5U REVALUATIE FRANK MOET GULDEN MEE Commentaar Oppositie in Portugal geen succes Vijf christelijke vakbonden gaan een fusie aan Praatpalen in Zd-Holland I I t;i Vrachtauto valt van viaduct op brug Vader smeekt ontvoerder kind te sparen decoratief en praktisch zo'n y Onderzette gel lc Het Kwartet Brussel zou vandaag beslissing nemen Belgisch geld staat onder zware druk Benelux solidair Suriname Prinses Beatrix met zoon thuis Brits schip met 900 kinderen bij Spanje beschoten mmm HST WEER Rustig weer Kerk werd beklad Grootste bond (54.000 leden) binnen CNV bon Nieuwe Leidse Courant Maandag 27 oktober 1969 50ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Jirecteur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer jtokantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vanmorgen omstreeks half zes raakte op het viaduct over de zuidelijke oprit van de Van Brienenoordbrug (in de naar Rotter dam-Zuid leidende John F. Kennedyweg) een vrachtwagencombinatie van de weg. plofte tien meter lager op de brugoprit over hel IJsselmondse- plein en brandde daar geheel uit. De gevolgen voor het verkeer waren, vooral in het oehtendspitsuur, ernstig, te meer daar er aan de brug wordt gerepareerd. Uren na het ongeluk waren er nog files van kilometers lengte aan beide zijden van IJsseimondseplein en John F. Kennedyweg. De combinatie, afkomstig uit Mechelen (L.), was door de vangrail en de omheining van het viaduct gereden en ondersteboven op de brugoprit terecht gekomen. Veertig meter vangrail viel mee naar beneden. De chauffeur kon direct na de val uit zijn cabine kruipen, nog vóór de vlammen die bereikten. Hij leek er goed te zijn afgekomen, maar moest met een shock in het Zuiderziekenhuis worden opgenomen. De vader van het ontvoerde Franse meisje Sophie Duguet leeft via radio, pers en televisie de ontvoerder(s) gesmeekt zijn kind niets aan te doen. Hij zei bereid te zijn het gevraagde losgeld te betalen. PARIJS De vader van het dric- ig meisje Sophie Duguet, dat vrij- gmiddag bij Soissons in »rd-Frankrijk werd ontvoerd, eft via pers, radio en tv de ont- erdcr gesmeekt het kind niets te en. De welgestelde boer verklaarde li bereid het geëiste losgeld cén Ijoen frank te betalen, en be- ifde de dader niets te zullen doen it tot diens arrestatie kan leiden, politie vroeg hij zijn telefoon niet le tappen. Sophie Duguet werd ontvoerd, toen onder de hoede van een dienst- isje naar huis terugkeerde. Den lomobilist vermoedelijk met ngeplakte snor en baard rukte l kind uit de handen van het instmeisje en reed ermee weg, een iefje achterlatend., waarop de iprijs stond vermeld. Hij heeft tot toe niets van zich laten horen. De litie heeft nog geen enkel spoor vonden. UTRECHT Prinses Beatrix en BRUSSEL Vandaag zou bekend worden of de Belgen zullen overgaan tot revaluatie van de frank. Het kabinet bad in een spoedzitting nog geen besluit genomen. Bij een opwaardering is de kans zeer groot, dat de Nederlandse gulden ook zal revalueren. De Belgische premier Eyskens zei na het spoedoverleg dat men eerst nadere gegevens wilde afwachten over de begeleidende maat regelen die de Westduitse regering denkt te treffen na de revaluatie van de mark met ruim negen procent. Dat zou men vandaag te horen kra gen tijdens het beraad van de EEG- ministers in Luxemburg. „Als alle gegevens binnen zijn, zullen we con tact opnemen met onze partners in de EEG en een definitieve beslissing ne men", aldus de Belgische minister president. Op dp vraag of België zou kunnen revalueren zonder Nederland of omge keerd luidde zijn antwoord dat in 1961 de gulden was opgewaardeerd mét de mark, zonder dat de frank meeging. Eyskens achtte het echter in ieder geval nodig, zoveel mogelijk de soli dariteit in de Benelux te handhaven. In België zou een opwaardering van de frank niet onwelkom zyn. De frank heeft lange tijd onder druk ge staan. vooral na de devaluatie van de Franse frank. De gouverneur van de Nationale Bank van België, Ansiaux, zou een