tfÊÊÊk Specialisten in verzet tegen hogere „grens 1000 Aantal lesuren Vrouw moet zelf over abortus beslissen Ongehuwde moeder accepteren HOLIDAY INNS IN DRIE STEDEN Inschrijfgeld studenten op f 100.- LAGER ONDERWIJS FUSIËDRIE V W-BONDEN België verbiedt ook cyclamaten Personeel Carp drastisch inkrimpen Spionage- komplot in Frankrijk Conservatieven veroverden Labour-bolwerk Irene hoopt op bevalling in Spanje Meer patiënten in ziekenfonds Sajjens Fikstjun, hippe futurologische kitsch Brief verontruste a.r. bestuurders aan de premier Studenten gaan in Tilburg staken Friese melkhandel doorbreekt prijsstop 15 VRIJDAG 31 OKTOBER 1969 (Van onze onder wijsredacteur) DEN HAAG In zijn algemeen financieel schema voor de universi teiten en hogescholen houdt minister Veringa rekening met hogere bijdra gen van de studenten. Het inschrijf geld gaat volgens het schema omhoog van 60 tot 100. Een beslissing hier over zal echter pas genomen worden na ontvangst van het volledige rap port van de commissie-Andriessen die de studiefinanciering in onder- roek heeft. De genoemde verhogingen waren het vorig jaar al in de pen. Het nieuwe financieel schema dat jetrekking heeft op het tijdvak 1971 1974, is op verschillende punten be- angrijk hoger dap het schema voor .970-1973. Dit houdt o.a. verband met ►ersoneelsuitbreidingen en met het nel gereed komen van nieuwe ge- wuwen, terwijl de groei van het lantal studenten het niet mogelijk naakt de oude gebouwen af te sto- m. Het bedrag voor de investeringen eat omhoog met ƒ15,5 miljoen en iet investeringsbedrag voor het we- enschappelijk onderzoek met ƒ2,1 niljoen. Evenals in de lopende begroting is pok in de nieuwe een memoriepost 'genomen, waardoor de universitei- ri en hogescholen geholpen kunnen rorden in noodsituaties die ontstaan loen de groei van het aantal studen ten. I (Van onze onderwi DEN HAAG ïolgens een wij- ingsvoorstel bij lager-onder- \ijswet zal liet linimum aantal iren per jaar rden terugge dacht van 1040 '}t 1000. Er staat nieuwe wet het basison- 2rwijs op stapel, iaar voordat die anvaard is, moe- en nog enkele dringende verande- ingen in de huidige wet worden angebrachthet terugbrengen van et aantal schooluren is er één van. Een onderzoek heeft uitgewezen at by V/i procent van de lagere ïholen een of meer schooldagen *n lengte heeft van 5% of meer ren. Dit is een ongewenste situatie; /2 uur is alleen als miximum aan- lardbaar. De bestaande eis van 1040 ar per jaar blykt te zwaar dit lede in verband met de wenselijk- 2id van een zomervakantie van zes feken. Bij 25 uren per week en 40 school- èken per jaar kan een aantal van 100 uren worden, gehaald. Bij de ffste twee klassen is een lager mi- mum voldoende. Men moet denken in de jonge leeftijd van de kinde in en aan het feit dat de onderwij- ressen uit de eerste twee leerjaren lak niet gemist kunnen worden bij it handwerken in de hogere leer- fen. Daarom wordt voorgesteld het aan- I schooluren op minstens 1000 te ellen en voor de eerste twee klas- II op minstens 920. Het bijzonder ger onderwijs dient hiervan min- ens 880 respectievelijk 800 uren te steden aan de „gewone" leervak- !n. By een wijziging van de kleuter- 'lerwijswet wordt voorgesteld het ital jaarlijkse uren te verhogen 880 tot 920. ONFLICTOM PAK Splitsing PvdA in Eindhoven (Van onze parlementsredactie) EINDHOVEN In de „Lichtstad" gisteravond een tweede „afdeling n de P.v.d.A. opgericht. Tachtig le- n van de „oude" PvdA hebben zich lid aangemeld. Onder