Mae achter Nieewspoort London blues"-show naar ons land TOp Jethro Tuil blijft blues-sensatie The Nice maakte Lp. die „iVice" is Goede folkrock Pop-happening op zee H.M.L. Mirande: keuken doet het halve werk van Fairport T v-documentaire over Indianen schokt Zweden j'j'V-w* i j It .u OKTOBER 1969 TOPICS - TOP-TIEN TIENERTOP Er zijn opnieuw een paar enorme blues-evenementen in ons land op komst. Nog maar nauwelijks na het verstommen van het „Island"-blues- festival" komt als voorpremière de „London Blues"-show hierheen (half november komen Duitsland, Scandi navië. Oostenrijk en Zwitserland aan de beurt). De blues zullen 25 oktober in het Scheveningse Circustheater en de Rotterdamse Doelen en de dag daar op in het Amsterdamse Concertge bouw klinken. De groepen die eraan meewerken zijn Ten Years After (foto), Chicken Shack en The Village. „Grapefruit Sea Happening" is de 1 nsam van het pop-festival dat in de 1 nacht van 17 op 18 oktober aan 1 boord van het tussen Gothenburg (Zweden) en Amsterdam varende chip Tor Anglia wordt gehouden. Voor 125 gulden kunnen popliefheb-- bers deze happening meemaken. Vrijdag 17 oktober om 16 uur brengt een vliegtuig het gezelschap naar Gothenburg, waar de Tor Ang lia dan onder stoom zal liggen om de reis naar Amsterdam te begin nen. Zaterdagavond half negen is iet schip daar. Aan boord zullen de groepen The 5«pefruit en The Wallace Collec- j ton spelen. Verder is er een disco- rj fheek met twee disc-jockeys, zijn er 0 danszalen, een sauna, een roulette u en nog veel meer. 1 De happening is een initiatief van le platenmaatschappij Inelco, Eadio Veronica en Raaff Tours. Ten Years After behoort tot de weinige groepen die een sterke in ternationale reputatie hebben door „life" optredens en hitalbums. Deze formatie behoort tot de hoogst be taalde groepen met een vijf-cijfer- bedrag voor elk optreden in Ameri ka. De bezetting is Alvin Lee (gi taar), Leo Lyons (bas), Chick Chur chill (orgel) en Ric Lee (drums). Een andere opzienbarende groep die tijdens de „London Blues"-con- certen optreedt is die van Engelands top-bluesgitarist Stan Webb, Chic ken Shack, met Dave Bidwell (drums), Andy Silvester (bas), Paul Raymond (orgel). De lp's van Chic ken Shack behoren tot de meest verkochte in Engeland en op het continent. Het programma wordt gecomple teerd met het optreden van een groep waarover men volgens insi ders in de naaste toekomst veel zal horen spreken: The Village, met Bruce Thomas (basgitaar), Peter Bardens (orgel) en George Butler (drums). Humor, originaliteit, prachtig swingend fluitspel en op en top ver zorgde muziek. Dat is in het kort de nieuwe langspeler „Stand up" van witte blues-groep Jethro Tuil. Jethro Tuil was een Engelse land bouwer uit de 18de eeuw die nooit heeft kunnen bevroeden dat zijn naam nog eens een bluesgroep zou sieren. De muziek van de vier leden van Jethro Tuil heeft een open, landelijk en zelfs soms tropisch geluid. Ian Anderson (fluit, zang en nog een groot aantal exotische instrumen- De bluesliefhebbers kunnen de pop-winter in met een serie verza mel l.p.'s. Zo heeft ook John Mayall *-■ de grondlegger van de „witte blues"-rage eraan moeten gelo ven. Zware, ingenieuze, maar soms moeilijk in het gehoor liggende blues van maar liefst acht bezettingen van de fameuze Mayall-groepen op één plaat. Uitstekend werk leveren de zeer bekende sologitaristen Eric Clapton en Peter Green. ten), Glen Cornich (bas), Olive Bun ker (drums) en Martin Lancelot be vestigen met Stand Up" dat zij na de l.p. This Was" nog steeds Enge lands blues-sensatie zijn. De fraaie houtsnede-hoes met een. opspringende Jethro Tuil is een op vallende verpakking voor een even opvallende elpee, die alle aandacht verdient. De plaat biedt verrassende swing-intro's, die aan Dave Brubeck doen denken. Jethro Tuil is na het platendebuut van vorig jaar augustus enorm in populariteit gestegen. Hopelijk drin gen ze ook snel naar de top in ons land. Serpentine maakte eerste plaat Het is eigenlijk een wonderlijke zaak dat het Gooi, het centrum van zeer vele