IRP WIL NIET TOEGEVEN In november Amerikaanse kerncentrale op de maan Geen gesprek VS-Vietcong Ook VVD houdt het been stijf ief en )raktisch zo'n Het Kwartet oren heeft. ie jnstantijn jna baby- pder-zorg Kantoren Fiat vandaag dicht bon Wandeling naar Surveyor melkhazelnootjes JAMIN met Kennedy Voedselhulp VN wordt verdubbeld II ll Crita) AMERIKA WIL SAIGON NIET PASSEREN Taxi-staking gaat niet door Biesheuvel schaakt nog verder Nieuwe Leidse Courant lirecteur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 17 oktober 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur eren bleek dat het kabinet minister Witteveen (links) a.r.-fractievoorzitter Biesheuvel geheel kon overtuigen. In de ede Kamer, tot diep in de nacht panning, was minister Witteveen net geheel verstaanbaar, waar- mr. Biesheuvel zijn oor wel l aandachtig te luisteren moest leggen RECHT/DEN HAAG Prins tantijn blijft in zijn, met veel omringde couveuse in het Aca- sch Ziekenhis in Utrecht, goed litgaan. Het medisch team dat de ling van prinses Beatrix heeft ge tal dan ook waarschijnlijk de ge- elijk geworden morgen- en dcommuniqués niet meer geven. termiddag lieten de behandelen- meesheren voor bet laatst weten e gezondheid ten goede keert. Men acht echter dat er nog wel enke igen overheen zullen gaan, voor- ins Constantijn een baby-zonder is. lijksvoorlichtingsdienst verklaar- steren dat de ademhalingsmoei- ïden van de jonge prins niet het zijn van de narcose. Als be- liervan wordt gezegd dat prins antijn spoedig na de geboorte e uren normaal heeft adem ge en heeft gehuild. egedeeld is voorts, dat de zorg et prinsje het gevolg was van iekte, die het nu kennelijk over- Het geldt hier de z.g. hyaline- iranenziekte. waarvan de oor- nog niet geheel vaststaat en die bl/kt voor te komen bij onvol- n, dan bij voldragen kinderen. betreft stolsels van de in het voorkomende hyaline, een eiwit ich als een film over de long- Iramêb uitstrekt, waardoor de ie van de longen belemmerd voldragen kinderen zijn ook de ingskansen beter dan bij voor geboren kinderen. Genezing namelijk verkregen als het ge- lichaam de laag hyaline in de n vanzelf oplost. Dit is kennelijk 'ins Constantijn nu het geval. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De fraktie van de ARP in de Tweede Kamer blijft bezwaren maken tegen de omvang van de door minister Witteveen voorgestelde belastingverlaging. Toen de algemene po litieke beschouwingen ver na middernacht werden afgesloten, was bet geschil tussen mr. Biesheuvel en de minister van financiën nog niet opgelost. Spanning Een tweede punt, waarover geen overeenstemming bestond was het regionaal beleid. Drs. Schmelzer (KVP) en de heer Mellema (c.h.) waren niet tevre den over het antwoord van pre- mbier De Jong en mr. Biesheu vel kondigde aan een uitspraak van de Kamer te vragen. In de kleine uurtjes van de nacht heeft prof. Witteveen nog geprobeerd mr. Biesheuvel te overtuigen, dat de verlaging van 600 miljoen in 1970 en van 300 miljoen in 1971 als correctie op de inflatie verantwoord was. Maar de ARP bleef erbij, dat de verlaging gelijk over de twee jaren (steeds 450 miljoen gulden) moest worden ver deeld. De schaakpartij is nog niet uit, zei de fraktieleiderr van de ARP. De eindstand is nog niet bereikt. Rumoerig Even leek het er op, dat men van nacht toch aan de slotzetten bezig was. De Kamer was rumoerig. Vooral premier De Jong werd het spreken moeilijk gemaakt door de vele inter rupties. De heer Bakker (cpn) dan ontdekte dat wanneer in november over de belastingvoorstellen zou wor den beslist het wel eens te laat kon zijn om een wijziging aan te brengen in de voorstellen van de regering. Daarom vroet de heer H. van Mierlo (dem) of minister Witteveen of hij, evenals de heer Biesheuvel, nog van standpunt zou kunnen veranderen. "Is het een open zaak". De minister van financiën wilde geen antwoord TURIJN Om de veiligheid van het personeel te waarborgen zijn de fabriekskantoren van Fiat in Turijn vandaag gesloten gebleven. De direc tie van de autofabriek