op hofauto SCHIJNWERPER op ir. IJkema Marechaussees botsten Volgende maand beslissing over de R'damse veemarkt wajang* Commentaren Leiden, Den Bosch of Utrecht? Leids college kan zo beter aftreden sAfsluitino; Vee- en vleeshandel wikt en weegt... nut LEIDSE BBK ALS BEMIDDELAAR Inbraken Halte Brahmslaan- Voorschoterweg Concert op nieuw orgel in Rijnsburg Voorzitter Duindam (PPR): Be j aardentehuis (Hervormd) aan de Lorentzkade Veemarkt Deugden en gebreken Zilver voor W. Kruit IIEUWE LEIDSE COURANT 3 DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 Elf nakomertjes in Zoeterwuude ZOETERWOUDE Een te ken van de abnormale weers omstandigheden van deze zo merse herfst is te vinden langs de Vlietweg (gemeente Leiden, voorheen behorend tot Zoeter- woude). Een eend van de fa milie Th. v. dBerg ging op een ongewoon laat tijdstip broeden en gisteren doken elf jonge eendjes voor het eerst in het water. Dit tot groot genoe gen van de omwonenden. plantenmatgarine Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Pietertje Geertje dr v J J Lammers en A J C Dijksman; Karin dr v H A Niesing en R J M Houtveen; Robert-Jan zn v J H Minnee en R B C Koops; Ella Emma dr v M van 't Riet en F W Eindhoven; Anandy Lisette dr v J H Reints en T H de Klerk; André Eddy zn v H E Samshuijzen en A M Grootaert; Elze dr v L Brittijn en E Beij. Overleden: J Dirkmaat, 63 jaar, man. Gehuwd: W F Volmer en C Barth. Officiële publikaties GEMEENTE LEIDEN Burgemeester en Wethouders van de gemeente Leiden brengen ter al gemene kennis, dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 20 van de Wederopbouwwet vergunnin gen te verlenen voor de bouw van een tweetal bijkantoren op het Be vrijdingsplein ten behoeve van de Amsterdam-Rotterdam Bank n.v., te Rotterdam, en de Stichting Leidse Spaarbank, Oude Rijn 56, alhier, zulks met afwijking van het geldende bestemmingsplan „Leiden-zuidwest, herziening 1959". De tekeningen van de bouwplan nen liggen gedurende veertien dagen ten Stadhuize (kamer 111) ter inzage. Belanghebbenden kunnen binnen ge noemde termijn schriftelijk bij hun College eventuele bezwaren indienen. Leiden, 16 oktober 1969. nui_ wajang" plantenmatgarine DEN HAAG Omstreeks kwart I over twaalf gistermiddag is op rijks weg 4a, nabij de Kaagweg in de Haarlemmermeer, een ongeval ge beurd, waarbij vier marechaussees, die een hofauto escorteerden, gewond werden. De toestand van een van hen is ernstig. Allen zijn overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. In hofauto AA-65, die geëscorteerd werd, zat de ambassadeur van Jor danië, Z. E. Zuhayr Mufti, die ko ningin Juliana in het paleis op de Dam in Amsterdam zijn geloofsbrie ven had aangeboden. Het ongeval ge beurde op de terugweg naar Den Haag. Eén van de voorste escorteren de motoren liep vast, waardoor de hofauto plotseling moest remmen. Drie van de vier escorterende mo toren botsten tegen de hofauto, één kon een aanrijding voorkomen. Drie motoren moeten als verloren wor den beschouwd. De voor de hofauto rijdende motor, die vastliep, zal aan een speciaal onderzoek worden on derworpen. De marechaussee uit Haarlem heeft de zaak in onderzoek genomen. De auto werd wel bescha digd, maar kon doorrijden. De Jor daanse ambassadeur reed door naar Leiden, waar hij zich op de hoogte wilde stellen van de toestand van de gewonde marechaussees. LEIDEN Naar aanleiding van de gebeurtenissen rond het lande lijke hoofdbestuur van de Beroeps vereniging van Beeldende Kunste naars, heeft de Leidse aktiegroep de volgende brief verzonden aan het gemeentebestuur De verwikkelingen op landelijk niveau zullen geen verzwakking van de plaatselijke aktiviteiten bete kenen. De groep zal aktie blijven voeren met alle beschikbare midde len om de nota, die op 2 oktober aan de gemeenteraad werd aangeboden, te blijven ondersteunen. Tevens zal de groep