Amerika maant Israël tot zelfbeheersing Rederij-fusie leidt tot belangrijke voordelen Druggebruik leidt niet steeds tot verslaving Scholieren betogen stop Indianenmoord „GEEN INVAL IN LIBANON" GEVECHTEN IN TRIPOLI r~, )ordhollands gas laar Duitsland? Open brief van Van Rappard aan drs. Lems HAL Van Ommeren en KNSM uit de VNS' Containers voorname reden FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Twee staatsleningen leverden half miljard gulden op Bewapeningswedloop „absolute dwaasheid" ZATERDAG 25 OKTOBER 1959 WASHINGTON De Verenigde Staten hebben stappen ondernomen om Israël ervan te weerhouden in de Libanese crisis tusenbeide te komen. De Amerikaanse regering heeft Israël ge waarschuwd zelfbeheersing in acht te nemen om een verslechte ring van de toestand in het Nabije Oosten te voorkomen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken leverde kritiek op opmerkin gen van de Israëlische vice-premier Jiga4 Allon, die gedreigd heeft dat Israël Libanon zal aanvallen om de eigen veiligheid te waarborgen en het hoofd te kunnen bieden aan ac ties van Arabische guerilla's. De woordvoerder noemde deze opmer kingen „nutteloos". Van Amerikaanse interventie in Libanon was volgens de woordvoerder geen sprake. In Tripoli, een broeinest van Ara bische nationalisten, kwamen het gisten weer tot ernstige incidenten. Niet-officiële cijfers spraken van minstens zes doden en tientallen ge wonden. Palestijns-gezinde betogers bezetten het oude stadsdeel alsmede enkele openbare gebouwen en poli tieposten. VOORWAARDEN De demonstranten stelden de or detroepen een aantal voorwaarden. Zij eisten onder andere strenge maatregelen tegen de militairen die verantwoordelijk zijn voor de beschieting van Palestijnse comman dotroepen en algehele vrijheid van handelen voor de Arabische gueril la's. Er braken ook vechtpartijen uit tussen demonstranten van de Baath-partij en aanhangers van guerrilla's „paraat" CAGO De Amerikaanse olie- ichappij Standard Oil Company gisteren meegedeeld dat het in "d-Holland op te sporen aardgas nikt zal worden in West-Duits- I voor het opwekken van electrici- I Het gas gaat naar Gerstein waar [j. nieuwe electrische centrale zal Jden gebouwd. De Vereinigte Elek- ptswerke AG in Dortmund zou gasvoorraad hebben gekocht. deze transactie is toestem- ig nodig van de Nederlandse en tduitse regering. In oktober 1972 iet de levering van het gas kun- 'orden begonnen. andard Oil Company is mede- Vster van een concessie die het geeft in Noord-Holland mogelij- asvoorraden op te sporen. jus Paulus heeft de Keizerin Me- irUs '45.000 gulden) aanvaard, die pië elke vier jaar toekent wegens mderlijke verdiensten voor de nheid of de wereldvrede." (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De gemid delde leeftijd van druggebruikers is 23 jaar. De „hogere" en mid delbare milieus zijn sterker vertegenwoordigd. De verhou ding vrouwen-mannen bij drug gebruik (hasjisj, marihuana, opium en LSD) is 1 op 3. Dit zegt een rapport over drugge bruik in Nederland, dat op verzoek van de Nationale federatie voor de geestelijke volksgezondheid door drs. H. Cohen (Instituut voor sociale ge neeskunde aan de universiteit van Amsterdam) is samengesteld. Het rapport is mede gebaseerd op een enquête onder 958 gebruikers. Een van de conclusies is, dat de far macologische werking niet de enige factor is die het gebruik bepaalt. Ook de maatschappelijke afkeuring speelt een rol, alsmede het feit, dat men drugs meestal gezamenlijk pleegt te gebruiken. Het blijkt verder, dat velen met het gebruik ophouden en dat een eerste, of zelfs voortgezette ken nismaking niet inhoudt, dat het ge bruik regelmatig wordt. In het rapport draagt drs. Cohen materiaal aan, waarop een genuan- EUWARDEN Een paar dui- scholieren in Leeuwarden heb- [istermiddag een protestmars ge- £n tegen het uitmoorden van In- Brazilië wat op grote zou worden gedaan door de and'bezitters en concessiehou- in de oliewingebieden van de tone. De scholieren voerden vele loeken met zich mee met leuzen Itop Indianenmoord". A. Vondeling