i Hoe denken de fractieleiders over de kernpunten Inflatie en de werkgelegenheid zorgwekkend Algemene beschouwingen in vogelvlucht Het krioelt nog van de misstanden in de EEG GREY RIDDER Mr. Biesheuvel (ar.) jf WOENSDAG 15 OKTOBER 1969; Partij Algemeen beleid Buitenland PvdA J. M. den Uyl KVP Mistig, hoe lan ger dit kabinet zit, des te duidelijker zullen de kiezers voor een alterna tief zorgen, bij be leid eerst het rijk ter wille van de mooie facade, ka binet faalt op alle gebieden. Kabinet geeft positieve aanzet tot democratisering en is daarmee op de goede weg. Waardering voor de initiatieven van dit kabinet. EEG-top in no vember test-case voor Luns, politie ke belangen pre- veleren boven hu manitaire noden, Luns vervult Pila- tusrol omdat hij blijft zitten als zijn beleid mislukt (Nieuw-Guinea), Luns maakt de po litiek lelijk. Belasting- verlaging Schokkend dat Witteveen zonder blikken of blozen met zijn plan komt, dat de in flatie nog meer in de hand werkt. Hoge inkomens trekken voordeel ten koste van la ge en midden groe pen inkomensver houding schevei. In Navo horen politieke leiders de dienst uit de ma ken. De KVP staat positief ten opzich te van Europese veiligheidsconfe rentie. Beleid van Luns is goed. Er dreigen reële gevaren voor de werkgelegenheid. De bouw is in dit opzicht de meest gevoelige bedrijfs tak. De lasten op het bedrijfsleven worden gelegd zijn te zwaar. B. W. Biesheuvel Het kabinet heeft begrip voor de pro blemen van de tijd. Troonrede en mil joenennota hebben voldoende elemen ten voor vruchtbaar overleg. J. T. Mellema VVD W. J. Geertsema CPN "Wij waarderen het beleid positief, ondanks de onver vulde wensen. Het is een winst punt dat ontwikke lingshulp en bui tenlands beleid worden samenge voegd. De EEG is bepaald meer dan een simpele dou ane-unie, zoals de Miljoenennota sug gereert. In principe geen enkel bezwaar te gen. Maar is ver mindering met 100 miljoen gulden misschien niet be ter? Verhoging BTW Woningbouw Loon- en prijs- spiraal wordt weer aangezwengeld in een situatie, waar in rentestand re cordhoogte bereikt Onzalig voorstel, heeft psycholo gisch" ongunstig ef fect op prijzen. Be ter SER-advies volgen. Valt samen met huurverhoging en moet derhalve worden uitgesteld tot 1 januari 1971. Ik kan mij niet voorstellen dat de regering onverkort zou willen vasthou den aan de 21- verhouding voor de belastingcorrectie in 1970 en 1971. Dit mag de regering niet als een soort dogma zien. 140.000 woningen noodzakelijk om verkrotting tegen te gaan. Volks- huisveseting be langrijkste bezui nigingspost. Schut wast handen in onschuld als zijn plannen niet wor den aanvaard. Ge volgd beleid met funeste risico's. KV.P houdt vast aan minimaal 125.000 woningen. Mogelijk in '70 be slissing over gelei delijke uitbreiding van dit aantal. De verhoging van de btw in 1970 dient achterwege te blijven. Dat kan als men de belas tingcorrectie per 1 januari 1970 terug brengt van 600 tot .450 miljoen (de helft van het totale bedrag). De uitstel van de huurverhoging tot 1 juli 1970 is een moeilijke operatie gezien de mogelijke gevolgen voor be leggers en bouwers. Het aantal van 125.000 nieuwe wo ningen moet beslist worden gehaald. Gemeente- financiën Partijen Grondwet Witteveen drukt gemeenten weg van kapitaalmarkt ter wille van de schijn van een so lide dekking. Ge meenten worden op hongerdieet ge zet Werkelijke fi nancieringstekort- ten worden wegge schoven naar ge meenten. Christelijke par tijen spelen dubbel rol. Politieke ver sukkeling, ARP laat zich overtroe ven door WD. Waarom worden vooruitstrevende rapporten van Achttien door het kabinet niet uit gevoerd? Sanering ge meentefonds bete kent nog niet een sanering van de gemeentefinanciën. Regering moet for sere aandacnt schenken aan effi- ciëncy van ge meente-uitgaven. De gemeenten komen in steeds grotere financiële moeilijkheden te verkeren. Oppositie blijft duidelijk ingebre- ke bij