Geen touw te knopen aan wat mag en niet mag RADIO 0 De omroep en de sluikreclame Formule RADIODIENST IN LEIDEN DINSDAG 21 OKTOBER 196» VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN Tc dien einde was door hun waardige voorzitter, Sir Mattheus Pupker, een wetsontwerp bij het Parlement ingediend, ter ondersteuning van dit ontwerp was de tegen woordige vergadering uitgeschreven, en de ondersteuners van dit ontwerp zouden, onder de naam van 'Algemene Londense Maatschappij tot het bakken en punctueel afleveren van fijne broodjes en beschuit'-hij veroor loofde zich er bij te voegen, met een kapitaal van 5.000.000 pond sterling, en 500.000 aandelen van tien pond, - Oud-Engeland onvergankelijke roem doen verwerven. De Heer Ralph Nickleby ondersteunde de voorgestelde resolutie. De tweede resolutie, die de noodzaak van de afschaffing van alle fijne broodjes- en bcschuitbakkers inhield en alle handelaren in fijne broodjes en beschuit van alle soorten hetzij manlijke of vrouwelijke, jongens of volwassenen, met bellen luidende of niet luidende, werd ter aanneming aanbevolen door een sentimenteel heer, die het voorkomen van een gees telijke had, en zo'n aandoenlijke toon aannam, dat hij de voorafgaande redenaar in één ogenblik overschaduwde. Men had een speld kunnen ho ren vallen - wat zeg ik, een speld? nee een veer, - toen hij de wreedheden beschreef die de jeugdige rondbrengers der broodjes van hun meesters te lijden hadden, en die zoals hij met recht beweerde, op zichzelf reeds een voldoende reden waren tot oprichting van de maatschappij. Het scheen dat de ongelukkige jongens, in het ongunstige jaargetijde, alle avonden de natte straten werden opgestuurd, om urenlang in duisternis en regen, of ook wel in hagel en sneeuw rond te zwerven, zonder dak en zonder voedsel. Hij vertelde het geval van een broodjesjongen, die, nadat hij aan deze onmenselijke en barbaarse handelswijze niet minder dan vijfjaar lang was blootgesteld, eindelijk het slachtoffer van een verkoudheid werd, die meer en meer verergerde totdat hij ten slotte gelukkig begon te zwe ten en beter werd. Voor dit geval kon hij als ooggetuige borg staan. Maar hij had gehoord van een nog veel hartverscheurender en ijzingwekkender omstandigheid, en hij had niet de minste reden om aan de waarheid te twijfelen. Hij had gehoord van een ouderloze broódjesjongen, die door een huurkoets overreden en daarna in het hospitaal gebracht was, waar hij zich aan de amputatie van zijn been beneden de knie onderwerpen moest en zo zijn kostwinning thans op krukken voortzette. Moesten zulke dingen zo blijven? Dit was de juiste manier om de aanwezigen op te zwepen! De mannen schreeuwden hun goedkeuring uit, de dames huilden zolang in hun zak doeken, dat deze doornat waren. De opgewondenheid was ontzaglijk, en de héér Nickleby fluisterde zijn vriend toe, dat de aandelen van nu af 25 pet. boven pari stonden. Vervolgens werd het ontworpen verzoekschrift in zijn geheel voorgelezen. Toen kwam de heer die de hele nacht bij Crockford had gezeten, en er dus niet al te fris uitzag, naar voren om zijn landgenoten te zeggen wat voor een redevoering hij ten gunste van dat verzoekschrift dacht te houden wanneer het werd ingediend, en hoe geweldig hij het Parlement meende te benadelen als men het voorstel verwierp. Zo werd het verzoekschrift dan goedgekeurd, de vergadering met toejui ching gesloten en Nickleby en de andere directeuren gingen naar het kantoor om te ontbijten. WH64ÉÜERDE HOOFDSTUK KENNISMAKING MET NICOLAAS/Nadat mijnheer Ralph hetont- bij' de nodige eer had bewezen, nam hij van zijn mede- speculanten met een hartelijke groet afscheid. Toen hij ■fSnfejSnE voorbij deSt.