Nieuwe leidse Courant e o age brengt waterstand overlast een s prake van aftreden, zegt Beernink mr. ARABIEREN WOEDEND OVER LIBANESE ACTIE II I J Commentaren Lel morgen gekookt of uitgebakken spek en worst decoratief en praktisch zo'n Onderzettend Het Kwartet Verzilting onrustbarend Scheepvaart bemoeilijkt Geweld bij stakingsgolf Italië Premier Karami afgetreden rondo's Weer drie doden door kolendamp omali gaat icialistische ioers varen Ook één pet. voor restgroepen Zwakke wind bon recteur: F. Diemer ofdredacteur: Dr. E. Diemer (fdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" nderdag 23 oktober 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DEN HAAG Door de langdurige droogte in West-Europa is de waterstand van grote rivieren in ons land zo laag geworden, dat grote moeilijkheden dreigen te staan zoutgehalte in de Rijn is zo hoog lorden, dat in de tuinbouw in het iten een alarmtoestand is ontstaan, inlaat van water uit de Hollandse iel is gisteren gestaakt. In het ge- I tussen Noordzeekanaal en Euro- rt komt geen vers zoet water meer leepvaart wordt steeds moeilijker voor grotere schepen zelfs onmo- k. De aanvoer van grondstoffen neert ernstig. Verschillende bouw- ecten moeten wellicht worden gezet. Dat klemt te meer daar er korte termijn geen grote veran- ng in de waterstand op de Neder - se rivieren is te verwachten. Zoutlong 'erzilting van de Hollandse IJssel olg van twee omstandigheden. e waterstand van de Rijn (lang- droogte) heeft de zouttong uit idinwaarts doen opdringen. Ver- het chloridegehalte van de Rijn inzien lijk toegenomen en wel tot iderd milligram per liter, chloridegehalte van de IJssel de harde matras met alle comfort van een zachte... was opgelopen tot vierhonderd milli gram, terwijl driehonderd milligram de uiterste grens voor de tuinbouw in de hoogheemraadschappen Rijnland. Delf land en Schieland is. Nu ïs dus de kritieke situatie ont staan, waarvoor de drie hoogheemraad schappen hadden gevreesd en waarvoor zij in april bij regering en parlement aandacht hebben gevraagd. Zij vroegen voorzieningen, onder andere de aanleg van twee kanalen speciaal voor de aan voer van vers zoet water, die vele tien tallen miljoenen gulden zullen kosten. Hoe lang? Zolang er geen verbetering in de si tuatie komt, zal het gebied van de drie hoogheemraadschappen tussen Water weg en Noordzeekaneal, het met het aanwezige zoetwater moeten doen. Hoe lang dit toereikend zal zijn. kon men nog niet zeggen. Eens zal er weer vers water moeten worden ingelaten. Als het dan niet flink heeft geregend in het gebied van de bovenloop der rivieren, zal dit water schadelijk zijn voor de tuinbouw. De toestand is spannend, zegt ir. II. de Groot, directeur van de technische dienst van Rjjnland. De situatie kan zelfs nog verergeren, namelijk wanneer het zou gaan waaien, zodat er nog meer zoutwater uit zee zou binnendringen. Het stopzetten van de inlaat van vers zoetwater komt ook nog in een zeer ongelegen tijd, daar het water in Zuid- Ho'.land op het ogenblik betrekkelijk zuurstofarm is. De grind- en zandhandelaren zijn ook verontrust door de lage waterstanden. Er is een noodsituatie in de aanvoer van grondstoffen voor de bouw. De af levering van de grondstoffen voor weg-, water- en utiliteitsbouw is vertraagd. Door verdubbeling van de omlooptijd zijn de vrachtprijzen abnormaal hoog geworden. De Maas heeft geen last van water tekort: omdat het een gekanaliseerde rivier is. heeft hij ook nu nog overal voldoende diepte. In de Waal. de Neder- rijn en de Bovenrijn is dit geheel anders. Daar variëren de maximum- diepten van 2,30 meter tot 1.40 meter (op de Bovenrijn). Op de IJssel heeft Rijkswaterstaat Je nachtvaart verboden. Gevreesd wordt voor het vastvaren van schepen. Schc- I pen met een normale diepgang van 2.50 meter kunnen nauwelijks meer varen of moeten genoegen nemen met een kleine lading. De grote kustvaarders en j de duwbakken zijn het meest gedu- j peerd. Kleine schepen, niet een diep- I gang van een tot anderhalve meter, beleven een gunstige tijd. Stabiel Er is op korte termijn