Bijbelverspreiding begint Afrikaanse zaak te worden EXPORTJENEVfcR Verwijten missen elke grond Ik kom er niet meer uit, graag jullie advies DS. BOERMAANGST VIERT HOOGTIJ Zuid-Holland mist noi stadse levenskunst Pro Rege w] miljoen pe jaar meer Een woord voor vandaag Bedford in ons land Vereenvoudigde taal Regionalisatie succes Afwijzen Loonwet ondemocratisch? Hoogleraren: amnestie Bisschoppen willen decentralisatie BEROEPINGSWERK Puzzelhoek 55 55 EXTRA FLES DINSDAG 21 OKTOBER 1965 Telkens weer in het laatste hoek van het Oude Testament, Maleachi, wordt een aanklacht van de profeet beantwoord met een sarcastische vraag. Ik heb u lief gehad, zegt God in de eerste perikoop en de vraag van het volk luidt: „Waarin hebt Gij ons uw liefde betoond?" In de tweede perikoop wordt ge zegd, dat de mensen God niet hebben geacht. En de vraag luidt: „Waarmee verachten wij uw naam?" Het zijn de priesters die aangesproken werden in die tweede perikoop die begint bij Maleachi 1 6. Dat zijn mensen die uit het volk geheiligd zijn om God namens het volk te dienen. Van hen wordt verwacht, dat ze extra vroom zijn. Van hen wordt verwacht, dat zij God extra goed kennen. Zo laat de profeet in zijn boek zien, hoe ver het ongeloof al is doorgevreten. Want hoe zal het gewone volk kunnen geloven, als de godsdienstige leiders God vergeten? Hoe zal het gewone volk leren bidden, als de priesters het gebed verzaken? Hoe zal het gewone volk de bijbel leren verstaan als de priesters Gods boek niet lezen? En toch is dit niet iets ongewoons. Steeds weer begint in de ge schiedenis de geloofsafval bij de geestelijke leiders. Het waren de geestelijke leidslieden die Christus ter dood veroordeelden. Het waren de priesters van de middeleeuwen die de eenvoudige gelovigen lieten martelen. De zwakke plek van iedere kerk is altijd weer de leiding. Wie het dichtst bij God moet leven, is ge neigd Hem het eerst te verlaten. Zo waarschuwt Maleachi ons. We lezen vandaag: Spreuken 20 1-14. komt! -f: zet maar plus achter skoda (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Frank J. Bedford, adviseur voor Afrika van de Verenigde Bijbelgenootschappen, bracht vorige week de nieuwste vertaal-statistiek naar Nederland. Vertalers zijn bezig om de bjjbel in 212 Afrikaanse talen over te zetten. In de meeste gevallen gaat het om geheel nieuwe vertalingen, in sommige om een revisie van oude vertalingen die door de tijd zijn achterhaald of uiteindelijk niet voldoen aan de taalkundige eisen die er aan gesteld mogen worden. Er zijn reeds vertalingen in 411 talen. Bedford kwam naar Nederland op uitnodiging van de secretaris - ge neraal van het Nederlands Bijbelge nootschap, mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van SerooSkerken. iHij besprak met de Nederlandse commissie voor internationale zaken van het bijbelge nootschap actuele problemen die op Afrika betrekking hebben. Verklaring CNV: UTRECHT „Het CNV wordt de laatste tijd, met name in de kring van de katholieke vakbeweging, her- haaldelijk gedoodverfd als de dwarsligger bij het overleg over Lde nieuwe vormen van samenwer king tussen de vakcentrales. Hel CNV heeft tegen deze voorstelling van zaken ernstige bezwaren". Dit zegt het bestuur van het Op "tristhelijk Nationaal Vakverbond Jezus reactie op de uitspraken van de ve iticTzitter van de Katholieke bond vader t vervoerspersoneel, de heer A. ARjntjens, als zou het CNV het op de legblok zijn voor een nauwere TT.