ALASKA KNETTERRIJK Suriname uit eerste hand Het begon met een t Antwerpen raakt veel van o u d e roem kwijt advertentie Olie-chantage straks een lachertje door J. den Boef ZATERDAG 18 OKTOBER 1969 BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad door Ton v. d. Hammen Het verhaal, dat de Amerikanen voor een appel en een el Alaska van de Russen hebben gekocht, is slechts ten dele waar. Want toen in 1867 de koop gesloten werd, was men er in Washington helemaal niet gelukkig mee. Tsaristisch Rusland, dat nooit belangsteling voor Alaska had gehad, vreesde (ten onrechte), dat Amerika het gebied op een kwade dag zou bezetten. Het besloot de Amerikanen voor te zijn en bood terwille van goede relaties de kolonie voor 7.2 miljoen dollar te koop aan. In Zeeland woedde een kwart eeuw geleden een felle strijd om het bezit van de Scheldemond. Het resultaat daarvan is bekend: op 6 november 1944 tekende ge neraal Daser, commandant van alle Duitse troepen in Zeeland (met uitzondering van Schou- wen-Duiveland) in Middelburg de onvoorwaardelijke capitula tie. Na 25 jaar zijn de strategen het over één ding eens noch de afweer van het Duitse offensief bij Bastogne. noch het grote Ameri kaanse offensief bij Remagen zou mogelijk zijn geweest als de Geallieerden niet de beschik king hadden gehad over de vrijwel onbescha digde installaties van de Antwerpse haven. Ant werpen was de sleutel voor Europa en van beslissende betekenis voor de snelle beëindi ging van de oorlog. Van die sleutelfunctie is nu nog maar weinig overgebleven. Het belang van Antwerpen in de Gouden Eeuw de rijkste stad van Europa en voor 1940 de grootste concurrent van Rotter dam is danig ingekrompen. Men behoeft het alleen maar aan schepen (wethouder) Léon Delwaide van Antwerpen te vragen en hij zal volmondig toegeven dat Ant werpen niet alleen de concurrentiestrijd met Rotterdam heeft verloren, maar zelfs tot de Rotterdamse invloedssfeer is gaan behoren. Sterker nog: in de strijd voor het behoud van de betekenis van Antwerpen als haven moet de Sinjorenstad geheel op Rotterdam steunen. De positie van Antwerpen wordt name lijk in eigen land sterk bedreigd door Gent, dat na de opening van het nieuwe kanaal naar Terneuzen zijn goederenoverslag met zestig procent zag toenemen, en door Zeebrugge. dat volgens de regering moet uitgroeien tot de tweede oliehaven van het continent Het plan voor de aanleg van een drijvend haveneiland voor 500.000 tons-tankschepen is bekend. Schepen Delwaide vindt de ontwikkeling van Gent natuurlijk, al ziet hij voor Antwerpen wat de goederenoverslag betreft eveneens grote mogelijkheden als het kanaal door de Baalhoek gereed i6. Hij vreest de concurrentie van Ter- neuzen en het geprojecteerde Reimerswaalpro- ject niet. Maar de investeringen bij Zeebrugge, die on geveer 2'/2 miljard gulden zullen gaan bedra gen. acht hij èn nationaal èn in Benéluxverband overbodig. De oliemaatschappijen hebben door 100 mil joen gulden uit te trekken voor een pijpleiding- verbinding tussen Europoort en Antwerpen in feite al gekozen voor Rotterdam. Men kan nog zo geporteerd zijn voor een nationaal havenbeleld, nationalistisch denken mag de realiteit niet uit het oog doen verliezen en die realiteit ie dat de Belgische havens geografisch (dat is „natuurlijk") tot de Neder landse Delta behoren. Het zou onjuist zijn van een verval van Ant werpen te spreken, zoals gesproken wordt van „het verval van Brugge" als gevolg van de verzanding van het Zwin. Antwerpen groeit nog steeds en het verwacht van zijn connecties met Nederland en met name met Rotterdam, grotere mogelijkheden Daar winden de Sinjoren geen doekjes om. Probeer den zij tot de jaren vijftig nog te concurreren, nu zijn ze zo realistisch om te zien dat die concurrentie niet vol te houden is. Ze hebben daarom voor samenwerking gekozen. De staatscommissie-Verstappen wil het ha- venbeleid van Belgie onafhankelijk van Neder land maken door havens te ontwikkelen die buiten de invloed