Willy Brandt: zo mogelijk met Polen snel praten DUITSE ARTIKELEN DOOR REVALUATIE DUURDER PSP bewaart nog het isolement Bemiddeling in Libanees geschil zonder succes OVERWINNING VOOR COMMANDO'S Praatpalen AR,CH enKVP in Limburg samen Nederlandse uitvoerders kunnen profiteren Labour haalt net geen meerderheid in Australië Geen maanlanding van Russen Wisselprijs Nova 5 MAANDAG 27 OKTOBER 1969 BONN De nieuwe Westduitse 'D bondskanselier. Willy Brandt, wil zo '^»nel mogelijk tot betere betrekkingen ^et Polen komen, die dan ten slotte ij jouden moeten leiden tot diploma- lieke betrekkingen. 2j Hij liet doorschemeren dat de nieu- ^we coalitieregering zo gauw mogelijk ,V(bet verdrag tegen de verspreiding >15 van kernwapens zal tekenen. De Sow- j jetunie en andere landen van het oos- 34 lelijk blok hebben daar lang op aan gedrongen. Brandt zei dat Warschau, mede ge- 'o tien de verklaring die de Poolse mi- nister van buitenlandse zaken, Jedry- 1 chowski, tien dagen heeft afgelegd, «langstelling blijkt te hebben voor betrekkingen met Bonn. Jedrychowski heeft gezegd dat Po- Jlen bereid is met West-Duitsland 1)1 over alle vraagstukken te onderhan- delen ondanks de traditionele geschil punten. 6i Ook wij willen betere betrekkin gen, aldus Brandt, en wij zullen trachten zo spoedig mogelijk tot een gesprek te komen. Brandt zei dit in een vraaggesprek met het Hamburgse zondagsblad Welt am Sonntag. In een interview dat ook door de d NOS-televisie gisteravond werd uitge zonden zei Brandt, dat er z.i. geen nieuw Duitse nationalisme dreigt. We] is de tijd voor een voortdurend beleden Duits schuldgevoel voorbij. Wat de politieke koers jegens de taJOostblok-landen betreft zei Brandt dat de toenadering vooral gezocht moet worden op het gebied van de acute praktische problemen zoals en technologie. Politieke zaken als de erkenning van de DDR en de vaststelling van de grenzen blijven afhankelijk van de betrekkingen tussen Rusland en de VS. Bovendien is West-Duitsland hierin niet vrij, zolang het geen vre desverdrag heeft met Amerika, Enge land en Frankrijk. Brandt herhaalde dat zijn land [een druk op Frankrijk wil uitoefe- ïen ten aanzien van de toelating van Ingeland tot de EEG. „Wij willen niet domineren, maar partner zijn en het Europese evenwicht bevorderen". De bondskanselier toonde zich een is „vijand van politieke machtsvorming op grond van de krachtige Duitse economische positie". Terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit West-Duitsland verwacht Brandt niet, zolang de Amerikaanse belangen in de internationale politiek blijven zoals ze nu zijn. Zaterdag heeft de bondskanselier in Bonn langdurig met minister Luns de Europese vraagstukken besproken. Ook vice-kanselier Scheel was hier bij aanwezig. Problemen als de vissterfte van de laatste tijd en het Nederlands-En- gels-Westduitse project voor een gas-centrifuge kwamen ter sprake. Er viel „in hoge mate overeenstemming te constateren", zoals na afloop werd meegedeeld. De dirie staatslieden spraken de hoop uit dat de EEG-top- conferentie, die over drie weken in Den Haag wordt gehouden, een suc ces zal worden. SITTARD Het district Limburg van de KVP heeft besloten in de komende Statenverkiezing samen te gaan met de CHU en de ARP. Uitge komen zal worden met één lijst en één program. Van het te verwachten aantal ze tels zal vijftig procent door het be stuur van het district Limburg wor den aangewezen. Daarvan krijgen de AR en de CHU ieder een zetel. Twee worden gereserveerd voor vrouwen, twee voor bejaarden, vier voor jonge ren, en zeven voor het bedrijfsleven. Voor de bezetting van de overige vijf tig procent zal een groslijststemming worden gehouden. STEENWIJK De coöperatieve zuivelfabrieken in Dieven en Wapse zullen met ingang van mei 1970 wor den gesloten. Voor de zestig perso neelsleden zal een afvloeiingsregeling worden getroffen. De leden van de fabrieken hebben zich op grond van economische berekeningen uitgespro ken voor