DE JASJES GINGEN UIT VU-studenteii gaan zelf collectief proces voeren Hoed voor elk hoofd Politiek vuurwerk in Dronten II ij zijn tenminste concreet Achttien in Dronten op de proef Ontslag derde wethouder in Gorkum (G)een PAK van het hart Niet op zaterdag Loodsen willen hoger salaris 5 DINSDAG 21 OKTOBER 1969 In Dronten heeft het politieke vuurwerk luid geknetterd. Zo ontstond er een ongekende verkie zingsbijeenkomst met een felheid, waarover onze ouders en grootouders met heimwee plegen te spreken. Voor het komende verkiezingsjaar belooft dat wat, wanneer de CHU, KVP en ARP een ak koord hebben gesloten en zij eventueel een PAK tegenover zich vinden. Van onze parlementsredactie) DRONTEN In het afgeladen ervormde kerkelijk centrum an Dronten hpeft het politieke uurwerk gisteravond luid ge- netterd. In verband met de ver- iezing van een adviesraad in Ironten en een college van ivies in Lelystad, waren de actieleiders in de Tweede Ka- er die samenwerken in de jroep van Achttien, drs. W. K. N. ïhmelzer van de KVP, mr. B. Biesheuvel van de ARP en heer J. Th. Mellema van de HU naar het nieuwe land ge- omen. De grote christelijke drie speelden hoofdrol op de verkiezingsverga- tring an de „Combinatie Christe- jke Partijen". Maar de rol van vdA-fractieleider drs. Den Uyl mag ik genoemd worden om niet te ver ten de vertegenwoordigers van de en D'66. Zo onstond er een ongekende ver- iezingsbijeenkomst met een felheid, aarover onze ouders en grootouders iet heimwee plegen te spreken. Voor et komende verkiezingsjaar belooft it wat, wanneer de CHU, KVP en RP een akkoord hebben gesloten en j eventueel een PAK (progressief tkoord) tegenover zich vinden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Morgen gaan dus 7000 inwoners van Oostelijk Flevoland naar de stembus voor de samenstelling van de advies raad voor de aanstaande ge meente Dronten. Maar ook, en politieke waarnemers vinden dat het belangrijkste, om een oordeel uit te spreken over de huidige partijformatie 'n den lande. In Dronten is de keus voor de kiezers namelijk eenvoudig. Men j. kan in hoofdzaak kiezen tussen twee grote politieke concentra ties: een christelijke en een „pro- 0 ;ressieve". Slaagt de Combinatie Christe- t ijke Partijen (ARP, CHU en (VP) in Dronten erin een groot lantal van de vijftien zetels in de wacht te slepen, dan is er, wat de landelijke Achttien betreft, Mgeen vuiltje aan de lucht. Maar „wat als de kiezers anders be llissen? ei Gevolgen )0j Wat als de kiezers in Lelystad, Pwaar nog geen adviesraad doch en commissie van advies moet vorden gekozen, de christelijke lombinatie afwijzen? Heeft dat o rote gevolgen voor de landelijke tchttien? Zoals de zaken nu liggen, k' lachten we van wel. In Lelystad leeft de KVP zich duidelijk ge listancieerd van de christelijke 0B ombinatie en komt zij met een rti Igen lijst uit. Stel, dat men in t >ronten geen groot resultaat ie oekt en verhoudingsgewijs in 5" elystad wel, betekent dat dan een afwijzing van de Achttien? Duidelijk De protestantse partners zullen mi an gauwer geneigd zijn het en- ïousiasme van hun katholieke artner te temperen. En dat zal g oor de verkiezingen van de Pro- g( inciale Staten, volgend jaar, nog uidelijker worden. Itt Want ook dan zullen er pro- ■jj, incies zijn waar men van samen- ;o< erking met de KVP niets wil eten. En als de protestantse artijen in die provincies stabiel j ijven of winst boeken, terwijl t I de overige provincies de com- inatie met de KVP minder suc- zal hebben, betekent dat wel nP einde van de Achttien. sjt Wat hebben ARP en CHU er- in. als de KVP op alle fronten 1(j uidelijk aan de verliezende kant n Niets! Het is dan ook niet ïmogelijk. dat er in 1971 geen ge tie christelijke partijen maar ;n vee gaan samenwerken, ARP en ie Hu )a te Geen VVD Dat heeft twee voordelen: men s '1 meer „zwevende" protestantse B ezers aantrekken en dat be kent winst. Bovendien zal de abinetsformatie na die verkie- ngen makkelijker worden. Doet to) i KVP mee aan een christelijke en imbinatie, dan is de VVD de ;c. 