Comité „50 jaar omroep" voor herdenking in Den Haag É£l Prins Bernhard beschermheer t Ansje van Brandenberg presenteert 8 Rodeo's TROS-toto haalde de 200.000 CAROLINA YES K^tjiPsë-gSDKAN PONDEROAG 16 OKTOBER 1969 Die toekomst VAR A-simulatie „Ja wereld, nee wereld" haalde de 21ste uw niet en evenmin de kleine uren n de nacht. Om kwart voor twaalf in 1997 aangeland bij de eerste reld-topconferentie, die slechts i nieuwe toekomst-ideeën leidde, oam het abrupte èn welkome ein- Men moet een experiment de ruim- geven. Daarom niet geklaagd dat t veel te lang duurde. De velen die i mochten doen zullen zich gewei hebben geamuseerd, maar de eesten begonnen ten slotte te zeer lenen van vermoeidheid te verto- Wij hebben zo'n idee dat er ukker naar de film op Nederland 1 jekeken dan naar de toekomstwe- ld, omdat men aan het begin bij el te lange explicaties met iets do- lijk vervelends werd geconfron- ird. Wie door deze zure appel heen iet en iets begon te voelen voor dit ellectuelenspel, kreeg toch wel ij boeiende uren televisie te zien. Er ontstond nogal wat verwarring ordat de zes landen die de wereld lesten vormen, wel markant her- nbaar waren opgesteld, maar niet ieer) beantwoordden aan hun hui- ge mentaliteit in het benaderen j internationale kwesties, terwijl ijverige spelers helaas meer heden recent verleden vasthielden dan l in het koffiedik van de toekomst een. De groepen in de landen waren gal ongelijk verdeeld: Zarpathië ongetwijfeld de smeuigste en est woordvlugge deelnemers in de nt, maar deed niet veel meer dan tig regeringen naar huis sturen. liefde ging kennelijk uit naar jecho-) Polonia, waar iedereen erg voor elkaar was en dat zich na vreedzame revolutie, evenals st-Divisië, ongestraft kon losmaken de oostelijke baas, die nog heel ntjes dacht aan vergelding met epenconcentraties aan de grens, ar ten slotte toch maar liever er geld stuurde. let was een beetje vreemd, de we- van de naaste toekomst te ont- eten zonder ruimtevaart, zonder sendiscriminatie, arbeidsvraagstuk- of voortschrijdende automatise- r, om maar een paar dwarsstraten te noemen, 't Ging allemaal over istere binnenlandse economie en rder over ontwapening in een nog rdere toekomst en daarbij duikelde ene regering na de andere. Amusant was het, diverse beken- i tussen de deelnemers te zien. We chten dan de gebroeders isbroek, Laurens ten Cate, Her- i Wigbold en andere voorvechters i de buis missen, Dick Houwaart i er weer eens, Peter Schat liep d, er was gelukkig één Van Tijn de zaal en Lou Lap ontbrak ook itussen heeft de VARA een ots stuk werk aangepakt en weer is iets heel nieuws op de buis ge- cht; dat mogen we waarderen. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op woensdag 6 november a.s. zal in Den Haag het feit worden herdacht, dat precies 50 jaar geleden daar de eerste radio-omroepuitzending tot stand kwam. Er wordt 's morgens een plechtige bijeenkomst gehouden in het Postmuseum en daarna wordt een door de Voorburgse kunstenaar P. J. J. van Trigt ontwor pen gedenkplaat, aangebracht aan de gevel van het huis Beuk straat 8 waar ir. H. H. Schotanus a Steringa Idzerda in 1916 voor het eerst zijn PCGG-radiozender gebruikte, onthuld. In het. kader ran de Vluchtelingenactie treden vanavond in het TROS-programma zeven welbekende artiesten op. De show, geregisseerd door directeur Landres doch ter Fieke, heet Rational Star Festival", waarmee gezegd wil zijn, dat hel