+ ."king. Uit ailV-bestuur zegt dat NKV G. enkele ontwerp-beleidscon- sies over mogelijke verdergaan- Pag samenwerking hebben gëformu- stteerd, bedoeld alls uitgangspunt voor Cverder overleg „Beide vakcentrales hebben er recht op, dat men eerst de resultaten afwacht en geen uit latingen dpet die het klimaat voor vruchtbaar overleg eerder schaden". Ook de voorzitter van de Pro testants christelijke bond van ver voerspersoneel, de heer J. J. Dassel, heeft zijn bevreemding uitgespro ken over de uitlatingen van zijn r.k. collega. CNV-studie over welzijnsbeleid UTRECHT Het welzijnsbeleid vraagt op het ogenblik naar het oor deel van het CNV telecht algemeen de aandacht. Welvaart en welzijn dreigen steeds meer strijdig met elkaar te wor den. niet in het laatst door de toe nemende water-, bodem- en luchtver ontreiniging door de industrie. In zijn Ontwerp visieprogram kondigde het 'CNV al een doelgericht welzijnsbeleid aan. Thans heeft dit vakverbond besloten - tot instelling van een werkgroep in tegraal welzijnsbeleid. Deze werkgroep zal aandacht besteden aan onderwer pen als maatschappelijk welzijn, volks gezondheid, onderwijs, industrialisatie, arbeidsmarktbeleid, herstructurerings gebieden en andere vraagstukken die verband houden met het welzijnsbe leid. De werkgroep zal bestaan uit de heren C. A. Bakker, drs. J. Boersma, L. C. van Dalen. M. J. Moes, P. Tjeerds- ma ing. en G. J. Vunderink. Gesprek bij CNV (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De onenigheid die er binnen de vakbeweging bestaaat over de Loonwet, is voor het CNV reden Zich nader te bezinnen op het demo cratisch optreden van maatschappe lijke organisaties. Het feit dat het NW en daarna het NKV geweigerd hebben medewerking te verlenen aan de uitvoering van de I Loonwet, is hier en daar aangemerkt als een ondemocratische houding van deze vakcentrales. Een meerderheids- heslissing in het parlement zoir door •iedereen gerespecteerd moeten wor den. Het NW stelt echter dat respecte ren nog iets anders is als medewer king verlenen aan de uitvoering van een beslissing van het parlement. Het CNV-bestuur gaat hierover een gesprek voeren met zijn wetenschap pelijke adviseurs en een aantal andere deskundigen. AMSTERDAM Vierentwintig hoog leraren uit de meeste universiteits steden hebben minister Polak en de Tweede Kamer gevraagd om amnes tie voor de bezetters van het Maag denhuis en van het Provisorium van de VU. Zij jleiten ervoor, dat de studenten die de curatorenkamer van de rijks universiteit in Utrecht hebben bezet, niet worden vervolgd. Zij vinden, dat het vervolgingsgbe- leid van het Openbar Ministerie, dat gericht is op veroordelingen, onjuist is «n verontrustende consequenties heeft. Permanent secretariaat gevraagd (Van onze kerkredactie) ROMEEen grote meerder heid van de synode-bisschoppen heeft zich uitgesproken voor een meer gedecentraliseerd bestuur van de Rooms-Katholieke Kerk en meer invloed van de bisschop pensynode. Vandaag hoorden de 146 deelnemers aan de synode in een plenaire bijeen komst de verslagen, aan van de ne gen werkgroepen, waarin zij vanaf vrij dag gesplitst waren. Verschillende groepen kwamen met meerderheids- en minderheidsrapporten. Het is de bedoeling dat alle versla gen in een algemeen slotrapport wor- NED. HERV. KERK Beroepen te Bergambacht, G. van Estrik te Genemuiden; te Hendrik Ido Ambacht. C. Baas te Nieuwerkerk aan den IJssel: te Putten (vac. T. M. Haï- tjema: b.w.i.w.), R. Dijkemeijer te Kol- lum: te Westervoort. kand. A. K. Ploe ger te Wijchen (verb. ber.). Emeritaat verleend aan M. G. Wes terhof te Nieuwerkerk in Duiveland (gez.red.). