en wereld vol ilas Eis 20 jaar tegen Schutte Ongelukkig Holland Sport zonder Sjakie Roggeveen Papoea's veiligheid op de weg vinden Licht^SVSllds tdS steun voor scholieren praatpalen snel nodig' Ik ben van '92, maar altijd bezig hoor!" MOORD OP CAFEHOUDSTER IN 1956 Pierre H. Dubois krijgt prijs Geen notering in vier fondsen scheepvaart VS: Geen eenzijdig staakt-het-vuren 13 DONDERDAG 23 OKTOBER 1969 (Van een onzer verslaggevers) Hubertus van Dongen: ...op maat knippen vooral van glas- in- lood ruiten te verzamelen. Op het ogenblik heb ik gebrek aan groen glas; daar ben ik bijna doorheen." Zijn vrouw: „Het is moeilijk aan mooi glas te komen, vooral aan rood, groen en blauw, bruin glas wel, dat is er genoeg." Als haar man voor een foto naar zijn werkplaats beneden is, zegt ze: „Er zit nog genoeg animo in hem, al is hij 77. Hij trekt ook nog overal heen met de brommer. Er ontgaat hem weinig: een oud huisje, een brug getje, het valt hem zo op. Hij is ook altijd een goeie timmerman ge weest." I oor sanering „We wonen hier graag: een mooi uitzicht op de IJssel en een werk plaats voor mijn man. Die nieuwe huizen en flats kunnen ze van mij cadeau krijgen. Maar de gemeente wil dat de huizen hier worden afge broken. En waarom? Ze zijn niet on bewoonbaar en voor de dijk is het ook niet nodig. Het is voor sanering, zeggen ze. Het zal voor mijn man afvallen als we hier weg moeten, en hij geen werkplaats meer heeft." Als Van Dongen weer boven is, vertelt hij geïnteresseerd te zijn in schilderkunst. Hij heeft de beroemde gebrandschilderde glazen in de Grote Kerk te Gouda gezien, maar musea be zoeken? „Nee, ik kijk wel eens naar tv-uitzendingen over kunst, dat wel". Hubertus van Dongen staat maar het liefst tussen de kleu rige stukjes glas aan zijn werk bank. Daar komt zijn wereld tot leven een die het bekijken waard is. Kamervragen over aanhouding NOS-ploeg DEN HAAG Het Tweede-Ka- merlid Wiebenga (PSP) heeft de mi nister van defensie gevraagd of het waar is dat een ploeg van de NOS maandag in Temeuzen door een luite nant van het 325ste infanteriebatal- jon is gevangen genomen. De heer Wiebenga wil weten op grond van welke bepalingen deze luitenant hier toe bevoegd is en of het geweer dat in het bijzijn van de NOS-ploeg is afgegaan met scherp was geladen. DEN HAAG Na een bekerintermezzo weer competitievoetbal in de betaalde sektor. Voetbal dat vrijwel zeker opnieuw in het teken zal staan van de adembenemende nek-aan-nek-race naar de vaderlandse voetbaltitel, de strijd tussen de giganten Ajax en Fejjenoord. Alvorens elkaar op 2 november in het Rotterdamse Feyenoord- stadion te treffen, staat er tjjdens het komende weekeinde namelyk een tot de tanden gewapende NEC-formatie klaar in de Nijmeegse Goffert voor de pupillen van Ernst Happel, terwijl voor Ajax moeilijkheden met het bezoekende DOS ook al niet denkbeeldig zijn. Voetbalminnend Den Haag trekt naar het Zuiderpark waar ADO te gen SW hoopt aan te tonen dat de zes goals tegen WV geen vergissing zijn geweest. De aandacht zal zich daarbij toespitsen op produktieve Niels Holmström. Holland Sport, ook tegen Haarlem volkomen van slag, trekt naar de Martinistad om OVAV partij te bie den. De ploeg van Houtrust, reeds zo vaak door domme pech in de vorm van blessures geplaagd, zal opnieuw niet voltallig tussen de lijnen verschijnen. Sjakie Roggeveen ont breekt minstens vier weken op het appel in verband met een abces aan de voet, nadat men aanvankelijk in de richting van een gewone bloed uitstorting had gedacht Een zwaar karwei derhalve voor AMSTERDAM „De vos ver- I liest wel zijn haren, maar niet 1 zijn streken", zei gisteren de procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof mr. W. H. Folmer, over de 45-jarige mon teur Gerhard Schutte. Hij eiste twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens medeplichtigheid aan de moord op de caféhoudster Betje Schevenhoven in oktober 1956. Het lijk van deze vrouw zou in de Bloemendaalse duinen zijn begraven, maar is nooit ge vonden. Tevoren eiat mr. Folmer acht jaar met aftrek van voorarrest tegen de 54- jarige garderobier F. W. van II. even