Protestants christelijk nderwijs in één gebouw COLUMBUS F Kinderboekenweek weinig gelukkig van start Drie mannen voorgeleid TWEE NIEUWE SCHROOTFRAUDE IN EUROPOORT Zeehondenjacht wordt in Canada aan banden gelegd EEMWIJK GEHUURD VOOR VIJF JAAR EERSTE RECHT WILTON Concentratie noodzakelijk TROS-SERIES at komt Bakker Curacao doen? Griekse aanval op Nederland Persvereniging protesteert bij directie AVRO Het leven is vol avontuur als u het maar weet te ontdekken. VOLGT NOORWEGEN HET VOORBEELD? Aula Nijmeegse universiteit bezet ZAAK GODETT UITGESTELD 13 Het betreft hier het buiten Eem- wijk aan het Oosteinde, thans in eigendom bij het Italiaanse concern Ignis, dat koelkasten produceert. De Nederlandse vestiging van dit be drijf zal naar Vianen worden overge plaatst. Men heeft dit buiten met on geveer 25 werkvertrekken voor vijf jaar kunnen huren, voorts optie voor nog eens vijf jaar huur verkre gen en bovendien het eerste recht van aankoop, indien Ignis daartoe zou willen besluiten. In totaal zul len in Eemwijk dertig tot veertig personeelsleden, in dienst van het christelijk onderwijs, werkzaam zijn. Het huidige gebouw aan de Johan van Oldenbarneveltlaan 103 in E>en Haag zal worden verkocht. De voor genomen concentratie blijkt nodig voor een zo doelmatig mogelijk func tioneren van o.m. de Besturenraad, die niet kan werken zonder de di verse afdelingen (voor kleuteronder wijs, basisonderwijs en voortgezet iderwijs met alle geledingen) direct „onder zijn bereik" te hebben. Buitenhuis Eemwijk in Voorburg. (Van een onzer verslaggevers) Omstreeks de jaarwisseling hopen de besturenorganisaties van het protestants christelijk is gelegen. onderwijs, de Besturenraad, waarin die organisaties elkaar ontmoeten, de Unie School en Evangelie en het Convent pro testants christelijk onderwijs (overlegorgaan tussen besturen en personelen) in één gebouw te zijn ondergebracht, dat zeer riant in Voorburg aan de Vliet Het buiten Eemwijk is in de Eer ste Wereldoorlog gebouwd door de heer B. Wilton, een man die zijn loopbaan als bootwerker begon om als multimiljonair in de scheepsbouw te eindigen. Na zijn dood woonden er nog geruime tijd mevrouw Wilton en later haar zoon, eveneens een Bart Wilton, d'e des tijds veel naam maakte als tennis speler. Het buiten is door een grote tuin omgeven en omvat ook een flinke portierswoning. X-'OTTERDAM Bij de opbouw een chemische fabriek van Es- -Chemie in Europoort is voor een jjlrag van ruim ƒ130.000 aan sur- jisgoederen ontvreemd. De ver- Isteringen strekten zich uit over de Jiode van februari tot en met mei dit jaar. Drie mannen zijn aan- ouden en vandaag voor de officier justitie geleid. )e 55-jarige Rotterdamse schroot- idelaar P. H. de W. had met het rijf een contract afgesloten voor schroot die tijdens de bouwperi- zou afvallen. Samen met zijn mffeur, de 32-jarige Rotterdammer I.S. en de magazijnmeester van de misohe fabriek, de 49-jarige J. R. uit Rozenburg vormde hij een ïplot dat kans zag behalve de af- materialen ook haspels met ka- s, die als surplus naar de leveran- 's terug moesten, als schroot af te ren. haspels verdwenen naar de roothandel aan de Bunschoterweg Rotterdam, waar de koperen ker- van de kabels werden omgesmol- L Het verkregen produkt werd te- Iritiek Antilliaans blad: 'ILLEMSTAD Het Antilliaanse iblad Beurs- en Nieuwsberichten tiet zo gelukkig met het komende oek van vice-premier Bakker aan a?ao, „welke goede bedoelingen aan de reis ten grondslag zouden ;en". a een commentaar wordt erop ge en dat er nog geen eindresultaat wat betreft de kabinetsformatie, n bezoek zou alleen maar doelma- zijn wanneer het na het optreden een nieuwe regering zou plaats Jen". let plotselinge bezoek zou onge peld aanleidi'ng kunnen zijn tot veronderstelling dat de heer Bak- nog nevenbedoelingen met dit beoogt", aldus het blad. iarbij zou het ons niet verbazen, men aan dit bezoek een zekere loeiing van de heer Bakker in in- le Antilliaanse zaken zou willen riirijven". fcTHENE De Griekse minister b buitenlandse zaken, Pipinelis, Pt gisteravond voor de televisie de pndinavische landen en Nederland ®n beschuldigd, meer belang te ren in de omverwerping van het Wige Griekse bewind dan in een ptel van de democratie in zijn gen een prijs van