VLEET .LSMEER VERWACHT VEEL BUITENLANDS BEZOEK Raad Warmond achter bestemmingsplannen Tweede dag monsterproces tegen Haarlemse rechter DE ZILK Hearing in Handtekeningenactie ouders in Leimuiden 1LOEMENVAKTENTOONSTELLÏNG VAN STEEDS GROTERE BETEKENIS Mevr. v. d. Vijver neemt afscheid Gezag overheid wordt ondermijnd Visserij nieuws bij de Na ongeluk dinsdag op W. van der Velden weg SCHEEPV AARTBERICHTEN ÉUWE IEIDSE COURANT DONDERDAG 30 OKTOBER In* jnl (Van één onzer verslaggevers) de AALSMEER De afdeling Aalsmeer van de Koninklijke Nederland- Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, organiseert van 6 tot en met 9 ovember, een bloemenvaktentoonstellvng in de Centrale Aalsmeerse L retling. Donderdag 6 november om kalf elf 's-morgens zal de expositie, ie in binnen- en buitenland de laatste jaren steeds meer in de belang- telling is komen te staan, officieel worden geopend door de heer H. lemund, Zentxal-Prasident des Schweizerischen Gartnermeister- erbandes. Het vorig jaar werd de bloemen- aktentoonstelling bezocht door 24.900 ne elangstellenden, van wie 7000 uit et buitenland afkomstig waren. oewel de tentoonstelling in de jJd( erste plaats is bedoeld voor de je andelaar, is ook het leken-publiek Tan harte welkom en dan vooral p de laatste twee dagen resp. van 2 tot 22 en 12 tot 18 uur, als de andelaren zich min of meer zul- yJen hebben teruggetrokken. 'Uit alle landen van West-Europa porden weer kwekers en handela- i verwacht die naar Aalsmeer ko- ;n om zich op de hoogte te stel- ;n van de beste en nieuwste voort- ren gselen van de Nederlandse loemisterij. De bloemenvaktentoon- telling 1969 neemt in totaal een op- erviakte in beslag van 5300 m2, /aarvan 4000 m2 door 55 decora- leve grote en kleinere groepen pot- lanten en snijbloemen. Ook zal er een groot aantal tech nische stands te vinden zijn. Het pantal stands is groter dan vorig K Als primeur voor de tentoonstel- ing wordt genoemd de witte Euphor ia Fulgens. waarvan wordt ver nacht dat dit artikel een rol zal aan spelen bij de kerstversierin- Bloemsierkunst De 35 technische standhouders uilen produkten tonen, waaronder reel machinerieën, te weten oppot- nachines, sorteermachines voor snij- iloemen, beregeningsapparatuur en •indapparatuur etc. Het aantal gegadigden voor de entoonstelling was zo groot, dat ve en moesten worden afgewezen. Er s nu zelfs al een lijst gegadigden Burgemeester opende kunsthandel in Rijnsburg RIJNSBURG Een groot aantal iloemstukken, een geweldige be- angstelling en een goed zakelijk be- ;in had mej. J. v Rhijn gistermid- ag, toen zij haar kunsthandel in it remisecentrum opende. De officiële opening verrichtte lurgemeester Koomans. Verder wa- •en er vertegenwoordigers van de tamer van Koophandel en van de fdeling Rijnsburg van de chr. mid- lenstandsbond. Burgemeester Koo- nans releveerde dat het winkelcen- rum De Remise nu op één na in lebruik is genomen. Hij wenste mej. fan Rhijn veel succes, waarna twee oud-Hollandse klederdracht ge- token kinderen haar een schilderij de Rijnsburgse toren en het >ude raadhuis aanboden. RIJNSBURG Dinsdag 4 novem ber om 15.00 uur zal tijdens een re ceptie in de school „De Vijverhof' afscheid genomen worden van me vrouw C W E v d Vijverv d Voet. Mevrouw v d Vijverv d Voet is vanaf 1933 presidente en lid van het bestuur van de chr. kleuter scholen in Rijnsburg. Zestig jaar ingezet voor epilepsie LISSE In gebouw Rehoboth !*erd gisteravond het 60-jarig 'bestaan van de afd. Lisse van de j*Macht van het Kleine' herdacht. Ds. J. van der Velden hield een in leiding over de begrippen macht en kleine. De heer J. de Vries van „Meer en Bosch" te Heemstede was zeer dank- war, dat in Lisse zo hard wordt ge werkt ten behoeve van hen, die door epilepsie zijn getroffen. Vooral dank z'j de stimulerende leiding van me vrouw C. de Vries-de Kooker, die nu al 23 jaar de leiding heeft, is het werk sterk uitgegroeid. Van 300 leden in 1946 met 10 col- 1 cc trices is het ledental gestegen tot 1300 met 28 collectrices. Namens Meer en Bosch overhandigde hij aan ae collectrices een verzilverd lepel de. Na de pauze vertelde mevrouw C- A. M. ten Hagen-Verduyn een boeiend