ZONNIG MEXICO Oranje liet handvol kansen onbenut eorg Kessler ondanks lies optimistisch man Milan betaalde hoge prijs voor wereldcup West-Duitsland via Haller naar 3-2 zege «al® Oranje-team vechtend als een leeuw... 1-1-stand te weinig DRIE SPELERS GEBLESSEERD Combin (Milan) gearresteerd Data Ajax-Ruch Chorzov bekend I Peter Snijders liep een liesblessure op Impresario's vliegen elkaar in de haren BBK eist meer staangeld van de Keukenhof 15 DONDERDAG 23 OKTOBER 1969 ^Zo zag het Bulgaarse strafschopgebied er tijdens de laatste enerverende minuten uit. Een zebra- pad tijdens het spitsuur. Henk Wery beproeft de Bulgaarse muur. tloor Rob Hartoy ROTTERDAM Georg Kessler blijft onder alle omstandig- den een waar gentleman. Zelfs met de wetenschap dat Mexico >r zijn pupillen een te ruïneren luchtkasteel is gebleken. Ge- (eed in een smekkeloos colbertje, de stropdas keurig op zijn lats, komt Kessler, de „getergde", tot een verrassende eerste ^/itspraak in Feijenoords gezellige koffiekamer. „Mijn welge meende gelukwensen aan de Bulgaren. Zonder te stellen dat zij beter speelden dan wij, kan ik er toch vrede mee 'ybben dat zij in Mexico een gooi naar het wereldkampioenschap doen." 'en verrassende uitspraak van r< man, die luttele minuten nruoor een droomwereldje in- L zag storten. Een wereldje zwierige Mexicaanse stro- ;den en zonnige stranden, met ir tussen zestien dartelende lerlandse voetballers. Het niet zo mogen zijn. Kessler zijn, met zijn persoonlijke omringde pupillen, na ne- ntig minuten voetbal, moe reden en met gebogen hoof- de moeilijke gang van de \*?pige grasmat naar de warme ySriedmakers maken. Moegestre den ja, want zoals Kessler ook NY „De jongens hebben moedig met grote inzet gestreden. Ik, daar alle bewondering voor. al zuchtend, „oh, oh, wat X* elden zij in het begin van de '^eede helft naïef'. \^»Geirooii doorgaan' anvankelijk wilde de diplo- lieke Kessler niet verder op opmerking ingaan. Maar na aandringen gebeurde dat Met licht ontvlamde stem. NA/ ituurlijk speelden we te naïef. SY zoals je wilt nog niet gerouti- I^Vrd genoeg. Ik heb ze in de wel tien keer gezegd „ge- doorgaan". Tempo blijven Maar ja, waarom weet ik maar na de rust werd er ns vertraagd. Dat was precies straatje van de Bulgaren, wilden niets liever. En dan gewoon dat zij wel die ""■OjJtine hebben. Vandaar dat we <^jwinnende positie toch nog de v ingingen. Dit alles klinkt S^schien als een verwijt, maar is zeker niet mijn bedoeling, t nogmaals het belangrijkste 's dat iedere speler zich \A gevochten heeft'. adat Georg Kessler eerst een aangereikt glaasje jus Ov enge gulzig naar binnen had okt, richtte de bondscoach optimistische blik alweer op \y/toekomst. „We gaan gewoon Goed de slag om Mexico )en we verloren, maar we en terug. Echt, er loopt in erland kwaliteit genoeg rond. tten. Vooral omdat de we- Duitsland SNl 974 is er weer een plaats bij zestien te veroveren. vast dat we er dan wel yy, tten. Vooral omda\ kampioenschappen Duitsland worden gehouden. is echt een stimulans voor de O^V/ietse Veenstra, de zich lang- erhand tot een ster van in- ationale klasse ontpoppende "Fistra, was met zijn gedachten ver verwijderd van sland. „Ach kom, wie praat daar nu over. Eerst moeten we deze dreun verwerken." En zuch tend: „Het is allemaal zo „schle- mielerig" gegaan. We hebben kansen genoeg gehad. Voor de rust hadden we toch die wedstrijd al in ons zak moeten hebben." Koud kunstje Over zijn juweel van een doel punt liet Eindhovense Wietse zich zeer bescheiden uit. „Toen Van der Kuylen op rechts vrij kwam, zag ik ineens een le vensgroot gat. Tot mijn stomme verbazing merkte ik dat niemand me afdekte toen ik in dat gat stoof. Toen Willy daarna eenmaal speelden jullie steeds volgend hetzelfde patroon. Nee, ik ben er echt niet van onder de indruk geraakt. Daar was het allemaal veel te monotoon voor". Wtiaraan? Inmiddels zat een peinzende Kessler even verderop als een veldheer naar zijn troepen te kij ken. Waar dacht hij