Moties Kamercommissie nota jeugdbeleid tegen Russische aanval alleen met kernwapens afslaan Bende smokkelaars in hasjiesj opgerold ^forten sen naar BIC Tsjechische leiders in Moskou ONRUSTIG ITALIË STAAKT MASSAAL Recreatie onderwerp van marktonderzoek Werkgroep instellen met jongeren Meerderheid steunt Klompé EEUWEN GESTRAND PROTEST IS NOG GEEN HERNIEUWING Tegenstanders van Couve de Murville bundelen krachten Eis zes maanden voor dodelijke aanrijding STIJVE" ORANJES Wraakoefening van Rij ksw atersta at? Als VS troepen uit Europa terugtrekken Politiek asiel vliegtuigkapers' Revaluatie mark met acht pet.? K.OEK.-EN-EI Voor moord weduwe 8 jaar tijd schept afzetgebied 'Mi 7 DINSDAG OKTOBER 1969 In het Westduitse Hedwigen- koog, in de buurt van Hamburg ia in het moeras een Hollands kustzeilvaartuig gevonden. Vol gens deskundigen is het schip tussen 1717 en 1720 öf als vulling van een dijkgat gebruikt, öf tij dens een hevige storm over de geslagen. Met man en macht begonnen de historische t te bergen, daarna zal het t slot Gottorf in Sleeswijk oorden tentoongesteld. De socialist Egas pleitte voor het experimenteren op het gebied van (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De meerderheid van de vaste Kamercommissie van cultuur, recreatie, en maatschappelijk werk staat achter het Cowerrapport, dat handelt over het jeugdbeleid. Wel vonden enige leden dat de nota van de minister over dit rapport een ambtelijk stuk was en dat het particulier initiatief er niet voldoende bij was betrokken. Minister Klompé zei dat zij toch met het particulier ini tiatief en de lagere overheden gaat praten over het ontwerp sub sidieregeling. I Haagse politie houdt 9 mannen aan DEN HAAG Na enige maanden ;nsief speurwerk heeft de verdo- middelen-brigade van de politie een bende hasjiesj-han- aren opgerold. Negen mannen ïden aangehouden: vijf' Turken, Surinamers, een Hagenaar en Rotterdammer. De brigade wist slag te leggen op 8'/s kilo hasjiesj poedervorm en 54 plakjes hasjiesj tien gram. hasjiesj, die een veristw-swaarde een halve ton vertegenwoordigt, it uit Turkije en werd in een ver gen ruimte in een auto ons land nengesmokkeld. Het was bestemd verkoop in Den Haag en nsterdam. Prof. Posthumus: I (Van onze ondcrwijsredacteur) 'RNE „Het is een winstpunt onze tijd dat het onderwijs tot in Ut en nieren wordt beproefd, maar lek, protest en verzet zijn nog synoniemen van vernieuwing", de regeringscommissaris voor wetenschappelijk onderwijs, prof. „JL Posthumus. ./frof. Posthumus was een van de tkers bij de opening van het nieu- schoolgebouw van het Peelland- ege. Hij constateerde een bran- de ontevredenheid met de „status ïspraak van leerlingen en studen- heeft grote voordelen: wat het erwezen worden en het studeren ■eft zijn zij deskundiger dan hun meesters, aldus prof. Posthumus, verzette zich echter tegen het natisch fanatisme en de revoluti- re retorica van „alles moet an- worden". Het gebruik van een n als „creatief vandalisme" toont n maar verdwazing aan. Discus- en medebeslissingsrecht geven geen enkele garantie voor de iliteit van de beslissing. Scherp de zoveelste keer in de ,QI hiedenis is er een heilsverwachr- van systeem- en structuurver- iwing. Men somt alle idealen en ies over het nieuwe onderwijs op [rotendeels in zinnen waarin het rd „niet" voorkomt en geeft ■aan de naam „projectonderwijs", projectonderwijs wordt aangewe- als de steen der wijzen. „Ik zeg voor het eerst zo scherp op deze 'ts, juist omdat ik de overtuiging dat hier (het Pccllandcollege be rt tot de pioniers bij de verwer king van de Mammoetwet de voortvarendheid de wijsheid bedriegt", aldus prof. Posthu- fARlJS De Deense renner Leif I tensen. wereldkampioen op de bij de amateurs, heeft besloten Sessional te worden. Mortensen vandaag het