an niets naar 5 kraan wagens VLEET Gezag geluk bijdrage tot der mensen NOG MEER WONINGBOUW IN BOERENBURG Maarten Verschoor (27) uit SASSENHEIM: 'eer grond voor Duinweg 1EENTE VOORHOUT Verpleegster gewond Echtpaar Rozema in Katwijk 55 jaar getrouwd Visserij nieuws bij de iuvre LEtOSE COURANT DtNSDAG 21 omoeeR VM* (Van onze correspondent) KASSENHEIM Sneeuw op de weg is brood op de plank. Alleen ijb ik dan geen tjjd om het op te eten. Zo moesten er vorig jaar in een pek met sneeuw 43 auto's worden weggesleept. Dit zegt Maarten Ver hoor (27), vijf jaar geleden nog pompbediende in het bedrijf van zjjn ider. en nu hoofd van een bloeiend garagebedrijf aan de Hoofdstraat •t 9 man personeel en vftf kraanwagens. Maarten Verschoor is het ertuigend bewijs dat mensen, die weten wat ze willen en daarvoor ers willen brengen, ook in deze tijd nog veel kunnen bereiken. edurende zes jaar dat hij aan de ip stond aan de Hoofdstraat bij WarrDonderdam, zag hij het als ial om voor zichzelf een autore- atiebedrijf te gaan beginnen- Aan pomp vond hij het allemaal te n, hij wilde groter. Daar hij k betrokken was bij auto-onge- en op de Warmonderdam en de vlakbij gelegen rijksweg, werd herhaaldelijk geconfronteerd het langdurig wachten op tech- he hulpverlening. Vaak kwam i dan met ontoereikend materi- Zo heeft hij meermalen gezien, er bij kettingbotsingen slechts takelwagen beschikbaar was, die wagens wegsleepte. Als gevolg van groeide bij hem de idee om zaak anders en doeltreffender te pakken. i; behaalde z'n Bovag-pa- mdiploma en begon in 1965 aan Oude Hereweg op de grens van rnheim en Voorhout in een oude en schuur. De bollenschuur werd de nachtelijke uren omgebouwd garage, want overdag moesten 's worden gerepareerd. Om z'n te bereiken hebben Maarten en vrouw zich zware offers moeten oostenZelfs het roken moest den opgegeven. Mevrouw schoor, een echte Friezin, die van iten weet, zag er ook niet tegen haar handen vuil te maken. Au toassen, de garage netjes hou- de telefoon bedienen etc., het allemaal bij haar in goede han- I it het veen i enige maanden kreeg Maarten kans een brandweerwagen over nemen, die in eigen bedrijf werd ^bouwd tot een goede kraanwa- waarmee de basis werd gelegd r het huidige bedrijf, dat dezer tn de vijfde kraanwagen, de arste van de bollenstreek (20 in gebruik nam. Enkele kraan- ens en servicewagens zijn voor van mobilofoons. Van zelf ging alles niet zonder meer. Met dag ïacht klaar staan, met goede en le service, waardoor Maarten het rouwen kreeg van verzeke- gsmaatschappijen en de politie in -wijde omtrek, werd zijn bedrijf één met de faam, die het nu bezit. ïp de Oude Hereweg werd het jl te klein voor het éénmansbe- jf dat in 1965 begon. Inmiddels "s het uitgegroeid tot 10 man, zo- moest worden uitgezien naar an- bedrijfsruimten, die in het cen- in april '68 werd gevonden, medewerkers, voor het grootste tlte monteurs, pasten zich snel I bij de specialiteit van het be- J. de technische hulpverlening op ^eg. Voor zover de weggesleepte ems niet „total loss" zijn, circa 50 zegt Maarten, worden ze stal in eigen bedrijf gerepareerd, rbij uitdeuken en spuiten het endeel van de werkzaamheden laakt. in drukke tijd is vooral de win- bi.i vriezend weer en sneeuw, plaatselijk gladde wegen. Dan 1 de telefoon roodgloeiend. Re- latig komt het ook voor, dat van inobilisten, die zich in een wei- afzonderen, uiteraard niet al- de wagen uit het veen moet den getrokken. Voor