ijveren voor een nieuwe éénheid binnen de BBK en heeft zich daartoe op een afgelo pen dinsdag te Amsterdam gehouden bestuursvergadering van de BBK als bemiddelaar aangeboden. De eisen en problemen, die in de nota van 2 oktober zijn gesteld, zul len als uitgangspunt dienen voor een landelijk toe te passen geheel. In samenwerking met andere plaatse lijk georiënteerde aktiegroepen zal de Leidse aktiegroep deze nota voor dat doel omwerken. LEIDEN Gistermiddag is iemandl een huis aan de Juliana- kade binnengeslopen, terwijl de be woners aanwezig waren. Uit een handtas ontvreemdde de insluiper een bedrag van f 200 gulden. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een radiatorenbedrijf aan de Lange- gracht. Uit het kantoor werd een geldkistje met f 250 gestolen. S.S.R. LEIDEN LEIDEN Het bestuur der So- cietas Studiosorum Reformatorum Lugdunensis is voor het jaar 1969 1970 als volgt samengesteld: W. Albers, praeses; Mejuffrouw G. K. Rietberg, ab-actis; F. J. van Steenwijk, quaestor; A. H. Wesseling, vice-praeses; P. de Jonge, assessor I; Mej. M. L. Beukema, assessor II. Promotie in Leiden LEIDEN Aan de universiteit promoveerde gisteren de heer J. F. Bol, hoofdassistent op het Bioche misch Laboratorium der Leidse Universiteit, tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Afbraak van alfalfa mosaic virus door pan- creas-r ibonuclease. Structuur-on - derzoek". Promotor was prof. dr. H. Veldstra, Ingezonden Wat is de oorzaak dat er na ruim 8 maanden nog steeds geen wacht huisjes zijn geplaatst aan deze halte? Ligt dit aan de N.Z.H. of de ge meente Leiden of een andere instan tie? Als het straks winter wordt, met kou, sneeuw en regen, is het niet prettig daar op de bus te moeten wachten, terwijl er wachthuisjes al ruim een jaar ongebruikt staan aan de Churchill-laan. Misschien is het mogelijk deze naar de Brahmslaan te verplaatsen. P. A. v. d. BURG Beethovenlaan 207, Leiden. Oliehollenaktie van zangkoren in Haarl.méer-zuid HAARLEMMERMEER Op 17 en 18 oktober wordt in Haarlemmer meer-zuid een oliebollenaktie gehou den. De christelijke gemengde zang vereniging „Advendo" uit Burger- veen, „Looft den Heer" uit De Kaag en „Excelsior" uit Nieuw-Vennep. geven elke twee jaar een uitvoering in Nieuw-Vennep. De opbrengst van de oliebollenak tie is bestemd om de kosten te dekken. Oorspronkelijk zou deze dit jaar zijn. In verband met ziekte van diri gent Sander P. Visser zal het echter begin volgend jaar worden. RIJNSBURG Op donderdag 23 oktober om 8 uur zal Wim van der Panne te Voorburg een orgelconcert geven op het orgel van de Immanuel- kerk aan de Kerkstraat. Het nieuwe orgel is gebouwd door de fa. Pels en Van Leeuwen te Alkmaar. Academische examens LEIDEN 15 oktober, Doet. ex. Ned. Recht de heqr J. G. P. Meyer (Leiden); Doet. ex. Recht de heer A. J. J. M. van Kinderen (Schiedam). LEIDEN Op een ledenverga dering van de P(olitieke) P(artij) R(adicalen) gisteravond in Centraal heeft voorzitter J. Duindam ge reageerd op de kritiek, die geleverd is op het PAK, de progressieve concentratie, waaraan de PPR deel neemt. Op de kritiek over het mogelijk ontbreken van een prioriteitenlijst in de PAK-overeenkomst zei de heer Duindam: Ik moet de eerste partij nog zien, die wel een prioriteiten lijst heeft laten zien. Als we priori teiten stellen, dan zeer globaal. Er mag zeker niets ten koste gaan van de krotopruiming en het onderwijs. De PPR-voorzitter zei verder het onverstandig van B. en W. te vin den een extra-uitkering van het gemeentefonds te vragen met als gevolg, dat men afhankelijk wordt van binnenlandse zaken. De heer Duindam: „Het is een veel eer lijker houding af te treden als men het niet meer aankan, dan zoals nu een houding aan te nemen, die in feite neerkomt op het prijsgeven van de gemeentelijk autonomie". Het nieuwe bestuur van de PPR afd. Leiden ziet