Honderd jaar Nederlandse fotografie in Lakenhal Peuterzaal in Sassenhei voorziet in een behoeft Leids Volkshuis zeventig jaar Vrouwen en voogden in het oude Egypte GROFVUIL' OPHAALDIENST. SOCIALE ASPECT VOORAL BELANGR Boze wethouder Piena: Merenwijk in gevaar Bungalow Ylietweg voor gehandicapte kinderen Woord kiekje afkomstig van Leidse fotograaf J. D. Kiek .WtVTTt U-'UOt ^VJUIUMNI ZATERDAG 25 QIC LEIDEN In de Lakenhal k een tentoonstelling ingericht ever de ontwikkeling van de fotografie vanaf de eerste Daguerrotype in 1839 tot en met de nieuwe zake lijkheid rond de dertiger jaren. Het is een partnertentoonstefling met musea in Den Bosch, Eindho ven. Dordrecht. Amersfoort en Arnhem waar ze al is gehouden en het Bonnefantenmuseum 'm Maastricht, waar ze na Leiden naar toe graat. De mogelijkheid is verder niet uitgesloten dat ze ook nog naar het buitenland gaat on der auspiciën van het ministerie van C.R.M. Het grootste deel van de collectie, bestaande uit niet minder dan 242 nummers, is af komstig uit het prentenkabinet van de rijksuniversiteit te Leiden. De inrichting van een Neder landse wetenschappelijke verzame ling op het gebied van de fotografie is van vrij recente datum. Hoewel reeds in 1914 het eerste denkbeeld werd gelanceerd van de oprichting van een Nederlands .fotografisch museum, welke poging echter mis lukte. kreeg pas in 1953 het leidse universitaire prentenkabinet door bemoeienis van prof. dr. H. van de Waal gelegenheid tot het inrichten van een afdeling fotografie De directe aanleiding daartoe was de overname van de collectie Gré- goire, een systematische verzame ling op het gebied van de fotogra fie. waaronder ook veel oud mate riaal. Hoewel Frankrijk en Engeland beschouwd moeten worden als de twee geboorteplaatsen van de toto grafie, waren in beide landen Ne derlanders daar sterk bij betrok ken. Nadat de schilder en decora teur Daguerre in 1839 zijn eerste Daguerrotype maakte kwam al spoedig de Nederlander Chr. Port man eveneens een schilder, bij hem zijn licht opsteken. Daguerrotypes het beeld op een met kik bestre ken glasplaat) werden tot 1875 nog in Nederland gemaakt, een eenling deed het zelfs nog tot in de tweede wereldoorlog. Na Daguerre kwam tn Engeland William Henry Fox Albotdie de eerste was die af drukken op papier kon maken, waardoor het mogelijk was meer dere afdrukken van een opname te makenOok Fox Talbot had een Nederlandse assistent, hl. Nicolaas Henneman die kans zag de che mische aspecten van de fotografie nader uit te werken. Een nieuwe ontwikkeling kwam na 1850 met de meer mogelijkheden biedende z.g. collodiumfotografie. Toen men na 1880 alles aardig on der de knie begon te krijgen, kwam de z.g. kunstfotografie het terrein verkennen. De eerste boeken en tijdschriften werden fotografisch geïllustreerd. Vervolgens kwam in de jaren rond 1930 een nieuwe generatie met de z.g. nieuwe zake lijkheid. De tentoonstelling, die momen teel in de Lakenhal gaande is, ..beoogt een overzicht te geven van de fotografie in Nederland in de periode 1830 tot 1930". De collectie bestaat uit vijf groepen, die elk een andere etappe vertegenwoor digen in de wordingsgeschiedenis van de fotografie, terwijl steeds is uitgegaan van de verschillende aspecten. „Zij is zowel een tech nische verworvenheid, als commu nicatiemiddel en vorm van kunst zinnige expressie". Dat ook wel schilders de foto grafie als tussenmedium gebruik ten voor hun schilderijen bewijst onder meer Breitner. Er zijn er trouwens ook, die behalve goed schilder ook kunstzinnig fotograaf blijken te zijn, zoals de bekende Paul Citroen en in zijn tijd Gerrit Witsen. Voor Leiden is de