het tot stand brengen van een politiek aanvaard baar alternatief. Daarom spreek ik er liever niet over. Het ontwikke- I In alle duidelijk- lingsbeleid is niet meer los te denken van het buitenlands beleid. heid: de inflatiecor rectie is een recht vaardige zaak en een onderdeel van het regeerakkoord. Voorkeur voor verhoging op 1 ja nuari 1971 in plaats van 1 juli 1970. In ieder geval nu nog niet over datum beslissen. De EEG onder gaat een zorgwek kende stagnatie. De spanning in de we reld neemt iets af. In 1970 liever geen verhoging. Beter is in 1971 een tariefsverhoging in eens. Er is een sterk verlangen om de flatcomplexen te ontvluchten. 125.000 nieuwe woningen per jaar zijn nodig. Het leningspro gramma van de mi nister van Finan ciën zal de finan ciering van de ge meentelijke kapi taaluitgaven sterk bemoeilijken. Tegenover de mi sère binnen het overleg van de zich progressief noe mende partijen krijgt de menings vorming binnen de Groep van Achttien steeds duidelijker gestalte. De gekozen mi nister-president is een politiek mon ster, zonder dat ik hem ooit heb ge zien. Stembusakkoor den moeten zeer tijdig voor de ver kiezingen worden gesloten. Wij zullen zelf initiatieven ne men. Er is wel iets fleurigers te beden ken dan dit kabi net. Maar duidelijk is het wel. T PSP H. Wiebenga SGP De regering faalt voortdurend en fundamenteel in het duidelijk aan ons volk voorleggen van verantwoorde lijkheden en het scheppen van zin volle perspectieven. De slaafse navol ging van de Ver enigde Staten blijft. En we verlaten het Westduitse econo mische machtsblok niet. Over de gehele linie is de waarde van de besteedbare (lage) inkomens minder geworden. Daarom geen ver hoging van de BTW. Luns en de vijf regeringspartijen staan achter de Amerikaanse agres sie-oorlogvoering in Vienam. Ook de Nederlandse poli tiek inzake Biafra is ontoereikend. Door beleid rege ring komt bestrij ding inflatie in het geding. Het kabinet houdt geen reke ning met Gods or- donantiën. De volksstemming Nieuw Guinea was schandelijke schijn vertoning. Nieuwe stemming nodig. Wij stemden in het verleden alleen tegen de belasting verlaging. Nu neemt de heer Den Uyl onze argumen ten over. Wij roe pen niet alleen meer in de woes tijn. De verhouding tussen rijk en arm verschuift in het voordeel van de fi nancieel sterke. SGP is voorstan der vanwege het rechtvaardige ka rakter. In ieder geval geen verhoging in 1970. Regering kan beter advies van de SER volgen. Overigens lost uitstel de zaak niet op. C. N. van Dis Laat niemand zich vandaag nog de il lusie maken over de mate waarin en over de wijze waar op er waardering bestaat voor het functioneren van de volksvertegenwoor diging. Oplossing woning nood na 25 jaar meer dan noodza kelijk. Gemeenten moe ten op de kapitaal markt genoeg kun nen lenen. Regering wil al leen partiële wij ziging, staatscom missie Cals-Don- ner gelukkig wij zer, gekozen kabi netsformateur no dig. Dit is de kans van kabinet-De Jong te bewijzen dat het hem ernst is met de vernieu wing. Vertrouwen in beleid dat minis ter Beernink in de ze denkt te gaan voeren. Partijen met minderheid van stemmen mogen geen meerderheid aan zetels in de wacht slepen. Dus geen twaalf kies districten met lijst- bindingen. Als anderen (rap port Cals-Donner) voor ons de parle mentaire democra tie afsnijden, kun nen we ook een an dere weg bewande len. Geen gekozen pre mier, dat is uit holling van het koningsschap, ook geen districtenstel sel, want dat is zeer ondemocratisch. Lof van Nederland Ir. VREDELING SIGNALEERT ZE verdrag kernwapens GENÈVE Een teken vgn bereid- heid van de twee grote kernmogend- heden om bepaalde beperkingen te stellen aan hun militaire mogelijkhe den op het terrein van de kernwa pens. Met deze woorden kwalificeerde de Nederlandse vertegenwoordiger in de Ontwapeningscommissie in Genève, ambassadeur in algemene dienst mr. H. F. Eschauzier, het Ameri kaans-Russische voorstel