Or. Müller: Binnen zeven jaar veerdiensten tussen aarde en ruimtestations lASSALE STAKINGEN IN WEST-EUROPA Nationale onderwijsraad moet wegen banen Vele bejaarden (40%) met inkomen onder minimum Philips pleit voor tweede luchthaven Inspraak per telefoon Staatsfondsen vermist van f47 miljoen Volgend jaar nationale rittenkaart Cipier bekent hulp Schutte Miljoen schade in strokarton Revaluatie mark vandaag bekend? Prijsstijging BMW 3 procent Voorzitter Raad van Arbeid: Euthanasie: moord of barmhartigheid? Fo'ns Jansen houdt zich liever onbekend. flga Khan gestrikt door fotomodel. de oude Romeinen konden er ook wat var Nobel: de wapenkoning van de vrede. VRIJDAG 24 OKTOBER 1949 AMSTERDAM Binnen zes beven jaar tijds zal tussen de kde en de ruimtestations een kegelde veerdienst kunnen Orden onderhouden met spe- Lle veerboten voor de ruimte, bovendien zullen fungeren i een wereldomspannend knsportsysteem waarmee men |er punt op aarde binnen vier ir zal kunnen bereiken. bit is de prognose van dr. Georges I Müller plaatsvervangend admini- (ateur voor bemande ruimtevluch- 0 bij de NASA. Als een moderne Jules Vernc, staat niet in de krant komt niet op de t.v. wiens voorspellingen echter minder op fantasie dan wel op feitelijke tech nische kennis steunen, voorspelde hij gisterochtend op de jaarvergadering van de IATA in het RAI-gebouw in Amsterdam dat binnen tien jaar ve le van de aanwezigen onder zijn gehoor de vluchten door de ruimte zullen hebben gemaakt. De aanleg- en lanceerplaatsen voor deze ruimteveren zullen te zijner tijd op alle grote vliegvelden ter aarde worden ingericht. Veel ruimte zullen zij niet in beslag nemen, aangezien de ruimteveren immers loodrecht zul len opstijgen. De veebboten zullen net als een vliegtuig door een bemanning moe ten worden bestuurd, die ze naar de ruimteschepen zal dirigeren. Daar zullen ze hun passagiers en vracht afgeven en met een nieuwe lading aan boord naar de aarde terugkeren. Vergevorderd Op papier zijn de plannen al ver gevorderd. Ze voorzien in veersche pen die naast de bemanning een la ding van 20.000 tot 25.000 kilogram aan passagiers en vracht zullen kun nen vervoeren. De passagiers zullen geen ruimtepakken nodig hebben. Zij zullen om zo te zeggen de ruimtereis in hun hemdsmouwen kunnen ma ken. De ruimtepakken zijn zelfs al afgeschaft in het komende Apollopro- gram. Dr. Müller waagde zich aan andere voorspellingen. Zo voorzag hij dat omstreeks 1985 enkele honderden mensen in ruimtestations om de aar de en de maan zullen zijn gehuisvest om daar hun wetenschappelijk werk te verrichten en dat zeker op één plaats op de maan vijftig mensen zullen wonen. Dagelijkse diensten Met dagelijks veerdiensten zullen de ruimteschepen om de aarde moe ten worden bevoorraad. Uitgerust met nucleaire aandrijving zullen veerschepen zeker eenmaal per veer tien dagen het contact gaan onder- NEW YORK De Amerikaanse bank Morgan Guaranty Trust Com pagnie vermist verhandelbare staatsfondsen van ruim 47 miljoen gulden. Het zijn schatkistpromessen met een korte looptijd, die gemakke lijk zouden kunnen worden verzil verd. De verdwijning werd bij een routi ne-onderzoek van de kluizen ontdekt. De serienummers van de kostbare papieren zijn doorgegeven aan ande re banken en de politie. De verzeke ring dekt het verlies van de bank. LONDEN/ROME/PARIJS n Engeland, Italië en Frankrijk taken enige miljoenen arbeiders m een groter stuk van de econo- ïische koek te bemachtigen. In Engeland ligt het werk in meer in de helft van de mijnen stil. De aking begon tien dagen