aarde gulden onveranderd ZUINIG MET La revaluatie Duitse mark DRINKWA EER KABINET: WEES Commentaar Suriname stemde met meer elan dan ooit I Gevolgen beperkt decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Het Kwartet SPREUK IIET WEER I 'achte lucht En nog werd er niemand gewond Kolen duurder N.V.v.d. Velde C'ltroën Pengel blééf in hokje Driejarige in Frankrijk ontvoerd Emil Zatopek uil partij prestoten bon Mieowe leidse Couraiiit icteur: F. Diemer ifdredacteur: Dr. E. Diemer Ikantoor Leiden Sleenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 25 oktober 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 9 D-MARK MAANDAG 98.5 CENT PERCENTAGE AAN HOGE KANT „NIET DWAAS MAAR MOEDIG"' De EEG-ministers komen maandag in spoedvergadering bijeen 0111 de gevolgen van de opwaardering van de Duitse munt te bespreken. Voor Nederland zijn de gevolgen be perkt omdat sinds kort de Duitse uitvoerheffing aan de grens is vervallen. T i)NN DEN HAAG De waarde van de gulden ten opzichte I andere geldsoorten blijft onveranderd. Minister Witteveen lEinanciën deelde dit gisteren mee kort nadat bet Westduitse net de mark opwaarde met 9.2896 procent. der dom is een goede lame. EMERSON uk-I niet lc ontbijten. Ik heb al pevonden." ndaag in ZO Francois Bernard; Autorijder 'n moeilijk .mechaniek' Dr. C. Rijnsdorp: Een rijpe christelijke roman Walter Kaptein: Dienstplichtige piilitairen demonstreren lC. Keizer: HOermens op Noordzeebodem Bïïon v. d. Hammen: I VU-activisten hebben haast ll. den Boef: Sabra's van Israël nemen leiding over Jtert v. d. Ent: ooie Danny: strijd gaat door eanne de Vlieger: rs meisje trouwt laat on Hulst: nze „Sahara" heet Lauwerszee ammis de Geus: GEN-jeugd oerst naar nieuwe samenleving hé Wijnbeek: Abi wil ntelbare „Esthers" ontdekken dri de Groot: Jong-Zweden vindt ireekbuis in premier Palme BILT Aan de periode van loge temperaturen is een ein- komen, al blijft het weekein- et 13 tot 15 graden toch nog Jacht. Na een zwak regen de komen wij zondag in wat ige lucht met af en toe oo igen. Het is dan iets herfst- ;er geworden, maar voor- nog geen slecht weer. Het [regenciifer staat noe steeds cord-laagte rsverwachting tot zondag- Meest zwaar bewolkt mei ond en vannacht enige regen •rgen overdag in hoofdzaak in nordcn van het land wat mot- Matiee tot krachtige zuid- lUkc wind en vrij zacht. itzichten voor zondig: tal uren zon: 0 tot 5: temp.: 2 tot 6 graden boven lal: temo.: n tot 4 graden bo- Drmaal: is op een droge perinde van ens 12 uur: 80 nroccnt: is on een geheel droog et- 30 nrocent. maandag: tal uren zon: 0 tot 5: temp.: 1 tot 7 graden boven ll: temp.: van ongeveer nor tot 4 graden boven normaal: is op een droge periode van ins 12 uur: 60 nrocent: s op een geheel droog et- 20 nrocent ometerstand: heden 10 uur |m '1008 millibaar'. Zon en maun oktober zon op 7.24. onder maan op 17.20. onder 8 57: L.K. oktober zon op 7.25, onder maan on 17 44. ondpr 10 18: C.K. De officiële koers van de mark wordt met ingang van maandag 3,66 mark tegenover de Ameri kaanse dollar. Voor Nederland gaat de mark 98,5 cent kosten. Minister Witteveen vond de Duitse maatregel juist in het licht van de internationale monetaire situatie. Het percentage is hoger dan werd ver wacht, maar niet veel, aldus dr. Wit teveen. Hij wijst er op dat wat voor Neder land betreft de situatie anders is dan in 1961 hetgeen mede aanleiding was voor het besluit om de gulden niet te revalueren. Toen de mark in 1961 revalueerde, volgde de gulden zeer spoedig daarop. De gevolgen van de Duitse maatre gel voor Nederland zullen naar het oordeel van de bewindsman, beperkt zijn, mede omdat sinds kort de Duit se uitvoerheffing aan de grens is ver vallen. Het Westduitse kabinet heeft thans de bijzondere uitvoerbelasting en de korting op invoerrechten, in beide gevallen vier procent, definitief inge trokken. Moedig De Westduitse minister van econo mische zaken, Schiller, noemde de ipaatregel ..niet dwaas, maar moe dig". De nieuwe