Effectenbeurs volgde de Kamerdebatten op de voet Acties als grieven blijven bestaan Veel schade bij forse aanvaring Perfecte landing ruimteschepen SKODA H. Koekoek: Zo gaat dat in de politiek Frans-Russisch maanproject FINANCIEEL WEEKOVERZICHT SOJOEZ-EXPERIMENT WAARDEVOL wacht nog even- ae nieuwe komt! Procuratiehouder houdt zich staande Jongen (9) in zand gestikt KLM gaat op Shannon lesvliegen Nationalisatie van Amerikaans bezit Nota Raad van Leraren Perya werd Beroep tegen afwijzing B VD is mogelijk opengereten ZATERDAG 18 OKTOBER 1969 In Hilversum is weer eens een omroephuwelijk gesloten. Gistermiddag was het Marga van Arnhem, werkzaam bij het NOS-journaal, die zich in de echt liet verbinden met Jan Kamlag. free-lance ver slaggever bij NOS-sport. MOSKOU Frankrijk en de Sow- jetunie zijn gisteren overeengeko men gezamenlijk te zullen gaan pro- t>eren volgend jaar een laserreflector °P de maan te plaatsen. Het betreft een onderdeel van veelomvat tende technische en economische sa menwerking tussen beide landen. Een Russische raket zal de Franse mserreflector op de maan brengen. "et contract voorziet tevens in geza- "mnlijke industriële ondernemingen. In de toelichting bij zijn begroting heeft de minister wel aandacht bes leed aan de onrust in het onderwijs, maar hij beziet die onrust alleen wel- Iwillend als een begeleidend verschijn sel in de ontwikkeling van de demo cratie. Zelfs minimale maatregelen op organisatorisch gebied die te gemoet zouden kunnen kimen aan de grieven uit het voortgezet onder wijs. zijn niet aangekondigd. Juridisch-organisatorisch is de Mammoetwet wel goed bestudeerd, maar de onderwijskundige consequen ties heeft men niet voorzien en de omst. Extra j De allereerste wens is dat er nog dit begrotingsjaar extra lerarcnlessen beschikbaar worden gesteld voor zit- tenblijvers in het tweede leerjaar van VWO, HAVO en MAVO. De nota wijst er verder op dat diverse kwesties die de rechtspositie raken, de gemoederen van de leraren sterk ■n onrust hebben gebracht en nog steeds in onrust houden. Voor een i goede uitvoering van de Mammoet wet is vermindering van de ontevre- denheid bij de docenten een conditio sine qua non, aldus de Raad van Leraren. I Gistefen hadden vertegenwoord igers van de docenten een nieuwe bespreking met directeur- generaal Broekman en inspecteur- generaal De Jong. Na afloop liet de woordvoer- Op twee vrijwilligsters na heeft de Noordierse stad ongewapend te ongewapende mannelijke collega, vrouwelijke politie van Belfast ge- betreden. Op de foto June Smith, Op de achtergrond twee zwaar- weigerd, het roerige deel van deze onder geleide van een eveneens gewapende Britse soldaten. -|- zet maar plus acte skoda Bankoverval mislukt EINDHOVEN De procuratie houder van de Nederlandse Krediet bank aan de Dommelstraat, de 55-ja- rige H. J. Everaards, is gistermorgen in de bank het slachtoffer geworden van een overigens mislukte overval. Hij verweerde zich zodanig dat de dader, van wie elk spoor nog ont breekt, ijlings de vlucht nam. Elke morgen om half acht opent de procuratiehouder de achterdeur van het bankgebouw, waarna hij zelf op het hoofdpostkantoor de post gaat halen. De indringer heeft dit kenne lijk geweten. Hij stond met een scherp voorwerp de procuratiehouder op te wachten. De man verloor ech ter de worsteling die ontstond en nam de vlucht. (Van onze onderwfjsredacteur) DEN HAAG Als het nieuwe overleg met de overheid geen uit zicht biedt op volkomen open heid en als het niet tot resulta ten leidt, zal de Raad van Lera ren de docenten niet langer af houden van het voeren van col- [lectieve acties. De Raad, die de [lerarenorganisaties van VWO en HAVO overkoepelt, zou aan der gelijke acties zelfs leiding wil len geven. Dit wordt aangekon digd in een nota, gericht aan de Onderwijscommissies van de Tweede Kamer. MOSKOU Het zag er van morgen naar uit, dat de Russi sche ruimteonderneming zo goed als