contract tekenen BIC, waar ook Jan Jansen voor De ploeg van BIC staat onder tag van Maurice de Muetr. Zeven mannen hebben inmiddels bekend. De twee Surinamers zijn heengezonden. De overigen zitten in voorarrest en zijn voorgeleid. De twee jaar geleden opgerichte verdovende middeleobriigade, die thans de grootste zaak van verdoven de midldelen in de Haagse politie- historie heeft opgelost, had al sinds enige maanden een sterk vermoeden dat een combinatie zich met de hasjiesj-smokkel bezig hield. Bruikbare tip Anderhalve week geleden kwam er een bruikbare tip binnen die de inlei ding vormde tot de oplossing van de zaak. Toen bood een man, van wie de politie vermoedde, dat hij tot de combinatie behoorde, hasjiesj te koop aan. De brigade hield hem aan en na een verhoor stelde de politie een on derzoek in bij vijf verschillende adressen in Den Haag. Op een plaats werd hasjiesj gevonden. Vanaf 9 oktober werden de man nen van de bende een voor een in de kraag gepakt. Een van de verdachten vertelde, dat er nog meer hasjiesj was verborgen in de struiken langs de Pompstationsweg in Den Haag. Daar vond de politie op 10 oktober een witte tas. die 8'/t kilo hasjiesj-poeder bleek te bevatten. De hasjiesj werd over de grens gesmokkeld in een verborgen ruimte in een Pontiac-auto. Deze ruimte werd gemaakt tussen de achterbak en de achterbank door een tussenlig gend schot te verhogen. Dit was zo vernuftig gedaan, dat men van buiten- ad niets kon zien. Er moest een dea ler bijkomen om vast te stellen dat ■de bijgebouwde ruimte niet origineel was. Reparatie De verborgen ruimte werd bij toe val ontdekt. Een van de bendeleden had de wagen bij een garage voor reparatie afgeleverd. De garage houder moest de achterschokbrekers vernieuwen. Maar hij kon deze onder delen, die onder de achterbank zitten, niet vinden omdat men verzuimd had de verborgen ruimte er af te halen. Toen de politie de wagen onderzocht werden er sporen hasjiesj gevonden. Gebleken is dat de hasjiesj werd gekocht in Turkije voor 200 per kg. De politie meent, dat de bendeleden niet afkerig waren van geweld. Na dat e envan hen naar België was ge weest, werden bij hem vijf patro nen aangetroffen. Voorts zijn er on derling bedreigingen geuit. PARIJS De Franse communisti sche partij heeft besloten haar kandi daat bij de verkiezingen in Yvelines terug te trekken en de kiezers te vragen in de tweede ronde te stemmen op Michel Rocard. secreta ris-generaal van de verenigde socia listische partij. Deze behaalde in de eerste ronde direct na oud-premier Couve de Murville de meeste stemmen. Ook de derde kandidaat, Pierre Son- neville van de centrumpartij, heeft zijn kiezers gevraagd zondag in geen geval op Couve de Murville te stemmen. Er is een kans dat de Franse oud- premier hierdoor geen meerderheid achter zich zal krijgen. het jeugdwerk omdat er nog zo wei nig ervaring is opgedaan met de me thodieken. De minister was van me ning dat het losmaken van het jeugd beleid niet juist is, daar het niet los kan worden gezien van problemen op cultureel en maatschappelijk ge bied, zoals de PSP'er Van der Lek voorstelde. De nota kreeg ook kritiek op het feit dat deze was gebaseerd op feiten en niet op wetenschappelijk onder zoek. Minister Klompé vond echter dat indien er wel onderzoek was ver richt, de nota pas door een minister die vèr na haar zou komen, zou kun nen worden ingediend Motie In een motie drong de heer Voogd (soc.) er hij de minister op aan dat zij met medewerking en inschake ling van de jeugd, zo spoedig moge lijk een aanvullende nota inzake het jeugdbeleid zou uitbrengen om op grond daarvan in overleg met het particulier initiatief, de lagere over heden en de Kamercommissie voor CRM te komen met voorstellen om trent een regeling van het jeugdbe leid in het kader