tentoonstelling nog van bijzondere interesse Niet alleen door de medewerking van het prentenkabinetmaar ook door de foto's van de toenmaals zeer be kende Leidse fotograaf J. D. Kiek, wiens naam nog steeds voortleeft in het woord „kiekje". Het is vanzelfsprekend ondoen lijk een kritisch overzicht te geven van de vele prenten, die deze ten toonstelling sieren. Het is zelfs de vraag of hier een kritische instel ling met betrekking tot de artisti citeit van de lichtbeelden aan de orde is. Men ga zelf zien aan de hand van de handige catalogus, die vele gegevens bevat, tezamen met een als Zwarte Beertje (uitgave A. W. Bruna Zn., Utrecht) uit gegeven boekje, verschenen in samenhang met deze expositie en verlucht met een groot aantal foto's. Dit boekje is samengesteld door Claude Magelhaes, een der samenstellers van de collectie. Het typerende is wèl, dat vele soms een halve eeuw geleden ge- Een zelfportret van de Leidse fotograaf J. D. Kiek. Een albuminediruk uit 1880. maakte foto's nog zeer modem aandoen, zij het dan, dat het roman tische daarin wel overheerst in tegenstelling met de fotografie uit de dertiger jaren, die zakelijk stel de boven romantiek. Alles veran dert, ook de fotografie als beeldend medium, maar dat wii niet altijd zeggen, dat het nieuwe beter is dan het oude, wel tijdeigen anders. De tentoonstelling is geopend: tot 31 oktober op werkdagen van 10 tot 17 en zondags van 13 tot 17 uur. Na 31 oktober (tot 7 decem ber) resp. van 10 tot 16 en van 13 tot 16 uur. WILLEM PRINS Prof. Pestman aanvaardde ambt LEIDEN Met een oratie „Over vrouwen en voogden in het oude Egypte" heeft prof. mr. P. W. Pestman In het Groot Auditorium van de universiteit het ambt aan vaard van gewoon hoogleraar in de rechtsgeschiedenis van het oude Egypte en van het oude Grieken land .alsmede de juridische papyro logie Juridische papyrologie en rechts geschiedenis van het oude Egypte en Griekenland: op het eerste gezicht, aldus prof. Pestman, een merkwaar dig samenraapsel van vakken. Maar de juridische papyrologie richt zich voornamelijk op bestudering van juridische Griekse teksten uit Egypte in de tijd na 323 voor Chris tus, toen na het inheemse Egyptische recht ook Grieks recht van kracht was. Voor de iuridische papyrologie zijn het oude Egyptische en Griekse recht dus wavoor het moderne Nederlandse recht het romeinse en oudvaderlandse mocht zijn: de on misbare grondslagen. Voor een rechtshistoricus is naar Bl'tRT 25, maandag: Oude Heren gracht. Ververstr., ZIJIstr.. Oost Ha- venstr.. Dwars Havenstr., West Havenstr.. West Havenstr.. Ververspoleln. Haven. Havenkade. Kalvermarkt. Kijfgracht. Minnebroersgracht, Zuidsingel. Heren gracht (belde zijden). Korte en Lange Langestraat. Nieuwe Waardstraat. Ooster kerkstraat. Waardkerkpleln, Waard- kerksteeg. Waardgracht. Oranjegracht. Kaarsemakersstraat. Looyerstraat. We verstraat. Vestestraat. Groenestegen. Uiterstegracht, Kerksteeg. BUURT 27. maandag: Breestraat. Lan- gebrug. Ketelboe te rsteeg. Schoolsteeg. Wolsteeg. Gangetje. Botermarkt. Vismarkt, Stadhulsplets. Koornbrugsteeg, Dwarskoombrugsteeg, Maarsmansteeg. Mandemakersteeg. Vrouwensteeg (geheel). Boommarkt, Aalmarkt, Nieuwe Rijn (ge heel) den Burcht. Burchtsteeg, Nleuwstr.. Hartesteeg. Beschuitsteeg. Moriaansteeg. Hooglandsekerkgracht, Koppenhlnksteeg. Hooglansekerkkoorsteeg. Middelweg. Ou de Rijn (belde zijden). HoogMr.. Kaasmarkt, Hooigracht. St. Pancrassteeg. Van Drlessenstr.. Middelstegracht. BUURT 21. dinsdag: Zocterwoudsesingel (van Lammenschansweg tot Hoge Rijn dijk). v. d. Brandelerkade. Durteuxstraat. Tl boel Slegenbeekstr.. Roodenburgerstr.. de Mey van Streefkerkstr.. Cobetstr., de Ridderstr.. Thorbeckcstr.. Wasstr.. de Laat de Kanterstr., Cronestelnkade. P.J. Blokstr., Frulnlaan, de GIJselaarstr.. Kcmstr., Verdamstr.. Catharlnastr. BUURT 2t. dinsdag: Korevaarstr.. Plantsoen. 