van Kernvragen en christen-zijn kerk-zijn op AKV Bejaardenzorg coördineren 5KODA+ Basisdocument van moderamen synode Synode geeft visie op agenda Vijf kerken stellen plan voor fusie op Commissies van beheer achter Van Walsum Bisschoppen willen praten over het priestercelibaat Een woord voor vandaag Arjosbestuur zet de zaak op scherp Uw probleem is het onze. Scherpe kritiek op huidig beleid wacht nog even- de nieuwe komt! Nieuw-Zeeland zoekt eenheid Jakop Kugel promoveerde Centraal Samenleving Promotie aan VU Moderame roept op mee te doe I ZATERDAG 25 OKTOBER 1! Maleachi 1 :1214 herhaalt alleen wat reeds eerder door de profeet namens God is gesproken. Nog eens wordt gezegd, dat de priesters het onwaardige offeren. Ze hebben niet het beste voor God over. Het minste is goed genoeg voor Hem. God krijgt de afdankertjes. En dan eindigt Maleachi zijn eerste hoofdstuk met de woorden die God spreekt: „Want een groot Koning ben Ik, zegt de Here der heerscharen, en Mijn naam is geducht onder de volken." Twee dingen komen in Maleachi telkens terug. God noemt Zich de Here der heerscharen. Hij herinnert Israël, het uit verkoren volk, er aan dat de heidenen Hem eren. De hemelse legioenen dienen de Here en de heidense volken erkennen de Here. Maar Israël „haalt de neus op" voor God en het geloof. Waarom maken wij ons zo gemakkelijk van God af? Wie Hem niet met heel de trouw van zijn hart dient, erkent Hem niet als Koning. Wie Hem niet in volledige gehoorzaamheid dient, erkent Hem niet als Heer der heerscharen; Hij is immers ook de Generaal van het heelal. Wie zijn eigen weg gaat en zich om Hem niet bekommert ontneemt zichzelf het recht om Zijn Naam te dragen. Maleachi leert ons dat het niet mogelijk is om God half te dienen. Hij vraagt alles en dan geeft Hij ons alles. Wie Hem de afdankertjes geeft, wordt door Hem afgedankt. We lezen vandaag: 2 Petrus 2 1222. We lezen morgen: 2 Petrus 3 110. DEN HAAG Na eerdere uitspraken van de Arjos, die inhielden dat de drie christelijke partijen hun voorkeur moe ten uitspreken voor partijen als PvdA, D'66 en PPR, wil men tot een progres sief regeringsbeleid komen, heeft men thans bij de ar-jongeren de 7aak op scherp gezet. In de ontwerpresolutie die de Arjos- raad, het overlegorgaan van de Aijos, op 1 november in Zwolle zal bespreken, wordt ernstig gewaarschuwd tegen een opgaan van ARP in een brede christe lijke volkspartij. Mocht dit wel gebeu ren, dan zal de Arjos haar vertrouwen in de ARP moeten opzeggen. In de ontwerpresolutie wordt ook stelling genomen tegen de „samen uit samen thuis"-opvatting van ch-fractie- leider J. Mellema. Met de uitgebrachte rapporten van de Achttien kan de Ar jos zich in grote lijnen wel verenigen, maar de uitvoering moet een geheel open zaak blijven. Verder zal de Arjos- raad een discussieprogramma bespre ken, dat is opgeste'd met het oog op de naderende verkiezingen. Breuk te Apeldoorn APELDOORN Drie ambtsdra gers van de gereformeerde kerk (vrij gemaakt) hebben de gemeente „weg geroepen vanachter de kerkeraad". De kerkeraadsmeerderheid voert vol gens deze drie een ongereformeerd beleid, wat zich onder meer uit in een grove verwaarlozing van de tucht. Predikant in Apeldoorn is sinds 1967 ds. J. H. Kamerbeek. De kerk van Urk (binnen kerkver band) heeft ds. J. Slotman weer als haar predikant aanvaard. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding la verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Hoe moet ik financieel handelen met twee studerende kin deren, waarvan de 21-jarige wel en de 18-jarige niet een studiebeurs heeft? Wegens de moeilijke verbin dingen met ons dorp hebben we een nieuwe auto voor hen gekocht. Zij studeren beiden thuis en zijn inwo nend. Hoe ver mogen wij als ouders nu gaan met de kosten van levens onderhoud en autkosten? Antwoord: Voor ieder kind dat voor meer dan 50 pet. te uwen laste is, heeft u recht op dubbele kinder bijslag en dubbele kinderaftrek, is de beurs voor het oudste kind meer dan 50 pet. van de kosten van le vensonderhoud. dan krijgt u voor dat kind