opwaardering van de frank met ongeveer twee procent sterk heb ben bepleit. FALMOUTH Oefengranaten van een Spaanse kustbatterij bij Kaap Tra falgar zijn dicht bij het Britse passa giersschip Uganda (met negenhonderd kinderen aan boord) in zee terechtge komen. meldde gisteravond kapitein Eric Plowman. Hij vertelde dat de Uganda dinsdag uit Gibraltar was vertrokken met be stemming Engeland. Zijn 17.000 tons schip had een veertiendaagse cruise door de Middellandse Zee gemaakt ,,Het was Trafalgardag (ter herden king van Lord Nelsons beroemde zee slag bij Kaap Trafalgar) en ter wille van de kinderen besloot ik met het schip dicht langs de kust te varen. We voeren zo'n 3,2 mijl buiten de Spaanse kust, toen een granaat in het water viel, achthonderd meter voor mijn schip." Kapitein Plowman wijzigde onmid- delijk de koers en voer dwars door een vissersvloot van het land weg. „Het vuren ging door", zei hij, „granaat salvo's kwamen terecht in het zeege bied waarin wij hadden gevaren" Op de kust waren geen rode vlaggen Bij een revaluatie van de frank zai Nederland er bijna niet aan kunnen ontkomen de gulden .mee te laten gaan (met zo'n vier of vijf procent). Een opwaardering van de zwakkere frank en een gelijk blijven van de gulden zou een speculatie doen ont staan, waarbij Nederland komt te verkeren in de positie die aanleiding heeft gegeven tot een opwaardering van de mark. De Nederlandse regering lijkt ech ter geen enkel plan te hebben de gulden zoals minister VVitteveen vrijdag reeds verklaarde op te waarderen. Een kabinetszitting op korte termijn lijkt bovendien moei lijk: premier De Jong en minister Luns moesten vandaag naar Roeme nië, vice-premier Bakker is naar de West en dr. J. Zijlstra, president van De Nederlandsche Bank, zit in Hon garije. Zie ook de beschouwing van onze economische medewerker elders in dit blad. ^AAR onze indruk heeft het Suri naamse volk een verstandige daad verricht door met overtuigende cijfers steun te geven aan de partij van Laehmon en de politiek van Pengel met even overtuigende cijfers af le wijzen. De „image" van Pengel stond ook in ons land al niet bijster hoog geno teerd. En dat niet omdat hij een on afhankelijk Suriname voorstond. Nederland heeft geen overdreven moeite met een zich neerleggen bij Surinaamse wensen in deze: het heeft zelf geen behoefte banden te staken, maar begrijpt dat de liefde van twee kanten moet komen. Ook afgezien daarvan echter was er twijfel, of Pengel de man was die het land het meest nodig had. Overwinnaar Laehmon is tegen onaf hankelijkheid, in elk geval op korte termijn. Een volk is als een kind: voor onafhankelijkheid behoeft hot een mate van rijpheid, waarheen het moet worden geleid. Anders valt het ten prooi aan ongewisse machten. In de uitslag mag men een aanwijzing zien, dat ook het Surinaamse volk het aldus ziet, wat dan weer aldus mag worden uitgelegd dat het, als een volk dat tot een verstandige keuze in staat is gebleken, nu reeds duidelijk naar de volwassenheid aan het toe groeien is. Daarom verdient het eens te meer de politieke leider voor wie het zich thans zo duidelijk heeft uitgesproken. Kenners van de Surinaamse situatie verwachten van de overwinnaar Lachmon een verstandige politiek, zelfs een waaronder ook in later sta dium onafhankelijkheid verantwoord ware te achten. Nederland zal de gang van zaken ginds stellig meer dan als een koel waarnemer blijven volgen. ■ins Constantijn zijn terug op Dra- gehesen en op de zeekaarten voor het nsteyn. Prins Claus haalde vrouw <.inïof oonooapTon rtnt fpr kind zaterdag uit het Academisch ekenhuis in Utrecht op. Het is veel gemakkelijker de ene sekse te beschuldigen dan de andere te verontschuldigen MONTAIGNE -Uct i» dc enige i laten zeggen!" ^Barometerstand: heden 10 u.: 7".2 cm (10:?0 millibar) stijgend. Aon pij maan 28 oktober zon op 7.27, onder 720; maan op 18.17. onder 11.33: L.K. gebied stond niet aangegeven dat ter plaatse een oefengebied van artillerie bestond. BE BILT Na