voorbij was. Verwacht werd dat nog vandaag de So- joez-8 zou landen. De Sojoez-7 keerde gisteren rond het mid daguur naar de aarde terug. Toen kwam ook een einde aan de speculaties dat een koppeling tussen deze twee ruimteschepen tot stand zou worden gebracht als eerste stap tot de construc tie van een permanent bemand ruimtestation. De Sojoez-6 was reeds donderdag op aarde teruggekeerd. De drie man nen van de Sojoez-7 bevinden zich na hun landing in Centraal-Azië in goe de conditie, zo werd officieel meege deeld. Waarnemers menen dat er op het officiële programma van de Russen wel iets spectaculairdere heeft gestaan dan het gedurende drie da gen in formatie vliegen van de sche pen en de lasproef aan boord van de Sojoez-6. Omdat de Russen echter in alle toonaarden zwijgen, is het niet der van de Raad zich positief uit over de wijze waarop het overleg zich ontwikkelt. Het bezwaarschrift aan de Kamercommissie was al ver zonden voor de vergadering van gis- teten. Op 28 november worden de besprekingen voortgezet. duidelijk of complicaties een koppe ling onmogelijk hebben gemaakt. VERTROUWEN Hoewel dus geen spectaculaire ont knoping, zeggen waarnemers dat het Sojoez-experiment toch van grote waarde is. Allereerst zullen de Rus sen door de indrukwekkende lance ringen op drie achtereenvolgende da gen en de perfecte landingen nieuw vertrouwen hebben gekregen in hun ruimtevaartprogramma. Verder wordt aangenomen dat de experimenten aan boord van de drie schepen belangrijke gegevens hebben opgeleverd voor de tijd waarop zal worden begonnen met de contructie van een permanent ruimtelaboratori um. AALTEN De negenjarige G. H. Hogeweg uit Aalten is gistermiddag door verstikking om het leven geko men. De jongen speelde met twee vriendjes bij een zandafgraving, waar het drietal een hol had gegra ven. Het hol zakte ineen toen de knaap erin was gekropen. Na een vergeefse reddingspoging door de twee vriendjes alarmeerden zij voor bijgangers, die het slachtoffertje na een kwartier levenloos aantroffen. WASHINGTON Volgens welin gelichte kringen zouden de Sowjet- nunie en de Verenigde Staten hebben ingestemd met de Rhodos-formule om Israël en de Arabaische staten bijeen te brengen voor besprekingen met VN-bemiddelaar_ Gunnar Jarring asl spil. Israël schijnt akkoord te gaan met de Rhodos-formule. Egypte schijnt van Israël de verzekering te willen ontvangen, dat alle troepen uit de bezetete gebieden zullen worden te ruggetrokken voor het besprekingen wil beginnen. SCHIPHOL De KLM gaat haar lesvluchten met ingang van 1 januari voor het grootste deel uitvoeren van af het Ierse vliegveld Shannon. Hier toe is besloten na het grote aantal klachten van omwonenden van Schiphol. Voorlopig gelden de afspraken al leen voor de maanden januari, febru ari en maart. Op het vliegveld zal een vaste KLM-bezetting van voor namelijk technici worden gestatio neerd. De KLM beschouwt Shannon over igens als een noodoplossing. Liever was het de maatschappij als de vluchten in Nederland konden wor den uitgevoerd, bijvoorbeeld vanaf Woensdrecht. Maar zoals bekend kost het twintig miljoen gulden om deze luchthaven voor de zware KL M- toestel len geschikt te maken. De regering heeft het geld daar voor tot nu toe niet beschikbaar wil len stellen. Wanneer goedkeuring af- kkomt, zal het echter toch nog een kleine twee jaar duren voordat het vliegveld zodanig is verbeterd, dat het geschikt is voor de KLM-machi- nes. LA PAZ De militaire regering van Bolivia heeft vrijdagavond de ei gendommen en installaties van de Boliviaanse oliemaatschappij, Ameri kaans eigendom, enige uren nadat zij door militairen waren bezet, genatio naliseerd. Bekend gemaakt werd dat de staatsolieraad het beheer over de olie-exploitatie onder zijn hoede had genomen. Een speciale commissie gaat bestuderen, welke compensatie de Boliviaanse Gulf Oil Company, de enige buitenlandse onderneming die nog olieconcessies