NAAR EEN BEDRIJFS PENSIOENFONDS Commentaar MORGEN.. LAATSTE DAG VOOR UW WENSEN Tv-commentaar Nederlandse een post via fabeltje België „Van de arme landen moet veel worden gevergd" Purol \<0> Verwerking afval kost 7 miljard houdt HET IS NIET GOEDKOPER Prof. Tinbergen: Hel is kort dag Ook uitbetaling AWW in buitenland Chaos dreigt bij gemeenten Benoemingen VU if- DONDERDAG 30 OKTOBER 1969 Waarde- en welvaartseast Veerman: Hoge prioriteit Zeventig pet. van salaris (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De verwerkelijking van een waarde- en wel- vaartsvast pensioen via invoering van een omslagstelsel wint in Ne derland veld. Binnen de Stichting van de Arbeid wordt op het ogen blik gewerkt aan een plan tot optrekking van de AOW in vijf jaar tijds tot het niveau van het netto minimuminkomen 100 per maand hoger dan het huidige niveau voor gehuwden)voorts is een discus sie gaande over een beter financieringssysteem voor de aanvullende pensioenen. rechten volledig moeten worden ge honoreerd. Niemand zal van het nieuwe systeem slachtoffer worden. Politieke rol Het pensioenvraagstuk is thans voor velen zo urgent geworden, dat deze kwestie waarschijnlijk een be langrijke rol zal gaan spelen bij de Tweede-Kamerverkiezingen in 1971. Wij hebben hierover de mening ge vraagd van enkele deskundigen en politieke beleidsfiguren. Dr. A. Veerman, voorzitter van de ARP, bevestigde, dat naar zijn me ning de pensioenen in het sociaal- economisch vlak een hoge prioriteit moeten hebben. Hij vond een struc turele verbetering van de AOW tot boven het niveau van een bodem voorziening daarvoor noodzakelijk, evenals een betere regeling voor de aanvullende pensioenen. Hij noemde de noodzaak tot con centratie van de bedrijfspensioen fondsen en de invoering van een omslagstelsel. Verzekeringstechnisch zag hij het omslagstelsel als de oplos sing voor welvaartsvaste pensioenen. De besparingen, die thans via de be drijfspensioenfondsen tot stand ko men, zal men ook in de toekomst echter niet kunnen missen. Invoering van het omslagstelsel zal dus betekenen, aldus dr. Veerman, dat die besparingen langs een andere weg bèvorderd moeten worden. Bestedingen De heer H. Kikkert, Tweede-Ka merlid voor de CHU herinnerde aan zijn eerdere uitspraken in de Tweede Kamer, waarbij hij pleitte voor een pooling van de bedrijfspensioen fondsen. De voortdurende waardeda ling van de gulden maakt de beteke nis van de bedrijfspensioenfondsen steeds geringer. Het omslagstelsel komt hieraan naar zijn mening tege moet. Daarnaast zal het sparen gestimu leerd moeten worden. De heer Kik kert denkt daarbij aan premiespaar regelingen, fiscale ontheffingen en andere maatregelen, die het sparen nog verder kunnen bevorderen. De heer Kikkert herinnerde er ook aan, dat hij bij de behandeling van artikel 8 van de Loonwet een voorstander is geweest van vermelding van spaar loon,' winstdelingsregelingen, investe- ringsloon en vermogensaanwasdeling. Op deze wijze kan ook de beste- dingsomvang in de hand gehouden worden, zodat bij een toeneming van de consumptie bij de ouderen, de besteding van de actieve beroepsbe volking zich enige beperkingen op legt en ook aan de spaarbehoefte wordt voldaan. Drs. P. J. Janssen, Tweede-Ka merlid voor de groep-Aarden, heeft ook voorkeur voor het omslagstelsel om te komen tot welvaartsvaste worstelen, ais «en permanent per- 5ens|??nen. ta NWerUmf Hij wil daarbij duidelijk pensioenen Steeds meer vindt de gedachte in gang, dat bij de huidige inflatieom- vang het kapitaaldekkingssysteem voor de pensioenen een onmogelijk heid begint te worden. Te veel wondt met de premies achter de waardeda ling van het geld aangehold en dan nog is de omvang van het aanvullend pensioen over het algemeen maar so ber. Ondanks grote bedragen, die steeds weer extra aan de fondsen worden toegevoegd, blijft een wel- vaartsvast pensioen, dat in de buurt van 70 pet van het laatst genoten salaris komt, een moeilijk te berei ken zaak. Laat men het kapitaaldekkingssys teem los dan wordt het probleem van welvaartsvaste pensioenen op