een puur Nederlandse aangelegenheid is. Op onderstaande foto ziet u zes van de zeven: Henk Klsink, Liesbeth List, Louis van Dijk, Rila Reys, Pim Jacobs en Seth Gaai- kema: Connie Vandenbos tvas juist in Engeland, maar vanavond is ze ook pre sent. „Geheel belangeloos" heet het optre den, want de honoraria gaan naar de vluchtelingenhulp. ,JMaar ja", zei Wim Kan eens, „wat heet belangeloos? Mis schien is de aankondiging van gratis op treden voor een goed doel wel veel meer waard dan het honorarium voor een paar liedjes". sm* 'De herdenking geschiedt niet zo maar. Er heeft zich een interessant comité van aanbeveling gevormd on der welks auspiciën de plechtigheden gebeuren. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap ervan aanvaard en in het comité hebben o.a. zitting de ministers Klompé en Bakker, mr. J. Klaasesz, commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, H. Reinoud, directeur-generaal van de PTT, mr. V. G. M. Marijnen, burgemeester van Den Haag, ir. M. Polak, oud-voorzit ter van de Ned. Ver. van Radio Ama teurs, diverse omroep-autoriteiten, dr. J. Verhoeve, directeur-generaal van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk en hoge vertegenwoordigers van de elec- tronische industrie. Tijdens de bijeenkomst in het Postmuseum zal minister dr. M. A. M. Klompé de herdenkingstoespraak houden en bij de onthulling van de gedenkplaat spreekt de loco-burge meester van Den Haag mr. A. J. Dankelman. De Kon. Postharmonie van Den Haag zal er bij zijn om de onthulling muzikaal op te luisteren. Deze twee plechtigheden zijn niet de enige activiteiten bij de herden king van 50 jaar Radio-omroep. Zo heeft de VERON (Ver. van Radio amateurs) een wedstrijd georganiseerd voor radio-amateurs in 84 landen ter wereld, onder de titel „Idzerda Me morial Contest". Omstreeks de 6e no vember zullen de winnaars worden bekendgemaakt. Zoals bekend stelt Philips voor de jaarlijks door de stichting „De jonge onderzoekers" te organiseren wedstrijd een Idzerda-prijs van 500 beschikbaar. Deze prijs gaat verge zeld van een persoonlijke herinnering aan ir. Idzerda, bedoeld om diens naam bij de jongere generatie te doen voortleven. De prijs is bestemd voor onderzoek op het gebied van informatie-overdracht. De technische hogescholen in Ne derland zullen in de vorm van collo quia aandacht besteden aan de histo rische gebeurtenis van een halve eeuw geleden en de PTT heeft in Den Haag en in Hilversum een speci ale stempelvlag in gebruik genomen ter herinnering aan de eerste radio- omroepuitzending. De in het Postmuseum in Den Haag aanwezige PCGG-zender heeft al tijdens de Firato deel uitgemaakt van de expositie „50 jaar omroep", die grote belangstelling heeft getrok ken. Vanzelfsprekend zullen rondom en op de 6e november diverse zendge machtigden via radio en televisie programma's wijden aan de herden king. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NCRV kan niet genoeg krijgen van het programma Rodeo, waarvoor bij amateur-artiesten zoveel belangstelling blijft bestaan. Voor dit seizoen staan er acht afleveringen op stapel, die op Ned. 2 worden uitgezonden, de eerste op zaterdag 25 oktober a.s. Er is alweer een nieuwe formule verzonnen: er komen nu twee jury's die het met elkaar oneens mogen zijn, het publiek heeft niets meer in te brengen, en naar Barend Barendse als gastheer zal men vergeefs zoeken: die heeft het te druk met Dubbelzeskamp. En wie