het voorbij trekken van enkele zwakke Oceaanstoringen, waarbij in ons land 1 tot 3 millimeter regen viel, is de luchtdruk boven West-Europa flink gaan stijgen. Het centrum van een krachtig hogedrukgebied met een waarde van bijna 1040 millibar lag van morgen boven West-Frankrijk. Tussen dit syteem en een diepe depressie in de omgeving van Spitsbergen staat boven het noordeelijk deel van de Oceaan een krachtige westelijke lucht stroming, waarmee vrij zachte, maar vochtige lucht naar West- Europa wordt getransporteerd. Morgen zal het hogedrukgebied boven het Alpengebied aan komen en het zal het weer bij ons blijven beheersen. Naast wolkenvelden en hier en daar mist in de nacht en ochtend worden ook opklaringen ver wacht met temperaturen aan houdend boven normaal voor de tijd van het jaar. Vooruitzichten voor dinsdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: van 1 tot 7 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pet. Kans op een geheel droog et maal: 80 pet. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De storm, met name onder Amsterdamse rooms- katholieken, over het gebruik op donderdagavond van de Allerheiligste Hartkerk voor de happening met G. K. van het Reve is nog niet uitge woed. In het portiek van het bedehuis aan de Vondelstraat is dit weekeinde een dier (waarschijnlijk een ezel voorstellenddc) geschilderd met de naam van de letterkundige ernaast, terwijl buiten naast de ingang in witte letters „flikkerkerk" is gekalkt. Aan kerkbezoekers is gistermorgen een verklaring van het kerkbestuur voorgelezen, waarin het zegt getroffen te zijn door de vele reacties na de tv-uitzending. Er werd in gememo reerd dat reeds lang besprekingen gaande zijn om de bestemming van I de kerk ruimer te maken. Er werd in toegegeven, dat hel kerkbestuur zich bewust was geweesf risico's te nemen bij het geven van i toestemming voor het gebruik van J de kerk voor de huldiging. In een van de diensten op zaterdag heeft een kerkganger zijn stem ver heven, hetgeen onverstaanbaar was voor andere kerkgangers. Enkele andere bezoekers verlieten uit protest de kerk gedurende het weekeinde. In de KRO-radiorubriek Echo is zaterdag een bestuurslid van de be- j weging ..Confrontatie", een behou dende groep in de rk-kerk, aan het woord gekomen, die mededeelde ge poogd te hebben de uitzending vanuit deze kerk te hebben willen verhin deren. Persoonlijk had deze dame, zei ze. eventuele schade voor geleden contractbreuk wel aan de VPRO wil len vergoeden I Een protest bij kardinaal Alfrink j achtte zij niet zinvol, omdat deze voor I haar al eveneens „ongehoorzaam aan i Rome is". UTRECHT Binnen het Christe lijk Nationaal Vakverhonrl komt er forse concentratie door de fusie van vyf vakbonden: de Christelijke be drijfsgroepen centrale (23.000 leden), de Nederlandse christelijke agrari sche bedrijlsbond (19.000), De Neder landse christelijke bond van werkne mers in textiel- en kledingbedrijven „Unitas (7.000), de Nederlandse cen trale bond van christelijke werkne mers in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen (4.200) en de Chris telijke bond van sigarenmakers en ta bakbewerkers (1.100). Hel Londense bruidspaar An gela Bottomley en Colin Nichols heeft zaterdag een ongewoon vervoermiddel gekozen voor de rit naar stadhuis en kerk: een Londense dubbeldekker. Wel een vervoermiddel bij uitstek als je een grote familie hebt (Van een onzer verslaggevers) CBC en „Unitas" zochten al naar een verregaande vorm van samenwer king, en er stonden ook fusieplannen op stapel tussen NCAB, NCVGB en CBST. De voorzitter van de CBC, de i heer J. Schotman, deelde vanmorgen in een rede voor de verenigingsraad j van deze bond mee, dat de hoofdbe sturen van alle betrokken bonden I overeenstemming hebben bereikt over een totale fusie. Deze samenbundeling, die zal lei den tot een organisatie van ruim j 54.000 leden (en daarmee dan de grootste vakbond in het CNV), moet uiterlijk 1 januari 1971 een feit zijn. deelde de heer