een re delijk niveau onmiddellijk veel ge makkelijker op te lossen. De premies zijn dan niet meer onderhevig aan geldontwaarding, want zij worden onmiddellijk bestemd voor pensioen- uitbetalingen. Omslagstelsel Het strekt het CNV tot eer, dat dit als eerste deze duidelijke konsekwen- tie trok. In het visieprogram van dit verbond wordt duidelijk een omslagstelsel aanbevolen als oplos sing van het pensioenprobleem. De bedrijfs- en de onderne mingspensioenfondsen zullen dan wel iswaar moeten worden omgezet in één groot landelijk pensioenfonds, van waaruit alle pensioenen viaeen omslagstelsel worden gefinancierd, maar dit offer zullen allen, die vele jaren gewerkt hebben om deze fondsen op een beter peil te brengen, moeten brengen in het belang van de verzekerden zelf. In de gedachtengang van het CNV zullen bovendien alle verkregen smetteloos zuiver Pensioenen TN Nederland zijn de pensioenen nog altijd een probleem. Hoewel we al vele tientallen jaren de nadelen van een ontoereikend pensioen ervaren, zijn we nog niet aan een gewaarborgd welvaartsvast pensioen toe, dat in een bepaalde verhouding staat tot het laatst verdiende loon of salaris. Thans echter wordt de behoefte hier aan byzonder gevoeld, omdat iedereen begint te begrijpen, dat de geldont waarding, waarmee we al sinds 1945 hout- en bouwbond, aangesloten bij het NKV. Prof. dr. A. van Doom, socioloog, hoogleraar aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool in Rotterdam, noemt zich een groot voorstander van welvaartsvaste pensioenen. Het omslagstelsel vindt hij hiervoor de meest simpele oplossing. In Frankrijk zijn hiermee al goede ervaringen op gedaan, evenals in ons land bij de AOW. Om voor onze investeringen en werkgelegenheid ook genoeg spaar gelden bijeen te krijgen (bij het omslagstelsel worden de premiegel den onmiddellijk omgezet in uitke ringen) denkt prof. Van Doom aan de idee-Veldkamp, gelanceerd in het be trokken pre-advies voor het congres van de Vereniging voor Staat huishoudkunde in 1967. De heer Veldkamp wil tot een pre mievaststelling komen, die hoger ligt dan nodig is voor de pensioenuitke ringen via het omslagstelsel (Zweedse systeem). Het extra geld, dat binnen komt, kan via een soort SER, bestaande uit werkgevers, werkne mers en Kroonleden geïnvesteerd worden in het bedrijfsleven en de eventuele baten van deze gelden kunnen de hoogte van de pensioen premie voor het omslagstelsel weer drukken. Deze extra premiegelden komen dus niet ter beschikking van de overheid, maar blijven een ge meenschapspot vormen. Prof. Van Doorn voelt voor deze gedachte. Een dergelijk fonds kan ook een conjunctuurinstrument vor men en een hefboom voor de groei van onze economie. Hij vraagt zich hierbij wel af, of dit in Nederland, waar men altijd erg precies en voor zichtig te werk gaat, politiek wel haalbaar zal zijn. Hij vindt het nodig, dat in de toe komst inkomensverbetering in nau wer verband gezien wordt, met de pensioenen. Elke inkomensverbete ring moet konsekwenties hebben voor de pensioenen. Op korte termijn heeft prof. Van Doorn nog de meeste verwachting van een verdere uit bouw van de AOW en beperking van het kapitaaldekkingsyslcem bij de pensioenen tot een kleiner deel van het inkomen. Mr. Th. J. A. M. van Lier, PvdA-Tweede-Kamerlid, heeft al eerder uiteengezet, dat hij aan de pensioenen een grote prioriteit wil toekennen en deze mede tot inzet wil maken van de Kamerverkiezingen in 1971. Hij is voor verdere opvoering van de AOW-uitkeringen en voor een geleidelijke ontwikkeling naar het omslagstelsel. Ook in zijn gedachten zouden de bedrijfspensioenfondsen ge centraliseerd moeten worden. De heer J. Varkenvisser, mede werker van het NW, verklaarde de mogelijkheid tot invoering van het omslagstelsel nog niet te zien. Hij zou nog aan het kapitaal dekkingssysteem willen vasthouden en willen zoeken naar betere beleg gingen en een beter rendement om zo veel mogelijk in de pas te blijven met de geldontwaarding. Voor een verdere toekomst wilde hij een be perkte vorm van omslagstelsel om tot welvaartsvaste aanvullend