brandt nog De Rijksdag Nobelprijs voor vrede naar ILO Goede kerkmuziek eigentijds ervaren Detailhandelsschool met 4-jarige cursus NOG NONALCOHOLISCH Bakkers: op naar het Binnenhof 260.000 voor VN-organisatie Minder winst voor Shell Oil Company Bomexplosies verlengen bewind junta Zaak-Van der Lubbe: debat in Krasnapolsky 9 DINSDAG 21 OKTOBER 1969 Of, zoals een telegram aan de Vas te Kamercommissie voor de midden stand het wat netter zegt: „Voorkom dat de wanhopige bakkers iets an ders gaan doen." De bakkers vragen in het telegram de Kamercommissie maatregelen te treffen opdat de bestaansmogelijkhe den van de Nederlandse bakkers niet verder worden ondergraven. „Wij hebben helemaal geen vertrouwen meer in de inhoudsloze toezeggingen van staatssecretaris Van Son." (Van onze correspondent) ARNHEM De Nederlandse bak kers hebben er tabak van droog brood te eten. „We trekken op naar het Binnenhof", riepen ze gister avond tijdens een landelijke protest- vergadering in Arnhem, belegd door de drie bedrijfsbonden voor de voe- dings- en genotmiddelenindustrie. JOH. VAN DER LUBBE geen schuld MR. STOMPS gebroken mens De bezwaren van de bakkers rich ten zich op de „prijsknoeierij" van de supermarkts, die ondanks de on langs vastgestelde minimumbrood prijs van 71 cent door een uitzonde ringsregeling brood voor 65 cent mo gen verkopen. „Een minimumprijs, zonder uitzonderingen", dat is het eerste wat de bakkers willen. „De overheid zegt njet op alles wat we netjes vragen. Ik begrijp niet dat we dat tot nu toe allemaal hebben geslikt", aldus de Amsterdamse bak ker Wolkers. „Praten helpt niks meer." De Nederlandse bakkers komen ge zamenlijk per week vijfhonderddui zend gulden tekort. Hun tweede wens is dan ook: vrije prijzen. „Met deze prijs verdienen we ons brood niet', aldus bakker Wolkers. „Wij staan aan de rand van de ondergang, en met ons de broodbezorging." De foto van de brand in de Rijksdag, die in 1933 in de wereldpers verscheen. OSLO De Nobelprijs voor de vrede 1969 is gisteren toege kend aan de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO), die in Genève zetelt. De prijs, een be drag van 260.000 gulden, is toe gekend door de Noorse parle mentaire oommissie die met deze prijs is belast. De ILO is opgericht tijdens de vre desconferentie van Parijs van 1919 en heeft op 10 juni van dit jaar haar 50-jarige bestaan gevierd. De orga nisatie is nu een onderdeel van de VN en heeft tot doel de ar beidsomstandigheden in de gehele wereld te verbeteren. Bij de ILO werken meer dan 700 personen. De prijs zal op 10 december in de universiteit van Oslo plechtig worden uitgereikt. Nauwe samenhang Met deze keuze uit 45 kandidaten, onder welke tien organisaties wil de stond een geestelijk en lichamelijk gebroken mens. Idealist Heeft deze jongen, een idealist, die voor driekwart blind was en het ge bouw van de Rijksdag nog nooit had gezien, de brand gesticht zoals dr. De Jong dat eenvoudig heeft overge nomen van dr. Tobias? Het is voor mij een raadsel; nog steeds na 36 jaar. Mr. Stomps gaat verder: Ik heb eens iemand gesproken, die een SS'er kende die op een tennisveld vertelde dat hij bij de brandstichters was ge weest." Dr. Calic veert op. „Weet u de na men nog?" „Jazeker". „Nou, schrijft u naam en adres dan onmiddellijk voor me op." De persconferentie begint te verlo pen. De broer van Marinus van der Lubbe, de heer Joh. Markus van der Lubbe, verzekert me als we even praten vast overtuigd te zijn van de onschuld van zijn broer. „Hij was een goeie jongen, een idealist." Mr. Stomps zegt: „Ik acht de kans op welslagen van het revisie-proces heel groot. Deels door het boek van