hen zyn alle len van de fractie van de PvdA in raad en verscheidene bestuursleden n de afdeling Eindhoven. Deze „heroprichting" is een gevolg n een conflict over het Progressief tkoord in Eindhoven. De PvdA had prover overeenstemming bereikt ït andere partijen. Ook niet-leden h partijen mochten aan het PAK iedoen. De raadsfractie van de PvdA kwam ïrtegen in opstand. Deze groep ge rit dat er van het PvdA-gemeente- gram weinig terecht zal komen als PAK doorgaat. De groep ontkent zij verwarring wil stichten. „In- endeel. wij zijn niet tegen vernieu- >g", aldus wethouder Van Stuijven- rg, die zich by de nieuwe groep eft aangesloten." Maar het moet wel een sfeer van vertrouwen gebeu- (Van onze soc.-ccon. redactie) AMSTERDAM Na het CNV komt ook het NVV met een bericht over lies van bonden. Bij het NVV wordt fusie aangekondigd van de Al- Bene Metaalbedrijfsbond, de Alge- ne Bedrijfsgroepen Centrale BC) en de textielbond De Een- icht, die samen een bond gaan fmen van 170.000 leden. C.h. vrouivencentrale meent: (Van een onzer redacteuren) AMERSFOORT Bij een verzoek om legale abortus pro- vocatus ligt de uiteindelijke be slissing bij de vrouw, nadat zij uitvoerig advies heeft ingewon nen van een team, waarin gy naecoloog, psychiater, psycho loog en maatschappelijk werk ster zitting hebben. Dit is een deel van de reso lutie welke gisteren op de stu diedag der Christelijk-Histori- sche Vrouwen Centrale werd aangenomen. Tevoren had mevrouw C. H. E- venhuis-Van Essen een inleiding ge houden over het abortusvraagstuk in Nederland, waarop een levendige discussie gevolgd was. Uit dit alles is de resolutie voortgekomen waarin allereerst wordt aangedrongen op sexuele voorlichting in alle eerste klas sen van het vervolgonderwijs, het liefst door de schoolarts en anders door daartoe opgeleide leerkrachten. Pleidooi socioloog: AMSTERDAM De socioloog dr. H. Ph. Milikowski heeft vandaag op een congresdag van de ongehuw- de-moederzorg gepleit voor volledige aanvaarding van de ongehuwde moe der. „Onze samenleving drukt een stempel op de ongehuwde moeder, waardoor deze het gevoel krijgt niet te worden geaccepteerd." Dr. Milikowski meldde voorlopige resultaten van zijn nog niet afgeslo ten onderzoek naar de sociale positie van de ongehuwde moeder in de sa menleving. Ongehuwde moeders wor den over het algemeen gezien als een groep die mét de werklozen de meeste problemen heeft. (Daarna vol gen gescheiden vrouwen, bejaarden, kleurlingen, homofielen en buiten landse arbeiders.) Het principieel ongehuwde moe derschap (de vrouw die bewust een kind wil) werd door maar 8 procent van de 2.200 ondervraagden geaccep teerd. Maar 70 procent zou geen be zwaar hebben als een ongehuwde moeder een verantwoordelijke positie bijvoorbeeld wethouder zou in nemen. Tolerantie Dr. Milikowski concludeert een vérgaande neiging tot tolerantie van de ongehuwde moeder, maar nog niet ver genoeg. Hij verweet psychiaters het ongehuwde moederschap tot soci aal afwijkend gedrag te rekenen. Eenzelfde verwijt richtte hij tot de Wageningse gezinssocioloog prof. dr. G. A. Kooy, die meende dat het hu welijk niet omwille van de liefde wordt gesloten, maar primair om het kind. Ook in de samenleving waar het voorechtelijk geslachtsverkeer volle dig geaccepteerd is, zijn ongehuwde moeders en hun kinderen niet geac cepteerd of genieten de gehuwde vrouw en haar kind op zijn minst een duidelijke voorkeursbehandeling. Prof. Kooy meende dat de ongehuw de moeder en haar