mij is het jOORDWIJK Met het -oog op uitvoering van het onteige- plan, dat op 3 oktober jl. bij is goedgekeurd, heeft het ge- itebestuur van Noordwijk op- aanbiedingen gedaan aan de eigenaren, die tot nog toe niet id waren grond aan de gemeente erkopen voor de reconstructie de Duinweg, waardoor het Lan- tld een rechtstreekse verbinding de badplaats zal verkrijgen, ït drie van deze eigenaren, de Ti J. P. Barnhoorn, Van 'kstraat 5, A. van der Niet Cznl, ïeirweg 13. en de heer P. H. Ad- al. wonende te Katwijk, heeft lyerleg tot een oplossing geleid, -ijn voorlopige overeenkomsten >ten tot het afstaan van in totaal i 900 m2 grond. rder hebben B. en W. met enke- tchters een regeling kunnen ii ten aanzien van de afkoop de pachtrechten. Het college de raad voor om tegen de ove- eigenaren een procedure tot ont- "ing aanhangig te maken als 27 oktober geen akkoord kan bereikt. lemeester van Voorhout maakt dat het college van burge- t en wethouders dier gemeente mens :s met toepassing van ïl 18 van de Wet op de Ruimtelij- "iening van F. G. J. P. Huyts, •gerweg 32 te Voorhout, voor mijn van 15 jaar vrijstelling Tienen van de bepalingen van "stemmingsplan JPlan in Hoofd- ten behoeve van de bouw van kas op het perceel plaatselijk rkt Rijnsburgerweg 32 en ka- aal bekend gemeente Voorhout. A. nr. 2021. erop betrekking hebbende bouw- ltuatietekeningen liggen met in- van 22 oktober 1969 gedurende i agen ter gemeentesecretarie, af- 1 8 algemene zaken, ter inzage. Ihebbenden op aangrenzende en gelegen gronden kunnen gedu- vorenbedoelde periode bij voor college bezwaren indienen. De burgemeester voorn., A. W de GROOT (loco). dan horen, zien en vooral zwijgen. In het voorjaar enkele jaren gele den, werd gevraagd te assisteren op het parkeerterrein van Keukenhof, dat doordrenkt was van regenwater. Niet minder dan 40 touringcars wer den toen vlot gesleept. Trommel koek Behalve nare herinneringen aan tragische ongelukken, heeft Maarten ook leuke voorvallen meegemaakt en wonderlijke reacties van mensen na een ongeluk. Zo stond vorig jaar een Duitser uit Essen, die achter het stuur van z'n nieuwe Opel in slaap was gevallen, beneden aan het talud van de rijksweg naast z'n totaal ver nielde wagen te lachen: „Wat heb ik een geluk gehad, als ik naar m'n wagen kijk", zet hij. Een dankbare Duitse dame, die in Lisse uit het water werd gehaald, stuurde vanuit de „Heimat" een trommel koek. Maar het mooist vond Maarten dé reactie van vier dames, die verleden jaar bij de Noordwij- kerhoek te water raakten en in een paniektoestand de auto niet wilden verlaten. De wagen werd toen met z'n vrou welijke last op het droge gehesen, maar nog wilden de dames er niet uit. Dus trok Maarten met zijn assis tent de dames aan armen en benen naar buiten. Reactie van de dames: „Meneer wat bent u een schoft, een schoft bent u." Over de toekomst maakt Maarten zich geen zorgen. „Ach meneer, met goed materiaal, een goede en snelle service en personeel waar je van op aan kan. is er geen vuiltje aan de lucht en kan me niks gebeuren". NOORDWIJK Nabij het kruispunt Zwarteweg-Herenweg te Nbordwijk botsten gisteravond twee personenauto's frontaal op elkaar, waarbij de bestuurder van een der wagens, een 46-jarige Noordwijker, en een 22 jaar oude verpleegster van de dr. mr. Willem van den Berghstichting, die als passagier in deze auto meereed, werden gewond. De aanrijding ontstond toen een 25-jariige metselaar, eveneens