DIENSTPLICHTIGE SOLDATEN WOENSDAG: DEMONSTRANTEN Voor rechtvaardige verdeling van de lasten DANNY: ,Die Schöpfung' en „Fidelio'' Satelliet voor tv boven de West door Bert van der Ent de strijd gaat door 1 ZATERDAG 25 OKTOBER 1969 „Ondergetekenden steunen de Vereniging van Dienstplichtige Militairen in haar mening dat nog dit jaar de wedde drastisch verhoogd moet worden tot een rechtvaardige verdeling van de lasten opgelegd aan Nederlandse jongeren. Voorts verwachten zij een totale wijziging en verbetering van de rechtspositie van de Nederlandse dienstplichtige soldaten." Dit is de tekst van de petitie, die demonstrerende dienstplichtigen-in-werkelijke-dienst woensdag 29 oktober zullen aanbieden aan de vaste commissie voor defensie van de Tweede Kamer. De demonstratie is aangevraagd door sol daat Rob van Beets, die als fotograaf van de Legerfilm- en Fotodienst zijn militaire dienstplicht opgewekt vervult. Omdat het niet mogelijk is als vereniging een demonstra tie aan te vragen, was de persoon van Beets als afdelings-coördinator voor de VVDM het meest voor de hand liggend. Voor de toestem ming deze demonstratie te mogen houden klopte Beets onder anderen aan bij de gar nizoenscommandant van Den Haag, kolonel der marechaussee P. C. ScL*a Een op de drie Nederlandse jongens moet „balen" voor het lieve vaderland „Deze man", vertelde ons VVDM-voorlichtingsman B. Manten, „durfde de toe stemming op eigen houtje niet te geven. Maar was wel zo reëel om in te zien dat het verlenen van medewer king beter zou zijn dan te genwerking, omdat bij te genwerking de publiciteits- waarde van de verboden demonstraties nog groter zou zijn." Publiciteit, sprekende foto's in kranten en tijdschriften, beel den op het scherm, publiciteit is het wat de VVDM (afkorting van Vereniging voor Dienst plichtige Militairen) zoekt. Het hoofdbestuur van de vereniging komt daar eerlijk voor uit. Manten zei: „Wij moeten de pu blieke opinie voor onze zaak ^/ei-esseren. Op het ogenblik is die nog niet zo gunstig. De mensen denken allemaal aan hun eigen portemonnaie. Dienstplichtigen betalen als beroeps kostgeld. Dat weten ze. Ons geld, denken ze dan met een." Waar het geld voor de dras tische weddeverhoging vandaan moet komen, is ook de VVDM niet helemaal duidelijk. De be groting heeft er geen ruimte voor. Vandaar ook dat in VVDM-bladen artikelen zijn verschenen dat „Den Haag de boel belazerd heeft". Het felle verwijt moet de dienstplichtigen mobiliseren. Voor 29 oktober. De dienstplichtigen zijn over het algemeen veel minder fel dan het hoofdbestuur, dan de afdelingsbesturen. Dat baart de vereniging zorgen. Want zonder een zich roerende supporters- schare hangt de VVDM-zaak in de lucht. Vandaar dat de toon van de VVDM-bestuurderen scherper is tegenover collega soldaten dan tegenover degenen, met wie zij in het overleg samenwerken. Op het ogenblik heeft de VVDM bijna 13.000 leden, of wel bijna eenvierde van het aantal dienstplichtigen, dat onder de wapenen is. Voor drie van dè vier soldaten blijft de VVDM een zaak, waarover ze zich niet opwinden. Ze geloven het wel. Het manifesteert zich in overbekende kreten als „Nog 88 days". Of men hangt de centimeter uit zijn borstzak, waarbij men moet bedenken dat voor de dienstplichtige een centimeter per dag worden ge rekend. Waarvoor komt nu de WDM op? Manten zei ons: „Wij vech ten tegen de onbillijkheid van de dienstplicht. Tegenwoordig gaat een van de drie jongens in dienst, nummer twee wordt af gekeurd en nummer drie wordt of vrijgesteld of hij wordt buitengewoon dienstplichtig. De onbillijkheid wordt trouwens nog groter," meende Manten. „Door de strengere selectie- Wat je al niet moet doen Amerika heeft het plan. in West-Indië een aantal bodem stations te bouwen en dan een satelliet voor telecommunicatie te lanceren, die met de aarde gaat meedraaien. Als dit plan is volvoerd kunnen 5000 dorpen voorzien worden van