van het Nederlands territori um liggen. Dat is onrealistisch. De Delta heeft natuurlijke havens gevormd. Schepen Delwaide ontkent niet dat het beleid van Rotterdam veel progressiever is geweest dan dat van Antwerpen. Rotterdam had echter nationaal gezien veel meer mogelijkheden. Ant werpen is voor verbetering van de toegang tot de haven geheel aangewezen op Nederland! Wie zich dat realiseert, zoekt geen concurrentie meer, maar coöperatie. Zo is de positie van Antwerpen ten opzichte van Rotterdam in 25 jaar sterk veranderd. Dat neemt echter niet weg dat dank zij de haven van Antwerpen een kwarteeuw geleden de weg kon worden gevonden naar een snelle beëindiging van de oorlog. En wat het overigé betreft: het is verheugend dat de Antwerpenaren liever zoeken naar een samenwerking in Benelux-verband dan naar een zinloze concurrentie, zoals andere Belgen ken nelijk willen. Nu de tijd om steed3 grotere economische samenwerkingsverbanden vraagt, mag Brussel zich best realiseren, dat een nationalistische havenpolitiek geen enkele zin heeft. Nationa listisch is iets anders dan nationaal. Een nationale havenpolitiek mag en moet Bel gie voeren, maar in Antwerpen heeft men inge zien dat een dergelijke politiek alleen zinvol is binnen het kader van de Benelux. Ja, meer nog: de Benelux-gedachte, die eveneens 25 jaar ge leden door de grote Belg Paul-Henri Spaak in Londen gestalte werd gegeven, berust op de erkenning van de grote gemeenschappelijke economische belangen. HEIN HOGEWEG In hel midden van de vorige eeuw hadden de VS echter niet de geringste interesse voor het grotendeels ontoegankelijke ge bied. Na veel vijven en zessen besloten zij de koop toch te sluiten, met het idee, dat zij een vriend een plezier deden. De Russen moesten toen nog vijftien maanden op hun geld wachten, omdat het Ameri kaanse Huis van afgevaardig den de prijs veel te hoog vond voor het 'waardeloze gebied, waar beschaafde mensen niet kunnen leven'. De Russische bemoeienis met Alaska was begonnen in 1741, toen twee schepen ten oosten van hét schiereiland Kamtsjat- ka gingen onderzoeken, of Azië en Amerika aan elkaar vastza ten. Doordat zij niet ver genoeg naar het noorden voeren, kwa men de schepen niet terecht bij ivat later de Beringzee zou worden genoemd. Zij gooiden hun ankers uit bij de zuide lijker gelegen Aleoeten, die als een vinger van Alaska in de richting van Azië uitstaken. Het bleek een rijk jachtter rein voor pelsjagers te zijn, die dan ook kwamen en na het verstrijken der jaren steeds meer naar het oosten trokken. Zo nestelden zij zich aan de kust van hét eigenlijke Alaska. Keizerin Catharina de Grote weigerde echter, troepen, sche pen of geld voor het ontwikke len van de nieuwe kolonie ter Tim in Suriname hem kijken. De dokter vroeg al tijd aan mij hoe het met de baby ging, hij ging zelf nooit naar de wieg. En zelfs ik, zijn eigen mamma, mocht niet te lang achter elkaar naar kleine Tim kijken. Ziezo Tim, nu weet je al weer heel wat erbij. Schrijf je nog eens, maar binnen een half jaar, dan komen we met verlof. We zullen dan ook eens bij jou kijken, want na al die brieven wil je elkaar toch ook wel eens zien? Tot zover dan „tante Anne- mieke". Inmiddels is de ont moeting tot stand gekomen en het verlof van het gezinnetje De Rooij al weer bijna om. Tim-Nederland is erg trots op het cadeau uit Suriname dat hij bij die gelegenheid heeft gekre gen: twee sikie-sikie's, peervor mige uit kalebassen gesneden en met figuren versierde Suri naamse ritme-instrumenten, die bosnegers zelf hebben gemaakt. beschikking te stellen. En zo bleef Alaska voor Rusland al leen maar een gebied, waar on dernemende jagers en koóplui op een voordelige manier aan bont konden komen. Pas in 1810, toen de avontu riers er al bijna zeventig jaar waren, voer een schip van de Russische marine naar Nieuw Archangel, dat intussen door de pioniers was gebouwd, maar ook nadat de marine er de lei ding in handen had genomen, werd geen poging gedaan, het