slechts enkelvoudige bijstand en aftrek. Dit alles geldt onafhankelijk van de vraag of de kosten op zichzelf van ieder kind hoger of lager zijn dan de gemiddel de kosten van een studerend kind. Heeft u dus voor vervoer hogere kosten dan men gemiddeld heeft, dan wordt daarmee geen rekening gehouden, zo min als van belang is dat u op een ander punt misschien lagere kosten heeft dan een ander. Van de door u bedoelde kosten is dus niets aftrekbaar. Vraag: Ondergetekende is februari 1947 met de Sloterdijk naar Indo nesië gebracht en teruggehaald met de Franse Pasteur in 1950. Kunt u mij enige adressen opgeven, die mij dia's kunnen leveren van de heen- en terugreis naar Indonesië per troepentransportschip? Ik ben wel in het bezit van een fotoreportage van het vertrek der 7 december-di- visie van Amsterdam naar Bèta via Het gaat mij dus om een diarepor tage, het liefst van genoemde sche pen, of van een der vele andere, en ook van het soldatenleven in West-Java. Antwoord: Daar de foto-archieven van de sectie krijgsgeschiedenis in verband met het onderzoek naar de verrichtingen van de 7 decemberdi- visie of> last van de regering geslo ten zijn, is de enige mogelijkheid dia's over te nemen of dia's te laten maken van foto's van personen die deel uitmaakten van de 7 decem- ber-divisie. Adressen zou u kunnen vragen bij het ministerie van de fensie, afdeling personeelszaken. Plein 4. Den Haag. Vraag: Twee jasmijnstruiken in mijn tuin geven slechts zo nu en dan een bloempje. Wat zou de oor zaak kunnen zijn van deze geringe bloembezetting? Antwoord: U schrijft niet hoe oud deze struiken zijn en hoe de snoei daarvan is. Jonge heesters moeten eerst groeien en dan bloeien ze bij goede snoei al heel spoedig. Jasmijn (philadelphus) bloeit op het krachti ge hout dat het jaar tevoren ge vormd is. De snoei is dus alleen uitdunning, waarbij men alle zwak ke en uitgebloeide hout eruit haalt en de jonge krachtige twijgen wat inkort. Ieder jaar dus het uitgebloeide hout tot op de nieuwgevormde scheut terugsnoeien, uitdunnen, enz. U vergeet toch niet ze te bemesten en bij droogte te sproeien? Vraag: De aanslagen polderlasten van De Develpolder en waterschap De Dijkkring IJsselmonde zijn over 1969 met 60 pet. en met 100 pet verhoogd. Zijn dit geen ontoelaatba re verhogingen, gezien het feit dat de loonsverhogingen maar 6 pet be dragen? Antwoord: Genoemd waterschap zond ons een nadere toelichting, waaruit blijkt dat een vergelijking met de stijging van lonen en prijzen niet opgaat. Deze lasten zijn be stemd ter bescherming van de bezit tingen der bewoners tegen watero verlast en door de sterke bebouwing met huizen zijn de lasten daarvan enorm gestegen. Deze maatregelen zijn door provinciale staten goedge keurd. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Volgens des kundigen op het gebied van de bejaardenzorg is er te veel ver snippering. Het gevolg is dat bejaarden lang niet altijd de hulp krijgen die zij nodig heb ben. Daarom hebben, dank zjj een conferentie op Kerk en We reld te Driebergen, allerlei des kundigen gezocht naar een bete re gezamenlijke aanpak. Tijdens een persconferentie in Nieuw- Nieuwpoort te Den Haag werd gister morgen meegedeeld dat tienprocent v an onze bevolking uit bejaarden be staat. Daarvan woont negentig procent niet in bejaardentehuizen, waardoor ze de kans lopen niet op tijd gehol pen te worden. De bejaarden worden pas goed ge holpen, zo werd gezegd, als er een keten tot stand komt van onderling op elkaar afgestemde voorzieningen. Op de persconferentie werd zelfs de gedachte geopperd dat er, gezien de nood, een departement voor bejaar denzorg moet komen, zoals er direct na de oorlog een departement voor volkshuisvesting was. Nieuwe wegen Tijdens een beraad in Driebergen van deskundigen is de conclusie aan vaard dat noodzakelijk nieuwe we gen moeten worden ingeslagen. De bejaardenzorg zou pas goed gaan functioneren als er een „gesloten cir cuit" komt. Daarmee wordt bedoeld dat alle organen, die zich op de één of andere wijze met bejaarden bezig houden, samen