televisie. Streefdatum is januari 1972. normen en door het percentage- gewijs steeds kleiner wordende gedeelte van de Nederlandse jeugd, dat in dienst moet, wordt de drempel der onrechtvaardig heid steeds hoger." Hij gaf ons een voorbeeld. „Iemand die na zijn dienstplicht te hebben vervuld als onder wijzer in dienst van het rijk gaat, doet er 26 jaar over voor dat hij zijn ondienstplichtige collega qua salaris heeft in gehaald. Gewoon omdat hij twee jaar later.begint." De WDM is bang dat de zaken waarvoor de vereniging vecht niet zo aanspreken. Woensdag 29 oktober wordt ge demonstreerd voor weddever hoging en verbetering van de rechtstoestand. „Het zijn zaken, waarvoor tegenwoordig iedereen vecht. Arbeiders in welke sector dan ook vragen elk jaar loons verhoging. Het vragen om ver hogingen ls iets waaraan we gewend zijn geraakt. En op het punt van dè rechtstoestand ligt het eigenlijk precies eender." Toch is een demonstratie van Nederlandse dienstplichtige mili tairen een uniek feit in de ge schiedenis. Wie weet wordt 1969 een jaartal dat in de 21ste eeuw door kinderen van onze kinde ren uit het hoofd moet worden geleerd. Gingen in vroeger tijden (Tachtigjarige Oorlog) de huurlingen nog wel eens tot muiten over als de betaling van de soldij te lang achterwege bleef, de afdeling krijgsgeschie denis van het Hoofdkwartier van de Koninklijke landmacht zal zich een voorbeeld uit de laatste eeuwen stellig niet weten te herinneren. Velen vooral binnen de krijgsmacht vinden de de monstratie van de dienstplich tigen een vorm van buitenpar lementaire oppositie. De VVDM heeft een andere mening. Man ten vertelde ons zeer beslist: „Het is geen buitenparlemen taire oppositie. De minister heeft in feite toestemming ge geven. Hij zei in zijn antwoord op vragen uit de Kamer dat de soldaat staatsburger is en dat een staatsburger mag demon streren. Een soldaat dus ook. Hij heeft wel verboden in uni form te demonstreren." Dat de dienstplichtige soldaten niet in hun keurig opgeperste battledress voor het ministerie van defensie langs mogen defi leren, doet de VVDM pijn. Want, zo wordt gezegd, wij demon streren niet als staatsburgers, wij demonstreren als dat speci fieke groepje dat militair heet. En Manten zei wat cynisch: „Als er ooit een uniform zinvol „Een spook gaat rond de wereld, het spook van de studenten. Alle machten van de wereld hebben zich verenigd in een Heilige Alliantie om dit spook te verjagen, de Paus, Kiesinger, de Franse communisten en de Duitse politie agenten. Berkeley, Berlijn, Tokio, Ma drid, Warschau; de studentenopstand is besmettelijk. De studenten zijn in hun strijd begonnen tegen de verschillende overheden. Ah! mijne heren regeerders, u zou zo graag willen weten wat er aan de hand is? Het is toch heel een voudig." Deze woorden herinnerend aan het be roemde politieke pamflet, het Communistisch Manifest van Marx en Engels vormen de inleiding van het boek „Linksradicalisme. remedie tegen een verkalkt communisme." geschreven door de gebroeders Cohn-Bendit. Dit boek wil een analyse en verklaring geven van het studentenprotest. Daniel, Frank- rijks burgerschrlk nr. 1. speelde een belang rijke rol in de mei-opstand van 1968 en reisde daarna in sneltreinvaart West-Europa rond, een spoor van oproer achterlatend. Wie kreten verwacht vol revolutionair pa thos moet dit boek niet lezen. Het Is niet de bedwelmende geur van wierook, behorend bij de tegenwoordige ere-dienst aan linkse heili gen als Ho-Tsji-Minh. Che Guevara en Castro, die uit dit boek opstijgt. Geen links sentiment, maar een sociologi sche analyse van de mei-opstand, die Frank rijk vrijwel aan de rand van de afgrond bracht. Daniel Cohn-Bendit, sociologie-student van Duitse afkomst, wordt „Rooie Danny" ge noemd. Niet alleen naar zijn rode haarkleur, maar om zijn ideeën; waarmee hij Frankrijk de ontreddering injoeg Nu hij uit dit land werd verbannen, heeft hij samen