krijgen we nu als presentatrice? Niemand minder dan Ansje van Brandenberg, ooit NCRV's tv-omroepster en nu sinds jaren meesteresse- cabaretière in haar eigen Rotterdamse Winkeltje. Als jury fungeren eerst drie journalisten, die de duur van het artiesten optreden bepalen en dan een driemanschap gevormd door Conny Stuart, Willy van Hemert en Skip Voogd, die op eigen wijze de prestaties beoordelen en de puntentoekenning aanvullen. Samenzang uit Dordrecht (Van onze radio- en tv-redactie) DORDRECHT In de Pauluskerk maakte de NCRV opnamen van sa menzang door de leerlingen van de prot. chr. opleidingsschool voor on derwijzers „Merwerode". Dirigent was dr. Willem Mudde en organist Gert Hubers, muziekdocent aan de school. Zondag a.s. zijn deze opnamen te horen in de rubriek „Zondagavond- zang", om 8.05 uur op Hilversum II. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Verwachtte de TROS deze week in totaal ongeveer 120.000 antwoordkaarten op de TROS ■toto van verleden wéék, het uitein delijk resultaat heeft de verwachtin gen overtroffen: er zijn 200.000 oplos singen binnengekomen. Dal betekent ƒ20.000 voor de PTT (10 pet. van de bijgeplakte gulden op elke kaart) en 10.000 voor de TROS zelf, ter dekking van de administra tiekosten.... Wij bedoelen maar: de formule! VANAVOND TE ZIEN Ned. 7.07 7.35 8.20 8.35 9.25 9.40 Ned. 7.03 uur wetenschappelijke film over insecten, uur Engelse monoloog „Het autogram", uur TROS-toto. uur De dief van Washington, uur vraaggesprek. uur zeven sterren zingen voor Vluchtelingenhulp. 2 VPRO uur (NOS) Scala en gewestelijk nieuws. 8.20 uur magazine Berichten uit de samenleving. 9.25 uur reportage over de bevrijdingsbeweging in Por tugees Guinee. 9.50 uur Pakistaanse muziek in de Amsterdamse Wes- terkerk. 10.10 uur (CVK/IKOR) beantwoording van vragen over de programma's Hemelwater en Gods even beeld. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 8.05 uur Jan Brusse spreekt in Parijs. 9.30 uur Italiaanse uitvoering muzikale komedie „Chi dell' altrui si veste presto si spoglia" van Cimarosa. 10.00 uur veertiendaags cabaret „Jekemmewat". 10.55 uur causerie met muziek „Ik hoor wat u niet hoort": kattenmuziek. Hilversum II NCRV 8.00 uur hoorspel Ferdinand Huyck, deel 2. 8.30 11.55 uur groot amusementsprogramma Radio aktief, met veel muziek, spelletjes, hoorspel, ernst tussen 10 en 10.30 uur en magazine Onvoorzien om 11.15 uur. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY De veelbelovende knaap bleef overigens niet bij deze theorie, maar begon, hoe jong hij ook wezen mocht, reeds op school de loopbaan van een woe keraar in het klein. Hij zette een klein kapitaal van griffeltjes en knikker» op hoge rente, en breidde zijn werkkring meer en meer uit, totdat deze zich tot de in zijn land gebruikelijke koperen munt uitstrekte. Zijn hele renteberekening was samengevat in de eenvoudige spreuk: 'Twee stui vers voor elke halve.' Hij beweerde dat de rente vaii één dag eigenlijk hoger behoorde te zijn dan die van vijf dagen, omdat men in het eerste geval mocht veronder stellen dat de geldlener zich in de grootste verlegenheid bevond, daar hij anders moeilijk zo'n nadelige lening zou aangaan. Na de dood van zijn vader legde Ralph Nickleby, die enige tijd tevoren op een Londens handelskantoor geplaatst was, zich met ijver op zijn oud beroep van geld verdienen toe, waarin hij zich zo verdiepte, dat hij zijn broer vele jaren