i RFFDZAMF BETOGING IN VS Commentaar Russen dicht bij elkaar m' 33 ct Incident voor het Witte Huis Schutte zit weer in cel Is kloof tussen AR en VVD nog te dempen? Het Kwartet ONBEHAGEN akelaars van afpersing verdacht JAMIN ,Dr. Vondeling commissaris'' hoog, Prijzen te 37.500 boete GROTE VRAAG ÏN DEN HAAG: Nieuwe Leidse Coeraiat Donderdag 16 oktober 1969 50ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer jfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Nog geen koppeling in ruimte MOSKOU Voor de tweede aal in 24 uur zijn de twee Russische imteschepen Sojoez-7 en Sojoez-'j caar tot op 500 meter genaderd. Er n nog steeds geen aanwijzingen dat lang verwachte koppeling tot stand komen. Volgens sommigen is irgen de belangrijkste dag. Steeds meer geruchten duiken op, dat moeilijkheden de oorzaak zijn dat de verwachte opzienbarende ma noeuvres in de ruimte niet kunnen doorgaan. Vanmorgen meldde Moskou dat de zeven Russen in de ruimte een goede nachtrust hebben gehad. "m" Protest van miljoenen Meningen verdeeld Ook te ge ndemo ns t raties Miljoenen Amerikanen in de VS hebben in duizend-en-één-vormen uiting gegeven aan hun onbehagen over het voortduren van de oorlog in Vietnam. De verontrusting strekte zich uit van de universi teiten tot het Congres en de kerken. Verrassing IROKO SPINAZIE oo gr. ftf) 'ELDOORN De politie van doorn heeft tegen vier mannen wee makelaars en twee hande- in onroerend goed proces 1 opgemaakt omdat zij ervan 1 verdacht op grote schaal te hebben gepleegd bij het innen van woningen aan woning- inden. zouden hebben gemanipuleerd zg. claims op woningen, valse ulieren hebben ingediend en wo- :oekenden duizenden guldens en laten betalen om voor een ng in aanmerking te komen. van de zoekenden, die de ge lde bedragen niet kon betalen, en zij hebben gedreigd „in elkaar Ook zouden zij elkaar heb- ledrogen. e van de verdachten hebben in- els bekend. EW YORK Een mevrouw uit York heeft een proces aan- nnen tegen de voornaamste fa- nten van het insecticide DDT. eist namens het Amerikaanse een vergoeding van dertig mil- dollar voor de schade die dit el aan de volksgezondheid heeft bracht. WASHINGTON Moratorium-day, de nationale protestdag in de Verenigde Staten tegen het voortduren van de oorlog in Vietnam, is gisteren op een enkel incident na, vreedzaam verlopen. Miljoenen Amerikanen namen deel aan marsen, openlucktvergaderingen, discussies op universitei ten en scholen, bijeenkomsten in kerken en zit betogingen. Alleen voor het Witte Huis kwam het tot ernstige ongeregeldheden toen een groep negers slaags raakte met de wachtposten. Hoogtepunt van de nationale manifestatie was een massale bijeenkomst op 800 meter van het huis van president Nixon. Mevrouw Corette King, die deze betoging leidde, zei dat de oor log in Vietnam de structuur van de Amerikaanse samenleving heeft aangetast. Meer dan 40.000 Amerikanen waren „geofferd aan een goddeloze zaak". De oor log had vooral de hoop van de zwarte en arme Amerikanen ver nietigd. Op de trappen van het Kapitool in Washington stonden tientallen jonge mensen te luisteren naar het voor lezen van de namen van Amerikaanse militairen die in Vietnam zijn gesneu veld. Studentten van de universiteit van Colorado liepen achter een met de Amerikaanse vlag bedekte doods kist. Honderden Amerikanen droegen zwarte rouwbanden om de arm en in veel kantoren brandden kaarsen. Dr. Benjamin Spock, de bekende kinderarts en fel tegenstander van de oorlog in Vietnam, zei in een toespraak dat de grote Amerikaanse problemen als armoede, honger en ziekte wor den genegeerd omdat de oorlog te veel kost. De democratische senator George McGovern zei dat men met Morato rium-day niet de val van de president beoogde, maar dat men de last van de schouders van het Amerikaanse volk wil nemen. Verenigd In de senaat zei Mike Mansfield dat de aanhangers van de regerings- politiek een „moratorium van de kritiek" wensen. „Het is tijd om duidelijk te maken dat dit volk werkelijk verenigd is verenigd log te