pensioe nen te komen niet uitsluiten. Macht vakbond Drs. G .Nooteboom, lid van de so ciale verzekeringscommissie van D'66 gaf een persoonlijke mening, omdat de gedachtenvorming binnen zijn partij op dit punt nog in ontwikke ling is. Hij zag wel mogelijkheden voor een omslagstelsel om te komen tot welvaartsvaste pensioenen, maar hij was beducht voor een te eenzijdige machtsontplooiing bij de vakbewe ging. Wanneer de spaargelden gro tendeels bijeengebracht moeten wor den via spaarloon, vreesde hij een te grote invloed van de vakbeweging op de kapitaalmarkt. De invloed van de vakbeweging bij politieke partijen en stakingen wilde hij niet uitgebreid zien met de in vesteringen. De vakbeweging zou machtiger worden dan de politici, wat zou leiden tot een door de staat ge controleerde vakbeweging naar het voorbeeld van Rusland. De heer Nooteboom zou aan de werknemer de vrijheid willen geven te sparen via spaarloon of via het Burgerlijk Pensioenfonds voor de ambtenaren. Dit fonds houdt vast aan de kapitaaldekking, aldus de heer Nooteboom, en kent toch een welvaartsvast pensioen. Hij dacht voor de toekomst aan de mogelijk heid van welvaartsvast geindeeerd beleggingsmateriaal LAATSTE DAG VOOR F. 100.- OF TIJGERTJE Alle wenskaarten die morgen worden ingeleverd bij Esso dealers zijn nog geldig voor de beloningen: f. 50.000,- en 100.000 tijgertjes. ESSO SERVICE GAAT STEEDS VERDER (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hardnekkige ge ruchten, als zouden tal van Neder landse firma's willen profiteren van (nog) goedkopere Belgische posttarie- ven, door ladingen post voor Neder land in België aan te bieden en zo duizenden te verdienen, zyn zonder meer onjuist. De Belgische posterUen ontkennen dit zogenaamde extra aanbod. Trou wens, wie de Belgische en Neder landse posttarieven naast elkaar legt, ziet onmiddellijk dat het de moeite niet loont. Benelux-posttarief is binnenlands tarief. Wij betalen voor een brief tot twintig gram een kwartje, in België kost dat nog 21% cent. Weliswaar een verschil van 3% cent per brief, maar daar verdient men veel minder op dan wanneer men de poststukken in groten getale in Ne derland zou aanbieden (minstens 5000 stuks), waar men dan van de fran kering-bij-abonnementsregeling ge bruik zou kunnen maken, die per poststuk korting en in dezelfde ge meente zelfs 7 cent per poststuk kor ting zou opleveren. Het enige voordeel dat er te be halen zou zijn is, als een Nederlandse firma onder Belgische relaties een postreclamecampagne zou willen voe ren. Zo'n firma zou dan de duizenden stukken in België kunnen aanbieden en daar in het dan binnenlandse tarief van de Belgische frankering-bij- abonnementsregeling kunnen profi teren. Vanwaar dan toch die huidige druk te bij de Belgische posterijen, als daar Nederlandse voordeel jagers niet de oorzaak van zijn? De Belgische poste rijen hebben aangekondigd de tarie ven te zullen verhogen. Het logische gevolg is, dat het bedrijfsleven bij onze zuiderburen reclamecampagnes vervroegen om op die manier nog de besparingen scheiden. Dit zijn vol- schijnsel moet worden aanvaard. Voor de pensioenvoorzieningen vraagt j hem zaken, die los van elkaar dit een ingrijpende wijziging van de moeten staan. Ook hij denkt bij het aanpak. Het kapitaaldekkingssysteem, oplossen van het spaarprobleem aan waarbij voortdurend gelden moeten investeringsloon vermogensaanwas- worden bijgestort, wil men de in het deling e.d. De pensioenen moeten (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Van de ontwik kelingslanden moet veel wor den gevergd. In de eerste plaats moet de corruptie worden te ruggebracht, het onderwijs ver der uitgebreid en voorts moet de werkgelegenheid worden bevor derd. Dit zei gisteren de kersverse No belprijswinnaar voor economie, prof. verleden betaalde te lage premies bij- trekken, wordt een te kostbaar systeem. f Overschakeling naar het AOW- systeem ook voor de aanvullende pensioenverzieningen, waarbij de pre mies onmiddellijk worden omgezet in pensioenuitkeringen (omslagstelsel), lijkt noodzakelijk om te