geleden. De ijnwerkers willen in de nieuwe cao igenomen zien, dat zij de tijd dat eten doorbetaald krijgen. Volgens in woordvoerder van de Kolenraad eeft de staking reeds een produktie- erlies van ongeveer 1.750.000 ton eroorzaakt. Ook in de automobiel-industrie ligt ft werk stil. Bij een Fordfabriek in lalewood in Noord-Ierland zijn 400 lauffeurs in staking gegaan, terwijl ongeveer 1.150 arbeiders bij de tandard-Triumph autof abrieken ch gisteren hebben uitgesproken oor een voortzetting van hun acht 'eken oude staking. De regering-Wilson tracht wanho- "I de loons- en prijsverhogingen in k hand te houden om op deze wijze hgeland uit zijn economische moei- jkheden te halen. Italië Maar de stakingen in Engeland 'jn nog niets vergeleken met die in talië, waar gisteren de meeste men en zonder krant en post zitten. De mensen van de PTT, die reeds Wor de vierde opeenvolgende dag in faking zijn, zetten hun actie tot het find van de week voort. Maar zij zijn 'an plan een stipheidsactie op touw e zetten en geen overwerk meer te ben. Men verwacht dat zij weken nodig zullen hebben om de honder- Öon tonnen brieven en pakketpost w«g te werken die zich intussen heb ben opgehoopt. De staking van 24 uur bij de Ita liaanse krantedrukkers is gisteren eëindigd, maar omdat de onderhan delingen over nieuwe arbeidsvoor waarden niet bevredigend waren ver- bpen, hebben zij aangekondigd zater dag opnieuw het werk te zullen neer leggen. De verwarring wordt nog groter. Met ingang van vandaag staakt in het hele land het personeel van de bus- en trambedrijven uit protest te gen het afbreken van de onderhande lingen over een nieuwe cao. Op 28 oktober zullen de bouwvak kers opnieuw een etmaal niet op hun werk verschijnen, terwijl zij boven dien nog gedurende 24 uur wisselsta kingen zullen houden. Frankrijk In Frankrijk hebben de vakbonden een reeks afzonderlijke stakingen uit geschreven om te peilen in welke mate de Fransen ontevreden zijn over de huidige regering. Intussen hebben 5.000 arbeiders van de ochtendploeg bij de Renaultfa- brieken het werk neergelegd. Zij wil len hogere lonen. De communistische vakbond CGT heeft meegedeeld dat nog dertien tot vijftienduizend arbei ders zullen staken. houden met de verder verwijderde ruimtestations en met de maan. Na tuurlijk zullen er ook veerdiensten zijn tussen de maan en de ruimtesche pen om de maan. Tenslotte achtte dr. Müller het mo gelijk dat over elf jaar, aan het begin van 1981, een aanvang kan worden gemaakt met de eerste bemande vlucht naar Mars, die dan op weg is naar een gunstiger afstand ten op zichte van de aarde. Via Venus terug Hij meent dat de bemanning uit circa twaalf ruimtevaarders zal be staan die Mars in 1982 zullen bereiken en dan via Venus in augustus 1983 op aarde ziullen terugkeren. Tegen het einde van 1989 zal er volgens hem van aanzienlijke activiteit in de ruimte sprake zijn. De eerste werkelijke menselijke ko lonie zal dan op de maan zijn geves- tid en tevens de eerste permanente basis op Mars. Daarna zal de tij<l aanbreken waarin de mens begint uit te vliegen naar nog verder gelegen planeten. UTRECHT Volgend jaar start een proef met een nationale ritten kaart waardoor het mogelijk wordt goedkoop per lokaal vervoer te reizen als men slechts incidenteel in een bepaalde plaats komt. De kaart met vier ritstroken zal ƒ1.50 kosten. Mo menteel zijn de reizigers genoodzaakt duurdere, lo^se plaatsbewijzen te ko pen omdat zij anders met ongebruik te ritstroken blijven zitten. De nieuwe kaart zal waarschijnlijk vanaf 1 januari op