achtereen bijna geheel vergat. Wat Nicolaas betrof, hij leefde op het landgoed van zijn vader als vrijge zel totdat hij de eenzaamheid moe werd; toen trouwde hij de dochter van een buurman, die een bruidsschat van duizend pond meebracht. Zijn wederhelft schonk hem twee kinderen, een zoon en een dochter. Toen de zoon zeventien en de dochter veertien jaar was, zocht de heer Nickleby naar middelen om zijn klein vermogen, dat door de kosten van de opvoe ding der kinderen sterk verminderd was, weer op de oude hoogte te bren gen. 'Speculeer ermee,' zei zijn vrouw. - 'Speculeren, mijn schat,' antwoordde Nickleby. 'Waarom niet?' vroeg mevrouw Nickleby. - 'Omdat als wij het eens verloren mijn schat,' zei Nickleby, die bedaard en langzaam sprak, 'als wij het eens verloren, zouden wij niets meer hebben om van te leven.' - 'Dwaasheidzei mevrouw Nickleby. - 'Dat weet ik nog niet zo zeker, mijn schat!' hernam haar echtgenoot. - 'Kijk eens naar Nicolaas,' vervolgde de dame: 'hij is al volwassen aan het worden, en het wordt tijd dat hij iets voor zichzelf begint; en ons Kaatje, wat moet dat arme kind beginnen, wanneer zij geen cent bezit? Denk maar aan je broer; zou hij zo'n man geworden zijn als hij nu is, wanneer hij niet gespeculeerd had!' - 'Dat's waar,' antwoordde Nickleby: 'Je hebt gelijk; ja, ik wil speculeren.' Speculaties zijn een kansspelde spelers zien wanneer zij beginnen, weinig of niets van de kaarten; zij kunnen veel winnen - maar ook veel verliezen. Het fortuin keerde zich tegen de goede Nickleby. De bom barstte; vier makelaars kochten prachtige villa's te Florence; vierhonderd ongelukkige halzen werden geruïneerd, en onder hen bevond zich onze Nickleby. 'Het huis, waarin wij wonen,' zuchtte de arme man, 'kan ons morgen worden ontnomener is geen stuk van al ons huisraad, dat niet.aan vreem delingen verkocht zal worden.' Deze laatste gedachte greep hem zo aan, dat hij zich terstond naar bed begaf, alsof hij zich Voorgenomen had, in ieder geval dit te behouden. 'Schep moed, meneer!' zei de dokter. 'Zulke dingen komen alle dagen voor,' merkte de advocaat op. - 'En het is zondig, zich die zo aan te trek ken,' zei de predikant. - 'Bedenk, dat U nog voor een huishouden hebt te zorgen,' voegden de buren er aan toe. De arme Nickleby schudde zijn hoofd, gebaarde dat allen de kamer zou den verlaten, omhelsde zijn vrouw en kinderen, en zonk uitgeput op zijn kussen. Zij maakten zich zeer ongerust toen zij merkten dat hij begon te- ijlen, want hij praatte lange tijd over de grootmoedigheid en hartelijkheid van zijn broer, en over de goede oude tijd, toen zij nog samen naar school gingen. Nadat deze vlaag voorbij was, beval hij de zijnen plechtig aan in de bescherming van Hem, die weduwen en wezen niet verlaat, zag hen glimlachend aan, wendde zijn gezicht naar boven, en zei dat hij geloofde nu wel te kunnen slapen. HÜÏlv^El VANAVOV Fllmmusuem van de schater lach. 19.50 Keurig Frans. 19.52 Zoeklldht. 19.57 Mededelingen. 20.00 Nieuws. 20.25 High Cha parral, feuilleton (33). 21.15 Ho rizon. 22.05 Premiere: de nieuwste films. 22.45 Nieuws. HILVERSUM I 402 m AVRO 18.00 Nieuws. 18.11 Ra- OJournaal. 18.20 Uitzending de CPN 18.30 Stereo: eht instrumentaal ensemble. .55 Voor de kinderen. 19.00 lcht muziekprogramma voor jeugd. 19.25 Gesproken 19.30 Nieuws. IKOR: .35 Kerk veraf en dichtbij. .40 Mens en Bijbel. 