Binnenkort zullen er geei joden meer in Polen zijn 1 Deltapastoraat bedankt Nederlandse kerken PREDIKANTEN ZIJN NIET VERMAAND Bisschoppen tegen l curie-document en voor stuk van Seper „Toon je hart eens" chr. beroepsonderwi Een woord voor vandaag CPJ-WEEKEND IN LEIDEN Nederlandse ambassade biedt hulp In Amerika zelf onvoldoende steun Vrijgemaakt Kampen veroordeeld Puzzelhoek P E E E EH H E L H MB ill SI *5 Q I L -J RFROFPÏNCWRK Nieuwe kerken bij ICCC Vaticaan kan hel personeel amper betalen ,Privé-zaken scheiden van staatkundig belei Hulp aan drie scholen DONDERDAG 23 OKTOBER 1269= God heeft via Zijn profeet Maleachi de priesters van Israël laten zien, dat zij God verachten door Hem minderwaardige offers te brengen. En dan zegt hij: Welnu tracht God maar te vermurwen, dat Hij ons genadig zij! Uwerzijds is zo ge handeld; zal Hij dan iemand van u goedgunstig zijn?" Kunnen wij mensen rekenen op Gods genade als wij bewijzen niets voor Hem over te hebben? O, ik weet het wel, God komt met Zijn genade niet tot ons, omdat wij Hem zo goed dienen. Hij is juist zondaren genadig. Maar Hij blijft niet zondaren genadig. Op een gegeven ogenblik moet onze dankbaarheid blijken. Gebeurt dat niet, doen wij Hem blijvend te kort, dan zal Hij ons de rug toekeren, omdat wij Hem al lang de rug toegekeerd hebben. Maleachi zegt: „Was er maar iemand onder u die de deuren sloot, opdat gij niet tevergeefs mijn altaar zoudt ontsteken!" Vertaald in onze tijd zou dat kunnen klinken: „Was er maar iemand die de deur van de kerk op slot deed, zodat u er niet in kon om uw avondmaal te vieren." God verlangt naar iemand die deze afvallige priesters tegen houdt. Wil Hij misschien ook ons tegenhouden? Wij noemen ons christenen. Maar leven we als christenen? Wij zeggen dat we deel hebben aan Zijn genade. Maar brengen wij de vruchten voort die daarvan het gevolg zijn? Wordt het geen tijd dat ook wij wakker schrikken? Wie het met God op een akkoordje wil gooien, moet niet verwachten dat God Zichzelf geheel aan hem zal geven. We lezen vandaag: 2 Petrus 1 1221. LEIDEN Vrijheid.... een waagstuk? Dat is het thema van het kaderweekend dat de Christelijke Plattelands Organisatie Zuid-Holland zaterdag en zondag in het jeugdbui- tencentrum „De Korte Vliet" in Lei den houdt. In hét kader hiervan zal drs. J. Rietberg uit Emmen zaterdagmiddag met de aanwezige jongelui in discus sie gaan onder het motto „Jeugd en Atoomtij d". 's Avonds is er een gezellig samen zijn onder de naam ,,'n Dropping". Zondag begint met een kerkdienst, die de jongelui zelf verzorgen. De heer H. Harkema uit Zeist, theolo gisch student, houdt een meditatie. De middag en de avond wordt ge vuld met het thema „Vrijheid... een waagstuk? Onder leiding van mejuf frouw N. de Koning uit Bodegraven houden de plattelandsjongeren zich hiermee spelend bezig. Het weekend in de „Korte Vliet" aan de Vlietweg 5 begint zaterdagmiddag om twee uur. PARIJS Een landelijke Raad van kerken voor Frankrijk, waarin alle protestantse en oosters- ortho doxe kerken samenwerken is door prof. Roger Mehl voorgesteld op een vergadering van de raad van de Fé- dération Protestante de France. In de FPF werken nu alleen her vormden en lutheranen samen. Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. (Van een medewerker) WARSCHAU „Het huidige regime in Polen verwezenlijkt de droom van Hitier. Binnenkort zal het joodse probleem van Polen zijn opgelost. Er zullen geen joden meer wonen. Dat zal zijn bereikt dertig jaar nadat de Duitsers Polen binnentrokken en vijfentwintig jaar nadat zij eruit werden geslagen." Met deze woorden kenschetste Sa muel L. Haber, directeur van het American Jewish Joint Distribution Committee, onlangs de situatie van de joden in Polen. In 1939 woonden in Polen drie mil joen joden. Na de Duitse overweldi ging waren het er nog 170.000, van wie 140.000 naar Israël vertrokken. Alleen de aan de Poolse grond en het communisme verknochte joden ble ven in Polen wonen. Gomoelka Sinds Gomoelka na -de zesdaagse oorlog een hetze tegen het zionisme maar in werkelijkheid tegen de joden begon, hebben opnieuw duizenden jo den het land verlaten, zonder hun bezittingen mee te kunnen nemen. De Nederlandse ambassade in Warschau betaalt veel van de kosten van de joodse vluchtelingen en zorgt voor talloze formaliteiten. Zij doet dat omdat Nederland de belangen van Israël in Polen behartigt en Israël ongelimiteerde toestemming tot immigratie geeft, ook al verkiezen UTRECHT Het hervormd werelddiakonaat heeft in 1968 en 1969 samen 240.000 gulden over gemaakt aan het Mississippi- Deltapastoraat, mede uit het hervormde aandeel in „Kom over de Brug". Oecumenische hulp stuurde ongeveer 75.000 gulden. De afgelopen dagen waren twee lei ders van het Deltapastoraat, directeur Owen Brooks en publiciteitsman ds. Henry Parker, in ons land om te dan ken voor deze hulp en voor besprekin gen over verdere samenwerking. In 1964 was het de nationale raad van kerken in de Verenigde Staten, die het Mississippi-delta-pastoraat op richtte ten behoeve van het hulpwerk aan negers in de armoedige Mississip pi-delta. Omdat de aangesloten'kerken zelf niet voldoende geld op tafel wil den leggen, zag de nationale raad zich genoodzaakt, via de Wereldraad van Kerken hulp van. buitenlandse kerken te vragen. Ongeveer zestig procent van het geld komt nu uit het buitenland. De reden waarom men in Amerika zelf terughoudend staat, is dat deze interkerkelijke hulporganisatie uit- (Van een onzer medewerkers) HOOGEVEEN Volgens de vrijgemaakte synode heeft in 1968 de particuliere synode van Overijssel de kerkeraad van Kampen terecht veroordeeld. Het hoger beroep van deze ker- 1 2 3 6 8 9 j iö~ 1 1 Ï3~ |14 15 ÜT L 17 18 2Ü~ 21 ET 23 24 2S~ I26- TT 28~ lö~ li 33 26 17 38 39 TT" Hor.: 1. kleur, 5. Nederl. schilder, 10. behoeftig persoon, 12. slaapziekte, 13. muzieknoot, 14. bedelaar, 17. ka raat (afk), 18. opening ener fuik, 20. gem. in N.Brab., 21. gebod, 22. bij woord, 24. sint (afk), 25. loot van een plant, 26. vaartuig, 28. water in Friesl., 30. rivier jn Italië, 32. li chaamsdeel. 34. familielid. 36. stronkje, 38.- oude lengtemaat. 39. steeds, 41. familielid, 42. telwoord. 44. stad in Arabië. 46. plaats in Frankrijk, 47. metalen staaf. Vert.: 1. schaker van Helena, 2. palmboom, 3. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 4. latwerk, 6. meisjes naam, 7. radio omroep (afk), 8. vloeistof, 9. duivel, 11. teug, 15. spil van een wiel. 16. voorzetsel. 19. man nelijk dier, 21. tegenvaller. 23. tover godin. 24. vruchtenat. 27. grap, 29. stad in Italië. 31. kruipend dier, 33. vette vloeistof. 34. 'voorzetsel, 35. voornaamw., 37. niet gesloten, 39. meisjesnaam, 40. knaagdier, 43. be kende afkorting, 45- kindergroet. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. werk. 4. Kees. 7. mee, 8. oord, 10. op, 12. nier, 14. Etna, 16. rede. 18. Dora. 20. km, 21. teer. 23. air. 25. mast. 27. dole, 29. dal, 30. eter, 32. ta, 34. Dina, 36. nest, 38. raam, 40. neer. 42. ma, 43. mede, 45. tol, 47. keer, 48. kast. Vert.: 1. we. 2. eend. 3. koe, 4. kr. 5. Eder, 6. Son. 7. mark, 9. orde, 11, paar. 13. iets. 15. taal, 17. Emma, 19. orde, 22. eten, 24. iets, 26. Alda, 28. Orne, 29. darm, 21. tand, 33. atol, 35. imme, 37. erts, 39. aak. 41. eek, 44. Ier, 46. Ot. keraad is dus afgewezen. De zonde van Kampen is dat de kerkeraad de beide predikanten niet had vermaand, toen zy ds. B. Telder de hand boven het hoofd hielden. De synode van