van een wettelijke regeling van het welzijnsbeleid. De minister werd in een motie van j de heer Kleisterlee van de KVP uit- I genodigd een werkgroep, bestaande i uit ambtenaren, jongeren en deskun- digen in te stellen, die voor augustus 1970 suggesties uitwerkt voor de samenstelling, taak en werkwijze van een nationale jeugd- en jonge- renraad. Centrum I Eveneens moet deze werkgroep I zich dan bezighouden met de vraag op welke wijze kan worden voldaan aan de behoefte van een nationaal informatiecentrum. In een motie stelde de liberaal Von- hoff voor dat de bestaande kosten, zoals personeels-, huisvesting,- acti- viteits- en apparaatskosten, die on der de subsidieregeling vallen, aan de kosten van vrijwillige medewer kenden moet worden toegevoegd. Alle moties zullen bij de behande ling van de begroting van CRM, waarbij ook deze nota wordt bespro ken in de Tweede Kamer, aan de or de komen. MAASTRICHT De officier van justitie bij de rechtbank in Maas tricht eiste zes maanden gevangenis straf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid tegen de 18-jarige En gelse militair Peter H., die bij Afcent in Maastricht is gelegerd. De soldaat veroorzaakte op 10 augustus onder invloed van alcohol op de President Rooseveltlaan in Maastricht een ern stige aanrijding. Hij reed met een snelheid van tach tig kilometer plotseling een voor- rangsweg op en kwam in botsing met een personenauto. De bestuurder hiervan werd ernstig gewond. Zijn echtgenote, die in verwachting was, overleed. De jongeman had vijf halve liters bier gedronken en zijn meisje naar huis gebracht. Uitspraak op 5 novem ber. Een auto kan nog zo comfortabel zijn, nooit comfortabel genoeg voor mensen met lange benen Dat ondervonden prins Bernhard en prins Claus ook, toen ze gisteren in de RAI te Amsterdam aankwamen voor het IATA-congres. Kennelijk stijf van de rit strekten ze even de benen. Manhuis uitroken DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid drs. J. van den Doel heeft minister Bakker van ver keer en waterstaat vragen gesteld over het optreden van Rijkswater staat tegen de heer H. Peters te Beekbergen. Is er sprake van een wraakoefening? En acht de minister het geoorloofd de heer Peters uit zijn huis „te roken"?, wil het Kamerlid weten. Rijkswaterstaat zou op alle moge lijke manieren proberen de heer Peters uit zijn huis te krijgen dat op het tracé van rijksweg 50 ligt. Als een van de leiders van de protest actie tegen de aanleg van deze weg, heeft de heer Peters zich altijd tegen Rijkswaterstaat verzet. Dat kwam hem op een vernielde tuin, twee brandstapels voor de deuren (ken nelijk om hem „uit te roken") en een dwangbevel te staan. De heer Van den Doel wil weten waarom. BRUSSEL De Britse minister van defensie, Denis Healey, heeft gisteren gewaarschuwd dat als het tot troepenterugtrekking op grote schaal uit West-Europa komt, de NAVO in geval van een grote Russische aanval automatisch gebruik zal moeten maken van kern wapens. Dit, aldus Healey gisteren op de conferentie van NAVO-parlemen- tariërs in Brussel, zou een terugkeer betekenen tot de „schrikdraad theorie", waarvan de Verdragsorgauisatie al lang afstand probeert te nemen. Hcaley's waarschuwing was ge baseerd op dc steeds vaker opduiken de berichten dat de VS een aanzien lijk deel van hun troepenmacht uit West Europa gaan terugtrekken. Zo hadden senator Edward Kenne dy en andere Amerikaanse Con gresleden al eerder op de dag op de mogelijkheid van terugtrekking van militaire onderdelen gewezen. Ken nedy had gezegd dat dit onvermijde lijk zou zijn als de Europese NA- VO-landen niet een groter deel van de Atlantische defensielast op hun schouders zouden nemen. De Britse minister zei, dat het be leid van de NAVO in West-Europa erop gericht moet zijn Rusland van een