tijd in Berlijn Bloemen waren op Even slapen ...op het stuur aanvoer te Leiden Iets kleinere op veemarkt Lakoniek Rijnsburg- Berlijn v.v. Dank zij ervaren rijders als Van Noort en Timmers Geslaagden LAF Controle Verzegeld Feuilleton Voetbalprognoses Uitladen Nachtrust RIJNHDAELIN K BEREIKTE HOOGSTE PUNT P WtfUWÉ LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 OKTOBER tionale trots, de bloem, gezien en raakte daarover niet uitgepraat. Wij hadden nu bloemen naar Ber lijn gebracht. Er komt veel voor kij ken voor zij er zijn. Die chauffeurs: keiharde kerels moeten dat zijn, wanneer het hun werk betreft. Ook Timmers heeft geen nacht rust gehad. Hy houdt zich verder op de been door zo nu en dan een slok uit een fles met frisdrank en menige sigaret gaat in rook op. T"\E bloemen in Berlijn en wij op de thuisreis, die nog langer lijkt te duren dan de heenrit. Slechts enkele keren stopt Timmers de auto even om de benen te strekken; een maal is er een langere pauze van ongeveer een half uur. Dan ligt de chauffeur voorover op het stuur even te slapen. Nou ja, slapen Om 2.30 uur is de laatste hinder paal genomen. Mariëndorf is ge weest en wij bevinden om weer in de vrije wereld zo gezegd. Eenmaal werd door een vopo de auto gecon troleerd, om te zien of de dozen achterin wel echt leeg waren. Tim mers moppert wel een beetje, maar vat het overigens lakoniek op. Vlak bij Utrecht is onze laatste pleisterplaats. Na Mariëndorf gaat „een bakkie" er wel in. Het is dan al een uur of elf 's avonds. Timmers zet mij later voor de deur af. Met een simpel „bedankt en tot kyk" nemen wy afscheid. De be wondering voor die vrachtwagen chauffeurs is nauwelijks onder woor den te brengen. Zij brachten weer bloemen naar Berlijn. Hoe zal het van de winter zijn, als het sneeuwt en vriest? Ook dan zullen Hollandse bloemen naar Berlijn worden gebracht en zij zul len er op tijd zijn. Dank zij man nen als Van Noort en Timmers. Bloemen uit Holland vinden hun weg naar vele landen. Ik maakte één reis mee en kan slechts tot de con clusie komen dat er heel wat voor komt kijken. De chauffeurs zijn al met al zo'n dertig uur druk in de weer. Ook al zitten zij de meeste tijd achter het stuur van de auto. Maar juist dat is inspannend. Als u dit leest zijn de bloemen die wij brachten misschien al ver welkt. Maar dat geeft niet. Want zo wel Timmers als Van Noort is sinds dien al weer enkele malen in Ber lijn geweest. Om bloemen te brengen. HENK KAMIES Volgende week: Geen vak om oud bij te worden Ergens bij Ypenbwrg werden nog enkele dozen met bloemen uit Aalsmeer overgeladen. Dut de bloemen steeds meer hun weg vinden via veiling „Flora" in Rijnsburg, is zo lang zamerhand genoeg bekend. In een reportage enige weken ge leden werd hierover uitvoerig geschreven. Niet alleen in eigen land vinden de produkten uit Rijnsburg en verre omgeving af trek, maar ook in het buitenland. Ondermeer is dat het geval in Berlijn. Wekelijks vertrekken vrijwel iedere dag vrachtautf.i beladen met bloemen naar de markthallen in West-Berlijn, op een steenworpafstand van ,,de muur". Het lijkt een simpele zaak, maar er komt heel wat voor kij ken voor de bloemen uit Rijns- burg, Aalsmeer en het Westland in Berlijn te koop zijn. Onze redacteur Henk Kamies maakte zo'n reis mee. Hij werd hiertoe in de gelegenheid gesteld door bloemenexporteur Cor Blase, waarbij de heer M. H. Hemmes van veiling Flora als „bemiddelaar" optrad. De heen reis werd afgelegd met chauf feur Cees van Noort achter het stuur. Op de terugweg was het T. Timmers, chauffeur in dienst van J. A. J. Laarakker, eveneens uit Rijnsburg, die onze redacteur meenam. Voor alle ondervonden mede werking hartelijk dank. Optreden Ekseptu in Nieutv-Vennerl Van Noort heeft de douanefor maliteiten achter de rug. De reis wordt voortgezet. (Eigen foto's). Jeugd op drift in Stadsgehoorzaal LEIDEN In