aan. de arme Kessler. Aan de gemiste kansen van Van der Kuylen en Van Ha- negem, aan de afwezigheid van een Johan Cruyff, een Pietje Keizer en een Jan van Beveren, of dacht de bondscoach inder daad reeds aan 1974....? de bal keurig voor de pot had gelepeld, was het voor mij een koud kunstje om te scoren", luid de het sympathieke commentaar op de treffer, die Nederland nog éénmaal aan Mexico liet ruiken. Debutant Eddy Treytel was beslist niet ontevreden over zijn eerste optreden in Oranje. De jonge, nuchtere Feyenoorder, de laatste dagen vaak als de „ijskoude" betiteld, was niet erg kapot van de uitschakeling voor Mexico. „We hadden nog slechts in theorie een klein kansje. We hebben er alles aan gedaan om dat kansje waar te maken, meer konden we echt niet doen. Zelf ben ik niet ontevreden. Dat doel punt was gegarandeerd onhoud baar". Feeststemming Aan Bulgaarse zijde heerste natuurlijk een feeststemming. Hoewel toch niet zo groot als verwacht mocht worden. De koe le Bulgaren, die met nuchter, za kelijk voetbal, op technische leest geschoeid, de Nederlanders de weg naar zonnig Mexico had den afgesneden, waren natuurlijk opgelucht. Onder de indruk van het spel van het Oranje-team waren zij echter niet. Dokter Stefan Boskov, de coach van de Bulgaren, zei zelfs lichtelijk sma lend: „De Nederlanders hebben het ons echt niet zo moeilijk ge maakt. Jullie missen namelijk een man die het maken kan. Nu Skeid Oslo heeft op eigen terrein de eerste wedstrijd voor de tweede rond van het tornooi om de jaar- beursstedenbeker tegen Dynamo Ba- kau uit Roemenië met 0^0 gelijk gespeeld. door Ger Stolk ROTTERDAM In de optrekkende kruitdamp was Georg Kessler een geëmotioneerd man. Een gedesillusioneerde bondscoach die de „11 nederlaag" die twaalf lepe Bulgaren zjjn pupillen toe dienden, stilzwijgend verbeet en zjjn moegestreden stoottroepen via schouderklopjes beloonde voor de geleverde inspanningen. Nutteloze inspanningen omdat Oranje na Wietse Veenstra's beauty alsnog „onderging", in feite het loon incasseerde van de angst of, zoals anderen het uitlegden, van de domme overmoed. Want zo luidde na afloop de vraag van een horde nieuwsgierigen, waarom mikte het nationale elftal na rust op 'balbezit, speelde men de technisch uitgebalanceerde Bulgaren precies in de kaart? Was het niet zo dat men tijdens de eerste helft juist door dat verschrikkelijk hoge tempo de Balkanbewoners geen enkele maal gelegenheid had gegeven het eigen spel te spelen? Kesslers „wij, speelden niet op bal bezit" mocht enig opzien baren, fronsende wenkbrauwen waren het gevolg van zijn uitleg: „Die Bulgaren speelden het spel slim. Ze gaven ons doelbewust ruimte, er daar bij van uitgaand dat wij met die 10 voorsprong zeker geen haast zouden maken, via vertragend voetbal die stand zouden proberen vast te hou den. Het enige wat ik mijn spelers, waarop ik overigens trots ben, niets dan lof heb ook, kan verwijten, is dat ze in die val trapten. Neem een Asparoechov, een Bonev en een Der- mendjiev. Stuk voor stuk jongens die daar via hun fabelachtige techniek gebruik van kunnen maken. Ik heb mijn spelers tijdens de rust inge prent: blijf het zelfde tempo spelen, maar nogmaals ze trapten met open ogen in de valstrik." Anders uitgepakt Ergens anders vertelde immer goedlachse Hans Eykenbroek: „We dachten het met spelen op balbezit te kunnen redden, maar dat is wel even anders uitgepakt. „Nog een andere visie is dat Oranje na rust de tol betaalde voor de overmatige inspan ningen van de eerste speelperiode. Henk Wery's: „We moesten even te rug schakelen, zo'n tempo gaat je niet in de koude kleren zitten" mag daartoe een argument worden ge noemd. Hoe het ook zij, de oorzaak van Nederlands betrekkelijk falen lag in eerste instantie al verankerd in de eerste helft. Toen namelijk werd de alom gehoorde gedachte Willy van der Kuylen heeft zes kansen nodig om één doelpunt te maken een concreet feit. Nee zès kansen waren er gisteren niet voor Willy maar in ieder geval wel drie. Drie kansen ook, waarbij Van der Kuylen even zo veel keer jammerlijk faalde. „Je moet in zo'n situatie te snel handelen, denkt na het missen van zo'n gelegenheid, ik had het mis schien anders moeten doen." vertelde de Eindhovenaar tooh niet ontevre den over zijn verrichtingen Van der Kuylen zal daarin wel gelijk hebben, maar feit blijft dat de Oranjeforma tie aan rendement uit 45 minuten stormachtig aavallen de magere mar ge van één doelpunt overhield. Te weinig zoals later zou blijken. 