zei in een lefaak tot de jongeren, dat hij de liaanse ambassade had uitgeno- voor deze protestbijeenkomst. *tibassade weigerde dit omdat dit kebruikelijk zou zijn. De socia- 'he partijvoorzitter had wel een luniqué mee gekregen waarin -zttandpunt van de Braziliaanse Ing werd uiteengezet. .irin staat dat de misdaden tegen het oerwoud levende Indianen tijd verborgen hebben kunnen h door medeplichtigheid van infenloze elementen van de dienst dfle bescherming van de Indianen br de afgelegenheid van de ge- fc. I ernstig en betreurenswaardig hiisdaden ook zijn, zij kunnen rel niet als uitroeiing worden 1 van Duitse jeugd: t goede kanten aan jionaal-socialisme ■HnovER Ongeveer 61 pro lan de Westduitse jeugd in de d van vijftien tot negentien iet aan het nationaal-socialis- ok goede kanten. Dit blijkt uit ■iiderzoek van prof. Walter Jai- iln de pedagogische hogeschool "innover. Met enkele medewer- bndervroeg hij in vier jaar tijd __^oep van 1600 jongeren uit alle ;van het onderwijs. (eveer 68 procent is tegen ver- stappen tegen oorlogsmisdadi- Ongeveer 38 procent meent dat ::i;san als Hitler in Duitsland op- 'v de macht in handen kan ne- jfc. Van de ondervraagden is 43 Snt bang dat de Chinezen op een dag Europa zullen binnenval- &JRIJN Zoals al door Itali- kranten was bekend gemaakt, jjiFiat de autofabriek Lancia in f overgenomen. Lancia zal Indig blijven werken binnen Bt-concern. gekenschetst, omdat de misdadigers nooit de uitroeiing van oerwoudbe woners als etnische of cultuurgroep ten doel hadden, aldus de verklaring. ceerde viste op het druggebruik ge baseerd kan zijn. Een van de misverstanden waarmee hij afrekent is dat Amsterdam de primeur zou hebben van het druggebruik. Bijna gelijktijdig in 1960 is het ge bruik ook in andere grote steden op gekomen. Ook „de provincie" is in beweging. Gegevens uit het rapport kunnen tot een beleidsadvies leiden, waarme de de minister van sociale zaken en volksgezondheid, alsmede die van justitie zullen worden geconfron teerd. GORKUM Mr. L. R. J. ridder Van Rappard. bui"gemeester van Gor- kum, heeft een open brief geschreven aan het socialistische Tweede-Ka merlid drs. A. J. Lems. Hij schrijft onder meer: „De burgemeester bezit niet de waarborg dat zijn minister van binnelandse zaken hem vrijwaart voor overlast, afkomstig van mensen als u, die zich kennelijk van de aard en de omvang van de eigen publieke verantwoordelijkheid onvoldoende rekenschap geven". De heer Lems stelde onlangs vra gen aan de minister van binnen landse zaken over de bestuursperike- len in Gorkum. Hij informeerde of de minister niet van oordeel was, dat het vertrek van de heer Van Rappard de Gorkumse problemen zou oplos sen. oud-premier Rachid Karame. Liba nese Mirage-straaljagers gierden laag over de stad, terwijl infanteristen trachtten in brand gestoken autoban den van de barricades te verwijde ren. BEIROET In de hoofdstad Beiroet hebben veiligheidstroepen zich geïnstalleerd op strategische punten, terwijl gewa pende eenheden door de straten pa trouilleerden om nieuwe demonstra ties te voorkomen. De gevechten tussen het Libanese leger en Palestijnse guerilla's in het zuiden van het land schijnen geëin digd te zijn. In totaal zouden 25 Li banese militairen zijn gedood. Het radio-station El Fatah in Cairo meld de echter dat de schermutselingen nog steeds voortduren. Libanon werd er van beschuldigd Israëlische troe pen, die het grensdorp Kfar Kalla bezetten, ongemoeid te hebben gela ten. RUSTIG De situatie aan het Syrische front zou betrekkelijk rustig zijn. Er zijn geen verdere aanwijzingen van Sy rische toepenconcentraties langs de Libanese grens. Egyptische vliegtuigen hebben gisteren Israëlische strijdkrachten bij Romani in het noorden van Sinai aangevallen. Elf Israëlische soldaten raakten gewond. Enkele uren later sloeg Israël bij wijze van vergelding terug. Militaire doelen in de centrale sector van het Zuez-kanaal werden aangevallen. Alle Israëlische toestel len keerden behouden op hun basis terug. Wist u, dat er behalve goudvissen en goudkarpers