'ige mogelijke partner. En hoe lC1 ilt dat te rijmen de uitspraken !I1 'n Anti-revolutionairen, dat de 'B1 pporten van de Achttien alleen aar uit te voeren zijrj met de fdA en/of D'66, maar beslist niet et de VVD? Intussen zien dc PAK-leden in 1 i noldcr het „gedoe" meelij- ckkend aan. „Een stelletje "dcrlingen". zegt dc lijstaan- oerder. „Dc kiezers hebben meer n een duidelijk program, zoals If azc progressieve concentratie 'e hun biedt, in plaats van het mj 'duidelijk beginsel Evangelie." T En daarom rekenen de pro- :hl 'essievcn op een grote over- I' Inning. Dat die samenwerking tussen de drie christelijke partijen zo goed als zeker doorgaat, werd duidelijk in deze met veel applaus en boe-geroep onderbroken vergadering. Elkaar gevonden Drs. Schmelzer zei: Wij hebben op de wezenlijke punten van welvaart, welzijn, economische macht etc. el kaar gevonden. Dacht u. dat met dit wezenlijk programma een van de partners zich nog zal terugtrekken. Dan moet er wel iets bijzonders ge beuren. Mr. Biesheuvel voegde hier aan toe: Wij zijn het eens geworden over het uitgangspunt, over het pro gramma en over de uitvoering ervan. Alle tekenen wijzen erop, dat wij samen de verkiezingen in gaan. „Wij zijn tenminste concreet. Maar het PAK heeft nog niets gedaan. „Trouwens", zo had de heer Mellema eerder op de avond opgemerkt, „wat is het PAK eigenlijk? Het PAK is gebonden aan de keuze van de perso nen. Maar men staat geheel los van de partij. Met De Achttien ligt dat i geheel anders. Pragmatiek zonder meer leidt tot grote bloedarmoede. De samenwerking tussen de christelijke partijen is niet meer te gen te houden, vervolgde de heer Mellema. We kunnen de klok niet terugdraaien. De vereenvoudiging van het politiek patroon is hard no dig. „Christelijke partijen die geschei den optrekken", vulde mr. Biesheuvel aan, „kunnen niet geloofwaardig zijn." Het waren deze en andere op merkingen, die aan de bewoners van het nieuwe land een luid applaus ontlokten. Maar de oppositie van het PAK weerde zich ook geducht en liet zich horen in de geest van: Mijn naam is Hans de Lange. Ik heb de christelijk geïnspireerde visie op de samenle ving. Maar ik geloof dat het een loze kreet is. Hoe lang denkt meneer Biesheuvel erover om weer samen met de PvdA te gaan. Jasje uit Evan salie „Wij doen aan partijvorming op grondslag van het Evangelie," zei de heer Mellema. Of een opmerking van een ex- ARP'er; „Wat hebben we aan die mooie programma's als ze toch niet worden uitgevoerd?" Op dat ogenblik ging in de bloedheet geworden zaal het jasje van mr. Biesheuvel uit, gevolgd door dat van de heer Mellema. Even later stond drs. Den Uyl ach ter in de zaal, ook al in overhemd, de drie op het podium uit te dagen en nu maar eens daden te noemen. Drs. Schmelzer toverde een groot aantal indrukwekkende cijfers tevoorschijn en de oppositie zweeg. Maar toen kwam de vraag met wie de drie dan de verkiezingen in wil den gaan. Drs. Den Uyl hield aan: ..Wij willen niet samen met de KVP. Dus u bent aangewezen op de VVD." .Zaken does' Deze redenering werd niet gevolgd. Mellema: „Wij zijn niet zo. dat we al op de voorhand een partij afwijzen." Biesheuvel: „Wij hebben straks ons kernprogramma. Het woord is aan de andere partijen. Laat ze maar komen. Wij willen zaken doen." Schmelzer weer: „Het zal niet lukken een bres te schieten in onze samenwerking. Tenslotte nam nog een bewogen PPR'er drs. J. M. Aarden de micro foon ter hand om Biesheuvel te beke ren en te vragen eens een paar scho ten midscheeps te plaatsen. Het debat ging uit met een getuige nis van een jeugdleider. Ja. en dan waren er nog de eigen problemen van Oostelijk Flevoland. Daarover is ook gepraat En de politici uit Den Haag werden er met hun neus