Hoogeveen viel voor al over wat ds. G. Visee al in 1960 ge schreven had. Hij achtte toen de leer van ds. Telder over de zieleslaap wel in strijd met de bijbel, maar meende niet dat deze predikant daarvoor ver oordeeld behoefde te worden. Volgens ds. Visee kon Telder niet beschouwd worden als een valse leraar en de kerk waarvan hij indertijd pre dikant was niet als een valse kerk. Ds. Visee wilde, dat met deze predi kant verder zou worden doorgepraat over de inzichten die hij in een boek had verkondigd. Darmede was ds. Visee volgens de commissie van preadvies van de ker kelijke weg afgeweken. De commis sie meent, dat ambtsdragers die een afwijkende leer aanhangen, die aan de kerkelijke vergaderingen moeten voorleggen en niet het recht hebben daarover te publiceren. Ontwikkeling Ds. D. Los stelde vragenderwijs of ds. Visee niet een bepaalde theologi sche ontwikkeling heeft doorgemaakt. Ds. H. J. de Vries constateerde dat zonder meer. Dat was trouwens ook de indruk van de commissie. En dat was volgens de rapporteur ds. T. J. Keegstra ook het geval met ds. J. O. Mulder, de tweede predikant van Kampen. „Deze mensen wilden kramp achtig ds. Telder sparen", zo zei hij. De synode kwam tot sterke uitdruk kingen. Van ds. Visee werd gezegd dat het „begin van 1960" uitliep op een „volledig loslaten" van de drie formu lieren van enigheid. En zo kwam de synode met 30 stem men voor en één onthouding (ds. J. C. Janse blijft in zijn eenzaam verzet volharden) tot de conclusie dat er bij de kerkeraad van Kampen „een af buiging van het spoor der waarheid" was. Catechimtieboekje Deze kerkeraad had de geesten niet beproefd en daardoor de gemeente weerloos gemaakt in de strijd. Mede daardoor is reeds voor 21 juni 1967 de breuk in de kerk van Kampen ont staan, zo werd gezegd. Aan het begin van de vergadering sprak de synode gisteren nog over het catechisatieboekje dat in Kampen werd gebruikt. De synode bleek het eens te zijn met het oordeel van de commissie van preadvies dat niet moest worden teruggenomen wat de synode van Amersfoort-West had uit- I gesproken. groeide tot een effectieve civil-rights- beweging in het betrokken gebied. Het Delta-pastoraat ging aan het 1 werk om de noodlijdende en onder drukte plantagebewoners (door de toe nemende mechanisatie in de katoen- produktie is er steeds meer werkloos heid) huizen en werk te verschaffen. Dat laatste gebeurt door de stichting van coöperatieve bedrijven. Maar daarnaast ging dit pastorale team zich ook toeleggen op politieke bewustwording van de zwarte bevol king door intensieve campagnes om zich als kiezer te laten inschrijven en zwarte kandidaten te instrueren. MANIFEST Negerleider Brooks (een oud-Korea- vrijwilliger, die zijn baan als ingenieur in Boston oDgaf om de leiding van het Deltapastoraat op zich te nemen) ver telde gisteren, dat hij geheel achter het Zwarte Manifest van James For- man staat. Alleen had het zijns inziens beter voorbereid moeten worden, zo dat de kerken in Amerika beter voor het blok zouden zijn gezet. Nu is het de tactiek van verschillen de kerken, dat zij geld beschikbaar stellen voor eigen hulpacties, geleid door negers van de eigen kerk. Dat betekent de verdeel-en-heers-methode: de bedragen staan meestal in geen ver houding tot de eisen van het Zwarte Manifest en daarbij komen ze dan nog in mindering .op de bijdragen aan be staande acties, zoals het Delta-pastoraat. NED. FIERV. KERK Beroepen te Haren, A. J. Bijl te Twisk; te Lunteren, J. den Besten te Huizen. GEREF. KERKEN Beroepen te Veenendaal (3e pred. pl.V, T. Ferwerda te Diemen c.a. GEREF. KERKEN(VRIJG.) Beroenen te IJsselmuiden (buiten 'verband). K. H. de Groot te Winters wijk. Wastafel verstopt? Fifax lost op. Haal het even bij de drogist. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Vijf nieuwe ker ken hebben zich in het afgelopen jaar aangemeld voor het lidmaat schap van dc internationale raad van christelijke kerken (ICCC). Daarvan zijn er drie, die recent ontstaan zijn door scheuringen in Pa kistan, te weten de „Lahore Church Council" (presbyteriaans), de „Metho- distenkerk" en de „Episcopaalse Ker- k". De ledentallen van deze kerken worden opgegeven als 28.000, bijna 16.000 en 15.000. Verder meldde zich een groep van afgescheiden anglicanen op Madaga scar en een groep afgescheiden bap tisten in Zuid- India met 2000 en 500 leden. VATICAANSTAD De inkomsten van het Vaticaan zijn nauwelijks toe reikend om de salarissen van het per soneel uit te betalen. Dit schrijft het weekblad van het Vaticaan, l'Osservatore della Domeni- ca, in weerwil van berichten over de geweldige rijkdommen. Wat de „buitengewone inkomsten" betreft, zoals giften, deze worden aan hulpwerk van de paus en aan initia tieven van de kerk elders in de we reld besteed. Het blad schrijft dat de schatten die zich binnen de muren van het Vaticaan bevinden zoals kunstvoor werpen, boekerijen en arohieven niet in baar geld kunnen worden omgeto verd. Financieel gezien vormen ze zelfs een zware last. Het blad maakt er geen melding van hoe groot het inkomen van 'het Vaticaan nu werkelijk wel is. veel Poolse joden in andere landen te leven dan Israël. Ook Nederland heeft een klein aantal joden uit Po len toegelaten. Uit Israëlische bron komt het be richt dat bij het Poolse ministerie van buitenlandse zaken, het ministe rie van justitie en bij het hoger on derwijs geen joden meer werkzaam zijn. Ook in het leger worden geen joden meer aangetroffen. Juist in Po len waren relatief veel hoge officie ren jood, eveneens tal van hoge amb tenaren. Zij hebben sindè de zesdaagse oorlog allen hun positie verloren en zijn gevlucht. Van de dertigduizend joden die bij het uitbreken van de anti-joodse campagne in Polen woonden verblij ven er nu nog naar schatting tussen de tien- en achtduizend in het land. Ook de meesten van hen zullen ver trekken. Naar verwachting blijven er niet meer dan twee- tot drieduizend joden wonen. Het zullen voorname lijk ouden van dagen zijn, en een paar, die ondanks alles het land niet willen veriaten. Communisme De houding van het commu nistische regime om de joden te wil len uitdrijven is des te merkwaardi ger, daar de laatste tijd in de Sowjet- unie juist een paar processen zijn gevoerd tegen joden die naar Israël willen emigreren. Het openlijk an tisemitisme dat in Polen tot uiting komt is voor een communistisch land zonder precedent. Nog steeds is er geen afdoend ant woord gegeven op de vraag hoe de Poolse regering ertoe is gekomen openlijk een zo anti-joods beleid te voeren en voort te zetten. Ook wordt het onbegrijpelijk gevonden, dat geen der andere communistische staten blijkbaar met succes heeft kunnen of willen bemiddelen. Het huidige regime in Polen vol brengt met een „koude pogrom" wat Hitler met uitmoording voor ogen stond. Bartex is de fijnste snelscheercrême die ik ken. En nog de voordeligste ook! NEW YORK Zowel de prot i ten als de rooms-katholiekej Noord- Ierland gebruiken de dienst om de werkende klasse t delen en te overheersen. Dit fragment uit de biografie „de van mijn ziel" van Bernadette lin, die binnenkort verschijnt. Volgens het 22-jarige vrouvl Lagerhuislid zijn er in Noord-I maar weinig christenen. Zij eens met een Amerikaan die de Noordieren elkaar haten uit van Jezus Christus. Volgens h; het moeten komen tot een christendom". (Vervolg van pag. 1) De tekst van de vraag van mr. Geartsema en mr. Scholten aan de minister van financiën en justitie luidde: Kunnen de bewindslieden meedelen of de overtreding van arti kel 168 van de algemene wet inzake de douane en de accijnzen, die op 24 1969 werd gepleegd door mr. H. K. J. Beernink op overeenkomstige wijze is afgehandeld als dit bij elke andere burger het geval zou zijn geweest? Snel antwoord De ministers kwamen snel met'hun antwoord. Hieruit blijkt, dat minister Beernink de overtreding heeft be gaan en dat het geval op normale wijze is afgehandeld. De ministers Witteveen (Financiën) en Polak (Justitie) geven nog de vol gende verhelderende toelichting: Op 24 augustus zagen douane-amb tenaren, dat een persoon in Baarle Nassau uit een Belgische winkel een ROME Zoals te verwachten was heeft het officiële curierap port over de verhouding tussen het gezag van de paus en dat van de bisschoppen het op de wereldsynode van rooms-katho- lieke bisschoppen niet gehaald. In plaats daarvan hebben de bis schoppen besloten zch te richten naar de uitleg van kardinaal Seper, die schriftelijk commen taar geleverd had op het stuit. Hij had de al te eenzijdige na druk op het primaat van de paus weggecommentarieerd. De paus reageerde onmiddellijk op zijn audiëntie op de uitslag van de stemming die gisteren werd gehou den en in wezen een liberale overwin ning betekent. Hij zei dat hij slechts bereid is tot „gematigde en geleidelij ke wijzigingen" in zijn kerk. De correspondent van De Volks krant in Rome zei vanmorgen al dat de paus weer „de domper gezet" heeft op velerlei verwachtingen. Op nieuw riep hij zijn gehoor op vertrou wen te hebben in zijn leiding. Wel gaf hij toe dat decentralisatie van de kerkelijke macht een practische nood zaak is. SUENENS Een volslagen verkeerde voorlich ting van een functionaris van de Va ticaanse persdienst heeft de Belgi sche kardinaal Suenens de kans ge geven extra publiciteit te verwerven voor bepaalde voorstellen die hij ge daan heeft in de commissie en die betrekking hebben op de verkiezing van de paus. Volgens de Vaticaanse persdienst was het voorstel onder de tafel te recht gekomen, omdat het geen on derwerp betrof dat op de agenda stond. Kardinaal Suenens ontkent dit ten stelligste. In de plenaire vergadering deelde hij mee, dat zijn commissie juist oren had naar zijn voorstel. Hij wil dat de paus in het vervolg niet alleen door de kardinalen gekozen wordt, maar ook door de aartsbisschoppen en door de bisschoppen die sinds 1967 deel" uitmaken van de bisschopsyno de. Prelaten die ouder zijn dan 75 jaar zouden niet aan de verkiezing mogen deelnemen. NUNTII Hij greep tegelijkertijd de kans aan om te verduidelijken wat hij ge zegd had over de taak van de zoge naamde Nuntii, de afgezanten van de paus. In het door de bisschoppen ter zijde geschoven rapport staat, dat zij de afgezanten van de paus zijn. Zo is het ook gezegd in een offi cieel stuk van de paus. Suenens wil dat de bisschoppen de paus vertegen woordigen. Volgens hem is de paus buiten het boekje van het Vaticaans Concilie gestreden. De Belgische kar dinaal herhaalde zijn verzoek om de wijze waarop de paus verkozen wordt geheel opnieuw in studie te nemen. Het ziet er naar uit dat een specia le commissie gaat proberen om de ideeën die gelanceerd zijn in de ver schillende gespreksgroepen samen te bundelen, om zo tot een serie practi- pak meebracht en in zijn auto Zoals dat vaker gebeurt volg ambtenaren de auto op Nedi gebied om vervolgens in te g De bestuurder gaf toe, dat de ren, die op de achterbank lag Belgisch gebied afkomstig wai bestuurder legitimeerde zich n zogenaamd diplomatiek pa (Zodra een Nederlander n wordt, krijgt hij een d< paspoort en levert hij het paspoort in). Toen de ambtenaren zagen, het met een minister hadden t lieten ze hem volgens de in