Geref. Kerk Hazerswoude opende nieuw gebouw Nederland in de ban van topper Feijen oord-Ajax Wim van Hanegem zwaar gestraft Militairen wonnen Hartoch brak af Loonachterstand in landbouw groter geworden Grote stijging voorraad goud en deviezen Dames Castellum gaven zege uit handen: 2-2 BEKENDMAKING Plan Leimuiderbrug komt in Haarl.meerse raad DONDERDAG 30 OKTOBER 1969 DEN HAAG Rotterdam staat tijdens hel komende weekeinde In het teken van de voetballerij. Voetbal op topniveau wel te verstaan. Meer dan 65.000 voetbalfans zullen in een kolkende Feijenoordkuip uitmaken wie er voorlopig als de belangrijkste gegadigde voor de nationale kampioenstitel 1969-1970 dient te worden aangezien. Ajax? Feit is dat de Amsterdam mers zich zonder noemenswaardige inspanning superieur aan de concur rentie hebben getoond. Feit is ook dat Feyenoord heel wat meer moeite met zijn tegenstanders heeft gehad. En een ander feit is dat Ajax het maximum aantal winstpunten uit 10 wedstrijden haalde, terwijl Feye noord een kostbaar puntje aan stadsgenoot Sparta moest laten. Consekwentie daarvan is dat Ajax aan een gelijkspel genoeg heeft om lichtelijk afgescheiden de race naar de titel te vervolgen. Niet zeker Bij de formatie van Rinus Michels is het meespelen van Piet Keyzer niet helemaal zeker. Ajax behoeft zich evenwel geen zorgen te maken, omdat men uit een schier onuitputte lijk arsenaal aan rijk met talent be giftigde spelers kan putten. Anders is dat met Feyenoord gesteld. Want stel dat Wim van Hanegem een schorsing aan zijn door Wim Schalks gegeven waarschuwing tijdens het recente du el met NEC overhoudt, en dat zit er dik in. Doet Ruud Geels dan mee? Ook dat is onmogelijk om dat de rossige aanvalsleider als ge volg van een liesblessure zeker zes wedstrijden op het appel zal ontbre ken. En daar wringt nou de schoen. Want het rijke Feyenoord bezit ver der geen aanvallers van betekenis meer. Of het zou de in het B-team opererende Mattie van de Toom moeten zijn. Een gelijkspel wat Feye noordAjax betreft lijkt evenwel lang geen gekke prognose. Geen moeite ADO thuis moet met het tot nu toe teleurstellende GVAV geen moeite hebben. De Zuiderparkers moeten via hun vijf goals tegen SVV het moreel weer opgevijzeld voelen. Wanneer Berg opnieuw tot een praduktieve bui komt wint ADO. Holland Sport lijkt het bij PSV te moeilijk te krij gen. Zeker zonder Sjaak Roggeveen abces aan de voet en de aan de knie geopereerde Martin van Via- nen. SVVMW lijkt een duel voor een puntenverdeling. Telstar krijgt het moeilijk met Go Ahead, terwijl DWS ook nog niet gewonnen heeft Hoekstra prof bij Caballero ZWOLLE De 22-jarige Friese renner Piet Hoekstra, die in het afge lopen seizoen tot 29 overwinningen kwam en bovendien de nationale titel amateur achtervolging veroverde, heeft gisteren een profcontract gete kend bij Caballero. Sjefke 'Jansen, de ploegleider van Mars-Flandria, toonde zich teleur gesteld over deze stap van de Fries. Hoekstra had namelijk de toezegging gedaan volgend jaar voor de nieuwe combinatie te gaan rijden. Na Henk Benjamins is Hoekstra de tweede renner uit het Noorden, die een con tract tekent bij Caballero. DOETINCHEM Het Nederlands militair elftal heeft gisterenavond in Doetinchem een vriendschappelijke wedstrijd tegen De Graafschap met 3—2 gewonnen. Bij de rust hadden de militairen met 2—1 de leiding. Van Veen (Sparta). Bosman (SC Drente) en Schemmekes (Blauw Wit) scoorden voor het leger team. Ama