-Paulskerk ging, kwam hij Newman tegen. 'Zo, Newman!' zei Nickleby: 'de brief over de hypo- F-J fjta theck is gekomen, niet waar? Dat dacht ik wel.' -'Mis,' ypPSL antwoordde Newman. - 'Wat is er dan gekomen?' vroeg Nickleby. - 'Ik,' zei Noggs. - 'Wat anders?' 2 vroeg zijn meester bars. - 'Dit,' zei Newman, terwijl hij een brief met rouwranden langzaam uit zijn zak haal de. 'Postmerk Strand - zwart lak - vrouwenhand.' up 'Zwarte lak?' zei Nickleby terwijl hij een blik op de 1 brief wierp, 'de hand niet geheel onbekend. Newman, 4 het zou mij niet verwonderen, als mijn broeder dood was'. - 'Dat wil ik geloven,' antwoordde Newman be daard. (Wordt vervolgd) „De boertjes van buuten" die avond elders optreedt en dat wordt enkele malen omstandig aangekondigd. Dan is er de overvloedige reclame voor uitstapjes, tentoonstellingsbe- zoek, wandeltochten, en andere eve nementen waarvoor wel degelijk toe- gangs- of deelnemersprijzen moeten worden betaald. Kan alle- allemaal. Geen centje pijn. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Af en toe is er plotseling een rel in het Hil- versumse over reclame-maken voor een of ander. Voor een plaat, een artiest, een „gloeilam penfabriek in het zuiden des lands", een slip van de lip van een geïnterviewde die per onge luk zegt bij welke firma hij werkt, enz. Maar wat er tussen die stormpjes door aan reclame wordt opgeleverd, wordt blijk baar niet gehoord of gemerkt, in elk geval niet gesignaleerd en toch liegt dat er bepaald niet om. vragen over in de Tweede Kamer wil laten stellen. Willem Duys reageerde op zijn be kende lakonieke wijze: hij zegt alle nieuwe platen aan te kondigen en (dikwijls) enthousiast te bespreken, dat is precies dezelfde reclame. En daarmee zijn wij dan op het bedoelde punt: wie gelooft nu eigenlijk nog, dat er via radio en tv in vele rubrieken géén reclame wordt gevoerd voor bepaalde nieuwe platen? Misschien naïevelingen in de commissie, die toezicht moet houden op het reclame-maken in de ether? t*R zijn enkele opmerkingen te ma- r ken over sommige etherprogram- a's die wij gisteravond volgden. :RV's studentenquiz Tweekamp it onder de nieuwe formule, waar vijf strafpunten worden gegeven een verkeerd antwoord. De vaart at eruit, de trefzekerheid in de twoorden stagneert, de durf, die etoijls zo goed van pas kwam, is remd. Alles door de zorg, op het rrebord te zullen teruggaan. Jam- r van het goede programma. Hier en Nu besteedde weer heel el tijd aan de staking in Oude Pe- la. Er werd hoor en wederhoor gepast en dat was best. Kreet daarna zette de VARA de gemene poging, de West wat dich- bij Nederland te brengen, voort t een uitgebreide reportage over a.s. verkiezingen en de acties jruoor. Wie naar deze reportages Suriname luistert, komt toch be- op de hoogte van wat er daar gaat en vooral, hoe de houding lens Nederland is. indien men de zaak van twee kanten wil tuderen. Het Indisch ABC was zo boeiend, wij er de „Heren van de Gerech- grotendeels voor lieten lopen, \wel wij toch nog net de indruk 1 een aardig slot kregen en de er niet veel te wensen liet. )e VARA vertelde ons op mild on- wijzende toon verder over de ge- iedenis van Nederlands-Indië, irbij veel oud-Indisch gasten uit 1 herinnering latende spreken, er sommige zaken wordt opper- kkig heengelopen, zo bijvoorbeeld begin en de wat latere ontwikke- g van zending en missie, fel zagen wij het beschamende lekende negertje nog eens terug, ar ds. J. C. Hamel kreeg, evenals e andere spreker, maat weinig I toegemeten. Op zichzelf was dat erg: veel afwisseling komt zo'n gramma ten goede, aul van 't