geen verandering in deze lage waterstand te verwachten. Vanuit Mainz werd gisteravond twee centimeter was van het water gemeld, vanuit Bingen twee centimeter val, evenals vanuit Cuyk. Geringe verschil len dus. De veehouders bekijken het droge weer met andere ogen: de koeien kun nen veel langer in de wei blUven en dit- heeft een flinke stijging van de melk- produktie tot gevolg. In de week van 5 tot 11 oktober gaven de koeien 1!) procent meer melk dan in die week van het vorige jaar. De koeien gaan bo vendien in prima conditie op stal, zodat de melkgolf, (met als gevolg aanzien lijke zuiveloverschotten.nog wel even zal aanhouden. in an onze parlementsredactie) JSWIJK „Er is geen fe van aftreden", zei gis- jond mr. H. K. J. Beer- I de minister van binnen- |e zaken, die thuis in Rijs- herstellende is van een aarloosde verkoudheid. van de si- vaardoor hij gekomen, een al. Jt niet wegneemt dat na de I publikaties over deze in |tus begane overtreding, fci politici zich gisteren 3e zaak zijn gaan bezig en. Daarbij komt nog dat 'ers in het geheugen ligt ^kraakte uitlating van mr. jink over de ..hardere het kabinet tegenover Imer zou gaan volgen in leidooi voor gezagshand- ist irriteert de Kamerleden, lister zal het zeker moeilijk MILAAN Tot twee keer toe is gisteren geweld gebruikt in de sta- j kingsgolf in Italië. De politic in Mi- laan gebruikte traangas en de wa penstok om stakende arbeiders in de chemische en farmaceutische in dustrie. die werkwilligen wilden te genhouden uiteen te jagen. Enkele mensen, onder wie een politie-agent raakte gewond. De dreigende spoorwegstaking in Italië, die vannacht had moeten be ginnen, is afgelast omdat het kabinet j de looneisen en de eis tot verkorting van de werktijd heeft ingewilligd. Bovendien zullen 20.000 mensen wor den aangetrokken. Toekomst DE Arabische guerrillastrijders hebben gisteren en vannacht huizen opgeblazen in Haifa, Israël. Hier een van de totaal vernielde woningen. BEIROET De acties van het Libanese leger tegen Pa lestijnse guerrillastrijders in het zuiden van Libanon hebben ge leid tot het aftreden van premier Rasjid Karami en een golf van woede in de andere Arabische landen. Premier Karami gaf als motief van zijn aftreden op, dat hij geen verant woording wil nemen voor de militai re acties. In Beiroet meent men, dat de ac ties zonder goedkeuring van de 48- jarige premier door de militaire lei ders op touw zijn gezet. pak 6 stuks 98 voor 88 niet te geloven voor die prijst JAMIN De gevechten in Zuid-Libanon, die al enkele dagen duren, hebben tot dusver aan veertig Palestijnse commandostrijders en vijf Libanese burgers het leven gekost. De Libane se regeringstroepen hebben tanks, ar tillerie en bommenwerpers in de strijd geworpen. In verschillende Arabische landen zijn anti-Libanese demonstraties ge houden. Syrië heeft zijn grens met Libanon gesloten en gedreigd met vergeldingsmaatregelen als Libanon de acties tegen de Palestijnse com mando's niet staakt. 0BI De nieuwe machtheb- [Somali hebben gisteren alle partijen verboden en het •doopt in de Somalische de- fche republiek. Radio-Mago- jeldde dat de nieuw revoluti- t lad de ontwikkeling van het Ihet socialisme wil leiden. |llen in het land „op een I ogenblik" onafhankelijke en _pige verkiezingen worden ge- U Er zal ook een nieuwe K worden opgesteld. Het op- prechtshof van Somali is ont- ll'Pet lot van de gearresteerde I Egal en zijn ministers is lend gemaakt. I krijgen", werd van gezaghebbende zijde verklaard „Wat wil je.' Eerst die hardere lijn en daarna sigaret- tensmokkelen." i Zelfs in de fraktie van de CHU. de partij van minister Beernink, viel de ze geïrriteerdheid duidelijk te bespeuren. Namens de gehele fraktie gaf de heer J. T. Mellema gisteren I het volgende commentaar: „Dit is een I heel onplezierige zaak. De fractie is J ervan overtuigd, dat er geen sprake is van opzet." Onplezierig Wat de afhandeling van deze zaak betreft wilde de fractie wachten op de beantwoording van de schrifte lijke vragen, die de Kamerleden mr. Geertsema (lib.) voorzitter van de vaste