dr. Calic, maar ook omdat voor aanstaande Duitsers ervoor zijn. Ik heb dr. Tobias een keer bezocht, maar die man dwaalt. Hij kwam al leen zelf aan het woord. LatUste woord Later in de avond, omstreeks elf uur, verschijnt dr. De Jong op het scherm. Op vragen van tv-verslagge- ver Hans Jacobs antwoordt hij: „Meer dan 30 jaar lang was ik ervan overtuigd dat de nazi's achter Van der Lubbe stonden, maar het boek van Tobias heeft me ervan overtuigd dat Van der Lubbe de brandstichter was. Toen Tobias zijn onderzoek begon, wilde hij ook aantonen dat de nazi's schuldig waren, maar hij kwam in strijd met zijn verwachting, tot de conclusie dat Van der Lubbe het had gedaan. Vanmorgen pas hoorde ik dat dit boek in Nederland is uitgeko men (heeft Calic dr. De Jong dan niet uitgenodigd? red.) dus ben ik mijn werkdag begonnen met het boek te lezen. Mijn con clusie is: dit bewijsmateriaal acht ik van nul en gener waarde." Wie stak de Rijksdag in brand? Dr. De Jong tegen het einde van het interview: „Niemand heeft in de geschiedschrijving het laat ste woord. Prof. Geyl heeft ons algeleerd dat geschiedschrijving een discussie zonder eind is." Pleidooi dr. J. P. I. v. d. Wilde LUNTEREN Dr. J. P. I. van der Wilde, voorzitter van de Stichti.'i christelijke detailhan delsscholen en van de centrale voor christelijk handelsonder wijs, heeft vanmorgen op het congres in Lunteren gepleit voor meer gelijkwaardigheid tussen detailhandelsonderwijs en het lager technisch onderwijs. Een minimumdulir van de cursus achtte hij drie a vier jaar, een mi nimum, waarmee bij de verdere op zet van het onderwijs rekening moet worden gehouden. Voor het cursorisch onderwijs be tekent dit, volgens de voorzitter, dat deze basiskennis aanwezig moet worden verondersteld. „Het is nog niet zover, maar in feite betekent het dat de opleiding voor het middenstandsdiploma naast het lager detailhandelsonderwijs in het kader van de vestigingswetge ving slechts de functie van aanvul lend onderwijs kan vervullen voor degenen, die in aansluiting op de la gere school ander onderwijs heb ben genoten", aldus dr. Van der Wilde. Hij vroeg zich af of het niet zinvol zou zijn een werkcongres te hou den nu de nieuwe vestigingswet voor de detailhandel op stapel staat. Op zo'n congres zouden de uitgangs punten moeten worden vastgesteld voor het toekomstige onderwijsbe leid en de consequenties daarvan voor het verplichte onderwijs van de vestigingswet. Ook zouden op het congres de controversen kunnen worden opge lost tussen handels- en vakoplei ding, tussen dag- en cursorisch on derwijs, tussen onderwijs op lager, middelbaar en hoger niveau. commissie, volgens de woorden van voorzitter Aase Lionaess, de nauwe samenhang tussen arbeid, sociale vooruitgang, en vrede onderstrepen. Het is de negende keer, dat de prijs wordt toegekend aan een orga nisatie. Eerder waren o.a. het Inter nationale Rode Kruis-comité, de Liga van rode-kruisverenigingen en de in ternationale kinderhulporganisatie Unicef, met de vredesprijs vereerd. Verleden jaar was de Nobelprijs voor de vrede uitgereikt aan de Franse jurist en oud-president van het hof voor de mensenrechten van de Raad van Europa, René Cassin. DEN HAAG De Shell Oil Com pany die deel uitmaakt van de Ko ninklijke Shell-groep heeft in het derde kwartaal van dit jaar minder winst gemaakt dan in de overeen komstige periode van 1968. Het ge consolideerde nettoresultaat bedroeg 72.7 miljoen dollar tegen 82.7 miljoen dollar vorig jaar. Over de eerste ne gen maanden van dit jaar bedroeg het nettoresultaat 220.1 miljoen dol lar, 16.4 miljoen dollar minder dan in de eerste negen maanden van vo rig jaar. Oet weer in Rnropa wéér gisteren max. temp. neerslag Amsterdam mist 20 0.4 Brussel regen 21 0.1 Frankfort mist 9 0 Genève onbew. 