een zilveren dak hoeft niet zwaar te wegen Vier vermiste kinderen na halve dag gevonden P. Moderevue P. en C. tblikt in toekomst Moord in Jordaan op oude man sparen... verstandig en handig Op zoek naar (maan) monsters Dubcek en Onbekenden vervangen Smrkovsky Koekoek hoopt op conflict fracties van ARP en VVD Man ontvoert drie eigen kinderen Eis: zes jaar voor bankroof Officier trekt beroep in Urenlange speuractie bij Drunense duinen Top mode A 'dam Oosterwoldedag voor rechtbank Rooipremies zijn onmachtbrevetten Prijzen voor burgerzin op universiteit Zeven andere liberalen afgezet Dwergpoedels domineren in hondensport Ravage in Libanon 7 DON/DERiDAG 16 OKTOBER 1969 moeten immers toch altijd iets fijner en poppiger blijven? Draagt hij een glimmend zwart jack, dan verschijnt zij met een tail- lekort jack je van lak met bont; draagt hij een regenjas met afste kend schouderstuk in beige en bruin, dan heeft zij een manteltje met fijne stiksels. TUNIEKPAK Uni-sex in mooie jumpsuits en tu- niekpakken, waarbij witte coltruien gedragen werden en zelfs in de en- kellange nachthemden! De mode van nu heeft enorm veel variaties en meer dan ooit, dat blijkt duidelijk uit deze presentatie door Thys Chanowski, is er een kans voo.r individualisten om te ontsnappen aan de sleur! (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG De Boercnpa.rtijlei- der H. Koekoek hoopt op een spoedig conflict tussen de Tweede-Kamerfrac ties van de ARP en de VVD. Als beide fracties het been stijf houden, zullen we snel te maken krijgen met het enige alternatief voor het kabinet De Jong: de stembus, aldus de heer Koekoek. Hij vertrouwt erop dat zijn partij dan grote winst zal boeken. Felle kritiek uitte hij op het ka- binet, dat "rechts" begonnen is maar steeds meer „linkse" tendensen ver toont. Vooral minister Luns moest het ontgelden. Volgens de heer Koe koek heeft Luns het Nederlandse volk verkeerd ingelicht over de volks raadpleging in West-man. Hij deed een beroep op de regering strenger op te treden tegen linkse groepen en de omroepwereld. De trein kwam uit België en had een sfeer van een salon uit de jaren twintig. De kussens van groen plu che hadden op de rugleuningen me talen haken waarmee anti-makas- sars van filetkant strak gespannen waren. Vergeleken bij onze nieuwste drukknopwagens een stuk verleden dat je doet glimlachen. Maar de man, die in de coupé stapte, deed dat beslist niet. Integen deel. Hij blikt onrustig om zich heen, schoof ongemakkelijk over het pluche en stootte zijn knieën tegen de bank aan de overzijde, want die coupé's zijn maar smal. De deur stond open, maar gleed met het gebeweeg van de trein re gelmatig dicht om dan heel onver wacht weer terug te glijden. De man stak een sigaret op. Mikte om de zoveel tijd de as in het meta len bakje, tot het ogenblik van uit drukken kwam. Net tjoepte de deur weer dicht en toen pas ontdekte hij, dat het asbakje aan de deur zat. Deur dicht asbakje aan de overkant! Het werd een miniatuur paniekje want hij drukte zijn peuk je nu opeens in de lucht uit. Er was geen houvast meer, geen doofvlak. Het bolletje vuur viel op zijn pan talon, die prompt meegaf en een gaatje kreeg. In een seconde was de brand geblust en de schade was niet meer dan een speldeknop. Het is gek maar zo'n ongelukje maakt het slachtoffer eerder bespot telijk dan beklagenswaardig. Geluk kig kon ik mijn opkriebelende lach nog net omzetten in een meewarige blik. Kennelijk had hij dat niet ver wacht. Hij was een mensenkenner bleek toen, want, hij reisde in het wonderlijkste artikel, zo leek mij, waar men de boer mee op kan. Van daar ook zijn ergernis over de antie ke coupé. Zijn vak is, zei hij, auto maten verkopen! Om hem de brandschade te doen vergeten vroeg ik maar verder: „Wat voor automaten?" Hij somde op: „sigaretten, bloemen, melk, kof