Hotels ingedeeld in 5 categorieën Het koopmansrekenen zal herinneren aan oude tijd Voor f3,50 per dag zonnig overwinteren In 1971 komt gids ait lotief moord >p president onduidelijk een plannen voor bouw >uanekantoor XFTÊR (33) OMGEKOMEN Britse minister misleidde het Lagerhuis GEEN WILDPARK OP VELUWE Bouw Tjeukemeerstad kan volgend jaar beginnen KERST IN FRIESLAND Ook basisschool krijgt nieuwe wiskunde 9 DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 (Van onze redacteur toerisme) DEN HAAG De Neder- indse hotels worden geclassi- iceerd: zij krijgen een bord op b gevel, waarop staat aangege- en tot welke klasse zij behoren br zijn er vijf). Bovendien wor- en zij opgenomen in de in 1971 oor het Nationaal Bureau voor jierisme uit te geven hotelgids. De classificatie wordt ingesteld lor het bedrijfschap Horeca in nau- e samenwerking met ANWB, piAC, ANVV en Nationaal Bureau lor Toerisme. Binnenkort zullen artoe enquête-formulieren naar ho- [eigenaars worden gestuurd, waarin ze kunnen opgeven welke vormen n accommodatie zij bieden. Nu al aat vast, dat van de 4765 hotels er :chts 3511 voor deze classificatie in Staatshoofd Somali was op rondreis )r. Abbirashid Ali Shermarke NAIROBI Nog steeds is het duidelijk waarom de gear- teerde politieagent Abdulka- Abdi de president van Soma- Abbirashid Ali Shermar- gistermiddag heeft vermoord, vijftigjarige staatshoofd was rondreis door het noorden zijn land, dat door grote ogte werd geteisterd. Shermarke werd in 1967 na een lime stemming van de nationale adering gekozen tot eerste presi- van de republiek Somali. Het wordt geplaagd door isgeschillen met Ethiopië. Somali twee jaar geleden gevormd uit voormalige Italiaanse trustgebied ïalia en Brits Somaliland in Oost- ika. Aan nieuwe weg Breda-Antiverpen (Van onze verkcersredacteur) EN HAAG Er bestaan nog plannen voor de bouw van dou- antoren aan de in 1971 op te ren autosnelweg Breda - Antwer- Dit heeft het ministerie van ver en waterstaat ons meegedeeld aanleiding van uitlatingen voor v van het KVP-Tweede-Kamer- IVesterterp in Brussel, erin werd de indruk gewekt, dat egering weinig optimistisch zou ten aanzien van de voor medio geplande afschaffing van doua- rmaliteiten in de Beneluxlanden, zou blijken uit plannen om dou- antoren te plaatsen aan de nieu- 'eg. Igens het ministerie zijn alleen den gereserveerd voor de bouw deze kantoren. Van concrete 'plannen is geen sprake, or de aanleg van de weg zijn er wél. Het traject Breda - Ant- •en zal twee banen krijgen met irie rijstroken. De rotonde Prin- u &ge zal verdwijnen om plaats te ™ien voor een zgn. „onvolkomen irblad". hele weg zal waarschijnlijk me- gereed komen. 'ELDOORN De barkeeper M. Verboort (33) is vannacht op de |Sfoortsewcg in Apeldoorn om 'even gekomen. Hij zat als lifter auto van dc 49- jarige Apel- 'er G. B., die met zijn wagen uit pcht vloog en tegen een boom aanmerking komen: 1254 hotels vol doen zelfs niet aan de door het be drijfschap gestelde minimum-eisen (o.m. minder dan vijf kamers en ge brek aan bepaalde voorzieningen). In de gids zal elk hotel naast de vermelding van de categorie ook door ANWB, KNAC en ANW toe te ken nen sterren krijgen. De eerste beoor deling is strikt objectief (o.m. aantal len kamers en bedden, lift, radio of tv op de kamers, het in dienst heb ben van een receptioniste), de tweede subjectief (o.m. service, inrichting van de kamers, presentatie van het personeel). Maximaal kan een hotel in een bepaalde klasse vijf sterren