showbusiness-aktiviteiten, nog nooit een groep van formaat heeft opgeleverd. Deze gedachte liet Peter van der Sande, multi-instrumentalist uit Naarden, reeds geruime tijd niet met rust Meerdere malen probeerde hij reeds een groep te formeren, zonder veel succes echter. Maar dit weerhield hem er niet van om een platenopname, waarop hij zelf het merendeel van de instrumenten en het vokale gedeelte voor zijn rekening nam, te maken. Deze plaat „Yesterday Pa- pers"/„Round and Round" (beide nummers werden ook door hem zelf geschreven) kwam onlangs uit en de eerste reakties zijn gunstig. Mede door de vele geruchten rond om de plaat lukte het hem drie andere musici uit de tent te lokken om zijn groep Serpentine volledig te maken. En als het waar is dat de aanhouder wint, zal men de naam Serpentine in de toekomst nog wel vaker tegenkomen. DEN HAAG „Het is hier hollen of stil staan", zei Erica Gabriel van der Linden, receptioniste van perscentrum Nieuwspoort gis termiddag. Enkele uren later is het hollen. Hongerige Ka merleden en journalisten ko men de keuken van het pers centrum eer aandoen. Bedrijfs leider H. M. L. Mirande: „On danks de verbouwing zijn we op zulke ogenblikken weer te klein." Het ruim zeven jaar oude „Internationaal Perscentrum Nieuwspoort is van de experi mentele baby, die 5 maart 1962 ter wereld kwam, een uit de kluiten gewassen jongen gewor den. Op dagen dat de golven van het parlemtaire leven hoog opspatten, zoals gisteren, is dat wel duidelijk. De koks van Nieuwspoort spelen hierin een moeilijk te overschatten rol. Ingewijden: De Kamerleden komen hier graag eten; ze vinden de keu ken van Nieuwspoort beter dan die van de Tweede Kamer, hoewel Henry Faas van de Volkskrant ironisch heeft ge schreven dat„de Tweede Kamer het beste restaurant be westen de Oeral heeft" Bij de oprichting van Nieuws poort sprak het vanzelf dat er iets te eten moest zijn. Maar dat bleef beperkt tot een broodje, een uitsmijter en soms een bief stuk. Totdat na een jaar een be drijfsleider in. dienst trad, die een kok meebracht de heer Mirande (50), nu man achter de schermen van het pers centrum in de schaduw van het Binnenhof. „Nieuwspoort", het is een be grip geworden, vooral voor te levisiekijkend Nederland. Maar wat gaat hierachter schuil? De heer Mirande wil dit graag toe lichten. Zwijgen Volksvertegenwoordigers, ministers en journalisten kennen hem. Uit hoofde van zijn beroep is hij wellicht een van Nederlands best ingelichte niet- politici. Maar hij weet ook te zwijgen. Nieuwspoort, als ontmoe tingscentrum, staat en valt met de zekerheid van de bezoekers dat onge dwongen meningen kunnen worden uitgewisseld, zonder dat die in de openbaarheid komen. De heer Mirande: „Hoofdfunctie van Nieuwspoort is dat producenten en consumenten van het nieuws de gelegenheid krijgen elkaar hier te ontmoeten. De journalisten verbre den hun visie door het horen van achtergronden, maar belangrijkste huisregel is dat het besprokene niet wordt gepubliceerd. Tot nu toe werd deze regel, wat schorsing van betrokkenen tot gevolg heeft, twee keer geschonden." Als perscentrum, dat de mogelijk heid biedt aan regeerders, parlemen tariërs en persmensen vrij van ge dachten te wisselen is Nieuwspoort uniek in de wereld. Symbolisch hier voor is ook al uniek dat men van uit Nieuwspoort binnendoor in het parlement kan komen. Werkcentrum Het eten (25 standaardgerechten), de koffie en het biertje noemt de heer Mirande „de entourage". „We leggen de nadruk op het werkcen trum zijn. We hebben veel technische faciliteiten voor journalisten, die hier willen werken. Er zijn vijf telefoon cellen, vanwaar rechtstreeks naar buiten kan worden gebeld, en dit kunnen we onmiddellijk uitbreiden tot twaalf vaste lijnen. „Engelands zwaarste groep". Zo het Londense blad „Melody Maker" de groep The Nice eens ge- Dat deze unieke kwalificatie is, laat The Nice duidelijk blij- haar derde l.p., die eenvou- is genoemd. En dat is de dan ook. In het begin bleven de leden van groep in hun experimentele col lages van klassieke muziek, jazz en nog wel eens steken. The Nice ?As dit stadium nu echter helemaal P ontgroeid. De experimenten zijn geworden, missers zijn j.