zullen gaan werken, en hun werk op elkaar zullen aanslui ten. Op het ogenblik is er nog veel te weinig planning en research. Een be leid op langere termijn ontbreekt ge heel. Dr. F. J. G. Oostvogel, direc teur-geneesheer van het verpleeg huis „Gulden Huis", zei gisteren: „Men doet maar, wel met goede be doelingen. maar zonder veel kennis van zaken." Volgens een onderzoek in Den Haag onder 1700 bejaarden is geble ken dat een groot aantal bejaarden eigenlijk ten onrechte in een bejaar denhuis verblijft. Daarvoor zijn ze nog veel te goed. Gebleken is ook dat de meeste mensen zich op lieten ne men „uit voorzorg voor later". Te vroe^ Juist die angst dat zij straks, als het werkelijk nodig wordt, niet meer op tijd geholpen zullen worden, brengt veel bejaarden ertoe zich te vroeg te laten inschrijven. Daarom willen de deskundigen die op Kerk en Wereld bijeen waren dat er. wat zij noemen, „proefcircuits" komen. Daarin moeten de dienstverle ningen in de ruimste zin worden gecoördineerd in een sociaal geriatri sche dienst. Zowel directies van ziekenhuizen en bejaardenhuizen als huisartsen,, geestelijke verzorgers, maatschappe lijke werkers en gezinsverzorgsters moeten samen gaan werken. In die opzet wordt een bejaarde die uit het ziekenhuis komt automatisch opge vangen door die organisaties die hem of haar in staat stellen weer terug te keren naar het eigen huis. het departement van sociale zaken en volksgezondheid gevraagd in aan merking te mogen komen voor een eerste proeforganisatie. zet maar plus achter stoda (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Het moderamen van de hervormde synode hoopt en verwacht, dat in de komende algemene kerkvergade ring, en vooral ook in de ..agenderingsvergaderingen", veel zal worden gesproken over de kernvragen van het christen-zijn en van het kerk-zijn, en dat de synode daaruit veel aanwijzingen zal krijgen voor de wijze waarop van haar verwacht wordt, dat zij vorm geeft aan haar opdracht inzake het actuele belijden van de kerk. Dit staat in een „basisdocu ment", dat het moderamen heeft samengesteld als uitgangspunt voor de agenderingsvergaderin gen, die in november zullen wor den gehouden. Het stuk zal op brede schaal in de Hervormde Kerk worden verspreid. De werkcommissie, die de algeme ne kerkvergadering voorbereidt, had het moderamen om een dergelijk do cument gevraagd. Aanvankelijk aar zelde het moderamen. Het kon im mers de schijn hebben, dat de synode de samenstelling van de agenda voor de AKV zou willen beïnvloeden, als zij nu al haar eigen gedachten onder woorden zou brengen, over datgene waar het in de komende jaren in de kerk om zal moeten gaan. Op grond van vier overwegingen is het basisdocument van het mode ramen er toch gekomen 1. om nog eens duidelijk te zeggen, wat de synode met de AKV voor ogen heeft gestaan; 2. om misverstanden, die reeds rond de AKV blijken te zijn ontstaan, uit de weg te ruimen en andere te voorkomen; 3. om het actief deelnemen van zoveel mogelijk leden van de kerk aan de AKV te bevorderen; 4. om er toe bij te dragen, dat niet voor allerlei bijzaken, die van min der belang zijn, de aandacht wordt opgeëist, maar dat het werkelijk om de grote vragen gaat, die in de jaren zeventig, menselijkerwijs ge sproken, over het zijn of het niet (Van onze kerkredactie) CHRISTCHURCH, Nieuw- Zeeland Vyf kerken van Nieuw-Zeeland streven naar fu sie. Na v(jf jaar voorbereiding heeft een gezamenlijke commis sie nu een fusieplan op tafel ge legd. Voorgesteld wordt de nieu we kerk de Kerk van Christus in Nieuw-Zeeland te noemen. Het wordt een episcopaalse kerk met bisschoppen, ouderlingen en dia- 'Experiiuenl Aan de deskundige wetenschappe lijke organisaties is het verzoek ge richt dit experiment te begeleiden en te evalueren en de bevindingen op een nader te bepalen wijze en ter mijn openbaar te maken. In dit ver band werd nog de noodzaak onder streept om in Nederland ook te ko men tot een nationaal Gereontolo- gisch instituut Een eerste proef is nog niet ge nomen. Wel is er in vakkringen grote