Kuiven, dij pluimen, hangoren Van Kesteren in 't Oranje shirt Gerben Karstens betrapt op dope Ontwerpwet D 66 vernieuwt Raad voor de kunst VOORU ïen show van 3200 dieren in de Bossche Brabanthallen Huib GoudriaarT Gevangenisoproer in Engeland ZATERDAG 25 OKTOBER 1969 (Van onze kunstredactie) Foto's: Herbert Behrens ROTTERDAM De positie van de Raad voor de Kunst moet worden versterkt, een zo groot mogelijke openheid van de raad moet worden bevorderd en de invloed van de kunstenaarswereld zelf op het kunstbeleid dient te worden vergroot. Dit zijn de be langrijkste punten, die het Tweede-Kamerlid van D'66 drs. E. C. Visser heeft verwerkt in zijn ontwerpwet op de Raad voor de Kunst 1970. Hij maakte deze wet zaterdagmiddag bekend tijdens een hearing over het kunstbeleid van de Raad voor de Kunst in De Doe len. De wet is samengesteld door een open werkgroep van D'66, waarin ook niet-leden van deze politieke partij zitting hebben. VHERTOGENBOSCH Het hanengekraai is er niet an de lucht. De siereenden en Ie ganzen snateren. De konij- len trekken slechts hun neus p. Het ruikt er naar vers troo, en de pelsjes en veder- lakken zijn een feest voor het og in de Bossche Brabant- lallen. Op de internationale pluim- ee- en pelsdierententoonstel- ing" zitten 3200 dieren te ijk voor de verwachte 10.000 lezoekers. Een jongdieren- how gistermiddag geopend - die vooral door de rijk ver- igenwoordigde „dwergrassen" He aandacht trekt. I Ook in een tijd van flats, hi huizen zonder tuintjes, wil len mensen dieren houden. IToch weten de mensen nog piet wat er allemaal voor mo- lelijkheden zijn op het gebied pan dwergkonijntjes en ca- riaV\ zegt voorzitter G. van Went van de Nederlandsche Konijnen Fokkers Bond. De heer Van Went (61) ffier van „Hollanders' en langoren" was woensdag al i Den Bosch (zo'n tentoonstel- ng vereist nogal wat organisa- e). Hij is al 21 jaar in junctie Putten Mijnheer. Ik had gehoopt dat er een reactie het artikel van 7 oktober over het ■ama van Putten zou komen. De *r Idema zegt in het interview dat j zijn leven heeft te danken aan sn communist. Vroeger heb lk een aar dagen als reiziger in de omge- ing van Putten gewerkt Ik was ja- >ers op die mensen met hun innige loofsbeleving en hun Godsvertrou- en. Toch kan ik me heel goed voorstel- n, dat die mensen door de Tschrikkelijke ellende, die ze daar Jormaakten niet meer konden gelo en en bidden. Maar als dat geloof (grond was op het verlossingswerk in Christus, moeten ze toch tot rust i Hem gekomen zijn. Ik heb zelf ruim vier weken in het fkenhuis gelegen met ondraaglijke jnen en ik kon ook niet meer bid- n en geloven. Totdat ik Psalm 43:5 orde zingen waar het vandaan wam weet ik niet maar wel weet ik it lk weer bidden en geloven kon, aewel de pijnen nog dezelfde waren. Wat betreft de overval bij Putten: s de daders voordat de mannen m Putten werden weggevoerd ch hadden gemeld, had ik nog enig speet voor hen kunnen opbrengen, laar nu zou ik niet graag in hun (h oenen staan. Ik woonde in die tijd in Frankrijk, oen er een telefoonkabel van de uitsers werd doorgesneden, gaf de «nmandant bevel direct tien man en van het dorp te arresteren. Zou e dader zich niet binnen 24 uur lelden, dan zouden de tien mannen igen de muur worden geplaatst. Wat moest de commandant anders oen? Het was oorlog en als hij geen Irenge maatregelen nam, bleef er iet één telefoonkabel gespaard. Een wartler voor het verstrijken van het *nmando „vuur!" ging een jon- eman voor de commandant staan en fi dat hij het had gedaan. De tien lannen konden toen heengaan. En e dader? Na de belofte dat hij het iet weer zou doen, kon ook hij naar uis terugkeren. Ik heb die Duitse commandant zelf sproken, en ik weet niet wie er lijer was, hij of die elf mannen. Met vriendelijke groenten. Q. Toxopeus, Haamstede KEURMEESTERSKonijntje laat je buik eens zien G. VAN WENTkippen en konijnen als hobby en daardoor tot nu toe de man, die het langst voorzitter is. „Maar, dat is geen prestatie, ze konden niemand anders vinden". Oorlogsfokkers Waarom gaat iemand konijnen fok ken? Van Went: „Vader had een graanhandel en dan moest ik soms de klanten langs. Ik heb eens urenlang bij iemand voor een hok