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Zwartsluis (vac. P. van der Werff), A. J. van der Wiel te Boornbergum; naar Oldeboorn, kand. J. Mak te Beverwijk, die bedankt voor Lewedorp, Paesens. Schoondijke, West- Terschelling-Midsland en voor Wit- marsum-Schraard. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Ommen, B. van Riet te Slikkerveer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Broek op Langedijk, A. van der Veer te Nieuwe Pekela. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Borssele, H. Ligtenberg te Genemuiden: te Middelharnis, D. Hakkenberg te Dordrecht. Bedankt voor Tholen, J. Karens te Nieuwerkerk (Zld.). UNIE VAN BAPTISTENGEM. Aangenomen naar Nieuw Weerdinge, kand. P. Jager te Muntendam. den samengesmolten en dat de synode dan zaterdag wordt gesloten. Vanmorgen waren de rapporten van de groepen nog maar gedeeltelijk be kend. VrU algemeen kwam de wens naar voren dat er een permanent secre tariaat van de bisschoppensynode komt, onafhankelijk van de curie. Dit secre tariaat zou dan kunnen functioneren als een permanent kanaal tussen de bisschoppenconferenties en de paus. Ook willen de bisschoppen, dat hun synode vaker bijeenkomt. De bisschop pensynode zou op den duur een nor maal orgaan moeten worden ter bepa ling van het algemene beleid van de kerk onder het gezag van de paus. Sommigen opperden dat de curie ge leidelijk omgevormd zou moeten wor den in een reeks commissies, onderge schikt aan de synode. Het schijnt dat verschillende bis schoppen in de afgelopen dagen toch nog geprobeerd hebben, in de besloten heid van de werkgroepen onderwerpen aan te snijden die niet op de agenda staan, zoals de procedure van de paus keuze, de status van de pauselijke nun tii en de priesterproblematiek. Zaterdag liet de secretaris-generaal van de synode, de Poolse bisschop Roe- bin, de voorzitters van de groepen ech ter weten dat zij zich strikt moesten houden aan de onderwerpen die kardi naal Marty van Parijs vrijdag, voor het uiteengaan in secties, op een rijtje ge zet had. Overigens bevatte Marty's leidraad (kort samengevat: de verhouding tus- 1 -tionale bisschop- „tnf (jgf. er nauwelijks tijd was voor andere zaken. In 45 talen zijn vertalers voor het eerst aan het werk gegaan. In 31 gevallen is er al wel iets vertaald, maar wordt het werk voortgezet. In 52 talen zal binnenkort een Nieuw Testament kunnen verschijnen en in 45 gevallen gaat het om de vertaling van de gehele bijbel. In tien talen wordt het Nieuwe Testament gerevi deerd en in 29 talen de gehele bijbel. FARMEN Ook nu nog dragen bijbelvertalin gen bij aan de vorming van de taal, zoals in het verleden in Duitsland de Luther-bijbel en bij ons in misschien wat mindere mate de Sta tenvertaling. Een bijbelvertaling kan zelfs dialecten samenbundelen. Het Brits en Buitenlands Bijbelge nootschap gaf vroeger een Nandi - bijbel uit en het Amerikaanse Bijbel genootschap een Nieuw Testament in het verwante Kipsigis. Dit jaar is de Kalengin-bijbel van de pers ge komen die de beide „talen" en nog drie andere dialecten vereent. Zo wordt de taal van 800.000 mensen, van wie er 180.000 lezen en schrijven kunnen, gevormd in Kenia. Nieuwe vertalingen worden de Afri kaanse kerken niet opgedrongen. Tegenwoordig wordt de machine voor het vertalen van de bijbel pas in werking gezet