uitgestrekte gebied te bevolken. Niettemin was Nieuw Ar changel een levendige hoofdstad. met twee we tenschappelijke instituten, een bibliotheek, die voor het pu bliek toegankelijk was en verschillende kerken. Nadat het Alaska had gekocht stuurde A- merika troepen naar het gebied, die volgens Hector Chevigny in zijn boek 'Russisch Amerika' er vreselijk hebben huisgehouden. Het werd een verwaarloosd gebied zonder regering en zon der wétten. Pas na zeventien jaar kwam er verandering. Toen was er van 126 jaar Russische aanwezigheid niet veel meer overgebleven dan en kele kerken met uivormige koe pels en wat Russische plaatsna men op de landkaart. Langzaam gingen de Ameri kanen ontdekken, hoe fascine rend Alaska was. Een groot deel ervan ligt boven de Pool cirkel, maar zelfs de ruige ber gen in het zuiden zijn bedekt met gletsjers, die tot de grootste ter wereld behoren. In het noorden en westen be vindt zich de grote boog van de Alaska Range met de hoogste berg van het Noordamerikaanse continent, de McKinley, die zich tot een hoogte van meer dan 6000 meter in de koude pool tocht verheft. Dan zijn er nog de eindeloze boomloze vlakten, berggebie den, hoogvlakten en toendra's, waar nog maar weinig blanken het gewaagd hebben zich te vestigen en zelfs Indianen en Eskimo's het te bar vinden. Goud, het eerst ontdekt aan de Yukonrivier in Canada, bracht veel avonturiers naar A- laska. De grote bevolkingsaan was kwam echter pas na de tweede wereldoorlog. De rege ring te Washington had het grootste aandeel in het econo mische leven. Leger en lucht macht hebben hun belangrijke installaties in Anchorage (dat in de poolroute van verschillende luchtvaartmaatschappijen is op genomen) en Fairbanks, waar men ook veel boerenbedrijven vindt. De enorme afstanden schep pen grote problemen, die niet door de spoorwegen en het gro ter wordende wegennet opge lost kunnen worden. Het be hoeft dan ook niet te verwon deren, dat ieder, die het zich veroorloven kan, een eigen vliegtuigje heeft. Vele duizenden Eskimo's had den nog nooit een auto gezien, toen zij al volkomen vertrouwd waren met hun Tingyn Mayks (Vogels der Toendra), die zij voor een zacht prijsje konden konen. In 1957 schreven we nog: Het verhaal van Alaska zou er een kunnen zijn van verre einders Beter dan hij er ooit op school achter zou zijn gekomen, weet een Nederlandse jongen al heel wat over Suriname. Geen won der, want het joch hij heet Tim kreeg en krijgt nog steeds zijn informatie uit de eerste hand. Welke scholier heeft dat? Het begon zo. Op zekere morgen, het was in de grote vakantie, nam Tim op zijn manier de krant door. Alleen voor de plaatjes en stripverhalen, want het nieuws, neen, dat trok zijn aandacht (nog) niet. Opeens kreeg hij een kleur, want hij zag zijn eigen naam in de krant staan. •ft- Deze Eskimo maakt met primitieve hulpmiddelen soevenirs- Geboren: J THEODORUS GERARDUS HUBERTUS Wij noemen hem TIM J. DE ROOIJ A. DE ROOIJ—Geheniau Moengo, 28 juli 1968. P.o.b. 18 10 Suralco. Paramaribo, Suriname. „Mam, kijk hou es", riep hij opgewonden. Hij wees op de advertentie: geboren Theodorus Gerardus Hubertus. Wij noe men hem Tim. Ook zijn moeder keek daar van op, want tot nu toe had ze altijd gedacht, dat de roepnaam Tim bij de officiële: Theodoor, net zo'n inconsequente afleiding was als bijvoorbeeld: geboren Johannes, maar we noemen hem Piet... Ze was er met haar Theodoor, die Tim zou worden genoemd, bij het kraambezoek destijds genoeg mee geplaagd. En kijk nou eens. Tim „senior" was inmiddels weggehold naar zijn kamertje om papier en ballpoint te halen. -■ „Ik ga schrijven", zei hij resoluut. Al gauw was spontaan het volgende briefje neerge pend: „Beste Tim, Welgefelici- teerd dat je bent geboren. Ik heet ook Tim, ik bedoel Theo door en Tim. Leuk hé? we zijn hier met vakantie en lazen van jou in de krant. Ik ben negen jaar en zit in de vierde klas. Misschien hoor ik nog eens wat van je. Dag, Tim." Op antwoord behoefde grote Tim niet