4e Binnenvestgracht, RIJnstr., Kraaierstr.. Havenstr. 2e en 3e, le, 2e en 3e Gortestr., Geregracht. Levendaal, Oranjeboomstr., Cathrijnenstr.. Barba- rasteeg. St. Jorissteeg, Koenesteeg, Nieu we Brugsteeg. Wleïmakersteeg. Hoge- woerd. Watersteeg. Plamtage, Utrechtse Veer. Veerstr. BUURT 29. donderdag: Zijlsingel. Rijn kade. Oosterdwarsstr.. Munnlkenstr.. van Galenstr.. Waardstr.. Hermanstr.. Trompstr.. de Ruyterstr., Evertsenstr., Heemskerkstr Oosterstr., van Speykstr., Kortenaerstr., Tasmanstr.. Overrljn. BUURT 39. vrijdag: Galgewater. Noord- einde plus plein. Rembrandtstraat. Oude Varkenmarkt, SUksteeg, Groenhazen- gracht. Rijn- en Schlekade, Witte Singel. Groenhovcnstr., Witte Rozenstr., Justus Carelhuls. Jan van Goyenkade, Gerrit Doustr., Vreewljkstr., Hugo de Grootstr., Bllderdljkstr. BUURT 31. vrijdag: Kort Rapenburg. Kabeljauwsteeg, Rapenburg. Doelensteeg. Doelengracht. Nonnensteeg. Kolfma- kersteeg. Zegersteeg. Se Binnenvestgracht. Sterrenwacht. Kalseretr.. Bakkersteeg. Molenstccg. Boisotkade. Kampersteeg. Condëtlesstraat. Vliet. Douzastraat. St. Ja- cobshof.. St. Jacobsgracht. Jan van Hout kade. Hoefstr.. Raamsteeg. Garenmarkt. Steenschuur, Nleuwsteeg. Herenrteeg, Sa- lomonsteeg. Kloksteeg. Scheepmakers teeg. HouLstr., Gerecht. Lokhorststr., Zonne- veldstr.. Pleterskerkkoorsteeg. Dlefsteeg, Bericendaelstr.. Pieterskerkgracht. Ple- terskertwtr., Pieterskerkhof, Papengracht. de mening van prof. Pestman de bestudering van het recht in het oude Egypte om verschillende rede nen bijzonder boeiend. In de eerste plaats, omdat hij het recht kan volgen gedurende een periode van omstreeks drieduizend jaar (van circa 2300 voor tot 700 na Christus). In de tweede plaats .omdat in deze tijd verschillende andere recht stelsels naar Egypte zijn gekomen (met name het Griekse en romeinse recht) en het interessant is vast te stellen, hoe deze rechtstelsels op elkaar hebben gereageerd en welke daarvan de resultaten waren voor het in de praktijk toegepaste recht. Prof. Pestman illustreerde dit aan de hand van de voogdij over vrou wen. In het faraonisehe Egypte was er van deze voogdij geen sprake, omdat de Egyptische vrouw toen maals volledig gelijk gerechtigd was aan de man. In Griekenland, in de klassieke tijd. daarentegen waren de bevoegdheden van de vrouw zelf standig rechtshandelingen te ver richten uiterst beperkt: zij had een voogd en deze had het veelal voor het zeggen. Modeshow Oegst geest OEGSTGEEST De vrijwil ligsters die regelmatig zich inzetten voor het werk, dat het dienstverle ningscentrum ten behoeve van de bejaarden in de gemeentt verricht, kregen gisteren in het centrum aan de Lijtweg weer een gezellige mid dag aangeboden. Ditmaal waren ook bejaarden uitgenodigd, zodat de op komst groot was. Er stond een bijzonder evenement op het programma, want nadat drs. B. Cox, directeur van de Stichting dienstverleningscentrum. een toespraakje had gehouden kwam de modegroep Creatie onder leiding van mevrouw Van der Ban-Bongers met een goede modeshow voor den dag. Deze Amsterdamse groep stelt een collectie samen uit modellen van verscheidene firma's, die dan in be jaardentehuizen en dergelijke wordt getoond. Vier mannequins (onder wie twee medewerksters van het dienstverle ningscentrum) presenteerden de show, die met een hoedenverkoop werd besloten. Afscheid van E. J. Massink 31 oktober OEGSTGEEST Opperwacht meester P. J. Massink is gisteren zestig jaar