Veer deed uit de doe- dat de koloniale oorlog in In- esië eigenlijk tot 1942 heeft ge- rd, en anderen kwamen er eer voor uit, dat de Nederlanders in vooroorlogse Indië zich niet of welijks met politiek bezighielden niet beseften, wat er gebeurde dom hen, toen de vrijheidsbewe- gen steeds toenamen. Onheus n het NOS-radioprogramma omt u maar" werd gisteravond toeer drulc meegepraat door op- of naar een van de studio's luisteraars, maar de uit- vertoonde enkele haken en n, waarvan de onheuse behande- I van Gorkums burgemeester En hoe zit het met de spotprogram ma's, die radio- en/of tv-reclame in de maling nemen? Dan worden juist de goed-herkenbare exclamaties grappig herhaald... en iedereen weet dan precies over welke firma het gaat. De adverteerders kunnen zich erbij in de handen wrijven. Is dat minder reclame dan een keertje Philips zeggen in een voetbal uitzending, terwijl de camera's ach ter elkaar de „vaste" en dus getole reerde advertentieborden in het sta dion in beeld brengen? En klinkt het woord Philips de luisteraars/kijkers anders in de oren dan „een bekende gloeilampenfabriek in het zuiden des lands", wanneer het over de club PSV gaat? Wij zouden zeggen: inte gendeel. Daarom blijft het werk van de com missie van toezicht een duistere kwestie. De normen zijn wel ooit eens vastgelegd, maar niet na te gaan en zeker niet logisch te verkla ren. Er zijn zoveel vormen van re clame in de ether dat het moeilijk is, één lijn te trekken. Wie denkt er bijv. aan reclame, wanneer in het heetst van de Verol- me-kwestie een tv-actualitcitenrubriek 20 minuten uittrekt om werknemers in Verolme's fabriek gelegen heid te geven, hartelijk uit te wij den over de kwaliteiten van hun di recteur en de erg prettige, goedbe taalde werkgelegenheid? Als er een kwestie is, valt dit on der de noemer „nieuws", maar als er géén kwestie is en men staat met camera en microfoon zomaar eens aan een willekeurige fabriekspoort om het personeel baas en werkplaats te laten prijzen, zijn de rapen meer dan gaar. Daarom: wie het touw kan vastkno pen, doe het. Wij zouden er niet graag aan beginnen. Hoe menig televisieprogramma is sinds jaar en dag niet gewijd aan nieuwe platen? Welke omroep kent zo'n serie- uitzending niet? De arties ten mogen dan in beeld komen en vertellen over en van hun plaat, de schijf wordt gedraaid en ge-play- back-t en alles is oké. Is dat geen reclame? En wat gebeurt er in Willem- 's vuist, wat gebeurde er in Mies- en-scène? Hoe heftig maakte Mies reclame voor de langspelers van Theodorakis en welke omroep heeft zijn liederen, door Liesbeth List ge zongen niet driftig aanbevolen? Hoe gaarne verschenen de platen- makers niet in KRO's tv-programma dat vorig seizoen nieuwe platen be twistte en kijk eens aan, wat er ge beurt in de tiener- tv- uitzendingen! Na zulke programma's hoort men de platenhandel niet. Dan is er geen sprake van vragen in de Kamer noch van verwijten aan presentatoren. Daarom is er geen touw vast te kno pen aan wat nu wel en niet mag. Komt er een Sonneveldt-show on verkort op te televisie, dan zit er voor de goede hoorder altijd wel een puntje reclame in, dat is bekend. Er wordt altijd gegiecheld bij de veelvul dige benaming van de „gloeilampen fabriek enz."