als de kerken ter plaatse er zelf om vragen. Ook op dat punt blijkt al iets van de toenemende Afrikanisatie. AFRIKANISATIE Frank Bedford heeft de hele ge schiedenis van de Afrikanisatie mee gemaakt. Toen hij in 1933 als zende ling-onderwijzer naar Zambia vertrok, was het zendings- en bijbel gen ootschaps werk nog een volledig blanke aangelegenheid. Als hij over enkele jaren zijn functie neerlegt, hoopt hij dat de Afrikanisatie zich in grote lijnen voltrokken heeft. Hij begon als methodistenzendeling onderwijzers op te leiden. Maar na enkele jaren had hij zich zo inge werkt dat de zending hem liever aan het werk zette in de „Copperbelt", het gebied waar koper gevonden was. In het begin van deze eeuw was dat een volkomen verlaten streek, FRANK J. BEDFORD 36 jaar in Afrika maar de mijnen trokken van heinde en ver mensen, die losgerukt werden uit hun stamverbanden. Door dat werk stond Bedford ook aan de wieg van het Afrikaanse vormingscentrum Mindolo. In 1947 keerde hij naar Engeland terug. Hij werd secretaris voor het thuisfront. Maar na een paar jaar deed de Britse secretaris - generaal, W. G. Platt een beroep op hem om voor het bijbelgenootschap in Afrika 'te gaan werken. Bedford werd secre taris voor geheel Afrika. CONFERENTIES Deze Afrika-kenner beschrijft de geschiedenis van het bijbelgenoot- schapswerk in dat continent in confe renties: Limuru in 1963, Winnoba in 1968 en binnen niet al te lange tijd een conferentie over een geheel nieuw soort vertalingen voor mensen die pas kunnen lezen. In Limuru bij Kenia viel de beslis sing dat het werk van de bijbelge nootschappen geafrikaniseerd zou worden. Het werk zou niet meer van uit Londen, New York, of Amster dam dat zich riet met Afrika was gaan bemoeien geleid worden. De Afrikaanse kerken zelf kregen een stevige vinger in de pap. Er is heel wat werk in die richting verzet. Ghana. Niaeria. Kameroen - Gabon, Malawi, Ethiopië en Malagasi hebben nu hun eigen zelfstandige bij belgenootschap. En natuurlijk is ook Zuid-Afrika geheel zelfstandig. Kongo wordt eind van dit jaar zelf standig. Het merkwaardige is dat één van de beste organisaties in Afrika, het werk in Kenia, nog niet zelfstandig is, hoewel het wel door een Afrikaan geleid wordt. Het brengt al een flink 1 2 3 4 5 6 7 8 9 2 3 4 5 6 7 8 9 Hor. 1. vogel - lengtemaat (afk.); 2. niet vergezeld - viervoetig dier; 3. akelig - ik (Lat.) - welaan; 4. vreem de munt - metaalhoudende delfstof; 5. in het jaar onzes Heren (alk. Lat.) -. aanw. voornaamw'. - slim; 6. biib, guur - aarde of grond; 7. inwendig lichaamsdeel - aantekening; 8. sterk riekende actieve zuurstof - landbouw werktuig - gem. in Gelder.; 9. veter - opstootje. Vert. 1. schoeisel - voorvoegsel; 2. reisdeken - aanw. voornaamw.; 3. aanloop - plaats in Zwitserland; 4. muzieknoot - venster - boomloot; 5. plaats in Limb. - stap; 6.-plaats in N.Brab. - munt in Nederl. (afk.); 7. radio omroep (afk.) - vreemde munt - deel van een schip; 8. bewaarder van een kerk - lied; 9. meisjesnaam - zalfspaan. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. Linge, 2. Noé, 3. agent. (Van een onzer verslaggeefsters) AMERSFOORT Ds. C. M. Boerma, gereformeerd predikant te Huizen (N-H), tevens voor zitter van de Bond van gerefor meerde jeugdverenigingen, slaakt in het blad Jong Gereformeerd de hartekreet „Ik kom er niet meer uit". Ds. Boerma „zit nu bijna weer een jaar binnen de kerk". Daarvoor heeft hij als evangelisatiepredikant in Rotterdam-Zuid vijf jaar onder niet zulke kerkelijke mensen en insti tuten verkeerd. Hij heeft in die vijf jaar veel geleerd, maar hij merkt, dat wat hij in de evangelisatie als vanzelfsprekend en als onontbeerlijk was gaan zien, met buitengewone voorzichtigheid wordt aangepakt. „Het wemelt van de leeuwen en be ren." De predikant noemt al die dingen onbelangrijk, die erop uit zijn de kerk machtig en indrukwekkend te maken, die kerkleden proberen te iso leren van niet-kerkleden, kerkje spe len met oogkleppen voor en met een wijde boog om de werirelijjke zaken van het leven zelf heen. Kwetsbaarheid Belangrijk vindt hij al die dingen waar ootmoedig wat verwacht wordt van de kracht van het evangelie zelf, waar je het afleert het te willen heb ben van je theorieën en standpunten en het leert te doen met de kwets baarheid van Jezus. „Ik geloofde niet meer in de gere formeerde kerk, zoals ik niet meer geloofde in de optelsom van een aan tal kerken waarvoor men dan het woord oecumene misbruikt. Ik ge loofde niet meer in onder-onsjes en het je druk maken over beschouwin gen over Genesis 1. zonder dat je zelf ooit Genesis echt gelezen had en er de spanning van een wereld tussen goed en kwend In senrnefd had. Ik had ontdekt dat het goed is dit Ds. Boerma soort kwesties te zien als peuleschil- len en dat de werkelijke kwesties waren: hoe in Gods Naam er nog iets van je leven en van dat van anderen terecht kon komen en of het geloof in God er nu wel of niet wat toe deed? Als die kerk dan de 'kerk van Christus is, waar blijkt dat dan uit? Toch niet uit duizend en één theorie- en maar uit de vraag of er iets merkbaar was van de samenzwering van die God met een aantal mensen tegen het kwaad, de verveling en de flauwekul. Zonder angst En ik merkte dat je door zo te gaan leven en door zo ook als kerk mensen bezig te zijn, zonder de angst voor gezichtsverlies, zonder de angst dat je misschien wel eens de antwoor den niet meer zou weten, zonder een systeem dat van te voren gesloten was, dat je eigen leven dan niet al leen weer de moeite waard werd, maar dat God zelf weer ód het ter rein van je wereld verscheen en je uit de landerigheid vandaan haalde, elan en enthousiasme bevorderde en in de meest hopeloze vastgelopen si tuaties, ook die van je zelf. met nieu we mogelijkheden verscheen." Maar eenmaal terug in de kerk en het kerkelijk jeugdwerk merkt ds. Boerma, dat er in al die jaren zo weinig is veranderd. De angst bij ouderen en jongeren viert hoogtij. Men vraagt zich af wat moeten we met onze belijdenisgeschriften? Moet je niet veel meer rekening houden met, andere opvattingen en gevoelig heden? Pas op voor horizontalisme en voor het avontuur. Belemmeren „Je merkt hoe talloze kerkleden met een grote trouw bez>" zijn de oude paden te bewandelen, waarvan je zelf ontdekt had dat ze het echte gezicht op het evangelie belemme ren." Ds. Boerma merkt, dat. er ook on der de jongelui maar heel weinig zijn die bereid lijken uit het isolement vandaan te gaan, zich werkelijk in te zetten voor een leven op het niveaq van het evangelie, zonder de angst voor prestigeverlies en de vrees voor het onverwachte. „Ik meen te merken hoe het loon van die angst aan alle kanten wordt uitbetaald in kerkelijke onmacht en gebrek aan fantasie, in maar praten over conflicten en niet de kansen opnemen om uit die conflicten weg te lopen en een stuk creatieve le vensvernieuwing vast aan te pakken. Soms denk ik, wat heeft dat al lemaal voor zin. Laten