geworden. In verband hiermee verlaat hij op 31 oktober, de politiedienst, na er veertig jaar aan verbonden te zijn geweest. Er bestaat op die dag gelegenheid afscheid van hem te nemen, name lijk van 4 tot 6 uur 's middags in het Willibrordusgebouw. Verkiezingen Rijnland LEIDEN Op woensdag 22 okto ber werden in onderscheidene kies districten verkiezingen gehouden voor hoofdingelanden en hoofdinlan- den-plaatsvervanger voor het onge bouwd eigendom. In het 8e district (hoofdplaats: Woubrugge) werden de hoofdingeland J. S. Pennings te Oud-Ade en de hoofdingeland-plaatsvervanger G. J. van der Poel te Rijpwetering alsmede in het 9e district (hoofdplaats: Nieuwkoop) de hoofdingeland B. C. Hijkoop te Bodegraven en de hoofd ingeland-plaatsvervanger J. H. Ru- ting J. Bzn te Alphen aan den Rijn, allen per 1 januari 1970 periodiek af tredend, herkozen. In het 13e district (hoofdplaats: Leiderdorp) werd tot hoofdingeland verkozen de heer H. P. Zwetsloot te Hoogmade en tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer J. J. M. van Leeuwen te Zoeter- woude. In het 12e district (hoofdplaats: Ha- zerswoude) vond een tussentijdse verkiezing plaats ter voorziening in de vacature, die met 1 januari 1970 zal ontstaan door de aftreding van de hoofdingeland Jos. van der Eijk te Benthuizen wegens het bereikt heb ben van de 70-jarige leeftijd. Aan gezien geen volstrekte meerderheid van stemmen werd verkregen zal een herstemming plaats hebben op woens dag 5 november a.s. tussen de heren M. M. Leune te Zoeterwoude en P. van der Eijk Jaczn te Waddinxveen. In het 16e district (hoofdplaats: Zoetermeer) was een tussentijdse ver kiezing nodig ter voorziening in de vacature van hoofdingeland-plaats vervanger, die in 1968 was ontstaan door de benoeming van de heer C. J. van Swieten te Stompwijk tot hoofd ingeland. Verkozen werd de heer F. J. Droogh te Zoetermeer. ZOETERWOUDE Het Wit-Gele Kruis gaat zijn activiteiten belang rijk uitbreiden ten dienste van zijn leden. In het wijkigebouw aan de Korte Mienimg zullen voortaan nieuwe spreekuren worden gehou den. Elke woensdag zal een logope dist om 15.30 uur zitting houden voor spraaklessen e.d. Een diëtiste zal eke 2e en 4e vrijdag van de maand zitting houden van 14.30-15 u. SASSENHEIM Mevrouw ba ronesse Van Knobelsdorff-Pontier heeft gistermorgen de Peuterzaal in 't Veldhuis geopend. Zij deed dit door een kinderslinger door te knippen, die de toegang tot de deur versperde. Daarna kreeg zy bloemen van twee 3-jarige kleu ters t.w. Andrea de Groot en Ber- tine van Westerhoven. Vooraf gaande aan de opening vertelde mevr. De Meyer-van Zon, presi dente van het stichtingsbestuur, dat de speelzalen overal in het land gaan verschijnen. Ze voorzien in een behoefte, omdat ze kleuters opvangen, van twee tot vier jaar, die vrieger tussen wal en schip raakten. Men mocht, dank zij de medewerking van de r.k. jeugd raad over 't Veldhuis beschikken, als voorlopige behuizing. Samen met de jeugdraad zal het beheer worden geregeld. Er werden ver beteringen aangebracht, o.a. af rastering, verwarming, een nieu- wev loer en inrichting. Veel is door vrijwillige krachten gedaan. Mevrouw De Meyer toonde zich dankbaar voor de subsidie van de gemeente om de aanloopkosten te bestrijden. Bij de opening waren aanwezig burgemeester baron Van Knobelsdorff, wethouder Westerbeek en gemeentesecretaris Bemtzen, be stuursleden van kruisverenigingen, dokter N. C. Smit, mevrouw drs. De Jong-Barug en de maatschappelijk werkster mej. Van Waardhuizen. Voor de avondbijeenkomst, die het stichtingsbestuur in de vergaderzaal van de Parklaanflat belegde voor de ouders bestond goede