teurinternational Van Londen en Oud-Necspeler Lelieveld zorgden voor de treffers van De Graafschap. Er waren 1500 toeschouwers. REACH Rob Hartoch heeft zijn partij uit de achttiende ronde van het zoneschaaktomooi in Raach tegen de Oostduitser Hecht gisteren afge broken. Leider Uhlmann (Odl) speel de remise tegen zijn landgenoot Espig en heeft nu anderhalve punt voorsprong op de 18-jarige Zweed Andersson, die de Pool Adamski versloeg. UTRECHT Het verschil tussen het gemiddeld uurloon van werk nemers in de landbouw en dat in de nijverheid is de afgelopen tien jaar gegroeid van 23 tot 66 cent. en dus buna driemaal zo groot geworden. De totale achterstand in beloning en wertijd bedraagt thans ca. 18 pro cent, dat is ruim 1 procent meer dan een jaar geleden. De bedrijfsgroepen- raad landbouw van de Nederlandse Christelijke agrarische bedrijfsbond heeft gisteren uitgesproken dat deze situatie niet langer aanvaardbaar is. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten tot het nemen van stappen, die moeten leiden tot con crete maatregelen om de loonachter stand niet verder te vergroten en op langere termijn weg te werken. NCAB-voorzitter A. IJska deelde mee, dat de achterstand temeer on aanvaardbaar is, omdat het Landbouw Economisch Instituut op verzoek van de NCAB heeft berekend dat het aandeel der arbeidskosten in de totale kosten van dc werkgevers in de land bouw niet stijgt maar daalt. Dit aan deel verminderde nl. van 964 tot 1968 van 2 8tot 24,5 procent van Sparta. NAC—NEC moet door de club uit Breda gewonnen kunnen worden. DOS—AZ'67 is het duel der degradatiekandidaten dat door de meest gelukkige ploeg in winst wordt omgezet. Of wordt 't een remise? Haarlem tenslotte krijgt kans het ge deukte prestige bij Twente op te vij zelen. Niet tegen AC Milan UTRECHT Wim van Hanegem is gisteren in Utrecht door de strafcom- missic van de KNVB voor drie wedstrijden geschorst. De Fe\jenoor- der kreeg bovendien driehonderd gulden boete. Van Hanegem heeft in dc wedstrijd tegen Nee van scheidsrechter Schalks een officiële waarschuwing gekregen wegens na trappen. Bij de bepaling van de strafmaat speelde de officiële waarschuwing van Van Hanegem in de interland wedstrijd tegen Bulgarije een rol. Van Hanegem heeft sinds 1965 geen aantekeningen op zijn straflijst meer gekregen. Tijdens de vergadering werd de film van de wedstrijd van Feijenoord tegen Nee niet vertoond, omdat de strafcommissie hierin geen bewijsmateriaal zag. Door deze straf kan Van Hanegem niet worden opgesteld in de competi tiewedstrijden van zijn club tegen Ajax en Haarlem en in de de belang rijke Europa Cupwedstrijd tegen AC Milan. Feijenoord is in hoger beroep gegaan. TE ZWAAR De strafrechtspraak van de voet balbond baart ons grote zorgen, aldus de secretaris-generaal van de Vereni ging van contractspelers, de heer Ka- rel Jansen. „Zaken als die tegen Piet Keizer en nu tegen Van Hanegem die ik te zwaar gestraft vind roe pen weerstanden op bij publiek en spelers. Eens te meer zijn wij ervan overtuigd, dat we de strafrechtspraak van de KNVB onder de loep moeten nemen om daar samen met de FBO verandering in te brengen. Een schorsing als straf is in dc werkge vers-werknemerssfeer van het be taalde voetbal ondenkbaar". De zwaarte van de straf voor Van Hanegem heeft de heer Jansen ver baasd. „Het valt mij een beetje te gen. Ik vind het vreemd dat de film niet als bewijsmateriaal is toegelaten. Dat is in het geval van Johan Cruyff wel gebeurd. Een jaar geleden heb ben wij er bij de strafkamers op aan gedrongen dat met bijzondere omstandigheden rekening gehouden zou worden. Wij 'hadden toen de in druk dat men begrip voor ons stand punt begon te krijgen. Maar deze uitspraak stelt mij in hoge mate te leur." Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM, 28/10 De weekstaat van dc Nederlandsche Bank laat enkele record-cijfers voor 1969 zien. Dit hoofdzakelijk als gevolg van gedane dollartransacties tegen afgifte van guldens door de Neder landsche Bank door het vluchtkapi- taal vanuit West-Duitsland. Hoofdzakelijk daardoor is de goud en deviezenvoorraad gestegen met het ongekende bedrag van ƒ729 min. tot ƒ8711 min., waarvan ongewijzigd 6163 min. aan goud. De ultimo-op vragingen zijn aan de geringe kant geweest, waardoor de chartale circu latie met 108 min. steeg tot ƒ887 min. Het tegoed van de schatkist daalde met 318 min. tot 155 min. Blijkens een mededeling bij de weekstaat heeft de Staat voor een bedrag van ƒ500 mlii. schatkistpa pier, dat op grond van het met de bank gesloten seizoenarrangement bij de bank was ondergebracht, ver vroegd afgelost. De werkingsduur van het seizoenarrangement is hier mede beëindigd. De geldmarkt is nog steeds zeer ruim. In het tarief voor daggeld van IV* procent kwam geen wijziging. Ondanks het feit, dat er vandaag ne gentig miljoen dollars door de Neder landsche Bank zijn afgegeven op ba sis van 3,60 per dollar, komt er voorlopig geen verandering in de geldmarkt, aldus geldkringen. Stand van het schatkistpapier: omschrijving 27 oktober 1969 20 oktober 1969: schatkistprom'essen ƒ757.700.000 ƒ1.259.700.000. Schat kistbiljetten ƒ5.196 800.000 5.066.800.000. ACTIVA 27 okt. 20 okt (In duizenden gdS) 6.162.609 6.162.609 enz 2675 673 1.944.026 Buiten], betaalm. na GuMcnsv. op buit. Papier in disconto Papier d. bank gek. Voorsch. en bel. Nederlandse munten PASSIVA Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken in Nederl. Andere ingezetenen Banken in buitenl Andere niet-ingeze! Saldi buitenl. geid Tot. goud en dev. Waarv. convertlbel Dekte 1 ne*twro. 2 370 3 858 358.981 361.981 1.086.400 1.586.400 «668 12.808 20571 20.726 8.886.839 8.779.047 170.024 64.556 53 722 53.570 U.791 11.909 65.925 64.482 8 710.931 7 981.529 2.675.822 1.944.189 Asfaltinstallatie up plaats van zwembad ALPHEN Op het terrein, waar voorheen het oude zwembad aan de Westkanaalweg was zal wellicht tij delijk een mobiele asfaltinstallatie worden gevestigd. De N.V. J. Hei mans, gevestigd te Rosmalen, die as- falteringswerkzaamheden uitvoert op de Oostkanaalweg en de Nieuwkoop- seweg in opdracht van de provincie wil het terrein een jaar in gebruik hebben. De tegenprestatie van de vennoot schap zal bestaan uit het voor haar rekening nemen van de kosten van het opspuiten van het door de sloop van de opstallen vrijgekomen terrein. De kosten hiervan zijn op f 30.000 ge raamd, exclusief B.T.W. B. en W. stellen de raad voor deze overeen komst te bekrachtigen. Studenten willen bridge-record verbeteren LEIDEN Om 9.00 uur in de mor gen van woensdag 12 november zal het startschot worden gegeven voor een bridge-marathon, die zal duren tot zaterdag 15 november 's avonds. Reden voor deze uithoudingsproef is het eerste lustrum van het levens- en wereldbeschouwelijke Leids stu dentendispuut „Sahatukv Fy", dat het op grootse wijze wil vieren. De marathon vindt plaats in het gebouw „Catena". Kaiserstraat 