de stations ver krijgbaar zijn. Per NS-plaatsbewijs wordt slechts één kaart verkocht. AMSTERDAM De 37-jarige cipier L. J. J. heeft gisteren toe gegeven dat hij Schutte heeft ge holpen bij diens ontvluchting uit het Huis van Bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen in Amsterdam. Hij gaf Schutte de kans de celdeur zodanig te be werken dat deze door de gevan gene vrij gemakkelijk kon wor den geopend. De cipier heeft ook bekend een vierkant pakje, waarvan hij wist dat er een pistool in zou kunnen zitten, alsmede een horloge en mogelijk ook kogels, tussen de kieren in de cel van Schutte te hebben verborgen. Eerder had de cipier bekend dat hij voor 'Schutte briefjes had weggebracht, waarvoor hem een bedrag van 5000 gulden was beloofd. Deze briefjes kwamen woensdag ter sprake bij de behandeling door het Gerechtshof van de moord op de Amsterdamse caféhoudster Betje Schevenhoven in 1956. Tegen Schutte werd 20 jaar geëist wegens mede plichtigheid. In de briefjes gaf Schut te gedetailleerde instructies (met vra gen en antwoorden erbij) aan mensen die in deze zaak voor hem konden getuigen. Vlede-ontsnapte Biggs gepakt SYDNEY De Brit Eric Flower, die in juli 1965 samen met de treinro ver Ronald Biggs uit de Londense Wandsworth-gevangenis ontsnapte, is gisteren in Australië gearresteerd. De 26-jarige G. A. M. Kattestaart uit Breda semi-prof-voetbal ler bij DFC in Dordrecht is vannacht met zijn auto in een slip tegen zowel de linker- als de rechterzijde van het Stadion- viadtikt in Rotterdam gereden. Hij raakte bekneld en liep een hersenschudding, een gebroken rechtersleutelbeen en snijwonden aan het achterhoofd op. Hij moest in het Zuiderziekenhuis worden opgenomen. Zijn auto waar van de motor werd weggeslin gerd werd totaal vernield. Keizer Hirohito van Japan en zijn vrouw bekijken hier geïnteresseerd bij het miljoenenblad, de Asahi Sliin- bun in Tokio, een huis-facismile of zg. draadloze krant, geleverd door een AT-2 ontvanger. De krant (30 bij 46 cm) werd overgebracht door de krant naar de ontvanger, enige kilometers verderop. Het ontvangen van de voorpagina duurde vijf minu ten. Het is het eerste ontwerp ter wereld voor draadloze ontvangst thuis en de mogelijkheid bestaat dat in de toekomst abonnees thuis hun krant draadloos ontvangen. Voor de insiders de A-2, van het multi-stylar statisch electronisch systeem, vangt signalen op van 469.1 megahertz met een frequentie-impuls van 200 kilo- hertz van het Asahi Shinbun experi mentele station. OUDE PEKELA Dc schade die de Nederlandse strokartonindustrie door de stakingen heeft opgelopen, be draagt zeker al meer dan een miljoen gulden. De heer Rijnveld, directeur van de strokartonfabriek Britannia in Oude Pekela, meent dat er onder de werk gevers geen enkele verschil van me ning bestaat of de stakers voor de niet gewerkte dagen moeten worden be taald. Unaniem zeggen de werkgevers neen. De socialistische Tweede-Kamerle den Van der Ploeg en Wieringa heb ben de regering gevraagd of een in juli 1969 door het Nederlands econo misch instituut uitgebracht rapport inderdaad de conclusie bevat dat in Oost-Groningen zeven van de vijftien strokartonfabrieken moeten worden gesloten. Er zou dan nog voor 1500 van de 2300 arbeiders werk zijn. KAIRO Ex-koning Idris Senous- si van Libye heeft van president Nas ser toestemming gekregen zich blij vend in Egypte te vestigen. Idris' aangenomen dochter Salma en de persoonlijke secretaris van ko ningin Fatma mogen Libye verlaten. Het tweetal zal in Kairo zijn tegen de tijd, dat het vroegere