conventionele oorlog te weerhou den. Dit is alleen mogelijk wanneer de NAVO over genoeg kernwapens beschikt. Het nucleaire potentieel moet echter niet dusdanig hoog zijn dat het rampzalige gevolgen kan hebben voor de wereld. Herverdeling Volgens Healey was het onvermij delijk dat een herverdeling van de economische lasten van de NAVO- defensie tussen de VS en de andere landen moet plaatshebben. Hij merk te daarbij op dat hier niet al te lang mee gewacht moet worden. Het is politiek gezien onrealistisch te veronderstellen dat de Europese NAVO-landen nog meer geld aan hun defensie zullen gaan uitgeven. De enige mogelijkheid is grotere sa menwerking op het gebied van mili taire behoeften, zodat besparingen kunnen worden verkregen. Aanbevelingen Tijdens het politieke- en militaire debat in de assemblee zijn verder de volgende aanbevelingen gedaan: oprichting van een volledige geïn tegreerde Europese divisie, die hoogst bewegelijk moet zijn en onder ver antwoordelijkheid moet staan van de geallieerde opperbevelhebber in Eu ropa; instelling van een Europees voor- zieningsburcau voor wapens, dat belast moet worden met het bepalen van de Europese strategische behoef ten; met een zelfstandig budget en verreikende bevoegdheden naar het model van de vroegere Hoge Autori teit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal; een onderzoek of er een vorm van contact mogelijk is tussen parlemen tariërs uit de westelijke landen en landen van de parlementen van de Oosteuropese landen. Vergadering IAT A AMSTERDAM De twee jonge Oostduitsers, die zondag een Hjoesjln vliegtuig van de Poolse luchtvaart maatschappij dwongen naar West-Ber- lön uit te wijken, hebben gisteren op de IAT A-vergadcrlng in Amsterdam aanleiding gegeven tot een discussie over de vraag of het juist is vliegtuig- kapers onder alle omstandigheden té- rng te sturen naar hun land van her komst om daar te worden gestraft. Directeur-generaal Hammarskjöld van de IATA vond het juist dat vlieg tuigkapers politiek asiel wordt ver leend in het land waar zij terecht komen. Evenzeer wilde hij ze echter op criminele gronden straffen, omdat zij het leven van andere inzittenden van het toestel in gevaar hebben ge bracht. „Er zijn nu ongeveer 100 gevallen van vliegtuigkapers achter de rug en nog geen enkele heeft tot een cata strofe geleid. Het risico van een onge luk wordt echter iedere keer groteh Bedenk dat luchtpiraten zelf zenuw achtig met hun wapens in de cockpit staan en dat zij daarmee ook de be manning uiterst gespannen maken. Qp een kwade dag komt het ongeluk. Het kan ons allemaal overkomen", aldus de heer Hammarskjöld. BONN In West-Duitsland wordt algemeen verwacht dat de nieuwe SPD/FDP regering het komende weekeinde een revaluatie van de mark zal bekendmaken. Met hoeveel procent de mark opgewaardeerd zal worden is niet bekend, maar volgens dr. Heinrich Irmler, commissaris van de Bundesbank, zou de koerswaarde met 8 procent worden verhoogd. „Acht procent lijkt me niet te ver gaan. Integendeel, het zou wel eëns noodzakelijk kunnen zijn", zei dr. Irmler in een interview met Der Spiegel. Ook prof. Karl Schiller, die in het nieuwe kabinet ook minister van economische zaken zal zijn, houdt het volgens Der Spiegel op acht procent. Dr. Irmler zegt in het vraaggesprek dat een revaluatie met acht procent zal bijdragen tot het in de hand hou den van de prijzen in West-Duitsland, die op het ogenblik de neiging vertonen sneller te stijgeii Prof. Schiller en Bun desbank-president dr. Blessing hetr- ben zich enige tijd geleden uitgespro ken voor een revaluatie van 6,25 pro cent Een werkgroep van het West duitse instituut voor economisch on derzoek meent dat 7,5 procent het meest verantwoord is. Het betwijfelt echter of de stijging' van de prijzen door een revaluatie, tot