kind structureel gediscrimineerd zullen blijven. Er zijn volgens hem aanwijzigingen waaruit blijkt dat het huwelijk in vergelijking met vroeger aan diepte en erkenning heeft gewonnen. Werd het vroeger meer op grond van „be langen" en sociale pressie gesloten, nu is het meer komen te rusten op gevoelens van de partners tegenover elkaar en ten opzichte van hun kin deren. Er wordt meer gehuwd dan vroe ger. Het veelvuldig voorkomende ge dwongen huwelijk is volgens prof. Kooy een bewijs voor de ernst waar mee de samenleving het huwelijk ac cepteert en de buitenechtelijkheid wondt afgewezen. BRUSSEL Ook België zal waarschijnlijk cyclamaten in le vensmiddelen en dranken verbieden. De Belgische hoge raad voor de volksgezondheid heeft dit de regering geadviseerd. Dranken die cyclamaten bevatten zouden binnen drie maan den uit de handel moeten worden genomen. Een kleine minderheid, 1 pet. van de vergaderenden aarzelde zich bij de resolutie aan te sluiten. Zij meent dat de beslissing over abortus ligt bij een team dat met de vrouw een op lossing zoekt. Wijst het team het ver zoek af, dan dient de vrouw dit besluit te aanvaarden. In de discussie kwamen nog meerdere wensen naar voren. Zo wil de men de anticonceptiemiddelen op- nomen zien in het ziekenfonds pakket Men achtte het billy k dat de arts, die niet aan een abortus wil meewerken, deze vrijheid be houdt, doch daarnaast moet hij de plicht hebben de vrouw verder te verwijzen. ECHTSCHEIDING Het tweede onderwerp van deze dag was het ontwerp tot herziening van het echtscheidingsrecht, ingeleid door mejuffrouw mr. E. A. Haars, lid van de Tweede Kamer. Zij achtte het ontwerp in grote trekken aanvaard baar, doch had ernstige bezwaren te gen de rekestprocedure, die rechters en procureurs zal overbelasten en geen bijdrage levert om de con flictstof in de procedure te verminde ren. De presidente mevrouw M. Groo- ten-van Boven deelde deze opvatting, die algemeen onder de advocaten heerst. Voorts is het noodzakelijk, dat in de wet wordt opgenomen, dat de ver mogensrechtelijke gevolgen van de scheiding (alimentatie e.d.) in het vonnis móeten worden vastgelegd. In het wetsontwerp staat: kan worden vastgelegd. BEZOEK KINDEREN Een gemis werd het gevonden, dat het bezoekrecht der kinderen niet ge regeld wordt. Dit zal op een later ogenblik gebeuren, maar beter ware het dit niet langer uit te stellen. Tenslotte gaf mevrouw D.Y.W. de Graaff-Nauta een overzicht van de werkzaamheden in de Unie, aandrin gend om actief deel te nemen aan de voorbereidingen voor de kandi daatstelling voor de verkiezingen van Provinciale Staten en gemeenteraden. Betreurd werd, dat in de delegatie van de CHU in de Achttien geen vrouw meer zitting heeft. HELMOND Een groot aantal personeelsleden van de garenfabriek Carp in Helmond zal in de komende maanden moeten afvloeien. De afge lopen jaren daalde de personeelsbe zetting reeds van 250 tot 150. J. and P. Coats in Glasgow, een internationaal textielconcem, dat reeds 73 procent van de aandelen be zit, heeft intussen een bod op de resterende aandelen gedaan. Op deze wijze hoopt Carp ook in de toekomst de belangrijkste leve rancier te blijven van garens aan de detailhandel en de confectie- en tex tielindustrie in Nederland, aldus een communiqué. De laatste jaren kon de produktivi- teit drastisch worden opgevoerd, maar toch hebben de stijgende kosten op de duur een verbetering van de produktiviteit overtroffen met als resultaat: dalende winstmarges. PARIJS