er als volgt uit: J. Duindam (voorzitter), M. Poiesz (secretaris; adres: Jan Steenlaan 18 te Voorschoten), mej. A. Brokerhof (penningmeesteresse) en H. Bun- nik en mevr. M. Otten (leden). Schetsplan voor 120 bewoners LEIDEN De hervormde diaconie heeft haar terrein tussen de Zoeter- woudse Singel en de Lorentzkade be stemd voor de bouw van een nieuw bejaardentehuis. De gemeente en de provincie gaan met de stichting van een nieuw tehuis akkoord. Als architect is aangewezen ir. Schutte te Leiden. Hij heeft een schetsplan ontworpen voor een tehuis voor 120 bewoners. Gemeente, pro vincie en ministerie bestuderen nu deze plannen. Wanneer zij in principe met de opzet van de architect kunnen instemmen, zal het plan bestekklaar gemaakt worden. Begin november zal voor dit be jaardentehuis een stichting in het le ven worden geroepen. Juridisch zal het tehuis eigen zelfstandigheid krij gen. Leidse Spaarbank LEIDEN In september werd bij de Leidse Spaarbank f 6.899.838,15 ingelegd en f 6.713.931,74 terugbe taald. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 529 en het aantal afbetaalde boekjes 452. Op 7456 rekeningen van deelne mers aan de afhaaldienst werd f 190.817.bijgeschreven. Er werden 1271 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van f 59.056.77. Het tegoed der 66.535 inleggers be droeg aan het einde van de maand f 97.802.795.05. JET is duidelijk dat als de Rotter damse veemarkt naar Leiden ou worden overgebracht, dit voor e plaatselijke economie helemaal liet slecht zou zijn. De kansen zijn roor Leiden niet ongunstig. Het is te lopen, dat ze alle worden uitgebuit, laar onze mening mag het feit, dat e Groendordhal ook sporthal is, een reden zijn de Rotterdamse vee- larkt buiten de deur te houden, et sportprogramma van de Groen- ordhal zal gewijzigd moeten worden n zal misschien moeten worden ereduceerd. Zo'n uitbreiding van e veemarkt zal ook een andere rganisatorische en propagandistische ipzet vragen. Als echter Leiden pierdoor een veemarkt van de eerste wde kan krijgen, zal met name het gemeentebestuur hieraan niet kun- J)en ontkomen. Ir bestaat een tendens om het aan- )|al veemarkten te verkleinen. Nü is |r een mogelijkheid de Leidse vee- larkt tot in verre toekomst te he mden. oorzover de Groenoordlial niet in ,e behoeften kan voorzien, zullen loor de sport andere voorzieningen oeten worden getroffen. Dat zal a ellicht wat gemakkelijker zijn te aliseren als 't jaarlijkse exploita- 1 ïtekort op deze hal beduidend kan ff orden teruggebracht. 1' zijn mensen in Leiden, die de 'd roenoordhal in de eerste plaats en als sport- en evenementscen- um. Dat is een onjuiste voorstel- ig. Het is een veehal, die ook ge- e hikt is voor andere zaken. Daar- Kir heeft Leiden van EEG-zijde k een aanzienlijk subsidie ont- 16 ingen. ie d O vi IET i een verstandig besluit van B. en W. van Leiden om weg- sluitingen in het vervolg niet i eer uitsluitend over te laten aan lejemeentewerken en de verkeers- a< llitie, Natuurlijk zal aan het werk- u hema van Gemeentewerken zoveel ei ogelijk de hand moeten worden i. houden als onderhoudswerken J hterop raken, krijgt Gemeente- xi erken er ook van langs! en kan it advies van de verkeerspolitie :ij 8 deskundig worden aangemerkt, 2n aar werk als aan de Rijnzichtbrug kleeft in de binnenstad zulke ge- :e! 'gen, dat het niet buiten het h{ rkeersbeleid van B. en W om ;f, »g gaan. In ieder geval mag het -r 1 voorkomen, dat het gemeente- stuur voor een voldongen feit Eirdt gezet. 