0 Spectaculair Bij Nederland-Bulgarije was wel datgene te beleven waarnaar de rechtgeaarde voetbalfan hunkert. Goede, supersonisch snel opgezette aanvallen, spectaculaire momenten wurgende spanning en tijdens de eerste helft een 24-karaats treffer aan Nederlandse zijde. Oranje had in die periode Nico Rijnders en Wietse Veenstra sterk aanvallende halfs die keer op keer mee op pendelden. Dat kon omdat in de achterste linie Rinus Israël en vooral Pleun Strik een sublieme partij vertolkten. Neder land, sterk aanvallend. Nederland kreeg zelfs levensgrote kansen. Dit omdat de Bulgaarse defensie reeds in het prille begin duidelijk blijk gaf niet onneembaar te zijn. Henk Wery zag zijn loeiharde inzet eenmaal op de lijn door Jedjev gekeerd en Willy van der Kuylen kreeg bij een dot van een kans geen vaart achter de bal, waardoor keeper Semeonov ge makkelijk kon ingrijpen. Toch zou al die aanvalsdrift een doelpunt opleveren. Want nadat Van der Kuylen andermaal gemist had, werd hij door Henk Wery in een „een-twee" betrokken. Van der Kuy- lens trekbal vanaf de doellijn bereik te milimeterzuiver het hoofd van Veenstra, die aan een simpele hoofd beweging voldoende had. Het legioen verhief zich massaal, juichte met donderende stem. Nederland stond voor. Zou het onmogelijke dan toch gebeuren, zou de strohalm sterk ge noeg zijn om na schlemielige neder lagen alsnog via beslis singswedstrijden zonnig Mexico te halen? Het mocht niet zo zijn. Want daar na kwam de afgang. Op domme, bij na naïeve wijze ging Oranje na rust onder, want zo mag de 11-uitslag toch wel beschouwd worden. De Bul garen werd alle gelegenheid gegund hun technische balvaardigheid via snelle break-outs, via wervelende „een-twee's te demonstreren. Het le verde hen tenslotte via zo'n puntgave Asparoechov-Dermendjiev-actie de gelijkmaker op. Eddie Treytel, giste ren weinig aan de bal al dient gezegd dat wat hij te doen kreeg, hem goed af ging na afloop teleur gesteld: „Ik raakte die bal nog. Komt hij een halve meter van me af dan pak ik hem." Zebrapad Ach ja, Oranje viel daarna nog wel furieus aan. Maar het strafschopge bied voor keeper Semeonov deed daarna te veel aan een zebrapad tij dens het spitsuur denken. Terwijl Bulgaarse journalisten om de minuut het horloge raadplaagden, Kessler zijn troepen wanhopig naar de front linie dirigeerde, Wim Jansen en Dick van Dijk, ingevallen voor Nico Rijnders en Willy van der Kuylen hun kruit verschoten tikte de klok naar het einde. Tergend langzaam, onverbiddelijk. Nog eenmaal lag de zege binnen handbereik. Wim van Hanegem dan. De kromme ver opge komen zou het moeten maken. Maar nee de Feijenoorder struikelde. Deense arbiter Gunnar Michaelson had het laatste woord. Zijn schrille eindsignaal maakte van Kesslers cur sus Spaans tenslotte iets waardeloos. De balans kon worden opgemaakt. Zonnig Mexico was toch te ver ge bleken. „Duitsland 1974, mijne heren" sprak de bondscoach later. „Daar ligt onze nieuwe kans". Ergens waagde ie mand te grappen over een cursus Duits. Georg Kessler, de idealist hoorde het niet. Zijn gedachten wa ren elders. Jaren vooruit. Zei aan voerder Han Eijkenbroek ontgoo cheld: „Voor mij is het natuurlijk wel afgelopen. Vergeet niet dat ik de dertig gepasseerd ben Willy van der Kuylen staat na een misser in de Bulgaarse verdedi ging alleen voor de keeper, maar de PSV-speler richt slecht en scoort niet BUENOS AIRES AC Milan heeft woensdagavond in Buenos Aires de wereldbeker veroverd. De