Opwaardering mark positief ontvangen vermaan voor Broederlijk Beernink en Biesheuvel Verzetsstrijder mag geen bewijs leveren 1948 Einde maken aan speculatie tegen gulden Prins Constantijn is volkomen genezen 1, politiek GORKUMSE KORPSCHEF BESCHULDIGD VAN MOORD rde [jziging •lauwdruk PvdA Jieet strijdplan Weerberichten voor de bouwvakken 5 ZATERDAG 25 OKTOBER 1969 i te zien zijn de Duitse minister van economische zaken, Karl Schiller (rechts), en de president van de Duitse nk, Karl Blessing (links), er zeer tevreden over dat de onduidelijkheid over de waarde van de Duitse Mark is weggenomen. Wiesenthal klaagt Duitse officier van justitie aun WIESBADEN De justitie van de Duitse deelstaat Hessen zal een ge rechtelijk onderzoek laten instellen naar een aanklacht tegen de officier van justitie dr. Franz Schumacher, die verantwoordelijk wordt gesteld voor de terechtstelling in 1944 van de Nederlandse student Gerard Frank Smits. De aanklacht werd ingediend door ir. Simon Wiesenthal. Volgens hem heeft dr. Schumacher, op het ogen blik nog officier van justitie in Lim burg a.d. Lahn in Hessen, in een drietal processen het doodvonnis over de student doorgedrukt. Student Smits had volgens Schuma cher bekend, dat hij van plan was geweest de Duitse troepen na de ver wachte geallieerde invasie met een pistool in de rug aan te vallen. Schumacher heeft verder gezegd, dat al eerder een door de vader van de terechtgestelde Nederlander inge diende aanklacht ongegrond was ver klaard. Volgens hem heeft ir. Wiesen thal met zijn brief aan de minister van justitie getracht de openbare me ning in Nederland te beïnvloeden om gratieverlening aan de „drie in Bre da" te bemoeilijken. Volgens een mededeling van de mi nister zal Schumacher eind oktober op eigen verzoek met pensioen gaan. ^STERDAM West-Duitsland is derde van drie grote Europese jfn die binnen twee jaar tijd ver- in de waarde van hun hebben gebracht met dien de dat Duitsland het anders gedaan dan Engeland en irük. zijl de Bondsrepubliek nu is gegaan tot een revaluatie heeft „en de pariteit van het pond ster- jn november 1967 met 14,3 pro- Jverlaagd en revalueerde Parijs gjlgustus jl. de frank met 12,5 H ontwikkeling levert de officiële fyiging dat het land dat in twee ^Idoorlogen op de knieën is ge it, één van de krachtigste b's ter wereld bezit. 1 klassieke argument voor luatie is dat zij de uitvoer van land gbedkoper maakt en de in- uduurder, terwijl voor revaluatie tegenovergestelde geldt. fte revaluatie is de derde ver- 'ing van de officiële markt- 5it sedert invoering door de na- jj^se geldhervorming in juni 1948. .bondsrepubliek devalueerde de !in 1949 toen de devaluatie van Tind sterling over de gehele we- janpassing der valuta's uitlokte, jjing over tot revaluatie in 1961. DEN HAAG De revaluatie van de mark met ruim 9,3 pro cent is over het algemeen positief ontvangen. Wel vindt men dat zij wat aan de forse kant is. Dr. A. Batenburg, lid van de raad van bestuur van de ABN, vond het een redelijk hoog percentage. Hij achtte het enerzijds niet in het be lang van Nederland om de gulden met de mark te laten mee-revalue- Aan de andere kant achtte hij een heel kleine revaluatie van onze valu ta het enige middel om snel een eind te maken aan de speculatie tegen de gulden. Gevraagd naar het percentage waarmee naar zijn mening de gulden eventueel zou hebben moeten revalu eren gaf dr. Batenburg als zijn me ning te kennen, dat dit zou moeten neerkomen op 2 Vi a 3 procent, en zeker niet meer. Hij had bewondering voor de Westduitse minister van economische zaken, Schiller, die een bewijs van zedelijke moed heeft gegeven. Geen gevolgen Dr. J. R. M. van den Brink, lid