gesoebat tot ik een konijntje meekreeg. Bij het ouderworden was het afgelopen, maar in 1941 ben ik getrouwd. Toen was het afgelopen met het voetballen en ben ik weer konijnen gaan hou den. In die oorlogstijd hadden we niet zoals nu 6500, maar 30.000 leden! Dat waren gekke jaren. Postduiven hou den was verboden, en de konijnen waren welkom als bout". Het aantal zogenaamde „oor logsfokkers" nam na de oorlog sterk af, maar ook in de jaren vijftig werd nog menig konijntje gehouden voor de Kerst. In die tijd (nog geen „consumptiemaatschappij") was het gebruikelijk dat in wegbermen en langs dijken gras werd geplukt voor de konijnen. „Gras zoeken langs de weg is er nu niet meer bij. Er zijn pakjes voer in de handel, met de vitaminen erin en alles wat ze nodig hebben". Voor de fokkers, die overgebleven zijn is konijnen houden in de eerste plaats een liefhebberij. Maar dat wil niet zeggen dat er geen konijnen worden geslacht. In sommige gezin nen wordt dan wel eens met een prop in de keel het dier opgegeten, dat jaren werd verwend. „Ik maar niet De heer Van Went: „Ik weet een klooster u weet in Limburg heb ben we nogal veel kloosters waar de broeders konijnen hielden. Toen er een op tafel kwam. zei eerst de prior: Nee, ik maar niet. De volgende broe der weigerde ook. tot de vijfde toe. En die zei: We kunnen ons konijn toch niet zomaar opeten, dat gaal toch niet". De konijnen- en pluimveehouders zijn zachtaardige mensen. Dat blijkt ook in het contact met de keurders in de Brabanthallen, die ons heel vrien delijk te woord staan. Van Went meent dat de omgang met dieren daar niet vreemd aan is. „Mensen, die van dieren houden zijn goeie mensen". Het grootste aantal liefhebbers van kleinvee woon in de snel geïndustri aliseerde gebieden. In dorpen waar de inwoners vroeger sterk agrarisch georiënteerd waren, wil men nog graag dieren om zich heen zien. In de grote steden neemt het aan tal konijnenfokkers snel af. De oor zaak is het verdwijnen van de stadstuintjes, en de bouw van flats. Rotterdam bijvoorbeeld was in 1890 de stad met de grootste konijnenfok- vereniging. Nu hebben de bevol kingscentra in de omgeving sterke verenigingen. Van Went ziet overigens voor flat bewoners veel mogelijkheden in klei ne dieren als dwergkonijntjes en de cavia's, een soort marmotten. Deze diertjes kunnen in kooitjes worden gehouden. „En kinderen willen altijd graag dieren hebben". De provincies met de meeste konij nenfokkers zijn Zuid-Holland, Noord-Brabant, Gelderland en Lim burg. Zeeland staat onderaan de lijst. T raditie De jongdierenshow in de Brabant hallen wordt voor de tweede keer gehouden. „Het is de bedoeling er een traditie van te maken. Er is ook veel interesse. Vorig jaar waren er 2600 dieren en nu zijn er 3200 met 760 inzenders". Donderdag- en vrijdagmorgen voordat de tentoonstelling open ging voor het publiek werden de dieren gekeurd. Veertig geschoolde keur meesters (ze hebben een examen af gelegd), ieder vergezeld van twee helpers. Een helper, de „schrijver" om de beoordeling te noteren, en een, de „aandrager" om de dieren vast te houden. De konijnen zijn verdeeld in drie dassen: middenrassen, grote rassen sn dwergrassen. De kippen worden onderscheiden in grote hoenders en dwerghoenders. Dan zijn er de siereenden, de cavi a's (in zwart, diepbruin, geel, beige sn wit), de ganzen en de sierduiven. De duiven vallen op door een weel derige verentooi: de „Raadsheer", de Duitse schoonheidspostduiven en de „Oud-Hollandse Capucijner", die op zeventiende-eeuwse schilderijen vaak voorkomt, en enkele jaren geleden weer is teruggefokt. Behang wat stug Bij de keuring Wordt gelet op type (elk ras heeft zijn eigen type) en bouw. Verder spelen kleur, tekening, conditie en pes een rol. Een deskundige vertelt me: „Er is een speciale prijs voor de tekening., Kijk, daar worden de beste van het konijnenras Lotharinger en Rijnlan der met elkaar vergeleken en ge- kéurd. De keurmeester let op de aalstreep, die als een lint over de rug moet lopen, op de oogringen en de De baardkuifhöenders worden gekeurd Soms komt er een meetlat aan te pas (Foto onder) zijdetekening. Ook moeten er vijf a zes vlekken zijn, die niet met elkaar door