belangstelling. Doel van de bijeenkomst was om met de ouders te spreken over „het hoe en waarom" van de peuterspeelzaal. Uitbreiding Vooraf hield dokter N. C. Smit, kinderarts te Oegstgeest, een korte causerie. Deze begon te zeggen, dat er al jaren behoefte bestaat aan speelzalen. In A'dam is een stichting, die zich al 100 jaar hiermee bezig houdt. Voor de oorlog werd dit ge zien als een noodzakelyk kwaad. Na de oorlog is hierin verandering ge komen, omdat de hele maatschappij veranderd is. Bijna ieder meisje heeft voor haar huwelijk een beroep ge leerd. Het kindertal wordt geregeld. Daarom is het mogelijk, dat de moe der haar beroep niet hoeft te ver- LEIDEN In een feestelijk versierde zaalhet werk van de volkstuin vereniging „Ons Buiten", werd het 70-jarige bestaan herdacht van het Leidse Volkshuis. Het gevarieerde feestprogramma voor genodigden, bestuursleden en medewerkers van het Volkshuis bestond o.m. uit een optreden van hoboïst Han Kapaan en pianiste Ada Bent, van de kinder muziekgroep Monicaeen dameszangkoor en de volksdansgroep Achalav. Daarnaast werden twee films van en over het Leidse Volkshuis ver toond: een fragment uit de jubileum film uit 1939 en de nieuwe kleuren film van Jan v. d. Blom. Tijdens de pauze konden de bezoekers kennis maken met diverse activiteiten van het Volkshuis, zoals creatieve han denarbeid en kantklossen. De leiding van de feestavond had de heer Marks, al 40 jaar „Volkshui- zer" en voor al zijn activiteiten daar om extra gehuldigd In zijn feesttoespraak tot het jarige Warmondse bezwaren voor GS DEN HAAG „Nu te elfder ure ontslaan nog grote moeilykheden", verzuchtte de Leidse wethouder van Openbare Werken, de heer Piena, gisteren voor het college van G.S. van Zuid-Holland, dat een openbare zitting had uitgeschreven om bezwaren tegen het Leidse bestemmings plan „Leiden-Merenwijk" te horen. Die bezwaren kwamen van de ge meente Warmond, die als aangrenzende gemeente van Leiden bezwaar heeft tegen de voorgenomen hoge bebouwing in de onmiddcllyke omge ving van de Kagerplassen. Voorts ontwikkelde Warmond be- LEIDEN De Stichting Dagverblijven Geestelijk Gehandicapten West Zuid-Holland is voornemens binnenkort in Leiden een dagverblijf voor kinderen van 3 jaar en ouder te gaan openen. Zij heeft daartoe een bunga low aangekocht aan de Vlietweg 16 te Leiden. Na uitbreiding van deze bungalow kunnen 27 pupillen worden opgenomen. De Stichting heeft reeds drie dag verblijven. nl. in Wateringen, Naald wijk en Voorburg. Begin november wordt een dagverblijf in Vlaardingen geopend. In totaal kunnen op deze vier dagverblijven 150 pupillen ge plaatst worden. Deze dagverblijven worden voor 75 pet. gesubsidieerd door het Ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, de overige 25 pet. door de gemeente waaruit het kind afkomstig is. De Stichting heeft reeds vergevor derde plannen voor de bouw van nieuwe dagverblijven in Monster, Delft, Vlaardingen, Spijkenisse en Alphen a. d. Rijn. De totale stich- tingskosten van deze vijf nieuwe dag verblijven bedragen 5 miljoen gul den. Als deze plannen gerealiseerd zijn, kunnen in totaal plm. 600 pupil len worden opgenomen. Dan is pas voor 60 pet in de behoefte voorzien. Aan de dagverblijven zijn een aan tal deskundigen verbonden, o.a.: een psycholoog drs., enkele ortho-peda- gogen, een kinderarts, een spraakle- raar, heilgymnasten en 'n maatschap pelijk werkster. Bovendien is er op elke vijf kinderen één gediplomeer de groepsleidster aanwezig. De dag verblijven zijn geopend van 's mor gens 9 tot 's middags half 4. De kinderen worden met busjes van huis gehaald en weer terug ge bracht De kosten van