PERS MEISJE TROUWT LAAT Keuken wordt een onderdeel van het wonen 'ÜSI Ipfi lllll oo QQ WIJ ALLEN ZIJN VERANTWOORDELIJK Onverwacht dialoog ZATERDAG 25 OKTOBER 1969 Ook de bouwvoorschriften zijn dusdanig veranderd, dat keuken en woonkamer zonder bezwaar kunnen worden samen gevoegd. Dit biedt geweldige mogelijkheden om tot een prak tische woon/kookruimte te ko men, die bovendien het aanzien waard is. Een voorbeeld hiervan is de Z-vormige kamer, met links vooraan de entree en rechts achteraan de kookhoek. Deze kookhoek kan door middel van een separatie- of doorgeefkast van de woonruimte worden ge scheiden. Nodig is dat echter niet. Een eetbar kan ook een heel leuke visuele onderbreking ge ven. De H8 levert een eetbar voor ruim tweehonderd gulden. Onder en boven het eetblad kunnen allerlei opbergkastjes worden aangebracht Aantrek kelijk is, een eetbar als het wa re om een hoge kast heen te De Europese vrouw heeft vele ge zichten. Voor ons gevoel leven Turk se en Spaanse vrouwen nog vele eeuwen terug, zeker op het platte land. Hoe noordelijker we komen, des te vrijer wordt de vrouw. Dit gaat Jonge meisje» In Cork: de minirok zie je nauwelijks. Op de achter grond St Finbarr'e Cathedral en het riviertje de Lee. „De keuken wordt een onderdeel van het wonen", zegt mevrouw B. H. de Haas, voorlichtster bij het Bouwcentrum „Altijd is de keuken, ook in de nieuwbouw, als een soort stief kind behandeld: een kleine ruimte, en bovendien ongezellig en weinig-functioneel ingericht". De laatste jaren worden de eisen hoger gesteld: meer dan 200.000 moderne keukens zijn vorig jaar verkocht. laten lopen, waardoor het blad de vorm van een hoefijzer krijgt. Deze uitvoering wordt voor zover bekend niet door keukenfabrikanten geleverd. Bij de keukens, die in open verbinding met de woonruimte staan is het uiteraard noodzake lijk aandacht te besteden aan de ventilatie. Een open raam voldoet niet altijd: wanneer de wind erop staat, worden de geu ren juist de kamer ingeblazen. Bovendien is dat 's winters erg koud. Andere mogelijkheden zijn de ventilator, de afzuig- en wasemkap. Een ventilator, ingebouwd in muur of luchtkanaal, voldoet meestal het best Hij zuigt de hele ruimte schoon. De afvoer- kap daarentegen bestrijkt uit sluitend de ruimte boven het fornuis. Dit soort kappen heeft het voordeel minder geluid te maken. De wasemkap voert niet al leen luchtjes af, maar vangt echter niet op voor de Ierse Zij is wat conservatiever dan haar zusters op het vaste land. Op het platteland kom je vrouwenleven tegen zoals dat in West-Europa nauwelijks nog denk baar is. De positte van de Ierse vrouw wordt in hoge mate bepaald door het fett, dat leren allerminst „vlotte trouwers" zijn. Dat hangt waarschijnlijk samen met de puri teinse opvoeding die de jeugd op scholen en vooral internaten krijgt. Het aantal ongehuwden ligt in Ierland, zeker voor deze tijd. uit zonderlijk hoog. Er zijn volgens de laatst beschikbare gegevens in ons land slechts 14 pet. van de vrouwen tussen de 35 en 44 jaar ongetrouwd; In Ierland is dit per centage 31 pot Nog sterker «preekt dit voor de groep tussen achttien en 24 jaar, waarvan in Ierland nog 91.4 pet. ongehuwd is, In Nederland 81.5 pet. De stadsmeisjes zijn car rière-vrouwen. Je ziet ze bij de receptie van hotels, achter loket ten en in winkels maar zelden met een trouw- of verlovingsring aan de vinger. Het zijn dikwijls zake lijke en charmante jonge vrouwen. Wanneer men regelmatig in Ier land de zelfde instellingen be zoekt, dan is het heel gewoon dat men jaar in jaar uit met dezelfde secretaresse te maken krijgt. Ge zien haar kleding, kapsel en au tootje voor de deur, leidt ze een welvarend bestaan, maar de huwe lijksboot lokt nog niet. Zijn de huwelijkskansen klein? Integendeel. Ierland kent een groot mannenoverschot Dit wordt nog vergroot doordat veel meisjes naar Engeland en Amerika emigreren. Zij zijn veelal afgegaan op adver tenties waarin