... maar toen Koen Ver hoeff in zijn voetbalverslag de club van Philips bij de naam noemde, moest er weer worden gestormd. „Dit is Tom Jones" noemde de Britse commerciëletele visie de shgtv, die zij inzond voor Montreux en die 1 vel vriendelijke opmerkingen, maar geen prijs of eervolle vermel ding kreeg, omdat het programma geen originaliteit in opzet vertoonde. Fans van Tom Jones konden echter hun hart ophalen aan zijn heel speciale conference en zijn liedjes (o.a. Delilah). De AVRO heeft deze show gekocht en vertoont haar van avond op Ned. 2. Tom ontvangt verschillende gasten, van wie Mireille Mathieu, de grote ster van Parijs, de voornaamste is V ziet Tom en Mireille hier samen op de foto in de har- lelijke vertrouwelijkheid van kunstenaars onder elkaar. Zo is er nu grote ergernis bij de gezamenlijke grammofoonplatenhan- del omdat Willem Duys nog eens in de ether heeft aangekondigd dat de plaat met liedjes van Toon Hermans, destijds door zijn firma Iramac aan een zelfbedieningsconcern verkocht, nu in de winkels van dat concern voor een zacht prijsje te koop is. De storm daarover heeft al vele maanden geleden gewoed en blaast nu nog na. Dat Willem voorts via de radio heeft verteld dat er ook een speciale plaat is uitgebracht voor de lezers van een tijdschrift, heeft de handel zo boos gemaakt, dat men er Tommy Cooper, magazine Verslag op dinsdag. Brandpunt-buitenspel (sport), aflevering „De wrekers", show Music, music. Ridder van Rappard er het scherpste uitsprong. Een van de luisteraars sneed de kwestie Gorkum aan en dat bracht burgemeester Van Rappard ertoe, na enig toeluisteren zelf Hil versum op te bellen en mee te delen „dat bepaalde feiten in de zaak door de publiciteitsmedia niet juist wor den weergegeven en dat hij, nu alles nog in onderzoek is, niet in de uit zending wilde spreken". Een van de medewerkers die het gesprek aannam, veroorloofde zich er op vrij onbehoorlijke wijze in de uitzending van te vertellen, de bur gemeester daarbij tot tweemaal toe „een ridder van de droevige figuur" noemende, waarna hij toch een kort stukje van de bandopname door dc muziek heen liet horen. Hoofdpresentator Joop van Zijl reageerde hier niet op. Gelukkig bood korte tijd later presentator Hans Zoet in Den Haag de burge meester op waardige manier excuses aan. „Komt u maar" is in opzet een stijlvol en interessant programma. Er werken bekwame krachten aan mee. Daarom is het zeker onnodig dat het uit de hand zou lopen en de indruk wekken van onvolwassen ge doe. En daar leek het gisteravond een pgenblik op. Ned. 2 AVRO Peyton Place, aflevering Strange report. Tom Jones (Montreux-inzending). actualiteiten. Twaalf en twee Een van de onbeschroomdste re clame- programma's is KRO's amu sante radiorubriek „tussen 12 en 2". Daar komen voortdurend artiesten vertellen over hun nieuwste plaat en hoeveel er van worden verkocht, en presentator Ted de Braak giet er overvloedig reclame voor zijn eigen theatershow in. Er is altijd wel een artiest, die hij daarover ondervraagt en die hem dan weer laat vertellen hoe goed het allemaal gaat. Een ander vertelt „toevallig" over een voorstelling waarvoor hij of zij gaat optreden en waarvoor De Braak zelf ook is uitgenodigd... en dat heeft dan allemaal niets te maken met ra dio of televisie, wél met reclame voor optredenden ergens in het land. Zo gaat dat in die rubriek ook met de Mik- programma's op eigen avon den: in de uitzending ontbreekt ge woon het „Huisorkest" omdat het als 7.35 - 10.00 uur groot amusementsprogramma „Van avond", met strip, spelletje, quiz, hoorspel en veel muziek. 10.00 uur Gonk. 10.55 uur (NOS) kunstrubriek Zin-tuig. Hilversum II KRO HILVERSUM Het IKOR zendt op zondag 2 november a.s. een kerk dienst uit, te houden in de Ev. Lu therse kerk in Leiden. Voorganger is ds. J. Happee, organiste mevrouw An nie Blankenstein-Offenberg. Het eigen kerkkoor zingt. Ds. Happee zal lezen Phillippenzen 1:3-11 en Mattheus 8:21-35. De tekst van de preek is bij het IKOR ver krijgbaar. Uitzending op Hilversum I, 's mor gens om 10.30 uur. Radio Kamerorkest in werken van o.a. Mo zart en Roussel. beschouwing over ouder worden, meer kamermuziek. Babel, kunstrubriek. Re-Lex-ez-vous. jazz uit Den Bosch. 