&r gewoon niet meer bij. Veel live pjoptredens en een echte honger muziek hebben de groep tot de jJmeest ervaren van Engeland ge- Een opmerkelijk nummer van de „For example" is gedeelte- r jujK in Londen en gedeeltelijk in Hoewel Fairport Convention als een z.g. „folkgroup" door het leven gaat, voelt zij zich meer verwant met de popmuziek dan met de luisterliedjes. Het is niet de bedoe ling van Fairport Convention alleen het geitenwollen-sokkpenpubliek te bereiken; ze zijn popmuzikanten in de ruimste zin van het woord en ze voelen er niets voor in hokjes inge deeld te worden. Onlangs werd in Nederland hun tweede l.p., met de titel „Unhalf- bricking", uitgebracht. Deze plaat laat horen dat het Fairport-vijftal een vrij progressieve folkrock brengt. Voor hen geen obligate 12-snarige gitaarbegeleiding, maar een stevige beat a la Bob Dylan. Het laatste nummer van „Unhalf- bricking" werd enkele dagen vóór de tragische dood van drummer Martin Lamble opgenomen. Na het overlijden van Lamble heeft de groep zich teruggetrokken in een landhuis in Hampshire. Huib Goudriaan New York opgenomen met mede werking van top-jazzmensen als Joe Newman (trompet) en Pepper Adams (bariton-sax). Een bewijs dat jazzmensen van allure The Nice ac cepteren. De liefde van The Nice voor het klassieke blijkt op de plaat vooral uit „Diary of an empty day", een nummer dat gebaseerd is op de Spaanse symphonie van Lalo. De woorden zijn van Lee Jackson. „Hang on to a dream" is op het eerste gehoor een volledig „UnNice" nummer. De groep laat ermee horen dat ze niet alleen „zwaar", maar ook „lief" is. Keith Emerson bewijst er zijn waanzinnige techniek op de piano mee. „Azrael Revissited" is weer een volledige heavy-rock met een heerlijk chorus van Keith op de pia no. Tot in Sydney Er is een telex, met een uitgaande en twee inkomende lijnen. In elk vertrek is een wandtelefoon en een oorschelpje waardoor Hilversum 1, 2 en 3 kunnen worden beluisterd; in elk vertrek is ook een luidspreker, waardoor bij voorbeeld de debatten in de Kamer kunnen worden ge volgd. De Poorters (begunstigers van Nieuwspoort worden zo genoemd een stichting kent geen leden) kun nen gebruik maken van een werkka mer. In deze werkkamer staan schrijfmachines en zijn twee monitor leidingen naar de Kamer aangelegd. In dit vertrek zijn ook telefooncel len; dit wil dus zeggen dat een parle- mentsverslaggever hier zonder dit vertrek uit te hoeven zijn verslag kan opnemen, schrijven en doorbel len." Nieuwspoort heeft tevens een uitge breide bibliotheek en een leestafel met elke dag meer dan honderd bin nen- en buitenlandse dagbladen, on geveer honderd weekbladen en tweehonderd geïllustreerde bladen. Het perscentrum kan informatie ge ven over andere perscentra in de we reld en contacten met allerlei instan ties tot stand brengen. Een voorbeeld hiervan is dat een Australisch journa list in Sydney werd geinstrueerd zijn Europese reis te beginnen met „mr. Mirande" in Den Haag op te zoeken. „Hem werd aangeraden eerst maar eens in Nieuwspoort te gaan kijken en daar zou hij wel verder worden geholpen. En dat gebeurde ook." Alle buitenlandse journalisten zijn welkom in Nieuwspoort. En bij bijzon- deré gelegenheden, zoals Prinsjesdag, kunnen ook Nederlandse persmen sen, die geen Poorter zijn, er terecht. „Komen er dan jongens van de Dok kumer Courant, dan laat ik die jon gens maar binnen." Nieuwspoort heeft nu 1400 Poor ters, die worden onderverdeeld in „gewone Poorters" en „Gastpoorters". De gewone poorters zijn journalis ten, voorlichtingsfunctionarissen en persattaché's. De gastpoorters zijn Kamerleden, ministers en ambassa deurs, en mensen die veel publiciteit krijgen als Kees Verkerk, Anton Geesink en scheepsbouwer Verolme. Prins Claus Vorige week werd Nieuwspoort on der meer bezocht door de ministers Bakker, Schut en Beernink, de Ka merleden Mellema, Geertsema, v. d. Doel en Wiegel en nog dertig andere