in Bolivia had, zal krijgen. De nationalisering komt bijna drie weken nadat generaal Ovando Can- dia een militaire staatsgreep uitvoer de en president Siles Salines afzette. Candia kondigde meteen aan, dat zijn links-nationalistische regering zou proberen de natuurlijke hulpbron nen van het land in eigen beheer te nemen. Wensen De nota noemt negen bezwaren en wensen: de onderwijskundige voor lichting is beneden de maat gebleven - het ontbreekt aan verantwoorde maatregelen voor zittenblijvers van het oude onderwijssysteem op kor te termijn moet bekend worden hoe het met de eindexamens zal gaan het moet mogelijk worden de faculta tieve vakken aan minder grote groe pen leerlingen te geven de brug klassen zijn op vele scholen te groot voor individuele begeleiding van de leerlingen en verantwoorde determi natie bij de huidige klassegrootte is verhoging van het aantal taakuren .noodzakelijk (kosten rond ƒ3,5 per jaar) een goede vaktheoretische en pedagogisch- didactische leraarsoplei ding dient de hoogste prioriteit te krijgen als men, met afwijking van de categoriale scholenindeling tot een nieuw geheel van onderwijs voorzieningen wil komen, moet een deskundige commissie zich eerst op dat probleem bezinnen de expres sievakken moeten in de hogere leerja- ren meer ruimte krijgen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Drie zee schepen zijn vrijdagavond om streeks acht uur op de Nieuwe Waterweg bij Schiedam met elkaar in aanvaring gekomen. Daarbij liep het 2370 ton metende Venuzolaanse schip Perva bij de waterlijn aan bak boordzijde een scheur ter lengte van ruim twintig meter op. Dit schip (gedeeltelijk met che mische stoffen geladen) zonk snel, maar kon nog juist voor de werf „Nieuwe Waterweg" aan de grond worden gezet, zodat de vaargeul vrij bleef. Ernstig beschadigd werd ook het Nederlandse ss Ouwekerk van de VNS, die op weg was naar de werf van Wilton-Fijenoord voor een repa ratie. De. eveneens uitgaande, 9000 ton metende Anvers uit Antwerpen, die met de Perya het meest in aanva ring kwam, kon op de boeien worden gelegd. Het ongeluk gebeurde, toen de Pe rya uit de Eemhaven kwam en de Waterweg opvoer. iHet is nog niet duidelijk wat de oorzaak was. De oktober dan gaat er veel span ning verloren, omdat men reeds lang tegen een revaluatie van de mark heeft zitten aankijken, zodat, als het feit er is, men weet, waar men aan toe is. Naar het ons voorkomt, zal dan tevens wel blijken, of de Neder landse munt opgewaardeerd wordt (de beurs meent van niet), en valt ook de spanning rond de gulden weg. Het vluchtkapitaal uit het buiten land zou dan spoedig kunnen weg trekken en we zouden hier voor de oude problematiek komen te zitten, nl, dat er vooral van o verheidszij de veel geld nodig is, dus de vraag naar geld groot blijft. Ontspa Nogmaals leggen wij er de nadruk op, dat een echte ontspanning van de kapitaalmarkt moet komen door pas sende maatregelen in Amerika, waar de inflatie getemd en gezonde mone taire verhoudingen hersteld dienen te worden. Daarom is het van groot belang, dat de geldverslindende oorlog in Vietnam tot een einde komt, opdat president Nixon de „tering naar de nering" kan zetten. Opmerkelijk is het, dat de in Amerika zelf genomen maatregelen mogelijk effect beginnen te sorteren. De industriële productie daalde voor de tweede achtereenvol gende maand, de werkloosheid steeg in september van 31/* tot 4 pet. en president Nixon heeft gezegd, dat de deflatoire politiek blijft gehandhaafd. Minister Witteveen heeft dezer da gen opgemerkt, dat wellicht in 1970 de vooruitzichten voor de kapitaal markt beter zullen worden en hij wees op de betekenis van de draina ge van de Eurodollarmarkt, zoals, die dit jaar te voorschijn is gekomen. Hij verwacht, dat de maatregelen in Amerika zodanig effect zullen sorte ren, dat aan die drainage een einde komt. Er is dus hoop op een verademing in de gespannen sfeer op de kapitaal