Felle aanval Willy Brandt op CSU-leider Strauss I Ontwerp voor I Europese I verkiezingen Meisje „au pair" tegen uitbuiting beschermd WITTEVEEN BOOS OP STEDEN Roemenië hamert op zelfstandigheid Eerste nederlaag oppositie ,Wageningse Berg' wordt gesloten „Wat doen ze er zelf aan?" Geen bestand in Libanon? Zoon (22) rijke Romein ontvoerd Maurer en Manescu naar ons land WEER LENING 8,75 PROCENT KLM-PIONIER SILLEVIS OVERLEDEN VS sluiten geen Europese bases 7 DONDERDAG 30 OKTOBER 1969 Scherp artikel in partijblad Geen erkenning van Oostaone BONN Een geladen sfeer hing gisteren in de Westduitse Bondsdag, waar de nieuwe regering van bondskanselier Willy Brandt haar uitgestippelde beleid moest verdedigen. Vooral de leider van de Beierse CSU, Franz-Josef Strauss, kreeg van Brandt de wind van voren. Hij eiste een verklaring van Strauss of hij al dan niet achter het artikel staat, ge publiceerd door de Bayernkurier, het blad van de CSU, waarin wordt gesproken over de uitverkoop van de nationale belangen door de soci-i aal-,,democraten". De bondskanselier verweet Strauss, die minister van financiën is geweest, „onnodig getalm" met de opwaarde- ring van de mark uit „nationa listische overwegingen" en „kleine ring" van de Sociaal-democratische De Koningin heeft gisteren in de Ridderzaal in Den Haag de herdenkingsbijeenkomst ter ge legenheid van het vijftigjarig arbeidsorganisatie. Op de foto van links naar rechts mr. H. E. Scheffer, vice-voorzitter van de Vereniging voor internationale rechtsorde, de Koningin, minis ter Roolvink en mr. A. Lim A Po, gevolmachtigd minister van Suriname. Europees verdrag ligt gereed LUXEMBURG Vermoedelijk zullen de ministers van buitenlandse zaken van de zes EEG-landen op hun vergadering van 10 en 11 november spreken over een ontwerp-conventie voor directe Europese verkiezingen. De conventie, die tevoren door de parlementen van de zes landen zal moeten worden geratificeerd, voor ziet allereerst in een verhoging van het aantal afgevaardigden in het Eu ropese parlement van 142 tot 284. De helft zal ook lid van een nationaal parlement moeten zijn. De verkiezingen zullen om de vijf jaar moeten worden gehouden, in al le zes landen op dezelfde dag. Als dit een zondag zou zijn kan Nederland de Europese verkiezingen de dag er voor of erna houden. Ze zullen voorts niet mogen samen vallen met nationale verkiezingen en in elk land zullen de bestaande kieswetten ook voor de Europese ver kiezingen gelden. De leeftijd om als Europees afge vaardigde gekozen te kunnen worden stelt het ontwerp van de nationale deskundigen op 25 jaar en het actief kiesrecht op 21 jaar. Ht Europese parlement had zelf een verdrievoudiging van het aantal afgevaardigden gewenst. Deskundi gen vonden dit aantal te hoog, te meer daar een uitbreiding' van de EEG in het verschiet ligt. Duitsland, Frankrijk en Italië heb ben thans 36 afgevaardigden, Neder land en België 14 en Luxemburg 6. Volgens het ontwerp zouden er voor Nederland 10 bijkomen. Heil stuat? In de Tweede Kamer is nogal felle kritiek geuit op politie en justitie, waarbij de heer Van Schaik sprak over establishment- en selectiejustitie. Jammer eigenlijk, dat de ouders van de huidige rechters niet op de Dam hebben geslapen en stickies hebben gerookt, want dit werkt nu als een nadelige handicap. Als de rechters, officieren van justi tie en politiecommissarissen eens de zelfde zedelijke moed zouden tonen «Is enige hoogleraren, die ontslag na men omdat ze kotsmisselijk werden van de „heren" activisten? Dan kun nen de bedoelde Kamerleden poli- tie-agent(e) spelen en de