koers is „de koers van de gulden middenweg", zei hij. Schiller zei ervan overtuigd te zijn, dat de revaluatie „op lange termijn een stabiliserende invloed op de prij zen zal hebben" in Duitsland. Andere maatregelen ter stabilisatie van het prijspeil worden nog overwogen. Schiller zei verder, dat de regering haar belofte bevestigde aan de West duitse boeren dat zij geen verlies aan inkomen zullen lijden als gevolg van de stap. Aan de vergadering van de EEG-ministerraad die maandag in Luxemburg wordt gehouden, zal de Westduitse regering verscheidene op lossingen voorstellen. Het kabinet heeft zijn onderhandelingspositie dui delijk bepaald, maar prof. Schiller weigerde bijzonderheden te verstrek ken. Akkoord Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) is intussen akkoord ge gaan met de revaluatie. Volgens het IMF wordt de nieuwe pariteit van de mark uitgedrukt per gram fijn goud 0,242806 mark en per troy ounce (31,1 gram) 128,100 mark. Evenals Nederland zullen Zwitser land en Oostenrijk de waarde van hun munt ten opzichte van andere i geldsoorten niet veranderen. I Of de Belgische frank met de I mark mee zal gaan is nog niet be- kend. Premier Eyskens zei in princi pe afwijzend te staan tegenover een wijziging in de pariteit van de frank. I Maar volgens Brusselse bankiers is de Belgische economie reeds sterk oververhit en zal de centrale bank I gedwongen zijn strengere kredietbe- I perkingen in te voeren. Misschien zal de frank zelfs iets moeten worden I gerevalueerd, (zie elders in deze krant.) (I an onze parlementsredactie) DEN HAAG. In een com- «muniqué, dal vannacht is uit gegeven. doel de regering een dringend beroep op waterver bruikers (in huishoudingen en industrieën) de komende da gen zo zuinig mogelijk mei het drinkwater om te springen. De waterleidingbedrijven van Am sterdam. Rotterdam en Den Haag gebruiken de laatste da gen zo min mogelijk water uit de grote rivieren, omdat het zoutgehalte schrikbarend is toegenomen. BERGEN OP ZOOM Met donderend geraas is gisteren een torenkraan op een blok eenge zinswoningen gestort. Hoewel de meeste bewoners op dat tijdstip thuis waren, werd niemand ge wond. Ook mensen die op straat liepen. Iconden nog vluchten. Ook de kraanmachinist, de heer A. van Loon uit Hoogerheide. bracht het cr levend af. Mij kreeg maar enkele schrammen, zoals de foto toont. Vier huizen werden grondig vernield. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk een breuk van een las in het onderstel van de hijskraan. DEN HAAG Steenkool wordt duurder. Met ingang van 25 oktober kosten kolen afkomstig van Neder landse mijnen 50 cent per mud; voor kolen uit de Duitse mijnen ongeveer 1.25 per mud. De minister van economische za ken heeft deze maatregel genomen om de detailhandel in vaste brand stoffen in staat te stellen de reeds opgetreden stijging van de inkoop prijs door te berekenen. Daarenbo ven wordt voor alle geïmporteerde kolen de mogelijkheid geopend, ook toekomstige inkoopprijsstijgingen in de verkoopprijs door te berekenen. CU DU l/QKXÏUl/n nn INTERIEURVERZORGING CPUNÓbUPGD MEER KEUS IN 77" PASSENDE OMGEVING ZOETERWOUDSEWEG 23 TELEFOON 21156 PARAMARIBO Met een behoor lijke opkomst naar de stembus en kele tropische regenbuien in de hoofd stad daargelaten, waardoor gedurende een uur niemand verscheen heeft Suriname gisteren zijn politieke be wustzijn getoond. Aan de hand van dc thans beschik bare gegevens wordt verwacht dat de Ilindoestaanse party VHP de grootste fractie in de staten (de volksverte genwoordiging) zal vormen met 17 van de 39 zetels. De party van Pengel. de Nationale Partij Suriname, zal, zo verwacht men, 13 zetels krygen en de Progressieve Nationale Partij 9 zetels. De leden van de staten worden aan gewezen volgens het districtenstelsel. De uitslagen zijn berekend op grond van niet-officiële cijfers. De bedoe ling is. dat enkele grote partijen nu een coalitie gaan vormen om een nieuwe regering samen te stellen. Al direct na het opengaan