Zeven mannen, onder wie zes Fransen, hebben bekend voor Roemenië te hebben gespioneerd. Ze hebben deel uitgemaakt van een komplot. Onder de gearresteerden zijn Ro bert van de Wilhe, een vroegere NA- VO-functionaris, Pierre Rocheron, oud-secretaris van de Franse ambas- I sade in Washington, Pierre P., werk zaam bij de afdeling comptabiliteit van het ministerie van buitenlandse zaken in Parijs, en Eugene Rousseau, officier bij de contra-spionage. De drie anderen zijn twee Fransen die betrekkingen onderhielden met de contra-spionage en een lid van de Roemeense kolonie in Parijs. De ontdekking van het spiona- gekomplot volgt op de arrestatie in (Brussel half augustus van Francis Rousseilhe, een Franse em ployé bij de NAVO, die bekend heeft dossiers aan Roemenië te hebben uit geleverd. LONDEN De Conservatieve Partij heeft gisteren bij tussentijdse verkie zingen in vijf districten een Labour- bouwwerk veroverd. In het district Swindon kreeg de con servatieve kandidaat 477 stemmen meer dan zijn Labour-rivaal. In de vier andere districten behield Labour haar meerderheid: Glasgo- Gorbals in Schotland, Islington North en Paddington-North,( beide in Lon den, en Newcastle-under-Lyme in Mid- den-Engeland. De conservatieven kregen van 7,8 tot 11,4 meer stemmen dan in 1966. Aan een winst van 4 procent op La bour hebben zij voldoende om de vol gende algemene verkiezingen te win nen. Sinds 1966 zijn 29 tussentijdse ver kiezingen gehouden. Labour heeft 13 zetels verloren, 6 behouden en geen gewonnen. De conservatieven hebben 10 zetels gewonnen, 9 behouden en 1 verloren (aan de liberalen). De uitslag van de tussentijdse ver kiezingen van gisteren heeft nauwelijks invloed op de Labour-meerderheid in het 630 zetels tellende Lagerhuis. De meerderheid liep weliswaar terug van 68 naar 66, maar dat is ruim voldoen de voor het landsbestuur. Volgens een opiniepeiling van Daily Express zouden de conservatieven, wanneer er nu algemene verkiezingen worden gehouden, als winnaars te voorschijn komen. MADRID Prinses Irene hoopt dat haar eerste kindje wordt geboren in Madrid, Spaans wordt en een Spaanse opvoeding krijgt. Er is al een naam gekozen voor de baby, die eind februari wordt verwacht. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) heeft een landelijke richtlijn opgesteld voor de tarieven van de specialis- ten. De LSV is er van doordrongen, dat zij hiermee moeilijk op kor te termijn in Nederland alle excessen kan uitbannen, maar zij vindt dit een stap op de weg naar meer gelijkheid in de specialistentarie ven in ons land. I Juliette Gréco was gistermid dag even maar op Schip hol, op doorreis naar Japan, waar zij een toemee op het pro gramma heeft. Hier Juliette in een van de passagierswagentjes op de pier van de luchthaven. Bezwaren optrekkeu loongrens ziekenfonds DEN HAAG Wanneer de loon grens voor verplichte verzekering bij het ziekenfonds extra wordt ver hoogd (tot ƒ16.000) zullen .miljoenen particuliere verzekerden ernstig be nadeeld worden zo menen de parti culiere verzekeraars van ziekte kosten. In een telegram aan minister Rool- vink brengen zij hun bezwaren naar voren tegen genoemde verhoging, die is voorgesteld door de zieken fondsraad. Mocht de regering toch besluiten bedoelde loongrens op te trekken tot 16.000 dan bepleiten de particuliere verzekeraars een dispensatieregeling volgens welke mensen die beneden deze loongrens zitten zich toch parti culier kunnen verzekeren. De voorzitter van de