lang te wachten. Er ontstond zelfs een gezellige cor respondentie tussen Tims mamma in Suriname en hem zelf in Nederland. Tante Anne- mieke, zoals ze haar brieven ondertekende, was zo onderhou dend en voorlichtend in haar epistels, dat het beslist de moei te waard is er een aantal type rende citaten uit te lichten. Voor 't gemak zijn ze als één brief samengevoegd. Ik ben dus Tims moeder en we wonen in Moengo, een klein dorp midden in het oerwoud. Tims vader werkt bij de Sural co: de Surinaamse Aluminium Compagnie. Hier, bij Moengo, wordt het erts gehaald, ze noe men het bauxiet. De mijnen zijn eigenlijk heuvels, die wor den afgegraven met bulldozers (Moengo betekent heuvel). Met trein en boot wordt het erts naar Amerika, Nederland en °ok in Suriname naar smelte- rijen gebracht. Ons huis staat op palen om dat het hier soms geweldig hard regent. In de grote regen tijd plenst het verschrikkelijk, met daarbij sterke wind en on weer. Er vallen grote bomen om die vaak de wegen versperren. Tussen de buien door is het prachtig zonnig weer. Het grappige is, dat je in de grote regentijd van half april tot augustus de aankomende buien kunt voorspellen. Kwam bijvoorbeeld gisteren de eerste om half negen, dan komt hij vandaag om half elf en morgen wordt het half een. Dus altijd twee uur later dan de vorige dag, zodat je daar met uitgaan of de was drogen prachtig reke ning mee kunt houden. Als we uit het raam kijken, zien we overal rondom het oer woud. beginnen. Je hebt hier ceel apen. wasbeertjes en mar motten (hele grote) en ook veel slangen. Daar moet je voor op- Passen. Maar de meésten zijn niet giftig, hoor. Zoek je Suriname op de ■nart, dan zie je rechts daarvan lingshoofden van het Suralco- bedrijf. De grootste heet Tox. Hij is genoemd naar meneer Toxopeus, de hoogste baas hier. Bij de bosnegers, die uit Afri ka stammen (slaven) heersen nog uit dat werelddeel af komstige rituelen, bijvoorbeeld de vuurdans, die in de regel niet voor blanken toegankelijk is. Alleen bij een bepaalde maanstand wordt hij uitge voerd. Ze dansen onder tromge roffel over gloeiende houtskool en zijn tenslotte zo opgezweept (winty noemen ze het) door de muziek, dat ze glas kauwen en in bomen klimmen die aan stam en takken zulke scherpe schubben hebben, dat wij ons eraan snijden. Zelfs de apen zijn er bang van. Ook het christendom is hier nog vol bijgeloof en angsten. De mensen schijnen zich daarvan erg moeilijk los te kunnen ma ken. Mensen, die jaren in Ne derland hebben gestudeerd, schilderen hun baby's en kleu ters nog blauwe vlekken op het voorhoofd en achter de oortjes om ze tegen wat ze noemen „Het Boze Oog" te bescher men. Als een baby ziek wordt, is hij „aangeraakt" door dat „Boze Oog" en nu komt het merk waardige: iedereen kan, denkt men, of hij dat nu wil of niet. op een gegeven moment dat ..Boze Oog" hebben. Daarom la ten de moeders baby's en kleu ters ook niet graag aan vreem den zien. In het ziekenhuis waar onze kleine Tim is geboren, werd vóór elk bezoekuur een scherm om de wieg gezet. De bezoekers konden alleen uit de verte naar Aangezien Japan als een toe komstig afnemer wordt beschouwd, legt men volgens het Franse blad al een pijplei ding van 1350 km. naar een ijsvrije haven aan de zuidkust, die in 1972 gereed moet zijn. Ook de geslaagde tocht van de zwaar gepantserde olietan ker Manhattan door de Noord westpassage versterkt de opvat-, ting, dat de olie van Alaska binnen niet al te lange tijd vrij gemakkelijk zijn weg zal vin den naar de Ver. Staten en wel licht ook naar Europa. De olievondsten zullen gewel dige gevolgen hebben voor A- laska zelf, dat niet langer alleen maar de 'ijskast van Amerika' is, maar ook de grootste olie bron gaat worden. En naarmate nieuwe vondsten worden ge-? daan door de BP (die samen-, werkt met de Standard Oil o Ohio) en andere maatschappijen? welke in Alaska boringen ver-' richten (Esso en Atlantic Rich-! field) zullen ook de overige, olieproducerende landen en de