geraken tot een welvaartsvast pensioen dat is ge koppeld aan het laatstgenoten salaris. Terecht is hier en daar al gesteld, dat de pensioenen een hoge prioriteit moeten hebben bij de inzet van de Kamerverkiezingen in 1971. Het gaat hier om de redelijke bestaansmoge lijkheid van de oudere bevolkings groep, die vele jaren de gemeenschap grote diensten heeft bewezen. Hier mag het probleem van de spaar gelden geen struikelblok zijn. Op an- niet opgehangen worden aan de spaarquote (Jaarlijks wordt er in Ne derland ongeveer vier miljard gulden gespaard). De heer Janssen gelooft niet via het kapitaaldekkingssysteem de in flatie te kunnen bijhouden. Hij vindt dit ook een ingewikkeld en overbodig systeem. Men moet geen pensioen voorzieningen in het leven roepen om de spaarquote op te voeren. De pensioenen zijn primair. De heer Janssen, thans fulltime Kamerlid, was voorheen twaalf jaar werkzaam als economisch adviseur van de r.k. Zelfportret van Rembrandt teas dere wijze zal men voldoende spaar- -f ril ll 1 n/|/| hHun Kronen Ilr O ItlUl» Willi I ll gelden bijeen moeten brengen. Dej pensioenen mag men niet ophangen aan de spaarquote. Wanneer de pensioenpremies niet meer belegd kunnen worden, maar in het kader van een omslagstelsel on middellijk in de vorm van pensioen uitkeringen in dc consumptie komen, moet er een systeem te vinden zijn. dat voorziet in voldoende besparin gen voor investeringen en werkgele genheid. Een stukje onvrijheid op het gebied van de inkomstenbesteding zal men hier desnoods voor lief moeten nemen. HOUSTON Een zakenman uit Texas heeft gisteren op een veiling in Houston een aan Rembrandt toe geschreven zelfportret verkocht voor ruim 3,5 miljoen gulden. De koper wenste anoniem te blijven. De zakenman bevestigde voor de transactie dat de schilderijenexpert Ludwig Goldscheider het portret au thentiek heeft verklaard. De direc teur van het museum in Houston weigerde het portret echter te kopen, omdat hij meende dat het niet echt DEN HAAG De regering gaat de mogelijkheden uitbreiden van uitbeta- I ling van weduwen- en weduwenpen- sioen in het buitenland. Voorheen kon slechts het pensioen van degenen I die na l oktober 1959 de inwer- kingtreding van de AWW weduwe of wees zijn geworden, in het buiten land worden uitbetaald. Er waren I uitzonderingen op grond van enkele internalionale overeenkomsten. In een binnenkort te publiceren Koninklijk besluit staat dat ook aan mensen die vóór l oktober 1959 wees of weduwe zijn geworden, pensioen kan worden uitbetaald, mits men Ne derlander is. in Nederland recht op pensioen heeft verkregen en men hetzij van I januari 1959 tot l okto ber 1959 onafgebroken in ons land heeft gewoond of na l oktober 1953 zes jaar lang in Nederland heeft ge woond. Met Nederlandse weduwen en we zen zijn thans ook gelijkgesteld we duwen en wezen, die onderdaan zijn van Amerika. Israël. Italië. Polen, Spanje. Hongarije en Zuidslavië. NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de VN heeft gisteren een brief van 46 Sowjetburgers ont vangen, waarin zij hem vragen zich uit te spreken „tegen de schendingen I van de rechten van de mens" in I Rusland. dr. Jan Tinbergen, op een gastcollege voor studenten aan de Economische Hogeschool te Tilburg. Voor de Hogeschool was dit een onverwachte eer, omdat, toen zij prof. Tinbergen uitnodigde, zij nog niet wist dat hem een Nobelprijs zou worden toegekend. In de volle aula van de hogeschool luisterden de meer dan duizend stu denten en hoogleraren aandachtig toen prof. Tinbergen de ontwikke lingsstrategie van de VN voor de ja ren zeventig ontvouwde. Opsomming Het VN-comité ontwikkelingshulp, waarvan hij voorzitter is. en dat is samengesteld uit negen vertegen woordigers uit arme en een gelijk aantal uit rijke landen, heeft de hoofdlijnen van de strategie aangege ven. Prof. Tinbergen somt ze op: beperking van de overheidskos ten in de rijke landen; invoering van progressieve belas ting voor (groot)grondbezitters; afschaffing binnen vijf jaar van i de handelsprotectie door de rijke landen. „Bij het opstellen van