exploitatie met het Doma- Bedum-'concern te Beilen. (Van onze economische medewerker Vandaag is de Westduitse mark voor het buitenland en dus ook voor on6 9.29 procent duurder geworden, en dat percentage is wat hoger dan algemeen werd verwacht. door uitvoerbelasting te heffen en gesnoerd en onze invoer zou worden de invoer met premies te stimuleren, j opgevoerd. Het overschot op onze be u.4 u:.1« Goaff Ho t u 1 i n rroKn ln nc 10 nnff nipt 7 n ffrmt Stijging kosten levensonderhoud Deze revaluatie of opwaardering is een gevolg van de groeiende econo mische kracht van West-Duitsland. De uitvoer steeg voortdurend, de in voer lang niet zo sterk. Hierdoor stroomde er steeds meer buitenlands geld naar Duitsland. Zo op het oog was het wel fijn dat de deviezenkas steeds voller werd. Maar er kwam in Duitsland steeds meer geld in omloop, waardoor de inflatie werd aangewakkerd. De Duitse regering heeft lang ge probeerd dat proces tegen te gaan Het hielp niets. Daarom heeft de nieuwe regering het roer omgegooid en de mark duurder gemaakt. Het gevolg is dat wij voor elke mark meer moeten betalen (onge veer 98i2 cent) en dat dus alles wat wij uit Duitsland invoeren, duurder wordt. Als wij de eerste acht maan den van dit jaar als basis nemen, be droeg de invoer uit Duitsland 26'4 procent van de totale invoer. Dat hele pakket wordt dus globaal zo'n 9*4 procent duurder. Ook al weten wij dat die prijsstij gingen van artikelgroep tot artikel- groep kunnen verschillen mede in verband met de concurrentie ligt het toch voor de hand dat een en ander invloed kan hebben op onze kosten van levensonderhoud. Het zal bepaald niet zo veel zijn, maar in een tijd dat de overheid al les op alles zet om de prijzen in de hand te houden, is elke extra druk een gevaar. Uitvoer Onze uitvoer kan daarentegen van de revaluatie profiteren. De expor teurs kunnen nu op de Duitse markt goedkoper leveren en daar zullen zij zeker gebruik van maken. Als ten minste de Duitse regering daar geen stokje voor steekt. Nu al is aange kondigd dat de Duitse boeren be schermd zullen worden als zij in de knel komen. Onze uitvoer naar West- Duitsland maakt 29 procent van on ze totale export uit en elke uitvoer- verbetering kan dus interessant voor onze economie worden. Toch zijn ook hier haken en ogen. Een sterke opvoering van de uitvoer naar Duitsland betekent dat het Ne derlandse bedrijfsleven meer moet kunnen leveren. Dat is niet altijd een voudig als wij al volop produceren en er onvoldoende arbeidskrachten zijn om die produktie op te voeren. In bepaalde gevallen kan dit dan ook prijsstijgingen in de hand werken. Onze overheid meent dat de gevol gen van de Duitse revaluatie voor onze economie gering zullen zijn. Zij denkt er nu ook niet aan, mee te revalueren. Dat toch zou betekenen dat ook onze uitvoer zou worden af- talingsbalans is nog niet zo groot, dat dit in ons land verantwoord zou zijn. Speculatie Toch zijn er wel stemmen opge gaan vooral in bankkringen om een lichte revaluatie door te voeren, zegt van 214 314 procent. En wel om de speculatie de wind uit de zei len te nemen. Ons land zit voor het grote probleem dat de internationale speculanten zich op ons land gestort hebben. De laatste weken heeft de Nederlandsche Bank voor 2% miljard aan dollars moeten kopen en daar voor guldens in circulatie gebracht Het buitenlandse vluchtkapitaal, dat nu ons land binnenstroomt hoopt natuurlijk op een revaluatie van de gulden, waarna het ons land met een dikke winst kan verlaten. Dat spel letje is in Duitsland uitstekend ge lukt. nu probeert men het elders. Het gevolg van die enorme geldstroom is al geweest dat de rente voor geld dat voor zeer korte termijn wordt geleend, sterk is gedaald. Maar ook het enorme succes van de jongste staatslening van acht pro cent met een looptijd van zeven jaar is voor een belangrijk gedeelte aan het toestromen van buitenlands geld te danken. Dat vluchtkapitaal gokt dus niet alleen op woerswinst, maar