wo nende te Noordwijk, met zijn auto komend uit de richting Katwijk plotseling moest remmen voor een paar, aan het verkeer over de He renweg voorrang gevende auto's. Om een botsing te voorkomen, haalde hij naar links uit, waardoor hij, juist toen de tegenligger naderde, op de linkerrijbaan kwam. De wagens sloegen tegen elkaar, waarbij de verpleegster hoofdletsel opliep en glas in de ogen kreeg. Zij moest naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden overgebracht. Ook de bestuurder van de auto, waarin zij zich bevond, bekwam verwondingen aan het hoofd. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. NOORDWIJK Bij de laatste schietwedstrijden van „Blijf voor 't Land" werden de volgende schutters met de buks winnaar van een wis selmedaille: le klasse P. Slingerland 46 punten; 2e klasse J. Schmal 42 punten; 3e klasse A. J. ter Laak 41 punten. In de K.S.O.-competitie wer den de wisselmedailles gewonnen door: le klasse J. Wassing 57 pun ten; 2e klasse A van Beelen 59 pun ten. HILLEGOM Voor de openings avond van de gezinsweek onder aus piciën van de plaatshelijke Raad van Kerken bestond maandagavond in de herv. kerk grote belangstel ling. De rector van het Fioretti College te Lisse, drs. W. A. Terwijn sprak over „gezag en gezagsbele- ving in het gezin". Hij vond het moeilijk een definitie te geven. In veel gezinnen heerst een ge zagscrisis. Gehele volken zoeken vrijheid en in de ondernemingen is er het verlangen naar medezeg genschap. Ook in de gezinnen is er vraag naar vrijheid. Het doel van het gezag is een bijdrage tot het geluk der mensen; in het gezin het geluk van het kind. Het gezag moet funktioneren. Van boven brengen de ouders, van on der de kinderen het tot volheid. Ouders zullen winnen aan achting, wanneer zij met hun kinderen over leg plegen inzake gedrag, verant woordelijkheid jegens ouders, opvoe ders en klasgenoten. In veel ge zinnen wordt aan de kinderen over gelaten hoe men studeert, wat men leest of ziet, met wie men „uitgaat". Onze hedendaagse jeugd neemt, een brok verantwoordelijkheid zelf in handen", aldus drs Terwijn. Hij stelde de vraag: „Hoe moeten wij daar tegenover staan?" „Zowel in school als gezin moe ten we de jongeren niet gevangen houden met gebod op gebod en re gel op regel. We dienen de jeugd te leiden en moeten haar tot eigen ver antwoordelijkheid brengen. In hun groei naar volwassenheid hebben de jongeren er recht op te groeien naar zelfstandigheid". Zelfstandigheid Spreker kon veel van de moei lijkheden bij de opgroeiende jonge ren begrijpen, maar men moet niet vergeten vooral aan de groeiende zelfstandigheid ruimte te geven: van leiding naar begeleiding, want dat alleen zal bijdragen tot het geluk van zelfstandige mensen. KATWIJK AAN ZEE Morgen hoopt het echtpaar Tjeerd Rozema en Neeltje Snijders het vijfenvijftig jarig huwelijksfeest te vieren. De bruidegom is een geboren Groninger. Mijn wieg stond in Schouwerzijl bij Zoutkamp. Op zijn twaalfde jaar ging hij in het boerenbedrijf. In 1910 op twintigjarige leeftijd moest hij in militaire dienst. Daar de bruidegom niet bij de infanterie wilde, maar wel bij cavalerie (de liefde voor het paard) moest hij voor vier jaar tekenen. Hij werd inge deeld bij de Huzaren te 's-Graven- hage. In zijn diensttijd leerde hij zijn echtgenote kennen, die in Kat wijk geboren en getogen is. In 1914 kwam de mobilisatie en moest de bruidegom nog één jaar dienen. Na de diensttijd