resiverhaal aan de hand pan dia's van Midden-Amerika. SEMEENTE KATWIJK BEKENDMAKING Bestemmingsplan Katwijk aan Zee Centrum) f burgemeester der gemeente Katwijk aakt ter voldoening aan het bepaalde artikel 23. lid 2, van de wet op de imtelijke ordening bekend dat met in nig van 3 november 1969 gedurende één aand voor een ieder ter inzage ligt het Kwerp-besluit tot aanvulling van de jorschriften behorende bij het bestem- mgsplan ..Katwijk aan Zee 'centrum)", als dit plan werd vastgesteld door de ™°P 6 april 1967 en gedeeltelijk werd "Wgekeurd door gedeputeerde staten provincie Zuid-Holland bij hun be- wit van 6 december 1967, G.S. no. 466/1. cdurende bovenbedoelde termijn kan ■n ieder schriftelijk bij de gemeenteraad waren tegen het ontwerp-besluit in lenen. ktwijk. 30 oktober 1969. De burgemeester van Katwijk. A. G. VERMEULEN voor de bloemenvaktentoonstelling die in 1970 zal worden gehouden. De nationale bloemenvaktentoon stelling is de laatste jaren een eve nement van de grootste betekenis geworden voor de bloemisterij en bloemenhandel in binnen- en bui tenland. Deze tentoonstelling die ook op het gebied van de bloemsierkunst „groots" wordt genoemd, maakt het mogelijk dat nieuwe kontakten wor den gelegd tussen producent en af nemer. Een deel van de tentoon stelling is ook gewijd aan diverse vormen van tuinbouwtechniek in uitgebreide zin. De tentoonstelling is geopend don derdag 6 november om 13.00 uur tot 22.00 uur, vrijdag 7 en zaterdag 8 november van des morgens 9 tot 's-avonds 22 uur en zondag van 12 tot 18 uur. OUDE TOREN NU OP MONUMENTENLIJST WARMOND De lange raads- agenda, die gisteravond in record tijd werd afgewerkt, begon met de goedkeuring van de geloofsbrieven van de heer G. F .J. Vellekoop, die als PvdA-raadsüd de heer H. Scheltens zal opvolgen. Vervolgens werden de voorstel len van B. en W. met betrekking tot het bestemmingsplan West en Oranje Nassaulaan goedgekeurd. Tevens werd een bedrag van 30.000 beschikbaar gesteld voor andere be stemmingsplannen. Eveneens goed keuring verkreeg het voorstel tot subsidieverlening aan de Interker kelijke Stichting Maatschappelijk Werk Oegstgeest-Warmond, waar door het mogelijk wordt een maat schappelijk werkster met volledige dagtaak aan te stellen. Geen bezwaar had de raad tegen een uitkering van 4.222 aan de Stichting Katholiek Onderwijs voor de aanschaf van leermiddelen. Sportzaal Het college van B. en W. zegde toe het voorstel om de Oude Toren op de monumentenlijst te zetten, nog nader in behandeling te ne men. Dit is ook het geval met de buitenplaats Oogstergeest. Sceptisch stond het college tegen de plaatsing van de woning Burgemeester Kete laarstraat 1 op de lijst, omdat dit voor de gemeente belangrijke finan ciële consequenties zou hebben. Fi nanciële medewerking van het rijk zal in dit geval onontbeerlijk zijn. De raad keurde heit voorstel goed om een lening van 485.000 aan te gaan voor de bouw van een sport zaal. Subsidie zal worden verleend aan de afdeling toneel van St. Matthias, het comité Jeugdnatuur- Nieuwe landijsbaan in SASSENHEIM SASSENHEIM De werkzaamhe den aan de nieuwe landijsbaan in de Kooi zijn zover gevorderd, dat bij vorst deze baan gebruikt kan worden. Ook de tennisbaan, die jarenlang goe de diensten heeft bewezen,azal hij eerste vorst nog ten dienste staan. De ijsbaan is er in de eerste plaats om de jeugd veilig te stellen en te laten ge nieten van deze mooie sport. Niette min zijn ook alle schaatsliefhebbers welkom. Onmisbaar hiervoor is het lid maatschap van de -Sassenheimse IJsclub. De contributie bedraagt per persoon vanaf 16 jaar f3 per jaar. Voor een gezin met kinderen beneden 13 jaar is dit f4 per jaar. Voor jonge ren van 13 tot 15 jaar f 1 per jaar. Na 1 december wordt de contributie met 50 procent verhoogd. Kinderen beneden de 13 jaar heb ben 's avonds geen recht van toegang op de baan. De kaarten zijn strikt persoonlijk. Voor het lidmaatschap kan men zich melden bij de heer J. H. Karremans, Hoofdstraat 119. De alge mene ledenvergadering van de IJsclub is dinsdag 18 november om 8 uur in het Bruine Paard. Burgerlijke stand van Noordwijk NOORDWIJK Geboren: Bas- tiaan P.. z v Wesseling B. en