behalen. De kwaliteit van de keuken is niet in de beoordeling opgenomen. Exacl Verwacht wordt, dat de .borden (blauw met een witte H plus de ver melding van de categorie), eind 1970 kunnen worden geplaatst. Het Nationaal Bureau voor Toe risme hecht aan deze classificatie en de daarna te verschijnen gids grote waarde. Vooral met het oog op de verkoop van het Nederlandse toe ristische produkt in het buitenland. De toeristen en de reisbureaus weten van te voren exact wat zij voor wel ke prijs kunnen verwachten. De bedoeling is, dat men in de toe komst ook komt tot classificatie van andere logiesmogelijkheden, zoals pensions, bungalows, kampeerterrei nen en de particuliere kamerverhuur. Troepen in Ierland LONDEN De Britse minister van defensie, Denis Healey, heeft gis teren in het Lagerhuis moeten toe geven dat hij het parlement had mis leid wat betreft het aantal militairen dat naar Noord-Ier] and is gezonden om daar de orde te handhaven. Eerst had hij gezegd dat er in Ul ster 9.800 man van de strijdkrachten gelegerd waren, maar dat daarbij geen militairen waren die behoren tot de strategische reserve. Later be kende hij dat er vijf reserve bataljons in Noord-Ierland waren. Trek naar sneeuw èn zon gestegen Het natuurpark, dat de Duitse miljonair Schulte-Wrede in Ede bij de Zuid-Ginkel wilde gaan opzetten, zal er niet komen. Hoewel de ge meente Ede voorstandster was van zo'n park, heeft de planologische dienst van Gelderland de plannen afgewezen. Volgens de plannen zou het natuurpark 259 ha groot worden en veel lijken op de wild parken, die de miljonair in Duitsland heeft (on der meer twee in het Eifelgebied). Zoals bericht, was het plan in het park dieren onder te brengen, die in Europa zeldzaam zijn, zoals de Tarpan, het Poolse paard, dat met uit sterving wordt bedreigd. Hoewel het nog slechts om een bescheiden deel van het totaal aantal toeristen gaat, ervaren reisbu reaus dit jaar een opnieuw sterk gestegen belang stelling voor overwinteringsreizen. Deze reizen, die zich vooral op de Costa del Sol en Majorca concentreren, variëren in lengte van een maand tot een half jaar en zijn over het algemeen nog goedkoper dan vorig jaar. De voordeligste is er een van 160 dagen voor 550 gulden, wat per dag nog geen 3,50 gulden betekent. Daarvoor heeft men dan de vliegreis plus het appartement. Het grootste deel van deze overwinte raars wordt gevormd door oudere mensen, meestal gepensioneer den, die de barre Hol landse winter graag verwisselen voor de milde zuidelijke win ter. Voor de touropera tors betekenen zij een welkome vulling van het gat, dat de winter vroeger in hun pro gramma's was (en dat voor een deel nóg is). Goedkoop Een gat, dat meestal geld kostte, want de meeste touroperators huren de appartemen ten voor een heel jaar (meestal gedwongen) waardoor zich de si tuatie voordeed, dat zij weliswaar- 's zomers goed bezet waren, maar 's winters vrij wel leeg, terwijl er toch voor moest wor den betaald. De laatste jaren is daar enige ver andering in gekomen mm door de overwinte raars, die van deze si tuatie in zoverre pro fiteren, dat zij een huur be talen, die zeer laag ligt, soms zelfs onder de kostprijs. Overigens is de belangstel ling voor ólle winterreizen ge- zowel voor de winter- van is volgens het bureau de gestegen welvaart en de lan gere vakanties, waardoor ook de „gewone man" een winter- vakantie binnen bereik krijgt. Volgeboekt Wat de wintersport betreft: Oostenrijk staat bij de meeste bureaus nog