we maar tot in eeuwigheid het 'bij het oude laten en ophouden te dromen van het nieu we van Christus. Ik ga naar de kerk en daarmee basta. Je moet je bij de feiten neerleggen. De rest is nonsens, idealisme, radicaliteit, luchtkastelen- bouwerij. Of zou de bijbel toch zoiets van ons verwachten? Ik kom er niet meer uit. Graag jullie advies", aldus ds. Boerma. percentage van het budget zelf bij een, maar heeft tot nu toe er nog geen behoefte aan gevoeld om zich geheel zelfstandig te organiseren. REGIONALISERING De conferentie van Winnoba in Ghana 'bracht weer een geheel nieu we ontwikkeling. De voortgaande na tionalisering werd omgezet in een re gionalisering. Dat is ook in Europa het geval. De bijbelgenootschappen hebben begrepen dat ze samen meer kunnen doen. Daarom is een Euro pees „verband" in het leven geroe pen. In Winnoba werd besloten dat ook in Afrika een continentaal verband moest komen waarin de nationale bij belgenootschappen participeren, maar ook de blanke bijbelgenoot schappen, die nog altijd veel werk financieren, stimuleren en in nog veel gevallen personeel leveren. Dit regionale comité wordt in bij- belgenootsohapskringen „Afrec" ge noemd, African Regional Executive Committee. In Afrika is de Neder lander, die jarenlang de stichting Oecumenische Hulp leidde, mr. R. Kylstra de uitvoerende secretaris. En in Londen onderhoudt Frank Bed ford als adviseur het contact met de Verenigde Bijbelgenootschappen. Rondom de heer Kylstra zijn ver schillende secretarissen gegroepeerd die zich bezig houden met produktie van bijbels en bijbelgedeelten, met distributie, met colportage enzovoort. EENVOUDIG Een nieuw probleem is de laatste tijd opgedoken. Wat kan het bijbelge nootschap doen voor de vele duizen den die net hebben leren lezen, nu toe werden bijbelgedeelten uit geven met grote letters. De gedac is echter opgekomen dat er voor geheel eigen vertalingen moeten men. Dus geen vertalingen in hei daags Swahili, maar in eenva Swahili of welke andere taal ook. Binnen niet al te lange tijd ko „ergens in Afrika" deskum bijeen om op deze vraag een woord te geven. En als zij besli dat er dergelijke vereenvoudigde talingen moeten komen dan ii weer een heleboel werk aan de kei. En dan, zegt de heer Bedford het ook wel nodig zijn om het taalwerk te gaan Afrikaniserei het vertaalwerk wordt nu nog g vanuit het Utac, het United Tra tion Administration Center of Verenigd vertaal bureau in Lo of New York. Uiteindelijk zal A een eigen vertaalbureau moeten ben. KANSEN Er liggen geweldige mogelijkh voor het bijbelgenootschapwerfc Afrika. De meeste regeringen ge royaal hun medewerking. Dat is j wonder want vele regeringsautori ten zijn opgeleid op christelijke s len. Maar dat begint te veranderen komen nu reeds velen die opg zijn aan openbare scholen en die die christelijke beïnvloeding hel meegekregen. Zullen zij zo «taan ten aanzien van dit werk? Bedford vreest de moeiII heden niet, maar hij ziet ze nuchter onder ogen. Maar dat is een reden te meer om te gaan met de afrikanisatie het bijbelgenootschapswerk Afrika. R.k. besinning op Delta en Botlek (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT „Zou de diocesane pastorale raad niet als hoofdthema van dit jaar kunnen kie zen: een partituur voor Delta en Bot lek? De ontwikkeling van het Delta gebied zal geschieden op grond van een uitgesproken of onuitgesproken keuze van waarden. De raad zou het zich tot taak kunnen rekenen die waarden uit te