ƒ3.50 per kilo ver kocht. Bij een in augustus uitgevoerd ac countantsonderzoek kwam aan het licht dat de voorraad surplusgoede- ren niet klopte. Men stelde een uitge breid onderzoek in, waarbij lege haspels werden ontdekt in Rotterdam en 's-Gravendeel. De bewijslast tegen de drie man nen stapelde zich zodanig op dat de rijkspolitie van Rozenburg in samen werking met de districtsrecherche in Dordrecht maandag tot arrestatie kon overgaan. Na aanvankelijk hardnek kig te hebben ontkend heeft het drie tal gisteren de verduisteringen toege geven. De politie verwacht dat het onder zoek nog meer verwikkelingen aan het licht zal brengen. AMSTERDAM Het bestuur van de vereniging „De Amsterdamse Pers" heeft in een telegram aan de di rectie van de AVRO geprotesteerd tegen, wat heet "de beschuldiging die mr. G. B. J. Hiltermann in de radioru briek "De toestand in de wereld" heeft geuit tegen het dagblad De Volkskrant, waarbij deze krant anti semitisch werd genoemd. (Van onze radio- en tv-redactic) HILVERSUM Vanavond ver schijnt de TROS op Ned. 1 met twee nieuwe series, een Amerikaanse en een Engelse (BBC). De eerste heet „De wereld waarin wij leven" en lijkt nogal op „De 21ste eeuw". De tweede is een reeks monologen voor vrouwen, zoals de KRO ze heeft ge bracht in Nederlandse vertaling. De TROS noemt deze reeks „gedurfd", maar zegt niet, waarom. „De wereld waarin wij leven" heeft als eerste uit te zenden onder werp een natuur-wetenschappelijke behandeling van het insectenbestaan. „De winners" worden de insecten ge noemd, want hun plagen zijn nog nooit met afdoende succes door de mens bestreden. En toch zou de aar de niet kunnen bestaan zonder insec ten: de ene soort roeit de andere uit en elk op zijn plek zijn ze ook op vele manieren nuttig. Andere onderwerpen die in deze 12-delige kleurenreeks voorkomen zijn: „De dambouwers", „De weer mannen", „Overleving in de zee", De zon-observators en het raadsel van de erfelijkheid. Wat de monologen voor actrices betreft, defce duren alle 20 minuten. De BBC gaf auteurs van naam zoals Aldo Nicolaï (van wie de KRO reeds een aantal monologen voor vrouwen zowel als voor mannen op tv uit zond), J. B. Priestley, John Mortimer en Emlyn Williams, opdracht deze werkjes te schrijven voor een door henzelf uitgekozen toneelspeelster. Dat werd aan alle kanten een doorslaand succes. Wij zien de oor spronkelijke opvoeringen met onderti teling. Begonnen wordt met het „Het autogram" van de Italiaan Nicolaï een kort verhaal dat zich in een klein plaatsje in Noord- Italië af speelt. U ziet de actrice Fenella Fiel ding. We hadden deze sigaret nooit Columbus durven noemen als het niet werkelijk een ontdekking was. Ook de prijs: 25 stuks 1.40 Columbus-filter met z'n fijne melange en rustige smaak is speciaal gecreëerd voor de vrouw. Omdat ook een vrouw recht heeft op een ontdekking. Columbus-filter: 25 stuks 1.40 Klacht meisje (14) hij VN tegen Australië NEW YORK De veertienjarige Australische Fiona Osbeirne heeft bij de Verenigde Naties een klacht inge diend „tegen de onrechtvaardige in beslagneming door Australië van land op het eiland Bougainville dat tot Australisch Nleuw-Guinea be hoort". Het meisje schrijft dat een mijn- bouwmaatschappij koper wil winnen op een bepaald deel van het eiland. Australië zou, ondanks de weigering van de bevolking het land te verko pen, hebben besloten dit in beslag te nemen en aan de maatschappij te verpachten. DEN HAAG Canada zal in 1970 de jacht op zeer jonge zadelrobben aan de Oostkust verbieden. Blijkens een mededeling van de Canadese ambassade in ons land mogen deze zeehonden alleen worden gevangen als zij in het stadium zijn gekomen, waarin het moederdier hen aan hun lot heeft overgelaten. Op die leeftijd kunnen de dieren zwemmen en staan zij op het punt naar de noor delijke wateren te vertrekken. De jacht op zeehonden en met name het doodknuppelen van zeer jonge zeehonden is ernstig gekri tiseerd. Nederland is daarbij niet achtergebleven. MINISTER Het is de Canadese minister van visserij en bosbouw die er op wijst dat de jonge dieren, die onder de nieuwe regeling nog wel mogen ZEEHONDEN ...in (trage) actie.. worden gevangen, veel beter in staat zijn zich te verplaatsen, dan de zeer jonge zeehonden, zodat