eens wegens medeplichtigheid aan moord op de caféhoudster. In beide gevallen achtte h(j moord met voor bedachten rade bewezen. Zowel bij de politie als bij de rech- ter-commissaris hadden Van H. en Schutte volledige bekentenissen afge legd. Bij de rechtbank echter kwamen beiden ineens met een ontkenning, die zij ook gisteren handhaafden. De Amsterdamse rechtbank had Van H. in eerste instantie tot vijf jaar met aftrek en Schutte tot elf jaar met af trek veroordeeld. Beiden gingen tegen dit vonnis in hoger beroep. EERDER De procureur-generaal merkte gis teren op dat Schutte reeds eerder tot anderhalf jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens moord op een monteur in 1958. Bij zijn recente ont vluchting heeft hij er blijk van gegeven hoe gevaarlijk hij is. „Deze mysterieu ze, ondoorgrondelijke man heeft zich niet ontzien op weerzinwekkende, laag hartige en beestachtige wijze deze dove en bijziende vrouw af te slach ten". aldus mr. Folmer. VRIJSPRAAK De raadsman van Schutte pleitte voor vrijspraak en onmiddellijke in- vrijheidsstelling van zijn cliënt. Er was zijn inziens geen gevaar voor vlucht, want de elf dagen vrijheid waren voor Schutte een marteling geweest. Tijdens het verhoor van de president van het gerechtshof na de groot aan tal getuigenverhoren bleef Schutte ontkennen. In zijn laatste woord zei Schutte te rekenen op onpartijdigheid van het Hof. ,,Ik ben onschuldig". Het zelfde verklaarde zijn medeverdachte Van H. Uitspraak op 5 november. in mozaïek (voor ingewijden: boven het kasteel van vroeger Een huiskamer vol glas-mozaïeken De modieuze handschoen is rijk versierd. Met leer beklede borstels, schrijfsets e.d. kennen we al, maar een wekker met formidabele bel, waarvan het uurwerk in leer gevat is, wordt toch iets nieuws. Meeste snufjes in de tassenmode, waar lakleer de boventoon voert vooral in zwart, maar ook" in wit, bruin en rood. De tassen zijn groter dan vorige winter veel harmonica- modellen en meer „aangebouwde" handvatten. SCHOUDER Wie geen tas in de hand wil hou den, vindt ruimschoots keus in de schoudertassen, die brede riemen hebben en dus wat steviger op de schouder rusten. Voor de nonchalante de nappa, heel soepele buidels, soms met kleine buideltjes buitenop (voor de sleutels bijvoorbeeld) en dikwijls met franje versierd. Kleine meisjes krijgen kleine tasjes, maar die zijn wel helemaal in het model van ma's tas. Het grootste resultaat bereikt men met behulp van informatiestands Proeven in Eindhoven, Amstelveen en Arnhem hebben duidelijk ge maakt dat gemiddeld één handteke ning per minuut kan worden verkre gen. Hieruit blijkt tevens, dat de pe titie uiting geeft aan de gevoelens van een groot deel van het Neder landse volk. De daadwerkelijke medewerking vertoont een grote variatie. Onder de aanvragers van de lijsten zich veel predikanten en pastoors en er zijn gevallen bekend dat de kerk gangers vanaf de kansel werden opge wekt in in het kerkgebouw aanwezige petities te tekenen. Ook heeft één der politieke partijen haar tv-zendtijd be langeloos ter beschikking gesteld van het actiecomité. Aan de resultaten van deze laatste actie voor de Papoea's zal woensdag avond 5 november via Nederland 1 een tv-uitzending worden gewijd. HILVERSUM De Henriëtte Ro land Holst-prijs 1969 is toegekend aan de schrijver Pierre H. Dubios voor zijn werk over Marcellus Emants. Dit op advies van een jury, bestaande uit de heren P. van Eeten, dr. G. W. Huygens en Alfred Kossmann. De prijs wordt 21 november uitge reikt in het gebouw van de Arbei derspers te Amsterdam. Foto's: Herbert Behrens Van Dongen vertelt het simpel, maar het resultaat is verbluffend. In zijn landschappen (Hollandse dorpen en polders, een klooster in Ooster hout) zit perspectief, zijn bloemstuk- jes met vlinders hebben een natuurlij ke frisheid, zijn figuren ruiters een hond, een vos lijken van het mozaïek weg te lopen of te springen. Toch heeft hij nooit aan de weg getimmerd. „Er zijn kennissen die iets hebben gekócht. Maar ja, de men sen willen graag iets meenemen voor een appel en een ei. Ze beseffen niet hoeveel werk en tijd erin steekt." Te