Kamercommissie van justitie en mr. W Scholten (c.h.) voorzitter van de Vaste Commissie voor Finan- ciën aan de ministers van financiën en justitie stelden. De fractieleider van de ARP, mr. B. W. Biesheuvel, gaf desgevraagd 1 dit commentaar: „Het is niet verstan- dig van een minister om sigaretten te j smokkelen. Voor de rest wind ik me er niet over op." De Tijd/De Maasbo de berichtte gisteravond te verwach ten, dat mr. Beernink nog deze week als minister zou aftreden. Voor vervolg zie pag. 21 De drie vakcentralen hebben aan I de regering gevraagd ook degenen, I die een uitkering ontvangen op grond I van de Wet werkeloosheidsvoorzie- ning of op grond van de Rijksgroeps- regeling bijstandswet, een uitkering ineens van één procent te geven. Nieuwe planeet? ITHACA Astronomen van de Cornelluniversiteit in Ithaca (New York) hebben mogelijk in de Krab- nevel een nieuwe planeet ontdekt, die dezelfde grootte en massa als de aar- de zou hebben. Afstand: 6000 lichtja ren van de aarde. UTRECHT Kolendampvergifti ging heeft gisteren weer drie slacht offers geëist. In Utrecht werd de 64-jarige alleenwonende weduwe mevr. J. W. M. Voorhorst levenloos in hasrr woning aangetroffen. De po litie, gealarmeerd door buren, vond de vrouw zittend in een stoel voor de televisie. Zij moet maandagavond al zijn overleden. In Hoogeveen werd de alleenwo nende mevrouw A. van Rechteren door een buurman dood in haar wo ning aangetroffen. In de kamer stond een brandende kachel. In een ziekenhuis in Haarlem over leed de 78-jarige A. van der Meij-Roemer als gevolg van kolen dampvergiftiging. Zij werd met haar echtgenoot bewusteloos in h3ar wo- i ning in Zandvoort aangetroffen. De man is buiten levensgevaar. Een an der echtpaar, eveneens in Zandvoort. werd bijtijds door familieleden in veiligheid gebracht. Niemand verdwaalt ooit op een rechte weg. GOETHE een goed stuk vlees hoort erbij i 't is weer tijd voor zuurkool met je kunt 't slechter treffen! L. (i „Hallo aarde... hallo aarde... kunt u twee flesjes cola en twee koeken naar het ruimteschip zenden?" urr tuei» DE BILT Aanvankelijk veel bewolking met tijdelijk' enige re gen. Morgen overdag flinke opkla ringen en slechts hier en daar een bui. Tot matig of krachtig toene mende zuidwestelijke wind en iets lagere middagtemperaturen dan vandaag. DE BILT Boven een grool deel van Europa handhaaft zich nog de zachte lucht in een gebied met weinig wind, waarin veel mist voorkomt. In een hogedruk- gebied boven Scandinavië is het echter kouder en daalt de tem peratuur des nachts hier en daar tot vijf graden onder nul. Boven de Azoren ligt een krachtig hoge- drukgebied. Een diepe Oceaan- depressie afkomstig van Amerika buigt af in de richting van IJs land. Er treden boven West-Europa dan ook nog geen grote lucht- drukwijigingen op, maar .wel trekken met een zwakke zuid westelijke stroming enkele weinig actieve fronten over onze omge ving. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: 1 tot 6 graden bo ven normaal: max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Barometerstand: Heden 10 uur 76,2 em (1015 millibar), constant. Libië riep zijn ambassadeur in Li banon terug, terwijl de Libanese di plomatieke vertegenwoordiger in Tri polis werd verzocht naar zijn land terug te keren om zijn regering in kennis te stellen van de bezorgdheid van Libië over de toestand in Li banon. Dat land had gisterochtend reeds om een spoedbijeenkomst van de Raad van de Arabische Liga ge vraagd. Irak zuu volgens het persbureau voor liet Midden-Oosten hebben ge zegd, dat het gehele Iraakse poten tieel in alle Arabische landen in mo bilisatietoestand is gebracht „ten- neinde aan elke aanval op de Arabi sche commando's het hoofd te bie den." Verkeerd doel President Nasser deed een beroep op zijn Libanese collega Charles He- loe, persoonlijk een halt toe te roe pen aan de gevechten voordat de toe stand erger wordt. Hij zei in een telegram „geschokt te zijn door het feit dat in zulke kritieke uren van de strijd van onze natie Arabische ko gels gericht worden tegen het ver keerde doel, wat