8.45 uur 9.00 uur 9.30 uur 11.00 uur 11.30 uur gert met Mia Farrow en Ian Bannon; 22.15 Auteurs te gast in de studio; 22.50 Nieuws. Gymnastiek voor de hulsvrouw); 9.30 Voor de kleu ters; 9.45 Van 1685 tot van daag: componisten en hun werken, muzikale iezlng; 10.15 Voor de vrouw; 11.00 Nieuws: 11.02 Plek uur: wedstrijdpro gramma; 11.45 Actualiteiten; 11.55 Mededelingen; KRO: 12.00 Gevarieerd programma; (12.22 Wij van het land; 12.26 Mede delingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Ac tualiteiten; 13.00 Raden maar...; 13.15 Ondernemend): NCRV: 14.00 Moderne orkest muziek (opn.); 15.00 Voor ou dere luisteraars; 16.00 Nieuws: 16.02 Stereo: Voor de Jeugd; 17.00 Popradio voor t(w)ieners; 17.50 Overheidsvoorlichting; 18.00 Country and Western Ru briek. Hilversum III. 240 m. en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws; 9.02 Lichte vokale mu ziekjes; 10.00 Nieuws; 10.03 Nieuwe langspeelplaten met kritisch commentaar; NOS: 11.00 Nieuws: 1103 Muzlek-le- zen; (12.00 Nieuws); AVRO: 13.00 Nieuws: 13.03 Radiojour naal; 13.06 Platenprogramma: (14.00 Nieuws); 15.00 Nieuws: 15 03 Arbeidsvitaminen: 16.00 Nieuws: 16.03 Licht platenpro gramma: 17.00 Nieuws; 17.02 Radiojournaal; 17,05-18.00 Pop en Countrymuzlek. RADIO MOM» TEI.I.V ISII. I VNWOYII r&ÊSFMI3£SN> RJTO VAN De OOM&BJ £N ££M v LnvrvAN 2J3/0 KÊAJNISSEN HÊriPuLMoer Snel gêvoncêm worden o? we •zn-r-ew in eeM NIGjwe VJÊEÊLDOOBLOfc k 1652. 36 2VLT MOR66N OCHTEWb A6ENTÉ -Z-OIS, ÈARftAEA HAIL&y, 0PH6T VU6GV9U> VAM 6AN PRANGSCO f >0NTM06TSW WIL D6 3OW6£MAN ep <seu> Mee veemeHÊM'7 w&er Nier Moe 6evamrli;IIC hetis U1 ver sum 1. 402 m. AVRO: ,00 Nieuws; 18.11 Radiojour al; 18.25 Nederlandse so- ten in een Nederlands re- rtoire; 18.50 Paris vous par- 18.55 Voor de kinderen; 00 Trefpunt: discussieru- lek over actuele zaken; 19.30 |ws; 19.35 Vrolijkheid, mu it, actualiteiten en we iswaardigheden: 22.00 Gonk!, irisch programma; 22.30 iuws; 22.38 Mededelingen; <0 Radiojournaal; NOS: 22.55 reo: Zin - Tuig: kunstru- ek; 23 55-24.00 Nieuws, llversum II. 298 m. KRO: 30 Nieuws; 18.41 Actualitel- 19.00 Licht orkest en so len: 19.40 Concillepostbus; 15 Wie ls ln Godsnaam Je- 1 Christus?, lezing; 20.00 Ste- Radio kamerorkest en so- 20.45 Uitgeschakeld?: een ks beschouwingen over ou- worden en ouderdom; 0 Kamermuziek (opn.); 21.30 bel: (antl)kunst. (sub)cul- ir; 22.25 Overweging: 22.30 iuws; 22.38 Parlementsover- it; 22.45 De zingende kerk; «Kontekst: magazine rin op de dingen wordt rgepraat: 23.30 Jazz uit Den sch (opn.): 23.55-24.00 Ka relt je Knetter en de Bos-bubbel TELEVISIE MORGEN België. Ned. progr. Kan. 2 en 10. 16.00-16.30 en 17.00-17.30 School-tv. 17.30 Jevanjong, spelprogr. |>pie Loep en het geheim van de degenstok kop dc helling aftuimelde. Langzaam liep een brede gloei ende lavastroom de berghelling af, in de richting van de plaats, waar het scheepje gemeerd lag.... Jaap Schraap, die in de grot bezig was naar de schat te zoeken, verbleekte van schrik. Het rommelend lawaai klonk hol en onheilspellend. "De berg!" kreet hij )e rookwolken, die uit de kratermond kwamen, wer- tker en zwaarder en het rommelen in het binnenste iberg heftiger. Lappie en Jonas liepen, wat ze lopen De berg schudde en trilde geweldig en braakte met lige tussenpozen vurige wolken de lucht in, verge- J brokken steen en lava: De grond trilde zó hevig, pie zich niet meer staande kon houden en halsover-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11