titels voor slechthoren den. 15.22 Verkeersinformatie. Verrekijker: internationaal Jeugdjournaal. 16.00 van ge west tot gewest. 16.15 Florls: historische toelichting op de nieuwe jeugdserie. 16.20 Pas separtout: Reportage van de slultlngswedstrijd van het wie- lerselzoen 1969 om de Trofeo Baracchl. 16.55 Toto-uitsla gen. CVK/IKOR: 17.00—18.00 Het versleten kleed, documen taire TELEAC: 18.20-18.50 beltleskrant. CVK RKK: 19.00 Kleur: Bljbelvertel- Ung voor kinderen. CVK/ IKOR: 19.05 Onderweg sinds gisteren: Zondagavond in Am sterdam. VARA: 19.30 Kleur: Bespied: filmreportage over de Eskimo's. 19.55 Onderwijs, nu en morgen (dl. II): Demo cratisering van de kennis, do cumentaire. N.O.S.: 20.30 Jour naal. 20.35 Weg van elkaar: Hart voor diamant. TV- spel. 21.35 Signalement: Cultuur--" tlek: wens en werkelijk discussie. NVSH: 22.25 Staat als Zedenmeester, zing. N.O.S.: 22.45—22.50 Jour naal. Nederland II. N.O.S.: 18.55 Kleur: De Fabeltjeskrant. 19.00 Journaal. 19.05 Florls: De drie Narren, TV-serle voor de jeugd. 19.35 Studio Sport I. 20.20 Panoramiek: achtergrond- Informatie over nationale en Internationale gebeurtenissen en situaties. 20.45 Kleur: Bill Cosby-show. 21.10 Studio Sport II. 21.35 Video: herha ling van opvallende TV- pro gramma's met dagbladrecen sies. 22.25—22.30 Journaal. RADIO MAANDAG Hilversum L 402 m. vara: Nieuws en ochtendgymnas tiek. 7.23 Lichte grammofoon- muz. met rep. (7.30-7.35 van de voorpagina). vpro: De ze dag. vara: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.20 Lichte gramm.muz. met rep. 9.00 Ge- deeltel Jk stereo: klassiek gramm.muz. 9.35 Waterstan den. 9.40 Lichte gramm.muz. uit Cambodja. 9.50 Koning Klant; consumentenrubr. 10.00 Voor de huisvrouw. N.O.S.: 11.® Nieuws. 11.® Stereo: Radio Fllh. Ork. VPRO: 12.00 Klassiek variété. (13.00 Nieuws). 14.25 Schoolradio. 14.45 stereo: Lichte gramm.muz. N.O.S.: 15.00 Ope retteconcert. (gr.). avro: 15.30 Stereo: Ensemble Musica da Camera 16.® Nieuws. 16.02 Lichte muz. uit Latijns- Ame rika (opn). 16.30 Voor de Jeugd. 17.30 Licht orgelspel. 17.55 Mededelingen. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Badlnerie: klass. gramm.muz. (7.30 Nieuws: 7.32 Actual.: 7.50 Over weging; 8.® Nieuws.) 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.W - 9.10 Gymn. voor de huisvrouw). N.O.S.: 10.00 De komende week ln het Nederlandse muziekleven. KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.30 Bejaardenpro gramma. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los- Vost: gevar. progr. (12.05 Lezehswaardlghe- den; 12.21 Voor boer en tuin der: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten.) 14.05 Schoolradio. 14.30 Stereo: Pianorecital. 15.® Middag- dienst van het Leger des Hells. N.O S.: 15.30 Informatie over Drente afgewisseld met muziek. 06.® - 16.® Nieuws.) 17.20 Overheidsvoorlichting. NCRV 17.30 Voor de kleuters. 17.45 Voor de Jeugd. 18.® Ste reo: Meisjeskoor en licht In strumentaal sextet. 18.19 Uit zending PPR. Hilversum III. 240 m. en FM-kanalen. NCRV: 0.® Nieuws. 9.® Licht platenpr. 10.00 Nieuws. 10.03 Popstation, (li.® Nieuws.) TROS: 12.® Nieuws. 12.03 Lynx (of Los) KRO: 13.® Nieuws. 13.03 Ac tual. 13.08 Muziek van één tot twee. 14.® Ndeuws. 14.® pop- ln. 15.® Nieuws. 15.® Pop en countrymu. 16.00 Nieuws. Nieuws. 17.02 Actual. 17.07-18.00 16.03 Popmagazine. 17 Verz.pl. progr. Zondag te lien Nederland 1 VARA 5.00 uur (CVK/IKOR) samenvatting documentaires „Het versleten kleed". 7.07 uur (CVK/IKOR) slot film „Onderweg sinds gisteren". 7.30 uur reportage uit een'Eskimodorp. 9.55 uur Onderwijs, nu en morgen (2). 8.35 uur serie „Weg van elkaar": „Hart voor diamant". 9.35 uur Signalement: Cultuurpolitiek, wens en werkelijkheid. Nederland 2 NOS 7.05 uur Floris: De drie narren. 8.20 uur Panoramiek. 9.35 uur Video, nieuw programma over televisie. Zondag te horen Hilversum I AVRO 8.00 uur (VPRO) In-druk: „Onderwijs en verandering". 8.30 uur verzoekplatenprogramma. 10.55 uur Theo Strengers in ,,'-t Mag geen naam hebben". Hilversum II NCRV en KRO 7.30 uur serie „De dienst der genezing 8.05 uur Zondagavondzang. 8.30 uur Muziek a Go-go, met liedjes, muziek en qui*, 9.30 uur In de volksmond. 10.00 uur discussieprogramma Kruispunt. 10.40 uur Audio, serieuze muziekinformatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 18