18 Innsbruck onbew. 23 0 Kopenhagen zwbew. 13 0 Locarno mist 19 0 Londen mist 22 0 Luxemburg mist 22 0 Madrid l.bew. 18 0 Majorca 22 0 München onbew. 18 0 •ice zw.bew. 23 2 Parijs l.bew. 19 0.2 Rome l.bew. 23 0 Wenen onbew. 19 0 ZUrich mist 15 0.2 Dit is geen enorm mozaïek, al zou men dat op het eerste ge zicht vermoeden, want het „kunstwerk" is gesignaleerd in Osaka, Japan en met de wereld tentoonstelling in het vooruit zicht is een progressieve trek pleister niet ondenkbaar. Het is evenwel een willekeurige com positie van duizenden lege kratten, die samen twaalf miljoen lege bierflessen kunnen bevatten. ATHENE De Griekse vice-premier en minister van binnenlandse zaken Pattakos, heeft gisteren naar aanlei ding van de recente bomaanslagen in Athene gezegd, dat „iedere explode rende bom" de duur van het bewjpd verlengt. Pas wanneer alle gevaar voor de veiligheid van het Griekse volk is ge weken, aldus Pattakos, zal de huidige regering „het programma van de re volutie" voortzettten. Hij zei verder dal explosies, bedreigingen en druk eerder het Griekse volk schaden dan de regering. De overbrenging van de componist Mikis Theodorakis naar het gevangen kamp voor gevaarlijke communisten in Oropos werd door Pattakos gekwalifi ceerd als een veiligheidsmaatregel. Gerechtelijk onderzoek na hartoverplanting JOHANNESBURG De zevende hartoverplanting in Zuid-Afrika, die op 13 oktober in het Wentworth-zie- kenhuis in Durban werd verricht, zal worden onderworpen aan een gerech telijk onderzoek. De man die een nieuw hart kreeg stierf 29 uur na de operatie. Volgens de Zuidafrikaanse radio- omroep worden de chirurgen ervan beschuldigd een ongeschikt en reeds ziek donor-hart te hebben gebruikt. Blik op China in najaarsvergadering UTRECHT Het Landelijk ver- band van staatkundig gereformeerde studieverenigingen houdt zaterdag 1 november in Utrecht zijn najaarsver gadering. Ditmaal is China het onde- werp van bezinning. De heer A. Oudenaarden te Zeist zal spreken over „China, de opkomst van een nieuwe wereldmacht", waarna met hem over dit onderwerp van gedach ten zal kunnen worden gewisseld. DELFT Voor de „Kerkmu ziek 1969" was Delft uitgekozen, t.w. de Oude Kerk en de St. Hyppolytuskerk. Zo'n kerkmu- ziekdag is een opmaken van de balans: hoe staat het in Neder land met de kerkmuziek? De vakgroep Kerkmusici van de toonkunstenaars probeert daar op gezette tijden een antwoord op te geven. Men gaat uit van het niet meer weg te denken oecumenische besef, gekop peld aan het belang van de eigentijdse muziekbeoefening in de kerkmuzikalc praktijk. Het gemiddelde technische en artistieke bereik van koren, instru- mententalisten en vocalisten komt dus aan bod. Dat is belangrijk, want dr. Willem Mudde, voorzitter van de vak groep kerkmusici, zei in een inleidend woord: „Kerkmuziek is nog steeds de ruggegraat van alle muziek". Verbroken relatie Eeuwen lang waren kerk en muziek bondgenoten die elkaar inspireerden. Die innige relatie is nu niet veel meer dan een dor psychologisch of sociolo gisch contact. Aan deze situatie wordt nu al jaren achtereen gedokterd en op de kerkmuziekdagen krijgt men gele genheid tot inventariseren. Het blijkt dan telkens dat als kerkmuziek naar inhoud goed is, zij niettegenstaande haar ouderdom, volkomen als eigentijds kan worden ervaren. De drie kerkmuzikale manifestaties in twee Delftse kerken brachten zater dagochtend- en middag veel uitvoe rend en luisterend kerkvolk op de been. Er waren niet minder dan 20 solisten. Wil