markt zodra de Amerikaanse deflatie- maatregelen verder zullen doorwer ken en vooral als de Vietnam-oorlog geliquideerd kan worden. De stemming op onze obligatie- markt was deze week opnieuw gunstig. De 7'/t pet staatslening steeg tot biina 97 pet, de 8 pet Bank voor Ned. Gemeenten tot 99.70 pet. terwijl de 7-jarige 8 pet obl. Amrobank tot 103 pet. klom Een en ander is bemoedigend voor de komende inschrijving (dinsdag a.s.) op de twee emissies van staats obligaties. Zoals men weet, is er gele genheid om op een 25-jarige lening tegen 98.5 pet in te schrijven en op een 7-jarige lening tegen pari. Het ziet er nu al naar uit, dat de kortlo pende lening een groot succes zal worden, want daarop komen tot dusver de meeste inschrijvingen bin nen. Gelijk weet men, zal de minister van financiën eerst na de inschrij ving het bedrag der leningen vaststellen, zodat hij ruimte over houdt om de ene lening veel groter te maken dan de andere en toch tot een mooi geheel te komen. Vriendelijk Op de aandelenmarkt was er vraag naar aandelen Kon. Olie, die van Amerikaanse zijde niet meer werden aangeboden, zodat ze zich van de zware druk der vorige weken enigszins konden herstellen. Gisteren was de notering op ruim ƒ166 geko men tegen vorige week ƒ159.60. Als de vriendelijke stemming in Wallstreet gehandhaafd blijft, zal de bonus in november geen onoverwin nelijke barrière voor de koersontwik keling worden. Philips komt 13 november a.s. met de cijfers over het derde kwartaal en men is hoopvol gestemd. De koers van dit fonds steeg van ƒ62.80 tot ƒ66. Hoogovens onderging de invloed van gunstige berichten over de pro ductiecijfers bij dit bedrijf en de vrij goede staalprijzen. Het fonds steeg van ƒ105 tot ƒ109.20. AKU en Zout waren eerder iets luier, maar men kan van deze fondsen voorlopig nog niet veel verwachten wegens de tech nische „storing" der omwisse lingstransacties van Zout in AKU. De zwakkere stemming schrijven wij niet toe aan de gang van zaken in het nieuwe concern. Op de lokale markt was de stem ming onregelmatig. Een gunstige koersontwikkeling was er voor Ame rican Hotel, welk fonds van 610 tot 650 bieden steeg, Chem. Fabriek Naarden kwam van 705 op 750 bie den. De Chem. fabriek Van der Grin ten heeft ƒ2.20 interim dividend o'us 20 pet. agiobonus aangekondigd, welk bericht gunstig op de beurs werd ontvangen. Internatio steeg van 275 tot 295 pet. Kabel van 281 tot 305 pet. Aan de andere kant daalde Bergoss van 430 tot 414, Fokker van 395 tot 378 pet. Boete geëist tegen Boerenleider (Van onze correspondent) ARNHEM „Te eigen bate aanwenden is heel wat anders dan achteroverdrukken", zo theoretiseerde gisteren Boeren leider Koekoek toen hij zich in hoger beroep voor het Arnhem se gerechtshof moest verant woorden voor het schrijven van beledigende stukken in De Vrije Boer over tv-omroepster Hetty Bennink. „Dat is helemaal niet beledigend", aldus Koekoek, alle uitleg van presi dent mr. J. Croockewit ten spijt. „Ik moest mijn leden wel op de hoogte stellen. Maar ik heb bet zo voorzich tig mogelijk gedaan." Het was een louter politieke kwestie geweest, zo trachtte de Boerenpartij-voorzitter liet hof uit te leggen. „De groep Harmsen, die heeft haar bewogen zich af te splitsen. Ze wilden mij een hak zetten. Zo gaat dat in de poli tiek." Va Is Het was volgens Koekoek een valse I kascommissie geweest die de papie- l ren van mevrouw Bennink, secreta resse voor de op te richten Vrije om roep, in orde had bevonden. Daarom had hij zijn waarschuwing tot de leden gericht. „Zij wendt het geld ie eigen bate aan, zogenaamd voor werk uren". stond er. „Uw artikel richtte zich tegen haar, niet tegen de kascommissie", merkte de president op. „Bovendien sprak u toen van een onafhankelijke commis sie." „Nee, maar toen wist ik nog niet dat ze van de groep Harmsen wa ren", aldus de Boerenleider. Leugens Hij liet zich niet overtuigen dat Hetty Bennink de omstreden 1400 