vooruitstre vende rellen tolereren. Ook zouden we dan revolutionaire volkstribunalen kunnen instellen: met rechters, ge kleed in manchester broeken, vale hemden, rode petjes op, vieze vetkui- ven en stickies in de mond, met een pornografisch blad vol heerlijkheden >ls wetboek. Zo kan men dan onmiddellijk begin nen met het opruimen van alles wat conservatief en reactionair is, de heer Van Rappard het eerst. En het esta blishment kan begraven worden. Het zal dan herrezen zijn in een progres sieve, radicale heilstaat (utopie is rea liteit geworden), maar zal er ook heil zijn voor Jan, Piet en Pleun de arbei ders? Of alleen voor hun zgn. leiders? Ton van der Hammen schreef over „onmenselijk hard werkende linkse «ctivisten". Toe Ton, laten ze maar eens een paar jaar in een fabriek gaan werken (waarom altijd wij arbei- lers?). Wis en waarachtig: na vijf over vijven zullen zij geen elan meer heb ben voor het sarren van politie, offi cieren van justitie en rechters van het zo dodelijk gehate establishment. Papendrccht Pleun Boer (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Sinds maan dag ligt, naar wij vernemen, op de tafel der regering een docu ment ter ondertekening, dat een eind kan maken aan de uitbui ting van het meisje, dat „au pair" in het buitenland gaat wer ken. Het is het Verdrag voor de lid staten van de Raad van Europa, waarin de rechten en plichten van de au pair-meisjes en de ontvangende familie duidelijk geregeld zijn. Tot dusver was het meisje dat au pair, dat wil zeggen tegen kost en inwoning en een zakgeldje, een jaartje in het buitenland ging wer ken volkomen afhankelijk van de vriendelijkheid of onvriendelijkheid van de ontvangende familie. In het ene gezin werd ze als een dochter behandeld, in het andere als de sloof, die voor alles goed was. Daar de meeste meisjes over geen of heel weinig geld beschikten en de thuisreis pas na het afgesproken jaar betaald werd, zijn er heel wat onge- lukkigen geweest, die geen raad meer wisten. Wanneer ook Nederland het verdrag getekend en daarna geratifi ceerd heeft, is dat verleden tijd, mits de meisjes zich laten uitzenden via, straks door een wet erkende, bu reaus. Instellingen als de Mai- bu reaus zijn hiertoe geëigend. Normale taken Het verdrag bepaalt dat voor de plaatsing een contract moet zijn opge steld, waarin dc door het meisje te verrichten werkzaamheden zijn aan gegeven. Deze werkzaamheden moe ten tot de normale taken der gezinsle den behoren en niet gewoonlijk door personeel worden verricht. Men mag het meisje dus niet alle vloeren laten schrobben, wanneer de rest van het gezin gaat picknicken. Het meisje moet onder de sociale verzekeringen van het land vallen of indien deze geen geneeskundige ver zorging waarborgen, particulier door de ontvangende familie verzekerd worden. Zij moet van haar kant een keu ringsbewijs overleggen. Ze mag niet meer dan vijf uur per dag werken, moet een dag in de week vrij hebben, waarvan eens in de maand een zondag en zij moet vrij krijgen voor kerkgang en het bijwonen van taal- of andere ont wikkelingscursussen. Ze moet een eigen kamer hebben en haar zakgeld met de betaaldagen moeten in het arbeidscontract ver meld staan. Deze au-pairregelingen mogen al leen afgesloten worden voor meisjes van 17 tot 30 jaar en zijn niet langer geldig dan één jaar met als grootste verlenging nog één jaar. Het tussen het meisje (of haar ouders of voogd) en de werkgever afgesloten contract moet gedepo neerd worden bij de bemiddelende instanties. Het verdrag is van grote betekenis voor Nederlandse meisjes, die in vrij groten