men grote lijnen trekken, dan bracht de ochtendmanifestatie een Protestants en de uitvoering in de St Hippolytuskerk een Katholiek geluid naar voren. Tempelliturgie v Jussen de ..Protestantse en „Katho lieke manifestatie in stond het optre den in het koorgedeelte van de Oude Kerk door het Collegium Musicum Ju- daicum onder leiding van Chaim Sto- rosum die tevens viool speelde en zijn bariton in dienst stelde van een lied ter gelegenheid van het loofhuttenfeest. haS„°Praan' bas harp, fluit, cello en een handtrom werkten in dit ensemble mee in een grote verscheidenheid svnaeo- die wilde bewijzen "dat zij het Gregoriaans en de latere ontwikke ling van het psalmzingen heeft be- invloed en niet andersom. DR. CALIC DR. KEMPNER geen roman leugenaars! AMSTERDAM. De brand in de Rijksdag is weer opgelaaid in de geschied schrijving. Wie zette het Duitse parlementsgebouw („de Rijks dag") te Berlijn op de avond van 27 februari 1933 in vlammen? Na 36 jaar nog steeds een vraag. De Joegoslaaf dr. E. Calic introduceerde gistermiddag in Am sterdams Krasnapolsky zijn boek „De Rijksdag brandt." Hij meent dat een groep SS- en SA-mannen de brand stichtte, en dat de 24- jarige Nederlander Marinus van der Lubbe werd ontvoerd en als pion werd misbruikt. Maar de Duitser dr. Fritz Tobias schreef in 1959 in het Duitse weekblad „Der Spiegel" dat Van der Lubbe wel degelijk in zijn eentje de Rijksdag in brand stak. Zijn theorie is sindsdien alge meen aanvaard. Zelfs prof. dr. L. de Jong baseert zich hierop in zijn boek „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog." de heren Zirpins, Heller, Heisig, Diels en Braschwitz, leverden destijds de „bewijzen" voor de schuld van Van der Lubbe. Een sterk argument, evenals de uitslag van het onderzoek van het instituut voor thermodynamiek te Berlijn. Hieruit blijkt dat een brandstichter in zijn eentje onmoge lijk in tien minuten de grote zaal van de Rijksdag in brand kan hebben gestoken. Dr. Kempner zei het gistermiddag zo: „Het zou even merkwaardig zijn wanneer met een 6-mm-pistool een kanonschot („Panzerschuss") werd afgevuurd. „En nadat dr. Calic heeft gezegd dat dc openbarre mening nu nog tegen de „legendeschrijvers" kan worden gemobiliseerd, omdat er nog getuigen leven, merkt Kempner op: „We leven in een historisch moment, dat ik zou willen betitelen als „van Rijksdagbrand tot Willy Brandt." Dit kadaver stinkt! Als er een discussie ontstaat over het gelijk van prof. De Jong, en prof. Tobias enerzijds en dat van Golo Mann en prof. dr. Walther Hofer (die Calic steunen) anderzijds, staat Kempner geërgerd op. Hij zegt boos: „Ik ben geen politi cus. maar een eenvoudige jurist die 50 jaar geleden leerde dat men met getuigen voorzichtig moet zijn en ook moet afgaan op de innerlijke waarschi jnli j kheid. Ik heb Göring destijds verhoord. Hij zei: de communisten hebben het gedaan, dat weet ik zeker. Ik zei toen: Hoe weet u dat? Göring weer: Van de Führer, hij heeft het gezegd, en toen heb ik het verder gezegd." Foto's: Herbert Behrens Kempner roept uit: „Herr Göring, een leugenaar! Herr Göbbels een no- tore leugenaar! Er zijn verschillende opvattingen over de zaak-Van der Lubbe, maar als eenvoudig jurist zeg ik dat alle thesen zwak zijn. omdat nog nooit getuigen onder ede zijn verhoord. En vraagt u mij of dit alles dan opnieuw opgerakeld moet worden, dan antwoord ik: Van Duitse zijde is er zeker interesse; het Duitse volk moet zien hoe men is bedrogen en „verlogen". Ik zal bij de revisie van het proces vrienden noch tegenstan ders ontzien. Ik meng me niet in deze professorenstrijd, maar ik zal het mes zetten in dit kadaver, dat stinkt!" Geen