koningspaar, dat op het ogenblik in Athene ver blijft, in Egypte zal aankomen. Prof. Van Gelder: Geef oude posities op (Van onze onderwijsredacteur) AMERSFOORT Bij de ope ning van de conferentie Onder wijs en Verandering heeft prof. dr. L. van Gelder ervoor gepleit dat bij wet een nationale raad voor het onderwijs wordt inge steld. Daarin zouden moeten deelnemen de centrale organen van de instanties die de scholen beheren, de maatschappelijke organisaties, de bonden van leerkrachten en de wetenschap- I pelijke instituten op het gebied j van het onderwijs. De raad zou een algeheel plan voor het onderwijs moeten opstellen en maatregelen moeten formuleren voor de uitvoering. Bij de uitvoering heeft men wetenschappelijke bureaus no dig. De resultaten worden in de vorm van een advies aangeboden aan de minister van onderwijs. Prof. Van Gelder meende dat de oude maatschappelijke structuren er niet meer op berekend zijn de op bruisende ideeën te kanaliseren. In de kleuteronderwijs en de eerste ja ren van het basisonderwijs heeft het onderwijs zich intern kunnen ver nieuwen. Maar de samenleving die het opleidingsaspect in het verdere onderwijs veel belangrijker achtte dan de vorming van de jongeren tot geestelijk, sociaal en cultureel vol wassenen, heeft daar de pioniers als idealistische nieuwlichters in de kou laten staan. Schoolstrijd Na de schoolstrijd, die als politiek strijdpunt grote invloed heeft gehad op de openbare meningsvorming, is de strijd om de onderwijsvernieu wing door het grote publiek beschouwd als een strijd tussen kra kelende deskundigen. En de grote po litieke en maatschappelijke organisa ties hebben na 1945 allereerst aan dacht geschonken aan sociaal-econo mische problemen. Achter hun cultu rele eisen hebben zij onvoldoende kracht gezet De publieke opinie kan nu terecht vragen waarom de proble men in het onderwijs, waarvoor de oplossingen klaar liggen, niet aange pakt worden. De onbeweeglijkheid in het onder wijs heeft het denken zo vervormd, dat men uitsluitend in tegenstellin gen kan denken, zei prof. Van Gel der. De redenering is: als het oude systeem niet voldoet, geef ons dan maar een volledig uitgewerkt nieuw systeem met urentabellen en examen opgaven erbij. Hiermee ontkent men dc mogelijkheid van een buig zaam denken volgens een plan dat bereid is nieuwe structuren tot ont wikkeling te laten komen. Onderscheid De conferentievoorzitter bestreed de stelling dat er geen beslissingen genomen zouden kunnen worden om dat er nog niet voldoende onderzocht is. Er is wél veel onderzocht, en bo vendien behoeft niet elke be leidsbeslissing op onderzoekresulta ten te berusten. Prof. Van Gelder maakte verder onderscheid tussen vernieuwing in de zin van het bestaande verbeteren zonder het bestaande zelf ter discus sie te stellen, en anderzijds het aan vaarden van conflict en verandering. Er moet gekozen worden voor funda mentele hervormingen; wanneer men het bestaande conserveert, blijven de problemen onopgelost. Vorige week betoogde prof. Iden- burg dat de organisatie van het mi nisterie van onderwijs er niet op be rekend is, leiding te geven bij het oplossen van de onderwijsvraagstuk ken. Prof. Van Gelder zei dat wij in BENELUX-PROJECT (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De president-directeur van het Philips concern, Ir. F. Philips, heeft gisteravond in Brussel gepleit voor een Nederlands-Belgische vracht- luchthaven in het grensgebied van bei de landen. Het zou een belastingvrije luchthaven moeten zün, hetgeen aan trekkelijk is voor