op (de autoruit) gedrukt toen ze via de on verlichte kruispunten veilig uit de mistige polder probeerden te komen. GORKUM Bij de elf raadsleden die vorige week in Gorkum hun ontslag indienden, heeft zich nu ook wethouder M. Oostlander gevoegd. Deze maakte als a.r. vertegenwoor diger deel uit van de protestants - christelijke fractie. Hij beheerde de portefeuilles bedrijven en personeels zaken. De heer Oostlander voert voor zijn ontslag overigens andere motieven aan dan de elf. Hij gaat niet weg uit protest tegen het optreden van burge meester Van Rappard, „ondanks het j feit dat ik. die de burgemeester al dertig jaar ken, wel stof daartoe zou kunnen aandragen", aldus de wethou der in zijn ontslagbrief. „Deze week ben ik echter tot de overtuiging ge komen, dat velen die mij hebben ge kozen. in wezen niet meer achter mij staan". „Dit weegt voor mij erg zwaar". De wethouder voert voor de motivie- ring van zijn besluit verder aan dat hij het moe is geworden nog verder te werken „in de nare sfeer waarvan ik volledig erken dat deze er is in i het college". Het college van B. en W. bestaat thans nog slechts uit de burgemees ter en wethouder A. C. Tuinenburg (soc.). Bovendien zijn er nog zes raads- I leden over: 2 PvdA, l WD, 2 CH en 1 SGP. ENSCHEDE Een jongeman heeft gistermiddag met drie meisjes van vijf tot acht jaar oneerbare han delingen gepleegd en twee meisjes aan schrikdraad vastgebonden. De kinderen waren aan het eikels zoe ken in een weide aan de oostkant van Enschede. Een ander meisje waarschuwde haar moeder, die met andere huismoeders op onderzoek uit ging. Zij troffen de kinderen huilend aan. De jongeman was verdwenen. Hij zou ook hebben gedreigd de kinderen in een door hem aangesto ken vuurtje te gooien. De politie heeft nog geen spoor van de jonge man. Naast justitieel schijnproces (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Nu de Am sterdamse officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, heeft laten weten niet in te gaan op het ver zoek van de VU-bezetters hun zaak collectief te behandelen ze zullen individueel worden berecht zijn de studenten van plan een wat zij noemen „echt proces" te voeren naast het „schijnproces" van de justiële autoriteiten. In dit „echte proces", dat begin november gehouden zal worden, Mr. Biesheuvel: Hovaardig niet te willen samenwerken (Van i parlementsredaklic) DRONTEN Tijdens de verkie zingsbijeenkomst in Dronten heeft mr. B. W. Biesheuvel een beroep ge daan op de kiezers uit a.r.-kring, die niet op de Combinatie van de christelijke partijen willen stemmen en tegen de samenwerking zijn met de rooms-katholieken. „Vergeet niet", vervolgde hij. „dat de ARP van ouds interkerkelijk is. Je stemt een partij toch niet om een bepaalde kerk." Mr. Biesheuvel vervolgde: „Het is hovaardig .wanneer men meent niet met andere christenen in de politiek te willen samenwerken." Deze woorden kwamen wat moei lijk over, omdat ze veel interrupties uitlokten. Er was een misverstand of de PAK-radicalen trokken zich deze uitlating persoonlijk aan. De verontruste a.r.-kiezers zullen waarschijnlijk stemmen op ir. A. Ka- dijk van de Gereformeerde concen tratie. Maar in Oostelijk Flevoland gelooft men, dat deze stemmen verloren gaan. omdat de Gereformeerde con centratie en het GPV het niet eens zijn geworden en afzonderlijke lijsten hebben. Op het GPV stemt evenwel een deel van de leden van de vrijge- maakte kerk. De scheuring heeft ook politieke betekenis: een aantal stem- I men gaat naar de Gereformeerde I concentratie. „Als het in de kerk stuk is, is het j overal stuk", zei de heer J. v.d. Jagt I uit Arnhem op een verkiezingsvenga- dering van het GPV. In Dronten is gisteren politieke strijd geleverd; morgen worden in Oost- Flevoland verkiezingen gehouden en de twee grote groeperingen in de poli tieke arena zullen daar hun gelederen „toetsen". In een bijeenkomst