belangstelling. De provinciale gezond heidsraad van Zeeland heeft al aan GRONINGEN ..Nu hel voldoen aan de primaire levensbehoeften van het kind nauwelijks nog problemen oplevert dient ernst gemaakt te wor den met het voldoen aan de secun daire levensbehoeften van de kinde- i ren uit alle milieus. Het is onjuist te I pleiten voor verlenging van dc leer plicht, zolang niet beschikt wordt over scholen cn schooltypen, waarin het vervolgonderwijs voor alle be gaafdheidstypen zinvol kan geschie den". Dit is een stelling bij het proefschrift „De psychologische bete kenis van de lichamelijke ontwikke- i ling", waarop de heer Jakop Kugel, j docent aan de Haagse academie voor lichamelijke opvoeding, gisteren aan de Rijksuniversiteit in Groningen promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. De heer Kugel beoogt met zijn öis- 1 sertatie een denkmodel te formulert.A om daarmee te kunnen geraken tot een nieuwe benadering van de licha melijke opvoeding en de sport (in dt meest ruime zin van het woord), van uit psychologisch standpunt. kenen. In het eerste ambt zit de in vloed van de Anglicaanse Kerk, in de beide laatste ambten de invloed van de Presbyteriaanse Kerk en de Con- gregalistische Gemeenten. Verder doen mee de methodisten en de „Kerken van Christus". De plaatselijke gemeenten zullen kerkeraden kunnen kiezen, die zijn verenigd in bisdommen. De hoogste kerkvergadering is de nationale as semblee. Er zullen tenminste 18 bisdommen moeten worden gevormd en nieuwe bisschoppen zullen gewijd moeten worden. De kerk zal twee vormen van doop erkennen. Er kunnen dus kinderen worden gedoopt, maar hun doop kan ook worden uitgesteld, totdat zij op grond van hun geloofsbelijdenis kun nen worden gedoopt door onderdom peling. Het rapport zegt niet wanneer de eenheid een feit moet worden. Ver wacht wordt echter dat het vier jaar zal duren eer de kerken de noodzake lijke kerkordelijke besluiten hebben genomen. zijn van de Hervormde Kerk zul len beslissen. Met nadruk stelt het moderamen echter, dat het niet de bedoeling is, de AKV met dit basisdocument al bij voorbaat de weg te wijzen, laat staan haar aan een bepaalde agenda te bin den. Zij behoudt ten volle de vrijheid zich ook tegenover de synode op te stellen en eigen wegen te wijzen. Bij al onze vragen naar het leven en werken van de kerk in de ko mende jaren, aldus het moderamen, moet centraal staan de vraag „Wat mogen wij geloven en belijden en hoe moeten wij daar in het heden over spreken?" Het vragen naar het „bestaan" van God en naar zijn wezen en werk zijn de laatste jaren radicaler en feller geworden. Daarmee zijn ook de aan vechtingen voor het christelijk geloof groter geworden. Of moeten wij dit heel anders zien en waarderen en is het veeleer zo. dat wij in onze dagen bevtrijd worden van veel al te mense lijke voorstellingen en gedachten over „God" en teruggeworpen wor den op datgene wat in het christelijk geloof de kern en het wezenlijke is, op de boodschap van de gekruisigde Messias van Israël, die in zijn opstan ding de Heiland van de wereld is? Maar. zo gaat het moderamen ver der, dan komt voor ons de vraag hoe dit centrale getuigenis van de kerk verwoord kan worden voor de kinde ren van onze tijd. Hoe kan een ver binding worden gelegd van dit belij den van verzoening en verlossing met het leven van mensen en vol keren in de jaren zeventig? De laatste jaren hebben grote ver anderingen in de samenleving plaats gevonden en nog ingrijpender omzet tingen zijn in de volgende decennia te verwachten. Het moderamen spreekt over verder doorgevoerde automatisering, verdergaande ver slechtering van het leefklimaat door verontreiniging van water en lucht, door de dreiging van de proefnemin gen met ABC-wapens, radicale ver stedelijking, toenemende tegenstel ling tussen arme en rijke landen, toe nemende revolutionaire spanningen in de derde wereld. In de ons meer nabije en vertrouw de levenskring dringen zich de vra gen op van de nieuwe levensstijl en de verhouding tot de tot nu toe min of meer geldende christelijke normen of