het ontwik kelingsplan is niet alleen de nadruk gelegd op het economische, maar ook op het sociale element", aldus prof. Tinbergen. „Zo moeten de ontwikkel de landen bijvoorbeeld hun onder wijshulp aan de ontwikkelingslanden gericht geven. Dat wil zeggen, dat alleen moet worden geconcentreerd op die taken die in de arme landen nodig zijn", zo zei hij. Noodzaak Prof. Tinbergen meent verder, dat het noodzakelijk is, dat kritiek wordt geleverd op de regeringen die bij het ontwikkelingswerk betrokken zijn. j „Goed gefundeerde kritiek, zo scherp j mogelijk geformuleerd." Over de één procent, die de rijke landen van hun nationaal inkomen moeten uittrekken voor de arme lan den. zei de Nobelprijswinnaar, dat dit in 1971 een feit moet zijn. Vooral op de VS, Engeland en mogelijk in de toekomst ook op Japan, moet worden aangedrongen deze bijdrage te leve ren. De Engelse prinses Anne heeft een taboe doorbroken: zij is de eerste vrouw die ooit een bezoek aan het booreiland Amoco B, zestig km buiten de kust van Norfolk, heeft gebracht. De prinses, gekleed in een rood broekpak en een bijpassende ,,high- wayman"-hoed, vloog per helikopter naar het booreiland. verhoging in de posttarieven te ont lopen. Daarvandaan komt dus de drukte, die bovendien nog verergerd wordt door het nijpende personeelsgebrek waarmee de Belgische PTT te kampen heeft. Een achterstand van soms drie weken is er het gevolg van. Ook dit effect heeft tot een extra aanbod van poststukken in België geleid. Relatiegeschenken ter gelegen heid van de jaarwisseling worden, omdat men anders bang is te laat te komen, nu al bij de post aangeboden! AR-bestuurders: (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG „Indien niet spoe dig maatregelen getroffen worden om de financiële positie van de ge meenten te verbeteren, wacht ons de chaos. De gemeenten zullen hun taak ten bate van de burgerij niet meer kunnen uitvoeren. Zij dreigen dan onbestuurbaar te worden, omdat geen verstandig mens zich dan meer beschikbaar zal stellen als raadslid of wethouder." Dit zei de heer M. H. L. West- strate, voorzitter van het Verband van verenigingen van AR-gemeente- en provinciebestuurders vandaag op een congres van die vereniging in het Utrechtse Jaarbeursrestaurant. „De regering zal goed dienen te be seffen dat het nagenoeg om alle ge meenten gaat en niet om drie of vier grootsten." De heer Weststrate vindt dat de re gering de gemeentebesturen volko men negeert. Bovendien krijgen de gemeenten slechts dan inspraak als de regering al beslist heeft. Het standpunt van minister Witte- veen van financiën dat de gemeente lijke uitgaven slechts met zes pro cent mogen stijgen acht hij onjuist en zelfs als dat „juist" zou zijn, dan nog hebben AR-gemeentebestuur- ders ernstige kritiek op deze minister, omdat die zes procent na aftrek van sociale lasten lang niet altijd wordt gehaald. Een aner verwjjt van de heer West strate: drie jaar lang heeft de over heid de adviezen van de raad voor de gemeentefinanciën naast zich neergelegd, waarmee weer eens be wezen is dat inspraak van de ge meenten wordt genegeerd. Samen vattend constateerde hij dat de rege ring geen oog heeft voor de moei lijke financiële positie van de ge meenten. Het eigen belastinggebied, als het ooit komt, heeft nauwelijks betekenis meer. Daarom moeten re- gring en volksvertegenwoordiging een grotere prioriteit aan de gemeen telijke financiën toekennen. Een herziening van het gemeente fondsuitkeringen alleen is niet vol doende. De regering zal de gehele financiële verhouding Rijk-gemeen ten moeten herzien, en dan dras tisch. Aan het systeem van koppel subsidies (als de regering een bepaalde instelling subsidie verleent moet de gemeente dat ook doen) moet een einde komen. Naast dc norm van het inwonerstal zal bij het bepalen van de uitkeringen aan de gemeente vooral moeten worden gelet op de behoeften van de ge meenten. Tenslotte verzoekt de heer West strate de regering de sanering van de gemeentefinanciën van de drie grote steden met name Amsterdam, niet uit het gemeentefonds te finan