Italianen verloren welis waar de tweede ontmoeting tegen het Argentijnse Estudian- tes met 21, maar zy hadden in de eerste wedstrijd een ruime (30) overwinning behaald. De Milanezen hebben een hoge prijs moeten betalen voor de wereldbeker, inzet van het officieuze wereldkam pioenschap voor clubs. Zij raakten woensdagavond in Buenos Aires in de tweede ontmoeting tegen Estudiantes drie spelers (Malatrasi, Prati en Com- bin) kwijt, maar slaagden er deson danks in de nederlaag tot 21 te be perken. Voldoende om de beker na vier jaar weer naar Milaan te brengen. Estudiantes de La Plata is in het stadion van Boca Juniors niet afge weken van wat een slechte traditie lijkt te worden. Met grof geweld pro beerden de Argentijnen de achterstand ongedaan te maken, maar zij gingen tenslotte door hun eigen bandietisme ten onder. Twee keer greep de Chileen se arbiter Massaro in: in de 67e minuut stuurde hij Aguirra Suarez van het veld en zes minuten voor tijd kon ook Manera de kleedkamer opzoeken. Van de 25 spelers die in totaal op het veld BUENOS AIRES Nestor Com bin, de in Argentinië geboren speler van A.C. Milaan, is woensdagavond na de wedstrijd tegen Estudiantes door de Argentijnse federale politie gearresteerd. Volgens berichten, die niet onmiddellijk bevestigd konden worden, zou Combin de Argentijnse dienstplichtwet hebben overtredeh door zich nimmer voor de dienst te hebben gemeld. Combin vertrok als kleine jongen uit Argentinië en ging naar Frank rijk, welks nationaliteit hij aannam. HAMBURG West-Duits land, in de finale van het toer nooi om het wereldkampioen schap van 1966 te Londen ver slagen door Engeland, heeft an dermaal het eindtoernooi be reikt. Door een zwaarbevochten overwinning van 32 op Schot land in Hamburg eindigden de Duitsers in groep zeven boven aan met elf punten uit zes wed strijden. West-Duitsland bleef daarmee in de 22e kwalificatie wedstrijd sedert 1934 ongesla gen. Het was een keiharde wedstrijd, die in het Volksparkstadion door 72.000 mensen werd bijgewoond. De Zwitserse scheidsrechter Droz zag zich twee minuten voor tijd zelfs ge noodzaakt de Schotse verdediger Gemmel van het veld te sturen. De im hebben gestaan, waren er bij het eind signaal nog slechts 19 over Straatgevecht Na de ontmoetingen tussen Racing club Buenos Aires en Celtic Glasgow in 1967 en tussen Estudiantes en Man chester United van vorig jaar krügt de strijd om de wereldbeker steeds meer de allure van een straatgevecht. De Argentijnen combineerden meer dan tachtig minuten, maar bleken machte loos tegen de koelbloedig en bekwaam ingrijpende defensie van de Italianen. Toen hun voetbalkwaliteiten niet toe reikend waren een opening te vinden naar het doel van Cudicini, zochten zij hun heil in alle trucs die het voetbal kent maar niet toestaat. Na een half uur leek Rivera de strijd te hebben beslist toen hij AC Milan aan een voorsprong van 10 hielp. Conigliari (43e minuut) en Aguirre Suarez (44e minuut) gaven Estudiantes en de 145.000 toeschouwers echter nog voor rust nieuwe hoop. Prati was toen al met een gescheurde spier van het veld gedragen en kort na rust volgde Malatrasi. Ook de Argentijn op wie Malatrasi in de 52e minuut was gébotst, Billardo, verliet het veld. Bij een van de vele maar weinig effectieve stormlopen van de Argentijnen sneuvelde twintig minu ten later Nestor Combin, die door Aguirre Suarez zo werd toegetakeld, dat hij met een hevig bloedend gezicht op een brancard moest worden wegge dragen. Scheidsrechter Massaro kende geen pardon: Suarez naar de kleedkamer. Tien minuten later voerde Manea de strijd naar een beschamend dieptepunt: hij misdroeg zich zo tegen Rivera, dat ook hij er uit werd gestuurd. Bij Milan blonken Schnellinger en Cudicini uit. ROTTERDAMAjax speelt de thuiswedstrijd voor de tweede ronde van het tornooi om de jaarbeursste- denbeker tegen de Poolse club Ruch CHorzov op woensdag 19 november. De tweede ontmoeting volgt op woensdag 26 november in Chorzov. Hoog in de lucht heeft de