vreesde de zelfde vechtpartijen, die zich ook gisteren voordeden tussen stakende Fiat volgt hetzelfde besluit als vijf weken geleden ook de Italiaanse ka bel- en rubberfabriek Pirelli-Bicocca toepaste. Overigens is er vandaag in Italië een nationale staking bij de particuliere bedrijven en staatsbe drijven om hogere lonen. E i f e 11 a n d de voordeligste caravan in Europa Prijzen nu: vanaf f 2290inclusief B.T.W. Modellen 1970 te zien dagelijks van 95 uur, zondag van 25 uur. GEVAERT SANTPOORT Rijksweg 496 - Telefoon 02560-8724 '^iikn^r 'f* ZrtATfS cUA U. plaats: - betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Ijjjjj^^ts: géven. Daarom diende D'66 een motie in de belastingverlaging slechts op 450 te stellen voor volgend jaar. Deze motie bracht het Kabinet niet in ge vaar De PvdA was tegen elke be lastingverlaging en de ARP voelde niet voor de motie, gezien de toelich ting die was gegeven. Alsof men geen 3Vb dag debatteren achter de rug had discussieerden mr Biesheuvel en minister Witteveen over de vraag of het n 600 of 450 miljoen moest zijn. Mr Biesheuvel was vooral bezorgd over de conjunc tuur. Op de kapitaalmarkt mogen niet meer spanningen gaan ontstaan. In 1971 wordt meer werkloosheid 1 verwacht Dan is juist een sterkere impuls nodig door de belastingverla ging. De geringere verlaging geeft meteen een dekking voor het uitstel len van de BTW verhoging. De rege ring zoekt het in een uitstel van de teruggave van de omzetbelasting op voorraden. Maar hiermee treft men weer de kleine bedrijven het meest. De minister beloofde iets voor deze bedrijven te doen. Overstag? De andere partijen hielden zich buiten deze discussie. Alleen mr. Geertsema (VVD) zei, dat hij ver wachtte dat de ARP wel overstag zou gaan. Volgende maand zal de VVD weer met dezelfde argumenten voor de 600 miljoen verlaging opkomen. De VVD bleef wijzen op de mogelijk heid om de rijksuitgaven te beper ken. Drs Den Uyl diende nog een motie de loon en inkomstenbe lasting in het geheel niet te verlagen. Hij kreeg alleen steun van de PSP en de Groep-Aarden. De motie van D'66 kreeg alleen steun van de PSP. Van alle kanten werd minister Witteveen, die in eerste instantie uitvoerig op de opmerkingen van de deskundigen uit de Tweede Kamer was ingegaan lof toegezwaaid, voor het feit, dat hij de BTW verhoging wilde uitstellen tot 1971. en de ARP lieten weten, dat er wél een politiek alternatief was en zij geen bezwaar hadden tegen verkie zingen. Mr. Biesheuvel zou zelfs op gewekt de strijd in gaan. Door deze verklaringen vielen deze week in de Tweede Kamer onnatuur lijke remmen weg en kon in feite het overleg tussen Kamer en kabinet weer op voet van gelijkheid worden ge voerd. Dat was in het belang van het goed functioneren van de democratie. HOUSTON De Amerikaanse astronauten Conrad en Bean zullen tijdens hun eerste maanwandeling op 19 november een kern centrale in bedrqf stellen, die elektrische energie moet leveren voor vijf wetenschappelijke instrumenten. 150 gram van 124 voor 114 niet te geloven voor die prijst De energiebron van de centrale is een staaf Plutonium-238, die ver voerd wordt in een grafieten vat. De staaf wordt 800 graden Celsius heet wanneer hij uit het vat wordt ge haald, maar is in het grafiet onscha delijk. Op de maan moet het vat uit het landingsvaartuig, dat Intrepid („moe dig") wordt genoemd, met een touw op de bodem worden neergelaten en naar een punt 300 meter ten westen van de maanlander worden gedra- De vice-voorzitter van de EEG- commissie, dr. Mansholt, in ge sprek met Edward Kennedy voor het begin van een lunch, door de heer Mansholt aangeboden aan een groep Amerikaanse senatoren en congresleden, die in Brussel een N AVO-bijeenkomst. bij woonden. gen, waar de astronauten eerder de centrale hebben neergezet, temidden van de vijf instrumenten. TANG Met een lange tang zal Conrad de staaf uit het vat overbrengen in de met lood afgeschermde generator. Dat mag tien tot vijftien seconden duren, maar Conrad heeft het op aar de al sneller gedaan. Deze handelin