streepjes zijn verbonden". Wel vaktaal. De man, die deze konijnen beoor deelt is keurmeester H. Reintjens uit Geleen. Hij hanteert ook een lineaal. Wat dat voor dient? „Er zijn rassen waarbij de lengte van de oren een punt van overweging is. Kleine ko nijntjes als van de zwerfrassen moe ten oren hebben, die niet langer zijn dan zes centimeter. Maar de Vlaamse Reuzen mogen een oorlengte van twintig centimeter hebben". De heer Reintjens gaart weer aan het werk. De schrijver noteert: „Ge wicht 1,8; Z.G. (zeer goede) kleur; neusbeen moet meer gebogen; bouw moet iets voller; goede mantel en koptekening; Z.G. pels en conditie". Hij voegt er nog aan toe: „Behang wat stug". Behang? „Ja, daar bedoe len we de oren mee". Bij de duiven en de kippen worden weer andere termen gebruikt. Zoals: goed kopje en behoorlijke kraag; goede dijpluimen, benen en nagels". Bij een haan hoor ik de keurmeester zeggen: „Z.G. oogkleur, goede kuif en baard". Voor de vrede De hele dag lopen keur meesters, schrijvers en aan- dragers passend en metend, goed keurend en afkeurend mompe lend, langs de hokken. Intussen maken de konijnen toilet en kakelen de hoenders, waarvan er sommigen bijna oogverblindend wit zijn. „Ze worden goed ge wassen voor ze naar de keuring gaan." Iemand wijst op een grappig klein konijntje met lange oren. „Dit is de Nederlandse Dwerg hangoor. Fokker C. de Kok heeft er elf jaar over gedaan om dit ras te fokken. De eerste verkocht hij voor 350 gulden." Met een varia tie op een bekende uitspraak: het fokken wordt duur betaald. „Maar", zegt een keurmeester, „als meer mensen zich hierop toelegden in hun vrije tijd, zou er minder onvrede in de wereld zijn." Vlaamse Reuzen, Leghorns, Hollanders en Hangoren proost, dan maar! Het ontwerp dient ter vervanging van de wet van 1955. Het ontbreken van het vertrouwen van de kunste naarswereld in de raad, gevoegd bij het onbehagen van de raad zelf over de eigen positie en wrijvingen die optreden tussen raad en minister geeft alle reden om tot invoering over te gaan, stelt de heer Visser in zijn toelichting. De heer Visser verwijt minister Klompé, dat zij gaarne op een uiterst belangrijk punt als openbaarheid van de uitgebrachte adviezen de boot met krachtige hand afhoudt. Ontwikkeling De ontwerp wet bedoelt niet een mogelijke ontwikkeling in de richting van de totstandkoming van een soci aal culturele raad of een sociaal eco- nomisdh-culturele raad te belemme ren. De opstellers menen integendeel dat een ontwikkeling in die richting gewenst is, <iaar cultuurbeleid en, in ruimere zin, welzijnsbeleid, raken aan vrijwel alle sectoren van het maatschappelijk leven. In de ontwerpwet komt deze te neur al enigszins tot uiting door de bepaling dat de raad ook aan andere ministers dan die van CRM advies kan uitbrengen. Vooral door het zelfstandig behe ren van een aantal fondsen zal de raad zelf meer initiatieven kunnen nemen. Drs. Visser verwacht dat de raad aantrekkelijker zal worden voor kunstenaars en vertegenwoordigers uit het culturele organisatieleven. Op die manier wordt ook een kwalitatie ve versterking van de raad tot stand gebracht. Openbaarheid Met nadruk wordt gesteld dat openbaarheid in het werk van de raad regel moet zijn, wat onder meer neerkomt op openbare vergaderingen. Zowel de adviezen die de raad op verzoek van de minister uitbrengt als de adviezen die hij uit eigen bewe ging uitbrengt, moeten worden open baar gemaakt. RYDE Meer dan 150 gedetineer den in de streng bewaakte gevan genis Parkhurst op het Engelse eiland Wight zijn gisteravond in op stand gekomen. Volgens de eerste be richten zijn twaalf bewakers en bij na 40 gevangenen gewond. Voor het hele eiland Is de noodtoestand afge kondigd. Er waren ongeveer 200 gevangenen in één ruimte bijeen toen de opstand uitbrak. Onmiddellijk werd het gevan genispersoneel en de politie gealar meerd. Er zijn geen berichten over ontsnappingen. Na ongeveer een uur waren de on geregeldheden bedwongen. De strengst beveiligde vleugel, waar de gevaarlijkste misdadigers zitten, was niet bij de opstand betrokken. De 63-jarige Russische spion Peter Kroger heeft enige tijd in deze gevan genis gezeten. Na zijn vertrek wer den