vertrok het bruidspaar naar het noorden; de bruid kon echter niet in Groningen wennen, zodat het echtpaar in Kat wijk ging wonen. In 1920 veranderde hij van werkkring en hij heeft onaf gebroken tot aan zijn zeventigste jaar particuliere tuinen in Wasse naar onderhouden. Doordat zijn ogen steeds slechter werden moest hij wel met het tuinieren stoppen. De bruid, Neeltje Snijders, is in Katwijk geboren en ging op haar elfde jaar netten boeten. Zij ver diende als hulpje van 's morgens 7 uur tot 's avonds half acht f0,35 per week. Vanaf haar dertiende jaar tot aan haar trouwen werkte zij als dienstmeisje. De laatste jaren tobt de bruid met haar gezondheid. Het echtpaar heeft 6 kinderen, 27 kleinkinderen en 11 achterkleinkin deren. De bruid is 76 en de bruide gom 79. De feestdag wordt in fami lieverband gehouden en wel in de Prins Bernhardlaan 266. Het zal dit sympathieke echtpaar aan be langstelling niet ontbreken Deze openingsavond werd omlijst met zang van het kinderkoor „Ho sanna" o.l.v. mevrouw D. de Gier Visser, de Hillegomse Oratorium- Vereniging onder directie van Gert Nagel en de mezzo-sopraan Tineke Krieger, aan het orgel begeleid door mej. Ans van Trigt. terwijl de heer J. Witteman, organist van de St. Jozefkerk voor de begeleiding van de samefizang zorgde. In het slotwoord van de heer G. Braak Hekke vestigde deze de aan dacht op de formuleavond donderdag 23 oktober om acht uur in Flora. Ds. W. P. H. Pouwels zal daar het panel, bestaande uit mevrouw LüschenBorman, mej. M. H. Nelis en de heren D. C. v.d. Kamp, Temming en W. Peet jr., voorzitten na ver toning van de film „Verscheurde stilte". Zwemdiploma's Katwijk KATWIJK In het Sport- fondsenbad slaagden voor het diplo ma A: Geertje Achterberg; Gertjan Ouwerling; Cornelia P. v.d.Schoot; Lia v. Delft; Pieter A. Posthuma; Kees v. Duijn; Ada v. Delft; Rudolf F. Oudshoorn; Cristina Remmel- zwaal; Viviën Hertogh; Jeroe v.d. Meer; Yvonne v.d. Linden; Michiël Leepel; Nico Spierenburg; Anne D. v.d. Laan de Vries; Ria Paauw; Mir jam v. Schie; Christiaan Blok; Piet J. Haasnoot; Wim Ros; Roeland Paauw; Leendert v. Rijn; Mart v.d. Eijkel; Krijna Z. Ouwehand; Ans Vliegenthart; Adrie v. Duyvenvoor- de; Nicolaas Varkevisser; Henderika M. Broekhuizen; Suzanna de Groof; Hélène v.d. Weijer; Cathinka de So to; Ernie Spelthan; Wilma Ar- kesteijn; Marianne de Geus; Ronny Bruintjes; Cornelis Ravensbergen; Ari Bakker; Dirk Lambert; Astrid Buschman; Dorothee v.d. Werd; Eric Noteboom; Henny F. Bult; Désireé Havermans; Anton Wassenaar; Gert Mijnders; Hans v. Heyst; Albertha Kraayenoord; Carientje v. Velzen Willem H. Haasnoot; Marijke Ouwe hand; Cornelis J. Wiesmeier; Jaco bus A. F. Heemskerk; Ida v.d. Plas; Margriet v.d. Mey; Maarten v.d. Mey; Onno W. Korndorffer; Annette v.d. Plas Dirk C. v.d. Plas; Jaap Wijsman; Jacomien Ravenstbergen; Pieter Kouprie; Gert Jan Altema; Carina Leenhouts; Paul Ravensber gen. Voor het diploma B slaagden: René v. Eersel Corinda v.d. Eijkel; Elly Kromhout; Arie K. Guyt; Jo hannes Ravensbergen; Jackie v. Rijn; Bennie Zwaan: Anja Dongel- mans; Ben v. Duyn; Corry v. Duyn: Karin Vletter; Mietse v.d. Plas; Ver onica Verhees; Martien C. Ouwe hand; Rianne Freke; Ineke v.d. Plas; Joke Hoek; Paul Hage; Peter Ouwe hand; Erik Fleur; Hannv v.d. Niet; Gerda Hazekamp; Peter v. Beelen; Simon J. Dijkstra; Jan M. Hazenoot; Annette Zandbergen; Rita v.d. Rey- den; Hans Hendriks; René Mulder; Jan Guijt; Cornelis