getale een jaartje „au-pair" ambiëren. In 1969 werden via de Mai- bureaus ongeveer duizend plaatsin gen verzorgd, waarvan rudm tweehon derd in Frankrijk en bijna vierhon derd in Engeland. Aan het voorbereidend werk voor het verdrag heeft Nederland ruim schoots bijgedragen. Zo was voorzit ster van 'het sub-comité van het Sociale Comité van de Raad van Europa, die het ontwerp verdrag moest maken, mejuffrouw mr. E. W. S. Wolf van het ministerie van So ciale Zaken. politici tijdens zijn bezoek aan de VS. CDU-CSU-fractieleider Barzel ver dedigde de niet-aanwezige Strauss tegen wat hij noemde „kwaadwillige belastering" van zijn partijgenoot en vroeg om schorsing van de vergade ring. Bij de stenlming daarover behaalde de nieuwe coalitie (SPD en FDP) een j eerste overwinning. Een motie om de I vergadering te schorsen werd met 242 tegen 219 stemmen verworpen. Uit partij Het artikel in de Bayernkurier zegt j dat het programma van Brandt over i de Duitsland-politiek voor oud-voor zitter Kurt Schumacher van de SPD aanleiding geweest zou zijn Brandt uit de partij te stoten. „De eerste klap in de buitenlandse politiek was de erkenning van de Oostzone", aldus het blad. De Poolse communisten kennen waarschijnlijk Brandts „zwakheden" zeer precies en willen de kanselier met het aanbie den van onderhandelingen „op glad ijs brengen". Strauss stortte na zijn terugkeer met het afleggen van een korte verklaring olie op de golven van het debat. Hij zei het nationalisme de „doodgraver" van het Duitse volk en van Europa te vinden. Hij reageerde daarmee op de ver klaring van Brandt, dat de revaluatie van de mark in mei van dit jaar mislukt was door „nationalistische inspraak". Strauss distantieerde zich vervolgens nadrukkelijk van het gewraakte artikel. Hij zei op de re dacteuren van dat blad even weinig invloed te hebben als de bisschoppen en kardinalen tegenwoordig op de kerkbladen. Brandt zei daarop, tevre den te zijn over de uitleg van Strauss. Erkenning Brandt en minister van buiten landse zaken Scheel zetten in het vervolg van .het debat uiteen dat er geen sprake is van erkenning van Oost-Duitsland als een soevereine staat volgens internationaal recht. Er bestaat echter twintig jaar lang een Duitse democratische republiek en de hoop op een snelle hereniging is vervlogen, zodat middelen moeten worden gezocht voor toenadering tus sen beide landen in afwachting van een definitieve oplossing. De bondskanselier en minister Scheel hebben indirect bevestigd dat West-Duitsland niet langer automa tisch de betrekkingen met vreemde landen zal verbreken wanneer deze Oost-Duitsland erkennen, zoals de Hallstein-doctrine eiste. Barzel stemde nog in met het besluit van Brandt om besprekingen met Polen te beginnen, maar hij waarschuwde hem ervoor dat hij zonder medewerking van de oppositie op dit punt niets zou bereiken. El Fatahleider Yasser Arafat heeft in de aula van de universiteit van Damascus zijn eerste persconferentie gehouden, waar hij o.m. zei te twij felen aan de mogelijkheid met Israël aan de conferentietafel het conflict j op te lossen. Er is geen vreedzaam i antwoord op het probleem mogelijk: het motto van de vrijheidsstrijd I blijft overwinning of dood. WAGENINGEN Hotel De Wage- ningse Berg sluit per 1 januari. De veertig personeelsleden worden ontslagen. Het motief voor de sluiting is de snel groeiende (loon)kostenlast. Vol gens een directiemededeling heeft het hotel de laatste jaren een verlies van enkele tonnen geleden. Het hotel zou weer rendabel te ma ken zijn, wanneer het aantal bedden zou worden uitgebreid en een zalen