Van Beelen W., Douzastraat 12; Dirk J., z v Spaanderman, J. en Van Die, C., Boekerslootlaan 105; Frederike J., d v Van Zuilekom, H. en Week hout, M., Boerenburgerweg 56; Mo nique M. W., d v Verkade, H. P. en Rodenburg, M. A., Scheveningse- straat 6; Petronella J. G., d v Van Rijn, C. A. M. en Onderwater, A. C. G., Zoutmanstraat 34; Hermina Th. C., d v Van der Zalm, N. M. P. en Wouters, G. M. C., Kerkhofpad 29. Ondertrouwd: Immerzeel, M. C., 24 jaar, Noordwijkerhout, en Van Eeden, A. M. A., 24 jaar. Voorstraat 16; Van den Berg, A., 24 jaar, Jan Kloosstraait 60 en Brekelmans, A. A. Th.. Tramsteeg 49. Gehuwd: Van Luik, P. J., 21 jaar. Lisse, en Langeveld, W. L. M.. 20 jaar, Jacob Juchstraat 32; Storten beker, A., 23 jaar. Delft, en Van Duijn. T.. L. Berkemeierstraat 37; Van Tright, J., 31 jaar. Eindhoven, en Peeperkorn, C. A. M., 28 jaar, Van L. Stirumstraat 13; Lansber gen, S., 23 jaar, Schiedam, en Van Duijn, P. H., 21 jaar, Piet Hein- straat 44; Jordan. Chr. J. Th., 22 jaar, Witte de Withstraat 13 en Timmermans, A., 22 jaar, W. de Withstraat 13. Overleden; Heemskerk, J. W„ 40 jaar, Hyacintstraat 31; Kruis, L., wed. v. J. Molegraaf, 75 jaar, Lin- denhofstraat 10; Van Bockhove, P., 55 jaar. Meidoornstraat 6. wacht en aan het georganiseerd schoolconcert. Ten slotte ging de raad ertoe over de sport-, agra rische en economische commissies samen te stellen. De samenstelling van de commissie voor sociale aan gelegenheden werd aangehouden. Voor de onteigening van de gron den in het bestemmingsplan „Ende poel" werd een krediet van ƒ360.239 beschikbaar gesteld in het belang van de volkshuisvesting alsmede een schadeloosstelling van ƒ336.000 aan de eigenaren van de grond. B. van der Ploeg veertig jaar bij gemeentelverken VOORHOUT Een heel bekende en geachte persoonlijkheid in Voor hout viert 3 nov. het feit dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij ge meentewerken. De heer B v d Ploeg, in de volksmond „Bart", kwam als boerenarbeider uit het „lage land" in de bollenstreek werken. Na een poos solliciteerde hij naar de betrekking van tweede man bij gemeentewerken. Hij werd aangenomen en na enkele jaren als voorman benoemd, met twee man personeel. Per 1 juli 1947 werd hij opzichter en belast met de leiding van het buitenpersoneel. Nu heeft hij de leiding over elf man. Bait heeft in zijn loopbaan zes burgemeesters gehad en onder lei ding gestaan van vier gemeente-archi tecten. Vooral in het begin was hij naast zijn buitenwerk ook dikwijls invaller in allerlei funkties op het gemeentehuis. De gemeente Voorhout heeft het aan hem te danken dat zij een goede naam heeft wat de gladheid van de wegen in de winter betreft. Bart maakte er een gewetenszaak van te voorkomen dat ook maar één mens een ongeluk zou krijgen. Bij nacht en ontij is hij paraat ge weest. Van de vrijwillige brandweer van Voorhout is hij jarenlang lid. Hij is belast met het onderhoud van de motorbrandspuit. In maart 1970 hoopt hij met pen sioen te gaan. De gemeente zal dit jubileum niet zomaar voorbij laten gaan. Het zal worden gevierd op maandag 3 november in het ge meentehuis, tijdens een bijeenkomst van de gemeenteraad en het ge- meentepersoneel. Voor de bevolking is er van vijf tot zes uur gelegenheid tot gelukwensen. ELSBROEK KRIJGT SPEELTUIN HILLEGOM Gisteravond is in de zaal van de technische school de oprichtingsvergadering van een speeltuinvereniging voor de wijk Elsbroek gehouden. In de weken voor deze vergadering hebben zich 167 leden en 69 donateurs opgegeven. De heer C. Brouwer, voorzitter, vertelde dat er een brief van B. en W. was gekomen met de toezegging van een subsidie van 1000 gulden. Hij voegde eraan toe dat 12-000 gul den subsidie was aangevraagd voor het inrichten van de speeltuin. NOORDWIJKERHOUT In het sportcomplex Wassenaar in De Zilk werd gisteravond voor de bevolking een hearing gehouden. Burgemeester Bosma zei, dat Noordwijkerhout een bijzondere bevolkingsstructuur heeft door het aantal grote gezinnen. Een bewoner van het uitbreidingsplan Wassenaar vroeg een zebrapad over de Zilkerduinweg. De burgemeester zegde toe met de provincie overleg te plegen. Men was niet te spreken