de grote zaal van de Stadsgehoorzaal wordt maan dagavond om acht uur de film „Jeugd op drift" vertoond. Deze film trekt overal in de wereld volle zalen. Alleen in Chicago kwamen 6 weken lang iedere avond 5000 men sen kijken. In deze film wordt het probleem „teenager" aan de orde gesteld. De ouders maken zich zorgen over hun zoon. Na allerlei verwikkelingen komen ze onder het gehoor van Billy Graham, die hen het doel van hun leven laat ontdekken. De film is voor iedereen gratis toegankelijk boven de 14 jaar. LEIDEN Ook dit jaar hield de N.V. Leidsche Apparatenfabriek een avond, speciaal voor de ouders van de leerlingen uit de Bedrijfs- school. Hierbij waren ook uitge nodigd die scholen en instanties die zich met de opleiding voor het Bemetel-diploma bezig houden Het hoogtepunt van de avond was wel de uitreiking van de diploma's aan de 6 geslaagden van dit jaar. Dit waren voor: Bank/Plaatwer ken de heren: P. Bakker - Roelof- arendsveen; M. Gortzak - Oude Wetering; J. Huigen - Leiden; R. Plasmeyer - Hazerawoude; A. de Vogel - Leiden. Voor Plaat/Kon- struktiewerken: de heer P. v. d. Holst - Leiden. Voor de dit najaar begonnen op leiding zyn 8 nieuwe leerlingen in geschreven. RIJNSBURG/BERLIJN - Van dinsdag ochtend half tien tot woensdagavond dichtbij het middernachtelijk uur. Zo op 9t oog valt het misschien meevooral om dat het grootste deel van de tijd zittend in een vrachtauto wordt doorgebracht. Maar zo'n pretje is het niet. Die vrachtauto mag voor de chauffeur iets geweldigs zijn; je hotst en klotst en 9t gedreun van de motor geeft je het gevoel bij een tandarts te zit ten die vergeten is met de tijd mee te gaan. Ook al tol je na zóveel uur van de slaap, je ziet hoogstens kans wat te suffen. Echt slapen is er niet bij. Maar dan die chauffeur. Hij blijft bij de pinken. Drinkt koffie uit de thermosfles, eet een broodje en rookt een sjekkie, dat hij onder het rijden heel behendig iveel te rollen. Gestopt wordt er wel een paar keer: bij de douane, bij het passeren van de zone- grens en onderiveg om gauw even datgene te doen wat je nu eenmaal doen moet. Rijnsburg—Berlijn v.v. Even bloemen brengen. Of het niets is. De bloemen zijn er gekomen en staan nu Joost weet waar in een vaas te pronken, of liggen al op de vuilnisbelt. NIEUW-VENNEP De j sociëteit Old Lake brengt zater| 1 novemiber de klassieke groundgroep Ekseption uit Haar in Nieuw-Vennep. De band, diel specialiseerd is in het vertolken^ Masieke werkjes met hedendaif instrumenten, geeft een com de sporthal. Pottenbakker was bij christenvrouwen TER AAR De heer A. mens heeft in het Dorpshuis leden van de Christenvrouwen! een avond bezig gehouden met vak. dat de verdwijning nabij namelijk het pottenbakken. T pottebakker doet alles nog met hand en legt daarin zijn artisti karakter vast. Hij beeldt uit hij mooi en nuttig vindt. Maar de mechanisatie zorgt voor, dat langzaam maar zeker handwerk gaat verdwijnen. Bij demonstratie, die de heer Romn gaf, bleek hij vaardig in snel ter asbakken, kandelaars, schaaltjes vazen te maken. Men krijgt br-uikevoorwerpen, die een pradh vorm en kleur hebben en sieraad zijn in 'huis. Inbraak Zoeterwou ZOETERWOUDE Gistermid ontdekte beheerder A. Verhagen opnieuw was ingebroken in het c huis S.J.Z. Over het tijdstip behi geen twijfel te bestaan. Dit moei de voorgaande nacht om kwart a een zijn gebeurd. Op deze tijd is nl. de biljartk r- stil blijven staan, wat veroorza 1 werd door het forceren van dit !e 1 paraat, waarbij de inhoud aan d beitjes werd meegenomen. Ook aanwezige voorraad sigaretten shag wordt vermist. Een totale sc nz* depost van tweehonderd gulden, j - Men is binnengekomen door openwrikken van een smal bov raam. Eerst heeft men gepoog het toilet binnen te komen, men stuitte daar op een afgeslfl deur. De politie heeft de zaak in: derzoek. Raad Benthuizen dinsdag bijeen BENTHUIZEN De