v.d. Bergh; An nette Piasmans; Marc A. Slager; He- leen Haasnoot; Anneke Bleichrodt; Silvia Bregonje; Immeke Vooys; Gerry Warmenhoven; Wim Klinken berg; Karei Keizer; Rudi Winters; Arthur v. Berge Henegouwen; Car- lotte Lefferts; Remco Fasseur. KATWIJK AAN ZEE De bouw van de SoeftietempeI vordert snel. De tempel komt te staan in de Zuidduinen van Katwijk aan Zee. Begin vol gend jaar zal de tempel in ge bruik worden genomen. Fobo Kruyt. SITUATIE BOSWEG WORDT ANDERS NOORDWIJK Om het steeds groeiende parkeerprobleem in de badplaats wat te verlichten, hebben B. en W. indertijd het parkeren aan één zijde van de Bosweg mogelijk gemaakt In het afgelopen seizoen is gebleken, dat aan deze uitbreiding van de parkeergelegenheid dringend behoefte bestaat. Tevens bleek ech ter. dat de parkerende automobi listen en hun passagiers de ter plaatse aanwezige verhoogde fietspaden voor trottoirs aanzien, zo dat bij het in- en uitstappen geen rekening wordt gehouden met brom mers en fietsers. Het college meent dat de fietspa den zonder bezwaar kunnen worden weggenomen, waardoor de mogelijk heid ontstaat aan beide zijden van de weg parkeerstroken aan te leg gen. Op de Bosweg, vlak achter de zeereep, zullen dan ongeveer 127 au to's geplaatst kunnen worden, ter wijl nog een rijbaan van 6 meter breedte overblijft Een en ander vergt een uitgave van f 36.500. NOORDWIJK B. en W. stellen de gemeenteraad van Noordwijk voor een krediet van f 136.000 te voteren om 17 woningen aan de Scheveningsestraat en Zandvoort- sestraat op te knappen. Deze huizen kreeg de gemeente in eigendom van het woningbezit van de woning bouwvereniging „St. Jeroen". De on- derhouds toestand laat veel te wensen over. In feite zouden zij op korte termijn aan bewoning moeten worden onttrokken, zo deelt het col lege aan de raad mee, maar de wo ningnood maakt dit voorlopig nog niet mogelijk. Men zal alles in het werk stellen om voor deze verbete- ing een bijdrage van het rijk te verkrijgen, maar B en W. kunnen geen enkele zekerheid geven, dat dit zal lukken. NOORDWIJK De rechtbank te Den Haag heeft de onteigening uitgespro ken over een pand te Noordwijk aan Zee. toebehorend aan de heer J van der Bent. Het moet verdwijnen in verband met de realisering van de parallel-boulevard. De schadeloos stelling is bepaald op f 57.000. NOORDWIJK Tuinbouw en Plantkunde, afd. Noordwijk en Omstreken, vergaderde deze keer op een andere avond dan gewoonlijk; de opkomst in het „Hof van Hol- lad" was dan ook minder groot dan anders. De aangekondigde chrysan tententoonstelling moest worden af gelast omdat de kweek als gevolg van de warme zomer en een ver keerde soort keuze was misluk! Aan dit laatste punt zal bij een volgende gelegenheid speciale aandacht wor den geschonken. In deze vergadering werden de hyacinten, narcissen en tulpen uitgereikt voor de in februari a.s. te houden huisbroeiexpositie. Vervolgens was het woord aan de heer P. C. van de Most van Spijk, secretaris van de afd. Noordwijk en Omstreken, die het onderwerp be lagers van het bos" behandelde De heer Spoon, een nieuw lid uit Lisse, maakte zijn entree met een bijzonder soort campanula en met een door hem zelf gekweekte koffie- plant. Hij ontving 7 punten voor het puntenstelsel. De heer Verwey kreeg een gelijk aantal punten voor de door hem in een stukje verwerkte droogbloemen RIJNSBURG Donderdagavond om 8 uur zal de vroegere organist van de Bethelkerk, de heer W. v. d. Panne, uit