over de c.v. in de nieuwe huizen in „Wasse naar". De voorzitter zei, dat hij wel als tussenpersoon wilde optreden tus sen de woningbouwvereniging en de leverancier. De heer Bakker vroeg om een speelplaats voor de kinderen, maar raadslid Timmer vond dit aller eerst een zaak van particulier ini tiatief. Dr. v. d. Lugt pleitte voor een ge meenschapshuis. Dit vraagstuk zal nader worden bezien. De heer Geer- lings pleitte voor de instelling van een woonruimte-adviescommissie, die effectief werkt, maar raadslid Maars- seveen zei, dat er daardoor geen huizen bij komen. De plaats voor de bouw van een zwembad, namelijk Boekhorst, vond de vergadering ge lukkig. Die plaats is 't dichtst bij De Zilk. LISSE Ds. Venema uit Zwjjn- drecht hield gisteravond een tijd- rede voor de afdeling Lisse en de afdeling Lisserbroek van de SGP in het verenigingsgebouw van de geref. gemeente. Ds. Venema, zei dat in deze tijd het gezag van overheid en ouders wordt ondermijnd, maar in dit aantasten van het gezag wordt in principe God zelf aangetast. Over de huidige voorspoed zei hij, dat hierin zich al tekenen van de antichrist weerspiegelen. Een kerk zonder Christus en een ontgod- delijkte wereld zullen volgens de bijbel samengaan om de christe nen te treffen door een radicale uit sluiting van het staatkundig en maatschappelijk bestel. Toch Is het niet hopeloos, want door alle af val en ongeloof heen gaat God door naar een vast plan. (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG De tweede dag van het „rechterlijk monsterproces" voor de Haagse rechtbank zette vanmorgen opnieuw in met vragen over de banden onder de auto van rechter mr. R. Thans stonden de vier banden voor de tafel van de rechtbank. Verder waren in de zaal ge bracht het wrak van deb romfiets, waarop de verongelukte 18-jarige H. Lammers reed tijdens de botsing, en portieren en enkele onderdelen van de auto van verdachte. De rijksrechercheur R. Scherer gaf eerst nog een korte beschouwing over de toestand van de banden. Er was nl. reeds eerder meege deeld, dat op de ochtend van 21 fe bruari, een pompbediende de banden op te grote spanning zou hebben ge bracht. De opperwachtmeester van de rijks politie, commandant van de slipbaan, gaf als zijn conclusie te kennen, dat de banden op een spanning van 29 pond waren gebracht, hetgeen onge veer 5 pond hoger is dan toegestaan. Dit zou mede een gevolg zijn van het feit, dat verdachte aan de pomp bediende had gezegd, „Geef ze royaal de spanning". „Dat deed ik", aldus verdachte, omdat zo vaak onvoldoen de aandacht daaraan wordt gegeven". De banden bleken later aan de rechterzijde iets minder spanning te bezitten dan aan de linkerkant. Dit zou een gevolg kunnen zijn, dat de auto bij het slippen tegen de stoep rand terecht is gekomen, waardoor uit de tubeless-banden lucht kan zijn ontsnapt. De slips is waarschijnlijk tegen de klok in gebeurd, dus van rechts naar links. „Kan de botsing met de bromfietser van invloed zijn geweest op de slip beweging", zo informeert de presi dent van de rechtbank. „Vrijwel niet", meent getuige. Volgens getuige is de bromfietser zelf terecht gekomen tegen het mid dengedeelte van de auto, de brom fiets iets meer naar achteren, gezien de beschadigingen. De verdedigers, mr. Benno Stok vis en m-. Van Empel nemen iedere gelegenheid te baat, om bij verkla ringen de nodige twijfel te trekken. Omdat de president voorrang wil geven aan degenen die sterk aan tijd zijn gebonden, zoals de doktoren die zijn gedagvaard, wordt dan eerst de arts A. H. V. C. de IJMUIDEN In de Noord deden zich geen schokkende veranderingen voor. Dit betekende voor de Neder landse treiters weer een ruime buit aan koolvis en weinig anders. De kool- visproduktie bestond voornamelijk uit de kleine zwarte soort. Hiervan kreeg men uit een trek van zestig manden zeker vijftig manden aan boord. Uit de karige rest kon de voorraad in de ruimen worden aangevuld met wat kabeljauw, schelvis, wijting en gul. Haring en makreel zwommen in deze omgeving vrijwel niet rond. Voor de loggers en kotters, die nog steeds achter de tong aanzaten, waren over het geheel genomen schrale resultaten weggelegd. Een enkele