bovenaan, maar ook Zwitserland laat elk jaar een stijging zien. Ook dit jaar valt de top van de drukte weer rond de Kerst, al zijn op dit ogenblik nog niet alle rei zen volgeboekt. De meeste bureaus hebben nog wel een gaatje vrij in de reibureautreinen (Bergland, Hotelplan en Biljetten-cen trale). Zij zijn het in ieder ge val niet eens met de verkla ring van de Spoorwegen, dat de Kersttreinen allemaal zijn volgeboekt. Meer ruimte is er in janua ri, hoewel dit traditionele gat opnieuw beter gevuld is dan vorige jaren. De boekingen voor de februari-reizen lopen wat stroever dan vorig jaar, wat de bureaus wijten aan de goede zomer, waardoor min der wordt gedacht aan een vlucht uit een nog komende winter. Datzelfde geldt overigens voor de vroege reizen naar het zuiden. De grote stroom wordt pas in januari en fe bruari verwacht. Volgend jaar al kan worden begonnen met de uitvoering van het vooral voor de recre atie bestemde Tjcuke- meerstadplan, dat voorziet in de inrichting van Europa's grootste watersportcentrum. De kosten ervan zijn Op 60 miljoen geschat. De NV Woudfennen in Langweer, dat het project zou uitvoeren, heeft verklaard ge reed te zijn. Alles hangt nu af van de goedkeuringen. Maar dat die zullen afkomen, staat op het ogenblik nog lang niet vast Er zijn namelijk al veel be zwaarschriften ingediend. Zo heeft de Friese oud-gedepu teerde mr. D. Okma aange- sport als voor de normale kor tere reizen naar de zonlanden. FIT in Eindhoven spreekt zelfs over een toeneming van 100 procent (waarvan 20 van de wintersport). Oorzaak hier- Vroege tip voor hen, die met hun Kerst geen raad we ten: met dc ANWB bent u voor 159 gulden „all in" onder dak in sfeervolle Friese om geving. De tweedaagse trip begint woensdagmiddag 24 decembet in Leeuwarden vanwaar eerst per bus een terpenroute wordt gemaakt. In het 14de eeuwse kerkje van Ferwerd geeft Piet Poest een concert, waarna in de middeleeuwse kerk van Hoge Beintum een kerkdienst wordt gehouden. Op Kerstavond staat een rit door Leeuwarden op het pro gramma plus een bezoek aan het Fries museum. De zanger Roel Slofstra zal daar psalm berijmingen van Fedde Schu- rer zingen. Daarna volgen een koffieta fel en bezoeken aan de klok- kestoelen van Katlljk en Brongerga, waar men kan deelnemen aan het St Tho- masluiden. voerd, dat de plannen in strijd zijn met de structuur plannen omdat ze een kwan titatieve verbetering inhou den, terwijl volgens het structuurplan alleen kwalita tieve verbeteringen kunnen worden toegelaten. Bezwaren zijh" ér o.a. ook gekomen van bewoners van Langweer, die een eind zullen Bulgarije exposeert Wie volgend jaar naar Bul garije wil, kan van 13 tot 26 oktober alvast een voorproef je gaan halen, in het Amster damse Esso Motor-hotel, waar dan een tentoonstelling wordt gehouden van Bul gaarse kunstschatten. Twee koks uit Sofia zorgen voor nationale hapjes en een Bul gaars orkest voor folklo- re-muziek. Balkan-tourist, het officiële staatsreisbureau, schat het aantal toeristen, dat dit jaar Bulgarije bezoekt op twee miljoen (200.000 meer dan vo rig jaar). Van hen zijn 15.000 afkomstig uit Nederland (ruim 2000 meer dan in 1968). De meesten van hen bezoeken het gouden- en het zon- nestrand aan de Zwarte Zee. moeten omrijden om op hun werk te komen. Bungalows Het plan zal moeten wor den verwerkelijkt op 175 ha grond en houdt de aanleg in van eeh eilandenrijk in een 60 ha grote waterpartij. In to taal moeten op deze eilandjes duizend bungalows komen, die voor 35.000 