onlusten verwacht. Hij schijnt een soort vaderfiguur te zijn ge weest. Peter en Helen Kroger, die tot 20 jaar waren veroordeeld, werden vo rige week vrijdag vrijgelaten in ruil voor de Britse lector Gerard Brooks. Van onze sportredacteur Meindert Leerling BANGOR Jaap van Kesteren, de 23-jarige linksback van Noord wijk, debuteerde vanmiddag in het Nederlands amateur elftal dat in Bangor tegen Wales speelt. Dat was de meest verrassende keuze van bondscoach Arie de Vroet, die vrijdagavond na de training de opstelling van het oranje-team bekendmaakte. Naast Van Kesteren zijn Aalt Kok en Henk Kiel als zaterdagspelers op gesteld. De samenstelling luidt: Doel: Wever, (Assen); achter: Del- motte (Middelburg), Kok (IJsselm.- vogels). Van Londen (De Graafschap) en Van Kesteren (Noordwijk).; mid den: Leget (UVS), Hoek (ZW) en De Wit (ZW); voor: R. van de Kerkhof (MULO), Kiel (Go Ahead) en W. van deKerkhof(MULO). Jaap van Kesteren was bijzonder verrast.,Ik had er echt niet op dur ven rekenen", zei de Noordwijker, die voor het vijfde seizoen in het eerste elftal van Noordwijk speelt. Van Kesteren is een doorgewinterd lid van Noordwijk. Behalve hijzelf is ook zijn volledig met de roodwitte club optrekkende familie uiterst ge lukkig met zijn verkiezing. Vooral het feit dat coach De Vroet hard voetbal vreest heeft ertoe ge leid dat de fysiek sterke Van Keste ren is ingezet Noordwijk kan daar mee weer een nieuwe international begroeten die volgende week vol trots het fel begeerde oranje shirt in zijn kast mag opbergen. „Ik heb mijn ideaal bereikt", zei de Noordwijkse metselaar, die ook wel linksbuiten heeft gespeeld maar in het vier-drie-drie-systeem graag in de achterhoede uitkomt, omdat hij dan van tijd tot tijd toch mee kan in de aanval. Behalve Van Kesteren de buteerden de gebroeders Van de Kerkhof. Een ander belangrijk punt ls de gewijzigde benoemingsprocedure, die de greep van de kunstenaarswereld op de samenstelling van de Raad aanzienlijk versterkt Prins Hiro van Japan, zoon van kroonprins Akihito, nam onlangs deel aan hardloopwedstrijden voor paren (jongen, en meisje). Hier passeert de prins met zijn partner de finish. Op de achter grond ziet men kroonprins Aki hito en zijn vrouw, prinses Michiko, die geamuseerd toe kijken. DEN HAAG Bij het anti-dopings- onderzoek na de ronde van Lombar- dije op 11 oktober is de winnaar, Gerben Karstens uit Prinsenbeek, po sitief bevonden. Per telegram heeft de Italiaanse wielerbond dit donder dag medegedeeld aan de KNWU. Karstens kon vóór vandaag een con tra-expertise aanvragen in hetzelfde laboratorium dat het eerste onder zoek heeft verricht Gerben Karstens heeft dat inder daad aangevraagd en zal zich bij dit onderzoek laten bijstaan door een Ne derlands expert op het gebied van dopingsonderzoek. Karstens ontkent doping te hebben gebruikt. Hij heeft zich van juridische bijstand verzekerd. Volgens Karstens en zijn adviseurs maken de reglementen van de UCI een rechtvaardig onderzoek onmoge lijk. omdat beide expertises door het zelfde laboratorium worden verricht dat beide flesjes in zijn bezit heeft gehad vanaf het moment van urine- afgifte. Mocht het tweede onderzoek negatief uitvallen, dan moet Korstens toch alle kosten verbonden aan het onderzoek dragen volgens deze regle menten. Is de uitslag positief, dan wordt hem de eerste prijs ontnomen, volgt schorsing en zijn de financiële nadelen voor de renner niet te overzien. Juist nu het de laatste tijd goed ging, voelt Karstens zich ernstig gedupeerd, maar hij heeft verklaard alles in het werk te zullen stellen om aan te to nen dat hij onrechtvaardig is hehan- deld. „Deze reglementen lijken nergens op en hier is sprake van duidelijke rechteloosheid", aldus Karstens. Hartoch remise WENEN Vrijdag is op de federale Sportschool Raach te Wenen de 14e ronde gespeeld in het Interzonale schaaktournoni dat geldt voor de we reldtitel. De party tussen Hartoch (Nederland) en Portisch (Hongarije) werd afgebro ken. In het algemeen klassement staat de Oost-Duitser Uhlmann nu bovenaan met 8,5 punt en twee afgebroken par tijen. Hartoch heeft 4,5 punt en een afge- brokne partü.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9