uitschieter van dertig kilo uit een trek kon niet verhullen, dat de vangsten over de hele linie matig waren. Meestal leverde een poging niet meer op dan 15 kilo met daarbij een mand of zes andere vis. Hierbij was de schol uitgetekend ln de meerderheid. De buit aan andere soorten was vrijwel nihil. Vooral de tarbot vertikte het nog steeds zich in aantrekkelijke hoeveelheden te laten verschalken. Beter nieuws werd ver nomen van de grotere kotters, die zich in de contreien van 55 NB op hielden Zij noteerden gemiddelde trekken van 15 manden hoops met niet zelden een opwaartse druk naar twintig manden. De schelvis had een overwicht maar ook aan gul en wij ting werden redelijke beetjes boven water getrokken. De vangst bleef in vele gevallen niet tot deze vissoorten beperkt. Verscheidene vaartuigen be machtigden ook wat kleine haai. makreel en kabeljauw. Onder de Ne derlandse kust wilde het nog niet vlotten. De kleinere eenheden deden hun uiterste best er iets van te maken, maar het zat er in de meeste gevallen niet in. Een trek van tien manden den de vaartuigen veel last van het betekenis beschouwd. Bovendien had den de vaartuigen veel lasts van het briezerige weer waardoor de activi teit gering was. Een groot aantal schepen bleef aan de kant liggen. Met pensioen Onderhavenmeester 'B> J Born zet vrijdag 31 oktober een streep LEIMUIDEN De Willem van der Veldenweg is gevaarlijk voor schoolgaande kinderen. Daarvan is het personeel van de St. Jansschool overtuigd. Men is bezig een handte kenactie op touw te zetten onder de ouders van de leerlingen met het doel deze weg, waarover dagelijks honderden kinderen naar school fiet sen, veiliger te maken- Dit alles n.a.v. een ongeluk dins dag, waarbij een automobilist met zijn bestelauto twee kinderen niet meer kon ontwijken. D* 7-iarige Bennie van der Vooieer scheurtje in zijn schedel en de 6- jarige André van Beekveld, die ver pleegd wordt in het ziekenhuis Rijn- oord liep een zware hersenschudding op. Het hoofd van de school, de heer A. Merks, heeft een open brief naar het gemeentebestuur gestuurd met daarin een aantal voorstellen, zoals snelheidsbeperking, een fietspad al leen voor fietsers en het instellen van éénrichtingsverkeer. Over 14 dagen, zo wordt verwacht, zal de lijst met handtekeningen aan de burgemeester worden overhandigd. achter zijn carrière bij het IJmuidense Staatvissershavenbedrijf. Na bijna 48 jaar bij deze instantie te hebben ge werkt gaat de heer Born met pen sioen. Op zijn afscheidsdag wordt de onderhavenmeester in hotel Kennemer- hof aan de Kennemerlaan in IJmuiden van vier tot zes uur een receptie aan geboden. De heer Bom begon zijn loopbaan bij het bedrijf op 2 januari 1922 als dokknecht in losse dienst. Een jaar later volgde „promotie" tot dokknecht in tijdelijke dienst. Pas tien jaar nadien volgde een bevorde ring tot havenknecht in tijdelijke dienst. In 1935 kreeg de heer Bom eindelijk zijn vaste aanstelling. In augustus 1951 mocht de heer Bom zich eerste havenknecht noemen. In de herfst van 1954 werd hij be noemd tot havenwachter A. Zes jaar later stapte de heer Bom in zijn huidige functie. Toen de heer Bom veertig jaar in dienst was van het Staatsvissershavenbedrijf werd hij onderscheiden met de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Wat er was Aan de IJmuidense markt ver schenen 8 vaartuigen Zij zorgden voor een aanvoer van 605 kisten vis. waar van 200 kisten schelvis. 25 kisten wijting. 10 kisten gul en kabeljauw. 60 kisten kleine gul. 200 kisten ma kreel. 60 kisten schol. 10 kisten schar. 40 kisten diversen. 