Schotman mee. Voor de nieuwe organisatie is nog geen naam gekozen. Ook over de bestuurssamenstelling van de nieuwe vakbond is in dit sta dium nog niets te zeggen. Voor de nieuwe organisatie is nog geen naam I gekozen. Ook over de bestuurssamenstelling van de nieuwe vakbond is in dit sta dium nog niets te zeggen. Voorzitter j van de NCAB is J. IJska, van „Uni tas" J. Nieuwenhuis, van de NCVGB j P. B Bedeker van de CBST J. An- beek. Laatstgenoemde is in ver band met de samenwerking tussen I deze vakbond en de NCAB al enige tijd secretaris van de christelijke landarbeidersorganisatie. CBC-voorzitter J. Schotman zei dat de fusie tot stand komt op grond van de wenselijkheid van een her structurering binnen de christelijke vakbeweging. Een structuurcommissie van het CNV heeft dit vraagstuk al geruime tijd in studie. DEN' HAAG De Nobelprijs voor economie is voor dit jaar toegekend aan prof. dr. J. Tinbergen (66), hoog leraar aan de Nederlandse Economi sche Hogeschool te Rotterdam, en de Noorse prof. Ragnar Friseh. LISSABON De Portugese op positie heeft gisteren geen succes gehad met haar poging, om voor het eerst in bijna veertig jaar en kele parlementszetels te veroveren. De regerende Nationale Unie van premier Marcello Caetano kwam met alle 130 zetels als overwinnaar uil de bus. Volgens een bijna volledige niet- officiële stemmentelling voor het Europese Portugal hebben 708.000 personen op de Nationale Unie ge stemd en 92.000 op de twee voor naamste oppositiepartijen: de pro gressieve katholieken en de crypto- eommunisten, die in de meeste kies districten met een gezamenlijke lijst waren verschenen. Steun van betekenis kreeg de op positie alleen in enkele arbeiders wijken van Lissabon en in sommige delen van het uiterste noorden. Hier kreeg zij 4600 stemmen. De opkomst van de kiezers in de overzeese gebiedsdelen, waar de op positie geen kandidaten had, was zeer groot. Naar schatting was het aantal ingeschreven kiezers 60 pro cent hoger dan in 1965. De democraten nemen de verkie zing niet ernstig omdat, zo zeggen zij. veel kiesgerechtigden zich niet op de kiezerslijsten hebben laten plaatsen, de verkiezingscampagne aan beperkingen was gebonden en er een hoog percentage onthoudingen is. De zestienjarige P. Willems is za- terdachnacht in Zeeland (NB) overre den door een auto, nadat hij met zijn bromfiets was gevallen, hij was vrij wel direct dood. V»? ^W47VS aU U. cVbcMAxMJu j Ik geef op als nieuwe abonnee: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vinden het van groot belang, dat, ge zien de toenemende verkeers drukte. praatpalen worden ge plaatst langs de belangrijkste se cundaire wegen. Ze worden aan gesloten op de meldposten van de ANWB. Over de kosten van j lichting op de begroting 1970. Het bediening en onderhoud wordt j college heeft met Gelderland overeen- een reeeline eetroffen tussen stemi™ng bereikt over een voorlopi- een regeling geiroiien lusstu „e op]ossin|, over een grenswijziging rijk, provincie en ANWB. i tussen de provincies om een verdere Het rijk treft in het kader van de hulpverlening bij ongelukken voorbe reidingen tot het aanbrengen van I een definitief meldsysteem langs de j rijkswegen. Dit systeem houdt onder meer in. dat om de twee kilometer ter aan weerszijden van ile rijkswe gen een praatpaal komt. Gorinchem Dit delen Gedeputeerde Staten van j Zuid- Holland mee in een korte toe- uitbouw van Gorinchem mogelijk te maken. Binnenkort zullen voorstellen aan de betrokken gemeenteraden worden gp-'aan. Voorts zijn GS in overleg mei hun ambtgenoten over de wijziging van de provinciegrenzen met Utrecht, Noord- Brabant en Zeeland. Aan de Provinciale Planologische Dienst is om advies gevraagd over een globale gewestelijke indeling van de provin cie met het oog op mo^elük gewenste stimulering van bestuurlijke agglome ratievorming, zoals reeds aanwezig in de agglomeraties Den Haag en Leiden. Voor vervolg zie pagiua 5 I betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1