complex werd gebouwd. Maar deze investeringen zouden zeker op twee miljoen gulden komen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering zal geen verder beslag leggen op de kapitaalmarkt. Zo is er ruimte ontstaan voor de ge meenten en de Bank voor Ne derlandse Gemeenten plaatst (zoals we gisteren reeds in een deel van onze oplage meldden) een lening van 150 tot 200 miljoen. Minister van financiën dr. H. J. Wltteveen deelde dit gisteren in de Tweede Kamer mee als bijdrage in het debat over de moeilijke financië le situatie van de gemeenten. Minister Witteveen zegde toe, dat, wanneer de gemeenten zouden ko men met meerjarenplannen de rege ring daarmee rekening zou gaan hou den. Teleurgesteld Minister Witteveen noemde het fi nancieel overleg met de drie grote gemeenten nuttig. Maar: „Na twee jaar ben ik ook teleurgesteld over de gesprekken. Terwijl de regering be langrijke toezeggingen heeft gedaan, bleef de beperking van de tekorten van de drie grote gemeenten uit". „Alle extra bijdragen verdwijnen In de groei van de tekorten. Dit houdt geen veroordeling in, maar het is niet waar dat wij de grote ge meenten voor dc gek hebben gehou den." Extra uitkeringen zullen in gunsti ge zin worden bezien, zodat de tekor ten in de overheidssector kunnen verdwijnen. Resteren de tekorten in de onderwijssector, de ziekenhuizen en het openbaar vervoer. De oplos sing is dat men zich meer zal confor meren aan de normen van het rijk. Het was de minister bijvoorbeeld opgevallen, dat in Rotterdam de ta rieven van de metro de helft zijn van de metrotarieven in West-Duitsland. Men zal dus, zei de minister, geleide lijk de tarieven moeten verhogen. Zijn conclusie: er zijn ernstige pro blemen, maar de situatie is minder De spreker van de oppositie, drs. H. M. Franssen (soc.), was allerminst tevreden over het geruststellende ant woord van minister Witteveen. Ook minister van binnenlandse zaken mr. Beernlnk had alles goed gepraat. „De twee ministers zijn echte witmakers, „zei drs. Franssen." Denk aan ge meenten als Leiden en Gouda. Ook de heer M. W. Schakel (a.r.) was niet tevreden gesteld. Namens zijn fraktie herhaalde hij de eis, dat in 1971 prioriteit aan de gemeenten moet worden verleend. „De ministers zien het te rooskleu rig. Er zijn gemeenten, die de laatste restanten van de reserves aanspre ken". Verworpen De twee moties van de oppositie (een van wantrouwen in het beleid en een om dc investeringen voor de BEIROET Een Libanese militai re woordvoerder heeft ontkend dat de stafchef van het Libanese leger de Palestijnse organisaties een staakt-het-vuren van 24 uur zou heb ben voorgesteld. Hij ontkende tevens dat het Libanese leger dit beweerde akkoord zou hebben gebroken en dat Libanese legereenheden zouden heb ben geschoten op een ambulance van het Palestijnse rode kruis. Volgens de radio van het Pa lestijnse bevrijdingsfront zou het bestand gistermiddag om half een zijn ingegaan. ROME De 22-jarige zoon van de rijke Romeinse landeigenaar Italo Bonanni is een week geleden ont voerd. Er is een losgeld van vierhon derd miljoen lire (2,4 miljoen gulden) geëist. De politie die de ontvoering eerst j nu bekend maakte, heeft gisteren i j twee schaapherders uit Sardinië ge- I i arresteerd. Deze zouden het losgeld I I In ontvangst hebben moeten nemen. Den Haag is geweldig trots. De Apollocapsule staat binnen onze veste. Dat wil zeggen op het dak van het Congresgebouw. Reuze at tractie voor de jeugd. Maar nu de ervaringen van een bejaard echt paar... Des ochtends om tien uur gaat de tentoonstelling open. Gedachtig aan het devies, dat