100 stuks stijve kabeljauw en 500 kilo tong. Verder waren er 275 kleine kisten schelvis en 154 kleine kisten makreel. De tong was stukken duurder dan op de voorgaande dagen. Vooral de kleinere soorten zorgden voor een goed herstel. De slips zat met een notering van f 4.41 tot f 4.39 dik boven de vier gulden. Dat was zeker drie kwartjes per kilo meer dan op de voorgaande dag. Het beste eemiddelde was met een koers van f5.52 tot f5.39 voor de tong 1. De grote soort bleef met een notering van f5.10 tot f5.07 ver achter. Ook de tarbot lag met een gemiddelde van ruim vijf gulden beter in de markt. De braadschelvis begon op f 35 niet slecht, maar al spoedig zat de klad er weer in. Op de laatste ronde was het minimum spoedig bereikt en dat betekende het nodige werk voot de kattencentrale. De pennen handhaafden zich met een constante koers van f 44 beter. De gul stond er weer goed op. Voor de grote soort betaalden de kopers op de eerste afslag f82. Onder de f67 kon den zij later niet terecht De kleine gul was met een notering van f62 tot f48 voor de kattencentrale weer een on bereikbaar ideaal. Bij de schol wisten vooral de tweetjes weer van wanten. Zij bedongen een hoogste bod van f75. Met de schar viel evenmin te spotten. De schaarste leidde tot een mooi gemiddelde van vijftig gulden. Het beetje haring ging tegen ruim f 45 per vijftig kilo bijzonder vlot van de hand. De wijting had het weer moeilijk. De notering voor de dichte soort zakte na een matige inzet van twintig gulden naar f 14.50 en dat was slechts een fractie boven het minimum. De makreel bereikte voor de goede kwaliteit een top van f46. Voor de mindere soort was de belangstelling heel wat geringer. Een deel werd zelfs op het minimum gedrukt. De kabel jauw moest wat terrein prijsgeven De grote soort schommelde tussen f 140 en f122. Voor vrijdag Voor de vrijdagmarkt was thuis- stomend de VL 153 Lies je en Rutger met 980 kisten. Spiegeler uit Diemen als getuige deskundige a decharge gehoord. Deze deed op de avond van het ongeval dienst in de Maria stich ting te Haarlem. Omstreeks zes uur, ongeveer 20 minuten dus na het ongeval, werd daar de heer R. binnengebracht. Getuige had aan diens gelaat enkele kleine verwondingen gecon stateerd. Op een vraag van de president deelt getuige mee, dat de gang van verdachte tijdens het lopen naar de behandelingskamer normaal was. President: „En hebt u dranklucht bü hem waargenomen?" Getuige: „Ik heb niets daarvan geroken." President: „U zou dus niet hebben gezegd, dat de heer R. drank had gebruikt. In dat geval zou u het wel hebben geroken." „Ik heb van drankgebruik niets kunnen bemerken", aldus getuige. Luminal Een belangrijke getuige-deskun- dige is dr F. A. Nelemans. arts- farmacoloog, privaat docent aan de Rijks Universiteit in Utrecht. Er was in het bloed van verdach te een alcoholpromilage aangetrof fen van 1.05. Zoals bekend, wordt aangenomen dat 0,6 het maximum is voor een autobestuurder. Verdachte had toegegeven die middag „enkele" glaasjes „Bloody Mary", een tumbler tomatensap met „een scheut" wodka, te hebben gedronken. Volgens verdachte zou de wodka een totaal van 80 cc heb ben bedragen. „Dat kan niet", aldus dr Nele mans, „dat moet bij genoemd alco holpromilage tussen 165 en 400 cc zijn geweest, maar waarschijnlijk 200 cc". Gedurende plm. 13 jaar gebruikt verdachte het kalmerend middel luminal, waarvan dr Nele mans opmerkt, dat dit de werking versterkt van alcohol. Gedurende ongeveer 23 jaar gebruikt verdach te diverse medicamenten, doch daarvan is het dr Nelemans niet mogelijk de werking op drank pre cies vast te stellen. De medicamenten waren voor geschreven om „in balans" te blij ven. Ook in de urine van verdachte zijn stoffen aangetroffen, die moge lijk invloed op de toestand kunnen uitoefenen. Mr Van Empel vroeg of het be kend is, dat wel eens fouten wor den gemaakt bij het nemen van bloedproeven of dat verwisselingen plaatsvinden. Getuige: „Ja, dat kan." De Haarlemse arts S K. Lie, die verdachte ongeveer een uur na het ongeval bloed had afgetapt, was tot de conclussie gekomen, dat deze ..niert merkbaar onder invloed was", zo geeft mr. Van Empel te kennen. Dr. Neleemans: „Dat kan ik niet beoordelen". Volgens drs. Lie was verdachte ook normaal en beheerst. Direct ziet de verdeddiging weer een kans: „Vindt u dat een derge lijke man dan niet in staat zou zijn een auto naar behoren te besturen?", informeert mr. Van Emped. „Dat kan ik op grond van zulk een mededeling niet zeggen", geeft dr. Nelemans te kennen. „Het gaa* er niet om wat zo iemand niet doet. maar hetgeen hij wèl doet". Op een vraag van de president verklaart dr. Nelemans, dat gebruik van luminal op zichzelf de rijvaar digheid niet behoeft te verminderen. Anders staat het echter bij