gulden te koop zullen zijn. De helft hiervan zou voor permanente bewo ning geschikt zijn. Voorts zijn gepland jachthavens voor 200 boten, een horecabedrijf en ruim veertig dagwinkels. Nieuw gidsje over Israël De ANWB heeft een gidsje over Israël uitgegeven, dat zich uitstekend leent voor enige voorstudie als men het land als vakanticdoel heeft gekozen. Het geeft in beknop te vorm veel feitelijke infor matie en is bovendien sympa thiek geprijsd: 1,50 voor le den en ƒ3,- voor niet-leden. (Van onze onderwjjsredacteur) EGMOND AAN ZEE Deze week wordt in het Troelstra- oord een belangrijke studiecon ferentie voor wiskundeleraren van de pedagogische academies (kweekscholen) gehouden. Dit lijkt een zaak die alleen voor de insiders van belang is, maar als de conferentie haar bedoelingen bereikt, zal een zeer breed pu bliek dat gaan merken. Er wordt aangestuurd op een nieuw wis- kdnde-onderwijs op de basis school; eigenlijk zou men er al vanaf de kleuterleeftijd mee wil len beginnen. De Egmondse conferentie markeert een nieuwe fase in de uitwerking van het Nederlandse tienjarenplan voor de vernieuwing van het wiskun- de-onderwijs. Het zich bezig houden met de wiskunde heeft vanouds gele genheid gegeven om het denken tc scherpen en te oefenen. Toevlucht Bij het traditionele leervak dat de school van de wiskunde maakte, /ode. kaa*ten\ ^honneurs" /ode honneurs" Verzamelingen Een spel gewone speelkaarten vormt een eindige verzameling; het aantal elementen is 52. De elemen ten zijn gelijksoortig, maar niet identiek. Men kan in deze verzame ling verschillende andere verzame lingen onderscheiden, bijvoorbeeld de harten, de honneurs, de hoge kleuren enz. Wanneer men twee van deze deelverzamelingen verge lijkt, bijvoorbeeld V (de verzame ling van de rode kaarten) en W (de verzameling van de honneurs), dan is duidelijk dat V en W een aantal kaarten gemeenschappelijk hebben, namelijk hartenaas, -heer, -vrouw en -boer en ruitenaas, -heer, -vrouw en -boer. Deze kaarten be horen tot de doorsnee van de verza melingen V en W. Meestal verdui delijkt men dit met een Venn- diagram, zoals hierbij getekend. bleek evenwel dat tal van leerlingen de axiomatische aanpak niet konden volgen; zij namen hun toevlucht tot aangeleerde maniertjes. De lancering van de Spoetnik heeft niet alleen in de Verenigde Staten, maar in de ge hele westerse wereld een schok te weeg gebracht; zich bezinnend op het onderwijs in de natuurweten schappen stuitte men meteen op de wiskunde. Ook de rol die de wiskunde speelt bij wetenschappen als economie, so ciologie en psychologie en de toepas singen in programmering, cyberneti ca enz. hebben een sterke behoefte doen ontstaan aan meer creatief- wis kundig geschoolden. Nederland volgde deze internationale ontwikke ling met het werk van de Commissie Modernisering Leerplan Wiskunde, die onder leiding van prof. dr. F. v. d. Blij en prof. dr. IH. Freudenthal de vernieuwing aanpakte. Mammoetivet De invoering van de Mammoetwet vormde een gunstige gelegenheid de wiskunde in het voortgezet onderwijs „om" te doen gaan. Tal van ouders van leerlingen die in de brugklas kwamen, zagen hun kinderen tot hun verrassing heel anders in de wiskun de beginnen dan vroeger gebeurde. Nu komt het basisonderwijs aan de beurt; voorlopig (afgezien van proe ven op lagere scholen) nog indirect via de opleiding van de onderwijzers, maar het daarachter liggende doel is duidelijk de vernieuwing van het re kenonderwijs op de basisschool. De onderneming in haar geheel (tref woord „Wiskobas") richt zich op drie niveaus: heroriëntering van de docen ten aan pedagogische academies, van de onderwijzers en van het onderwijs in de basisschool zelf. Imuziek. 