wie even kan beter op stille uren kan komen, zorgde het er voor om vijf .minuten over tien present te zijn bij het Congresge bouw. Komend van de Statenlaan wan delden de echtelieden naar de hoofdingang. Stevenden op de deu ren af. Dicht.... Rammelen dan maar. Dicht ls dicht en blijft dicht. Geen levende ziel te zien. Op onderzoeking uit... Heel de voorgevel langs, linksom het gebouw langs. Elke deur, die ze tegenkwamen werd berammeld. maar bleef dicht. Eindelijk ontmoeten ze een mens, die Congresgebouwkundig was. De ruimtevaarttentoonstelling? O, aan de achterkant, dan zagen ze het wel. De achterkant. Ingang café, ingang restaurant, dan een hokje apart, de kassa voor de tentoonstellingsbe zoekers. Kaartjes gekocht. Hoe nu verder? Vriendelijk werd gewezen: daar de trap op... De open trap, die mij altijd het idee geeft, dat men van de top prompt een zwembad zal kunnen in duiken met fraaie boog. Een trap, waar je wel diep adem voor moet halen, kittig ter been zijn en stormvast. Of er geen andere manier was? Neen, eigenlijk niet. Men kon na tuurlijk weer naar voren lopen en via de hal een lift opzoeken. „Maar voor is het dicht...."! Ja. dat was wel zo, maar ergens moest toch wel een deur open zijn, al was het dan niet de normale in gang, proberen maar... De echtelieden hebben elkaar eens aangekeken, de trap nog eens geschat en besloten de tentoonstel ling maar aan ander publiek over te laten. Wat ze wel wilden was nu, om bij te komen van al het vergeefs probe ren, een kopje koffie in het café drinken.... Maar... het verhaal wordt eentonig al ben ik Multatuli niet, hoe ze ram melden en wrikten, de deur bleef dicht.... Ovidius zei het reeds: Publiek ik veracht u. gemeenten veilig te stellen) werden vanmorgen verworpen. Gisteren bleek er reeds geen meer derheid voor te bestaan. Weliswaar had drs H. Wiebenga van de PSP gezegd, dat de heer Schakel een goed requisitoir had gehouden over het be leid van de twee ministers, voor de a.r. afgevaardigde was dit geen re den om zich voor de moties te verkla ren. Hij zei: „Het is niet zo, dat een motie van wantrouwen altijd taboe is voor een regeringsfraktie. Maar als een regeringsfraktie voor zo'n motie stemt moet alles toch nauwkeurig worden overwogen. Bovendien, niet de oppositie, maar wij mogen bepa len hoe we stemmen. Als je tot de oppositie behoort, verkeer je met der gelijke moties in een comfortabele po sitie. De spreker van de KVP, de heer E. J. M. Kolfschoten, die ook veel kriti sche opmerkingen had laten horen, sloot zich bij deze motivering aan. Minister Beernlnk heeft de vele vragen van de Kamerleden zakelijk beantwoord. Hij deelde mee, dat nog dit jaar het wetsontwerp zal worden Ingediend voor een nieuwe verdeel sleutel voor de uitkeringen aan de gemeenten. De minister deelde de be zorgdheid over de ontwikkeling van de kortlopende leningen en gaf toe in het algemeen de financiële situatie van de gemeenten niet rooskleurig te vinden. Door middel van een walkie- talkie heeft hij eerder (foto onder) de machinisten het sein gegeven dat zij konden beginnen met de liquidatie van de berg. Jn zeven jaar tijd hoopt men de berg afgegraven te hebben. Het bergpuin wordt gebruikt om de grintgaten in de Maas op te vullen. De steenberg van de mijn Mau- rits bij Geleen vormt nu nog een pittoresk decor, een soort mini- berglandschap in ons zo karig met natuurhoogbouw bedeeld land. Maar binnenkort is de berg van het toneel verdwenen, want de afgraving is gisteren gestart. Op de foto boven prins Claus met mr. dr. Chr. J. M. A. van Rooij, commissaris der Koningin in Limburg, halver