vereniging, dr. J. van Mansvelt, ziet het eerste jaar als een proefjaar. Particulieren, die menen dat van hen een te hoog honorarium gevraagd wordt, kunnen zich met hun klacht wenden tot de LSV, Lomanlaan 103, Utrecht. Dr. Van Mansvelt erkende, dat er zeer uiteenlopende tarieven in Ne derland gevraagd worden. Voor een en dezelfde operatie wordt in bijv. Arnhem 100 gulden en in Amsterdam 1000 gulden gevraagd. De LSV blijft echter uitgaan van het standpunt, dat men hier te maken heeft met een vrij beroep en dat verschillen in be handeling moeilijk zijn vast te stel len. De particuliere ziektekostenverze keraars ziet hij meer als de eerst aangewezenen om te grote ta- riefsverschillen aan te pakken. Desondanks hébben de specialisten thans zelf ook een bijdrage geleverd om al te grote excessen tegen te gaan. Dr. Van Mansvelt vond het echter juist, dat aan een particulier door een specialist een hoger tarief in re kening wordt gebracht dan aan een ziekenfondsverzekerde. Hij noemde de honorering van het ziekenfonds bescheiden en bedoelde daarmee on volwaardig. De particulieren moeten extra betalen, wat door de zieken fondsen te weinig wordt betaald. Dr. Van Mansvelt maakte er ook Keten van hotels over hele wereld DEN HAAG De Holiday Inns, de grootste keten van ho tels ter wereld, is bezig met de realisatie van projecten in Eind hoven, Haarlem en Amsterdam. Van deze drie projecten is dat van Eindhoven het verst gevor derd. De Amerikaanse maatschappij heeft op het ogenblik meer dan 1.170 vestigingen in de Verenigde Staten, Europa, Afrika en de Caribische ei landen. Kemmons Wilson, voorzitter van de raad van bestuur van Holiday Inns, gaf gistermiddag een toelichting op deze plannen, waarna hij de werkwijze van zijn maatschappij uit voerig besprak. HOLIDAY INN IN EINDHOVEN Holiday Inns heeft reeds een vesti ging in Leiden die meer dan een jaar geleden in gebruik werd genomen. Het hotel Holiday Inns in Eindhoven krijgt elf verdiepingen. Zoals in alle Holiday Inns heeft men de beschik king over een zwembad. In Eindho ven zal dit worden geplaatst op de eerste verdieping van de voorbouw. In dit hotel komen tweehonderd ka mers. In (Haarlem, waar een groeiende vraag naar meer hotels bestaat, zal een hotel met 150 kamers worden gebouwd. Hierbij komen een aantal vergaderzalen. Utrecht Het Holiday Inns hotel in Utrecht vormt een onderdeel van het om vangrijke reconstructieplan Hoog Ca- tharijne. Door zijn centrale ligging vormt dit op elkaar afgestemde com plex van gebouwen een ontmoe tingscentrum bij uitstek voor de bin nen- en buitenlandse handel. Verwacht wordt dat het hotel op 1 juni 1970 in gebruik kan worden ge nomen. De Holiday Inn krijgt 249 tweepersöonskamers. Op de 20ste verdieping zijn een zwembad en een sauna gesitueerd. In verband met de Europese ont wikkeling concentreert Holiday Inns zich ook op Duitsland, Engeland en België. Het ligt in de bedoeling tot 1975 over geheel Europa 250 Holiday Inns in gebruik te nemen. Dat komt erop neer dat de maatschappij elke 24 minuten een slaapkamer opent. Kinderen onder de leeftijd van twaalf jaar kunnen kosteloos in de hotels verblijven, mits zij van dezelf de kamer gebruik maken als hun ou ders. Door de fusie met Continental Railways is het mogelijk door een enkel telefoongesprek en of meer ka mers van Holiday Inns waar ook ter wereld te bespreken. Binnenkort zal Holiday Inns zelf over een computer reserveringssys teem beschikken. Desgevraagd deelde de heer Wilson mede dat