het krijgt en passant ook nog een hogere rente. Onzekerheid De revaluatie van de Westduitse mark is over het algemeen goed in de wereld ontvangen. Het Internatio nale Monetaire Fonds heeft er zijn goedkeuring aan gehecht. Wij staan nu alleen voor een periode van on zekerheid of andere landen het voorbeeld zullen volgen. Uiteraard ontkent elke regering dat tot op het laatste moment. Hpt is te hopen dat die periode van onzekerheid snel voorbij zal gaan. Het wereldgeldverkeer heeft rust nodig. Alleen dan is een rustige ontplooiing van de wereldhandel mogelijk. En daar is elk land ook ons land bij gebaat. De heer P. Burggraaf, de nieu we voorzitter van de Pacifistisch Socialistische Partij. CANBERRA Het ziet ernaar uit, dat bij de zaterdag in Australië ge houden parlementsverkiezingen de regeringscoalitie van de liberale en de plattelandspartij op het nippertje i haar meerderheid heeft behouden. De Labourpartij behaalde een flin ke winst en kreeg 58 van de 125 J zetels. De coalitiepartijen kregen 62 zetels. De uitslag van vijf zetels is r.og twijfelachtig. Premier Vorton re kent op een meerderheid van onge veer zes zetels. I Gough Whitlem, leider van Labour J heeft gezegd, dat hij de winst voor zijn partij toeschrijft aan het verzet I in Australië tegen voortzetting van J de oorlog in Vietnam. Cornells Hendrik Bilder, de j ongekroonde koning van de Nederlandse pensioentrekkers, heeft zaterdag zijn honderdste verjaardag gevierd. Als ex- KNIL-militair ontvangt hij al zeventig jaar pensioen. Op de foto een kusje voor opa van Bertha, met haar vijf jaar een I van de jongste achterkleinkin deren. STOCKHOLM De Sowjetunie heeft haar plannen voor een maanlanding met een bemand ruimtevaartuig voor onbepaalde tijd opgeschort en concen treert zich thans op satellieten en be mande ruimtestations die tijdens de omloop om de aarde worden samen gesteld. De Russische geleerde prof Keldisj heeft dit in Stockholm meege deeld. DEN HAAG De filmgroep ,,E 9,5" uit Emmen heeft de na tionale wisselprijs gewonnen op het filmfestival van de Nederlandse organisatie van amateur-filmclubs. Dit met de genrefilm „Super". De smalfilmclub uit Bussum kreeg de eerste prijs voor de speel- en teken film „Nachtmerrie van een dag dief". BEIROET De pogingen het geschil tussen de Libanese regering en de Palestijnse guerrilla's via onderhandelingen op te lossen, hebben gisteravond nog geen resultaat opgeleverd. Regerings afgezanten van Egypte, Syrië en Libië hebben na afloop van de be sprekingen in Damascus gezegd de Palestijnse guerrilla's onder alle omstandigheden te zullen steunen en geen enkele anti-guerrilla-actie van een Arabisch land te zullen toelaten. Het doel van de bijeenkomst was de weg vrij te maken voor een bemiddelingspoging van Nassers afgezant, dr. Hassan el Kholi. Waarnemers noemen het resultaat van de besprekingen een overwinning voor de com mando's, wie onvoorwaardelijk steun is toegezegd bij hun acties, die nu ook tegen Libanese troe pen zijn gericht. In de Libanese hoofdstad Beiroet was het gisteren na enkele dagen van zware ge vechten vrij rustig. Tot nu toe Zaterdagavond in Diligentia. Nel Oosthout treedt op. Voordrachtskun stenares. Voor de pauze Couperus, daarna Ionesco. Voor wie geen Hagenaar is, want welke Hagenaar kent Diligentia niet, het is er wat antiek. Niet het goud-wit van de Koninklijke Schouwburg, maar grijzig met ma gere pilaren, die hun stutfunctie dui delijk tonen en er niet maar voor de pronk staan. Alleen in de hal wat strakke lijnen palend langs de spie gelgladde vloer. Het soort vloer waar ik zo'n hekel aan heb en die verboden moesten worden in open bare gebouwen, ziekenhuizen en ho tels. Maar dat is een ander verhaal. Wat ik wilde zeggen is, dat er zo opmerkelijk veel jongeren waren, daar in Diligentia voor Nel Oost hout en vast en zeker ook voor Cou perus. De stille kracht, het verhaal van de wulpse residentsvrouw en de wraak van de regent, Couperus zorg vuldig woordenspel