gen leveren geen gevaar op voor de ruimtevaarders. De tang wordt niet heet en de mannen zijn tegen radioac tieve bestraling beschermd. De generator moet elektriciteit le veren voor allerlei instrumenten: een registrator van de zonnewind, een seismometer, een magnetometer, een ionendetector voor het registreren van atomen in de buitengewoon ijle maanatmosfeer, en een instrument voor het peilen van ontsnappend gas en van de slijtage van de materialen die de ruimtevaarders op de maan achterlaten. Verwacht wordt dat de kerncentra le de instrumenten twee jaar lang zal kunnen voeden. Via radiozenders ko men de geleerden meer te weten over de leeftijd, de geschiedenis en de huidige samenstelling van de maan. Chemische batterijen houden het zo lang niet vol en zonnecellen hebben geen nut omdat de maan nacht twee weken duurt. Voor vervolg zie pag 2j ROME Op voorstel van dc Ne derlandse directeur-generaal dr. A. Boersma heeft de voedsel- en land-, bouworganisatie van de Verenigde Na ties in Rome besloten het bedrag dat beschikbaar is voor het verlenen van voedselhulp in noodgevallen voor dit jaar van 10 tot 20 miljoen te verho gen. Voor een interview met ir. Boerma zie pagina 7 F Ik geef op als nieuwe abonnee: SPREUK Liejde is als oorlog: gemakke lijk te beginnen, maar heel moeilijk te beëindigen. MENCKEN „Ik had een storm haardroger nodig om naken egel is nier nodig ais u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. PARIJS De Amerikaanse dele gatieleider bij de Parijse vre desbesprekingen, Henry Cabot Lodge, heeft gisteren een Noordvietnamees voorstel verworpen om „directe en geheime particuliere" onderhandelin gen te beginnen met de „voorlopige revolutionaire regering" (de Viet- cong) over een oplossing van de Viet namese kwestie. Lodge had geantwoord altijd be reid te zijn tot privé-onderhande- lingen, maar dan moeten alle vier de partijen erbij betrokken zijn. Hij zei dat de tegenpartij steeds had gewei gerd in overleg te treden met de re gering in Saigon, die „de rechtmatige regering is zonder welke in Zuid-Vietnam niets concreets kan ge beuren". Lodge zag het voorstel als een technische zet, die niets nieuws bevatte. Amerikaanse functionarissen heb ben duidelijk laten uitkomen dal zij bereid zijn met Hanoi over militaire zaken te praten, maar dat zij bij overleg met de Vietcong de regering in Saigon niet willen passeren. Minister Laird van de Ameri kaanse defensie zei gisteren dat zijn land ook na een beëindiging van de oorlog militairen in Vietnam wil la ten, die daar als adviseurs en oplei ders kunnen werken. Het was de eerste officiële bevestiging van dit voornemen van het Witte Huis. HET WEER Droog en zonnig Weersverwachting van het KNMI van vrijdagavond tot za terdagavond In de nacht en ochtend op en kele plaatsen mist, morgen over dag droog en zonnig weer met iets lagere temperaturen dan van daag. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. DE BILT Een diepe oceaan depressie is ten zuiden van IJs land aangekomen maar verandert thans weinig van plaats. Het gro te hogedrukgebied dat al enige tijd boven het Europese vasteland ligt wordt er dan ook nauwelijks door aangetast. Een oude frontale storing zal ko mend etmaal het Iberisch schier eiland binnendringen en de lucht druk boven Frankrijk wat doen dalen. Bij ons kan daardoor de zuid oostelijke wind iets toenemen maar verder verandert er weinig in het weertype. De temperaturen blijven hoog voor de tijd van het jaar. Dit is trouwens in grote de len van Europa het geval. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor zondag: aantal uren zon: 17; min. temp.: omstreeks normaal: max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. BAROMETERSTAND: lieden 10 uur 76.6 cm (1023 millibar), constant. Zon en maan 18 oktober zon op 7.09, onder 17.40; maan op 15.22, onder 23.01; Eerste Kwartier "P*R waren in de Kamer belangrijke punten aan de orde. Zoals de al gemene wens van de Kamerleden, de verhoging van de BTW tot 1971 uit te stellen. Minister Witteveen ging hier door de kniecn. Zo gaf hij de Kamer een be wijs dat het met de „hardere lijn" best meeviel en, om vredelievend met c.h.