weinig groen Gebruikt hij foto's of tekeningen als voorbeeld? „Soms, maar die land schapjes en dat paardje heb ik uit het hoofd gemaakt. Dat met die vlinder, is ook van mezelf. Hier, in dit stuk hout, heb ik een mozaïek gemaakt. Het hout een harde soort heb ik gevonden op een op gespoten terrein." Mevrouw Van Don gen (70): „Ja. hij ziet overal wat in." In de huiskamer zijn de lampjes en tafeltjes met glas-mozaïek ingelegd. En de kooi, met twee parkieten, heeft hij zelf getimmerd. Van Don gen is een beetje trots op een stukje glas-mozaïek dat het gebrandschilder de raam in de Rotterdamse Paulus- kerk weergeeft. ,Ik ben er nooit ge weest, maar ik heb het overgenomen van een foto." Hoe hij aan het glas komt? „Ik probeer glas van kapotte ramen Cor van der Hart en de zijnen. MW krijgt het de laatste tijd vooral via Dick Beek zo succesvolle Telstar op bezoek. Trainer Jan Rab. met zijn 26 jaar de jongste trainer in de eredi visie, moet zijn ploeg mentaal klaar kunnen krijgen. DWS trekt naar Go Ahead, dat zich ook al produktlef toonde tegen Drente in de be kerstrijd. Go Ahead in die vorm zal zeker te veel problemen voor de Amsterdammers opleveren. Sparta, gesterkt door het gelijk spel bij Feijenoord, moet het met NAC op het kasteel kunnen klaren. Hetzelfde dient gezegd van Twente dat naar simt>el voetbal spelend AZ'67 gaat. HaarlemPSV tenslotte lijkt een duel «Jat Kurt Linder nog niet ge wonnen heeft. De debutant in de ere divisie deed het namelijk tot nu toe zeer goed. verloor in feite slechts van Ajax. En dat is natuurlijk geen schande. AMSTERDAM In verband met een te verwachten communiqué is van daag en wordt morgen geen notering opgemaakt in de aandelen van fle Kon. Java-China-Pakketvaart Lijnen, de Stoomvaart Maatschappij Nederland, de Kon. Rotterdamsche Lloyd Wm. Ruys en Zn. en de Ned. Scheepvaart Unie. Op 29 september was meegedeeld dat deze vier maatschappijen besprekingen voerden over een fusie. Nagegaan zal worden of ook de NV Vereenigde Ned. Scheepvaartmaatschappij interesse in deze besprekingen had. WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie, Meivin R. Laird, heeft gisteren gezegd tegen een staking van het vuren te zijn, als de Noordviet- namezen hier ook niet toe overgaan. CAPELLE A/D IJSSEL In het achter de dijk verzonken huisje hangen ongeveer veertig ;urige glas-mozaïeken. De maker zit bij het raam, dat uitzicht edt op de het wordt toch herfst grijze Hollandse IJssel. Hij zegt: .,Ik ben wel 77 jaar, ik hen van '92, maar ik ben altijd zig hoor! En als het nou slecht weer is, dan maak ik mozaïeken beneden in het onderhuis. Ik ben timmerman geweest, maar na jn 65ste heb ik dit zomaar aangepakt. Ik dacht: dat is wel leuk." Zijn vrouw: ..Als hij aan het werk is, kan ik hem niet boven ij gen voor thee of koffie, 's Winters ten minste, 's zomers gaat meestal vissen." Huib Goudriaan was altijd op de weg: me overal." EINDHOVEN De op 30 septem ber jl. gestarte handtekeningenactie van het Actiecomité „West-Irian... geen kolonie!" blijkt bij vele groepe ringen van de Nederlandse bevolking grote weerklank te vinden. Er zijn thans reeds ca. 3.000 lijsten (goed voor ruim 100.000 handtekeningen) uitgezet. Slechts tijdnood en geldgebrek zou den kunnen verhinderen dat het streefgetal van 250.000 handtekenin gen wordt gehaald. De tijdnood bestaat hierin dat de kwestie-West-I- rian vermoedelijk reeds op 12 no vember a.s. in de Verenigde Naties wordt behandeld. Het actie-comité streeft er naar het petitionnement op 10 november aan de secretaris-gene raal van dé VN aan te bieden. De werkzaamheden van het comité kunnen bovendien slechts met mate worden uitgevoerd in verband met het onvoldoende beschikbaar hebben van de nodige middelen. „Wil die maat de steunacties voor de bevol king van West-Papoea ruimte geven dan is een versterking van het fonds op zo kort mogelijke termijn een zeer belangrijke factor in het welslagen van de actie", aldus een woordvoer der van het actie-comité te Eindho ven (postbus 245. gironummer 24.30.00). Steunpunten (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Voorzichtig beginnen we in de sfeer van