van de raad van bestuur van de AMRO, vond de opwaardering met 9.28 pro cent aan de forse kant. Maar hij ver wacht dat deze revaluatie geen ge volgen zal hebben voor de gulden. Over de gevolgen voor andere Eu ropese valuta zei hij: „Frankrijk heeft zich al aangepast en krijgt veel betere exportmogelijkheden met Duitsland. Ook in België is de laatste tijd enige onrust om de Belgische frank, maar in maatregelen geloof ik niet zo zeer. Duitsland is ook het eerste exportland voor België." Einde onrust Het Amerikaanse ministerie van fi nanciën juicht de Duitse stap toe. „Nu kan op constructieve wijze een einde worden gemaakt aan de voor naamste haard van onrust die op de valutamarkten heerst", aldus dit mi nisterie. De Franse minister van financiën Giscard d' Estaing zei: „Het percenta ge van de opwaardering kan ons niet hoog genoeg zijn". De Oostenrijkse premier Klaus zei, dat Oostenrijk niet zal mee-revalue- ren. Oostenrijk zal gebruik maken van de voordelen en zal de nadelen wel kunnen opvangen. Afvloeiing T.N HAAG In een vraag- °tek voor de televisie heeft n dr. A. A. Haspels gister- d gezegd dat de genezing prins Constantijn volkomen Jerd procent is, hoewel de ye van het prinsje, het adem- eSyndroom, op zichzelf een pflge afwfjking is. 8 i is bij alle andere kinderen, al- i.rof. dr. Haspels, zal de baby nog ■nnatig door de kinderarts wor- laonderzocht. Wat dat betreft Anen niet ongerust te zijn. jeneesheer verklaarde dat bij landeling van moeder en kind •male gang van zaken is ge- i Vooral voor de verpleging, al- rof. Haspels, is het een bijzon- fan onze parlementsredactie) HAAG Ook de Partij van "beid heeft haar blauwdruk komende jaren te voeren be- ^et heeft alleen een andere [^gekregen en wel het "strijd- Gisteren publiceerde de KVP ^blauwdruk voor de zeventiger dA kijkt niet zover vooruit z| zich alleen maar concentreren kjnaaste toekomst. Het strijdplan I nadruk op verdere demokrati- van alle geledingen in de Ahappij. Drie punten staan r%l: beter onderwijs, krotoprui- I en meer ontwikkelingshulp. Mt waar te maken is een drasti- lajerhoging van de vermogensbe- H nodig, terwijl ook aan een i jing van de individuele belas- jniet valt te ontkomen, vjstrijdplan wil ook meer in- van de kiezers op hervorming 1 maatschappij en met name op :hterlijk gebied. De PvdA- in de Tweede Kamer zal dan haar aandacht richten op mo- staatsrechterlijke veranderin- piie het kabinet-De Jong (moge- uitvoeren. iartij denkt daarbij met name wijziging van het kiestelsel. mnen van de staatscommissie inner zullen dan ook midden politieke strijd worden ge- s eerder gaf de PvdA een strijd |iit, dat door de socialistische voortijdig werd gepubli- der zware taak voortdurend het kind te observeren. Datzelfde geldt voor het laboratorium omdat elke vier uur nauwkeurig alles gecontroleerd moet worden. De behandeling op zichzelf i is dezelfde als bij elk kind met het ademnoodsyndroom. Zeldzaam Prof. dr. Haspels voegde er nog aan toe „misschien om andere moeders gerust te stellen" dat bij de kei zersnede voor een voldragen zwan gerschap deze ziekte zeer zeldzaam is. Hij sprak over minder dan één procent. De leider van het medisch team bij de geboorte van prins Constantijn zei dat prinses Beatrix eigenlijk al ontslagen zou zijn uit het ziekenhuis, „ware het niet dat zij graag deze paar extra dagen dat haar babv nog hier is. ook hier bij ons wil blijven". NEW YORK Zeventien staten hebben zich gisteren geschaard ach ter het jaarlijkse voorstel, communis tisch China tot de VN toe te laten, en Formosa van het lidmaatschap te ontheffen. In een resolutie verklaren zij, dat de regering in Peking de enige wet tige vertegenwoordigster