met zijn broer Gabriel, hoogleraar aan de universiteit van Saint-Nazaire, dit boek geschreven „om te zorgen voor een echo van de grote discussie, die in Parijs begon." Slechts half schertsend merkt de „mollige krullebol" op: „In dit handelssysteem zijn de kapitalisten bereid hun eigen ondergang na derbij te brengen door revolutionaire ideeën te verspreiden, als die maar op korte termijn geld opbrengen. Wij krijgen van de uitgever een voorschot van 50.000 Mark. hoewel hij weet, dat dit geld gebruikt zal worden voor het maken van Molotov-cocktails." Zoals de gebroeders Bendit het zien. heeft de explosie van 1968 met zijn barricades, straatgevechten en stakingen op een haar na de val van De Gaulle veroorzaakt. „Van de 27ste tot de 30ste mei," zeggen ze „had niemand meer enige macht in Frank rijk. De regering viel uit elkaar. De politie, ge- intimideerd door de grootte van de stakingen en uitgeput door twee weken straatgevechten, was niet in staat de orde te handhaven Waarom mislukte de opstand? De schrijvers zeggen: „De Franse arbeiders faalden om de volgende logische stap te nemen: de econo mie zelf te beheren als vrije en gelijke part ners. De reden: zij waren niet voorbereid, de verantwoordelijkheid te dragen. Afgezien daarvan: de gebroeders Bendit geven het linkse establishment de communistische partij hiervan de schuld, die zij minachtend afdanken als een zuiver aanhangsel van de Sowjet-bureaucratie. Gemeenschappelijke noemer van het stu dentenprotest over de hele wereld: verdedi ging van de vrijheid van politieke activiteit tegen de universitaire autoriteiten. Tot achter het ijzeren gordijn toe: Warschau, waar stu denten zich verzetten tegen de Ideologische en politieke dictatuur van de communistische partij. In Amerika heeft aan de bewustwording vooral bijgedragen de oorlog in Vietnam Een oorlog, die ertoe heeft geleid dat de intellectuele wereld zich bewust begint te worden van de ideologische en politieke poging van het Amerikaanse imperialisme om zijn wil aan de wereld op te leggen. „Het slechte geweten van de intellectuelen." aldus de Bendits „nam in korte tijd enorme omvang aan." De factoren, die in Frankrijk tot het stu- dentenverzet leidden: „Frankrijk," zo schrij ven ze. wordt gekenmerkt door een technolo gisch hoog ontwikkeld kapitalisme tegenover een volkomen verouderde sociale structuur." Deze sociale structuur vindt haar weerslag op het politieke vlak en dreigde het Franse kapitalisme onbestuurbaar te maken. Het blijven voortleven van oude vormen en ge dachten heeft niet alleen rampzalige econo mische gevolgen, maar heeft er ook toe bij gedragen het parlementaire systeem lam te leggen. Het heeft de verbrokkeling van de burger lijke politieke partijen bevorderd en daardoor het bestaan van de regering ondergeschikt gemaakt aan het handhaven van de status-quo of de bescherming van bepaalde groepen en uitbreiding van hun voorrechten. Parlement en regering waren bijna uitsluitend het instru ment van bepaalde belangengroepen ge worden. Bestaat er kans op herhaling van de mei opstand? Volgens de gebroeders Bendit zullen op een dag de barricades weer worden opgericht. De schrijver Jacques Levij deelt deze mening. „Het studentenverzet heeft een actie van lange duur ingeluid." schrijft hij. „Het zijn de jonge mannen en vrouwen, die oprecht wetenschap beoefenen en die steeds duidelijker inzien, dat er iets mis is met de manier waarop de verworvenheden van weten schap en techniek maatschappelijk worden gebruikt." Zij vormen een nieuwe klasse van revolu tionairen, een kla9se die de maatschappij waartegen zij zich keert, niet kan missen, omdat zij op dè kennis van die klasse is aan gewezen voor haar voortbestaan. De oude traditionele samenleving kan zich een mis lukken van die revolutie eenvoudig niet ver oorloven. (..Llnka-radlcallsnr nlsme" Is uitgegeven In de Krltiese Bibliotheek. Polak en Van Gennep. Nederland.) zou