9. Vier stu denten zullen hier trachten het re cord, dat met 84 uur in Britse han den is, weer in Nederlandse handen te brengen. De bridgers zijn: P. M. Dek, 23 jaar, scheikunde; H. F. C. Stempels, 24 jaar, wis- en natuurkunde; H. M. Vos, 25 jaar, rechten; W. G. van der Zielen, 19 jaar, rechten. De heren Joele en De Roo zorgen voor medi sche en mentale begeleiding. Tevens zal erop worden toegezien, dat aan alle eisen wordt voldaan. Zo moeten er minstens acht per uur gespeeld worden. Ouderavond in Koudekerk tengevolge zal hun apotheek geduren- vaste tijden hiervoor worden open ed. (huisarts zal U hierover nadere infor- he verstrekken. HET BESTUUR TER AAR Op uitnodiging van de culturele vereniging komen Johan Kaart en Johan Boskamp zaterdag 1 November in het dorpshuis met „Potasch en Perlemoer". KATWIJK Eén van de oudste delen van Katwijk is grotendeels verdwenenEen stuk historie is afge broken en zal plaats maken voor nieuwbouw. Het postkantoor zal hier t.z.t. verrijzen. De kale vlakte op de voorgrond wordt begrensd door de Bal- juwstraat, Dwarsstraat en de Elleboogsteeg. Het huisje midden op de voorgrond is inmiddels ook al afgebroken. Foto Kruyt. KOUDEKERK In de Burge meester De Herderschool werd een ouderavond gehouden. De ouders konden het werk bezichtigen van de kinderen. Ook was er ruimschoots gelegenheid met de leerkrachten van gedachten te wisselen. Nadat enkele leerlingen op de blok fluit hadden gespeeld, gaf de heer Schrier een overzicht van het afge lopen schooljaar. Hij prees het gemeentebestuur van Koudekerk voor de wijze waarop men altijd klaar stond wanneer er iets dringend nodig was en een aanvraag was ingediend. De heer Schrier hield een uitvoerig betoog over de nieuwe leermethode. Bij de verkiezing van leden van de oudercommissie werden gekozen: me vrouw Vonk, mevrouw Geelhuizen en de heren Vergunst, De Wit en Colijn. Bedankt voor beroep KOUDEKERK Ds. Quak, her vormd predikant in Koudekrk. heeft bedankt voor het beroep dat de her vormde gemeente van Wageningen op hem heeft uitgebracht. LEIDEN In een vrijwel gelijk- opgaande wedstrijd heeft het eerste damesteam van Castellum met 22 gelijk gespeeld tegen de Valken 1. Was dit treffen vorig jaar een ont moeting tussen twee topplocgen in de eerste klasse, ditmaal was het een wedstrijd tussen twee ploegen die beiden behoorlijk aan kracht hadden ingeboet. Geplaagd door ziekte en blessures was het begrijpelijk dat de Alphense dames met vrij weinig zelfvertrou wen aan de eerste set begonnen. Toen echter bleek dat de Valken be slist niet meer de gevaarlijke outsider, van vorig jaar was, kwam er meer rust in de ploeg, en trokken Ellen Hazebroek c.s. met 159 de eerste set naar zich toe. Met miniem verschil (1715) won Castellum ook de tweede set. De ver dediging van de Valkenburgse dames kreeg meer kijk op de eenzijdig ge richte Castellum aanval, en ging de eigen opbouw duidelijk beter verzor gen. Nadat het eerste punt was ver diend boette de Alphense aanval aan kracht in. Men durfde minder risico's te nemen, waardoor de Valken vrijuit konden aanvallen. In tegenstelling tot Castellum wisselden de gasten hun aanval uitstekend af. en speelden herhaaldelijk op de minder goede verdedigsters. Met 915 ging de derde set naar de Valken. Zoals al enige malen het geval ge weest is, werd de vierde set door te weinig geloof in eigen kunnen ver loren. Door eén blessure van Tine Wiegman, moest een speelster van het tweede