raad nop an 's Morgens om 10 uur ben ik pre sent in veiling „Flora", waar de ex porteurs en hun helpers bezig zijn de bloemen in te pakken. En gaan zo'n 800 bloemen in een doos, soms zelfs méér. Het is een uur of half twaalf als wij naar 't Westland ver trekken, want ook déar Is een im mense bloemenveiling en in op dracht van de heer Blase zijn daar bloemen gekocht die ook mee naar Berlijn moeten. Chauffeur C'. van Noort, met wie ik zal meerijden, is intussen met de bestelbus even naar Aalsmeer om bloemen te halen, eveneens voor Berlijn bestemd. In de C.C.W.S. (Coöperatieve Westlandse Snybloemenveiling) blijkt, dat het verhaaltje dat het Westland bekend is vanwege de tomaten en druiven niet helemaal meer opgaat De bloemen spelen er ook al een steeds voorname re rol. Bram van Zuylen, bloemhande- laar in Katwijk, is er ook aan het laden en de gebrs. Van Zuylen uit Rijnsburg blijven niet achter en ha len de bloemen blijkbaar ook niet alleen uit de eigen woonplaats. Er zijn trouwens meer bloemenhande laren uit de omgeving en verder uit heel 't land. Het Westland, de gla zen stad; tomaten, druiven en bloe men. fjm half drie is het zover. De gro- te reis gaat beginnen. Van Noort is er nog niet, maar zal ons onder weg opvangen. Dat gebeurt ergens langs een autoweg in de omge ving van Ypenburg. Daar worden bloemen ingeladen uit Aalsmeer. Exporteur Blase en een tweede chauffeur stappen over in de volks wagenbus: Van Noort kruipt ach ter her stuur van de vrachtauto, met bloemen beladen. Zonder enig oponthoud bereiken wij om 4.15 uur via Arnhem de grens. Van Noort vertelt tijdens de rit één en ander over het leven van een vrachtwagenchauffeur en rolt intussen al zijn sjekkies. Bij Emmerich gaan wij de grens over, maar er is een strenge con trole. De produkten moeten het douane-oog passeren. De Hollandse douane gelooft het wel, maar aan Duitse zijde toont men zich kieskeu riger. „Soms kun je na de papieren in orde te hebben gemaakt zo doorrij den", zegt Van Noort. Dit keer moet de auto langs een „perron" worden geparkeerd, waar een bloemendes- kundige enkele bossen bekijkt op kwaliteit, 't Blijkt best te zijn en dan eindelijk, om 6 uur, kunnen we doorrijden. „Het valt nog mee", vindt Van Noort. „Soms sta je hier wel langer dan twee uur als het druk Is". XpEN flink stuk rijden over de Duitse autobahn staat ons nu te wachten. Hoe meer wij Duitsland in komen, hoe méér het gaat mis ten. De gesprekken staken. Zelf begin ik na enkele uren de eerste tekenen van slaap te vertonen. Een gezellig praatje zou misschien hel pen, maar dèt laat ik wel. De chauf feur heeft z'n aandacht volledig bij de weg nodig. De bloemen gaan richting Berlijn. Voorlopig liggen ze nog verpakt in dozen achter in de bak. Na een korte onderbreking voor een kop koffie en een amandelbroodje bereiken unj om 11.07 uur 's avonds Helmstedt. waar de eerste kennisma king met de vopo's en Russische mi litairen de laatsten met het ge weer over de schouder plaatsvindt. Vriendelijke jongens zo te zien. Het is T. Timmers, eveneens uit Rijnsburg met wie ik hier kennis maak. Ook hij is onderweg met bloe men naar Berlijn. Wij maken een praatje, niet wetend dat ik de te rugreis met hém zal maken. Om 11.35 uur vertrekken wij voor 't laatste trajekt: Berlijn. De' auto ls verzegeld en verscheidene keren worden de passen gecontroleerd, maar dan is het zover. QOST-DUITSLAND, de D.D.R. Het zou de Veluwe kunnen zijn, al leen is het hier en daar wat heuvel achtiger. De honderdtwaalf dozen met bossen anjers, rozen en chrysan ten naderen zo langzamerhand hun bestemming. Het is een paar hon derd kilometer rijden voor de Ber- lijnse grens is bereikt Op de kop af 1.45 uur in de nacht «toppen wij bij Drewitz, waar de grenspost is. De passencontrole liegt •r weer niet om. Dat schijnt een veranderen. Toch moet men niet den ken. dat de klad in de