ook goudpalingen bestaan? Nee? Dat is dan helemaal niet vreemd, want goudpalingen komen zó zelden voor dat het vangen van zo'n glibberbeest heel uniek is. Enkele vissers vingen een paar dagen geleden een goudpaling in het IJsselmeer. Zij maakten het dier niet gereed „voor de pan", maar schonken hem aan caféhouder Veer in Nijkerk, waar de paling nu rondzwemt in-een aquarium. Voor onze fotograaf mocht hij even terug in het schepnet. Commissie wil Aruba los van de Antillen ORANJESTAD Op de Neder landse Antillen Is een commissie voor afscheiding van Aruba opge richt. Deze commissie wil afscheiding van Aruba buiten Antilliaans ver band. Zij heeft een telegram ge stuurd naar minister Bakker waarin deze wordt uitgenodigd zondagmor gen aanwezig te zijn in het Wilhelmi- nastadion om een petitie namens het Arubaanse volk in ontvangst te nemen. ROTTERDAM De grootste Nederlandse rederij-fusie is een j feit. De Koninklijke Java-China- Paketvaart Lijnen, de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd en de Stoomvaart Maatschappij Neder land hebben besloten om volledig te gaan samenwerken. Zij kun nen daardoor belangrijke voor delen bereiken. De fusie komt tot stand binnen de NV Neder- landsche Scheepvaart Unie (een houdstermaatschappij van aan delen KJCPL, KRL en SMN). Ook de Vereenigde Nederlandschc Scheepvaartmaatschappij (VNS) gaat op in de Nederlandsehe Scheepvaart Unie, omdat de drie gefusioneerde (Van onze scheepvaartredacteur) rederijen de VNS-aandelcn van de Holland-Amerika Lijn, Phs. van Om meren en de Koninklijke Neder landsehe Stoomboot Maatschappij (KNSM) zullen overnemen. Althans daartoe is in beginsel overeenstem ming bereikt. De HAL is daarentegen met de KRL overeengekomen 25 procent van Gorkums burgemeester zegt over deze vragen verder: „Ze dreigen een jurisprudentie te vervormen tot een beleidstoepassing, die in de toekomst de benoemde burgemeester aan de grootst mogelijke willekeur kan doen Er zijn volgens de ambassade blootstellen." maatregelen genomen. Zo 4, - - - - 1 Intussen hebben tien van de elf Gorkumse raadsleden die hun ontslag indienden in een communiqué hun verontwaardiging en afschuw uit gesproken over het feit, dat de heer Van Rappard een aanklacht wegens smaad heeft ingediend tegen het elf de lid van deze groep, de heer J. H. M. Eckhardt. Maatregelen Er reeds zijn o.m. betrokken personen uit hun functies ontslagen en zullen zij ge rechtelijk worden vervolgd. De Zweedse antropoloog dr. Lars Persson, die de hele zaak aan het rollen heeft gebracht en sinds gisteren in ons land is, meent dat het heel goed mogelijk is dat de uitroeiing inderdaad is gestopt. Hij stelt daar tegenover dat de uitroeiing toch door zal gaan volgens een bepaald sys teem. Hij zegt dit uit officiële docu menten te kunnen aantonen. De demonstrerende scholieren met hun spandoeken. De emissie van twee staats leningen heeft een half miljard opgeleverd voor de financiering van het tekort, zodat 's Rijks Schatkist nog slechts f 150 mil joen te dekken heeft. Vooral de kortlopende lening heeft veel in schrijvingen gegeven en het be- drag van deze lening werd op 300 miljoen bepaald. De gun stige gelegenheid om te lenen, al was het dan ook tegen een hoge rente, is goed benut en daartoe heeft de stroom van vluchtgeld naar ons land een grote bijdrage geleverd. Volgens de aanklacht zou de heer Eckhardt het gerucht hebben verspreid, dat de burgemeester wet houder Oostlander door het schermen met een achtergehouden proces-ver- j baal onder druk heeft gezet, waar door deze niet de zijde van de elf j kond werd. Er kwam' veel vluchtgeld durfde te kiezen. uit het buitenland (ook deze week) De gevolgen van de revaluatie van de Duitse mark werden deze week op de beurs breed besproken en onge twijfeld zal men volgende week daarmee verder gaan, nu gisteren het percentage van de opwaardering be- hetgeen tot een verruiming van de geldmarkt leidde, zodat bankiersgeld zelfs tot V/i pet. daalde! De obligatiemarkt profiteerde van een en ander en men kon kooporders ontdekken voor diverse