de decembergeschenken te komen. De Stichting Lederwarenmode heeft de gewoonte die sfeer te versterken door een expositie in Carlton samen te stellen van de snufjes in leer of vistram, het vervangingsleer kunnen we zeggen. Wat te denken van een leerbekleed muziekdoosje, waar men de telefoon- haak op kan leggen, wanneer men de opbeller even moet verzoeken le wachten. Hij hoort dan een tinkei- wijsje. Het grapje kost zo ongeveer 35. Voor wie op reis gaat de last-minu- te-bag van vistram. Heel licht en met een maximum aan bergruimte, ze kosten ongeveer 60. Het is alleen wel een kunst de inhoud niet tot een chaos te laten verworden. HANDSCHOENEN Bij de handschoenen vooral polskorte modellen met veel versiersels op de handrug. De materi alen zijn kalfsveloursleer, nappa, glacé en peccaryleer. De autohandschoenen van crochet krijgen steeds meer gaten als versie ring, terwijl voor de avond de glim mende zijden handschoenen het blij ven doen. Éen nieuwtje voor de schooljeugd: een lichtafgevende schooltas, bedoeld om de veiligheid op de weg voor dc kinderen te vergroten. Het geval is uitgevoerd in helderrood en kost 12,75. Handtas met „aangebouwde" beugel in wit lakleer. Groei Toen de heer Van Dongen werd gepensioneerd timmerde hij af en toe nog wel, maar zijn activiteit vond een hetere uitweg in een hobby. „Het is begonnen toen ik een Japans mo zaïek zag, en dat heb nagemaakt" Daar bleef het niet bij. Zijn vrouw, en zijn getrouwde zoon en dochter, moedigden hem aan. In zijn werk voltrok zich een zekere groei, die dui delijk is te zien als hij een mozaïek van 1962 vergelijkt met een van 1968. Zijn manier van werken is eenvou dig. „De ondergrond moet wit zijn anders komen de kleuren van het glas niet tot hun recht meestal gebruik ik multiplex. Op de onder grond maak ik dan een schetsje, en dan begin ik in te leggen. Met een tang knip ik de stukjes glas op de juiste grootte, en de kleuren zoek ik uit terwijl ik bezig ben. Voor het vastmaken gebruik ik houtlijm." Ondanks de handicaps waarmee het actiecomité te maken heeft wordt alles gedaan om zoveel mogelijk handtekeningenlijsten uit te zetten- aanvragers van de lijsten bevinden zich thans reeds 218 steunpunten, van waaruit op alle mogelijke manieren actie wordt gevoerd. Huisbezoek wordt daarbij als het meest tijdro vende ervaren. ARNHEM „De realisering van het praatpalenproject langs de Ne derlandse wegen wordt onnodig ver traagd. Praatpalen, zoals deze langs de Duitse autobahnen stsran, zijn di rect te bestellen. Het zal ons een zorg zijn wie ze plaatst en betaalt. Een snelle alarmering op welke wijze dan ook is van essentieel belang". Dit zei majoor A. C. Vogel, com mandant van de algemene ver keersdienst van de rijkspolitie, giste ren op de jaarvergadering van de sectie takel- en bergingsbedrijven van de BOVAG in motel Arnhem. De oorzaak van ongeveer tien pro cent van de verkeersongevallen is volgens majoor Vogel een technisch gebrek aan het voertuig. Hij pleitte voor een verplichte keuring van alle Nederlandse voertuigen. Ook onderstreepte hij de noodzaak van een rijksregeling waarbij een vlotte en deskundige afvoer van ver keersslachtoffers op onze wegen wordt gereorganiseerd. Hij verwacht te veel van de op stapel staande po litiewet. Van een doeltreffende orga nisatie in de hulpverlening bij onge lukken is nu geen sprake, aldus ma joor Vogel. de kleurenrijkdom, de ervan en de gave com- in zijn werk ziet, vraagt of hij tekenles heeft Dongen: „Ik ben in Oos- geboren en was in Breda ambachtschool en daar heb handtekenen geleerd. Ik had I naar de academie gewild, ir ja, dat kon toen niet. Maar ben ook altijd met plezier merman geweest, hoor! kh, als je het leven over zou '.ten doen iedereen zou het tr anders doen. Nadat ik mijn ibelzaak had verloren, werd in de oorlog zaagslijper. Ik ruiterdie uit het mozaïek lijkt te springen. Harmonicatas. die wat bergen kan van Dongen had een in Rotterdam, die hij het bombardement van mei verloor, verhuisde later met uw en kinderen naar Capelle IJssel, waar hij nog woont )rpsstraat 179) en werd tim-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13