Voorburg, in de Imma- nuëlkerk een orgelconcert geven. Het programma bevat o.m. werken van Joh. S. Bach, Handel, Max Reger en J. J. van den Berg. RIJNSBURG In verband met het bouwen van 74 premiewoningen zal de woningbouwvereniging Spino za vanavond om kwart voor acht in hotel „de Moneye" een bijzondere ledenvergadering houden. RIJNSBURG Woensdagavond om 8 uur zal Ans in 't Veld, zende linge in Portugal, een bijbelbespre king houden in de bovenzaal achter woonhuis Katwijkerweg 15. IJMUIDEN In de Noord gaf de kool vis nog geen krimp. Vooral de kleine zwarte soort waa in ruime ma te present. De KW 81 Johanna Hen derika eiste een behoorlijk deel van de voorraad op. Het Katwijkse schip haalde in een betrekkelijk korte tijd ruim 2000 kisten boven water. De an dere vissoorten waren heel wat schaar ser. Per trek kreeg men aan schelvis, gul. wijting en kabeljauw maar uiterst geringe beetjes aan boord. Onder de Nederlandse kust was de visserij nog niet best. In dit gebied zijn ook verscheide ne IJsselmeervaartuigen in actie ge- Voorliout en bejaardenwerk VOORHOUT Het gemeente bestuur organiseerde een bijeen komst in het gemeentehuis om van gedachten te wisselen over concen tratie van het open bejaardenwerk. Hiervoor waren een 30-tal ingezete nen die zich in mindere of meerdere mate bezig houden met bejaarden zorg, de heer De Best van de Neder landse Federatie voor bejaardenzorg (een landelijke organisatie) en mej. drs. F.C. Veldkamp van de Stich ting Maatschappelijk Opbouwwerk Zuid-Holland uitgenodigd. Loco-burgemeester A. W. de Groot zei dat het college het open bejaar- denzorgwerk in Voorhout waardeert, maar dat het wel nuttig kon zijn over te gaan tot een bundeling van alle instellingen of verenigingen. De heer De Best schetste dat het be jaardenwerk wel „in" is, vooral in Amerika. Zij hebben daar als groep ook veel inspraak. Spreker gaf meer wenken. Om te coördineren zal men eerst moeten inventariseren. Mejuffrouw Veld kamp gaf uit hoofde van haar func tie adviezen om een eventueel cen traal punt te creëren waar ieder in formaties kan krijgen. Er werden vragen gesteld, waaruit kon worden geconcludeerd dat men weinig positiefs had vernomen, om in Voorhout veranderingen of verbe teringen op het gebied van het be jaardenwerk aan te brengen. Uit de belangstelling bleek wel dat men ge heel open staat voor goede en nieu we ideeën bij het verzorgen en be naderen der bejaarden. Cursus zwemmeesters LISSE Met de opening van hert nieuwe zwembad De Lis is er een behoeftte aan zwemonderwijs onrtataan. Maand aig 3 november begint een speciale cursus voor het behalen van het diploma zwem meester. Het is e enopled'ding, die ongeveer 200 gulden per cursist gaat kosten. Dat hangt af van het aantal deelnemers. Drie of vier docenten zullen lesgeven. Zij hebben elk een eigen taak. Het examen zal onder auspiciën van de Kon. Ned. Zwem-Bond wor den afgenomen in het najaar van 1970. Zij, die belangstelling hebben voor deze cursus, kurlnen contact opnemen met de heer W. A. Bode, sportambtenaar. Ooievaarstraat 51, tel. 5129. Overdag is de heer Bode te bereiken op het gemeentehuis. Sint Bernhard voor 18e keer kampioen SASSENHEIM De Sint Bern- hard „Oar van Sauliaant". van de gebroeders Schrama uit Sassenheim. is op de grote tweedaagse honden- ex positie in de RAI te A'dam voor de 18e maal kampioen geworden. Er waren 32 Sint Bernhards uit Duitsland. Zwitserland, België en Nederland. LISSE