beneden pari noterende stukken. Gelijk bekend, is de koers van obligaties met een rente beneden de 8 pet gedurende de perio de van stijgende rente aanmerkelijk gedaald. Door dergelijke stukken nu te kopen, anticipeert men op een eventuele rentedaling, want als de rentevoet binnen afzienbare tijd de weg terug zou inslaan, stijgen de koersen, terwijl men bij uitloting een bedrag incasseert, dat vrij van in komstenbelasting is. groot staalbedrijf op de Maasvlakte mogen aanleggen. AKU en Zout lagen ongeanimeerd in de markt en moesten enkele punten prijsgeven. In de lokale afdelingen trok dc „come-back" van Tapijtfabrick Ber- goss sterk de aandacht. Dit fonds verbeterde van 424 tot gisteren 505 pet., vermoedelijk vanwege een gunstige gang van zaken in het lo pend boekjaar. De andere tapijtfa- briek, Desseaux, deed het kalmer aan en kwam van 140 op 145, maar dit fonds heeft ook niet zulk een daling achter de rug als Bergoss. Bührmann-Tetterode heeft aange kondigd, dat de nominale waarde der aandelen op 20 wordt gebracht, een FNTRFF handzamer coupure, waardoor het fonds meer binnen het bereik van de De jongste 8 pet staatsleningen aankomende beegger komt De koers hebben deze week hun entree ge maakt op de beurs en hoewel ze nog niet helemaal geclasseerd zijn, ver toonde de koplopende lening reeds een agio van ruim 1 pet. Het is te verwachten, dat binnenkort de Bank voor Ned. Gemeenten weer op de markt zal verschijnen, want men moet het ijzer smeden, als het heet is en er bestaat een grote behoefte aan langlopende financiering bij de ge meenten. Op de aandelenmarkt was er wat meer leven in de brouwerij, maar de stemming was onregelmatig. Kon. Olie, welk fonds eerst profiteerde van de berichten over a.s. borineen naar kalium- en magnesiumzouten in het noorden van Groningen (koers liep op tot circa 169), moest later onder invloed van hernieuwd aanbod van Amerikaanse zijde, de weg terug en kwam tijdelijk beneden de 160. om gisteren op 161 te sluiten. Het bericht, dat de Amerikaanse dochtermij, Shell Oil, in het derde kwartaal een 12 pet lagere winst heeft behaald, deed de koers van Kon. Olie uiteraard geen goed. Toch kunnen wij de nieuwe koersdaling niet uitsluitend aan deze factor toeschrijven. Vermoedelijk houdt het Amerikaans aanbod verband met de voorgenomen fiskale hervorming in de Ver. Staten, welke de olieconcerns geld zal gaan kosten. Op 6 november a.s. publiceert Kon. Shell de resulta ten over het derde kwartaal en we kunnen niet aannemen, dat de Ame rikanen over inside-information zou den beschikken, welke dan van die aard zou zijn. dat de cijfers een te genvaller zouden vormen. STAALBEDRIJF Van de overige internationals toon- Kon. Hoogovens enig avans (van ƒ109.20 naar ƒ111.70), mogelijk als eevolg van de gunstige staalconjuc- van het aandeel steeg van 535 tot 537 pet. Kon. Ned. Papier (op de beurs ka nepee genoemd), kwam met een goed tussentijds bericht voor de dag. De omzet kwam in de eerste negen maanden van dit jaar 35 pet. hoger en men verwacht een aanzienlijk be ter bedrijfsresultaat. De koers van dit fonds verbeterde van 157 tot 163 pet. Centrale Suiker profiteerde van de alarmerende berichten over be paalde zoetstoffen. Een verbod daar van kan leiden tot een hoger suiker- verbruik. De koers van dit fonds kwam van 362 op 385 pet. RESTAURANTS Heineken's Bierbrouwerij is van plan met de grote Amerikaanse on derneming Greyhound een keten van restaurants in Europa te stichten, al thans wij menen, dat dit plan uitge breid bestudeerd wordt Men zou dan voor gezamenlijke rekening populaire restaurants willen oprichten. Zoals men weet, hebben brouwerijen, veel investeringen in café's e.d. De koers van Heineken steeg deze week van 177.4 tot 182,-. Geen notering werd gisteren ge maakt in aand. Carp's Garenfabriek, omdat er een bod op de aandelen zal worden uitgebracht. De laatste koers van deze stukken bedraagt 75 pet, het dividend over 1968 was 6 pet. Nabeurs werd gisteren melding ge maakt van het feit dat de fusie tus sen de Kon. 