gulden voor tv-vergoeding en alge mene kosten had gebruikt. „Ze liegt alles aan elkaar. Wat waren dat dan voor kosten?" „Het lukt niet het hem duidelijk te maken", zo constateerde ook procu reur-generaal mr. G. W. C. Bijvoet. „Het is smaadschrift". Hij eiste een boete van tweehonderd gulden. De rechtbank had Koekoek in eerste instantie tot 250 gulden veroordeeld. „Voor u is het misschien beledi gend, voor mij niet", zo besloot de Boerenvoorzlttcr. „Denk er nog maar 'ns over na." AMSTERDAM Het Kamerdebat over de staatsbegroting heeft de ef fectenbeurs met belangstelling ge volgd en men heeft goede hoop ge kregen, dat ook in november het kabinet-De Jong niet tot aftreden ge noopt zal worden. De aandelenmarkt werd deze week gunstig beïnvloed door een betere stemming in Wallstreet, waar de hoop op een beëindiging van de oorlog in Vietnam toenam; de obligatiemarkt onderging een verdere stijging door de toe vloeiing van vluchtkapitaal. met na me uit Westduitsland. De kansen voor de emissies van staatsobligaties zijn daardoor beter geworden. De Nederlandsche Bank heeft deze week opnieuw dollars moeten kopen, de grote reserve-valuta, vanwege de voortgaande stroom van vluchtkapi taal uit het buitenland. Het daggeld was 37i pet, een symptoom van de grotere ruimte, welke op de geld markt is ontstaan. Overigens zou het onjuist zijn uit de jongste ontwikke ling reeds af te leiden, dat de rente definitief aan het dalen is. Vluchtka pitaal is een wankele basis voor een daling van de rentevoet, omdat men spoedig weer elders kan heentrekken. Wij denken aan de monetaire situa tie, welke onzeker is. Als straks een nieuw kabinet in de Duitse Bondsrepubliek optreedt en de mark aan een nieuwe pariteit gebon den 'wordt naar men zegt tegen 28 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Becrnink van Binnenlandse zaken heeft bij de Tweede Kamer een beschikking ante cedentenonderzoeken ingediend. Elke sollicitant voor een vertrouwensfunc tie bij de overheid wordt onderzocht door de Binnenlandse Veiligheids Dienst of de Militaire Inlichtingen Dienst. Zijn er bezwaren tegen de sollici tant dan wordt hem dat schriftelijk meegedeeld. Binnen acht dagen kan hij daartegen in beroep gaan bij een speciaal ingestelde adviescommissie. Binnen drie weken moet de commis sie het bezwaarschrift behandelen, waarbij de sollicitant, bijgestaan door een raadsman kan worden ge hoord. Aan de hand van het advies van deze commissie kan de overheid haar besluit herzien. De minister behoudt het recht ambtenaren te ontslaan, als uit ge dragingen zou blijken dat zij onder alle omstandigheden niet meer hun plicht getrouwelijk kunnen volbren gen. De bewindsman heeft echter geen behoefte meer aan dc lijst ver boden kranten en tijdschriften. averij aan boord van de Perya was het grootst. Het schip werd van de brug tot de voormast opengereten. Snel zette het nog koers naar de werfkant van de Nieuwe Waterweg. Het schip kwam vlak tegen de stei gers te liggen en begon slagzij te maken naar bakboord. Teneinde ge vaar van kapseizoen te voorkomen, werd een zo goed mogelijke kabel verbinding met de wal gemaakt. Aan boord van dit schip bevonden zich zestien mensen, waarvan de meesten aan wal werden gezet. De Ouwerkerk stoomde door naar Wilton-Fijenoord en de Anvers kon de boeien bereiken. Vijf sleepboten snelden toe om de Perya aan de kant te houden. Op het dek van dit schip bevond zich een aantal kosten met chemicaliën, die te water raakten. Toen enkele daarvan aan boord van schepen van de ha venpolitie werden genomen, begon nen zc te ontbranden. Men wist ge vaar echter vrij spoedig te bezweren. Uit een onderzoek naar de aard van de lading bleek dat die voor een deel uit metyl-chloride bestond, dat geen direct gevaar opleverde. Later in de avond werden twee pompboten en twee drijvende bokken uit Rotterdam naar de Perya gediri geerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11