fie, croquetten, nassiballen, tram kaartjes..." Hij dook in zijn tas en spreidde een massa kleurrijke folders als een Automaten spel kaarten in zijn hand. Begon de details van zijn apparaten met de liefde van een vakman te belichten. Het is ongelooflijk wat er al niet uit die loketjes getrokken kan wor den. Er waren te koelen automaten bij voor ijs en karbonades; er waren kachel warme apparaten; er waren er op maat voor filmrolletjes en voor pakken melk. Tijdschriften en boekenautomaten. Ik knikte zo nu en dan geestdrif tig. blij dat hij zo over de kwade bui heengekomen was. Probeerde zo nu en dan een ani merende vraag te stellen als het gesprek verslapte, opperde zelfs het enige automaten-bezwaar, dat me te binnen schoot, namelijk de eis dat de consument altijd de goede pasmunt op zak moet hebben. Hij was niet te verslaan, trok een nieuwe folder te voorschijn en wees: „Een geldautomaat, wisselt in pasmunt". Toen begon hij huisautomaten aan te bevelen. „Het idee voor de toe komst", zei hij. De kippebouten kant en klaar voor de huisvrouw... "Maar dan moet je die er toch eerst zelf in doen", vroeg ik. Hij keek me stomverbaasd aan: "Ja na tuurlijk, maar denk eens aan het plezier van het trekken. Hup muntje in de gleuf, hup laadje open.Ik verzeker u dat over een paar jaar ieder zijn huisautomaat heeftHij scharrelde weer in de papieren en ik verwachtte al een offerte toen de trein het station Am sterdam binnenreed. Wat haastig nam ik afscheid en rénde naar het stationsplein. Nu vlug een kaart uit de automaat trek ken. Geen guldens bij me! En geen wis selautomaat te zien Jammer dat ik des reizigers adres niet heb, de gemeente Amsterdam zou een klant voor hem kunnen zijn! Alleen, zijn er al automaten, die papier geld wisselen in klinkende munt? Onk dat 'zou ik willen weten. kele groepen van de rijkspolitie uit Drunen, Helvoirt en Udenhout wer den ingeschakeld. Gisteravond om tien uur begon men de duinen en bossen systematisch af te zoeken. Tegen middernacht had de speur actie nog geen resultaat opgeleverd. Van de zijde van de schoolleiding veronderstelde men dat kinderen niet verdwaald waren, maar opzettelijk de benen hadden genomen. Even over half twee kreeg de poli tie het bericht dat een van de vaders de kinderen had gevonden. Het kopen van een eigen huis met hypotheek - kan een stuk aantrekkelijker worden. Hoe? Door samen met uw vrouw via een der aangewezen instellingen deel te nemen aan het Premie Spaarplan. Stel dat u jaarlijks f 500,— aflost. Dan kunt u hierover een premie van 20% krijgen (maximaal f 100,—). Belastingvrij. Ideaal voor een extra aflossing. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,—. Het maximum spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Bouwfondsen Banken, Boerenleenbanken, Hypotheekbanken, Levens- verzekeringmaatschappijen,Raiffeisenbanken en Spaar banken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaar plan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting bezits vorming, Postbus 51, Den Haag. Na echtscheiding AMSTERDAM De Amster damse recherche bezit informa- ties die zouden kunnen wijzen op enig verband tussen een gis teravond in de Jordaan ontdek te moord en de ontvluchting van de inmiddels gearresteerde mis dadiger Gerhard Schutte (45). Politieagenten troffen woensdag avond om half tien de 74-jarige pop- penmaker C. W. Rosielle vermoord in zijn woning aan de Anjelierstraat in de Amsterdamse Jordaan aan. Het slachtoffer vertoonde een ernstige wond aan de linkerslaap en wonden aan de rug. Een slag- of steekwapen werd niet gevonden. De bejaarde man lag gekleed op een veldbed. Buren hebben hem dinsdagavond om zes uur voor het laatst gezien. Voorlopig wordt aange nomen dat de moord in de daarop volgende nacht is gepleegd. Commissaris Th. Sanders, van