-afgevaardigde Mellema te spre ken, dat het kabinet bereid is tot het plegen van vruchtbaar overleg. Die bereidheid toonde minister Witte veen vannacht eveneens, toen hij trachtte de ARP te overtuigen dat de belastingverlaging van 600 miljoen gulden verantwoord Is. Het was te vergeefs. De schaakpartij is nog niet uit. Voor de fractie van de ARP blijft het een open zaak. De politieke spanning is gebleven. Meevaller LJET IS nog niet zo lang geleden dat minister De Block de prjjsstop veranderde in een prijzenbesehikking, waardoor het bedrijfsleven iets meer armslag kreeg op pryzengebied. Ge stegen wereldmarktprijzen en hogere pryzen voor andere ingevoerde grond stoffen hadden in sommige bedrijfs takken ondernemingen voor grote moeilijkheden gesteld. Het opheffen van de prysstop was anderzijds een risico. Deze, begin sep tember getroffen, maatregel borg het gevaar in zich, dat het pryzenfront opnieuw in beweging zou komen, ook al als gevolg van de vry forse loon stijgingen, die zich over het algemeen in het bedrijfsleven hadden voorge daan. Begrijpelijkerwijze uitte met name dc vakbeweging vrees voor deze stap van de regering, die via dc pryzen gevolgen zou kunnen hebben voor het loonbeleid in 1970. De 5 pet loons verhoging voor volgend jaar in het unanieme halfjaarlijkse SER-rapporl vermeld zou dan moeilyk te hand haven zijn. Het prijsindexcijfer over de periode half augustushalf september geeft echter reden tot gerustheid. Er deed zich een stijging voor van 126,7 tot 127,5: een verhoging met 0,6 pet. Ge let op de seizoenmatige ontwikkeling van de prijzen in deze periode, moet de prysstyging van 0,6 pet geheel op rekening geschreven worden van dc duurdere groenten en andere produk- ten, die 's zomers goedkoper plegen te zyn. Afgewacht zal echter nog moeten worden, hoe het prijsindexcijfer zich van half september tot half oktober heeft gedragen. Hieruit zal duidelijker af te lezen zyn, of de nieuwe prijzen besehikking inderdaad geen ernstige gevolgen heeft gehad. Zou er zich toch nog enige pryssty ging voordoen, dan is hel wel dubbel gelukkig dat een „aanpassing" van de BTW voor 1970 niet doorgaat. Per ljuli van het volgend jaar hebben we toch nog te maken met een uit gestelde huurverhoging. Men kan moeilijk te voorzichtig zyn met de pryzen: een herhaling volgend jaar van wat 1969 op pryzengebied te zien heeft gegeven is onaanvaard baar. O ROTTERDAM Geen taxi staking in Rotterdam. Althans voorlopig niet. Een dag van druk overleg tussen werkgevers en werknemers donderdag gevoerd in het stadhuis met medewer king van verkeers-wethouder mr. H. C. G. L. Polak heeft een staking voorkomen. De werkne mers hebben hun eisen in prin cipe ingewilligd gekregen; één telefoancentrale, een loon van 230 per week en een overbrug gingstoelage. Unaniem besloten de chauffeurs tijdens een gëmotioneerdc vergade ring vannacht in Odeon werkge vers tot 2 januari de lijd te geven hun toezeggingen waar te maken. Want op die datum zal in een vergadering de balans worden op gemaakt. Is die niet bevredigend dan zal onmiddellijk een algemene staking worden uitgeroepen. Layvrv bdastinff blijft tjvsvhilpaai Bcslissiatj valt pas in novvntbvr Minister van financiën dr. Witte veen tijdens zijn antwoord in de Tweede Kamer na het eerste deel van de begrotingsdebatten. Later zal hij misschien wat teleurgesteld zijn, dat a.r. fractie voorzitter Biesheuvel niet volle dig met de regeringsplannen mee kon gaan. Niet geremd J^E partijformatie is moeilijk. Er Is beweerd, dat het kabinet op rozen zit, omdat geen van de partijen op het ogenblik voor verkiezingen zou voelen. Het gevolg hiervan kon zijn, dat het debat in de Tweede Kamer een zekere krampachtigheid zou krij gen. Bovendien was daar nog dc ver klaring van minister Bcernink in een vraaggesprek, dat het kabinet een „hardere lijn" wilde volgen. Maar de fractieleiders van dc PvdA

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1