maatschappijen die daar werk^ zaam zijn, de gevolgen ervan, ondervinden. In het Nabije oosten zal mer£ gaan merken, dat politiek® chantage niet meer lonend is» Deze ontwikkeling kan er mis/ schien toe bijdragen, dat binner£ niet al te lange tijd olievoorra-j, den geen bronnen van politiek® ellende meer zijn. Bedreigde oliebelangen heb', ben tientallen jaren tot con-! flictsituaties geleid, die gevaar voor de wereldvrede oplever den. Hoe rijker de olie ook irS andere delen van de wereld aari de oppervlakte komt, hoe klei* ner de kans wordt, dat men eli kaar in de haren gaat vliegen: Overigens zullen de Russen, hét nu nóg meer betreuren, dat Alaska in 1867 voor het koopje van 7.2 millioen dollar aan A- merika werd overgedaan, ook al was dat er aanvankelijk hele maal niet blij mee. -H- Tim in Nederland met z'n sikie-sikie in een prachtig grensgebied, een verhaal van moderne pio niers, vol energie en enthour asme. Een verbaal ook van een land met mogelijkheden, zij het niet onbegrensd. Zolang er geen grote bodemschatten of andere hulpbronnen worden ontdekt, zal de ontwikkeling van dit land langzaam verlopen'. Dit verhaal lijkt nu werke lijkheid te gaan worden. Want de BP Oil Corporation heeft reden om aan te nemen, dat zij in haar concessiegebieden in de omgeving van Prudhoe in het ruige noordoosten van Alaska bronnen heeft aangeboord met een aardoliereserve van ten minste 700 miljoen ton. Schattingen van olie maatschappijen zijn altijd aan de voorzichtige kant en bij de BP verwacht men dan ook, dat nog groter rijkdommen aange boord zullen worden. Volgens Le Monde schatten deskundi gen, dat er thans al voorraden van anderhalf miljard ton zijn aangetoond en dat bij verdere ontdekkingen dit totaal wel tot vijf miljard ton kan stijgen. Dat is een tiende deel van de totale wereldvoorraad. Frans Guyana liggen. Vroeger was daar de beruchte strafkolo nie Cayenne. Daar moesten erge misdadigers uit Frankrijk dwangarbeid doen. Geen pretje in de hete zon. Indianen en bosnegers hielpen er wel eens eentje ontsnappen. Een vluchteling, hij heette Bauxite, ging dwars door het oerwoud van Suriname naar Paramaribo. Hij ontdekte het aluminiumerts, dat naar hem is genoemd. Dat is nog niet zo lang geleden, want oude mensen hier weten het nog. Nu is de winning van bauxiet de voornaamste bron van in komsten. Zeg, Tim, je vertelde dat je je zwemdiploma hebt gehaald. Weet je dat de bosnegerkinde ren hier nu ook zwemles krij gen? De „wegen" van het oer woud zijn de rivieren en daarop varen de bosnegers niet hun korjalen, waarvan je op school vast wel eens hebt gehoord. Maar ze kunnen bijna geen van allen zwemmen en daarom ge beuren er nogal eens ongeluk ken. Vandaar, dat de kinderen nu op school zwemmen moe ten leren. Behalve van visvangst leven de bosnegers van jacht en wat landbouw. Ze kappen een open plek in het oerwoud, planten er cassave, een soort aardappel, mais, ananas en bananen. Als de grond is uitgeput beginnen ze weer ergens anders. Roof bouw heet dat. Het ziet er na tuurlijk erg lelijk uit als ze zo'n akker verlaten hebben. De Suralco heeft op Moengo nu een modelboerderij en de arme boeren uit de omgeving leren daarvan betere manieren om de grond te bebouwen en te bemesten. Ze leren er ook een betere verzorging van hun vee. Op die modelboerderij is ook een grote koeienstal. De koeien mogen alleen 's morgens naar de wei tot tien uur en daarna gaan ze allemaal onder de dou che: dan koelen ze wat af. Als ze het te warm hebben, kunnen ze geen melk meer ge ven. Ze kunnen het toch al niet zo goed als in Nederland, waar een koe vaak dertig liter per dag geeft. Van de besten krijg je hier niet meer dan tien liter. Daar om proberen ze een nieuw ras te fokken, dat beter tegen de warmte kan: kalfjes van Friese stieren en Brahmaanse koeien. De stieren komen, als ze nog heel klein zijn, per vliegtuig uit Nederland. Er zijn er nu twaalf en ze heten allemaal naar afde-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13