de recherchegroep ernstige delicten, zei het niet waarschijnlijk te achten, dat roof het motief voor de moord is geweest. De man was onbemiddeld. Rosielle was bij de politie bekend als brandkastkraker. Buren waarschuwden de politie, omdat zij de populaire poppenmaker de gehele woensdag niet hadden ge zien en een herdershond voortdurend jankte. De hond logeerde bij de man. Door een opening in het gordijn had men de dode buurman zien liggen. AMSTERDAM Tegen de 37-ja rige Italiaanse antixjuair E. T. heeft de procureurgeneraal bij het Amster damse gerechtshof gistermiddag zes jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. T. wordt ervan verdaoht een der daders te zijn van de gewapende overval op het hoofdkantoor van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam in augustus vorig jaar. Hij ontkent echter 'bij de roofoverval betrokken te zijn geweest De buit bestond uit vijftien mille aan baar geld en ruim 23 mille aan reischeques. (Van onze correspondent) NIEUWE PEKELA De Ameri kaan I. A. N. (41) heeft in Nieuwe Pekela drie van zijn eigen kinderen ontvoerd, die voorlopig waren toe gewezen aan zijn ex-vrouw. De ont voering geschiedde kort voordat de rechtbank in Groningen uitspraak zou doen over de toewijzing. Schrijver De politie acht het niet uitgeslotten dat de man de kinderen op transport naar Amerika wil stellen. Men tast volkomen in het duister over de ver blijfplaats. De kinderen werden door N. opge pikt toen ze onderweg waren naar school. Hij nam hen mee in een auto. Een latere poging om zijn jongste kind op te halen mislukte. Dit kind was in huis bij een zuster, waar ook zijn ex-vrouw woonde. De man werd vergezeld door een zwager, toen hij de drie kinderen wegbracht. Alle grensposten zijn gewaarschuwd, evenals Schiphol. Het is mogelijk dat de man zijn kinderen voor die tijd al over de grens heeft gezet. In principe is het volgens de politie geen strafbare zaak dat hij zijn kin deren heeft meegenomen. „Als we er bij hadden gestaan zouden we er ei genlijk niets aan hebben kunnen doen", aldus de politie. RECHTBANK ASSEN De lancering van de Apollo-12, een gigantische operatie die de Amerikaanse superioriteit in het heelal moet bewijzen, als men straks de maan grondig zal bestuderen bij de tweede landing, nadert met onverbiddelijke schreden. Daarom wordt er gewoekerd met de trainingstijd. Hier repeteren de astronauten Charles Conrad jr. en Allan Bean in het ruimtevaartcentrum Kaap Kennedy in het verzamelen van monsters van de maanbodem. De lancering geschiedt 14 november. Assen De officier van justitie Assen, mr. C. J. van Oldenbeek, het hoger beroep ingetrokken lat hij aanvankelijk had ingesteld egen het vonnis van de Asser recht- 4 iank, waarbij drie apothekers uit teppel werden vrijgesproken van de f lun ten laste gelegde dood door chuld. Vier vrouwen kregen in I indhoven niet steriele vloeistof toe- ediend en overleden. Louis Feraud is de ontwerper van deze felrode lakmantél met napoleon kraagje; de getail leerde witte lamy- coat is van Jacques Esteral en heeft een zachte wollige voering. UDENHOUT Vier school kinderen uit Rotterdam, die sinds gistermiddag werden ver mist, zijn vannacht rond half twee gevonden in een bos bij de Drunense duinen. Een van de vaders trof hen in goede wel stand aan. Ze zeiden wat rond te hebben gezworven en een poos in een hooibérg te hebben ge legen. De vier jongens van tien en elf jaar waren leerlingen van de Heu- men Goedhartschool in Rotterdam, een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Ze be hoorden tot een groep van 112 leer lingen, die een herfstwandeltocht maakten van Geersbergen naar Bos en Duin. De kinderen waren onderverdeeld in acht groepen, elk met eigen lei ders. Om elf uur ging men van start en om half drie moesten alle groepen zich melden bij een