van de Combinatie christelijke partijen(KVP, AR, CHU) waren de drie Kamer fractieleiders aanwezig en als gasten de voormannen van de partijen die in Dronten het Akkoord vormen. Boven Mellema (CHU), Biesheuvel (AR) en Schmelzer (KVP), onder de „top" van de PvdA. met PAK-rozetten op de revers, van links naar rechts Den Uyl, Van der Louw en Vondeling. Het applaus geldt het binnenkomen in de zaal van de confessionele Drie. Klaasesz martelaar van Gorkum NOORDWIJKERHOUT Het was de bedoeling, dat de commis saris van de Koningin, mr. J. Klaasesz, zijn visie op de relatie kerk en wereld zou geven, naast die van drs. Van den Ende, maar die visie bleek er niet te zijn. Mr. Klaasesz noemde zichzelf de „martelaar van Gorkum". De affaire van ridder Van Rappard en de Gorkumse gemeenteraad had hem de hele week bezig ge houden, zodat hij geen gelegen heid had gevonden zich echt te prepareren. Hij drong aan op deelname in democratische organen als Ka mer, Staten, gemeenteraad en partijen. Alles wat ik zaterdag in de Haag se hof mocht plukken, het was niet de brief waar ik om zat te springen. Toch was mij. met de hand op het hart. verzekerd dat men die in Leiden des middags om vijf uur op de post had gedaan. Maandagochtend was het eerste werk de verzender nog eens op te bellen en hem weer de hand op het hart te laten leggen, mij verzeke rend dat het heus zo en op dat uur was gebeurd. Dan maar 0017 gebeld. Dat is de Antwoordman van de P.T.T. Een on zichtbare. zeer vriendelijke, meneer geeft daar uitsluitsel bij elke moei lijke zaak, die ons, P.T.T.-klanten, maar kan betreffen. Zit de fout bij de P.T.T., dan wordt dat ijlings opgespoord en rechtgebreid. Maar dit keer zaten de afzender van de betreffende brief en ik in het hoekje van het ongelijk. Ons rekensommetje over de tijd. die een brief nodig heeft om van Leiden naar Den Haag te komen was volko men juist. De daverende fout. die de afzender gemaakt had, was.... de brief goed te frankeren en er een postzegel van veertig cent op te plakken, daar het epistel boven de twintig gram woog. Met die veertigcents postzegel was de brief gepromoveerd tot een briefpakje. En... briefpakjes worden des zater dags niet bezorgd. Daarbij geteld, dat des maandags de ochtendpost pas tegen twaalven besteld wordt, houdt dat in dat een brief boven de twintig gram van Leiden naar Den Haag drie dagen onderweg is. En een brief van Rot terdam, Amsterdam of waar ook vandaan of. omgekeerd, waarheen ook. net zo. Tenzij men er een gulden extra op plakt en er het magische woord Ex presse op gezet wordt. Wel heb ik het idee. dat de P.T.T. met die gulden niet de kosten van de extra bestelling kan dekken, want de besteller moet zijn uurloon plus sociale lasten toch keurig uitbe taald krijgen. Wat het uitsorteren van brieven met een postzegel van meer dan een kwartje kost, is voor mij een mys terie. De beste methode om alle narig heid te vermijden lijkt me echter om in plaats van één brief van veer tig cent er twee van een kwartje van te maken. Op die manier komt de P.T.T. aan zijn trekken en de brieven zaterdagsochtends in de bus. Het enige gevaar is, dat dan de brievenvloed op zaterdag de P.T.T. te machtig wordt en er helemaal geen hestelling meer komt Laatste vraag: Wordt het leven dan ingewikkelder of eenvoudiger? willen de studenten volledig ver antwoording af kunnen leggen van hetgeen hem er collectief toe heeft gedreven destijds een symbolische bezetting van het VU-provisorium gedurende 24 uur te proclameren, een zaak, waartoe tevoren in een universiteitsvergadering bij meer derheid van stemmen was besloten. Het afwijzende antwoord van mr. Hartsuiker kwalificeren de studen ten in een gisteren aan het parket geric'hte brief als volstrekt onbe vredigend en voorbijgaande aan alle fundamentele bezwaren die in eerdere correspondentie naar voren zijn gebracht. De studenten zijn namelijk van mening