buitenlandse ver voerders. Ir. Philips constateerde dat met na me het vrachtverkeer door de lucht dusdanig toeneemt, dat Nederland aan een tweede grote luchthaven moet gaan denken. België heeft met dezelfde behoefte te maken. Waarom dan niet de belangen gecombineerd en een ge zamenlijke luchthaven bijvoorgeeld tussen Turnhout en Antwerpen ge creëerd? De president-directeur deelde nog mee, dat hij over deze zaak contact heeft opgenomen met de Kamers van Koophandel in Noord-Brabant en Bel gië. Hij dacht dat het in de toekomst een Benelux-aangelegenheid zou kun nen worden. BONN Nog vandaag werd in West-Duitsland een revaluatie van de mark verwacht. Minister Karl Schil ler van Economische zaken zei giste ren al dat revaluatie op handen was. Vanmiddag moest de nieuwe coali tie-regering van Willy Brandt bijeen komen voor haar eerste officiële zit ting. Ook de president van de centra le bank Blessing, was uitgenodigd: een aanwijzing dat er belangrijke monetaire kwesties aan de orde zou- DEN HAAG Blijkens een bericht van de importeur van BMW-automo- bielen zullen de prijzen van deze wa gens met drie procent worden verhoogd. Dit in verband met de koers van de Duitse mark. Het geldt hier een voorlopige koers- toeslag, die met ingang van heden zal worden berekend over de huidige bru toprij zen inclusief BTW. Ook procent ineens voor werklozen (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft de ministers Roolvink (Sociale zaken) en Klompé (Maatschappelijk werk) gevraagd ook een uitkering ineens van één procent toe te kennen aan werknemers die op dit moment een uitkering ontvangen op grond van de Wet werkloosheidsvoorziening of op grond van de rijksgroepsregelin gen in gevolge de Bijstandswet. de situatie gekomen zijn dat iedereen een andere instantie gaat aanwijzen als de „schuldige" in de crisissituatie. Ook dit is een teken van de frustra tie. Wil men ontkomen aan een on vruchtbare strijd, dan zullen wij be reid moeten zijn, gevestigde posities op te geven en gezamenlijk op te gaan in een nieuwe structuur. Er moet volledige openbaarheid komen bij alle commissies, werkgroepen, stichtingen en raden die meewerken aan dc voorbereiding van het onder wijsbeleid. Er dient een duidelijke scheiding te komen tussen we tenschappelijke instellingen die be leidsbeslissingen voorbereiden en or ganen die de beslissingen nemen. ROTTERDAM Van alle be- jaarden iri de Maasstad ontvangt ongeveer 25 procent in een of j andere vorm een uitkering I krachtens de Algemene bij- standswet. Vijftien procent van de bejaarden met een inkomen lager dan het minimumloon Oplossing voor financiering hogere 401? gesuggereerd heeft echter nog geen beroep ge daan op deze wet. Dat betekent dat veertig procent van de be jaarden van zichzelf een inko men heeft, dat het minimum loonniveau niet haalt. Dit betoogde de heer W. Verwey, voorzitter van de Raad van Arbeid te Rotterdam, gisteren, donderdag, op een buitengewone vergadering in De Doelen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de raad. De heer Verwey verwachtte, dat het percentage van veertig nog zal toe nemen omdat de niet-waardevaste pensioentjes steeds minder waard worden. De heer Verwey beklemtoonde, dat men bij het vaststellen van welke pensioenvoorziening dan ook reke ning zal moeten houden met de geld ontwaarding. Hij noemde deze een structureel probleem, waarmee men moet leren leven. Om de meestal buiten hun schuld in moeilijkheden geraakte bejaarden te helpen, moet hun inkomen minstens op minimum niveau worden gebracht. Voor het