vooral het aangebo den „goed-katholieke milieu'' een belangrijk punt was. Op straat vertonen zich groepen van uitsluitend meisjes of jongens die zich blijkbaar uitstekend amuseren, maar nauwelijks aan dacht besteden aan de andere sexe. Toch zijn Ierse meisjes. ..Colleens" vrijmoedig in de om gang met mannen op een onbevan gen. kinderlijke manier. Ze lachen en schertsen graag, maar schrik ken wanneer buitenlandera daar zekere consequenties asn willen verbinden. Van deze jonge meisjes, die door milieu, opvoeding en wellicht ook voeding, langer kind blijven dan elders, gaat door hun onbe vangenheid een grote charme uit. Hun kleding maakt een conserva tieve indruk. Ondanks alle kerke lijke tegenstand is eigenlijk pas deze zomer de minirok wat aarze lend in opkomst. De Ierse plattelandsvrouw is sterk gebonden aan huis en gezin en maakt een weinig vlotte of mo dieuze indruk. Zij steekt wet ar moedig af bij onze moderne agra rische vrouw die van wanten weet De Nederiandse plattelandsvrouw heeft heer huishouden vaak meer gemoderniseerd dan de stadse, gedwongen als zij is door de me chanisatie van het landbouwbedrijf Veel Ierse plattelandsvrouwen dra gen verstelde, verschoten en zeer ouderwetse kleding. De gezichten zijn verweerd; make-up is volgens dorpse opvattingen niet fatsoenlijk Zelfs tandpasta Wijkt nog niet al gemeen in gebruik. Spreek deze vrouwen niet over aard- of bosmannetjes. dat nemen ze hoogst serieus! Een categorie apart vormen de ..tinkers", de vermaarde woonwa genbewoners. Het zijn nakomelin gen van gezeten boeren uit vroe ger tijden. Ze werden in Crom- wells tijd van huis en haard ver dreven en sindsdien zwerven zij. levend onder zeer primitieve om standigheden. Soms in de karakte ristieke huifkarren, de laatste tijd reizend in modernere caravans. Men treft nog wel „tinkers" aan In onvoorstelbaar armoedige ten ten, gemaakt van stokken en oude lappen. Vrouwen in lompen gehuld en tandeloos mummelend verzor gen hun gezin. De mannen zijn veelal blikslager» en gaan mat een - - ook het vet op. Zo'n ingebouwd vetfilter moet geregeld worden gewassen en kan een aantal ja ren mee. Het koolstoffilter, niet in alle wasemkappen aanwezig, dient om luchtjes te absorberen en moet elk jaar worden ver vangen. Als vloerbedekking komen co- levinyl, linoleum, kurk en an dere materialen met PVC top laag in aanmerking. Het is „in", een keuken- en woonkamer- vloer te beleggen met kerami sche of marmer compositiete gels. Parket is ook bruikbaar, maar dan moeten de plekken waar geregeld water wordt ge morst wel goed onderhouden worden. Wollen of nylon vloer bedekking is vanuit hygiënisch oogpunt af te raden. De meeste fabrikanten leve ren kant en klare keukenblok ken die een lengte hebben van omstreeks twee meter. De goed koopste komen op driehonderd vijftig gulden. Beter is het, wat meer geld uit te geven en een kale keuken te kopen, die de mogelijkheid heeft de dure snufjes later in te bouwen. Bij de inrichting is het goed. een aantal vuistregels aan te houden. Zo is het aan te beve len ter weerszijde van de spoel bakken en het fornuis een werk ruimte uit te sparen. Het is handig fornuis en aanrecht naast elkaar te plaatsen. Een aanvaardbare lengte van de aanrecht is 2.20 meter het liefst met twee spoelbakken. Van belang is uiteraard ook de juiste werkhoogte. In het Bouwcentrum komt binnenkort een apparaat te staan, waarmee kan worden getest welke hoog te voor een vrouw belangrijk is. Doordat de fabrikanten de keukens afleveren met verschil lende plinthoogten kan de keu ken op elke gewenste werkhoog te worden gebracht Wanneer de eisen voor de in te richten keuken zijn vastge steld en rekening is gehouden Correspondentie aan de heer A. I. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. De match tussen Andreiko en Koeperman, met de wereldtitel als inzet, heeft een onverwachte wen ding gekregen. De verwachting was, dat Andreiko geen enkel risico zou nemen, wetende dat hij aan een onbeslist niet voldoende heeft, zou de strik) moeten zoeken. Waar één partij tussen deze grootmeesters van beslissende be tekenis kan zijn, nam ik aan dat Koeperman eerst in de laatste fase van de strijd alles op alles zou zetten. Door de achtste partij te verliezen krijgt de tweekamp een geheel ander karakter. Nu moet Koeperman alles wat hij aan ge wicht heeft in de schaal werpen. Reeds In de negende partij was hij dicht bij de revanche. Mogen wij de berichten geloven, dan speelde hij het eindspel echter te angstig en miste zijn kans. Dat zou erop kunnen dulden dat zijn zelfver trouwen een deuk heeft opgelopen Uit de strijd twee fragmenten: Zwart: 1. 3, 5. 8. 9. 12 t/m 16. 18. 19. 21, 27 Wit: 30, 32. 33, 34. 36. 37. 38. 40. 42. 43. 45. 47. 48. 49 In de tweede partij zette An dreiko voort met 3025. Hij had kunnen proberen: 40—35. 5—10; 45—40; 15—20?; 30—24!; 19x28; 32x23; 18x29; 38—32; 27X38; 42X4. Zwart: 11. 12. 14, 16 t/m 20. 23. 24, 26 Wit: 25. 27. 28. 32 t/m 35. 37. 38. 39. 45 In de achtste partij, de nood lottige voor Koeperman. had deze nog slechts één minuut voor elf zetten. Hij wikkelde af met 2429; 33 X 22; 26—31; 28X10; 31X44. 25X14; 17X37; 10—4; 11—17 of 149 en verloor op de klok. Uit de competitie ereklasse dit fraaie moment: Koeperman Zwart:: 2. 3. 4. 6. 7. 12 t/m 15. 17. 18. 22. 23. 27 Wit: 24. 29. 31. 33. 34. 36. 37, 39. 42. 43. 44. 45. 47. 49 14—19?. 45—40: 19x30; 34 x 25; 23 X 45 25—20; 15X24; 4440; 45X34; 39X8; 2X13; 3328; 22 X 33; 3X12. Een damzet op een bezet veld! N. Koeken Onvoorstelbaar armoedig leven de tinkers in hutten van lappen en rondgebogen stokken; op dit model tent is de huifkar geïnspi reerd. platte wagen, die hun „werkbank" is, de boer op. Hoe sterk de vrouw van het platteland gebonden is aan huis en hof, blijkt uit het feit, dat zij met trots vermeldt „dat het haardvuur in haar wooing sinds de trouwdag van veertig en meer |aar geleden, altijd door haarzelf i» onderhouden en nog nooit opnieuw behoefde te worden aangestoken." Van links naar rechts: de I-, de L-, de U- en de Parallel-keu ken. Elk model is in vier prijsklas sen leverbaar, variërend resp. van f 950—1300; f 1470—2100; f2525 —3500 en f 202S—2850. met de er in te plaatsen appara tuur: fornuis, koelkast en even tueel wasautomaat en vaatwas- machine, kan de resterende ruimte worden gevuld met kas ten. Dit is te verwezenlijken met behulp van een aanbouw- keuken, waarvoor alle elemen ten los te verkrijgen zijn. Er zijn allerlei snufjes ingebouwd, zoals draadrekken om levens middelen in op te bergen, fles- senhouders, droogrekken, zelfs laden met ingebouwde snijma chine. Onder de spoelbak zit vaak een ingenieus bevestigde vuilnisemmer. Handig is een hoekkastje, dat door middel van een draaibaar plateau he lemaal te benutten Is. Aanrechten worden geleverd in roestvrij staal, formica en hout. De voor- en nadelen van het eerste materiaal zijn genoeg bekend. Gekleurd formica staat leuk, maar ls kwetsbaar. Een gloeiendhete pan geeft onher roepelijk een brandplek. Het materiaal wordt op een houten ondergrond geplakt. Wanneer water doordringt tus sen de naden bij spoelbak of kookplaat, geeft dat op den duur moeilijkheden. Ook de rubber ring, die de kookplaat scheidt van het formica aan recht zal vergaan. Massief teakhout is ook ge voelig voor hete pannen. Dit materiaal heeft echter als voor deel, dat het kan worden afge schuurd, waarna opnieuw geo lied en gelakt. De meeste keukens zijn uitge voerd in spaanderplaat met op geplakte kunststofplaten, die in heel mooie kleuren leverbaar zijn. Wanneer men „kleur be kent", is het heel geraffineerd, tegelwerk, vloerbedekking en gordijnen te laten meespelen. Het schilderwerk, kozijnen en deuren is ook in overeenstem ming te brengen, evenals de wanden, die met een poreuze verf kunnen worden behandeld. De Tlherma-keuken heeft een achterwand opgebouwd uit geëmailleerde plaatstalen pane len. De kastjes zijn gedeeltelijk uitgevoerd in hetzelfde mate riaal. Voor kleinbehuisden brengt Bruynzeel een hangende keuken, die meer ruimte sugge reert dan er is. Meer plaats vergt een Finse keuken, door Simatic in licensie vervaardigd. Hierbij wordt een kookeiland verkocht, dat vrij in de keuken komt te staan. Zo'n .blok is 1.20 meter lang en bevat een kookplaat en werkruimte. Monke brengt een dergelijk eiland met in plaats van een werkruimte een grenen hakblok. Bij deze lu-e keukens wordt een ingebouwde bar gele verd, waarmee men heel han dig de woonruimte inrijdt. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAX NICOLAAS NICKLEBY *Maar,' stamelde Kaatje, *het traktement ïs zo Hein, en het is zo ver veeg, oom 1' - 'Ik zeg,' herhaalde Ralph, 'als hij deze baan krijgt, is zijn fortuin gemaakt Staat dat hem niet aan, dan moet hij maar zien dat hij wat beters krijgt. Zonder vrienden, geld, aanbeveling en kennis van zaken, mag hij proberen in Londen een eerlijke manier te vinden om zijn schoen zolen te verdienen, en als dat hem gelukt, geef ik hem duizend pond, - verondersteld,' voegde Ralph erbij, 'dat ik die had.' - 'Arme Nicolaas!' zuchtte het meisje. 'Ach oom! moeten wij zo spoedig scheiden?' - 'Kwel je oom niet met vragen wanneer hij alleen aan ons welzijn denkthernam mevrouw Nickleby. 'Lieve Nicolaas! zegje dan geen enkel woord?' - 'Ja, moeder, ja!' antwoordde Nicolaas, die tot dusverre in gedachten verzon ken geweest was. 'Als ik zo gelukkig was, oom, om met deze betrekking waarvoor ik zo weinig geschikt ben te worden begunstigd, wat zal er dan van hen worden die ik achterlaat?' - 'Voor je moeder en zuster,' hernam Ralph, 'zal in dat geval gezorgd worden, maar ook alleen in dat geval. Zij zullen in staat worden gesteld om onafhankelijk te leven, dit kan dan aan mijn zorgen worden overgelaten. Zij zullen, na je vertrek, geen week in de toestand blijven waarin zij nu verkeren, daartoe wil ik mij verbinden.' - 'Dan,' zei Nicolaas, terwijl hij vrolijk opsprong en zijn oom bij dc hand greep, dan ben ik bereid om alles te doen, wat u verlangt. Laten wij ons geluk bij mijnheer Squeers gaan beproeven, hij kan me hoogstens afwij zen.' - 'Dat zal hij niet,' merkte Ralph op. 'Hij zal je op mijn aanbeveling met blijdschap aannemen. Maak je maar nuttig bij hem en je kunt in korte tijd tot deelgenoot in zijn zaken opklimmen. Denk eens aan! Als hij stierf, wasje fortuin gemaakt.' - 'Inderdaad,' zei de arme Nicolaas, verrukt door duizend schone dromen, die zijn onervarenheid en zijn ver beelding deden oprijzen. 'Of als het eens gebeurde, dat de een of andere jongeheer, die in het instituut wordt opgevoed, aan mij gehecht werd, en zijn vader overhaalde mij tot zijn reisgids te kiezen als zijn opvoeding vol tooid was, en als wij dan van Europa terugkwamen mij een goede be trekking bezorgde. Nietwaar, oom?' - 'Wel zeker!' antwoordde Ralph, spottende. - 'Hoe gelukkig zou dat zijn!' riep Nicolaas uit: 'de smart van het scheiden is niets bij de vreugd van het weerzien.' De eenvoudige familie, die altijd in grote afzondering had geleefd, was volkomen onbekend met hetgeen men de wereld noemt De goede mensen mengden bij de gedachte aan hun eerste scheiding hun tranen, tot Ralph Nickleby de opmerking maakte, dat, wanneer zij hun tijd verspil den, een gelukkiger mededinger van Nicolaas hem het fortuin kon afka- pen. Deze herinnering deed het gesprek staken, en nadat Nicolaas het adres van mijnheer Squeers zorgvuldig had opgetekend, begaven oom en neef zich op weg, om deze geleerde heer op te zoeken. Nicolaas was vast overtuigd dat hij zich omtrent zijn oom aan de grootste onrechtvaardig heid had schuldig gemaakt, door deze op het eerste gezicht voor een hardvochtig, egoïstisch man te houden; en mevrouw Nickleby gaf zich veel moeite haar dochter te doen inzien dat hij veel goedhartiger en wel willender was dan hij scheen te zijn. IERDE HOOFDSTUK/NICOLAAS KRIJGT