parlementariërs. Prins Claus was drie keer in het perscentrum, en vond het er heel ge zellig. Mirande: „Je ontmoet hier dikwijls beroemde mensen. Zo waren hier John Glenn, ex-kanselier Erhard en ex-president Johnson. Ook de gewone burger begint Nieuwspoort te waarderen: als infor matiebron. Er komen veel telefoon tjes, brieven en verzoeken om infor matiemateriaal voor studenten. Een nevenactiviteit is het bijhou den van een landelijke agenda van persconferenties. „Het is in het be drijfsleven nog te weinig bekend dat we proberen te voorkomen dat pers conferenties op één dag vallen. Bij ons kan advies worden ingewonnen welke dagen nog vrij zijn om perscon ferenties te kunnen geven. Ook weet men niet overal dat ieder een hier, dus ook particulieren, pers conferenties kan houden. Normaal is Nieuwspoort geopend van 10 uur 's morgens tot twee uur nachts, „maar" zegt Mirande „als het nodig is zijn we 24 uur open. Ik denk aan de Irene-nacht en de H. M. L. MIRANDE: een praatje met een vrouw, want die zijn als bloemen in de winter in de bar van Nieuwspoortf overwegend bevolkt door mannen) Nacht van Schmelzer; en bij het loondebat waren we pas 's morgens om vijf uur dicht.' Het Haagse perscentrum, dat zo goed functioneert dat er menig bui tenlands rapport over is verschenen, wordt draaiende gehouden door twee koks, drie kellners, twee secretares sen en een portier, een werkvrouw en een afwasser. Papier en potlood Bedrijfsleider Mirande („we heb ben een raad van bestuur en een sociëteitscommissie en ik ben de uit voerder") houdt zich niet alleen be zig met administratie, in- en verkoop en gastheer spelen. Zonodig bedient hij, wast hij af en dweilt. „Daarvoor hoeft niemand zich te schamen en dat doet mijn status, waar ik geen enkel gewicht aan hecht, geen af breuk. Status: iets waar ook de Kamer leden zich niet om bekomme ren, die na een interview ping pongen met een redacteur, omdat Nieuwspoort daarvoor zo fijn de gelegenheid biedt. Maar dan moeten de pingpong balletjes wel worden afgehaald bij receptioniste/secretaresse Erica. Naast de tafeltennisbeno- digdheden verstrekt ze ook dik wijls papier en potloodjes. Erica welbekend bij parle- mentsredacteuren „Iets wat journalisten nooit hebben, zijn dubbeltjes voor de telefoon, en papier of potlood. Als er een persconferentie is, komen ze bij mij: Erica, zeg heb je ditErica heb je datMaar ze moeten zich ook zo haasten, zulke dingen vergeten ze meestal." (Van onze radio- en tv-redactie) STOCKHOLM De Zweedse kij kers, die voor geen kleintje vervaard zijn, voelen zich diep geschokt door een tv-reportage uit Zuid-Ame- rika over „uitroeiing van Amazone - Indianen" in Zuid - Amerika. De publicaties hierover zijn begon nen door correspondenten van de Zweedse radio - omroep en van en-i kele kranten. Na het onthutsende nieuws heeft de Zweedse televisie toen een team onder leiding van regisseur Torgny Anderberg naar het Amazonegebied gezonden om poolshoogte te nemen. Anderberg maakte een grote docu mentaire over „de gruwelijke werke lijkheid" die hij daar aantrof. In de uitzending verklaarde hij o.m. „Wij hebben toegelaten, dat Hitler zes mil- joen Joden uitroeide. In Zuid-Ainerika gebeurt op dit ogenblik hetzelfde met Indianen en de wereld sluit daar voor de ogen". De documentaire heeft grote beroe ring gewekt in Zweden: er wordt druk over gesproken en geschreven. Van vele zijden wordt ingrijpen ge- eist. Pippi helemaal van de baan HILVERSUM Bij de NOS verne men wij, dat de Zweeds/Duitse kin derserie „Pippi Langkous" voorlopig helemaal van de baan is. Het is geen kwestie van weken, maar van waar schijnlijk vele maanden. De NOS re kent ermee, voor dit winterseizoen zeker niet meer de rechten voor uit zending te kunnen veroveren „en waarschijnlijk ook niet voor de zo mer 1970". Gehoopt wordt, de reeks te kunnen programmeren voor winter 1970/'71. Zoals bekend moet worden gewacht, tot de speelfilm „Pippi Langkous" in Duitsland heeft uitgediend. ERICA: ze moeten zich ook zo haasten

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9