staan kan worden gebracht. Het verwacht dat de lonen en salarissen tegen het einde van het jaar twaalf procent hoger zullen liggen dan eind vorig jaar en dat de winkelprijzen in de tweede helft van 1970 2,5 procent hoger zullen zijn dan op dit ogenblik. PARIJS De Franse regering heeft ruim negentien miljoen guldeft uitgetrokken voor de vervaardiging van een spionage vliegtuig, dat radi ostations moet afluisteren en storen. Dit blijkt uit de Franse defensiebe groting die gisteren is gepubliceerd. Brieven stapelen zich op ROME De groeiende arbeids onrust in Italië bereikt deze week het hoogtepunt met een golf van stakingen by de open bare diensten. Wellicht zullen in totaal vier en een half miljoen arbeiders het werk neerleggen. Gisteren gingen de Italiaanse postbe ambten voor vier dagen in staking. Ongeveer dertig miljoen brieven en MOSKOU Een sterke Tsjechoslo- waakse delegatie onder leiding van partijleider dr. Gustav Husak is gis teren in Moskou aangekomen voor po litieke en economische besprekingen met de Russische leiders. De delegatie werd door de Russen uitbundig begroet. De besprekingen zullen volgens goed- ingelichte Oosteuropese kringen, moe ten resulteren in de ondertekening van een document, waarbij de leiders uit Praag hun goedkeuring zullen geven aan de invasie door de Warschau-pact landen in augustus vorig jaar. De Russische leiders zullen op hun beurt meer hulp toezeggen voor een herstel van de moeilijke economische toestand in Tsjecho-Slowakije. Maar het is niet zeker of Husak een lening van 1800 miljoen kan loskrijgen. De regering van Dubcek is het indertijd j ook niet gelukt een dergelijke lening t te sluiten. Positief In ieder geval zijn de recente zui- j veringen van anti-Russische elementen in Tsjecho-Slowakije in Moskou in goede aarde gevallen. President Pod- gorny sprak van de „grote, positieve verandering die zich de afgelopen maanden in het politieke leven van - o— - de partij en het land heeft voltrok- 1 Den Bosch heeft de 31-jarige 'J. E. zonder vaste woon- of verblijfplaats, wegens moord op de 62-jarige we duwe C. Gijsbers- Ploegmakers in berghem op 11 september 1967, ver oordeeld tot acht jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de rege ring. Op 6 oktober eiste de advocaat- generaal bevestiging van het vonnis van de rechtbank in den Bosch, die E. had veroordeeld tot tien jaar jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling. Groeiende vrije Het is weer koek en ei tussen Rus land en eens rebellerend Tsjechoslo- wakije. President Svoboda is gisteren voor een vriendschappelijk bezoek in Moskou gearriveerd, waar hij op het vliegveld op traditionele wijze werd verwelkomd door partijleider Breznjef. Op de achtergrond premier Kosigin. DEN BOSCH Het gerechtshof in (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dc Nederlandse huisvrouw heeft gemiddeld zestig werkuren per week tegen de mensen in andere beroepen' gemiddeld 45 uur. De groei van de vrije tijd zet gestadig door: in 1955 was de werkweek gemiddeld 49 uren, in 1965 46 en in het verschiet komt 40 uren. Aldus drs. S. de Leve, discussielei der van de vandaag in De Doelen wijl de woningen zelf te klein en te gehorig zijn. Over de recreatiemogelijkheden in Nederland constateerde de heer De Leve dat in 1968 twaalf procent van de gasten in Den Haag niet tevreden was over hotelkamers en service. ZEELAND Drs. H. H. Vogel van de planologi sche dienst van Zeeland besprak de mogelijkheden dié zijn provincie biedt In het bijzonder besprak hij de ont wikkeling van het Veerse Meer en de toekomstige groei van dit recrea tiegebied voor de watersport. VERVOER Drs. C. P. van Strien sprak over gehouden recreatie-marktonderzoek- I het vervoer,' dat hit zag gesplitst in HtltT nnrltil Kiirnamoprtar \XT TkAmn. ken„Er openden zich nu „nieuwe horizonnen" voor samenwerking tus sen de twee landen." President Swoboda. die ook deel uitmaakt van de delegatie, zei dat i „anti-socialistische en rechtse krach- ten een lange periode van verdeeld- i heid teweeg hadden gebracht in de samenleving en de partij". De zitting van het Tsjechoslowaakse centrale par- l tij-comité in april (waarop Dubock als partijleider door Husak werd vervan gen) had echter een „keerpunt" ge bracht Dc delegatie zal negen dagen in Moskou feUjvsn. 