5pe«h}(xd<hertje& Logisch denken Het logisch denken kan getoetst worden met (bijvoorbeeld) een vraagstuk over een rijk jongetje dat veel speelgoeddiertjes krijgt. Zeven maken muziek en zes zijn beertjes. Tussen de beertjes zijn er vier die muziek maken. Nu invul len: zijn geen beertjes beertjes maken geen muziek de jongen heeft speelgoeddier tjes Met dit vrij moeilijke vraagstuk kan een intelligent 2de klassertje aan het denken worden gezet. De zaak wordt erg vereenvoudigd door het schematiseren met geslo ten krommen, zoals aangegeven in deze figuur. Nuttig De onderwijswereld heeft ervaren dat veranderingen, hoe nuttig ze ook kunnen zijn niet vanzelf tot stand komen. Een studie van de geschie denis van een aantal onderwijsideeën wees uit dat er ongeveer een halve eeuw overheen gaat voor een nieuwe gedachte op vrij algemene schaal was ingevoerd. Er moet een motor achter gezet worden om de zaak in beweging te krijgen. Er is dan ook een hele strategie opgezet om het reken-/wiskunde- onderwijs op de basisschool zo spoedig mogelijk een eigentijds gezicht te geven. In dit verband heeft bijvoorbeeld het maandblad „Onderwijs en Opvoeding" zijn laatste nummer geheel gewijd aan „Wiskobas" De nieuwe stroming wil afrekenen met de gedachte dat de basisschool zich zou moeten beperken tot wat men wel „koopmansrekenen" noemt. Uit een oogpunt van leerstofplanning is het gewenst dat de wiskunde van het voortgezet onderwijs in het ver lengde ligt van het rekenen van de lagere school, maar dat is zeker niet het enige motief voor een breuk met het traditionele rekenonderwijs dat meèr een eijferonderwij.s was. Computers Ook los van wat voor het voortge zet onderwijs wenselijk is, heeft de oude reken dril van de lagere school in een wereld van kasregisters en computers weinig zin meer. Dat is niet een ontdekking van de allerlaat ste jaren: men is zich al geruime tijd op het rekenonderwijs aan het bezin nen. Een van de vernicuwingspunten die buitenstaanders het eerst opval len, is de bijzondere plaats die de „verzamelingen" krijgen. Men begint met eenvoudige voorbeelden uit de knikkers die het kind heeft, de verza meling van de even getallen onder de 10, dc verzameling van alle kinde ren uit de klas en van alle klassen van de school. Het spelen met verzamelingen blijkt de voorstellimgsgrondslag voor het rekenen te verrijken. De verzame- lingenleer speelt een unieke rol bij de verheldering van alle wiskundige begrippen en vragen. Prof. dr. 'J. J. de Jongh schrijft in. het programma van de Egmondse conferentie dat de wiskunde die weieens het gevaar liep uiteen te vallen in weinig met elkaar samenhangende specialismen, door de verzamel ingenleer weer aaneenge voegd wordt tot één hechte en over zichtelijke constructie. Regionaal Sinds augustus van dit jaar lopen er regionale heroriënteringscursussen (15), waaraan bijna 500 onderwijzers met enthousiasme deelnemen; de lei ding berust bij een wiskunde- en een pedagogiekdocent, beiden verbonden aan een pedagogische academie. Op de conferentie van deze week wor den de leraren van alle pedagogische academies met dit werk geconfron teerd opdat ook zij de toekomstige onderwijzers de nieuwe wiskunde gaan doceren. Knippen en redeneren Deze vis moet door twee knippen verdeeld worden in figuren