drank gebruik. Dan is zelfs een geringe dosering van betekenis. Verdachte gebruikt nL ongeveer 80 miligram luminal per dag. „Dat is een hoeveelheid, die veel personen zeer goed kunnen ver dragen". verklaart dr. Nelemans. Het staat echter wel vast, dat iemand, die alcohol gebruikt, slech ter rijdt dan wanneer hij dat niet doet. De officier wijst erop. dat in dit gevall speciale maattregelen zijn ge nomen bij het onderzoek Zo is het bloed zesmaal onder zocht. de urine viermaal, zulks aan de hand van de standaard-analyse. In het bloed is een alcoholpercen tage aangetroffen van 1.15-122, en in de urine-. Verdachte: „De ace- ton- Officier (scherp) „Wilt u mij niet in de rede vallen"? Verdediger: ..Verdachte wilde u helpen". De Of ficier kijkt mr. Van Empel bestraf fend aan. „Gaat u verder", zegt de president. De Officier vervolgt, dat in de uri ne geen afwijking van betekenis is aangetroffen. Is dat een reden voor de juistheid van bepaling? Dr- Nele mans antwoordt bevestigend. Mr. van Empel herinnert aan een artikel in „Medisch Contact" waarbij dr. Esser constateert, dat wel fouten worden gemaakt bij de bloedproeven en de verzending van het bloed. „Ik heb op die suggestie al gereageerd", geeft dr. Nelemans te kennen. De schrijver van het artikel bleek met op de hoogte van oorzaken en bepa lingen waaronder gewerkt wordt". Hij schrijft over gisting welke 's zo mers bij warm weer zou plaatsvin den., doch dit is onjuist Na het verhoor van dr. Nelemans is er de 25-jarige Leidse student W. J. Knots, die berekeningen heeft ge maakt omtrent de botsing. Hij komt tot de conclusie,, dat er geen botsing heeft plaatsgevonden tussen de auto van verdachte en de bromfiets, dan dat bepaalde getuigenverklaringen niet juist zijn. Rechter mr. Stolk verklaart te twijfelen aan het gezag van deze des kundige. Om 1 uur werd de zitting geschorst tot twee uur. Eerste lij sl Achilles 28 NO Sombrero Alnltak 28 Charleston verw Adonis 28 NW Azoren Algol 28 Z Accra Alee tas 28 O Malta Amyntas 28 O Kp de Gata Acila 28 ZW Mossamedes Alkes 28 ZW Ilhade Boavista Amer&kerk 29 Bremen ve Ampenan 28 ZO Ascension Balung 28 NO Flnlstere Chevron Madrid 28 ZW Quessant Daphuls 28 N Flnlstere Esso Den Haag 28 ZO Tunis Elizabeth Broere 28 NO Hoek van Holland Grootekerk 29 Colombo verw Grotedljk 28 pass Keywest Gaasterdyk 28 Antwerpen Kara 28 Tees port nr Ham burg Karimun 28 Antwerpen nr Rotterdam Keizerswaard 28 NW Puerto Rico Kerkedljk 29 Luanda verw Kloosterdijk 28 New Orleans nr Savannah Kenia 28 Nhatzang Kermia 28 ZW Bombay La Llbclla 28 Maracaibo nr Paulsboro Laarderkerk 28 .Antwerpen nr Rotterdam Lelderkerk 29 pass Kp Aglel- has Meerdrecht 28 Baiecomeau nr Avonmouth Merwelloyd 28 Paramaribo Moerdijk 28 London nr Huil Macoma 28 O Rotterdam Montferland 28 W Lissabon Nederrhone 28 W Amsterdam Xeptunls 29 Ponce verw Neverttap28 NO Masira Ondlna 28 NO Mombasa Ouwerkerk 28 ZW Abidjan Pericles 28 Valparaiso Pisco Parkhaven 28 ZO Quessant Prins der Nederlanden 28 NO Flores Straat Auckland 30 East London verw Stanislas 28 ZO Kp Bon Stad Zwolle 28 Hampton ro ads Steenkerk 28 W Dakar Straat Cumberland 28 O Cook town Straat Holland 28 NO Trlstandacunha Thaletas 28 ZO Kreta Zulderkerk 28 Kaapstad nr Port Elizabeth Tankers Abida 30 te Singapore verw. verm Singapore Area Acila 25 late pm Kaapstad gepass op weg naar Ango Ango. Pointe Nolre. Lagos. Abidjan. Curacao verm us Gulf, R'dam. Hamburg. Genua. Piraeus Acmaea 2 am te Yokkalchl verw, verm Bukom Atys l ln de Perz Golf verw verm Bandar Mahshahr. Bukom Camltla verm 3 gereed dok ken rdm Rotterdam Caplluna 10 ter hoogte Kaapstad verw op weg naar Kharg Isl Caplsterla 27 te Kharg Island. Bombay Capulonlx 9 tc Mena al Ah- madl verwacht Clnulta 28 te Lissabon verw. Curacao verm Cardon. Rotterdam. Stanlow Crania 29 te Cardon verw, Curacao. Stanlow, Barton. R'dam (wordt verm Bonny, Sta- vanger/sola. Palermo/dok- ken) Daphne 27 te Mena al Ahma- dt verw, Khor al Amaya. Sydney, Geelong Diadem a plm 11 te Sydney verw, Geelong Dione 30 bij H v H verw dam. om Kaap de Goede Hoop naar Mena al Ahma- di Dostna 30 te Sydney verw. Geelong, Perz Golf Kalydon 7 te Suva verw. Vuda, verm Geelong. Wel