inmid dels op de grond vallende Veenstra uit een voorzet van Van der Kuylen de bal in het doel gekopt. Nederland leidt tot groot enthousiasme van het publiek met 10. ploegen gaven elkaar niets toe en het spel moest herhaaldelijk onderbro ken worden voor blessures. De beste speler in het Duitse elftal was de in Italië voetballende Helmut Haller. In de derde minuut nam Schotland verrassend de leiding door een treffer van Johnstone. Lang had West Duitsland nodig om van deze schok te bekomen. Negen minuten voor rust slaagde Fichtel er in de gelijkmaker te scoren. Toen Gerd Müller in de 58e minuut Duitsland op 21 zette na een kopbal van See- ler leek de strijd beslist. Vier minu ten later had Gilzean echter succes met een kopbal: 22. Voor het eerst moest de Duitse verdediging in een kwalificatiewedstrijd op eigen bodem twee treffers toestaan. De beslissing viel in de 78e minuut toen Haller met een pass van zeker veertig me ter Libuda bereikte. Libuda schoot de bal hoog in de hoek van het doel achter Herriot: 32. In Moskou won Rusland de belang rijke wedstrijd tegen Noord-Ierland voor 100.000 toeschouwers met 2—0. Rusland gaat in deze poule, waarin Turkije al is uitgeschakeld, aan kop. In Cardiff was Wales niet opgewas sen tegen Oost-Duitsland: 1—3. In deze poule leiden de Oostduitsers met twee punten voorsprong op Italië. In groep 2 won Hongarije in Boeda pest met 30 van Denemarken. Wan neer Hongarije ook de laatste wed strijd tegen Ierland wint, zal een be slissingswedstrijd tegen Tsjecho-Slo- wakije moeten uitwijzen, wie er naar Mexico gaat. MEXICO-STAD Er bestond gisteren nog grote onzekerheid of Pe ter Snijders, één van de kanshebbers in de halfzwaargewichtklasse, wel zal uitkomen in de strijd om de wereld kampioenschappen judo, die vandaag in Me#rico-stad zijn begonnen. Bij het trainen heeft Peter Snijders een liesblessure opgelopen. „Hij heeft er veel last van", aldus Koos Henne- veldt, de Nederlandse coach. „We hebben er alles aan gedaan. Hij is nog bestraald in een ziekenhuis", zei een bezorgde Henneveldt. LONNEKER Een ernstig conflict is gerezen tussen de impresario's Henk Brusse Productions te Amsterdam en Charles Aerts. die Brusse beschuldigd heeft van onderwereldpraktijken. Brus se eist vergoeding van directe finan- ciële schade en openlijke rehabilitatie. De aanleiding is dat Aerts Brusse zou hebben medegedeeld, dat het Wie- ner Johan Strauss-orkest voor een deel uit musici van de Wiener Philharmoni- ker bestaat. Hij zou daarbij gesproken hebben van 67 medewerkenden. On de affisches werd gesproken van 55 en nog later bleek dat het er 43' waren. Op grond van deze „misleiding" is een concert door het genoemd orkest in sa- menwerking met Ettens Mannenkoor, maandagavond in de sporthal van het Achterhoekse Gendringen-Ulft, afge last. Duizend kaarten van 10. 15 en 20 waren al verkocht, maar toen Aerts een deurwaarder zond om de recette op te halen, bleek dat deze op de bank staat ten name van het man- nenkoor. Dat zouden dan volgens Aerts ganestermethoden zijn. Bovendien beweert Aerts dat hii nim- mer gesproken heeft van de Wiener Philharmoniker. enkel over Willi Bos- kowaky, dirigent van de Wiener Phil harmoniker. Brusse heeft toen op zijn affiches laten drukken dat de kern van genoemd orkest zou komen. DEN HAAG Namens het be stuur van de BBK is aan 28 beelden de Nederlandse kunstenaars verzocht hun medewerking aan een expositie op de Keukenhof niet te verlenen als de staangelden voor hun beelden niet aan de door BBK gestelde nor men voldoen. De bond heeft het bedrag gesteld op 1150 per plastiek voor elke pe riode van vier weken of korter, dat de werken op groepstentoonstellin- gen worden geëxposeerd. De Keu kenhof wil minder betalen. Het ministerie verleent gewoonlijk subsidie voor de tentoonstelling op de Keukenhof. De stichting moet de subsidie-aanvraag voor de komende expositie nog indienen. Intussen blijft de BBK bij zijn eis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15