kunnen worden gedragen, dan wel de 29ste oktober." De VVDM heeft nog andere bezwaren tegen het demon streren in burger. De vereniging vreest infiltranten uit de ex treem linkse hoek. Manten: „Toen bekend werd dat wij als VVDM willen demonstreren, hingen prompt organisaties als Socialistische Jeugd, ASVA, Studenten Vakbond en derge lijke aan de lijn. Ze wilden mee doen en hadden hun leden zon der dat wij daarvan afwisten zelfs al opgeroepen voor de demonstratie naar Den Haag te komen. Wij hebben ze gezegd: Asjeblieft, blijf thuis. We willen geen moeilijkheden. En je kunt er donder op zeggen, dat zij daar op uit zijn." De reden van de angst voor infiltranten bij de VVDM is duidelijk. Manten: „Als er moeilijkheden komen, krijg je als VVDM het etiket commu nistisch opgeplakt. Dat is na tuurlijk onzinnig, maar het ge beurt. Wij willen slechts een belangengroepering voor dienst plichtige militairen zijn. Maar komen er moeilijkheden, dan kunnen wij als VVDM wel in pakken, daarvan zijn wij zeker." Uitgebreide maatregelen wor den getroffen om te voorkomen dat de ordelijk geplande demon stratie een rel wordt. Er is nauwe samenwerking met de politie. Ordeverstoorders wor den zonder meer aan de politie sterker in aantal dan ooit bij dergelijke demonstraties overgeleverd. Bovendien heeft de VVDM er voor gezorgd dat alleen dienst plichtige militairen in werke lijke dienst aan de demonstratie kunnen deelnemen. Coördinator Beets vertelde: „De avond voor de demonstratie gaan we badges maken. Deze worden een uur voor de demonstratie uitgereikt aan in burger geklede militairen met een geldig paspoort. Daar mee hopen we te voorkomen dat mensen die er niets mee te maken hebben, infiltreren." De burgemeester van Den Haag heeft voldoende vertrou wen in de organisatie van de demonstratie. De VVDM leidt dat af uit het feit dat tien mi nuten mag worden stilgehouden op het Binnenhof. Manten merkte daarover op: „Dat heeft nog geen demonstrant ooit voor elkaar gekregen." De vorm, waarin de demon stratie wordt gegoten, is nog niet bekend. Aanvankelijk had de VVDM het plan exercitie- gewijs (armen tot op schouder hoogte opzwaaienü) en ln rotten van vier te demonstreren. Nu de minister het dragen van uniform heeft verboden, krijgt de demonstratie een meer bur gerlijk karakter. Dat spijt de VVDM ook uit het oogpunt van de publiciteit. In uniform maakt het allemaal veel meer indruk. „Moet je je voorstellen. Je ziet daar 's avonds vanuit je luie stoel voor de tele visie Nederlandse militairen een commando krijgen. Om te de monstreren! Voorwaarts mars! Dat is natuurlijk geweldig," fi losofeerde Manten. Dienstplichtige militairen, die aan de demonstratie willen deelnemen, moeten daartoe bij hun commandant een verzoek indienen. Dat gaat zeer formeel. De VVDM heeft om moeilijk heden te vermijden, zelf een ontwerpaanvrage gemaakt. De tekst geeft de burger een indruk van de wijze waarop in militaire dienst een verzoek moet worden ingediend. Letterlijk: „De soldaat Hup pelepup verzoekt zijn comman dant hem op 29 oktober 1969 een dag vakantieverlof te ver lenen. Tevens verzoekt hij op dezelfde dag te mogen deel nemen aan een demonstratieve optocht in Den Haag, welke is georganiseerd door de vereni ging van dienstplichtige mili tairen en waarin betoogd zal worden voor hogere wedde e.o. Voor het houden van deze op tocht is toestemming verleend' door de burgemeester van Den Haag en de garnizoenscomman dant aldaar!" Het verzoek is het enige dat de dienstplichtige behoeft op te knappen. Voor spandoeken wordt door WDM gezorgd. Creatieve „koppen" hebben ze beschilderd met leuzen als Wedde e.o. (eerste oefening) Wedde eerst omhoog of Geen Geld Geen Soldaten of Dienst plicht Verplichte Armoede. Hoeveel demonstranten naar Den Haag trekken, daarvan heeft de WDM nog geen idee. Wel weet de vereniging dat de mensen die op die dag in een humanistisch vormingscentrum