'erigens moet ons wel van het rt, dat het weinig zin heeft, steeds aar weer ach en wee te roepen als eri or kortstondig onderhoudswerk aal n de weg de bewegingen van het ini rkeer eens wat moeilijker worden. it komt in elke stad voor. en zo'n situatie doe je als plaatse- j ie overheid gewoon twee dingen: N ziet de gevolgen eens aan en leidt 1 t verkeer zo goed mogelijk om en on probeert de tijd, die voor het te irk nodig is, zoveel mogelijk te perken. Per slot van rekening is wegwerk ook in het belang van t verkeer. Elke verkeersdeel- ),|toer zal dit in zijn beoordeling •eten verdisconteren. (Van onze stadsredacteur) LEIDEN Het eventueel opheffen van de Rotterdamse veemarkt en het afstoten ervan nahr Leiden, Den Bosch of Utrecht is in een be slissend stadium gekomen. Eergisteren is op het ministerie in Den Haag een langdurige oriënterende bespreking aan deze ook voor Leiden zo be langrijke zaak gewijd en men besloot toen in november nogmaals bijeen te komen teneinde dan een beslissing te kunnen nemen. De directe be langhebbenden, in dit geval niet de diverse gemeentebesturen maar de organisaties van de vee- en vleeshandel alsmede het Landbouwschap, gaan zich in de komende weken intern beraden over het afstoten van de Rotterdamse markt. Een ding staat al vast, zo vernamen wij gisteren ten stadhuize in Rot terdam: deze stad wil de veemarkt kwijt. Zoals wij al schreven, is on langs het cafégedeelte afgebrand. Zelfs het tijdelijk oplappen van de markt voor bijvoorbeeld een jaar of twee zou zulke enorme investeringen eisen, dat het Rotterdamse gemeente bestuur dit niet verantwoord vindt. Vrees Bovendien staat de markt in het centrum en zou er "toch moeten wor- dèn gedacht aan verplaatsing naar buiten de stad. Een woordvoerder van de afdeling Economische Aangelegen heden van de gemeente Rotterdam verklaarde ons, dat door het mooie weer de Rotterdamse markt nu nog wel een doenlijke zaak is maar dat het ergste wordt gevreesd voor de ko mende wintermaanden. De brand 'heeft een beslissing over de Rotter damse markt dus bijzonder urgent gemaakt nadat er al tien jaar lang is gewikt en gewogen welke kant het met de Rotterdamse veemarkt moet uitgaan. Er zijn nu drie mogelijkheden: Leiden (met zijn gloednieuwe Groen - oordhal), Utrecht (dat de nieuwe markt nog niet klaar heeft) en Den Bosch (dat een bijzonder florerende markt heeft). Voor Rotterdam mag het nemen van een beslissing niet langer duren dan strikt noodzakelijk is en daarom wordt allerwege koortsachtig overleg gepleegd. Hierbij dient te worden op gemerkt, dat het Rotterdamse ge meentebestuur zelf geen keus doet en LEIDEN „De Schijnwerper", het personeelsorgaan van de Stedelijke Lichtfabrieken, is vandaag geheel ge wijd aan de persoon en het werk van de scheidende directeur, ir. Y. Yke- ma, die deze week met pensioen gaat. Een groot aantal mensen die met de heer Ykema op een of andere wjjze hebben samengewerkt, heeft aan dit goed verzorgde nummer een bijdrage geleverd. Burgemeester Van der Willigen schrijft, dat hij op het stadhuis altijd het veilige gevoel had, dat de zaken van S.L.F. bij de heer Ykema in ver trouwde handen waren. Wethouder Harmsen: Het staat on omstotelijk vast, dat de heer Ykema een groot directeur is geweest. Hij was op en top een vakman. Ir. Goossens, directeur van de N.V. Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland, herinnert eraan, dat de heer Yke ma in 1946 zijn intrede deed in de raad van bij stand. Hij is er ruim 23 jaar lid van geweest. Vele woorden van lof en waar dering zijn hier op hun plaats voor de wijze waarop de heer Ykema de zor gen en belangen van zijn gemeen te en van de E.Z.H. heeft behartigd. H. van der Horst, ambtenaar van de Ver. van Ned. Gemeenten: Hij is iemand, die op bekwame wijze vocht voor de positie van zijn Lichtfabrie ken en daarmee voor de belangen van Leiden, terwijl hij ook oog had voor de betekenis en waarde van de grote distributiebedrijven rond Lei den". „Het instituut van hoofden van diensten en bedrijven van de ge meente Leiden is veel aan Ykema verschuldigd. Met de heren Bool, Boogerd, De Jong en Reitsma nam hij het initiatief tot de oprichting van het instituut. Ykema was niet ge