19.50 Me- o: literair programma. VRO: 20.05 Tout k tol: infor- atlef programma uit Parijs. .30 Chi dell' Altrui si veste resto si Spoglia, muzikale co- ledie van cimarosa (opn). .00 Jekemmewat: cabaretpro- j-amma. 22.30 Nieuws. 22.38 ededellngen. 22.40 Radlojour- aal. 22.55 Ik hoor, ik hoor »at u niet hoort, muzikale zing. 23.30 Sopraan en piano. 1.5524.00 Nieuws. HILVERSUM U 298 m it 1 NdRC 18.30 Nieuws. 18.41 Ac- laliteiten met aansluitend a. 19.00 uur): Spektrum matschappelijke vraagstuk- en nader belicht. 19.15 Ste- Leger des Hellskwartier 19.30 Kerkorgelconcert. 0 Ferdinand Huyck (deel seriehoorspel. 20.25 Stereo: chte grammofoonmuziek. 0.30 Radio actief: gevarieerd rogramma. 23.55—24.00 fWtieuws. NEDERLAND I N.O.S.: 18.50 Kleur: De Fa beltjeskrant. STER: 18.56 Re clame. N.O.S.: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. TROS: 19.07 Kleur: De wereld waarin wij leven. TV-serie. 19.35 Kleur: Vrouwen alleen: The Autograph, monoloog van Al- do Nicolai. STER: 19.56 Recla me. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. TROS: 20.20 TROS-TOTO, wedstrijd. 20.35 Kleur: De dief van Washington. TV-film. 21.25 Op de man af, interview. 21.40 Na tional Star Festival N.O.S.: 22.30-23 00 Organiseren en lei ding geven - les 3 (herh.). NEDERLAND II N.O.S.: 18.50 Kleur: De Fa beltjeskrant. STER: 18.56 Re clame. N.O.S.: 19.00 Journaal. 19.03 Scala: informatief pro gramma. 19.30 Van gewest tot gewest. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. VPRO: 20.20 Be richten uit de samenleving. 21.00 Vlnie Burrows zwart ln Amerika, showprogramma. 21.25 Portugees Gulnee, filmre- portage. 21.50 The Ali Bro thers, Pakistaanse muziek groep. CK/IKOR: 22.10 Discus sie-programma. N.O.S.: 22.10—22.45 Journaal. BELGIE 2 EN 10 18.25 Technisch en we tenschappelijk Engels (herha ling les 3). 18.55 Zandmannetje. 19.00 Tienerklanken. 19.35 HILVERSUM I 402 m AV1RO: 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. (8.00 Nieuws: 8.11 Radiojournaal: 8.30—8.33 De Groenteman) N.O.S.: 9.00 Stereo: I. Radio- koor; II Kamerensemble en soliste (9.35 9.40 Waterstan den). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen (gr). (11.00 11.02 Nieuws). 11.30 Komt vrienden in het ronde: programma rond om het volkslied. 11.55 Beursberichten. N.O.S.: 12.00 Blik op de wereld: Informatief programma. 12.30 Voor de landbouw. N.O.S.: 12.40 Stereo: Lichte orkestmuziek (gr). 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. VARA: 13.11 Actua liteiten. 13.20 Voor de mid denstand, lezing. 13.25 Stereo: Beriljns Filharmonisch orkest N.O.S.: 14.30 Lezing. 15.00 Aspekten van de kamermuziek. 15.45 Toeristische informatie uit binnen- en buitenland. VPRO: 16.00 Nieuws. 16.02 VPRO-Vrijdag: gevarieerd programma. HILVERSUM II 298 m KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Badinerie: klassieke muziek. (7.30 Nieuws: 7.32 Actualitei ten; 7.50 Overweging; 8.00 Nieuws.) 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00—9.10 Gym nastiek voor de huisvrouw) 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade seml-klassieke mu ziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 Gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar....) 14.05 Schoolradio. 14.30 Stereo: Licht muziekpro gramma. TROS: 15.00 Stereo: Verzoekprogramma. 16.00 Disco-drive-in. 17.15 Sportkom- pas. 17.45 Actualiteiten. NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert. en VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 De Eddy Becker Show. (10.00 Nieuws.) N.O.S.: 11.00 Nieuws. 