restaurant aan de rand van het bos. Het bleek dat zes kinderen niet waren gearriveerd. Twee van hen werden snel gevonden, de overige vier bleken spoorloos. Onmiddellijk werd een grootscheepse speuractie op touw ge zet. Honderd militairen van de Kromhoutkazerne in Tilburg en en- Van den Wall Bake ABN-voorzitter af AMSTERDAM De heer H. W. A. van den Wall Bake, voorzitter van het presidium van de raad van bestuur van de Algemene Bank Ne derland, zal met ingang van de jaar vergadering in 1970 zijn functie vervroegd neerleggen. Hij is be reid nog een aantal jaren als gedele geerd commissaris bij de bank te blijven. Het is de bedoeling dat drs. 'J. C. Wurfbain hem als voorzitter opvolgt. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM De bloem tn Europa's ontwerpers was steren in de Glazen Zaal van RAI bijeen bij het eeuwfeest Y*! P- en C. Een feest gevierd ak naast de tentoonstelling /er de ruimtevaart en ook met in futuristisch tintje. Tom Gilbey uit Londen, Sighsten STgard uit Stockholm, Jacques terel uit Parijs en Gerard de Both Frans Molenaar, de Nederlandse mnenmodemakers zaten in een - ê-rondje bij de première van de P. C. Moderevue, die een maand ig door het land trekt Een revue met veel visie op de 'komst en toch ook veel gevoel or het heden. Jacques Esterel zei afloop tegen ons: „Een jonge man 1 zodra hij zijn eerste baan te pak- n heeft, alleen nog maar in een et" pak verschijnen. Als hij vijftig durft hij pas weer zich zelf te i aden". BONTJASSEN Voor die jonge man de keurige kken van modieuze snit d.w.z. het nke jasje, de smalle revers en elal kleine kraag. Maar voor de afhankelijke man, jong of ouder, bontmantels van Esterel, de gesty- ard Russische jassen van Gerard de Rh, de raincoats van Gilbey. 'In de herenmode is een tendens tot Mijning. De truien bijvoorbeeld ^en als een tweede huid zo glad; de Impsuits geven het idee van elgantc tnsers, de blazers zijn voor kampi oen in rust. LAKLEER jpe man verschijnt graag in bont of pans met een bontvoering in zijn Hij schuwt het glimmend lakleer meer. Hij is slank en soepel en w let meer de stoerling van gisteren. iNaast hem zijn de vrouwen alle- meisjes geworden, want ze De opvolger van dr. Hanes als voorzitter van de kamer der nationa liteiten is geworden de bekende schrijver Vojtech Mihalik. Hij is ook voorzitter van het Verbond van Slo waakse schrijvers. Zowel Sonja Pen- ninger als Dalibor Hanes zijn nage noeg onbekend bij het volk. De communistische partij heeft de schrijver dr. Jan Brod als lid geroy eerd omdat hij een van de opstellers van het Manifest van 2000 woorden is. Brod ligt op het ogenblik in een ziekenhuis in Mainz. Inwoners „actief" LEEUWARDEN Het was giste ren „Oosterwoldedag" bij de recht bank in Leeuwarden. Een propvolle tribune, zeven man rijkspolitie en parketwachten, twaalf verdachten en tien advocaten hielden zich bezig met de wandaden van een dozijn inwo ners van de hoofdplaats van de ge meente Ooststellingwerf. „Het is onbegrijpelijk dat Ooster- wolde zo lang heeft kunnen bestaan", verzuchtte de officier van justitie mr. H. Niemeijer tegen de groep die sociale bijstand kreeg, maar constant in café en auto's zat. Bij de verhoren kwamen de vele soorten diefstallen, die de bewoners van Oosterwolde en omgeving al lan gere tijd hadden verontrust, tot een oplossing. Hein T. (43) hoorde voor zijn inbraak bij een juwelier de zwaarste straf eisen: twee en een half jaar cel. De overige straffen varieer den van één jaar tot vier maanden. Misschien keren de Israëliërs zich ook met minder elegante strijd middelen tegen de Arabische „guerrilla's", die vanuit de omliggen de straten kunnen opereren, of het kan ook een concurrerende verzets organisatie zijn geweest: gisteren zijn de kantoren van het Palestijnse bevrijdingsfront in Libanons hoofd stad