dit vervoer worden ook gesubsidieerd. Het dag verblijf in Leiden zal worden geves tigd in een prachtige bungalow met een grote tuin er omheen, zodat de kinderen bij goed weer veel van de buitenlucht kunnen genieten. Woensdag 29 oktober a.s. bestaat er voor de ouders van een geestelijk ge handicapt kind, van 3 tot 15 jaar, ge legenheid tussen 's morgens 10 uur en 's middags 3 uur, in de bungalow aan de Vlietweg 16 te Leiden, kennis te maken met verschillende leden van het bestuur, het deskundigenteam. direktrice en hoofdleidster. Men kan dan ook de bungalow bezichtigen. Het wordt op prijs gesteld als de ouders hun kind meebrengen. Men kan dan eventueel ook kinderen aan melden voor plaatsing. zwaren tegen het bouwen aan de komende provincialeweg no. 6. Vol gens het Leidse plan kan de be bouwing komen tot op 40 mgter van die weg; de gemeente War mond wil een afstand aanhouden van 100 meter en heeft daarvoor steun gevonden bij de Provinciale Planologische Commissie. Hoge woongebouwen wil deze gemeente weren van de Kagerplassen De gemeente Warmond gaf tegen over G. S. tijdens deze zitting dui delijk te kennen het plan maar af te wijzen. Vanuit de Kagerplassen gaat men een klein ruimtelyk beeld krijgen. Overdreven Wethouder Piema van Leiden betoogde, dat de economische en financiële opzet van Leiden- Merenwijkpian in gevaar zou ko men als aan de wensen van War mond tegemoet wordt getreden. Grond „reserveren" voor een mo gelijk later verbreden van de weg no. 6 vond hij overdreven. In het plan moeten 6000 woningen komen. Door een grote strook onbebouwd te laten, zal dat aantal besli«t niet worden gehaald. Het argument van hoogbouw deed hy af met de mededeling, dat in de aangrenzende omgeving volgens geldige bestemmingsplannen hoog bouw toegestaan wordt; daar doen nóch G.S. nóch Warmond meer iets aan. Hij wilde Warmond nog toe zeggen alleen hoogbouw te plegen bij hittere noodzaak. G.S. zullen zich nader beraden en binnen afzienbare tijd een be slissing nemen. Volkshuis zei burgemeester Van der Willigen, dat hij soms wat gereser veerd stond tegenover oude instel lingen. Vaak hebben deze instellin gen de snelle ontwikkelingen in on ze maatschappij niet kunnen bijhou den en houden zij alleen maar krampachtig vast aan oude tradities. Maar dat is het laatste dat van het Leidse Volkshuis kan worden gezegd; dat is steeds met de tijd mee gegaan en heeft zich steeds vernieuwd om zijn plaats te kunnen behouden. Daarom sprak burgemeester Van der Willigen namens het gemeentebe stuur zijn diepe bewondering uit voor de grote bestuurskracht en de vele activiteiten van de staf van het Volkshuis. HERKAUWEN De voorzitter van de stichting van het Leidse Volkshuis, prof. dr. L. de Klerk, zei dat hij ter gelegenheid van dit jubileum niet de hele ge schiedenis van het Leidse Volkshuis zou gaan herkauwen. Eén belangrijk aspect is evenwel de gehele geschie denis door te vinden: het Volkshuis is altijd gedragen geweest door het werk van mensen die gestimuleerd werden door wat er om hen heen gebeurde, en die hebben meegewerkt aan het belang van anderen. Wat wel veranderd is dat zijn de taken van het Volkshuis. In 1899 stonden we aan het be gin van de revolutie van de kennis en in de statuten wordt dan ook ge sproken over „verhoging van ontwik keling, beschaving en levensgeluk". In deze tijd staat centraal: de ont moeting van mens en medemens. In de toekomst zal onze maatschap pij worden gekenmerkt door vrije tijd en vrije-tijdsbesteding. Ook in de toekomst zal het Leidse Volks huis de taak hebben. Het zal een ruimte moeten zijn voor de ontmoe ting. Bestuursleden lopen nogal eens met