Holiday Inns zich ook op Scheveningen en Rotterdam wil richten. Daar is echter nog niets definitief over te zeggen. SCHEVENINGEN Een mu sical in het jaar van de maan landing moet daarvan toch wel een klap hebben meegekregen. Het is Harry Geelen geweest, die als eerste ter wereld een science fiction-musical heeft ge maakt, die hij de passende titel „Sajjens Fiksjun" meegaf. Behalve dat Harry de tekst be dacht, heeft hij ook de muziek ge maakt en in Han Reiziger heeft hij de duivelskunstenaar gevonden die deze muziek in stijl wist te arrange ren. Harry heeft ook de decors ontwor pen en de fantastische kostuums en zo is zijn musical echt een ding uit één stuk geworden: een volkomen ei gentijds ding, met heel de hippe kitsch die nu eenmaal over ons tijd perk van ruimtevaart overal ter we reld is losgebarsten. Wat de tieners bij de beeldbuis zit ten te roemen bij „doebiedoe" of „jam", of hoe al dat hippe popgedoe ook mag heten, is in Sajjens Fiksjun tastbare werkelijkheid geworden. Een orgie van kleuren, fantastische kostuums, dolle gebeurtenissen, hippe dansen, dol gehos, crazy bedenksels op allerlei gebied. het is allemaal in ruime mate voorhanden in deze Nederlandse musical, die door de Nieuwe Komedie in de regie van Erik Plooyer gisteravond voor het eerst over de planken van het Sche- veningse paviljoentheater wervelde. „Geknipt" De Nieuwe Komedie heeft Rob de Nijs te -hulp geroepen om extra luister bij te zetten aan haar uitstap je naar popiand. Hij is er de geknipte figuur voor, maar van het gezelschap weten jongedames als Wieteke van Dort en anderen hun partijtje best mee te blazen. Bram van de Vlugt is er de grote technicus in, want geen ruimtevaart zonder techniek, en speelt derhalve een zeer voorname rol. Het verhaal wil zoveel zijn als een spel met de tijd, zoals in ruimte- vaartdingen (vergelijk de film van Stanley Kubrick: 2001) gebruikelijk is. Op een verre planeet is alles on derworpen aan de machtige Martha Bramm (Kitty van Wijk), een soort Mao-figuur en Johan Soer is haar lakei. Technicus Bram van der Vlugt 'heeft in dit jaar 2010 enkele hippe figuren uit onze tijd van de aarde laten overkomen met het gevolg dat de liefde, mitsgaders de liefdesliedjes hun woordje mee gaan spreken en de hele computertechniek in de war gooien. Op haar wens gaat Martha Bramm een reisje naar de aarde terug maken. De reis mislukt en Martha komt nooit weerom, maar bij technicus Knut Lindstrom, zoals Bram van der Vlugt zloh in de rol noemen mag, is een meisje van de aarde achtergeble ven en zij leefden nog lang en geluk kig in hip futuroland. Een aardige, dolle, hippe kolder fantasie. Een grote fagade van kitsch maar prachtig om naar te kijken en lékker om naar te luisteren, want de muziek is werkelijk vrolijk en opge wekt. Wat wil men van zo'n futurolo gisch niemendalletje nog meer? De Nieuwe Komedie heeft voor een jong publiek een goede greep gedaan. Ev. Grolle Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De A.R. gemeente en provinciebestuurders hebben er in een brief aan premier De Jong op aangedrongen de gemeenten meer aandacht te geven. De financiële moeilijkheden, waarmee bijna alle gemeenten te kampen hebben, is vol gens de A.R. bestuurders een gevolg van de centrale financiering. Tijdens hun jaarvergadering, giste ren in Utrecht, verzochten zij de mi- nister-president dat bij de rijksuitke ringen een norm wondt gehanteerd gebaseerd op begrotingen van het laatste jaar. De tekorten van de ge