Beiroet getroffen door een reeks hevige ontploffingen, waarbij min stens tien mensen gewond werden. Er bleef geen ruit heel, terwijl de interieur schade aanzienlijk was. Kamerlid Harmsen: DEN HAAG In de fruitteelt is een „onhoudbare situatie" ontstaan volgens het Tweede-Kamerlid E. J. Harmsen (groep Harmsen), die niet moet worden bestreden door het verstrekken van rooipremies. maar door het optreden tegen de steun die andere EEG-landen hun fruittelers verlenen. Ir) vragen aan de minister van landbouw en visserij noemt hij het verlenen van rooipremies „een brevet van onvermogen en on macht." 'j UTRECHT De beleidsraad voor collectieve studentenvoorzieningen aan de Rijksuniversiteit in Utrecht heeft bij de bespreking over de be groting voor 1970 en de ramingen voor de jaren tot 1975 beslist, dat 15.000 gulden ter beschikking zal moeten worden gesteld om „studen tenbeloningen voor betoonde burger zin" te kunnen toekennen. De uni versiteit is met dit plan de eerste iri Nederland. Studenten, die zich op een of ande re wijze verdienstelijk hebben ge maakt, kunnen straks prijzen van 250 en 500 gulden verdienen. De belonin gen zullen in openbare bijeen komsten door de rector-magnificus worden uitgereikt. De universiteit kende ook als eerste het bestaan van prijzen voor gebleken studiezin. Deze bestaan uit een bedrag van 250, waarvan de besteding overgelaten werd aan eigen keuze of een prijs van' 750, waaraan het maken van een studiereis als een verplichting was verbonden. PRAAG In een ingrijpen de wijziging van het Tsjecho- slowaakse parlement hebben gisteren, zoals wij reeds in een deel onzer edities meldden, de twee bekendste hervormingspo litici, Alexander Dubcek en Jo sef Smrkovsky, de laatste ho ge posten verloren die hun nog waren overgebleven. Achter gesloten deuren ook de Tsjechoslowaakse pers was niet toe gelaten keurden de vertegen woordigers van de twee kamers van het parlement de door het Centrale Comité van de communistische partij geëiste veranderingen zonder debat goed. De beide politici, van wie niet be kend is of zij de vergadering bij woonden, hadden al schriftelijk laten weten dat zij met het besluit akkoord zouden gaan. Arts Zo moest Dubcek zijn functie van voorzitter van het federale parlement afstaan aan de Slowaab dr. Dalibor Hanes. Deze was tot dusver voorzit ter van de nationaiitcitenkamer. Smrkovsky is als voorzitter van de volkskamcr vervangen door de vrou welijke arts Sonja Penninger. Uit het presidium van het parle ment verdwenen nog zeven andere liberalen. In hun plaats werden di rect nieuwe afgevaardigden benoemd, onder wie Vasil Bilak en Alois Indra. Geannuleerd AMSTERDAM Hoewel de laatste jaren tegen de verwachting in het aantal grote honden sterk toe neemt, nemen in de hondensport nog steeds de dwergpoedels de eerste plaats in. Van de bijna 28.000 honden, die in 1968 in ons land in het hondenstam boek werden bijgeschreven, waren niet minder dan 5671 dwergpoedels. Met een ruime achterstand volgden de Duitse herders en boxers. Veel poedels uiteraard zullen er dan ook zaterdag 18 en zondag 19 oktober te zien zijn op de jaarlijkse „Winner" tentoonstelling in het Am sterdamse Rai-gebouw. Er worden daar 2149 honden verwacht. Het federale parlement annuleerde gisteren achttien documenten en ver klaringen van de oude nationale ver gadering, waarin de invasie als een grove schending van het internatio nale recht en van de geest van het Warschaupact zijn veroordeeld. In deze verklaring heeft de „natio nalistische en anti-Sowjetactiviteit van de rechtsgerichte krachten in het parlement" zich duidelijk gemani festeerd, zo werd gisteren geconclu deerd. Het parlement besloot tevens aan te blijven tot het einde van 1971. Dan zullen ook algemene verkiezingen worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7