prijzen zit, hooguit deze week in het westen f 0.05 per kg. minder. Ook waren er minder biggen en lichte varkens. De handel was vlug en de prijzen redelijk tot goed. Geiten, wederom in grote getale aanwezig. Deze dieren werden zoals de laatste tijd gebruikelijk is, redelijk tot vlug verkocht. Kaas: Er werden op de kaasmarkt te Leiden 6 partijen aangevoerd: 3 Goudse en 3 Leidse. De Goudse èxtra kwaliteit' liep op tot f4,48 en de Leidse le soort tot f 4,30. LEIDEN Na enige weken hard werken is het goed rusten. Dit zal echter niet gelden voor de wat slecht staande verenigingen. Hier zal men komende wedstrijddag goed kunnen gebruiken, om te experimenteren mét nieuw „materiaal". Onze speciale aandacht gaat deze keer uit naar V.T.L. L.F.C. en DO- COS UVS. Als de klassen het verschil moeten uitmaken, zou een voorspelling niet moeilijk zijn. Voor UVS liggen de winstkansen zo voor het grijpen. L.F.C. zal echter met man en macht moeten proberen om de schade beperkt te houden. Verder speelt Roodenburg tegen Concordia H en zal met winst moeten terugkomen. Het goed draaiende Lug- duinum gaat op bezoek bij Rijpwete- ring en komt met een overwin ningsroes terug. WSB geeft Alphen niets cadeau en zal wel zegevieren. Teylingen zal het zelfde doen met Alphia. Warmunda SJC is nu niet moeilijk meer. Een 2. SJZ zal het tegen Van Nispen niet al te moeilijk krijgen en een ronde ver der komen. KOUDEKERK Vrijdagmiddag om half vier ging de vlag in top bij het bejaardencentrum „Rijnhdael" aan de dr. Vlaanderenlaan, omdat het hoogste punt van het in aan bouw zijnde gebouw was bereikt. Een aantal genodigden, waaronder de reeds benoemde direktrice mej. M. J. Halman uit Schoonhoven, woonde de plechtigheid bij. Burgemeester C. M. v.d. Linden hees op originele manier de vlag. Door een druk op de knop werd een hijskraan in werking gesteld, die de vlag uit een doos hees. Het één I onder werd gadegeslagen door het t zeischap dat zich naar boven bi begeven. „Rijnhdael" wordt gebouwd do de woningbouwvereniging Goed ff nen te Koudekerk. De stichting jaardencentrum „Rijnhdael". Kovi kerk, Hazerswoude, Rijndijk, zal exploitatie op zich nemen. Het d trum wordt gebouwd door bouw! drijf N.V. Grootstad. Op de foto v.r.n.l. mej. Halman' burgemeester v.d. Linden. „Hoe kom jij met een heer in de auto?", vraagt Timmers in het „vo po-kantoor" aan Van Noort. Want hij is er inmiddels ook. Prettig voor een journalist dèt eens te horen. En dan krijgt je, op zoveel kilome ters van Leiden een klacht over de Nieuwe Leidse Courant. Er is een af levering overgeslagen wan het feuil leton. Je hoort dat 's nachts om half drie in Drewitz. Zo zie je maar weer- Kwart over drie bereiken wij de hallen van de Blümengrossmarkt aan de Friedrichstrasse in Berlijn. „Wij zijn mooi op tijd", aldus Van Noort. TT^IJ zijn er ook het éérst Ik weet niet of de chauffeurs er in stil te nog een wedstrijdje van maken. Het lijkt niet uitgesloten. In ieder geval zijn wij er nu. De heenreis is achter de rug. Een reis met een slecht vooruitzicht vanwege de mist. De auto wordt uitgeladen. De do zen worden op karren naar de stand van Blase en Saladil getransporteerd. Het wordt steeds drukker met men sen die hun stand gaan inrichten. Even later staan ze daar: de bloe men uit Rijnsburg. In het hartje van Berlijn aan de Friedrichstrasse. De groothandelaren wachten nu op de kopers die straks zullen komen. De lege dozen zijn weer in de auto opgestapeld. Ik heb intussen het kamertje op gezocht, waar ik mag slapen. Als het half zes is, is Van Noort alweer op weg naar Rijnsburg. Hij zal niet slapen en ik evenmin, omdat mij het kamertje wordt „opgezegd". In de hotels is geen plaats en dan loop je daar, inmiddels over de slaap heen, in Berlijn. Wat nu? En toen was het Timmers die uit komst bracht: „Als je maar zorgt hier om 10 uur te zijn, want dan vertrek ik". T3ERLIJN in