1 dag. nadat burgemeester W. Thomas sen haar had geopend. De heer De Leve constateerde ech ter ook, dat wij in de praktijk van die kortere werkdag weinig plezier zullen hebben, omdat de reistijden naar het werk langer worden. Alleen de langere vakantie heeft duidelijk gevolgen. Het Westeuropese gezin, stelde hij. kan in de komende vijftien jaar reke nen op zeslig procent reële welvaarts vergroting. En Nederland loopt niet vooraan in de rij van welvarende landen. Onze huisvesting bied) weinig gele genheid tot recreatie thuis: er is in onze woonomgeving te weinig ruim- „mustvervoer" en „lustvervoer" dus noodzakelijk vervoer en vervoer voor of naar ontspanning. Hij poneerde dat „lustvervoer" geen roofbouw mag plegen op het ..mustvervoer" dat een volle prijs be taalt: een treintoegangsbiljet met daarin opgenomen allerlei attracties en gereduceerde entreepriizen dient I in zijn totaal altijd duurder te zijn dan normaal reisvervoer. Wie die re- j gel overtreedt, steelt uit eigen zak. De heer A. A. van der Sande be lichtte een zeer speciaal aspect: dat van de vrijetijdskleding, waaraan een steeds belangrijker deel van het i te, te veel stank en te veel lawaai, ter- 1 inkomen wordt besteed. 230.000 pakketten liggen nog op de postkantoren als gevolg van een twee daagse staking van de postbeambten vorige week. Een bestelling op zater dag was niet voldoende om de ach terstand in te halen. Enkele firma's bezorgen zelf hun brieven en privébestelorganisaties die een geweldige bloei doormaken als gevolg van de grote vertragingen bij de Italiaanse posterijen werken op volle toeren. De Italiaanse bevol king is verzocht deze week geen brie ven te posten. Sluiting Morgen en donderdag zal het gehe le PTT-personeel op alle postkanto ren in staking gaan. Verwacht wordt dat de postkantoren moeten sluiten en de telegraafdiensten moeten sta ken. Een staking bij de telefoon diensten lijkt te zijn afgewend nadat gisteren twee van de drie voor naamste vakbonden hun leden oprie pen het werk niet neer te leggen. Vrijdag worden enorme moeilijk heden verwacht vanwege een natio nale staking bij de spoorwegen, die samenvalt met ccn staking bij de bus- en tramdiensten. Het zou van de vandaag gehouden onderhandeling tussen de vakbonden en het ministe rie van vervoer afhangen of deze sta king zal doorgaan. Het hoger perso neel van de Italiaanse spoorwegen zal eveneens het werk neerleggen als dc eisen van het lager personeel niet worden ingewilligd. Kranten Gisteren werd bekend dat ook de typografen donderdag het werk 24 uur zullen neerleggen. Dit betekent dat op die dag in Italië geen kranten zullen verschijnen. Meer ongemak wordt venvacht van een dreigende staking bij het personeel van de overheidsdiensten uit protest tegen de ondoelmatigheid van de organisa tie voor sociale verzekering. De arbeiders bij de sigaretten- en zoutindustrieën begonnen gisteren een wisselstaking omdat de regering zich nietheeft gehouden aan in in juli gesloten overeenkomst inzake loonsverhoging. Tenslotte hébben ook de plattelandsdoktoren aangekondigd een nationale staking te zullen hou- 1 den. Zij eisen een vrije dag per week, jaarlijkse vakantie, vastgestel- j de spreekuren en voldoende honore- ring.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7