van China is. Dergelijke voorstellen zijn tot nu toe ieder jaar door de Algemene Ver gadering van de VN verworpen. Uit kringen die in nauw contact met de Westduitse centrale bank staan is vernomen dat de nieuwe pa riteit zeker zal uitmonden in een af vloeiing van marken uit de Bondsre- publiek maandag a.s. en in een zeer levendige vraag naar dollars. Volgens een schatting bedragen de j speculatieve fondsen in Duitsland nog steeds tien miljoen mark bij een totale reserve van omstreeks 46,5 i miljard mark. Wisselhandelaren in Londen vroe- I gen zich af hoeveel vluchtkapitaal nu zijn heil zal zoeken bij de gulden. Het pond sterling zal waarschijnlijk enigszins mogen stijgen ten opzichte van de dollar en de Britse monetaire autoriteiten zullen de marktvermoe- delijk van de dollar ontdoen en aan de reserves toevoegen. Franse bankiers merkten op, dat nu de druk van de Franse frank zal worden weggenomen en dat de reva luatie waarschijnlijk zal leiden tot krachtige terugvloeiing van deviezen naar Frankrijk in de komende week, ofschoon de beperkingen in Frank rijk het tempo kunnen drukken. DEN HAAG Van 1 november tot 1 april kunnen de speciale weerbe richten voor de bouwvakken weer te lefonisch worden beluisterd. In het afgelopen winterseizoen werd dit weerbericht 370.000 maal aange vraagd. dus gemiddeld 2900 maal per dag. In het winterseizoen 1967/"68 waren die aantallen respectievelijk 362.000 en 2830. JN EEN democratisch staatsbestel als het onze is het zowel voor politici als voor de kiezers de moeite waard om te weten wat ze aan elkaar hebben. Ze zijn eigenlijk op elkaar aangewezen de politici en de kiezers. De kiezers weten dat ze door de politici ver tegenwoordigd moeten worden, en dat is geen zaak die hen onverschillig kan laten. Aan de andere kant weten de politici dat ze een aanhang aan kiezers nodig hebben, willen ze zich metterdaad als politici ook geldend kun nen maken. J7R IS tegenwoordig in de politiek een veelvuldige roep om duidelijkheid. De zaken moeten zó worden ge organiseerd en geordend, dat ze voor de kiezers een dui delijke situatie scheppen. Onder duidelijkheid wordt dan tegelijk veelal vereenvoudiging verstaan vereenvoudi ging van het beeld. Anders, meent men. weten de kiezers er geen weg meer mee. De vraag blijft intussen, of de politici door het aldus te stellen zelf het juiste zicht op de kiezers hebben. Want een vraag naar zicht is het stellig. De kiezers willen zicht op de politici, en de politici op hun beurt zouden best wat zicht op de kiezers willen hebben. J7R IS op dit punt het lijkt nauwelijks te passen bij die eerbetuigingen aan de duidelijkheid nog steeds heel veel onzekers ,op dat punt namelijk van het „kie zersgedrag", en de vraag is ook nog altijd niet beant woord of al die door de politici gepropageerde duidelijk heid werkelijk datgene is wat de kiezers het meeste wensen. Duidelijkheid immers zal meestal wel een verdienste zijn. maar is ze ook een waarde in zichzelf? De nadere vraag zal altijd rijzen: duidelijkheid omtrent wat? Men kan een zaak ook zo duidelijk maken, dat de zaak erbij inschiet. En de mondiger geworden kiezer heeft voldoende benul van de ingewikkeldheid onzer heden daagse samenleving, dat voor hem de duidelijkheid, waarmee de politici zo Ijverig zeggen hem te willen die nen, best tot een nieuwe vorm van bevoogding en een oorzaak van wantrouwen kan uitgroeien. ^AN DEZE mogelijkheid in de overwegingen van de kiezer moest ik deze week denken na de toch enigermate verrassende verkiezingsuitslag in het nieuwe Flevoland. In de geest der hedendaagse politici had zich daar ook een zekere groepsvorming voltrokken. Een aan de con fessionele en een aan