de redenen en mo tieven ook mogen zijn". De Algerijnse president Boumedien- ne gaf te kennen dat zijn land wel licht de betrekkingen met Libanon zal verbreken. Hij vergeleek het Liba nese optreden tegen de Palestijnse commando's met de Amerikaanse po litiek in Vietnam. Hij dreigde met ernstige vergeldingsmaatregelen. Verwarring Het persbureau het Midden-Oos ten meldde intussen dat gisteravond een Libanees dorp door Israëlische troepen zijn bezet. Dit werd door Is raël ontkend. Regeringsfunctionaris sen in Tel Aviv spraken van een duidelijke poging om nog meer ver warring in Libanon te veroorzaken en de Libanese autoriteiten te com promitteren. In de woonwijken van de Israëli sche havenstad Haifa ontploften gis- teren vijf bommen. Twee mensen I werden gedood, terwijl achttien men- I sen werden gewond. Er werd grote schade aangericht. Het volksfront voor de bevrijding van Palestina zei verantwoordelijk te I zijn voor dé aanslagen. jubileumbijeenkomst van het CNV droeg gisteren niet in de eerste plaats een feestelijk karakter. Waarschijnlijk is dit ook niet de be doeling geweest, want dan had men een minder zwaar onderwerp uitge kozen. Het CNV heeft kennelijk gepoogd bij zün 60-jarige bestaan aan te geven, dat niet alleen een mijlpaal is be reikt in deze vakcentrale, maar ook in de emancipatie van de werknemer. Voor de toekomst wacht een nieuwe taak. Als thema voor het congres was ge kozen „De positie van de werknemer in de toekomst". Misschien zal dit congres van historische betekenis blij ken te zijn geweest. Gisteren zjjn vele standpunten naar voren gekomen, en het is niet te ver wonderen dat over zulk een onder werp de meningen niet altijd parellel liepen. Belangwekkend Ls het ver schijnsel, dat volgens bepaalde on derzoekingen het doorsnee vakbonds lid over het algemeen nogal tevreden is met de bestaande situatie. Er is niet zoveel behoefte aan structurele veranderingen in onze samenleving. Hoe moet een vakcentrale hiertegen over staan, die nog onlangs een visie program ontwierp waarin vele idea len werden geformuleerd. Moet men maar gedegen nemen met iets als een „sociale ANWB"? Of zal de vak beweging de leden nog kunnen acti veren en zal propagering van maat schappelijke veranderingen vele te vreden werknemers niet kopschuw maken? Een voorspelling valt moeilijk te doen. Toch zal een christelijke vakbe weging per definitie nog hard moe ten werken aan nieuwe structuren voor de geëmancipeerde werknemer en aan een inkomenspolitiek die de toets van sociale gerechtigheid kan doorstaan. Schrijnend J^E Tweede Kamer heeft gisteren snel de discussie besloten over een zaak die minister van justitie Polak de moeilijkste in zijn loopbaan noemde: de vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers. Een groot deel van de bevolking oor deelt de levenslange straf in sommige omstandigheden niet te zwaar. Deze opvatting vond een weerspiegeling in de Tweede Kamer. Dr. Van Schaik volgde het advies van de minister op, zijn motie, die gevolgd zou moeten worden door een initiatiefwet, waar door de drie vry zouden kunnen ko men, in te trekken. Tet KVP-Kamerlid zette niet door. Een last viel van de Kamer af. De be slissing over het lot van de drie was gevallen. Zjj blijven gevangen. Het uitzicht op vrijheid, dat zij door het bewogen Kamerdebat weer hadden, is nu wel weggenomen. Zolang de Ka mer sprak, bestond er nog iets van dat uitzicht. Daarom was het wys, toen het debat Seen uitzicht meer bood („We staan pat", zei dr. Van Schaik). dat de dis cussie snel werd beëindigd. Het parlement was geconfronteerd geweest met een schrijnend mense lijk probleem en had geen oplossing gezien. Van jong tol oud met sparen vertrouwd Raiffeisen-Spaarweek 27 t/m 31 oktober ZOD en maan 24 oktober zon op 7.20, onder 17.28; maan op 16.49, onder 6.12; 25 okt. V.M. -%■ UUtff <j<WIS atA U. uo< ajxru^ux. r* Ik geef op als T nieuwe abonnee: naam: Str.pt: plaats I Postzegel is niet nodig ols u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 2(7, Leiden. I betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1