EEN BAAN [Snow Hill ligt midden in Londen, in het hart van werkzaamheid en gewoel, in een draaikolk van gedruis en beweging. Maar daartegenover staat XewgaU, en stremt als het ware de reusachtige stromen des levens, die zonder oponthoud van verschillende kanten toevloeien en elkaar onder zijn muren ontmoe- In de nabijheid van Xewgale bevindt zich het voorplein van de herberg de Turkenkop, die door twee Turkenkop- pen bewaakt wordt. De herberg zelf, met nog een Tur kenkop versierd, staart jc aan de overkant van het plein dreigend aan, terwijl op de achterkant van al de rode diligences op het plein nog een klein Turkenkopje prijkt, dat dezelfde uitdrukking heeft als de grote Tur kenkoppen, zodat aan en om het gebouw alles er even Turks uitziet. De heer A. L. Moonen: „Met de gevoerde akties om meer rietsuiker te verkopen, geloof ik. dat niet veel is bereikt. Dit zou door de EEG of een andere grote organisatie moeten worden geregeld, zodat elk land een bepaalde hoeveelheid af neemt. Onze zogenaamde „beschaving" hoeft de „onderontwikkelde" mensen niet te worden overgebracht. Wel dient er daadwerke- lijke hulp geboden te wor den: gratis beschikbaar stel len van materiaal en kennis en er op toezien hoeveel rendement dit oplevert. Wanneer ook de zending dit doet, zal er meer van uit gaan." ..Niet no? meer blasting be talen voor ontwikkelingshulp. Het lykt juister deze voor een groot deel te laten bestaan uit vrijwillige giften, en niet uit de algemene middelen. De be talingsbalans in ons land blijft nog steeds zorgelijk, men streeft naar matiging van de uitgaven. Toch wil men het hoge bedrag voor ontwikke lingshulp van vorig jaar (ƒ662 miljoen) nog verhogen tot ƒ792 miljoen. Zouden de po litieke partijen onder het mot to „ontwikkelingshulp" niet een goede beurt willen ma ken?" Mevrouw C. van der S.v. d. K. te B. vindt het erg dat er een vredesweek moest zijn om ons op onze verantwoordelijk heid te wijzen. „Hebben we de armen en hongerigen niet altijd om ons heen? Wij alle maal zij n verantwoordel ij k voor noodlijdende gebieden. M.i. wordt het geld voor Biafra goed besteed, hier moest meer voor gecollecteerd worden. Als de luchtbrug met rust wordt irnrnt het voedsel via het Rode Kruis wel op de plaats van bestemming. Wjj werden getroffen door het grote geloofsvertrouwen bij de meesten van de „armen". „Heel iets anders is het in India, een land van grote te genstellingen. Heel rijken aan de regering, die niet willen weten van hun arme achter land. Schrijnende armoede. Van heel nabij weet ik dat de mensen er dood langs de we gen liggen. Al zou het voed sel dat we brengen geaccep teerd worden, dan krijgen eerst de heilige koeien er hun deel van. de rest valt op een gloeiende plaat. „De evangelieboodschap zou de mensen daar tot andere ge dachten kunnen brengen, dat is het eerste en het voornaam ste. Verder zouden dc mensen aan het werk moeten worden gezet. V$n een droog en dor land is iets te maken, zie Is raël! Wie hield er een race om een stuwdam te bouwen in India?" Mevrouw van der S. vindt het op zijn plaats als de be lasting wordt verhoogd ten bate van het ontwikkelings werk. „Als enkeling kunnen we er bitter weinig aan do«ti dit moet van hogerhand worden aangepakt en wij zou den er financieel achter moeten staan." „Laat de rietsuiker blijven waar ze is", oordeelt mevrouw C. te A.a.d.R. Komt er teveel rietsuiker, dan is het door draaien, of er komt werkloos heid; wij zien het aan de fruit oogst. Dat hoorde ik laatst over de radio. Wij eten te weinig varkensvlees, dus weg ermee. Het gaat meestal om kleding en eten. De oorlogen hebben ons wel geleerd, dat wij dan gauw door onze vet potten heen zyn. „Wat belasting betreft: wij betalen wel wat veel! Wat be schaving betreft: goed voor gaan doet goed volgen. De evangelieboodschap al leen brengen: nee. de verkon diging moet door de daad worden gedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17