'Java Ohina Paketvaart, Rotterdamsche Lloyd en Stoomvaart Mij Nederland beklonken is. Zoals verwacht werd. zal de Ned. Scheep vaart Unie. houdstermij van boven genoemde aandelen, een bod uitbren gen in aandelen op de bij herder» In bezit zijnde stukken. De Ver. Ned. Scheepvaart Mij wordt in de fusie betrokken doordat men de aan delen in deze onderneming, die in het bezit zijn van Phs. Van Ommeren. tuur en de toenemende waarschijn- j Kon. Boot en Holland Amerika Lijn! i lijkheid, dat Hoogovens-(Hoesch een overneemt. de aandelen over te nemen van Smit-Lloyd. Dit is een maatschappij die een vloot van bevoorradingssche pen voor booreilanden e.d. exploi teert. Ze was voor de helft eigendom van de KRL, voor 30 procent van de SMN en voor 20 procent van L. Smit en Co. (zeesleeprederij). De gisteren bekendgemaakte fusie kwam niet onverwachts. Donderdag en vrijdag reeds werd er geen note ring opgemaakt op de Amsterdamse I effectenbeurs in de aandelen en niet-royeerbare certificaten van de KJCPL, de KRL en de SMN. De no tering was opgeschort in afwachting van een zeer binnenkort te verwach ten mededeling. Eind september hadden de drie re derijen reeds meegedeeld dat ze be zig waren met een onderzoek naar de mogelijkheden van een fusie. De nieuwe rederij die vrijwel zeker de naam Nederlandse Scheep vaart Unie zal dragen krijgt de beschikking over een vloot van onge veer 200 schepen (totaal draagvermo gen ongeveer twee miljoen ton). Het aantal opvarenden ligt rond de acht duizend. Containers De belangrijkste reden om tot een fusie te komen de rederijen heb ben daarover meer dan een jaar gele den reeds de eerste besprekingen ge voerd is de toenemende groei van het containervervoer op de voor naamste routes die de schepen van de betreffende rederijen bevaren: met name Australië en het Verre Oosten. Zonder samenwerking zijn de bij zonder hoge investeringen voor con tainerschepen en containers vrijwel niet te dragen. Ook in het buitenland zijn reeds diverse concentraties van rederijen in het containervervoer tot stand gekomen, o.m. in Engeland, West-Duitsland en Scandinavië. Binnenkort wordt dan ook een or der voor drie containerschepen van ongeveer 35.000 ton verwacht ten be hoeve van de nieuwe rederij. In juni j.L maakten KRL, SMN en VNS be kend dat ze over zo'n opdracht dach ten. Daarmee is een investering van 250 miljoen gulden gemoeid. Eind vo rig jaar bestelde de VNS reeds één containerschip van 30.000 ton voor de Australië-dienst (bij Van der Gies- sen-De Noord). De besturen van de KJCPL, KRL en SMN zullen hun aandeelhouders adviseren hun aandelen om te ruilen in aandelen Nederlandsehe Scheep vaart Unie. Bij het bepalen van de omruilverhouding hebben de bestu ren zich vooral laten leiden door de winst per aandeel en de intrinsieke waarde per aandeel (die op unifor me wijze werden berekend, terwijl verder de beurskoers in aanmerking werd genomen). Tegen het eind van dit jaar zal een uitvoering omwisselingsbericht wor den gepubliceerd. Begin 1970 kan de omwisseling worden bewerkstel ligd. Op grond van de resultaten van de rederijen over 1969, kan worden aangenomen dat de Nederlandsehe Scheepvaart Unie een dividend van minimaal 12'/» procent zal kunnen uitkeren. De verwachting is dat de fusie de werkgelegenheid op de schepen niet zal beïnvloeden. Op langere termijn mag zelfs worden verwacht dat de werkgelegenheid ruimer zal zijn dan zonder het tot stand komen van de fusie het geval zou zijn geweest. De besturen van de rederijen hebben wel meegedeeld dat indien er in be paalde sektoren aan de wal duplica- ties van funkties bestaan, bij het op heffen daarvan adequate regelingen worden getroffen. SAINT LOUIS (VS) De gedach te, dat de bewapeningswedloop de wereldvrede of zelfs maar de eigen veiligheid kan dienen, is een „absolu te dwaasheid", aldus kerkelijke func tionarissen uit de Verenigde Staten en Rusland op een gemeenschappe lijke studieconferentie. De conferentie sprak zich uit voor onmiddellijke besprekingen tussen beide landen over ontwapening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7