verlengen, maar om de oorlog achter de president, niet om de oor zonder uitstel te. beëindigen." Senator Edward Kennedy drong aan op terugtrekking van alle Amerikanen uit Vietnam tegen 1972. Hij eiste van de regering een uit spraak over de definitieve datum van de terugtrekking. Senator McCarthy deelde deze mening. Verdeeld Hoe zeer het Amerikaanse volk verdeeld is over het Vietnam-beleid van de regering, bleek uit de tegen- demonstraties die ten gunste van de regeringspolitiek werd gehouden. Op Kaap Kennedy bijvoorbeeld gaven duizenden personeelsleden van de kokosmacaroontjes 210 gram van 94 voor 84 niet te geloven voor die prijs! fc,5oD£fcL,jV£* VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart makj&n naar 9«l is niet nodig als u op de envelop sehrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Tien dagen vri j AMSTERDAM Zonder enige vorm van protest is de misdadi ger Gerhard Schutte (45), na ruim tien, dagen voortvluchtig te zijn geweest, gisteravond door de Amsterdamse recherche aan gehouden en ingesloten. Vanmorgen zijn de antiquair W. A. L. (35) en de parkwachter A. K. (59), na het opmaken van een proces-verbaal, weer in vrijheid gesteld. De mannen worden ervan verdacht de moordenaar van Tante Betje tijdens zijn spectaculaire ont snapping uit het Huis van Bewa ring in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag 4 oktober, te hebben geholpen. Geschaduwd Gerhard Schutte werd woensdag avond om half tien aangehouden in een auto in de Tweede Helmerstraat. Achter het stuur zat de antiquair, die door de politie al geruime tijd werd geschaduwd. Hoewel men de auto in de binnenstad even uit het oog had verloren, ontdekte men hem weer dicht bij het hoofdbureau van politie. De voortvluchtige misdadiger bood geen tegenstand bij zijn arres tatie. Hij bleek 38 patronen op zak te hebben. Het pistool, waarmee hij zijn bewakers heeft bedreigd bij z'n ontvluchting, is nog zoek. De parkwachter werd in zijn huis gearresteerd. Zijn rol is niet precies bekend. Hij moet echter Schutte, die in april tot elf jaar gevangenis straf werd veroordeeld en in hoger beroep was gegaan, beslist geholpen hebben. LEEUWARDEN In een open brief hebben de Friese afdelingen van D '66 en PPR dr. Anne Vondeling, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Partij van de arbeid, voorgedragen als de nieuwe Commissaris der Ko ningin in Friesland. De huidige com missaris, mr. H. P. Lindhorst Homan, gaat volgend jaar met pensioen. De partijen menen dat Friesland iemand nodig heeft, die in politiek ge wicht de gelijke is van mr. E. H. To- xopeus. Deze is sinds kort Commissa ris der Koningin in Groningen. De heer Vondeling zou ook daarom een geschikte kandidaat zijn, omdat hij positief ten opzichte van de dub- belcultuur staat en hij Fries spreekt. ruimtevaartbasis blijk van hun steun door de lichten van hun auto's te ontsteken. Anderen gingen de straat op met spandoeken. Over één ding is men vrij algemeen eens: President Nixon heeft zichzelf een slechte dienst bewezen met zijn uitlating aan de vooravond van M- dav dat „hij zich onder geen beding zal laten beïnvloeden door de demon straties". Het was gisteren op het Witte Huis een routine-dag. DEN HAAG De economische politierechter heeft gisteren een familieconcern te Voorschoten, dat café-i'estaufants in verschillende plaatsen van ons land exploiteert, veroordeeld tot totaal 37.500 wegens overtreding van de prijs- beschikking voor het horeca-bedrijf. De hoogste boete 8000) was voor een bedrijf in Alphen aan de Rijn, waar door de overtreding 40.000 bruto te veel was ontvangen. De verdediger van hel concern ver klaarde dat de (te hoge) prijzen reeds in 1967 waren vastgesteld, maar eerst na 1 oktober 1968 zijn doorgevoerd. (Van onze parlemcntsredactie) DEN HAAG Het was gis teravond, nadat de eerste ronde van de algemene politieke en fi nanciële beschouwingen was af gesloten, nog geen koek en ei in de Tweede Kamer. Tüssen de regeringspartijen bestond geen overeenstemming over de door voering