team invallen, waardoor het zelfvertrouwen weg was. Vooral de aanvalsopbouw die in de twee eerste sets goed werd verzorgd, was nu beneden de maat. Ondanks een 116 voorsprong liet Castellum de set glippen (1215) en moesten de punten worden gedeeld: 22. Rustig jaar voor middenstanders ROELOFARENDSVEEN in café De vier Heemskinderen was gister middag de jaarlijkse vergadering van de middenstanders. Voorzitter W. J. Vesseur sprak over een rustig jaar met weinig zorgen. Vooral voor de ambachtsleden. In de levensmidde lenbranche was het minder best ge steld, hoewel men de zaak ook niet te somber moet inzien. Penningmeester P. v. d. Meer kon melding maken van een batig saldo van f 380.87. Voor de leden komt er in café Heemskerk weer een kaart avond. Voorzitter Vesseur noemde het een ernstig besluit van de heer H. J. v. d. Meer in de volgende pe riode van de raad geen zitting meer te nemen. Tot slot maakte het en semble De Perdido's nog een gezellig muziekje. HAZERSWOUDE Gisteravond werd in een speciale dienst de nieu- e gereformeerde kerk officieel aan de kerkeraad overgedragen. Nadat eerste psalmen door de kerk hadden geklonken, het eerste gebed was itgesproken door S. de Jong als voorzitter van de commissie van be- eer en een gedeelte uit de Bijbel was gelezen nam de heer De Jong het oord. „Het is een bijzonder gebouw waar we met recht trots op mogen jn. Wij dragen de kerk in vol vertrouwen over aan de kerkeraad voor st houden van de erediensten. Dat er onder de rijke zegen Gods mag orden gearbeid in dit kerkgebouw". Hierop volgde de overdracht (zie foto) aan Ds. A. Brink als predikant der gemeente. Ds. Brink bracht in eerste instan- e dank aan de commissie van be- eer en aan de bouwcommissie. Veel >erk is er verzet. Veel gevraagd in bouwers en gemeente. Doch dit ibben wij ons in bijzondere eens- szindheid getroost. God heeft ons ireid gemaakt die offers te bren- >n. Daarom dank aan Hem Die is dit deed gelukken. „Persoonlijk heb ik de bouw voor de laatste maanden van dichtbij mnen meemaken, daar we de pas- rie al konden betrekken." Daar- n wilde ds. Brink alle werkers in hoog tot laag in de dank be ekken. Dank bracht hjj vooral aan leden van de bouwcommissie, ok aan het architektenbureau De inge te Rotterdam, vertegenwoor- gd door de heren Dorst en Ver- eeg, en de financiële commissie e de geldelijke lasten op zich had nomen. Met blijdschap kon ds. rink mededelen dat alle gelden in de aktie Ton-Ron<j nu binnen aren. Van S.S.K. was voor de :rkbouw een bedrag van f 40.000 itvangen. De Herv. Gemeente werd dank ge acht, dat zij haar kerk ter be- hikking had gesteld voor de ere- ensten. Sprekers Er volgde een lange rij van spre- rs, nadat vooraf nog door de ugdige Piet Windhorst een bedrag in f 100 was aangeboden verdiend et figuurzagen, en mej. M. van >1 namens het luidklokaktiecomité n ds. Brink een garantieverkla- ng had overhandigd dat de jeugd drie jaren het geld voor een idklok zou bijeenbrengen. Zij elde tevens mee dat de luidklok kon worden besteld daar een der den van de gemeente zich voor t bedrag had borg gesteld. Ds. Dijkstra van Boskoop opende rij van sprekers namens classis iiden en de gemeenten. Ds. L. :>er, herv. predikant, getuigde van binding ondanks wat de kerken 'g gescheiden houdt. Pastoor Oe- rhaus sprak namens de R.K. pa- chie en sprak van een gepaste ja- ezi. De heer C. van der Haven en evr. C. van Aalst-Ooms boden na- ens de vrouwen- en mannenver- iging