voor een verdrag tegen kernwapens. Hij zei dat de Nederlandse regering het echter als een tekortkoming beschouwt dat het ontwerpverdrag van 7 oktober niet duidelijk maakt dat slechts de kuststaat of door de kuststaat daartoe gemachtigde landen gerechtigd zijn kernwapens op zijn niet onder het verbod vallende aan grenzende zeebodem te plaatsen. DEN HAAG Ir. H. Vrede- ling, lid van de Tweede Kamer en van het Europees parlement, lijkt bijzonder goed op de hoog te te zijn van de talrijke mis standen in de EEG. De Europese commissie in Brussel heeft hij dan ook opheldering gevraagd over deze frauduleuze hande lingen in de Gemeenschap. Het parlementslid signaleert dat er in Luxemburg firma's zijn die zich uitsluitend toeleggen op het opsporen van mazen in het net der EEG-veror- deningen, ontstaan door vertaalfou ten of -moeilijkheden. Ir. Vredeling vraagt de commissie of het haar bekend is dat er gefrau deerd is bij de export van worst naar West-Duitsland en Joegoslavië, dat hetzelfde is gebeurd bij de export van bevroren vlees naar Tsjeehoslo- Wakije, dat er scheepsladingen' grut ten geëxporteerd zijn onder de naam „gries". Vaticaan Het Nederlandse Tweede-Kamerlid blijft doorgaan met hét oprakelen van misstanden. Allerlei fantasiepro ducten, zo heeft hij gemerkt, worden geëxporteerd als toebereidselen voor levensmiddelen om EEG-restituties in de wacht te kunnen slepen, pro ducten die naar het Vaticaan gaan dat is buitenland, zo is vastgesteld worden „beloond" met restituties. Bovendien zou op kaas. naar Canada een veel hogere restitutie verkregen zijn dan op kaas naar Amerika. Frauduleuze handelingen zijn ook schering en inslag in de transitohan del van eieren en graan. Ir. Vredeling zegt bijzonder nieuwsgierig te zijn of de commissie enige bemoeienis heeft gehad met de opheldering of signale ring van deze misstanden. Hij vraagt om maatregelen, Dienstplichtigen werden doorgelicht DEN HAAG De Militaire Inlich tingen Dienst heeft de „Vereniging voor Dienstplichtige Militairen" ge controleerd. Het socialistische Twee de-Kamerlid E. R. Wieldraaijer vraagt de minister van defensie W. den Toom om opheldering hierover. Het Kamerlid vraagt de be windsman zo nodig de M.I.D. de op dracht te geven zijn activiteiten ten aanzien van de V.V.D.M. te staken. I LONDEN Anthony Grey, de I Britse journalist die enkele dagen ge leden door Peking werd vrijgelaten, is door koningin Elizabeth benoemd tot officier in de Orde van het Britse l Imperium. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De huidige op eenhoping van economische en monetaire spanningen is zorg wekkend. Er dreigen reële geva ren voor de werkgelegenheid, in het bijzonder in de bouw. Dit zei vanmorgen mr. B. W. Biesheu vel, fractieleider van de ARP, in de Tweede Kamer tijdens de al gemene politieke beschouwin gen. Mr. Biesheuvel noemde de volgende oorzaken van de spanningen: het intensief leningsprogramma van de regering; de financiering van niet minder dan 80.000 woningen via de kapi taalmarkt; de te zware lasten die de begroting op het bedrijfsleven legt, waar door de winsten kleiner worden en de financiële moeilijkheden bij de gemeenten. De ARP-fractieleider, die gematig de kritiek leverde op het beleid van minister Witteveen, was ook van me ning dat de BTW in 1970 niet moet worden verhoogd. Belastingen Over de voorgestelde belastingcor rectie sprak mr. Biesheuvel zich po sitief uit. „Maar dan moet minister Witteveen door de conjuncturele gol ven de oever veilig bereiken en het hoofd bieden aan vele verleidingen. De belastingcorrectie, aldus de a.r.