11.03 De Felix Meurders Show. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Top-30. (13.00 Nieuws.) TROS: 14.00 Nieuws. 14.03 Lynx (of Los). AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek Boetiek. (16.00 Nieuws.) 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal. 17.05 18.00 Ge varieerd platenprogramma voor automobilisten. TELEVISIE^ MORGENS BELGIE: Nederlands progr. kan. 2 en 10: 14.05 15.50 en 17.55 School-tv. e oppie Loep en hef geheim van de degenstok "Kijk Lappie, dal doen we als volgt", begon Jonas te Hen. "Heb jij nooit geleerd, hoe je een kei ergens van- oet laten rollen? Nou, ik ook niet. Maar zoiets voel ik begrijp je. Mijn verstand zegt mij wat ik doen r-" Lappie knikte, "zie je, ik ondergraaf deze kei aan kant en dan rolt hij uiteindelijk van zijn plaats, gewoon Jt\ van columbus". Lappie voelde weinig voor het plan, ir hij kon Jonas niet overtuigen van het gevaar, dat er gemoeid was. "Ik weet het", zei Jonas geruststellend, het bergje is al lang uitgewerkt jongen... deze krater is dood!" Lappie haalde de schouders op. "Ik vind het niks", zei hij, "hier komt alleen maar narigheid van en dat is iets, dat ik voel!" Jonas lachte honend cn begon naarstig zijn werk. De schipper en Jaap waren op de plaats gekomen waar de schat moest liggen volgens de tekening. "Zie je wel", zei de schipper, "in de grot". "Maar die heb ik al afgezocht..." "Dan heb je je beet laten nemen, man" mopperde de schip per. "Hé, wat is dat?" riep hij opeens, zichzelf onderbre kend, toen een serie steentjes langs zijn voeten rolden.... Kareltje Knetter en de Bos-bubbel 12. Het warme plaatsje bij de haard en de geuren van de dampende soep deden de kleine Kareltje weer gauw bij zijn positieven komen en wat mejuffrouw Sybila van Sorcieren verwachtte, bleef dientengevolge niet uit. Het kereltje sloeg namelijk zijn oogjes op en begon een aan tal troebele en ietwat ver baasde blikken in het rond te werpen. „Drink je soep uit, baasje," beval de blon de vrouw. „Dat zal je goed doen." ...„Graag mevrouw de dame," antwoordde Ka reltje en hij vatte plichtma tig de kom beet. Intussen spookten en dwarrelden er allerlei vreemde gedachten door zijn breintje en ten slotte kon hij het niet langer uithouden. „Mevrouw...," begon hij stamelend. „Ik w...wou, ik d...dacht, n...nou ja, ik m...meende d...d...dat ik z...zagKareltje's weinigzeggende stotterstroom werd toen onderbroken door het koude lachje van Sybila. „Je durft het'niet te zeggen, tiè baasje?" sneed haar stem door de geheimzinnige stilte van het vertrek. „Je zag alles veranderen, hè? En toen bedacht je dat ik wel eens een heks kon wezen, hè? Welnu, laat me je dan geruststellen, baasje. Ik ben ook een heks. Je had het goed gezien. Ouwe Sybil is mijn naam. Ouwe Sybil. Hahaha. Maar je zult het me wel niet kwalijk nemen, dat ik me tegenwoordig liever vertoon als een aardig jong meisje, zich noemende Sybila van Sorcieren. Als oude vrouw heb je geen leven meer, vat je? Iedereen bemoeit zich met je. Ambtenaren komen om de haverklap naar je huis gelopen en willen je laten trekken van de AOW en zo. Dat is niks voor heksen. Vandaar deze kleine en bepaald wel geslaaede verandering begrijp Jer - Kareltje begreep het héél goed en daarom ver slikte hij zich bijna in zijn lekkere soep. „Ik moet hier wèg!" dacht.hij...

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17