de progressieve kant waarmee wellicht niet bedoeld zal zijn dat de confessionelen van progressiviteit gespeend zijn. Groepsvorming schijnt te horen bü het beeld van deze tijd, die er, zo pleegt men het immers te zeggen, een is van grotere eenheden. Alleen, net als bij het streven naar duidelijkheid mag men zich wel afvragen of hier niet stroomlijningen in de politiek worden uitgedacht waarvan het niet zeker is dat de kiezers ze ook willen „meemaken". En aan hèn blijft toch de beslissing; ze moeten er door hun stem hun goedkeuring aan hechten. J^U ZAL tegen erkenning tussen partijen van punten van gebleken gelijkgezindheid geen bezwaar kun- i nen bestaan. Want evenmin als de duidelijkheid, is de verscheidenheid een waarde in zichzelf. Het komt op de standpunten zélf aan, en die kunnen verscheiden zijn. Maar men moet wel oppassen niet als een eenheid voor te dragen wat door de kiezers niet of nog niet als een wezenlijke eenheid wordt ervaren. Dat moge dan door de politici als een bijdrage aan de duidelijkheid zijn bedoeld, door een aantal kiezers zal het worden veroordeeld als een minder duidelijk worden van een bepaalde historisch gegroeide politieke situatie. By de uitslag in Flevoland moest opvallen, dat beide groepsvormingen niet dezelfde aantrekkingskracht ble ken te hebben als de afzonderlijke partijen bij een vo rige gelegenheid hadden gehad. Met andere woorden: niet alle kiezers bleken behoefte te hebben gehad om de politici in hun combinatiepogingen te volgen. En die partijen waren aan de winnende hand in wier optreden ook iets als verzet tegen deze combineerpogin gen mocht worden gezien. YO WAS het dus in Flevoland, en het lijkt niet vol doende om te zeggen dat Flevoland Nederland nog niét is. Het is in elk geval een stukje Nederland. De conclusie kan geen andere zijn dan dat, als steeds, de politici wel mogen wikken, maar dat aan de kiezers het beschikken is. En de indruk lijkt niet gewaagd, dat bij vele kiezers het element van de eigen levens- of maat schappijbeschouwing binnen hun vertrouwde traditione le partij no? terdege meespreekt. Er wordt in deze tijd veel geschreven over wat in de wetenschap heet de „floating voters", de „op drift ge raakte" kiezers. Die zyn er inderdaad, en bovendien in groten getale. Men mag natuurlijk trachten hen te win nen: ze brengen ieder een stem mee. Daarnaast zijn er anderen wier standpunt er meer een is van traditionele standvastigheid. Combinatiepogingen, bedoeld om stemmen te behouden of zelfs nieuwe te winnen, kunnen hen juist bezwaard maken. Ook dat verschijnsel heeft zich in Flevaland laten zien. 2^0DAT opnieuw gebleken is, hoezeer ook in een jach tige tijd wijsheid en bedachtzaamheid geboden blijven in de politiek niet minder dan elders. Er zullen er zijn die hechten aan samengaan met ande ren met wie ze eensgeestes menen te zjjn; er zullen er óók zyn die hechten aan de onderstreping van het zelfstandige oordeel. Knap de politici die beide elementen in één formule weten te vatten. Maar daar zjjn het dan ook politici voor. DIEMER (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Wanneer de drie christelijke partijen niet kunnen samenwerkenzijn ze niet meer geloofwaardig. Mr. Biesheuvel, fractieleider van de ARP zei dit maandagavond tijdens het grote verbroederingsfeesten de verkiezingsvergadering van de Com binatie christelijke partijen in Dronten. Deze uitspraak klonk prin cipieel en vormde als het ware een stelling, van waaruit men gezamenlijk verder kon trekken. Maar politici hebben een sterk za kelijke inslag en zijn geneigd naar de cijfers te kijken. De eerste vraag luidt: Wat heeft de samenwerking aan stemmen opgeleverd? Nummer één