der stem bureaus brachten veel Surinamers hun stem uit. De grootste drukte werd gisteren verwerkt tussen de middag en na vier uur, toen de meeste be drijven gesloten waren. Er was meer elan in de strijd, zo leek het, dan andere jaren. Tot aan de deur van het stemlokaal stonden propagandis ten. onder wie vele vrouwen, om het kierzersvolk nog de nodige injecties te geven. De Chinese restaurants deden goede zaken, hetgeen veroorzaakt werd doordat alle politieke partijen dc ver plichting hadden hun propagandisten van warm eten te voorzien. Voor dit doel waren gisteren in Paramaribo liefst 12.000 porties „rijst-kip" besteld. In de binnenstad had men ramen met planken beseherïnd jc kunt nooit weten) 'maar iedereen hield zich rus- lig. Er waren nergens ongeregeld heden na de verkiezingen. Extra ver sterkingen van politie en brandweer bleken overbodig. De definitieve uitslagen zouden nog op zich laten wachten doordat de stemmen uit ver afgelegen districten pas laat in de Surinaamse hoofdstad zouden aankomen. De belangrijkste groeperingen die aan deze verkiezingen deelnamen wa ren de NPS, de Nationale Partij Su riname van Pengel; het CHP-blok, bestaande uit Hindoestaanse en Indo- nestische actiegroepen, en tenslotte het PNP-blok. bestaande uit de pro gressieve nationale partij, een Indo nesische actiegroep, de Surinaamse volkspartij en de bosnegerpartij. PARAMARIBO Het nieuwtje bij de Surinaamse verkiezingen was, dat iedereen na stemming zijn linkerpink in een potje inkt moest dopen om dubbel stemmen te voorkomen. Ie dereen onderwierp zich aan deze maatregel ook oud-premier Pengel. die steeds tegen het kleuren van een vinger bij de verkiezingen heeft gea geerd. Pengel arriveerde met echtgenote in een glimmende Cadillac bij het stembureau in Paramaribo. Bij de in gang gaf hij zijn wandelstok af aan een zijner lijfwachten, die,hem on derdanig met „Excellentie" aanspra ken. Zo lang bleef Pengel zijn pink in de inkt ronddraaien, dat de juffrouw achter de tafel verschrikt riep: „Niet zo lang, meneer Pengel..." Vervolgens ging de leider van de Nationale Partij Suriname een stem hokje binnen, waar hij zeer lang ver wijlde. Zo lang. dat mevrouw Peneel haar schouders ophalende, niet kon nalaten te zeggen: „Hij maakt zeker alle hokjes rood". Korte tijd later leek de zaak rond. •maar dat bleek niet zo. Pengel schoof het gordijntje van het stemhokje op zij en vroeg: heeft iemand een nieuw potlood? Hier zit geen punt meer aan... Pas nadat hem dit in- handen was gegeven, kwam Pengel naar bui ten. vouwde zijn stembiljet tot een dik propje en deponeerde het in de stembus. De Nederlandse regering zal op Frankri'k en West - Duitsland een drinsrend bernen ''«en het af,Tneren van zoute afvalstoffen op de R'jn tol een minimum <e hpnoriton. Het zoutge halte van de Rün is de laatste weken sterk toegenomen al« "«vpI" van laneduriee lage waterafvoeren. Dit is weer een gevolg van de droge pe- riode. Deze droogte zal in hef stroomve- bied van de R'in nog wel een tijdje aanhouden. Ze'fs als er het komende weekeinde veel regen zal vallen, dan nog zal het da^en duren, voordat het I zoutgehalte merkbaar zal zijn vermin- I derd. Th in Bouw Het kabinet vergaderde gister avond langdurig over deze situatie, cbe iiiel alleen de drinkwatervoo^'e- ning in de Randstad bedreigt, maar ook de tninhouwfeh'odon De bnoo. heemraadsohnDDen Rijnland. Delf land en Sehieland zondon gistpren een telegram aan de regering waarin vprd aangedrongen op '">et nemen van stappen tegen met name Frankrijk. Fr-nncp kaliumfahrinb-°n voeren veel afvalzouten via de Rijn of. Hef verzoek van de regering geen drinkwater te versnillen geldt met name voor Amsterdam. Den Haag en Roi'ordam. On industrieën die afval stoffen in de grote rivieren lozen, wordt pen beroep gedaan dit zoveel mogeliik te beperken Dat geldt voor het hele stroomgehied van de Neder landse grote rivieren. Niet ïireeair j De vereniging van exDloitanten van waterleidingbedrijven in Neder