dat een beoordeling van de bezetting alleen mogelijk is op grond van de politieke achtergron den, de feitelijke situatie alsmede de motieven en ideeën welke tot die bezetting hebben geleid. Hun overtuiging is, dat zo'n be oordeling of veroordeling niet mo gelijk is in een individueel proces, waarin „door de machtspositie van de rechter slechts eenrichtingsver keer van argumenten plaatsvindt". Ten slotte bestempelen ze de bezet ting als een politieke daad, waar van het collectieve karakter essen tieel was, d.w.z. dat deze politieke daad gepleegd is door een groep welke meer was dan een optelsom van individuen. In de brief van gisteren delen de studenten tenslotte mee, dat er ver klaringen van het merendeel der VU-bezetters zijn bijgesloten, waar in deze eerder tegenover de justi tie afgelegde individuele verklarin gen over het gebeurde terugnemen. Dit, om de wil tot collectief optre den van destijds te benadrukken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse rijksloodsen vinden da-t zij ten op- j zichte van hun Europese collega's te I weinig verdienen. De Vereniging "De Nederlandse Loods", waarbij 570 van I de 640 loodsen zijn aangesloten, heeft een salarisrapport opgesteld dat giste- ren is overhandigd aan staatssecreta- I ris A. ven Es van marine. Gezien de resultaten die bereikt zijn bij de Rijksluchtvaartdienst met betrekking tot de verkeersleiders, hebben de loodsen goede hoop dat ook hun eisen binnen zes maanden zullen worden verwezenlijkt. Mocht dit echter anders uitvallen, dan zal het bestuur van de vereniging zich beraden op bijvoorbeeld een lang- zaamaan-aktie. Ter vergelijking: een Belgische loods, die dezelfde schepen op hetzelf de vaarwater loodst (Schelde), ver dient 40 procent meer dan zijn Neder- i landse collega. Het gemiddelde in- komen per maand over de gehele j loopbaan van een Nederlandse loods bedraagt 1593 gulden, dat van een Europese loods 2282 gulden. Het salarisrapport geeft behalve een vergelijking, met de salarissen van Europese loodsen tevens een op somming van de elementen van de verzwaring van de taak van de lood sen sinds een laatste salarisherziening in 1963 (toen met een verhoging van 15 procent de achterstand onvoldoen de werd ingehaald). (Van onze moderedactrice) DEN HAAG/AMSTERDAM Wat in Den Haag op de najaarsshow van Meddens al gemeengoed werd is gisteren in het Amsterdamse Hilton- hotel door hoedenverkopend Neder land met gejuich ontvangen. Een nieuwtje, dat man en vrouw van een zorg verlost: het zoeken van de hoed, die op de millimeter past. Normaal zijn er acht standaard- maten voor een hoed, namelijk van 54 tot 62. Wie een tussenmaat heeft moest tot nu toe wat goochelen met een ingehaald voerinkje voor de dames en de heren stopten een kurkbandje of desnoods een reep papier onder de binnenrand. De Britse hoedenmakers hebben nu de oplossing gevonden: tussen bol en rand is een ingenieus bandje „in gebouwd", dat door een miniatuur stukje kleef band sluit en dus versteld kan worden. Maten Hierdoor zijn de maten beperkt tot small, medium en large, oftewel voor een kleine maat, een gewone maat, of een grote maat. Man en vrouw kunnen elkaar nu met een hoed verrassen. Weliswaar heet de hoed Mr. Carefree (meneer Zor geloos), maar juist dit seizoen is de herenhoed in de mode voor de dames. Wie wil kan de hoed zo uit een standaard pikken. Het model doet er niet toe, want bol en rand zijn van soepel haarvilt en in elke vorm vouwbaar. Rand omhoog of omlaag, glad of gegolfd; de bol geknepen of rond of desgewenst als een helm. Die soepelheid houdt ook in. dat men de hoed opgevouwen in de zak kan steken. Een echte familiehoed, die pa, ma, zoon en dochter allemaal in eigen stijl kunnen dragen. Hoewel het voor dé lieve vrede waarschijn lijk verstandiger is dat elk zijn eigen exemplaar bezit. Voor pa en voor zoon

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5