van de gezamenlijke lijst van de CHU, ARP en KVP. de heer J. Witteveen, gaf woensdag avond, toen de uitslag bekend was, dit advies van het nieuwe land aan Drie personen, die nauw bij de zaak-Hafkamp betrokken zijn. van links naar rechts de heren J. Kersten (oud ver zetssrijder), R. Wolthuis (gedaagde) en mr. G. M. J. Cammelbeeck, die de heer Wolthuis verdedigde. het oude land: „Doe het ook. Het is de moeite waard." Maar de christelijke drie, die maan dagavond eensgezind in Dronten op traden, zullen dit advies nog niet op volgen. Om de eenvoudige reden, dat het nieuwe land anders is dan de rest van Nederland. T IJSTTREKKER Witteveen had ■L' overigens reden om in een feest stemming te zijn. Want de christelij ke samenwerking in Dronten mocht geslaagd genoemd worden. De CCP behaalde 48,2 pet. van de stemmen tegen 52,3 pet. van de CHU/ARP en KVP samen twee jaar geleden. Deze achteruitgang in percentage is veroorzaakt door de sterke groei van de bevolking, waardoor de sa menstelling naar gezindte wijzigde. Dan waren er (minder dan verwacht) de verontruste stemmen, die de Gere formeerde concentratie hielpen aan een restzetel. Opvallend was de sterke verbrok keling in het protestant christelijke kamp naast de christelijke combina tie. Verder kan gesignaleerd worden dat het PAK in Dronten D'66- kie zers verloor aan de WD. Maar in Lelystad was dit weer niet het geval. Zo is er meer te mijmeren over de verkiezingscijfers van het nieuwe land. Maar landelijke conclusies zijn er niet aan te verbinden en nationale politieke consequenties evenmin. En het advies van Drontens Witte veen? Zij die in hun gemeente met het oog op de komende raadsverkie zingen dokteren aan en studeren op de christelijke samenwerking kunnen wellicht in Dronten een stimulans zien De politiek van springlevend in de polder. Haast iedereen deed mee. Oor zaak het duidelijke politieke beeld UTRECHT Aan het einde van een langdurige zitting heeft de rechtbank in Utrecht giste ren de 52-jarige R. W. uit Gas- selte (Dr.) verboden het bewijs te leveren dat de Gorkumse korpschef van politie, de heer A. J. H., op 11 februari 1944 een illegale werker „als een hond" heeft neergeschoten. Dc rechtbank motiveerde deze beslissing met de verklaring dat W. gn het verleden reeds ruimschoots de gelegenheid heeft gehad deze zaak aanhangig te maken en dat nodeloze krenking van de heer H. het alge meen belang niet dienstig kan zijn. De aannemer, die in de oorlog bij het verzet in Amersfoort was in- geschakeld, stond gisteren terecht omdat hij op 10 februari 1968 in Amersfoort een metalen plaatje had opgehangen met tekst, die eer en goede naam van de korpschef aan tastte. vluchten, waarna de Nederlandse po- litie-officier H. hem opspoorde en als een hond afmaakte". De behandeling van de klacht, die de Gorkumse politieman wegens smaad heeft ingediend, zal op 28 fe- bruari a.s. voor de rechtbank in Utrecht worden voortgezet. BEWUST Op dit plaatje stond: „Op deze De aannemer verklaarde gistermid- ig dat hij het bordje bewust had plaats werd op 11 februari 1944 ver- I opgehangen om H. persoonlijk te moord de illigale werker Karl Fuerg- j treffen en een onderzoek naar de ge ler, als medestrijder aan de overval beurtenissen op 11 februari 1944 uit op het voormalig distributiekantoor. te lokken. De rechtstreekse aanlei- Hij wist, hoewel gewond, hierheen te ding voor zijn daad noemde W. een vraaggesprek met de korpschef in de Haagse Post waarin deze suggereerde dat de overvallers op het distributie kantoor zwarthandelaars waren en dat hij Fuergler had neergeschoten in een noodweerssituatie. Hij memoreerde dat hij in 1945 een klacht tegen H. had ingediend bij de