van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting als correctie op de inflatie. De afgevaardigde van de VVD, drs. Th. H. Jockes, zou het liefst zien dat het gehele bedrag van 810 miljoen in één keer zou worden gecorrigeerd. „Dat is afgesproken bij de kabinets formatie. Hoewel", voegde hij er wat kritisch aan toe, „over de verdeling geen afspraak was gemaakt. Zonder de correctie wordt de belasting ver zwaard terwijl dit wettelijk niet is vastgelegd Mr. B. W. Biesheuvel van de ARP had daarentegen een bedrag van ƒ450 miljoen voor 1970 en nog eens ƒ450 miljoen voor 1971 genoemd. Drs. W K. N. Schmelzer van de KVP had ook gezinspeeld op een mogelij ke fifty-fiftyverdeling tussen 1970 en 1971 Nog twee tegengestelde verklaringen: De door de regering voorgestelde belastingcorrectie is aan de magere kant. We hebben het te corrigeren bedrag al te hoog laten oplopen (Joe- kes). De AR kan zich niet voorstellen dat de regering de door haar voorge stelde verdeling (600 miljoen en 300 miljoen) als een dogma ziet (Biesheu vel). De grote vraag gisteravond in Den Haag was: zullen de VVD of de ARP nog krimp geven? DEKKINGSMIDDELEN Dat aan de omvang van de belas tingverlaging werd gemorreld, had een oorzaak: Men had zich algemeen uitgesproken tegen de verhoging van de BTW per 1 juli 1970. Voor dit uitstel moesten dekkings middelen worden gevonden in een begroting in, volgens het a.r. -Kamer lid G. A. Kieft „zo nauw dekkingskos tuum, dat een onverwachte gebeur tenis dit kostuum wezenlijk zou be schadigen." Het bezwaar van deze spreker (de laatste in de lange rij) was, dat minis ter Wittevccns tijdelijke dekkingen de problemen verschuiven naar een volgend kabinet. GEVARENZONE Drs D. F van der Mei van de CHU had dergelijke bezwaren Con junctureel gezien werkt deze begro- j ting de inflatie in de hand. Boven dien „Het is op z'n minst genomen sterk de vraag of de bijdrage van deze begroting tot het doorbreken van de loon-prijsspiraal wel zo groot zal zijn als de regering ver wacht." Wat die spiraal betreft, zitten we voor 1970 in de gevarenzone. De rege ring biedt slechts een zwak tegenspel aan de inflatoire krachten als gevolg van de bestedingen. Hierbij komt nog de moeilijke situatie op de kapi taalmarkt, waar de minister ander half miljard vandaag wil halen. STRUCTUREEL FOUT De financiële deskundige van de KVP, drs. 11 A. C. M. - Notenboom, vroeg voor de gemeenten voor hun financiering wat meer zekerheid op lange termijn. „Men beschouwt nu een telefoontje, dat er geld is als een lot uit de loterij". Drs. Notenboom deed de suggestie een „egalisatie fonds" in te stellen. De begrotingsruimte voor de ver dere toekomst zag drs. Notenboom niet. Structureel is de zaak niet ge zond. Onzekerheid blijft bestaan. Evenals de heer Joekes pleitte het KVP- Kamerlid voor een verdere be perking van de uitgaven door het Rijk. PARIJS Een 33-jarige Span jaard heeft zich gistermiddag in het kantoor van zijn werkgever in brand gestoken als protest tegen zijn ontslag. Met ernstige brandwonden werd hij in een ziekenhuis opgeno men. Foam de Luxe Gisteren begon de massale protestactie tegen het beleid in Vietnamoveral in Amerika trokken ze op. de ontelbaren, die in stil verwijt cle regering hun afkeer van de duizenden slachtoffers eisende oorlog kenbaar willen maken. In Washington stond de demonstratie onder leiding van de weduwe van de vermoorde dominee Martin Luther King. Hier in New York twee van de honderdduizenden betogende Amerikanen: een marinier op de schouders van een mededemonstrant. Ook hij heeft er genoeg van Biafra wil praten LIBREVILLE President Ojoekwoe van Biafra is bereid met Nigeria onderhandelingen over beëin diging van de oorlog te beginnen. Hij wil hierbij geen voorwaarden vooraf stellen. Alleen eist hij een wapenstil stand gedurende de onderhandelin gen. Ojoekwoe. schreef dit in een brief aan de president van de repu bliek Gabon. ALS Rusland vrijwel zijn gehele vloot uit de Middellandse zee terugtrekt, moet er iets aan de hand zijn. Zoiets gebeurt niet