gezagspatronen. Velen wensen een nieuwe, in veler ogen normloze vrij heid op sexueel gebied. Voor velen gaat de taak van de kerk in de komende jaren vrijwel op in het bevorderen van de medemense lijkheid. Anderen vrezen juist een te grote nadruk op de sociale vragen en zouden de taak van de kerk liever beperkt zien tot prediking, catechese, pastoraat en diakonaat. Zij willen een sterpe scheiding tussen de op dracht van de kerk en die van de gelovigen in de samenleving op de plaats waar zij gesteld zijn. Moet de kerk vooraan staan als het gaat om een revolutionaire her structurering van het leven van volk en volkeren, of moet zij juist op so ciaal en politiek gebied trachten de gulden middenweg tussen conserva tisme -en progressiviteit te vinden? Of gaat het er veeleer om, los van alle tijdgebonden leuzen, realistisch en gelovig, waarheid en gerechtig heid na te jagen? Maar wat betekent dit dan concreet? Juist in onze tijd, waarin zulke snelle en ingrijpende veranderingen plaats grijpen, niet alleen in de uiter lijke vormen van het leven, maar ook in de mentaliteit, vooral van de jongere generatie, moet volgens het moderamen de vraag worden gesteld, of geen nieuwe vormen voor het ker kelijk leven moeten worden gezocht. Het denkt hierbij aan nieuwe ge- meenfevormen, aan de vormgeving van de eredienst, maar ook aan de vraag of de geldende weg om de toelating tot de volle gemeenschap der kerk en de geldende normen van het behoren tot die gemeenschap der kerk. dienen te worden gehandhaafd. Het moderamen hoopt daarom, dat de AKV de toelating van jongeren tot dé avondmaalsgemeenschap in be spreking neemt en de driedeling van artikel II van de kerkorde (doople den, lidmaten, geboorteleden). „Dit zijn ongetwijfeld vragen die voor de toekomst van de Hervormde Kerk van het allergrootste belang zijn. Hierbij zal het erom gaan of het mogelijk zal zijn, zonder het karak ter van de kerk als Christus belij dende gemeenschap aan te tasten en zonder te kort te doen aan de bete kenis van de doop en van de dienst van Schrift en tafel, een structuur op te bouwen die haar meer dan thans maakt tot een echte gemeenschap die dienend in deze wereld staat." Onontkoombaar zijn daarbij vol gens het moderamen de vragen die samenhangen met de oecumenische problematiek en die nog radicaler in de huidige gestalte van de Her vormde Kerk ingrijpen. „Zal de Hervormde Kerk van de toekomst haar historische gestalte van „gereformeerde" kerk, die haar oorsprong vindt in die tak van de reformatie, die zich gaarne naar Cal- vijn noemt, handhaven? Of moet z(j xich meer zien als een „modaliteit" Synorle moet praten met Kamerleden AMSTERDAM Aan de Vrije Uni versiteit is vrijdagmiddag tot doctor in de economische wetenschappen ge promoveerd drs. S. Huisman te Am stelveen. Zijn proefschrift handelde over „Economische «roei en interna tionale handel". Promotor was prof. dr. F. de Roos. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Het voor stel van de staatscommissie-Van Walsum is aanvaardbaar voor het bestuur van het Landelijk ver band van commissies van beheer van de Gereformeerde Kerken. Het is een tegemoetkoming op grond van historische rechten, die in de grondwet zijn verankerd, schrijft het bestuur aan de synode. Weliswaar biedt het voorstel, om de cijfers van de volkstelling als ver deelsleutel te hanteren, geen waar borg voor een rechtvaardige verde ling, maar zo wordt de bemoeiing van de overheid met de interne aan gelegenheden der kerken uitgesloten. Het bestuur dringt er dan ook bij de synode op aan. om deel te nemen aan de besprekingen van het rapport- Van Walsum met de Kamercommis sie. Het heeft ook al een bestemming voor het geld. Dc reservering voor de toegekende cn in uitzicht gestelde emeritaatsgelden. weduwe- en wezen pensioenen van de predikanten is zeer onvoldoende. Het geld zou ge bruikt kunnen worden als dekkings kapitaal. NED. I1ERV. KERK Beroepen te Ridderkerk, wijkgem. Bolnes, tweede beroep: H. Koudstaal te Oudshoorn: te Arnemuiden, Oud-Alblas en te Wilnis: G. Post. kand. te Hilver sum. Bedankt voor Katwijk: G. H. van Kooten te Delft; voor Randwijk: J. P. Verkade te Nieuwe-Tonge. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Wltmarsum- Schraad: H. van Veen, kand. te Broek op Langedijk; naar Pernis (vac. A. van Leeuwen): M. van der Heiden te Nu- mansdorp, die bedankte voor Valken burg ZH en voor Zwartebroek. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Brouwershaven: J. van Dijk te Uithuizen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam: J. Westerink te Kerkwerve-Haamstede. GEREF. GEMMF.NTEN IN NED. Beroepen te Chilliwack (Brits Col. Canada): J. Pannekoek te Terneuzen GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hendrik Ido Ambacht: J. van Haaren te Amersfoort. van een „evangelische" kerk, o ring van de heilige en kat kerk, deel van het lichaai Christus? Als een kerk dus, i reld is om met behoud van d haar „eigen" is, op te gaan groter verband waarin eenh waarheid nog weer op anderi gestalte krijgen dan thans he is." Het moderamen hoopt, dat d deringsvergaderingen ook voc oecumenische problematiek ni len terugschrikken. (Van onze kerkredactieJ DEN HAAG Het modei van de hervormde synode een kanselboodschap opgl waarin „allen wie het w van de kerk ter harte gaat geroepen worden hun bijdrt geven in de voorbereiding w algemene kerkvergadering, rond Pinksteren 1970 zal w neb ouden. Het is de bedoeling, dat boodschap morgen in de diensten wordt voorgelezen. leder die zich tot de Her\ de Kerk rekent, krijgt de\ genheid zich uit te spreken u>at naar zijn oordeel in de} mene kerkvergadering beha moet worden. Men lean schriftelijk doen (Postbvi Driebergen). Een meer direq legenheid vormen de reg ..agenderingsvergaderingen"\ in november gehouden uj Voor Zuid-Holland joora 14 november agenderingsl derinaen gehouden in Dori Gouda, Den Haag en Rottt op 7 november in Leerdam 15 november in Woerden. ROME De bisschoppensy node van Rome duurt nog altijd voort, zonder dat er de laatste dagen belangrijke besluiten ge nomen worden. Journalisten in Rome zoeken daarom op het ogenblik hun kracht in het anec- dotische nieuws en in zgpaden. Zo was het belangrijkste nieuws van gisteren, dat de Franse kar- l dinaal Francois Marty1 voorgesteld om op de van de volgende vergi (over twee jaar?) te s| over de priesters. Dit voorstel ziet er op het) onschuldiger uit dan het ij zei, dat het priesterschap nij ernstige vragen schept. Eénj nieuwe vragen is. of het celit door de tijd is achterhaald I worden afgeschaft. Dit voorstel is geheel in ha je van de Nederlandse biss die er zelfs al bij de orgaf van de conferentie op hebben drongen dat het onderwerp! reeds ter sprake zou komen. Met nadruk echter zei Marty, dat dit onderwerp op da moest komen, „zo de pauj instemde." Dat laatste is a want de paus heeft nog ma af het priesterlijk celibaat mq verdedigd. Inmiddels heeft een diepgl derzoek uitgewezen dat in d zes jaar minstens 7.137 priel verzoek hebben ingediend oir gen trouwen. Daarbij zijn nl nen geteld die in stilte de ke»< ten hebben. In percenten is dit aa 424.883 priesters niet zo ej maar het Vaticaan is tod geschrokken, omdat het iff een flink stuk hoger wordt. Kardinaal Marty oppel voorstel in aanwezigheid paus. Kennelijk vatte toen 1 Heiman van Engeland de f ook wat kritiek op de paus Twee jaar geleden heeft de l oenconferentie de leiding kerk verzocht zich uit te| over gemengde huwelijk uitspraak is er nog steeds nie „Ik stel in alle nederighi zei kardinaal Heenan dat d weinig mogelijk tijd laat v< met het uitgeven van een i na deze synode. Later werd in Vaticaans^ meegedeeld dat een pauseli ment over gemengde reeds gereed is en waarsd het begin van de volgende f worden gepubliceerd. Kardinaal Heenan had op de nodeloze geheimhoud de synode. „De verwarring rustheid van zowel de gees^ als de leken voor de openinf synode zou wellicht vermedf nen zijn. als de agenda vanl' de frank en vrij was W maakt," zei hij. Er is vol» een wonH or> de s'—~->p "V dat niet gepubliceerd had' worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2