Woensdagavond wordt in gasthuis „Welkom" een vergade ring gehouden door de afdeling Lisse- Hillegom van de Christen Vrouwen bond. Dr. ir. Roterkerk uit Overveen zal spreken over „Herfst in de Ken- nemerdulnen". NOORDWIJK In oktober 1968 besloot de gemeenteraad van Noord wijk twee percelen bouwgrond in Boerenburg te verkopen aan de fa. J. C. Beugelsdijk en Zonen. Deze aannemer zou op deze grond, gelegen aan de Van dc Mortelstraat onge veer 26 eengezinshuizen en 96 meer- gezinshuizen (4-kamerwqningen) in vier woonlagen met onderbouw neerzetten. Na tijdrovende onder handelingen met vertegenwoordigers van de rijkspostspaarbank als beleg ger. is de zaak rond gekomen en is men voornemens op zeer korte ter mijn met de bouw te beginnen. Het intussen uitgewerkte plan wijkt op een aantal punten af van het oorspronkelijk aan de raad voor gelegde schetsplan. In de eerste plaats zullen de meergezinswoningen gedeeltelijk in vier. en gedeeltelijk in drie woonlagen worden gebouwd. Daardoor wordt de eentonigheid van de lange gevelwand doorbroken en komt het complex veel fraaier uit. Op verzoek van de belegger zal in de helft van deze woningen één gro te slaapkamer inplaats van twee kleinere slaapkamers worden ge maakt, zodat het 3-kamerwoningen zijn. Door het plaatsen van een tus- senwandje kan de bewoner desge wenst er alsnog een 4-kamerwoning van maken. Een groot aantal gega digden stelt echter prijs op een grote slaapkamer. De aanvangshuur, oorspronkelijk geraamd op f 240 per maand, zal als gevolg van de gewijzigde subsidie normen en de ontwikkeling van het rentepeil, hoger worden. Men rekent nu met een aanvangshuur van ogen- veer f 268 per maand. Bovendien wil de toekomstige eigenaar een zekere differentiatie toepassen met het oog op het verschil in ligging, waarbij gedcht worden aan huurprijzen van plm. f 250 tot plm f 280. komen. De schippers verwachten door deze verhuizing het „palingloze" tijd perk op een lonende wijze te kunnen overbruggen. Tot dusverre is van deze hoop nog niet veel terechtgekomen. De gul liet zie., nog niet gemakke lijk verschalken. Sommige schepen maakten redelijke hoeveelheden over het algemeen grote wijting buit. Door de vrij lage noteringen zat hier even min een belegde boterham in. De plat vis was in deze omgeving een bij zonder zeldzame verschijning. De vaar tuigen ter hoogte van 55 NB bereik ten weer goede vangsten. Uit een trek kon soms een mand of 20 hoops worden geborgen. Gul, wijting en schelvis waren in de meerderheid. En kele schepen waren hiermee nog niet te vreden. Zij voegden aan deze vangst ook wat kleine haai en kabeljauw toe. De loggers en kotters op de tong- gronden haalden over het geheel ge nomen iets meer op dan in de voor gaande weken het geval was. Sommi ge eenheden noteerden af en toe een trek van 35 kilo plus een mand of zeven andere vis. Dit was niet voor elk vaartuig weggelegd maar over de hele vloot gerekend kwam er een re delijk totaal aan de oppervlakte. De bijvis bestond voornamelijk uit schol. Een tegenvaller was nu ook weer de geringe aanwezigheid van tarbot. Hoe wel de vangsten in de afgelopen week minder goed waren zijn in de loop van maandag verscheidene spannen weer achter de haring in de Engelse wateren aangegaan. De schippers ho pen nu beter aan hun trekken te kun nen komen. In korte tijd kan de si tuatie zich ten gunste van de vissers keren en daarop wordt ook in dift ge val vertrouwd. Wat er was Aan de IJmuidense markt versche nen 62 vaartuigen. Zij namen een aan voer van 10.240 kisten vis voor hun rekening, waarvan 1480 kisten schel vis, 490 kisten wijting, 80 kisten gul en kabeljauw, 1600 kisten kleine gul, 2180 kisten koolvis, 120 kisten klei ne haai, 1530 kisten haring, 20 kisten makreel. 