wege de steenberg. BOEKAREST De Roemeen se premier Maurer en zijn mi nister van buitenlandse zaken Manescu zullen een tegenbezoek brengen aan ons land, zo is be- .sloten tijdens het bezoek van de ministers De Jong en Luns al daar. De partijen zijn verder overeenge komen op 3 november te gaan praten over een nieuw langlopend han delsakkoord, teneinde wegen te zoe ken naar uitbreiding van het han delsverkeer en een evenwichtiger ontwikkeling daarvan. Dit staat in de gemeenschappelijke verklaring die vandaag aan het einde van het bezoek van de Nederlandse ministers in Boekarest is uitgegeven. Beide partijen beklemtonen het bijzondere belang van de strikte eer biediging, in de betrekkingen tussen de staten, van de soevereiniteit en nationale onafhankelijkheid, van de rechtsgelijkheid en niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden. De Roemenen hebben dit tijdens de besprekingen duidelijk naar voren gebracht. „Het is duidelijk waarop dit slaat", zei minister Luns, -die nog opmerkte dat Roemenië langzaam en voorzich tig, zonder te provoceren, zijn opvat ting van toenadering vrijwel on gestoord heeft kunnen voortzetten. Premier De Jong wees op de grote mate van onafhankelijkheid die Roe menië zich heeft kunnen verwerven. De besprekingen zijn over het ge heel genomen bijzonder vruchtbaar en belangwekkend geweest en heb ben goede resultaten afgeworpen zo wel wat betreft de betrekkingen tus sen de twee landen als de Europese veiligheid, aldus premier De Jong. Hij zei, dat de Europese veilig heidsconferentie, de NAVO en het Warschaupact de belangrijkste on- AMSTERDAM Er wordt op- I nieuw een lening uitgegeven tegen het hoge percentage van 8 3/4. De ƒ6 miljoen lening in stukken van 1Ó00 is voor dc stichting Rooms Katholie- ke Ziekenverpleging in Zwolle (zie kenhuis De Weezenlanden). Koers van uitgifte is honderd procent. derwerpen van gesprek waren ge weest. Het vraagstuk van de Europese veiligheid moet op realistische wijze worden benaderd zowel door middel van bilaterale als multilaterale con tacten, teneinde de standpunten tot elkaar te brengen en de onderwerpen vast te stellen welke een thema zou den kunnen vormen voor vruchtbare onderhandelingen, die leiden tot een versterking van de veiligheid. In de gemeenschappelijke verkla ring staat tenslotte dat belde landen in de onmiddellijke toekomst zullen trachten te komen tot de afschaffing van de visumplicht. SCHIPHOL „Boon" Slllevis, een van de eerste Nederlandse vliegers van de KLM is in het Diaconessen- ziekenhuis in Leiden overleden, Hij was 74 jaar. In 1918 behaalde hij zijn internati onaal vliegbrevet en trad vier jaar later in dienst van de KLM. Tot 1949 vloog de heer Sillevis alle typen ma chines, van de Havilland 9 tot de Super Constellation. Hij maakte in 1933 als tweede bestuurder op een Fokker F 12 toestel zijn eerste retourvlucht naar het toenmalige Batavia, een reis die 41 dagen duurde. Zijn staat van dienst vermeldt zeventienduizend vlieguren, waarin hij vier miljoen ki lometer aflegde. Het stoffelijk overschot is gisteren in alle stilte gecremeerd. WASHINGTON Dc Verenigd* Staten zullen in Europa géén militaire bases sluiten. De inkrimping van het personeelsbestand ip Europa is onbe duidend, aldus het Amerikaanse mi nisterie van defensie. In totaal 307 j militaire instellingen zullen worden 1 opgeheven of ingekrompen. Dit gaat I gepaard met ontslag van 37.800 mili tairen en 27.000 burgers. Het Penta gon hoopt door een en ander volgend i jaar drie miljard dollar te bezuinl- I gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7