cieren. Dat zou aan de andere ge meenten nog meer tekort doen. Lord Cole gaat weg bij Uiii lever Limited ROTTERDAM Lord Cole zal met ingang van 1970 aftreden als voorzitter van de raad van bestuur van Unilever Limited en vice-voor- zitter van de raad van bestuur van Unilever N.V. Hu zal worden opge volgd door dr. E. G. Woodrofe. Lord Cole (64) heeft dan gedurende 47 jaar voor Unilever gewerkt. AMSTERDAM in de faculteit der letteren van de Vrije Universiteit is dr. C. de Deugd uit Buurmalsen be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de wijsgerige antropologie. Tot gastlector in de amerikanistiek is prof. dr. J. S. Martin uit Wageningen be noemd. AMSTERDAM Het elk jaar groeiend probleem van de vuilver werking kan alleen worden opge lost door een streekgewijze aanpak. Volledige vernietiging van het vuil zal zo kostbaar worden, dat de mees te gemeenten zich geen installatie kunnen aanschaffen. Over dertig jaar zullen veertig installaties nodig zijn, die een investering vragen van zes tot zeven miljard gulden. Dit is een conclusie, die gisteren naar voren kwam op het Nederlands congres voor openbare gezondheids regeling in de RAI. De sprekers lieten sombere geluiden horen. Prof. dr. P. Muntendam schatte, dat Nederland in het jaar 2000 11 a 12 miljard kg huisvuil moet ver werken, terwijl daar volgens an dere schattingen nog eens 10 mil jard kg industrieel afval bijkomt, plus vele tienduizenden tonnen aan autowrakken. Drs. H. F. Louwe Kooijmans, in specteur van de volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu in Gelderland, noemde verbranding de meest hygiënische en radicale me thode van vernietiging. Een pro bleem is, dat zodanige installaties moeten worden gebouwd, dat alle brandbare materialen en stankstof- fen volledig worden verbrand en geen luchtverontreiniging wordt veroorzaakt. Storten zal in de toekomst pro blemen gaan opleveren, gezien het tekort aan grond. Ook voor het com- posteren zag hij weinig toekomst, omdat door weggooiverpakkingen het composteerbare gedeelte van het vuil steeds kleiner wordt. Zelfs op het ogenblik is dat nog maar 50 pro cent. Pop-praat TT7AT in de wandeling heet „de wekelijkse filmavond op de buis" hield gisteravond toch nog wel wat meer in. W\j lieten dc informatie van Kenmerk deze week schieten om bij de NCRV het popparlement eens beter te bekijken. Een levendig programma, dat voor geïnteresseer den stof te over biedt om verder te praten. De nieuwe grammofoonplaten ivorden niet meer zo opzettelijk gepresenteerd, zij komen in de dis- etissie of wel ter afwisseling op het gesproken woord in uitvoering aan de orde. Wie wil en leeftijd speelt daarbij geen rol mag zelf vragen komen stellen. Op de tribune zitten bekende personen, die minstens zo veel praten als de panelleden. Gisteravond was zelfs Willem Duys present, niet om mee te doen, maar om trots te luisteren naar zijn 12-jarige zoon. die zich frank en vrij mengde in het debat over het moderniseren en verpoppen van klassieke composities. Popparlement zal wel populariteit veroveren, ook al om de goede en gevarieerde keus van deskundigen, die speciaal voor de uitzending wor den uitgenodigd. Naast de succesvolle vrouwelijke disjockey van Veronica zat gisteravond Vera Beths. Willy van Hemert was geflankeerd door vopmusici en andere regisseurs, in het panel troont nog altijd Guus Oster naast Marie-Cécile Moerdijk, en iedereen liet van zich horen. Een onverdeeld genoegen was het ook Kijkkijk weer te ontmoeten. Dit programma blijft riitmimten in ori ginaliteit en prettige presentatie. De NOS verstrekte na de hoofdfilm informatie over het studentenprotest dat zich binnenkort gaat manifes teren, zulks door een interview met de voorzitter van de Nederlandse Studenten Raad. Er werd in het vuur van de discussie op een ogenblik zo snel en in zulke ingewikkelde termen ge sproken, dat gespreksleider Brugsma attentie moest vragen voor het feit dat op deze manier de leek-toehoor- der er niet veel van zou begrijpen. Dat was niet overbodig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9