roman Enkele journalisten vragen bewij zen en namen van getuigen met als gevolg een debat. Calic (zeer heftig): „Is de internationaal bekende logica dan niet voldoende? Bent u hier na mens prof. De Jong of het Institut für Zeitgeschichte in München? In Berlijn heeft de stoker van Göring zich als getuige bij me ge meld. Tobias schreef toen in een in gezonden brief dat er geen verwar ming en geen stoker in het paleis van Göring waren, zodat ik loog. Maar in de documenten leest u dat er wel degelijk verwarming was. Denkt u soms dat ik een roman heb geschreven, en me niet baseer op documenten? Ik heb veertig getuigen, maar er is in Duitsland een groep mensen die geen belang heeft bij mijn naspeuringen. Ik heb wel eens een naam genoemd, die in de krant kwam, en toen ik die getuige opzocht, was die man er niet meer. Hij was onvindbaar, want er was al een an der geweest." Mr. Benno Wilhem Stomps, de ad vocaat die Van der Lubbe in 1933 in Leipzig bezocht, komt aan het woord. Hij zegt: „Ik bracht het zover een half uur bij Van der Lubbe in de cel te mogen, maar hij geloofde niet dat ik als zijn verdediger kwam en hij accepteerde me ook niet. Voor mij Huib Goudriaan „Als historicus moet de heer e Jong zich verontschuldigen zeggen dat hij zwendelaars eeft geciteerd", aldus een op wonden dr. Calic gistermiddag, n dr. De Jong (volgens Calic oeg hij de uitnodiging om de ersconferentie bij te wonen ierkant af) reageerde gister- rond in een uitzending van ara's actualiteitenrubriek Ach- r het nieuws. Hij zei onder eer: „Ik waardeer dr. Calics ver, maar ik mis de nuchter- eid." Revisie van proces In Krasnapolsky werd door dr. Ca- mr. Benno Wilhelm Stomps in 33 aan Marinus van der Lubbe als vocaat ter beschikking gesteld dr. Robert M. W. Kempner, een r aanklagers in het monsterproces gen de oorlogsmisdadigers te Neu- uberg, vrij geëmotioneerd gespro- p. Maar is het ze kwalijk te ne- _pn? Dr. Kempner. een Duitser die Jar Amerika vluchtte voor de Nazi's- J dr. Calic. die een groot deel van oorlog in het concentratiekamp ■chsenhausen doorbracht? BDr. Kempner is nu door de familie der Lubbe belast met de revisie Sn het showproces te Leipzig, waar- I het doodvonnis over Marinus van jtr Lubbe werd uitgesproken. „Dit hek moet de inleiding zijn tot de [pisie van het proces, alsmede een torische rechtzetting", aldus uit- tfstcr Elsevier NV. s het boek een historische recht- ting? Het leest prettig, hoewel de rtaling uit het Frans hier en daar )aald beter had gekund, maar „on- istotelijke bewijzen dat Van der bbe het slachtoffer was van een erige provocatie die met duivelse raffineerdheid door de nazi's tot in tails was voorbereid" zoals de islag zegt worden niet aange- erd. Wel is de auteur, die tien jaar speuringen en schrijven achter h heeft, erin geslaagd een srstelpende hoeveelheid feiten in i zinvol verband te plaatsen. Hier- >r worden zijn stellingen aanneme- c. maar er worden teveel vermoe- is geopperd. Legende SS-getuigen )r. Calics boek heeft de steun van „Europese Commissie voor We- schappelijk onderzoek naar de zaken en gevolgen van de tweede reldoorlog". De commissie (met 0 voorzitters als Willy Brandt, en dré Malraux, de voormalige inse minister van cultuur), heeft oofd meer bewijsmateriaal te zul- jj i publiceren. Ook dr. Calic zegt nen van getuigen te hebben, die nog niet kan noemen. 'e commissie èn dr. Calic beschul- en historicus Tobias ervan een f gende van de alleenschuld van n der Lubbe" te hebben gecreëerd, t oordeel van dr. Tobias steunt nelijk op getuigen, die SS- en itapo-functionarissen waren. Zij,

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9