zomaar. Er moet verband zijn met de ontwikke lingen in het Nabije Oosten. De veronderstelling dat de Russen hun schepen hebben teruggetrokken in verband met de naderende winter, gaat niet op. Dat had men eerder kunnen bedenken en daarvoor is de verbazing in het Westen nu te groot. Bovendien hebben de Russen als nieuwe Middellandse zeemacht ook In de komende winter hun vloot no dig om op elke eventualiteit voorbe reid te zijn. Zulks vooral in verband met de toenemende spanning in het Nabije Oosten. Dat tóch tot terugtrekking wel licht tijdelijk werd besloten kan tweeërlei reden hebben. De meest voor de hand liggende is, dat Moskou de toestand minder gevaarlijk acht dan zij in de afgelopen maanden is geweest. Een andere verklaring zou kunnen zijn, dat Rusland niet betrokken wil worden bij avontuurlijke acties van Egyptische zijde, nu president Nasser zich in een hopeloze situatie heeft gemanoeuvreerd. Het zou niet voor het eerst zijn, als de Russen zonder opgaaf van redenen stappen ondernemen, die later be doeld blijken te zijn om te voor komen, dat een oorlog uitbreekt, waarvan uitbreiding niet in de hand kan worden gehouden. Zij hebben Nasser ook steun gewei gerd, toen hij in de weken voor de juni-oorlog van 1967 militaire voor bereidingen trof, die een verrassende aanval op Israël mogelijk moesten maken. We laten daarbij in het midden, of Nasser werkelijk op het punt gestaan heeft, het sein voor de vernietiging van Israël te geven. We constateren slechts, dat Moskou alles heeft ge daan om die aam-al te voorkomen. De laatste tijd zijn de betrekkingen tussen Rusland en Egypte verkild als gevolg van de vrees van Nasser, dat Moskou met zijn rivalen in Egypte komplotteert om hem ten val tc bren gen. Hoe verward de toestand in Kaïro is moge blijken uit de verklaringen over het al dan niet instemmen met be sprekingen volgens de Rhodosformule over beëindiging van het conflict met Israël. De jongste Egyptische verklaring zegt, dat de regering te Kaïro niet peinst over indirecte besprekingen met Is raël volgens de Rhodosformule of welke andere formule ook. Het is opvallend dat deze mededeling kwam, nadat Israël zich in principe voor dergelijke onderhandelingen had uitgesproken. Het zal Nasser steeds moeilijker vallen, een vreedzame uit weg te vinden. Toestand prinsje gaat vooruit DEN HAAG De gezondheidstoe stand van prins Constantijn is .weer vooruitgegaan. Het prinsje heeft een goede nachtrust gehad, deelden de be handelende geneesheren vanmorgen BORDEAUX Een houthakker in een bos in Zuidwest-Frankrijk heeft achttien uur lang beklemd ge zeten onder een boom die hij had geveld. Kort na zijn aankomst in een ziekenhuis is hij overleden. spreiw Een van de opmerkelijkste verschillen tussen een kat en een leugen is dat een kat maar negen levens heeft. TWAIN „De kinderwagen BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.6 cm (1023 millibar). ZOD en maan 17 oktober zon op 7.08, onder 17.42; maan op 14.47. onder 21.33; iR okt. E.K urr tAfVKD DE BILT Weersverwach ting van het KNMI van donder dagavond tot vrijdagavond: DROOG EN ZONNIG Droog, zonnig en vrij warm weer, maar in de nacht en och tend plaatselijk mist- Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. DE BILT Een krachtig ge bied van hoge luchtdruk blijft het weer boven het Europese continent beheersen. Oceaan fronten brengen alleen langs de westkust van de Britse eilanden en van Scandinavië bewolking en enige neerslag. Vanuit Frank rijk voert een zwakke zuidelij ke wind Vü warme lucht naar ons land, waarin ovex-dag bij zonnig weer de temperaturen tot meer dan vijf graden boven normaal kunnen oplopen. In de lange onbewolkte nacht daalt de temperatuur echter flink en ontstaat op vele plaatsen mist. Vooruitziohten voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5, min. temp.: van 1 tot 6 graden bo ven normaal, max. temp.: van ongeveer normaal tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een ge heel droog etmaal 80 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1