optrekken van liet AOW- pensioen tot dit loonniveau zou de premiedruk met 2M a 3 procent moe ten worden verhoogd. Nu moeten bejaarden aankloppen bij de Alge mene bijstandswet. Deze wet is tot stand gekomen om de individueel in nood geraakte mens te helpen, aldus de heer Verwey. Het is echter nimmer de bedoeling van de wetgever geweest de wet te gebruiken als middel tot bestrijding van de min of meer massale gevol- gofi van de waardevermindering van het geld. Wanneer nu blijkt dat de AOW voor grote groepen bejaarden een onvoldoende basis geeft, moet de the rapie bij deze sociale verzekerings wet worden gzocht. Het is onlogisch daarvoor een beroep te doen op de Algemene bijstandswet. Langs deze weg kan dan ook nooit een defini tieve oplossing worden gevonden, al dus de voorzitter van de Raad van Arbeid te Rotterdam. Indien er voor de financiering van een hoger AOW-pensioen geen ruim te is, zal een andere oplossing moe ten worden gevonden. De heer Ver wey betoogde, dat door een betrek kelijk kleine en tijdelijke beperking van de uitkeringen van de Algemene kinderbijslagwet reeds vele bejaar den aan een redelijk minimum oude- dagspensioen zouden kunnen worden geholpen. Op het eerste gezicht lijkt dit swit chen tussen twee volksverzekeringen een aantrekkelijke gedachte. Er kle ven echter bezwaren aan. Het voor naamste bezwaar volgens de heer Verwey is, dat er weer een behoefte element wordt geïntroduceerd. Waarschijnlijk vervalt men dan weer in een omvangrijk ambtelijk appa raat, dat min of meer dezelfde be zwaren zou vertonen als thans bij de uitvoering van de algemene bij standswet. De heer Verwey meende, dat de ge dachte aan een verschuiving van de premiedruk tussen twee sociale ver zekeringswetten toch niet zonder meer verworpen behoeft te worden. De herverdeling van het nationaal inkomen kan daardoor namelijk snel ler worden aangepast aan nieuwe sociale behoeften. De voorzitter van de Raad van Ar beid te Rotterdam gaf de Stichting van de Arbeicf in overweging de ver schuiving van de premiedruk tussen AOW en Kinderbijslagwetten in de beraadslagingen te betrekken. Hij was van oordeel, dat dit een middel kan zijn om het einddoel sneller te bereiken dan alleen via verhoging van de premiedruk. Afgaande op de grote bereidheid bij het Nederlandse volk om op kor te termijn iets te doen voor de be jaarden kwam de heer Verwey tot de volgende conclusie: Liever niet de mogelijk wat snellere oplossing door middel van een nieuwe noodwet ouderdomsvoorzining met daarin een behoefte-element. Wel met medewerking van de Stichting van de Arbeid en de SER een met voortvarendheid tot stand brengen van een bodemvoorziening op basis van het wettelijk vastge stelde minimumloon. De heer Ver wey voegde er nog aan toe, dat dit toch nooit het einddoel kan zijn. Aanvullende waardevaste perifcioen- verzekeringen, in welke vorm dan ook, blijven in de toekomst onmis baar. LEEUWARDEN D'66 is gisteravond gestart met een Inspraakacti^ per telefoon. Op het nummer 05100-33266 (Leeuwarden) kan gedurende één mi nuut de visie van D'66 op actuele politieke zaken worden beluisterd. Direct daarna is het mogelijk binnen een halve minuut commentaar op deze visie te geven. Aan het eind van elke week wordt het programma verwisseld. In het eerste programma wordt de vraag voorgelegd of D'66 zelfstandig de verkiezingen moet ingaan of in combinatie met gevestigde politieke par tijen. Tevens wordt het benoemingsbeleid van de Commissarissen der Konin gin aan de kaak gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13