zijn, door de. raadsman naar Den Haag worden gebracht. Maar aan een schatting durft de VVDM zich niet te wagen. Wel zei Manten: „We hopen misschien nog eerder dat het er 300 dan 3000 zijn. Want we moeten de zaak in de hand hou den. Alleen bij een ordelijke demonstratie zijn wij als VVDM gediend." Over de resultaten van de demonstratie spreekt men liever niet. Eigenlijk gelooft men niet in directe resultaten. Men ziel slechts de publiciteit. Wel gaf Manten aarzelend prijs: „Er is een hardere lijn merkbaar in de WDM. De demonstratie is daarvan een uitvloeisel. Ook omdat besprekingen, overleg enz. niet meer hielpen. Er zijn ook al de termen als staking, bezetting van het ministerie, van officierskantines enz. ge vallen." Uit zijn mond klinkt het meer als dreiging dan als werkelijk heid. Toen wij hem dat zeiden, antwoordde hij fel: „Vergis je niet." Voorlopig evenwel komt de VVDM nog met naar de ver eniging zelf meedeelt construc tieve plannen. De reeds gereali seerde plannen als afschaffing paraatheidsappels en eten in burger, zijn daarvan voor beelden. Het weddeplan ligt nog in Den Haag. De interdepartementale commissie van Peijnenburg voelt er niet veel voor. Zij advi seert te gaan tot de hoogte van de jeugdlonen. Maar het advies is nog niet vrijgegeven. De WDM: „Dat was politiek niet verkoopbaar." Dienstplich tige militairen voelen zich ech ter ook met dat advies niet ge lukkig. Zij willen gelijkschake ling met het beroepspersoneel. En daarvoor gaan ze demon streren. Op 29 oktober. In Den Haag. DGG heef» onlangs een prachtige stereo-opname op twee langspeelplaten uitge bracht van Haydns oratorium „Die Schöpfung". Medewer kenden aan deze door Herbert von Karajan subliem geleide uitvoering werd verleend door de Wiener Singverein, de Ber liner Philharmoniker, de vocale solisten Gundula Janowitz, Christa Ludwig, Fritz Wunder- lich (ged.) en Werner Krenn (ged.) tenor, Dietrich Fischer Dieskau en Walter Berry. Wie deze plaat aan zijn dis cotheek toevoegt, kan zich ge lukkig prijzen Haydns populaire oratorium in de best denkbare interpretatie te bezitten. De uiterste zorg die von Ka rajan ook in deze partituur aan de kleinste details besteedt, brengt het overbekende werk tot nieuw leven. Bij het luiste ren naar het beroemde koor „Die Himmel erzahlen die Ehre Gottes" b.v., met geweldige stuwkracht uitgevoerd, heeft men bijna dezelfde overrompe lende ervaring die men bij de eerste confrontatie van deze jubelzang opdeed. (DDG 643. 515/6). Van vrijwel gelijke kwaliteit is de onder leiding en regie van Otto Klemperer tot stand ge komen opname van Beethovens opera Fidelio op drie l.p.'s. Philharmonia Chor en Phil- harmonia Orchester London brengen Beethovens eenling op dramatisch gebied in samen werking met Franz Crass (be kend om zijn vertolking van de Christuspartij uit Bachs Mat- thaus Passion). Walter Berry, bas, Christa Ludwig in de titel rol fmezzo-sopraan), John Vickerc. tenor (Florestan), Gott- Iob Frick (bas), Ingeborg Hall- stein (sopraan), de tenoren Ger hard Unger en Kurt Wehof- schitz en de bariton Raymond Wolansky. Als in weinig opera's heeft Beethoven in zijn Fidelio een uiterst belangrijke taak toever trouwd aan het orkest. Onder Otto Klemperer levert de Phil harmonia een kwalitatief moei lijk te verbeteren partij. Uit de vier ouvertures die Beethoven voor zijn Fidelio (Leonore) schreef, is als inlei ding tot het eerste bedrijf de vierde, de zgn. Fidelio-ouver- ture in E gr., gekozen. De derde Leonore ouverture (de beroemd ste) die men een enkele maal als inleiding tot het tweede be drijf krijgt te horen, is in ver band met zijn in verhouding tot het geheel onevenredige lengte (het stuk is volkomen symfonisch gedacht) weggelaten. Deze ouverture is sinds lang een zelfstandig bestaan gaan leiden in de concertzaal. (Emi- Eleclrola /Columbia) Stereo SME 91.206/8],

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 19