gaan. Deze instructie (paragra luidt: Voor zover zij niet uit eigenl ging aangifte doen van de dd meegevoerde goederen, wordj 1 heel ongemoeid gelaten: f. I Leden van het koninklijk hu Groot-officieren van de Kro ministers en staatssecretaris minister van staat Ambassadeursen gezanten Nederland in het buitenis Rechters en griffiers vani ternationale hof. k] Hiermee was minister Beer, niet af. Volgens de voorsc" maakte de douane rapport langs de gebruikelijke weg» gestuurd naar het departen%, financiën. Men maakte er wl en minister Beernink kreeg c genheid een schikking aan te f' grond van de wet. Deze schikking hield in heue van belasting over de te vePr voerde sigaretten en gebnr- boete, die voor iedereen gel» nister Beernink heeft het veré drag betaald. }c Zonder filter F, Ir Gisteravond stond de bewii die ook deze week niet in de'j dering kon verschijnen weg© te, zodat de behandeling van groting werd uitgesteld, de;c verslaggever van de NCRV t^,, Hij herhaalde, wat hij reedj, over ons verklaarde, dat hijtj men te goeder trouw was Hij dacht, dat de twee sloffeij, daad mochten worden ingevoeie Bovendien, vertelde k Beernink, waren de sigaret^ eens goed. Zelf rookt hij lj( geen sigaretten en mevrouw nink wil alleen maar filtei^ ten. De gesmokkelde sigaret^ den geen filter... fc De minister van binnenlat. ken hoopte nog, dat de Kal zijn privé-zaken zouden vj_ scheiden van het staatkundij Over de „hardere lijn" zei nister nog: „Ik heb woordi zegd: Er kunnen momenten!" dat een kabinet een hardere f volgen tegenover het Pari er heb dit in verband gebracht feit, dat we nu het derdejaar kabinet-De Jong hebben, e waarin de uitwerking van f gestippelde beleid zal plaat' en waarbij men de puntjes i zal moeten zetten." sche voorstellen aan de pat men. In Vaticaanse kringen wori nomen dat voorgesteld zal om de bisschoppensynode op geregelde tijden bijeen t Bovendien moet er een secretariaat in Rome gevest den dat de regionale bisscli nodes vertegenwoordigt. Or de bisschoppen in het vervi hoogte gebracht worden va houd van pauselijke uitsprak Een jaar geleden vormden zestig boerenfamilies in het dorp Kilolo in het bergachtige Zuid-Tanzania een commune en besloten samen op 120 hectare land tarwe ie planten. Hoewel de droogte hen parten speelde, was het resultaat toch dat hun inkomen aanmerkelijk steeg. Zij gaan nu tweehonderd hectare bebouwen met tarwe, maïs, fruit en groente. Op het congres van de TANU-partij van Tanzania is dezer dagen besloten het vormen van communes aan te bevelen en te bevorderen. Op de foto: Aan de rand van het bouwland maakt de Kilolo-commune haar eerste schuur. ZAANDAM Toon je hart eens (want ontwikkelingshulp is een zaak van het hart en het geloof) heet een actie die thans onder leerlingen en leerkrachten bij het christelijke' be roepsonderwijs gehouden wordt. Men wil voor drie scholen tegen het eind van dit jaar 75 mille bijeen hebben. De actie gaat uit van de Vereniging van Christelijke leraressen en leraren bij het beroepsonderwijs en van de Bond van organisaties voor het christelijk beroepsonderwijs. De drie projecten zijn een middel baar technische school te Klaten in Indonesië, een meisjesschool in Bra silia en een middelbare meisjesschool in Remara, Rwanda. Tot nu toe hebben zich a len aangemeld voor deelna eerste tien mille is reeds g In „Ons Beroepsonderwij ruime aandacht aan dit pro ven, terwijl voorts een s< voor de actie onder de lee samengesteld. Het geldt hier een giro nummer is 1853700 ten nam VCLBO-fonds ontwikkelinj Zaandam. In de schoolkrai allerlei suggesties gedaan: ties, verkoop werkstukjes, markt, een taartactie, een b tie. afstaan van bijverdiens voorts.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2