indringend ver tolkt voor een volle stille zaal. Een zaal- die losbarst aan het ein de en dan leegschuifelt naar de kof fie en het praatje links en rechts. Dan gaat het doek weer open, er staat ?r een andere Nel Oosthout, het eerste woord al achter de lippen, maar er komt een applaus, dat de zinnen tegenhoudt. Het verhaal start. Het dwaze en toch zinrijke verhaal van de mensen die veranderen in rinocerossen. Al les vertrappend onder de plompe po ten. Doordaverend in kudden. Tot alleen die ene mens zich zelf blijft. Eerst trots en het zo goed wetend. dan steeds meer verlangend om maar liever te zijn als die ande ren Nel Oosthout heeft het oorspron kelijke verhaal van Eugene Ionesco. Roemeen van geboorte maar reeds van 1938 af wonend in Parijs, zelf vertaald nadat zij de toneelbewer king in Londen met Laurence Oli vier en in Nederland met Johan Walhain had gezien. Wie zegt, dat Haags publiek zo koel is? Terwijl ik zelf mijn lach aldoor trachtte te smoren, omdat :k zielsbang was voor de verstoring van haai concentratie, daverde het aldoor op. Eén meneer reageerde wat secondair en bulderde prompt als de anderen geen lach- adem meer hadden. Vandaag staat het huis van Nel Oosthout aan de Van Beverningk- straat vol bloemen. Werden de eer ste boeketten nog afzonderlijk op gedragen, even later kwam er een herfststapel van chrysanten aan haar voeten. Terwijl het publiek wegschuifelt is het opeens vol in de kleedkamer. Ook dat kan in Diligentia. Kleine privé huldiging met grote hartelijk heid, die ze wat gelaten over zich laat komen. Misschien hoort ze de rinocerossen nog draven meer dan de woorden die goed bedoeld maar toch uit de verte tot haar komen. Ze moet doodmoe zijn. maar glim lacht dat weg: „Morgen pas..." Ze pakt intussen haar koffer in. In de zaal zijn de lichten uit. Op het toneel slaat al de vleugel voor het programma van morgen. Buiten glimt het Voorhout stil in de regen. zijn bij ongeregeldheden in Libanon meer dan dertig mensen gedood. Gisteren werd nog sporadisch gevochten in de noordelijke Li banese stad Tripoli, waar mili tairen, ondersteund door pant serwagens, honderden guerrilla strijders hebben omsingeld die de oude stad bezet hielden. Een Libanese militaire woord voerder in Beiroet deelde gister avond mee dat de honderden Palestijnse militairen die vrij dagnacht Libanees gebied zijn binnengedrongen. geprobeerd hebben verder op te rukken. Ze waren echter teruggeslagen. De ze guerrillastrijders wilden de stad Haiha bezetten. Libanese tankeenheden hadden hen ech ter opgevangen en tot de terug tocht gedwongen. Uitgaansverbod Deze woordvoerder zei voorts dat het uitgaansverbod is opge heven in de steden Baalbeck, Tyr en Nabatieh. In Beiroet en omgeving mag het publiek zich met ingang van vandaag tussen vier en negen uur in de morgen en tussen drie uur 's middags en acht uur 's avonds op straat be vinden. In Tripoli blijft het uit gaansverbod gehandhaafd. Het Syrische persbureau Sana weet te melden dat twee Libanese oorlogsschepen voor de kust bij Tri poli voor anker zijn gegaan en dat andere schepen van de Libanese vloot voor de haven van Tripoli heen en weer varen. Volgens het persbu reau gaat het hier om een brok machtsvertoon „omdat het Libanese volk de z(jde van de Arabische guerril lastrijders heeft gekozen". Vertegenwoordigers van de moham medaanse en christelijke gemeen schap in Libanon hebben gisteravond in een gemeenschappelijk communi qué gezegd dat de huidige situatie niets met de godsdienstige overtui ging van de LIbanezen te maken heeft, dat zij de nationale eenheid willen bewaren en dat zij het eens zijn over de wettigheid van de acties van de Palestijnse guerrillastrijders. In de Jordaanse hoofdstad Amman heeft het „commando voor het gewa pende gevecht" een beroep op alle Arabische guerrillagroepen en de be volking van Libanon gedaan, zich van verdere demonstraties te onthou den. Het commando, een overkoepe lend orgaan van diverse groepen, vindt dat de acties van de laatste dagen in Amman, Damascus, Bag dad en Beiroet aangetoond hebben dat de Arabieren eensgezind achter de guerrilla-beweging staan en dus hun nut hebben bewezen. Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft ontkend, dat de Is raëlische luchtmacht een bombarde ment heeft uitgevoerd op de buiten wijken van Amman. Israëlische vlieg tuigen hebben volgens hem een basis van guerrillastrijders in de streek Salt, In het noorden van Jordanië aangevallen. Tot in de wijde omge ving van Amman werden geen acties ondernomen, aldus de woordvoerder. Wel zijn Israëlische straalbommen- werpers zaterdagavond betrokken ge weest bij aanvallen op Egyptische doelen in de centrale sector van het Suezkanaal. De toestellen zijn veilig op hun basis teruggekeerd. Het was de tweede aanval binnen twaalf uur. Intussen hadden Egypti sche vliegtuigen getracht doelen" aan te vallen bij het Bittermeer en ten noorden van El Kantara. Hierbij is een van de Egyptische vliegtuigen neergeschoten. (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Na de ver kiezingen van 1970 zal de Pacifis tisch Socialistische Partij moge lijk denken aan samenwerking met andere partijen. Voorlopig zal men het isolement bewaren, zo is dit weekeinde besloten op het congres van de PSP in Amsterdam. Dit compromis kwam er na twee dagen moeilijk vergaderen uit. Meteen aan het begin van het con gres bleek, dat er twee stromingen waren. Van de 49 sprekers die over het PAK spraken, waren er 24 voor de samenwerking en 25 tegen. De moties die op tafel kwamen, waren dan ook volkomen tegenge steld. Lijnrecht stonden ook tegenover elkaar fractievoorzitter drs. H. Wie- benga, die het gesprek met het PAK hervat wilde zien, en zijn fractie genoot drs. A. G. van der Spek. die het fout vond dat de PSP toenade ring zocht tot de andere partijen. Geweld Overigens was het PAK-gesprek niet de enige reden van de onenig heid in de PSP. Maar tijd om over andere onderwerpen te spreken was er na de PAK-discussies niet meer. Zo bleven onderwerpen als de bui ten-parlementaire actie, het geweld in de samenleving en de automati sering liggen. Als voorzitter werd gekozen de heer P. Burggraaf, met 3782 van de 3970 stemmen. Het besluit, de PAK-contacten te verbreken werd met 2367 tegen 1627 stemmen genomen. Een groep onder leiding van H. Wiebenga wilde zich op deze uitleg beraden. Maar het kwam niet tot een scheuring. Men vond het compromis, na de verkie zingen van 1970 nog eens over dit probleem te praten. (Vervolg van pag. 1) In het komende jaar zal meer aan dacht worden gegeven aan de recre atie- groene- ster- gebieden. „Meer en meer blijkt uit het algemene recre atiepatroon. dat er een groeiende be hoefte is aan recreatiegebieden, die niet voornamelijk uit kijkgroen moe ten bestaan, maar een grote afwisse ling van gebruiksmogelijkheden moe ten geven". Ged. Staten menen dat de uitvoering van deze plannen zijn geremd door de gemeenten die belang bij deze plannen hebben, doch het college heeft nu een verblijdende verschui ving in de initiatieven geconstateerd. „De gemeenten zullen blijk moeten geven in te zien, dat het belang van hun inwoners niet beperkt is tot de voorzieningen, die binnen de eigen grenzen, of zelfs binnen de be bouwde kom, kunnen worden getrof fen. Tot de huidige directe behoeften van hun inwoners behoort ook de ontwikkeling var. de recreatiegebie den buiten de stedelijke sfeer op kor te afstand van de woongebieden. Daan-oor is in de eerste plaats de gemeente verantwoordelijk en dat moet ook tot uiting komen in de financiële bijdragen van de ge meente. Alleen wanneer dit besef bij de gemeentebesturen, dat de laatste ja ren sterk is gegroeid, gepaard gaat aan een bevredigende verdeling van de financiële lasten tussen gemeen ten. provincie en rijk, kan het tempo van uitvoering van de groene sterren worden versneld, wat dringend nodig is", aldus Gedeputeerde Staten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5