waar van men een vierkant kan leggen. Hoe? Twee knippen geven minstens 3, mogelijk ook 4 stukken (kunnen het er ook meer zijn?). We bekij ken nu het geval dat er vier rechte randlijnen door het knippen zijn ontstaan. Omdat de omtrek van de vis uitsluitend uit gebogen lijnen bestaat, moeten deze nieuwe rand lijnen de zijden van het vierkant gaan vormen. In het geval dat er drie stukken ontstaan, zullen twee randlijnen aan één stuk voorkomen; deze moe ten dus of de evenwijdige zijden of twee loodrecht op elkaar staande zijden van het vierkant worden. Er is nu een oplossing te zien: een knip volgens de lijn AB en een tweede knip in A er loodrecht op. Maar de vis is symmetrisch; er kunnen dus ook twee knippen, sym metrisch met de zojuist gebruikte, aangebracht worden. En men kan ook een van de knippen van de eerste mogelijkheid combineren met een van de tweede mogelijk heid. Dan krijgt men 4 stukken die eenvoudig tot een vierkant samen gevoegd kunnen worden. Het kan ook heel anders, bijooor- beeld door de (cirkel)bogen van de visrand te verdelen in holle en bol le stukken. Omdat al deze randen weggewerkt moeten worden zal steeds een bolle en een holle rand aan elkaar moeten passen. Wie hiermee bezig is, werkt met allerlei wiskundige begrippen. Dat is nog geen degelijk wiskunde onderwijs, maar bij een goede dialoog kan het vis - knippen voor een kind een begin van wiskundig redeneren Niet alleen in India of andere warme (oosterse) landen is men wat kinder vervoer betreft effi ciënt ingesteld, ook in Amster dam draagt men de kinderen op de rug. Alleen past deze moeder (uiteraard) de westerse techniek toe: zij heeft het ietsstoeltje, waarmee ze haar spruit langs rustiger wegen de binnenstad in- manoeuvreerde, afgehaakt en met de banden op de rug gezet. Prinsheerlijk zit de kleine nu in zijn eigen zeteltje, terwijl de moeder de handen vrij heeft Lesbedrijf KLM naar Woensdrecht? DEN HAAG De Tweede-Kamer leden E. R. Wieldraaijer en drs. E. van Thijn (beiden socialist) hebben de regering gevraagd te bevorderen eventueel ook financieel dat het vliegveld Woensdrecht wordt open gesteld en dat het lesbedrijf van de KLM hier naar toe kan worden ver plaatst. Zij willen bovendien geïn formeerd worden over de mogelijke gevolgen van de sluiting van hel vliegveld voor de werkgelegenheid. Examendata DEN HAAG Het schriftelijk deel van de eindexamens en staatsexamens vhmo en vwo valt in 1970 voor de meeste scholen in de tweede helft van april. School- en staatsexamens gymnasium (a en b) vallen van 14-17 april, hbs-a 14-17, 23 en 24 april (staatsexamen bo vendien op de 20ste), hbs-b 14-17 en 23 april, mms 14-16 april. Het havo examineert 14-17 en 23 april, handelsdagschool driejarig 14-17, vierjarig 14-17 en 23-24 april. Staats examen mavo-3 en mavo-scholen' 14-17 april. De handelsavondscholen komen later aan de beurt: zowel drie- als vijfjarig op 11-14. 20-21 en 25 mei. BRUSSEL De Belgische rijkswacht en bijzondere recherche hebben gister avond een grootscheepse actie uitge voerd om de hand te leggen op han delaars in verdovende middelen. Op vele plaatsen in het land. en met name in Brussel. Antwerpen, Gent en Leuven, werden hele straten afgezet en invallen gedaan in nachtkroegen en dancings. De identiteit van alle aanwezigen werd nauwkeurig gecontroleerd en vele personen werden ook gefouilleerd, en hun auto's onderzzocht. Tientallen zijn voor een nader verhoor of onderzoek opgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9