spreken en bewust te worden." Deze suggestie deed vicaris- generaal drs. W. van den Ende tij dens een bezinningsbijeenkomst van de rooms-katholieke diocesane pasto rale raad van Zuid-Holland, gewijd aan het onderwerp kerk en wereld. Drs Van den Ende spitste zijn vi sie op kerk en wereld toe op de conclusie „de kerk kan onheil aanwij zen in de streek, waarin wij leven." Dat betekent een positieve waarde ring voor de stedelijke bestaanswijze. Of deze ontplooiing der 1000 inwo ners per vierkante kilometer ook kwalitatief aanwezig is, kan bestre den worden. „Ook hier wordt Amster dam gemist. Ik heb de indruk, dat Zuid-Holland de levenskunst van de stad nog niet gevonden heeft." De kerk in het verleden was meer gericht op genezen achteraf door troost en het verzachten van de ge volgen. Zij heeft weinig beschuldigd. Maar nu krijgt zij een Haagse krot- tenbrief voorgelegd, protesteert zij te- tenbrief voorgelegd, protesteert zijjte- gen een bedrijfssluiting in de Zaanstreek, spreekt zij zich uit tegen hogere defensieuitgaven. Noodzakelijk zou het ook zijn te wijzen op de rassenafkeer, die ook in eigen hart aanwezig is met name ten aanzien van de gekleurde buiten landse migranten. „Hier ligt een be langrijk terrein voor de prediking." En terugkerend naar haven- en del taplannen: „Van een kerk wordt wel licht een voorkeur verwacht voor la chende wejden en klaterende beken boven scheepvaart en industrie. Dit zou een irreële kerk zijn en een vreemd evangelie", aldus drs. Van den Ende. In het beraad, dat volgde, onder kende men het gevaar, dat de kerk zich weer gaat bemoeien met een politieke of maatschappelijke keuze. Maar men kwam tot de conclusie, dat het er meer om gaat, dat van de kerk uit bezinning op de problemen van de samenlevingsopbouw wordt gestimuleerd. UTRECHT De Koninklijke derlandse militaire bond Pro Res de Centrale van katholieke mill tehuizen gaan donderdag op audil bij de minister van defensie onij nood te klagen over de rijkssubS regeling voor de militaire tehuiz „Ondanks een verhoogd bezoe een vergroting van de omzet, kul we de financiële eindjes bijnai meer aan elkaar knopen", klaag cretaris W. Nieuweboer. Hij heeft becijferd, dat de sul aan Pro Rege moet worden vei beid, hetgeen neerkomt op ong een miljoen gulden meer. Ook di tholieke centrale komt op dit be Pro Rege ontvangt dit jaar vol 47 militaire tehuizen in Nederlani het rijk ruim vier ton subsidie: 6300 gulden per tehuis exploitati sidie en 2500 gulden per tehuis 0! houdssubsidie. De exploitatiesul is net voldoende om de salaris» sociale lasten van werksters en i hulppersoneel te betalen. Voor d larièring van de tehuisleiders Pro Rege uit andere fondsen pi Daardoor verminderde de liqui vorig jaar met 8,1 procent. De salariëring van de tehuisk en hun vrouwen vindt Pro Reg achtergebleven bij de algemene ontwikkeling. Zij wil het gemi salaris nu optrekken van 10.21 13.440. UTRECHT De Nederl rooms-katholieke bisschoppen ben zich uitgesproken vóór vrij van de drie Duitse oorlogsmii gers, die nog in de gevangen Breda verblijven. Aan de hoofdaalmoezenier H heggen schrijven zij, dat het mi gekomen is om genade voor re laten gelden, „gezien de lange duur, gezien de leeftijd van treffenden, gezien de uitzie! heid van een ten einde doorgev levenslange gevangenisstraf e overweging, dat zij geen gevaa men voor de maatschappij." bij elke aankoop van een Yl hele flesv "Vat 'm koel"

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2