oogkleppen voor. Ze gaan zo op in de praktische bezigheden dat ze geen zicht meer hebben op de grote lijnen. Maar. zo besloot prof. De Klerk, ik zie duidelijk dat er in de toekomst twee dingen zullen zijn, die aanlei ding geven tot een gerechtvaardigd optimisme: steeds zullen er initiatie ven zijn als de reactie op spanningen in de samenleving en ook zullen er steeds mensen zijn die de initiatieven zullen omzetten in daden. Burgerlijke stand OEGSTGEEST Geboren: Mi- chaël Johannes Henricus, z.v. J C van Beek en A J B Stegers; Fran- ciscus Martinus, z.v. HAM van der Hoeven en E M A Brasker; Marcus Comelis Wilhelmus, z.v. T M den Hollander en M A van Veenendaal; Dana Chiara, d.v. M Kabela en F M P Guillen. Ondertrouwd: P E C M Dahmen en A C M Odekerken; W M L C M Schellekens en M J L Mol; J H de Vries en W S van der Kaay. Getrouwd: P P J M van Eisen en C P M Driessen; D J Kampmeinert en E P Janssen; N J A Kool en C H Compter. Overleden: J van Dijk, w.v. C Bennekers. waarlozen. Dit vanuit d< gezien. Vanuit het kind gezien i: goed. Thuis is in veel gev« veel ruimte. Vaak is er e leeftijdsverschil met een bi zusje. Naast verschillende a: pecten noemde dokter Sm het sociale aspect, de omj andere leeftijdgenootjes. Vi mige kinderen is twee jaa vroeg voor de speelzalen. Bij de discussie zei dokter dat één morgen naar de p brengen feitelijk tekort ls. zitster, mevr. De Meyer, veri der dat de drie morgen speelzaal open is, zonodig zu den uitgebreid tot vijf. Tv plomeerde kleuterleidstei mevr. Van Huizen en mevr. hebben de leiding. Ze word staan door een aantal v krachten. Kinderboekenu in Zoetenvou ZOETERWOUDE In 1 van de Kinderboeken we* het bestuur van de Biblio' tiviteiten voor de jeugd, de jeugd deelnemen aan e theater-wedstrijd. Hiervooi kijkdozen worden gemaal van de maten vrij zijn. 1 echter iets voorstellen, da- leesboek is gehaald. Deze tot maandag 27 oktober w geleverd bij de scholen, zal de werkstukken beoor prijzen toekennen. De declamatie-avond is de naam „Grootitiheater-av* gezet in een toneelavond, dinsdag 28 oktober worde den in de SjaloomschooL mag niet langer dan 8 duren. De kinderen van jaar zullen om kwart vo beginnen. De ouderen vai 14 iaar komen na 8 uur aa STREEP ZOETERWOUDE moeilijke uitwedstrijd te Leidse VTL kan SJZ door e.d. niet beschikken over tal soelers. In het sport] Vliet" zal nu het volgende de team binnen de lijn er doel: T. Vurens: adhiter: Th L. Bosman, L. v. Veen e Klink: midden: G. Overc Jac. Wortman; voor: N. v. M. v. Duijn, P. Beeretooon v. Slingerland. Reserves: C. v. Velzen, Ham en C. Schuur. Soheidsrechtetr: J. v. d. Aanvang 14.30 uur. Burgerlijke st< van Lisse LISSE Geboren: Agatha Maria, d v P J var en G A Geerlings, Van Sp< 67. Alexander Johannes M J A Augustinus en M J I De Ruyterstraat 37. Ester P Jacoba, dvAM van der W van Santen, Ooievaarstr Elisabetlh Christina, d v I mond en S A Boot Achte Udo Alexander, z v J M T 1 en N Vente, Ooievaarstraat bert Cornelis Wilhelmus, Hassing en G J J Bouwerij voorderlaan 25. Ondertrouwd: Johannes merdam, 23 jr, ,en Johanna ma. 25 jr, t Lisse, Irenestr Gehuwd: L J M van der P M Onderwater. MWJDi en C M G Verhaar. C J H en J de Rooii. H Prork en 1 kaas. C T M Langeveld en Lemmers. Overleden: Antonius Lans, 69 jr. RIJNSBURG Op 28 ok in de zaal van de tuinfoo een bijeenkomst worden l van de afdeling Nederlai Dr. Kohnstamm uit Velp voer ..2000 jaar sitrijd om lem". KATWIJK AAN ZEE B. van der Plas is aan de Ti Hogeschool in Delft geslaag genier werktuigbouwkundig heer J. S. van Galen slaag eens aan de TH voor het elektrotechnisch ingenieur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4