lington Kara 27 te Tees port verw, Hamburg. Tees port Kelletia 29 te Pladju verw, Mahshahr verw, Mena al Kermia l te Bandar verm Miri) Iligan City Bukom (eta verm 1/11 Ahmadl, Mauritius, Dar Khastella 5 blj Lynas Point VERW Stanlow. Ardrossan Salaam Koplonella verm 2 gereed dokken adm Amsterdam Koratla 28 te Port Moresby verw, Rabaul, verm Bu kom. Darwin. Wyndham, Dampier Korenla vaart vanaf 27 in de Sing Area Bukom Korovlna 27 te Gothenburg Stockholm. Kielerkanaal, R'dam. verm Stockholm. Nörrkoplng Koslcla 30 In het Panamaka naal. verw op weg naar Anchorage Kossmatella 1 In de Perz Golf verw: verm Bandar Mahshahr. Mena al Ahma dl. Mombassa. Dar es Sa laam Krebsla 29 in het Panamaka naal. verw verm op weg naar Curacao Houston Kryptos 29 te Harbour Island verw. Wilmington, Pana makanaal Curacao Kyllx 28 te Akrotlrl Tripo- ll/Lyblë Taranto. Spezia. Shellhaven Macoma 4 pm te Mena al Ahmadl verw (wordt verm Mena al Fahal Mena Ahmadl. Rotterdam) Marpessa 31 te Mena al Ah madl verw. Halul Island. R'dam Metula 29 te Mena al Fahal verw om Kaap de Goede Hoop naar Gotthenburg Neverlta 25 van Mena al Ah madl om Kaap de Goede Hoop naar Lavera Ondlna 2 te Mena al Ahmadl verw (wordt verm Mena al F ahal/bunkeren. Umm Zaid Srlracha) Onoba 4 te Banlas verw. verm Spezia Patro 3 te Gothenburg ver wacht verm Lagos Phllldora 27 te Bonny verw. Le Havre Phillne 2 am te Curacao verw. verm Pto Miranda. Portland/Maine "hlllppla 8 te Srlracha verw. Perz Golf verm Mena al Fahal. Bukom Sepia 6 ter hoogte Kaapstad verw op weg naar Mena al Ahmadl Vasum 30 te Pointe Noire verw (Seven Islands) Car gebied Vlana 28 te Rouaan verw, Curcao Vitrca 30 te Bukom verw, Mlzushima. Kobe. verm Bukom Vlvlpara 28 te Trinidad. Pl- ney point Zafra 26 te Pto Miranda verw Nynashamn. verm Lissabon (dokken) Fahal/bunkeren. Khor al verw (wordt verm Mena al Zarla 4 te Mena al Ahmadl Amaya. Durban) Tweede lijst Annebroere 10 verw Sarpo- borg Aegis 29 U30 aank Bremen Alcor 29 1100 19 ZO Bill of Portland Alkmaar 29 0500 10 NO Pulo- we Amstelhoek 29 1800 aank Unl Area 29 0800 ver Larnarca Attis 29 1100 «6 N Kp St. Vincent Atys 29 0730 390 Z Karachi Amstelstad 29 Durban Antlllacape 4 Verw Yokoha ma Abida 30 Singapore Alioth 29 Las Palm as Asmldlske 29 Bremen nr Chicago Bastlaan Broere 29 Priolo Bernlna 29 Lutea Balong 29 1100 71 NW 91. Vincent Banggal 29 Nagoya nr Yoko hama Charts 29 1000 10 ZO Kreta Chevron Arnhem 20 0500 ZW Cosos ell Chevron Leiden 39 0600 90 ZO Colombo Chevron Madrid 29 1100 80 ZW Flnlsterre Chevron Naples 29 1100 40 W Brest Chevron Amsterdam 39 Zuea- tlna nr Perth am boy Chevron the Hague 1 verw Xaha Crania 29 Punta Cardon Doslna 29 0600 100 ZW Mel- Eemstroom 29 1200 450 O Bel- ieiste Esso Amsterd m 29 New York nr Aruba Foresthlll 29 Kreta nr Bizer- ta Grootekerk 29 1115 verw Co lombo Gulfswede 29 0650 vertr. Ban- try bay Gaasterland 30 Hamburg Hilversum 29 1200 375 W Sdl- ly eil Hercules 29 Santo Domingo Kalydon 29 0300 310 X Dar win Karachi 29 0830 105 W Mada gascar Koudekerk 29 0515 vertr Bangkok Kreon 29 Oranjestad Korendijk 29 Antwerpen nr Savannah Lovellla 29 0500 1» W Pe- nang Minos 29 HOO Napels Montferland 29 0600 pass Fl nlsterre Musilloyd 39 17V aank Ku wait Mydrecht 29 2100 aank Balti more Munttoren 30 verw Aruba Neder Kbro 29 0600 180 Z Ceylon Nederelbo 29 0201' 330 NO I- woshlm» Ondina 29 WOO 480 ZO Soko- tra Onoba 39 1100 40 NW Lissa bon Ouwerkerk 39 1200 O Genua Prinses Margriet 29 1100 pass Kaap Delahque Provenierssingel 29 1800 aank Gacole Radja 29 0800 600 ZO SoeroU Rondo 29 1030 aank Le Havre Rotte 29 Hongkong 31 verw Keelong Seherpendrecht 20 1330 W Threerlvers Serooskerk 29 1100 310 W Mossamedes Stad Gouda 30 0700 verw Belfast Statendam 39 1600 aank Purv- ta Arenas Steenkerk 29 0900 180 X Freetown Straat Algoa 29 0530 250 ZW Sabang Strut Rio 29 0900 vertr Yo kohama 'raat Auckland 39 Eaat Lo>»den ni Durban Tahama 30 0400 aank Durban Vltrea 29 0500 40 N Belawan Wleldrccht 29 0200 0 Nagasalet Willemskerk 29 1100 30 N Fl nlsterre Zaria 29 060 25 Z Colombo Zonnekerk 29 Belra nr Lou- renco Marques Zwljndrecht 2 Charleston nr Glasgow

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 19