een avondmaalstafel aan. Ds. N. v. d. Hout uit Utrecht, was ij weer eens in zijn oude ge- eente te zijn. Wees dankbaar voor t nieuwe kerkgebouw, doch laat liefde tot Christus overheersend jn. Burgemeester C. G. van Dobben Bruyn sprak namens het col- ge van B. en W. (in zijn geheel jenwoordig). Architect Dorst gaf n uiteenzetting, waarom deze >rm van de kerk was gekozen. Hij oninklijke Ned. Maatschappij t.b.d. Geneeskunst Afdeling Alphen e-o. Apotheek houdende artsen. apotheek houdende artsen zijn met hg van 1 november, tot hun spijt, 'licht de medicamenten ter hand te en, tengevolge van een wettelijk be deelde mee dat de begroting niet was overschreden, dank zij een goede relatie tussen alle betrokke nen. Nadat ds Brink nog had mee gedeeld, dat de doopvont een ge schenk was van een lid der ge meente sprak de heer C. Bos jr. namens het ouderbestuur. Hij over handigde een gift van 1.000. Tot slot hield ds Brink een korte meditatie over 1 Petrus 2 vers 5. De dienst werd afgewisseld met gemeentezang en solozang van mevr. J. van Dijke-Maagdelijn. Vele bloemstukken die waren ge schonken waren opgesteld in de hal van de kerk. Tijdens de dienst werd de Staten bijbel, die uit de oude kerk was meegenomen door enkele jeugdige leden weer op de kansel gelegd. ALPHEN Uitslagen dammen: H. Brunt (ADC)—C. Zijlstra (HDC) 11, R. W. VerkadeC. V. Muis winkel 11, C. BruntC. v. Winkel 02, J. BeiderJ. van Ruitenburg 11, M. KrumpelmanW. Ver boom 02, E. KoopmanA. Wie man 11, N. BruntP. Kalshoven 02, A. RobbeA. C. v. Diggele 0—2, M. J. Blok—J. P. Baerveldt 11, B. BruntK. Vergunst 02. totaal 515. ALPHEN Aan de agenda voor de raadsvergadering vanavond zijn nog twee voorstellen toegevoegd, nl. het dagvaarden van eigenaren van een aantal in het onteigenings plan „Van Boetzelaerstraat' gelegen percelen, in verband met de sane ring van de omgeving van deze straat. Verder het aan de N.V. J. Heimans in gebruik geven van een perceel grond, gelegen nabij het voormalige zwembad aan de West kanaalweg. HAARLEMMERMEER Aan de gemeenteraad van Haarlemmermeer zal worden voorgesteld het ontwerp- bestemmingsplan „Leimuiderbrug" in behandeling te nemen. In de toelichting behorend bij de in 1962 vastgestelde uitbreidingsplan nen in onderdelen voor Leimuider brug, Huigsloot, Vredebrug en We- teringbrug, is ondermeer vermeld dat de bewoners van deze ten opzichte van de grotere Haarlemmermeerse kernen vrij geïsoleerd gelegen „woon- schappen" in sterke mate zijn ge oriënteerd op Leimuiden, Oude We tering en Nieuwe Wetering. In ver band hiermee zijn in deze kernen slechts weinig voorzieningen aanwe zig. Dit hangt nauw samen met het recreatieve karakter van het tussen de Westeinderplas, het Braassemer- meer en de Kagerplassen gelegen gebied. Aangezien zowel de recreatie als de landbouw hier als een plaatsge bonden aktiviteit wordt beschouwd, is het noodzakelijk dat de boerderij en en horecabedrijven volle'wor den gehandhaafd. Ook is het wenselijk voor de in deze buurtsehappen werkende land arbeiders zoveel mogelijk in de om geving van de bedrijven huisvestings mogelijkheden te scheppen. Verder is in het algemeen de hand having van in belangrijke mate op het toerisme georiënteerde verzor gende bedrijven noodzakelijk. Het be stemmingsplan .Leimuiderbrug' wijkt in zoverre af van het uitbreidingsplan 1962, dat de bestemming „dijkber- men" is gewijzigd in „openbaar groen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15