politieke opsporingsdienst Utrecht-oost. Bij navraag in decem ber 1945 vernam hij dat deze zaak was opgelegd. Op 12 september 1948 schreef hij de burgemeester van Amersfoort dat het recht zijn loop moest hebben. „Daarop heb ik nooit antwoord gekregen", aldus W. „Had den we dan geen recht op een open bare behandeling na zelf voor de na tionale zaak te hebben gestreden?" riep hij gisteren verbitterd uit. SPEURTOCHT De verdediger van W.. mr. G. M. J. Cammelbeeck, wilde een intensieve speurtocht naar de authentieke stuk ken, „die een nieuw licht op de zaak zouden kunnen werpen". Officier van justitie, mr. Van der Berg, kon zich goed voorstellen dat W. de gebeurtenissen van 1944 nog elke dag voor de geest komen. Dit is echter geen kwestie van het alge meen belang, maar meer een bevre diging van rancune, misschien zelfs wel wrok", aldus de officier. van grote groeperingen, die 94,1 pet. van de stemmen trokken. CAMEN uit,samen thuis, was na Drachten ook het devies van Dronten. Maar weer terug in Den Haag kon men in het CHU- partij blad De Nederlander in de rubriek „Kritische notities" lezen: „De heer Biesheuvel begint, wan neer men zijn oor te luisteren legt, in eigen kring evenzeer als daarbuiten, door zijn onberekenbare en onvoor spelbare taktiek en gedragswijze steeds meer weerstanden op te wek ken. Dat is voor een man, die ander zijds in aanmerking zou komen, gelet op zijn kwaliteiten, voor premier of minister van buitenlandse zaken (in deze ambitie is hij niet zo onduide- i lijk) een niet zo verstandige po litiek..." Zo schrijft de insider meer over de heer Biesheuvel. Maar geen paniek, in broederlijke geest moet je ook dui delijk zijn en elkaar de waarheid zeg gen.... TYAT wordt minister Beernink door zijn partijgenoot insider ook gedaan even voor mr. Biesheuvel het moet ontgelden: „Met zijn „hard*, lijn"- verklaring en het stellen van gebrek aan alter natief voor het kabinet- De Jong thans dit laatste overigens in na volging van de premier zelf be zorgde hij het Parlement een uitda ging. die het uit zelfrespect moeilijk kon verwerken." Aldus het tweede broederlijk vermaan." Het Parlement moest n. .eer ver werken: minister Beernink „smokkel de" sigaretten. In de wandelgangen (doolhof) reageerden de Kamerleden geschrokken. Ook dat nog. Maar het niet aangeven van de sigaretten was een zuivere privézaak en wees op 1 een zuinig huiselijk beleid. Maar daar heeft de Kamer niets mee te maken. Zo stormde het weer in het glas. Toch bleef er iets zitten. Het r.k. dagblad De Tijd''Maasbode eiste don derdag het aftreden van de minister, niet om het smokkelen, maar omdat hij „voor de confessionele partijen een gevaarlijk man was geworden." Barhertie moet kennelijk hangen. V1INISTER Beerninks mini-smokkel speelde gelijk met het debat over de vrijlating van de drie van Breda. De d'crussie over dit precaire onder werp liep vast. De meningen waren te verdeeld. Alles wat de Tweede Kamer in deze zaak zou »doen. was verkeerd. Afstemmen van de motie, die de vrijlating van de Duitse oorlogsmisda digers mogelijk maakte, veroorzaakte grote teleurstelling, uitzichtloosheid en leed in Breda. De geestelijke af stomping van de gevangenen zou doorgaan. Aanvaarding van de motie zou elders veel leed veroorzaken en weer wonden veroorzaken. Op de pu blieke tribune explodeerde dinsdag het verdriet en de verontwaardiging. Een confrontatie. Dc motie werd ingetrokken. Deze week werd in de Tweede Kamer maar al te duidelijk, dat het kennen en weten ten dele is en dat ook het parlementaire werk een beperkt, puur menselijk bedrijf is. Hét oor- J deel en dè beslissing vallen hier niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5