land verwacht overigens niet, dat de drinkwatervoorziening dit weekeinde al in gevaar zal komen. De toestand I is beslist niet precair. De stad die het eerst in moeilijkhe den kan komen is Rotterdam. De Maasslad beschikt naar verhouding over de kleinste reserves. Rotterdam is voor een groot deel aangewezen op rivierwater On dit moment z.iin' bii het Rotterdamse waterleidingbedrijf nog geen ernstige klachten binnenge komen. In Amsterdam is men vooralsnog niet bezorgd. De hoofdstad beschikt over grote reserves in de duinen, waardoor de aanvoer van goed drink water voorlopig is verzekerd Er is dus geen enkele reden tot paniek, aldus het Amsterdamse bedrijf. Dit bedrijf pompt regelmatie hoe veelheden Rijnwater in de duinen, waar het. voordat het aan de reser ves wordt toegevoegd. gefilterd wordl. Ook de Haagse reserves zijn groter dan de Rotterdamse, zodat men zich Mark TNGREPEN in de waarden van het geld hebben lange tyd onsym pathiek aangedaan. Wc mogen er ook niet aan wennen en zien ze liever ge plaatst in het kader van de strikte onvermydelykheden. Dat veronder stelt een groot verantwoordclykheids- besef by de regeringen, dat zyn im mers degenen die hier de bevoegdhe den hebben en die ook tegenover de parlementen niet dan achteraf ver antwoording hebben af te legger. De opwaardering van de mark be hoort tot de onvermydelykheden; zij werd verwacht, en het enige verras sende is dat ze alsnog zo hoog is ge kozen. In de praktyk had de mark overigens al een nieuwe koers gekre gen. waarop nu nog enkele proeenten zyn gezet. Nederland bevindt zich nu in de merkwaardige positie tussen ener- zyds de gedevalueerde Franse frank en anderzyds de gerevalueerde Duitse mark. Het lykt wat op een even- wichtssituatie. die er stellig toe bij draagt om waardewyziging van onze eigen gulden voor het ogenblik min der urgent te achten. Wel heeft ook deze Duitse maatregel uiteraard gevolgen, eveneens voor Ne derland. Onze export wordt goedko per, maar de import duurder. Het laatste kan by ons hier en daar leiden tot druk op de pryzen. De duurdere markt kan voorts dc reislust onder dc Duitsers gaan bevorderen (we zitten overigens buiten het Nederlandse va kantieseizoen). en omgekeerd kan voor onze landgenoten, met name aan de grens, het werken in Duitsland aantrekkelijker worden. We moeten zien wat dit alles gaat uit werken. We verwachten pogingen bij dc handel om zich aan te passen aan de nieuwgesehapen situatie, en waak zame opmerkzaamheid bij onze rege ring. SOISSONS In Noord-Frankrijk is gistermiddag een meisje van drie jaar, Sophie Duguet. ontvoerd. Dat gebeur de. toen een dienstmeisje met haar uit het dorp St Bandry bij Soissons naai de boerderij terugkeerde waar zij woont Een automobilist rukte Sophie uit de handen van het dienstmeisje en reed met haar weg, een briefje achter latend waarin van de ouders een los prijs van tienduizend frank (circa 6500 gulden) wordt geëist. De politie zette direct alle wegen in het departement Aisne af. maar tot heden is nog geen spoor gevonden. PRAAG Olympisch kampioen Emit Zatopek is uit de Tsjcchoslo- waakse communistische partij gesto ten. qit is gisteren door het partij blad Rude Pravo bekendgemaakt. Zatopek werd uitgestoten „omdat hij was opgetreden in de gelederen van de opportunistische afvalligen", aldus Rude Pravo. ook hier nog weinig zorgen maakt. Het Haagse bedrijf voegt op gezette tijden kleine hoeveelheden Lekwater aan deze reserves in de duinen toe. Het Haagse drinkwater is dan ook nauwelijks zouter dan doorgaans. Volgens het hoogheemraadschap Rijnland is de situatie de laatste da gen niet veel slechter geworden. Gis termiddag staakte men het toevoeren van water uit de Hollandse IJssel. Hel is niel de bedoeling deze ope ratie dit weekeinde nog te hervatten. Een steeds groter wordende zorg blijkt de opstekende wind te zijn. die het zout als hef ware sneller door de rivieren aanvoert. ^RATtS <x(A U* abeiuyujL, Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1