1500 kisten schol, 15 kisten schar, 108 kisten tarbot. 317 kisten diversen, 1920 stuks stijve kabeljauw en 40.000 kilo tong. Verder waren er 2500 kleine kisten schelvis, 1500 kleine kisten wijting. 1420 kleine kisten haring, 260 kleine kisten makreel en 400 kleine kisten diversen. Bij de schelvis moest de braad het weer ontgelden. Na een in zet van f 34,- was het minimum spoe dig bereikt. Dit betekende weer hett nodige werk voor de vismeelindus- trie. De andere soorten handhaafden zich beter. De grootmiddel bijvoor beeld deed steeds zestig gulden. De gul slaagde er ook nu in de katten- centrale uit de buurt te houden. De grootste soort bereikte een gemid delde van f 45,-. de kleine gul was na een start van f 39.- onder de f 23.- niet te koop. De verse haring zat tus sen f 42.- en f 18,-. De kwaliteit speel de bij het prijsverschil een grote rol. De betere soort makreel verhuisde tegen een hoogste bod van f 46 naar de rokerijen. De in een minder goed vel stekende exemplaren moesten te vreden zijn met een notering van f 16,- per vijftig kilo. De kleine zwar te koolvis kon het weer niet bolwer ken. Na een bescheiden begin op f 18,- werd heel snel niet meer betaald dan f 15,-. De wijting had het eveneens moeilijk. De gestripte soort vertoefde dikwijls op het minimum. De belang stelling voor de schol liet niets te wensen over. De grote en grootmid del tekenden voor een gemiddelde van zestig gulden. De kleinmiddel en de eentjes waren onder de f 48,- niet te koop. Op de eerste rondgang werd f 56,- betaald. De schar was met een constante notering van f 31,- op rede lijke wijze in trek. De tong was over het geheel genomen iets goedkoper. De slips zat met een koers van f 3.63 tot f 3.50 dik onder de vier gulden De grote tong zakte na een inzet van f 5.33 naar f 5.11. Vandaag aan de markt Vandaag meldden zich aan de IJmui dense markt onder meer de KW 164 Helena met 162 kisten de KW 132 Catharina Jacoba met 107 kisten, de KW 87 Albatros met 122 kisten, de KW 54 met 43 kisten en 170 kleine kisten diversen, de KW 49 Airtje met 150 kisten, de IJM 18 Gelria met 75 kisten en 500 kleine kisten diversen, de IJM 46 De Hoop 4 met 235 kisten, 300 kleine kisten diversen en 120 stuks stijve kabeljauw, de VL 110 Michiel Jan met 300 kisten en 100 kleine kis ten diversen, de VL 105 Elisabeth met 600 kleine kisten diversen, de VL 90 Caroline met 320 kisten en 610 klei ne kisten diversen, de VL 1 Ursinus met 265 kisten en 750 kleine kisten diversen, de VL 115 Vooraan met 95 kisten en 400 kleine kisten diversen, de VL 103 Voorbode met kisten en 522 kleine kisten diversen, de KW 74 Hetite Margaretha met 950 kisten en 1000 kleine kisten diversen, de KW 43 Rijnmond 2 met 400 kleine kis ten diversen, de WR 32 Marco met 146 en de IJM 37 Delft met 1570 kisten In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 350 kisten schelvis, 600 kleine kisten schelvis. 100 kisten wijting, 250 klei ne kisten wijting. 300 kisten gul en kabeljauw. 400 kisten haring, 450 klei ne kisten haring. 900 kisten' schol, 50 kisten diversen en 16.000 kilo tong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13