- fractieleider, doet recht aan de in komensverhoudingen. Een volgend kabinet kan alleen de belangrijke politieke beslissing van de jaarlijkse bijstelling van de be lastingtarieven nemen. De partijen kunnen zich er nu in hun verkiezings program over uitspreken, aldus mr. Biesheuvel. De structurele regionale problemen zijn niet opgelost, vervolgde mr. Bies heuvel, maar door de oplevende con junctuur versluierd. De ontwikkelingen in Zuid-Limburg zijn gunstig. De problemen in het noorden van het land krijgen nu meer accent. Het bestaande prijsbeleid mag niet aan effectiviteit inboeten. Voor be paalde arbeidsintensieve bedrijven moeten wel uitzonderingen worden gemaakt. Moderniseren Het is nodig dat het agrarisch pro- duktieapparaat snel wordt gemoder niseerd. Vooral in het noorden vol trekt de industrialisatie zich te lang zaam. De ontwikkelings- en sane- ringsfóndsen in landbouw en midden stand werken in onvoldoende mate voor een goede verbetering van de bedrijven. De uitstel van de huurverhoging tot 1 juli 1970 is een moeilijke opera tie, gezien de mogelijke gevolgen voor beleggers en bouwers. Hoewel het veel moeilijker is dan verleden jaar, moet minister Schut de 125.000 nieuwe woningen beslist halen. West-lrian Over West-lrian zei mr. Biesheuvel, dat het verdrag is uitgevoerd zoals Indonesië het wilde. Nederland en Indonesië moeten alles doen om West- lrian sociaal en economisch te ont wikkelen en een beroep doen op het fonds van de Verenigde Naties voor de ontwikkeling. De EEG is bepaald meer dan een simpele douane-unie, zoals de N joenennota suggereert. Mr. Bieshi p vel vindt het een winstpunt, dato -' wikkelingshulp en buitenlands bel s worden samengevoegd. Lj Hij toonde zich verbaasd over recente optreden van minister Lu Mr. Biesheuvel herinnerde eraan,i-er de minister een felle uitval heeft Sjr daan aan het adres van de' Verenii Naties en Amerika over hun houd inzake West-lrian. De opmerking van minister Luns aan het adres |,et iemand die zich niet meer kan ven^]- digen noemde mr. Biesheuvel on| past Hij vroeg premier De Ji waarom minister Luns deze aannje deed en of het kabinet daarin gekend. I Mr. Biesheuvel zei twijfels te hsvar ben over de voltooiing en versterk van de Europese gemeenschap. M paald verontrustend noemde hij visie in de Miljoenennota over Europese samenwerking. Hij vroeg de minister van financ hoe deze „neo-liberale" beschouw in vredesnaam in de Miljoenenn is terecht gekomen. De heer Bi heuvel wees erop, dat de EEG in d beschouwing wordt gereduceerd een simpele douane-unie met wat bale coördinatie van algemene leidsterreinen. i Wc Nederlandse leniuS van ƒ10 miljoen ni voor project Chil ne (Van onze parlementsredaktie ei DEN HAAG Nederland zai n het kader van de samenwerkir D regeling met de inter-Amerikaa pi! ontwikkelingsbank een lening ir lien miljoen gulden verstrekkenij< Chili voor de bouw van een steiro in zee nabij Constitución, een sir op 250 kilometer afstand van la) paraiso. Dit plan, dat van groot bel wordt geacht, zal leiden tot de dere ontsluiting van provincies ricó, Talca, Linares en Maule, wa door de export van de hier gei tigde visserij- en agrarische beAn ven een nieuwe impuls krijgt. u De zeesteiger, waar schepen 13.000 ton kunnen meren is bovm dien van belang voor een in a°i bouw zijnde cellulosefabriek Constitucion. iu. .Het steigerproject, dat in tife< een investering van ongeveer IR tien miljoen gulden vergt, waaiffii Nederland tien miljoen bijdralj zal voor circa 3,5 miljoen woiye gefinancierd uit exportkrediet terwijl de Chileense regering 2,4 miljoen bijdraagt. Ontwerp vaarplieli (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering h een wetsontwerp vaarplicht diend, dat voorziet in het beman en in stand houden van de vloot oorlogstijd. Een wettelijke verplichting wc onvermijdelijk geacht met het oog internationale verplichtingen. Onder wel zeer zware bewaking toont hier het Zw afrikaanse model Sandy Colli een ring met een diamant v 38 karaats, ter waarde van minder dan 6,5 miljoen güli Deze ring en nog vele ant kleinodiën voor miljonairsvn wen en andere leden van selecte sector van de sami leving, waren gisteren te zien de juweel-van-het-jaarsh in de Franse hoofdstad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 10