meentelijke vervoersbedrijven moe ten worden opgevangen door het mi nisterie van verkeer en waterstaat. Ze doen de regering de suggestie de opbrengsten van de motorrijtui genbelasting op te nemen in het pak ket belastingen waarmee het Ge meentefonds wondt gevoed. De A.R. bdstuurders willen dat de snel groei ende gemeenten in een hogere klasse worden ingedeeld. geen geheim van. dat wanneer de grens voor de ziekenfondsverzekering fors wordt opgetrokken tot ƒ16.000, de specialisten bij de ziekenfondsen aan de bel zullen trekken om extra verhoging van de ziekenfondstarie ven. Onvoldoende T~\E tussentijdse verkiezingen hebben de Britse socialisten niet ge bracht wat zij wensten. Er is enig herstel opgetreden, maar niet vol doende om met vertrouwen algeme ne verkiezingen tegemoet te zien. Er lijkt verband te bestaan tussen dit resultaat en de mate waarin de Britse economie geslaagd is zich te bevrijden uit een door voortdurende tegenslagen gekenmerkte impasse. Naarmate dit herstel vordert, zal ook de positie van de Labourparty ver beteren. Bij uitblijven ervan zal zij er niet toe komen vervroegde verkie zingen uit te schrijven. Veel zal afhangen van de houding van de vakbonden tegenover wilde sta kingen, zoals die de Britse economie tot voor kort hebben geteisterd. Als zij in gebreke blijven, onthouden zij premier Wilson een kans op succes. Bovendien moeten zij bedenken, dat de positie van de werkende bevolking onder een conservatief bewind veel moeilijker verbeterd kan worden. Z6 ver mogen zy het niet laten komen. TILBURG De vier faculteitsver enigingen van de katholieke ho geschool in Tilburg hebben voor 11 november een massale collegestaking uitgeroepen. Deze is bedoeld te pro testeren tegen de nota bestuursher- vorming aan universiteiten en ho gescholen van minister Veringa. Op de stakingsdag zullen films worden vertoond en discussies ge houden. Op een aulavergadering zul len de voorzitters van de facul teitsverenigingen inleidingen houden, en er zal een nieuwe taktiek ten aan zien van minister Veringa's plannen worden ontworpen. LEEUWARDEN De zelfstandige melkhandelaren in Friesland zullen met ingang van maandag 10 novem ber de prijs van een liter melk met één cent verhogen. Daarmee doorbre ken ze welbewust de prijsstop van minister De Block. De melkhandelaren vinden dat de prijsstop tot „onhoudbare toestan den" heeft geleid. Zij hopen door de te verwachten processen-verbaal te kunnen bewijzen, dat de prijsstop voor de melkhandel juridisch niet houdbaar is. ONTVOERDE ZOON ROMEIN TERECHT ROME De ontvoerde zoon van de rijke Romeinse landeigenaar Bo- nanni is terecht. Hij werd in ge zelschap van een der ontvoerders ge vonden door de politie in de stad Norcia. honderd kilometer ten noor den van Rome. De jongeman ver keert in goede gezondheid. Voor zijn vrijlating was 2,4 miljoen gulden losgeld geëist. De familie zou dit geld, volgens de politie, niet heb ben betaald. Nederlandse toerist op Sicilië vermist CATANIA De Siciliaanse politie heeft gisteravond een grootscheepse speurtocht ingezet naar de 49-jarige toerist Jacobus Groningen uit Amsterdam, die wordt vermist op de rotsachtige hellingen van de Etna. De man behoorde bij een groep Neder landse toeristen. Met behulp van honden en een helikopter wordt het gebied afgezocht. DEN HAAG Drs. H. A. Kort hals uit Leiden is benoemd tot voor zitter van de Persraad, in de plaats van prof.mr. A. J. p. Tamme* i"t Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15