makkelijk en men had rekening met hem te houden. Maar wanneer iemand werkelijk een persoonlijkheid is, kost dat geen moeite". Aldus mr. J. W. ten Napel. Ir. F. Stokhuijzen, oud-adjunct directeur, verrijkt het boekje met een herinnering. D. van der Kwaak, vroeger wet houder van Leiden: „Voor de Fabrie ken in Leiden heb je zeer veel ge daan en in landelijk verband heb je op jouw terrein veel betekend. Er zijn wel momenten geweest dat we als kemphanen tegenover elkaar stonden, maar we zijn steeds als vrienden uiteengegaan". A. Crama releveert de steun van de heer Ykema aan de personeelsvereni ging. De goede verstandhouding heeft nimmer geleden door meningsver schillen die er natuurlijk wel eens waren. „Hoewel het directeurschap hem daartoe niet altijd de gelegenheid bood, is het bedrijven van de tech niek voor hem altijd een van de meest boeiende bezigheden in zijn loopbaan geweest", schrijft ir. H. W. Brooshooft, die hem als directeur gaat opvolgen. Ir. B. P. G. de Groot schetst de rol die de heer Ykema bij de aardgas- ombouw heeft gespeeld. Hij acht het een grote verdienste van de heer Ykema, dat hij begrip heeft gehad voor de zeer zware taak van de af deling Gas. De heer R. J. Hazenberg: „Door zijn deugden en gebreken, door zijn slagen en falen is hij wat hij is. En beide kanten tezamen bepalen onze genegenheid, onze bewondering voor of onze afkeer van hem. Hij had zijn eigen methode van werken en een eigen stijl. In die zin is hij steeds „creatief" bezig geweest en heeft hij tot het laatst toe met volle overtui ging zijn rol gespeeld. P. J. van der Mark belicht vooral het overleg ten bate van het perso neel. „Wat bij deze contacten sterk in het oog viel was niet alleen zijn be langstelling voor de grote zaken maar ook voor de kleine belangen van het personeel. De heer Ykema kon rustig luisteren maar ook strijdvaardig en soms lastig ingaan op kwesties die zich op het personeelsvlak voor deden". Over de directeur en de oud-ge- dienden ten slotte handelt de bij drage van de heer G. Annokkee. „Mijn bewondering voor hem is al gemeen bekend en die heb ik nog steeds, vooral wanneer ik terugdenk aan de simpele uitleg die hij vaak kon geven over voor ons toch moei lijke technisohe vraagstukken". geen voorkeur heeft voor één van genoemde steden. Druk overleg Het creëren van een Randstad-vee markt is immers een landelijke aan gelegenheid, waarin de directe be langhebbenden, de vee- en vleeshan del dus, de grootste stem in het kapit tel hebben. Gezien de besprekingen op departementaal niveau over het „overnemen" van de Rotterdamse veemarkt is er bijvoorbeeld ook nog geen officieel contact geweest tussen de gemeentebesturen van Leiden en Rotterdam. Wel is ons gebleken, dat in het Leidse stadhuis momenteel druk wordt gerekend en gesproken over de consequenties van het eventueel door Leiden overnemen van de Rotterdam se markt. Om te beginnen zal er dan wekelijks drie keer markt moeten worden gehouden en dat heeft weer ingrijpende gevolgen voor het tweede facet van de Groenoordhal: de be stemming van sporthal. LEIDEN Burgemeester Van der Willigen speldde gistermiddag in de kantine van Backer en Co N.V. (Fa briek van Bakkerijgrondstoffen) aan het Utrechtse Jaagpad de heer W. Kruit de zilveren medaillebehorend bij de Orde van Oranje-Nassau, op de borst. De heer Kruit vierde na melijk zijn veertigjarig jubileum bij dit bedrijf. Hij trad in 1929 in dienst als hulp in het magazijn, welke functie hij tot 1935 bekleedde. Hij werd toen bevorderd tot magazijnkneoht en in 1940 volgde zijn aanstelling tot ma gazijnmeester. In 1946 kreeg hij als chef de leiding van de acht perso neelsleden tellende expeditie. De burgemeester roemde de ijver, toewijding en plichtsgetrouwheid van de zestigjarige jubilaris. De Rotterdamse veemarkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3