ja gers geen gebruik van knuppels kunnen maken. Minister J. Davis zei dat de nieu we regeling, bestaande uit vaststel ling van een latere begindatum van het jachtseizoen, de in vele delen van de wereld zeer kwalijk gevon den praktijken verbiedt. Ook mogen in het nieuwe seizoen geen vliegtuigen of helikopters meer voor de zeehondenjacht worden ge bruikt. De Canadese regering poogt ook de Noorse regering ertoe te brengen een dergelijke regeling te treffen. Noorwegen is het enige land, behalve Canada, dat in de laatste jaren in de noordelijke wate ren van de Atlantische Oceaan aan de jacht op zadelrobben heeft ge daan. SCHEVENINGEN Honder den rumoerige kinderen werden gisteravond in de Scheveningse Kurzaal, waaruit de sfeer goed- doels was verdwenen, even stil toen zij gezamenlijk als een spreekkoor de Kinderboeken week mochten openen. Een soort publieke inspraak dus, die even eens leidde tot een fluitconcert vanwege de onverstaanbaarheid van Mar ja Lieu wen als Scapino. Deze spreekstalmeester van het NIJMEGEN Vannacht hebben studenten de aula van de Katholieke Universiteit in Nijmegen bezet. Zij besloten hiertoe op een vergadering van een actiecommité, „omdat het curatorium nog geen volledige open baarheid van zijn vergaderingen wenst, ontkent ondemocratische pro cedures op te leggen aan de diverse geledingen en geen hoofdelijke stem ming wil over de plannen voor een nieuwe bestuursstructuur". Gisterochtend werd een zitdemon- stratie gehouden in het curatorenge bouw. Deze actie wilden de studen ten vanmiddag herhalen. Het comité, dat tot de bezetting van de aula be sloot, telt behalve studenten ook per soneelsleden en stafleden. President-curator prof. Van Mel- sen weigerde gisteren deel te nemen aan de discussies van het actiecomité op grond van het feit dat het tot 25 oktober mogelijk is amendementen in te dienen op het plan van de curato ren tot democratisering van het be stuur. kinderballet zal, als Tom de Graaf het tenminste zelf niet doet zich een heel wat betere dictie eigen moeten maken. In Molière's tijd was spreken en zingen voor het dansersvolkje geen onmogelijke eis, maar nu is dat via het kastesysteem van de rollenspicia- lisatie te veel gevergd. Vandaar dat het zo jammer is dat in de première „op schoolreismet een boek" de WILLEMSTAD Ja een mara thonzitting van tien uur heeft het gerecht in Willemstad de zaak tegen de Antilliaan Godett, vakbondsleider en statenlid, verdaagd tot volgende week woensdag. Dit in verband met het onderzoek dat verricht moet wor den naar aanleiding van herziene verklaringen van drie getuigen. Deze getuigen kwamen gisteren te rug op hun verklaringen tegenover ae rechter-commissaris. De officier van justitie verzocht een onderzoek wegens meineed. Aan dit verzoek werd voldaan. verzoeK microfoons zo laat werden aangezet Wat daarvoor verbaal of vocaal zaal- waarts kwam had slechts de voorste rijen gehaald. Niet sterk Geen sterk werk overigens dit nieuwe kinderballet Scapino is trou wens nooit het gelukkigst in zijn gelegenheidschoreografieën. Deze pre mière ter gelegenheid van de kinder boekenweek heette zelfs een musical, hetgeen te veel eer is voor de simpele ritmiek, de tweekwartsmaten en de summiere dansbeelden. Poezenduet Het poezenduet schoot er uit, even als de beatfragmenten en de scène met de fluorescerende vissen. Aan kleur en beweging overigens geen gebrek; wel aan educatieve achter grond en dat mag men toch wel ver wachten als naderhand Peter Lohr, directeur van de Haarlemse Schouw burg, bij de prijsuitreiking aan de schrijvers Andreus en Henk van Kerkwijk zo diep op de relatie kin deren en theater ingaat Het ballet de Comedianten schudt de kaarten met de standaardfiguren uit de Commedia Dell'Arte weer eens op een andere manier. Maar het blüft altijd vechten en minnekozen. Een les voor het kinderleven. „Het boek op de planken" Dat is het thema van de KINDERBOEKENWEEK VAN 15 t/m 25 OKTOBER a s. allinLrftifdenkiRifnL3ii„hebben Veer grote co»ectie kinderboeken voor geschenk: aankoop van ten minste 5,- ontvangt u het 3-delige Spelen met poppen. Spelen met spullen. Spelen metde beer en de mensen. BOEKHANDEL W. DANKBAAR MEYENHAGE 306 TELEFOON 274760

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13