en naar de muur. Met de Berlijners blijkt moeilijk te praten. Je krijgt het gevoel dat ze je aan alle kanten wantrouwen. Wie wel om een praatje verlegen zit, is mister Wonster uit Ohio. Hij is toerist en brengt enkele dagen in Berlijn door. Als hij de muur ziet, zegt hij een ontelbaar aantal ke ren „Well, well, well, is that the war? Well, well, well". Zo nu en dan afgewisseld met is very trist- full". En zo is het ook. Daar staan wij, ver weg van Rijnsburg, met een vopo die door een enorme kijker al onze bewe gingen volgt. Om 10 uur ben ik weer bij de Blümgrossmarkt. Even later vertrekken wij, Timmers en ik. Mr. Wonster uit Ohio vertelde mij nog drie jaar geleden in ons land te zijn geweest. Hij had er onze na- soort hobby te zijn. Het zegel wordt van de auto verwijderd en de vo po's hebben genoeg vertrouwen in hun collega's aan de andere kant, zodat de inhoud niet opnieuw wordt gecontroleerd. Wel wordt de auto van onderen met een spiegel beke ken. Toch duurt het alles bij elkaar nog een uur voor toestemming wordt verkregen de tocht te vervolgen. „Blümen aus Rijnsburg", voor Ber lijn. Twee dagen wachten. Achter de muuar een stukje Oost-Ber- lijn. Op de foto onze redacteur. LEIDEN Wederom bij dichte mist werd gisteren de veemarkt in de vroege morgenuren gehouden. Zo dicht was de mist en zo onzichtbaar de hal, dat buitenlandse gasten een uur over tijd werden verwelkomt. Uit gesprekken met leden van dit ge zelschap, bleek een grote bewondering voor de vorm en de inhoud van de hal. Ondertussen ging de handel gewoon door. rustiger dan vorige week, toen alles nog nieuw was. De aanvoer was over het algemeen iets kleiner dan de vorige week. De runderen echter goed. Het wolvee wat minder. De stemming op de gebruiksvee-af- deling was vrij rustig. Er waren heel wat melkkoeien. Het is al ver in okto ber. toch is er elke dag nog volop zon en houden wij mooi en droog na jaarsweer. Er voltrekt zich zo een erg langzame overgang van weide naar stal en dat geeft een vrij stabiele aanvoer. De Vare-koeien mogen zich in een wat ruimere belangstelling ver heugen. Rustiger was het op de afdeling jongvee. Het prijsverloop is daar zeer verdeeld. Er ging echter niet veel om. Slachtvee: Ruime aanvoer. Over het verloop van de runderenpiarkt valt moeilijk iets te zeggen, of het beter dan wel minder was dan vorige week. Men zou kunnen zeggen rustig, maar toch werd alles verkocht. De vette kalveren gingen eerst lang zaam, later vlugger van de ene eige naar naar de andere. Geheel in over eenstemming met de toestand op de andere markten. Veel vraag maar toch nog een te groot aanbod. Wolvee: Voor de tijd van het jaar een kleine aanvoer. Het wil nog niet op deze afdeling. De prijzen zijn te laag. De buitenlandse wisselkoersen zijn te onzeker en door het goede herfstweer laten de eigenaren deze dieren op het land. Gisteren deden deze dieren het wat beter dan de vo rige week. De vette lammeren wer den, zij het wat later dan normaal, vlug verkocht. Varkens, Slachtvarkens: Een minder goede handel bij een wat te groot aanbod. Er kan in enkele weken veel dinsdagavond om half acht bijt Agenda: voorstel met betrekking het gemeenschappelijk streekener bedrijf, krediet archief, krediet constructie Prins Hendriklaan en geving, krediet speelplaats, nota stemmingsplan Bedrijfsterrein, tenaren burgerlijke stand, kre voor stedebouwkundige werkza heden, deelneming regionaal w wagenkamp Alphen, toetredinj meente tot sectie Nederland Europese Gemeenten en werkkr RC evenementencommissie Benthuizen.» LEIDEN Donderdag 23 wordt een ledenvergadering van de Leidse Tuiniers, en mistcnvereniging „Door Verbonden", in gebouw de Herenstraat. LEIDEN De afd. centrum NCVB komt vrijdagavond om in de Zuiderkerk bijeen. Ds. P. Kleer te Monster zal spreken „Christenmoeders in het perk".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4